Grote Vier Na Oostenrijk moet nu kwestie- Duitsland aan de beurt komen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Russische instemming met premiers-conferentie Tito eist behoud van volledige zelfstandigheid Partijnamen op stembiljetten Ierse gezant gaat ons land verlaten Molotov van het toneel Het woord is aan Tijd en plaats van topgesprek onbekend Conferentie van Belgrado dientvrede IJzeren gordijn voor tourisme omhoog Oost-Europees pact te Warschau getekend Saar-regering aanvaardt het W.E.U. compromis Taylor volgt Ridgway als stafchef van het leger op Stakingen in Scheveningen, Katwijk en Vlaardingen Fransen kunnen naar Rusland Koniev commandant der verenigde strijdkrachten Weerrapport 69e JAARGANG No 260 MAANDAG 16 MEI 1955 299e JAARGANG No 107 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. /7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER IS EEN MILDER sfeer geboren, zo niet in deze lente, dan toch in de koude oorlog tussen Oost en West. Er is zelfs bepaalde verandering ingetreden. Wie be weren zou, dat de Russen niet hun koers hebben gewijzigd, zou de waarheid ge weld aandoen. Het Oostenrijkse verdrag is ondertekend. Alle bezettingstroepen, dus ook de Russische, zullen binnenkort Oos tenrijk verlaten en het land is „geneutrali seerd". De Russen hebben meer bereid willigheid getoond ten aanzien van ont wapening. Die gaat nog niet zo ver als het Westen zou willen, maar zij toont vooruit gang. Er is meer dan dat: zij gaan binnen kort naar de Joegoslavische hoofdstad om met Tito te overleggen. Dit zou een jaar geleden nog volstrekt onmogelijk geacht zijn. Maarschalk Tito wil geen militaire verdragen sluiten, noch met het Oosten, noch met het Westen. Dit schijnt te duiden op de komende garantie van een nieuwe neutrale positie. En nu wordt alweer ver ondersteld dat dè Russen die ook ten aan zien van Duitsland zullen voorstellen, met een hereniging van Oost- en West-Duits- land, zodat zij een brede neutrale gordel door Europa zouden nastreven. Amerika zou op dat plan kunnen antwoorden: goed, als gij ook uw Westerse satellieten ont wapent en neutraliseert. Dit alles ziet er nog niet bepaald uit als rijp voor ver wezenlijking. Maar de sfeer is nu toch wel zo mild geworden, dat men eendrachtig besloten heeft de veelbesproken conferen tie van de Grote Vier te gaan houden: waarschijnlijk in Stockholm, in Juli of Augustus. De oorspronkelijke gedachte van Winston Churchill doet zich daarbij gelden, want het plan is om in eerste aanleg zonder agenda te gaan praten. Ter voorbereiding zullen weliswaar eerst de ministers van Buitenlandse Zaken een bijeenkomst van enige dagen houden dat zijn dus Foster Dulles, Molotov, MacMillan en Pinay maar daarna zullen de regeringsleiders zélf aan bod komen: Eisenhower, Boelganin, Eden en Faure. (Ten aanzien van de twee Engelse staatslieden moet het voorbehoud gemaakt worden, dat de verkiezingen dezer maand nog moeten beslissen of het Mac Millan en Eden zullen zijn of twee Labour- ministers, maar het eerste is waarschijn lijk). Het plan-Churchill, twee jaar geleden in het Lagerhuis met algemene instemming ontvangen, baseerde zich op een aanvangs- conferentie zonder agenda omdat de vorige Engelse premier uitging van de gedachte, dat men eerst een grondslag van weder zijds vertrouwen in eikaars beweegredenen zou moeten leggen. De Engelse diplomatie is, ik heb dat toen al uiteengezet, vaak op dergelijke wijze te werk gegaan: eerst een gunstiger klimaat scheppen, dan onder zoeken over welke aangelegenheden men het gemakkelijk eens kan worden, daar over een voorlopige overeenkomst maken en in een zich steeds verbeterende ver standhouding verder zien te komen. Mis schien klinkt dat in dit geval wel erg op timistisch, maar men moet niet pogen er meteen het resultaat bij te voorspellen. Het is een methode van beleid, een gans andere methode dan die waarbij men te voren wederzijds zijn eisen en liefst ook nog zijn formulering van overeenkomsten vaststelt en elkaar uit aldus opgebouwde stellingen met argumenten gaat beschieten. De Engelsen hebben bij onderhandelingen geen geloof in die laatste methode, ook niet in de toegespitste formuleringen. Hun eigen constitutie, hun grondwet, is dan ook een ongeschreven grondwet en het Statuut van Westminster, dat het Britse Gemenebest in zo belangrijke samenwerking heeft ver eend, bepaalt zich tot een geschreven mini mum dat men in de meeste andere landen nooit als een waarborg had durven aan vaarden en dat niettemin juist door zijn ruimte en souplesse deugdelijk gebleken is. De Russen toonden zich reeds toen Churchill zijn voorstel deed niet onwillig ten aanzien van zijn methode van onder handeling. De verklaring is wellicht, dat overhaasting allerminst in hun aard ligt. Men behoeft er overigens niet aan te twij felen dat het vooruitzicht van een derde wereldoorlog met de nieuwste strijdmid delen, die de mens heeft uitgevonden en aangemaakt hen evenzeer met benauwing vervult als het Westen daardoor beklemd wordt. Voor het overige kan men wel pes simistisch blijven ten aanzien van hun be doelingen, maar de vraag is of bij hen niet de mening is gaan overheersen, dat een voortgezette bewapeningsrace alleen al door opeenhopen van ontbrandbare stoffen inderdaad enorme risico's meebrengt. Som migen in het Westen zijn deze mening zeer positief toegedaan en geloven niet in het oude woord der oude Romeinen, daterend uit gans andere tijden met gans andere verhoudingen: Als gij de vrede wilt, be reidt u ten oorlog. Als de Russen daar ook niet in geloven zullen wellicht grote dingen met hen te bereiken zijn, al is het dan niet in een eerste conferentie zonder agenda. Als die maar de grondslag legt voor een gced vervolg zal al veel bereikt zijn. R. P. De Ierse gezant in Nederland, mevrouw Josephine McNeill, gaat aan het einde van deze maand ons land verlaten, teneinde haar land als gezant te gaan vertegen woordigen in Zweden en in Noorwegen met als standplaats Stockholm. Bij haar komst in ons land, in Januari 1950, was zij de eerste vrouwelijke gezant na de oorlog. Alleen Cuba was tot kort voor haar komst door een vrouwelijke zaakgelastigde, mevr. Flora Diaz Parrado, vertegenwoordigd geweest. Het was haar eerste diplomatieke func tie. Haar overleden echtgenoot was in de jaren tussen de beide wereldoorlogen Ho ge Commissaris van Ierland in Londen. La ter was hij gouverneur-generaal van Ier land. Mevrouw McNeill heeft zich in haar land actief bezig gehouden met sociale, culturele en politieke zaken. Mevrouw McNeill had zeer grote bewon dering voor de Nederlandse kunst. Zij roemde de concerten, de opera's en de ten toonstellingen. Het culturele leven in Ne- «eriairid is in hoge mate ontwikkeld''. WENEN (United Press) In Wenen hebben zich Zondag in snel tempo verschillende gebeurtenissen van belang voorgedaan. De vier grote mogendheden hebben Oostenrijk weer als een vrije en bovendien neutrale staat in de familie der volken binnengeleid door het staatsverdrag voor Oostenrijk te tekenen, waarmee tevens een belangrijke phase van de koude oorlog tussen Oost en West werd afgesloten. De Sovjet-Unie heeft in de persoon van haar minister van Buitenlandse Zaken, W. M. Molotov, on middellijk daarna voorgesteld om soortgelijke stappen te nemen ter hereniging van Oost- en West-Duitsland. Er zijn niet nader bevestigde berichten, dat de onderteke ning van het Oostenrijkse vredesverdrag de laatste officiële daad van Molotov als Russisch minister van Buitenlandse Zaken geweest is en dat hij binnenkort zal wor den opgevolgd door Andrei Gromyko. Bevestigd werd dat Molotov tijdens een Zaterdagavond gehouden diner, waarbij de ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier aanzaten, verklaard heeft dat de Sovjet-Unie bereid is deel te nemen aan een conferentie van de regeringsleiders der vier grote mogendheden, dat wil zeggen een conferentie van president Eisenhower, premier Sir Anthony Eden, premier Edgar Faure en premier Nikolai Boelganin. SAARBRÜCKEN (United Press) De regering van Saarland heeft zich uitge sproken ten gunste van het accoord der West-Europese Unie voor het Saargebied. Premier Hoffmann had aan het compro mis, dat de raad van de W.E.U. in Parijs had opgesteld reeds aanvaard, behoudens goedkeuring door zijn kabinet. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Onze correspondent te Wenen telefoneert ons: Gisteren om half twaalf waren de vier ministers van Buitenlandse Zaken in het slot Belvédère bijeengekomen om het staatsverdrag te ondertekenen. In de mar meren zaal was de atmosfeer zakelijk en nuchter. De camera's snorden en de vijf ministers van Buitenlandse Zaken onder tekenden het document, ieder met een aparte gouden vulpen, die hun ten ge schenke was gegeven. Daarna verschenen de ministers op het bal- con. Eerst stonden de ministers ieder apart en zij wuifden het juichende volk toe, maar toen bracht Bondskanselier Figl hen allen tezamen, legde hun handen in elkaar en symboliseerde door dit gebaar de geest van vriendschap en samenwerking. De gehele dag was het feest in de stad. Ofschoon het regende, toch liet het volk zijn stemming niet bederven, 's Middags trokken duizenden jongens en meisjes van de jeugdverenigingen door de hoofdstra ten naar het nationale heiligdom, de Ste- fans kathedraal. Ook daar was de gehele regering met het corps diplomatique bij een gekomen om een dankdienst bij te wo nen en toen het, na die plechtigheid, don ker werd in de stad, straalden alle open bare gebouwen in het licht van de schijn werpers. Vredige sfeer Het grootste feest werd echter gevierd in dat andere slot van Wenen, in Schön- brunn. Daar waren twaalfhonderd gasten uitgenodigd om met de regering de vrij heid te vieren. Daar het regende, kon het ballet van de opera niet in de openlucht optreden, maar het orkest van de Philhar- moniker speelde in de grote spiegelzaal eerst de stemmige muziek van Beethoven, daarna menuetten van Mozart en tenslotte walsen van Johann Strauss, waarop on middellijk door de aanwezigen werd ge danst. Oostenrijk is nu een natuurlijke, geogra fische brug tussen het Oosten en het Wes ten. Het zal binnenkort de handelsbetrek kingen van de twee tegenovergestelde we relden kunnen versterken en misschien daardoor ook bijdragen tot de internatio nale ontspanning. Wat zich in Wenen en vooral 's avonds in het slot Schönbrunn heeft afgespeeld, vervult ons met de beste verwachtingen. Wij hebben Dulles en Molotov in vriend schappelijk gesprek met elkaar gezien; er werd geklonken op het wederzijds begrip en op de .noodzakelijke vriendschap, die toch eenmaal moet komen. De Oostenrijkers beschikken over de be wonderenswaardige eigenschap om mensen bij elkaar te brengen. Zij doen dit op na tuurlijke en spontane manier. Iedereen, die in Oostenrijk zijn vacantie heeft door gebracht, zal dit kunnen bevestigen. Voor al Figl heeft door zijn eerlijke gemoede lijkheid het ijs gebroken. Molotov, die nog een beetje stijf was in het begin, vertoon de tenslotte een ongekunstelde glimlach en Dulles ging met zijn grote stappen en slin gerende armen door de zaal en drukte ieder de hand, die hem kwam begroeten. In Oostenrijk lijkt de eerste steen te zijn gelegd voor de beginnende pacificatie van Europa. De aanstaande conferentie van de grote vier in Lausanne zal het, naar wij hopen, komen bevestigen. WENEN (United Press) De Russische minister van Buitenlandse Zaken Molotov heeft Zaterdagavond de Westelijke uitnodi ging voor een „topgesprek" geaccepteerd en gezegd dat spoedig een Russische nota verwacht kon worden. Tijd of plaats voor de conferentie zijn nog niet vastgesteld, doch de kans dat Stockholm gekozen wordt is het grootst. Molotov stemde in met het Westelijke voorstel dat de conferentie gehouden zou worden zonder een bepaalde agenda of doelstellingen en dat de ministers van Bui tenlandse Zaken vervolgens de specifieke kwesties zouden aanvatten. Westelijke woordvoerders zeiden dat het gesprek waarschijnlijk zal plaats vinden in de loop van Juli of begin Augustus. Men vertelde dat Molotov er op hééft aange drongen in Wenen samen te komen. Het Westen gaf de voorkeur aan Zwitserland. De Amerikanen meenden dat Lausanne de beste plaats was, met het oog op schikkin gen voor reizen en hotels. De Verenigde Staten, Engeland, Frank rijk en de Sovjet-Unie treffen volgens la tere mededelingen voorbereidingen om de volgende week bekend te maken, dat een conferentie van de grote vier op het hoog ste niveau in de naaste toekomst ergens in Zwitserland gehouden zal worden. WASHINGTON (Reuter) President Eisenhower heeft de 54-jarige generaal Maxwell Taylor benoemd tot stafchef van het Amerikaanse leger als opvolger van ae zestigjarige generaal Matthews Ridgway, die op zijn verzoek gepensionneerd wordt. Het slot Belvédère te Wenen waar het staatsverdrag voor Oostenrijk werd ondertekend. 99 99 BELGRADO, 15 Mei (United Press) Ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de bevrijding van de Adriatische havenstad Pula heeft president Tito een later door radio Belgrado herhaalde rede voering uitgesproken, waarin hij zeide dat Joegoslavië zich ervan overtuigd heeft dat de Sovjet-Unie bereid is de volledige onaf hankelijkheid van Joegoslavië te respec teren, alvorens werd ingestemd met later deze maand te houden besprekingen met Russische leiders. Hij zeide dat het besluit van de Russische leiders om naar Joego slavië te komen, een „vermetel besluit" was, dat door de gehele wereld toegejuicht dien de te worden. Joegoslavië wil praten op gelijke basis, als een onafhankelijk land. Het wil vol komen onafhankelijk blijven en wenst goede betrekkingen met alle landen die dat ook wensen. Joegoslavië zal niemand toe staan zich in haar interne zaken te men gen. Op die basis hebben de Russen be sloten te komen, aldus Tito. Hij betoogde verder dat het gevaar voor een wereldoorlog bijna is uitgeschakeld en de geest van de vrede groeit. De komende Joegoslavisch-Russische besprekingen zul len een grote bijdrage tot de vrede zijn. De rest van de wereld zou ook meer zulke directe besprekingen moeten voeren om alle bestaande problemen op te voeren, in plaats van te trachten zaken te regelen door bewapening of gewelddadige over heersing. De tijd is gekomen om te gaan praten over het verbod van alle wapens voor massavernietiging, met inbegrip van de A- en H-bom en de bacteriologische en chemische oorlogvoering. Het Duitse pro bleem is op het ogenblik een van de moei lijkste. Het wordt tijd dat het Duitse volk zelf een kans krijgt om te helpen zijn eigen Nederland heeft Zaterdag in Sneek de zeilkoningin ingehaald. Men ziet haar hier in gezelschap van haar hofdames op de voorsteven van haar jacht. Ze was in koninklijkgezelschap, want aan boord bevonden zich ook: de Nederlandse schoon heids-, textiel-, kersen-, lente-, hooioogst-, licht- en bloemenkoningin, allen tezamen een sublieme representatie van onze vindingrijkheid op koninginnen gebied. Loongeschillen in visserijbedrijf Leden van de Centrale Bond van Werk nemers in het Transportbedrijf hebben op advies van hun bestuur vanochtend het werk in de vissershavens Scheveningen, Katwijk en Vlaardingen neergelegd, als gevolg van een verschil van mening met de reders over het graailoon (dat is het loon dat wordt uitbetaald bij het klaar maken van de vissersschepen) en over het garan tieloon ter visserij. Naar van bestuurszijde van de Centrale Bond werd verzekerd, zal dit meningsver schil niet leiden tot een verbod om op vlag getjesdag het personeel van de schepen te laten deelnemen aan de vlootparade te Scheveningen. Men wil het begin van dit seizoen niet door staking laten vertroebelen. Reeds jaren lang bestaat verschil van opvatting over de beloning van het visserij- personeel. Langdurige onderhandelingen hebben tot dusver niet tot overeenstem ming geleid over het graailoon en het ga rantieloon. De Centrale Bond eist verho ging van het graailoon (bij het klaar maken der schepen), dat thans f 51,20 bedraagt voor een matroos (gemiddeld loon), met 48 maal 1,25, gebaseerd op het richtlijnloon van de Stichting van de Arbeid. Tot dus ver wensen de reders niet meer dan 54. per week graailoon te betalen. Aangezien men hierover geen overeenstemming be reikte, hebben de leden van de Centrale Bond vanmorgen het advies van hun be stuur opgevolgd. toekomst te regelen, in plaats van die van buitenaf opgelegd te krijgen. Maar die toe komst moet zodanig geregeld worden dat Duitsland er nooit meer in zal slagen de wereld concentratiekampen en oorlog te brengen. Joegoslavië wenst de allerbeste betrek kingen met het Westen en wenst die voort te zetten. Niemand mag denken dat Joego slavië thans de bakens verzet, maar Joego slavië wenst ook goede betrekkingen met andere landen, met inbegrip van die in het Oosten, aldus Tito. Westelijke commentaren Uit de Westelijke commentaren op de komende Russisch-Joegoslavische bespre kingen blijkt, dat men over het algemeen in het Westen de opvatting huldigt, dat het voorgenomen overleg te Belgrado een on derdeel vormt van een Russisch plan om van Zweden in het Noorden, via Ostenrijk en Duitsland, tot Joegoslavië in het Zuiden een zone van neutrale landen te vormen. In Parijs verklaarde premier Faure over de op handen zijnde reis der Russen naar Belgrado, dat hij gunstig denkt over elke internationale harmonie welke de vrede kan sterken. „Ik geloof dat men zo al thans voor het ogenblik het aanstaande bezoek van de Russische leiders aan Bel grado kan interpreteren," aldus Faure. (Van onze correspondent in Parijs) De Fransen, die deze zomer hun vacan tie in den vreemde willen doorbrengen, kunnen nu ook naar Sovjet-Rusland In verschillende Franse kranten komen sinds enige weken namelijk weer adver tenties voor waarin reizen worden aange boden van twaalf dagen door de Baltische Zee, en bezoeken aan Leningrad en Mos kou. De kosten liggen, naar gelang van de klasse, tussen de 1000 en de 2750 gulden. Sinds de bevrijding gold het ijzeren gor dijn ook voor vacantiegangers. Sedert de dood van Stalin gingen er wel is waar re gelmatig geruchten dat het nieuwe regiem weer bezoekers uit het buitenland zou toe laten, maar bij de Franse reisbureaux wist men tot voor kort van niets. Pas in Maart ontving een reisagentschap „Voir et Con- naitre" geheten, dat-zich speciaal met de organisatie van excursies naar en door de Middellandse Zee bezig hield, een voor stel uit Moskou om zulke reizen ook in de Baltische Zee te ondernemen. Men ging op die aanbieding in onder de conditie dat de deelnemers dan geen enkele politieke moeilijkheid in de weg zou worden gelegd. Die voorwaarde is, volgens het Franse reisbureau, door de Russen aanvaard. Het enige verbod geldt het fotograferen van strategische objecten en de enige verplich ting is dat foto's, in Rusland genomen, daar ook ontwikkeld worden. De bezoe ken aan Leningrad en Moskou zullen in groepen van 25 personen worden georga niseerd onder leiding van een Russische gids. De reis door de Baltische Zee zal worden gemaakt op de boot „Batory", een schip met geschiedenis omdat het door de voorlopige regering van generaal De Gaul le in 194'! werd gebruikt om van Algiers naar Frankrijk over te steken. Ondanks de wat hoge prijzen bestaat er in Frankrijk voor deze trips zoveel belangstelling dat de 750 beschikbare plaatsen binnen twee weken bijna alle waren uitverkocht. Het zijn hoofdzakelijk mensen uit de vrije be roepen: advocaten, dokters, apothekers, ingenieurs, die hebben ingeschreven. De mogelijkheid wordt nu nog onderzocht om ook voor minder draagkrachtige catego rieën en studenten en academici in het bijzonder soortgelijke, maar goedkoper, reizen te organiseren. Lord De war: De weg naar het succes is vol vrouwen die hun mannen voort duwen. WARSCHAU 14 Mei (United Press) De Sovjet-Unie en zeven andere Oost- Europese communistische landen hebben Zaterdag in de zuilenzaal van het gebouw van de Poolse staatsraad te Warschau een verdrag van vriendschap, samenwerking en wederzijdse bijstand ondertekend en tevens de Russische maarschalk Iwan Ko niev benoemd tot opperbevelhebber van hun gezamenlijke strijdkrachten Dit verdrag en de Vorming van een ge meenschappelijk opperbevel dat zijn zetel in Moskou zal krijgen, zijn het antwoord van de communistische Oost-Europese sta ten op de bekrachtiging van de Parijse accoorden inzake een herbewapening van West-Duitsland door het Westen. De Chinese minister van Defensie, Peng Teh Huai, die de besprekingen als waar nemer voor de Chinese Volksrepubliek heeft bijgewoond, heeft plechtig de vol ledige steun van de 600 millioen inwoners van China voor dit verdrag toegezegd. Radio-Moskou meldt, dat het verdrag van Warschau een geldigheidsduur van 20 jaar heeft. Het voorziet in een verenigd opperbevel en ook in overleg in politieke aangelegenheden de leden betreffende. Het verdrag verbiedt de deelnemers zich bij andere coalities aan te sluiten. Het verdrag staat voor elk land open, ongeacht zijn politieke of economische beginselen. De commandanten van de strijdkrachten der deelnemende landen zijn maarschalk Koniev's plaatsvervangers. Bij een aanval of een dreigende aanval op een der leden zullen de anderen on middellijk hulp bieden. De kwestie van de militaire bijdrage van Oost-Duitsland zal later worden be zien. Het verdrag is getekend door Albanië, Bulgarije, Hongarije, Oost-Duitsland. Po len, Roemenië, de Sovjet-Unie en Tsjecho- slowakije. Een interim-rapport is verschenen van de Staatscommissie van Advies inzake het kiesstelsel en wettelijke regeling der poli tieke partijen. De staatscommissie heeft tot de indiening van dit interim-rapport be sloten naar aanleiding van een verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken om na te gaan, of het de commissie mogelijk zou zijn tijdig voor de verkiezing van 1956 een wettelijke regeling voor de vermelding van de namen der politieke groeperingen of van afkortingen daarvan op het stem biljet te ontwerpen, los van eventuele an dere voorstellen inzake het kiesrecht en de politieke partijen. Na bestudering van dit onderwerp is de staatscommissie tot de conclusie gekomen, dat het zeer wel mogelijk is, de gevraagde regeling in de Kieswet te incorporeren zon der daarbij vooruit te lopen op een even tuele wettelijke regeling van de politieke partijen. Gevolggevend aan het verzoek van de minister van Binnenlandse Zaken heeft de staatscommissie deze regeling neerge legd in een ontwerp van wet, hetwelk te zamen met de daarbij behorende memorie van toelichting bij dit rapport is gevoegd. (van hedenmorgen 7 uur) weers- w> c CD -S V. -ó-g 7 toestand •S "o 2 n c 4) k u ix ER zs Stockholm onbewolkt WZW 6 12 0,2 Oslo zwaar bew. Z 6 10 3 Kopenhagen half bew. ZZW 6 9 4 Amsterdam regenbui ZZW 9 11 1 Londen regen WZW 6 13 3 Luxemburg regenbui ZW 2 11 1 Parijs onbewolkt windstil 14 1 Bordeaux zwaar bew. ZW 1 16 0,2 Grenoble licht bew. windstil 15 5 Nice onbewolkt NW 4 25 1 Genève half bew. N 2 14 1 Ziirich regenbui W 4 10 3 Locarno onbewolkt O 1 19 34 Berlijn onbewolkt Z 2 14 0,6 Frankfort half bew. ZZW 5 14 0 München zwaar bew. WZW 4 8 17 Wenen geheel bew. WNW 6 19 11 Innsbruck zwaar bew. WZW 2 10 23 Rome onbewolkt windstil 23 0 Ajaccio half bew. NO 4 22 6 Neerslag laatste 24 uur. PLAATSELIJK NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Aanvankelijk opklaringen. Matige tot zwakke Zuid-Westelijke wind en plaat selijk nachtvorst. Later vrij koud weer met toenemende bewolking. Plaatselijk enige regen en matige tot vrij krach tige Zuid-Oostelijke wind. 17 Mei Zon op 4.47 uur, onder 20.31 uur. Maan op 2.18 uur, onder 15.03 uur. Maanstanden 21 Mei 21.58 uur: Nieuwe maan 28 Mei 15.01 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 16 Mei Hoog water- 10.25 en 23.03 uur. Laag water- 5.33 en 18 18 uur. Dinsdag 17 Mei Hoog water 11.37 en uur. Laag water- 6.45 en 19.36 uur. tXXXXX*AUXXXU>.UXA« a «XX* CJWYYN 'YYWV

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1