Gehuwde arbeidskrachten hebben goede kansen aan werk te komen Panda en de Mees ter-Klokkenmaker Wereldnieuws Oordeel van Eerste Kamer over televisie niet onverdeeld gunstig Arbeidsbemiddeling van vrouwen in de loop der eeuwen Demonstratie KAAN De radio geeft Dinsdag Mr. Bouman gevlucht voor valse aanklacht? EEjNTOSORBINE RENAULT „4" Culturele waarde wordt twijfelachtig genoemd; vrees voor „tirannie in de huiskamer Aantal werkzoekenden nam in April weer af Gift voor Ranikhet EVC-kantoor in Zaandam afgebrand Maasbree wil Oyen niet Toch ió Uet zo r J 2 Examens Garage DEN HOUT, Wagenweg 106-168, Te!. 12138 Hotel-personeel trekt naar E 55 te Rotterdam bh alle fihifAkUatóen Kerkelijk Nieuws Onze zintuigen MAANDAG 16 MEI 1955 „Als men de geschiedenis van arbeids bemiddeling van vrouwen bestudeert, dan komt men tot de conclusie, dat dit vraag stuk in de loop der eeuwen de aandacht heeft gehad van hen, die een vrouw in dienst wilden hebben", aldus vertelde ons mejuffrouw M. H. Boeree, chef van de af deling Vrouwenbemiddeling op het Gewes telijk Arbeidsbureau te Haarlem. „Heel vroeger werden vrouwen als slavinnen verkocht, in de middeleeuwen verleende het gilde medewerking bij het aanwerven van vrouwelijke arbeidskrachten, tot 1850 bestonden er kantoren voor het huren en verhuren van dienstboden en tot 1890 werden er markten gehouden, waar ouders of pleegouders met meisjes kwamen, die als hulp in de huishouding dienst konden doen." De vroegere arbeidsbeurzen (in Haar lem werd er één in 1905 opgericht) be steedden in het bijzonder aandacht aan bemiddeling van losse arbeiders en van huishoudelijk personeel. In die tijd was er geen gebrek aan personeel, maar de beur zen hadden het toch druk, omdat er een grote wisseling was in het personeel. De families waren dus niet altijd tevreden over de vrouwelijke hulpen en daaruit valt af te leiden, dat het niet van de laatste wen, die om bepaalde redenen weer moe ten gaan werken, gunstig. Een werkgever vraagt echter in de eerste plaats een ongehuwde vrouw, omdat geble ken is, dat het verzuim bij gehuwde vrou wen groter is dan bij de ongehuwde. Het gebeurt jammer genoeg, dat een juffrouw ontslagen wordt, als zij trouwt, maar meldt zij zich dan bij een „typing office" dan kan zij hetzelfde werk blijven ver richten. Gehuwden hebben echter, als zij geruime tijd niet op kantoor gewerkt heb ben, een achterstand in routine en snel heid. Ook gebeurt het vaak, dat hun vak bekwaamheid niet groot is. Over het al gemeen trachten meisjes minder diploma's te behalen dan jongens. Dat kan later ge volgen hebben, als een vrouw voor zich en voor haar kinderen moet zorgen. Voorlichting aan ouders en meisjes Sprekende over de overige werkzaam heden op de afdeling vrouwenbemiddeling van het Arbeidsbureau, herinnerde me juffrouw Boeree aan het geven van voor lichting op ouderbijeenkomsten en aan leerlingen op school. Hieraan verlenen ook werksters uit diverse beroepen hun medewerking en op scholen vertellen verpleegsters, leraressen enzovoort van haar werkzaamhedenDe tijd is, dat huisvrouwen ontevreden zijn belangstelling op de Haarlemse scholen over het optreden van de medewerksters in het huishouden Er is een tijd geweest, dat de arbeids beurs meer bemiddeling verleende aan vrouwen dan aan mannen; uit cijfers van 1913 blijkt dat, want toen bemiddelden eenentwintig beurzen 25.000 mannen en 34.000 vrouwen. Ten gevolge van de emancipatie van de vrouw heeft de ar beidsbemiddeling zich op een ander terrein moeten bewegen. Er zijn vele beroepen bijgekomen en met het aanwerven van huishoudelijke hulpen is het steeds moei lijker geworden, aldus mejuffrouw Boeree. De meisjes gaan liever naar ateliers en fabrieken, omdat ze dan hogere lonen ont vangen, over meer vrije tijd kunnen be schikken dan als hulp in de huishouding en prettig kunnen werken gelijk met an dere meisjes. In de laatste maanden is het dan ook moeilijk werksters te krijgen. De werkgeef sters doen ook haar uiterse best, echter zonder succes. Het gewestelijk arbeids bureau kan niet bemiddelen, omdat er geen krachten beschikbaar zijn. Een der rede nen kan zijn, dat de inkomsten in vele ge zinnen op het ogenblik behoorlijk zijn, waardoor de moeder niet uit werken be hoeft te gaan. De tegenwoordige werksters zijn over het algemeen gehuwd. Ongehuwden kun nen gemakkelijker een andere betrekking aanvaarden. Uit een onderzoek is mejuffriuw Boeree gebleken, dat de werkende vrouwen over het algemeen bij haar familie wonen. Haar verdiensten zijn niet tereikend genoeg om op kamers te wonen. Heeft een meisje een betrekking, die voldoende inkomsten op levert, dan is er een drang om het ouder lijk huis te verlaten. Ook besprak mejuffrouw Boeree het aanwerven van gehuwde vrouwen. Door de grote vraag naar arbeidskrachten zijn de kansen voor huwende vrouwen, om aan de slag te blijven en voor gehuwde vrou- ADVERTENTIE PASSAP BREIMACHINE Dinsdagmiddag 25 uur. Gen. Cronjéstraat 129 - Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerbericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Licht baken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 10.30 Airmsementsorkest. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.08 Metropole-orkest en solist. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Salonorkest -n solist. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Hammondorgel. 14.00 Gevarieerde muziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Op bezoek bij het volk der Manoewé's in Zuid Nieuw Guinea. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 R.V.U.: Dr. H. Groot: De tijden veranderen. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Platen. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Clavecimbelrecital. 21.20 De witte vogel, klankbeeld. 21.50 Cello en piano. 22.20 De Negervisser, hoorspel. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelconcert. 23.5024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Sport. 7.35 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Tourwagenrallye. 8.20 Platen. 9.00 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. (Om 10.30 Tourwagenrallye). 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Cello en piano. 12.00 Haimonie-orkest en tour wagenrallye. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.35 Voor het platteland. 12.42 Fluit-ensemble en solist. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade orkest. 13.50 Tourwagenrallye. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Piano recital. 15.30 Voor de vrouw. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Tiroolse muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Platen. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Paris vous parle. 19.15 Amateurprogramma. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 20.15 Geva rieerd programma. 22.20 De Antwoordman. 22.35 Luit. 22.55 Ik geloof dat23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (K.R.O.) 20.15 Actualiteiten Wereldvisie en weer- praatje. 20.35—22.30 Het wederzijds huwe lijksbedrog, blijspel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.20 Orkestcon- cert. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Orkestconcert. 20.50 Platen. 21.05 Orkest concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Feiten van de dag. De Algemene Verkiezingen: voorbereiding. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 75 m.). voor voortgezet lager onderwijs is hier voor zeer groot. Uit het feit, dat het aanbod op het bu reau te Haarlem in de afgelopen maand gedaald is van 77 tot 61 (vorig jaar 91) en de vraag gestegen is van 699 tot 1139 (vorig .laar 718), blijkt, dat er nog een. groot te kort aan vrouwelijke arbeidskrachten is. Goede gehuwde krachten hebben redelijke kansen aan het werk te komen. Mevrouw Bouman, echtgenote van de advocaat Herman Bouman die als verdedi ger in het proces Jungschlacger is opgetre den, heeft vandaag verklaard dat haar man zich gedwongen had gezien Indonesië te ontvluchten, om vervolging te vermijden op grond van valse aanklachten van hulp aan rebellen, die de Indonesische regering bestrijden. In een intervieuw met United Press ver klaarde zij dat haar man bereid was naar Indonesië terug te keren, wanneer de In donesische regering' schriftelijk zijn vrij heid garandeert tegen vervolging wegens, wat zij noemde, valse beschudigingen. Bouman is vorige week naar Nederland gereisd. Het schijnt dat Bouman reeds het land uit was toen zijn vrouw de brief aan het hof overlegde, waarin hij de verdedi ging neerlegde. Indonesische autoriteiten waren met stomheid geslagen bij het nieuws, dat Bau- man het land was uitgeglipt. Onmiddellijk zijn zij een onderzoek begonnen om te ont dekken hoe hij Indonesië heeft kunnen verlaten zonder een uitreisvergunning. Het bureau van de Nederlandse Hoge Commis saris in Djakarta houdt vol, dat het niet vooraf op de hoogte was van de vlucht van Bouman. Een woordvoerder van het Hoge Commissariaat verklaarde dat Bouman op eigen verantwoording maatregelen heeft genomen om zijn persoonlijke vrijheid te beschermen. Amsterdam. Geslaagd met lof voor het doctoraal examen klassieke letteren de heer R. Waleson. Amsterdam; voor het candi- daatsexamen Nederlands mevrouw E. Ploegsma—Schippers, Santpoort; voor het candidaatsexamen geschiedenis mej. J. Koot, Amsterdam en met lof voor het doctoraal examen politieke en sociale wetenschappen de heer H. Daalder, Amsterdam. ADVERTENTIE WITTE tegen maag-darmstoornissen o.a.1 TABLETTEN diarrhee, "kater", bedorven maag. Leiden. Doctoraal examen recht: W. J. Rijpma te Leiden. Nederlands ADVERTENTIE ALLE voordelen, welke U ZOEKT in een kleine auto, VINDT U in de uit de grootste Franse automobielfabriek met een productie van 500 stuks per dag. aanschafprijs (ƒ4190.en hoge restwaarde. Zeer laag brandstofverbruik, 1 L. op 17 KM. Langdurige fabrieksgarantie. Weinig reparatie en dan nog zeer goedkoop; b.v. fabrieks-ruilmo.tor 425. Zeer veilig: 4 portieren, brandstoftank achter in de wagen. Prachtige wegligging en toegestane kruissnelheid 90 KM per uur. Nog veel meer voordelen, welke U gaarne worden getoond door Lage Verschenen is het voorlopig verslag van d»e mogelijkheid zou ontstaan, dat de tele- de commissie van rapporteurs uit d'e Eer ste Kamer over het ontwerp tot heffing vam kijkgeld van bezitters van een tele visietoestel. Verscheidene leden verklaarden zich met het televisiebeleid in hoofdzaak te kunnen verenigen. Zolang uit het kijkgeld de kos ten van de televisie nog niet kunnen wor den gedekt behoren de omroeporganisaties door fondsen van overheidswege in staat te worden gesteld haar taak te vervullen. Het ontmoette bij deze leden echter veel bezwaar, dat aan deze organisaties een al gemeen programma min of meer zou wor den opgedrongen. De sinds jaren gegroeide samenwerking tussen d!e omroepverenigingen biedt huns inziens voldoende waarborg, dat een uit die samenwerking voortkomend gezamen lijk programma aan behoorlijke eisen zal voldoen. Een aantal andere leden echter, beho rende tot dezelfde politieke partij, betoog den er bezwaar tegen te hebben, dat de staat een bedrag van ettelijke millioenen beschikbaar zal stellen voor de Neder landse televisie. Naar hun mening is zulk een financiële steun niet verantwoord, nu tal van andere meer noodzakelijke voor zieningen van de steun van de staat ver stoken blijven. De televisie is huns inziens niet van zodanige culturele waarde, dat de volksgemeenschap met zulk een hoog be drag mag worden belast. Zij duchten van cie televisie ernstige sociale nadelen, af stomping voor ernstiger cultuurbeleving en bevordering van onrust in de gezinnen. Daarenboven waarschuwden zij voor on derschatting van het gevaar van het af- bebalingsstelsel, dat ongetwijfeld ten ge volge van reclamecampagnes grote af metingen zal aannemen. Verschillende leden merkten op, dat het geringe aantal televisietoestellen er toe za.l leiden, dat de opbrengst van de kijkgelden uitermate gecring zal zijn. Zij achtten het in hoge mate onwaarschijnlijk, dat binnen afzienbare tijd ook maar in de verste verte Ook in de maand April is het aantal werkzoekenden, dat op liet Gewestelijk Ar beidsbureau te Haarlem staat ingeschre ven, gedaald; Het aantal manlijke liep van 1183 terug tot 822 (vorig jaar April 1432) en vrouwelijke van 71 tot 61 (vorig jaar April 91). lie ontwikkeling was dus gelijk aan die van vorige maanden. In de bouwnijverheid nam de vraag met 84 af; stonden et eind Maart 161 mannen ingeschreven, aan het einde van April was dit 77. In April van het vorig jaar stonden er 125 ingeschreven. De toestand in de bouwnijverheid wordt zeer précair en te verwachten is, dat deze situatie nog enige tijd zal voortduren. Het komt wel voor, dat bouwvakarbeiders van betrekking willen veranderen in de hoop, dat hun nieuwe pa troon lonen wil betalen, die hoger zijn dan die uit de collectieve arbeidsovereenkomst. Werkgevers uit de metaalnijverheid zijn verplicht minder geschikte arbeidskrachten aan te trekken, omdat er geen vaklieden meer beschikbaar zijn. Het aanbod daalde van 194 tot 73 (vorig jaar 169). Dat het aanbod in de landbouw daalde was te begrijpen. In de komende weken zullen vele arbeidskrachten in dc tuinen en op het land nodig zijn. Bloemistknech ten staan er op het arbeidsbureau niet meer ingeschreven. In de afgelopen maand is de vraag van 47 tot 25 gedaald. In de afdeling hotelpersoneel is het aan bod van 53 tot 18 verminderd. De Horeca bedrijven hebben het druk en bovendien kan de E.55 te Rotterdam veel personeel gebruiken. Het aanbod bij het kantoorpersoneel liep terug van 137 tot 117 (vorig jaar 147). De gemiddelde leeftijd van de werkzoekenden bedraagt vijftig jaar. Over het algemeen bezitten deze mensen weinig vakbekwaam heid, waardoor de voorkeur gegeven wordt aan jongei-en, die in het bezit zijn van di ploma's. Ook spreekt het verleden wel eens mee. Velen uit de groep losse arbeiders kwamen aan de slag, waardoor het aanbod daalde van 394 tot 275 (vorig jaar 450). In het gewest Haarlem beschikt men niet over een arbeidsreserve en men schat het aantal ingeschrevenen, dat niet aan de eisen van het bedrijfsleven voldoet, op 90 ADVERTENTIE De Nederlandse ambassadeur in India, mr. F. C. baron van Pallandt, heeft Woens dag een bedrag van 16.000 ropijen, dat door Nederlandse studenten werd bijeenge bracht, overhandigd aan gouverneur Moen- sji te Ranikhet. Het geld is bestemd voor wetenschappelijke apparatuur voor de mid delbare school te Ranikhet. Ook Haarlemse scholieren hebben aan deze actie deelgenomen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Oldebroek (2e pred.pl.) C. Treure te Ederveen. Geref. Kerken Beroepen te Nieuleusen P. L. Smilde te Dronrijp. Evang. Luth. Kerk Drietal te Utrecht (vac. W. F. Nolte) M. J. Heybroek te Deventer, A. K. v. d. Mey te 's-Gravenhage en A. J. Meyer te Rot terdam. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Amsterdam-N.-Den-Ilp- Landsmeer W. Veen te IJmuiden. Geref. Gemeenten Beroepen te Moerkapelle A. F. Honkoop te Goes. Aangenomen naar Gouda A. Verhagen te Kampen. ADVERTENTIE Zaterdag is het Zaandamse kantoor van de eenheidsvakcentrale EVC met het daar boven gelegen woonhuis van de familie Kracht door brand totaal vernield. De heer en mevrouw Kracht en hun beide zoons konden zich ternauwernood in nachtge waad redden. Behalve vijf fietsen is hun gehele aardse bezit een prooi der vlammen geworden. Het gebouw bestond uit een stenen pui en was voor het overige uit hout gebouwd. Pui en zijmuren zijn ingestort. Omtrent de oor zaak van de brand tast men nog in het duister. De familie K. was laag verzekerd. De heer K. was laat van zijn werk terug gekomen. Hij werd na een korte slaap ge wekt door het geknetter en geloei van vlammen. Hij wekte zijn huisgenoten en kon met hen door een raam ontsnappen. De spoedig aanwezige brandweer kon tegen het vuur weinig uitrichten. De bewoners van het tot de gemeente Kessel behorende gehucht Oyen, die begin Maart een request hebben ingediend bij de gemeenteraad van Maasbree met het ver zoek te willen bevorderen, dat Oyen bij deze gemeente wordt gevoegd, hebben van deze gemeenteraad een afwijzende beschik king gekregen. Met 65 stemmen besloot de raad geen stappen in deze te doen. Alle Baarlose raadsleden, bij wier dorp Oyen zou worden opgenomen, steunden het ver zoek, maar zij moesten zwichten voor de meerderheid der raadsleden uit het dorp Maasbree. Het gehucht Oyen ligt in een uithoek van de gemeente Kessel, 4 km ver wijderd van het centrum daarvan, en is geheel georiënteerd op Baarlo. Sinds de „annexatiekwestie" heeft Kessel verschil lende maatregelen getroffen om de Oyena- ren tegemoet te komen, onder andere door de verbetering van wegen. 20. In razende vaart stoof het sleetje de helling afrecht op een boom aan, die zich eenzaam op de vlakte verhief. Toen de klokkenmaker geen aanstalten maakte om uit te wijken, begon Pav'n wat onge rust te worden. Zou hij die Doom .s' niet zien? Hij was nogal bijziende! „K u niet van der streek", antwoordde de klokkenmaker rustig, „ik zie die beide bo men; ik stuur midden tussen ze door". BEIDE bomen??! Er staat er maar één! °is op!!" Zenuwachtig rukte Panda aan het uur, zodat de sleetjes rakelings langs de stam scheerden. „Hu!", zei hij bibberend, uit!", riep hij tenslotte, .gen boom!" „Maak „u moest toch werkelijk een betere bril hebben, meneer de klokkenmaker! Dat was op het nippertje!" Maar reeds dreigde er een nieuw gevaarBij de brug, die hij vernield had, sto*d Grump, de geweten loze rivaal van de klokkenmaker. „Daar komen ze", mompelde de slechtaard met een wreed lachje. „Even kijken, hoe ze in de kloof duikelen visie uit het kijkgeld zou worden gefinan cierd. Tirannie in de huiskamer" De werkelijke beslissing", waarvoor de regering komt te staan, is niet, of zij ge durende een overbruggingsperiode van tien jaren enige miilioenen steun zal verlenen, maar of zij gedurende een lange reeks van jaren de financiering van de televisie gro tendeels ten laste van de staatskas zal brengen. Ootk deze leden waren van mening dat het allerminst vaststaat, dat de televi sie op het culturele leven van het Neder landse volk een zegenrijke invloed zal hebben. De televisie betekent huns inziens tirannie in de huiskamer. Zij waren voorts van oordeel, dat een eenheidstelevisie on der de aanduiding „algemeen" of „natio naal" niet mag worden opgelegd. De tirades over die „verzuiling" worden meer en meer gebruikt om die uitingen vain volksinitia tief, welke men persoonlijk als onwelge vallig beschouwt, te d'isqualdficeren. Huns inziens moet het volksinitiatief de primaire rechten hebben en niet de door politieke inzichten gedreven wens om dat initiatief te beperken en geheel of ten dele te ver vangen door een eenheidsdnstituut, dat slechts bestaansmogelijkheid heeft doordat het gesecundeerd wordt door de staat. Verscheidene leden, die zich in het alge meen op een geheel ander standpunt stel den, achtten het niet uitgesloten dat in de komende jaren de aanschaffing van tele visie toesteilen een sterk stijgende lijn zal gaan vertonen. Deze ontwikkeling houdt zowel gunstige als ongunstige mogelijk heden in. Enerzijds zullen niet altijd gemakkelijk te vermijden spanningen in het gezinsleven optreden, anderzijds is niet te ontkennen, dat de bezitters van toe stellen in de gelegenheid zijn vam cultuur uitingen en van belangrijke gebeurtenissen onmiddellijk kennis te nemen. Deze ont wikkeling houdt niet alleen mogelijkheden voor cultuurspreiding, maar ook culturele gevaren in. Met het oog op die gevaren zou een geheel overlaten van de televisie-uit zendingen aan de huidige radio-omroep verenigingen niet verantwoord zijn. Slechts die organisatie van het televisiewezen is verantwoord, welke garandeert dat de cul tuurscheppende krachten en organen daar op directe invloed kunnen uitoefenen. Deze leden betreurden het in hoge mate, dat de mogelijkheden om zelfstandig uit zendingen te verzorgen voor het I.K.O.R. zijn afgesneden. Met de invoering van een kijkgeld voor televisietoestellen stemden deze leden in. Zij bevalen echter aan, het bedrag, althans gedurende de eerste tijd, nu nog niet da gelijks wordt uitgezonden, niet hoger te stellen dan 20 per jaar. Tens/lo'tte zouden zij gaarne willen ver nemen, wat het standpunt der regering is ten aanzien van de heffing van kijkgelden van toestel bezitters, die in hun woonplaats in Nederland niet de Nederlandse, maar wel de Belgische of de Duitse uitzendingen kunnen ontvangen. Enige leden merkten op, dat zij op grond van hetgeen zij tot dusver op het televisie scherm hadden gezien, niet optimistisch konden zijn over hetgeen via de televisie in de toekomst zal worden geboden. Zij waren van mening, dat wat vermoedelijk tot de ontspanning dient te worden ge rekend, tot dusver veelal een te laag bij de gronde karakter droeg. Enkele andere leden waren van oordeel, dat de verdere ontwikkeling voor het volk van groot belang kan zijn, met name wan neer alle poliiteke en godsdienstige stro mingen daarbij aan haar trek komen. Zij a ch tten het onj uist, zoals thans bij de radio het geval is, bepaalde partijen de gelegen heid te geven andere partijen zonder ge vaar van tegenspraak aan te vallen en te bestrijden. Huns inziens hebben televisie en radio inderdaad een maatschappelijke taak, waarvan de staatkundige voorlich ting ongetwijfeld een belangrijk onderdeel vormt. Deze voorlichting zou onvolledig en onjuist zijn, wanneer zij slechts in handen wordt gegeven van de huidige omroepver enigingen. Vrij. Vier Zweedse vissersboten, die sinds 30 April door de Sovjet-Unie werden vastgehouden, zijn in de haven van Pionersk, ten Noorden van Kalingrad (Koningsbergen), vrijgegeven, aldus een te Stockholm ontvangen bericht van de Zweedse ambassade te Moskou. De vier vaartuigen met een gezamen lijke bemanning van veertien koppen werden door de Russen opgebracht op beschuldiging van vissen in verboden wateren. Niet vrij. De Amerikaanse negerzanger Paul Robeson, die wegens zijn linkse sympathieën voor de tijd van vijf jaar een paspoort is ontzegd, heeft Zaterdag medegedeeld, dat hij het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken om een speciale vergunning heeft ver zocht om naar de Sovjet-Unie te mogen reizen. Robeson zeide, dat men hem daar de hoofdrol heeft aangeboden in de film „Othello", die door de „Mos film Studio" zal worden gemaakt. Paul Robeson heeft in Januari van dit jaar een rechtsvervolging tegen de Ver enigde Staten ingesteld om het depar tement van Buitenlandse Zaken te dwingen hem toe te staan naar het bui tenland te reizen. Ook niet vrij. De aartsbisschop van Gua temala, mgr. Rossell Arellano, heeft gedreigd de wetgevende vergadering als anti-rooms-katholiek aan de kaak te zullenn stellen als zij voorstellen voor vrij onderwijs in het land niet opnieuw in overweging neemt. Vrij on derwijs betekent volgens de aartsbis schop discriminatie tegen de rooms- katholieke meerderheid. Hij vraagt de vergadering zekere reeds goedgekeurde artikelen opnieuw te behandelen. Boeren en soldaten. De West-Duitse land bouw zal -bij het invoeren van de dienstplicht accuut gebrek aan arbeids krachten krijgen en aanwerving van Italiaanse arbeiders wordt daarom door dr Lübke, de West-Duitse minister van Landbouw, noodzakelijk geacht. De mi nister zeide Zondag in München dat de onderhandelingen met Italië over de aanwerving versneld dienen te worden. Minister Lübke sprak zich uit tegen een liberalisatie van alle dollarinvoeren in West-Duitsland, daar naar zijn me ning de Duitse landbouw niet in staat is een opbeperkte concurrentie met de dollarlanden het hoofd te bieden. Goede raad. De Britse vrijgezellen hebben reeds herhaaldelijk pogingen in het werk gesteld om belastingverlaging te krijgen.De Engelse minister van Finan- niën, R. A. Butler, deed Zondag over de radio deze categorie mensen een bijzon der middel aan de hand, waardoor aan hun verlangens tegemoet wordt geko men.... Hij beval ze namelijk aan te trouwen. Incident. Een Egyptische militaire woord voerder heeft gezegd, dat een zware pantserwagen met 15 Israëlische mili tairen Zaterdag bij de veelomstreden grensstrook van Gaza op Egyptisch grondgebied is binnengedrongen. De woordvoerder deelde mee, dat een Egyptische voorpost de pantserwagen tot stilstand bracht door op de wielen te schieten. De soldaten verlieten daar op het voertuig en vluchtten terug naar Israëlisch gebied. Er is nu protest bij de bestandscommissie ingediend. De woordvoerder zei verder, dat een waar nemer van de UNO, op wie gevuurd werd toen hij de bestandslijn naderde om na te gaan waar de pantserwagen over de grens kwam, tevens een per soonlijk protest heeft ingediend. Naar de Congo. Koning Boudewijn van België is Zondagnv'ddag om kwart over vijf met een „DC-6" van de Sabena naar de Belgische Congo vertrokken, waar de vorst ongeveer vier weken zal vertoeven. Hij werd uitgeleide ge daan door Koning Leopold, Prinses Liliane, Koningin Elisabeth, Prins Al- bert en de kinderen van Koning Leo pold en Prinses Liliane: Prins Alexan der en Prinses Marie-Christine. Het vorstelijke gezelschap werd door de duizenden Belgen, die zich bij het vlieg veld hadden opgesteld, hartelijk toege juicht. Texas. In Thornton (Texas) heeft een blijkbaar gek geworden boer, de 45- jarige N. J. Tynes, Zaterdagavond zon der enige aanwijsbare r.eden de 18-ja- rige knecht van een naburige boerderij neergeschoten en Zondag eerst nog een sheriff doodgeschoten voor hij met be hulp van een pantserwagen, traangas granaten en brandbommen uit zijn wo ning gedreven en gevangen genomen kon worden. HET IS NOG niet zo heel lang geleden dat de wetenschap de mens vijf zintuigen toekende, t.w. het vermogen om te zien, te horen, te ruiken, te proeven en te tasten. Daarmee leek de zaak compleet en een ieder dacht dan ook dat met deze vijf zin tuigen de mens volledig was toegerust. De uitdrukking „er is een van de vijf op de loop" doelt dan ook eigenlijk méér op de onvolledigheid van iemands vermogens, dan op het ontbreken van gezicht-. gehoor-, reuk-, smaak- of tast zin. En de mededeling dat ie mand een zesde zintuig heeft, geeft ons duidelijk te kennen dat voor de gewone sterveling een aantal van vijf zintuigen ruimschoots voldoende wordt geacht. Nu bestaan er altijd mensen die wat buitenissige denkbeelden koesteren. Onze fietsenmaker was destijds bijvoorbeeld helemaal in de war, toen hij meende dat de drie aapjes die de spreuk „spreek, zie en hoor geen kwaad" moesten uitbeelden (en dit ook braaf deden), een voorstelling gaven van de drie menselijke zintuigen. Tegenover deze nogal verwarde opvatting zouden we willen stellen de mening die sommige geestelijke richtingen verkondi gen, door te beweren dat de mens zeven voudig is en dat we in elk aspect van de mens het getal zeven moeten zien. Dien overeenkomstig werden ons ook zeven zin tuigen toebedacht, doch helaas, we zouden te grof van constitutie zijn om de prikkels, ons door die twee extra zintuigen toege zonden, in bewuste gewaarwordingen om te zetten. Het is natuurlijk wat teleurstellend, te weten dat je iets hebt wat je niet hebt, maar gelukkig heeft de moderne physiolo- gie het record van deze secten royaal ge broken door ons een aantal zintuigen toe te kennen dat het getal zeven aanzienlijk overtreft. Want volgens de huidige opvat tingen bezitten we aanzienlijk méér zin tuigen dan men vroeger dacht. Behalve de reeds eerder genoemde vijf zintuigen, be- schikken we n.l. nog over de temperatuur zin (onderver deeld in koude- en warmte- zin), over pijnzin, evenwicht- zin, spierzin en over kinaes- thetische zin. Dat zijn dus al tien zintuigen, die eventueel nog met enkele vermeerderd kunnen worden. Het spreekt vanzelf; dat onze vermogens in de loop der jaren niet zijn toegenomen. Wij hebben er dus geen zintuigen bijge- kregen, want het grotere aantal vindt uit sluitend zijn oorzaak in verdiept inzicht, waardoor een en ander aan het daglicht is getreden dat vroeger onbekend was, of waarover men zich het moede hoofd niet pijnigde. Met het „gevoel" werd vroeger bijvoorbeeld alles samengevat wat met pijn, warmte, koud, tasten, enz. samenhing, maar de moderne physiologen weten dat voor al dergelijke gewaarwordingen aparte ontvangorgaantjes bestaan die de prikkels langs afzonderlijke banen naar het centrale zenuwstelsel leiden. Maar weet u wat nu eigenlijk zo zonder ling is? Dat we voor het veelvuldigst voor komende verschijnsel in de natuur géén zintuig hebben, t.w. voor het waarnemen van electriciteit! Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2