Walclenzen vooraan in strijd om godsdienstvrijheid in Italië De Herstelbank in 1954 Lezing van ds. A. Deodato „Nog veel discriminatie in strijd met grondwet Hollandse Maatschappij der Wetenschappen Wandelaars liepen 60 kilometer in de nacht J. B. MEENK'5 t „Zuid-Afrika wordt totalitaire staat' Vijf militairen gewond Duits pleidooi voor verdere integratie Critiek van Boelganin op de bureaucratie DINSDAG 17 MEI 1955 7 WONDEN, SCHRAMMEN Huisschilder was dronken en weerspannig Prins op lunchbijeenkomst van American Association Eén Meenk's poeder... en alle pijn is weg Effecten- en Geldmarkt Kerkelijk Nieuws Strauss waarschuwt: Bestelwagen slipte Positie van Bao Dai wordt ondermijnd „Maar niet langs de fragmentarische weg" 99 „De Waldenzen hebben thans in Italië ie leiding in de strijd omde democratische rechten der godsdienstige minderheden. Eén hunner, een begaafd jurist, heeft zijn carrière opgeofferd en zich aan het hoofd gesteld van een gezamenlijk juridisch bu reau, dat overal waar de vrijheid van ge weten ingeperkt wordt, zijn bijstand ver leent. Het heeft reeds honderden gevallen behandelden met goed resultaat, want de rechterlijke macht beseft wel, dat de vrij heden, die zijn vastgelegd in de nieuwe grondwet van 1948, niet meer gewijzigd kunnen worden". Dit zeide ds. A. Deodato, moderator van de synode der Waldenzen, Maandagavond in een lezing onder de titel Tussen Rome en Moskou" in de Waalse 'kerk te Haarlem. De Waldenzen, de belangrijkste Protes tante groepering in Italië met een geschie denis, die nog van ver vóór de Hervorming dateert, hebben na eeuwenlange vervolgin gen in 1848 ook in Italië een zekere vrijheid gekregen, maar daar bleef in 1929 toen de fascistische regering een concordaat sloot met het Vaticaan niet veel van over. Al hun predikanten moesten voortaan een ver gunning van de préfect hebben, die verkre gen werd na een grondig politie-onderzoek. De politie bleef trouwens in vele diensten toezicht houden, hetgeen wel eens het ge volg heeft gehad, dat een politie-officier en zijn gehele ge^in en een sous-préfect zich losmaakten van de R.K. Kerk en zich bij de Waldenzen aansloten. Anderzijds bleef daardoor een discriminatie bestaan, die het werk nog altijd zeer moeilijk maakt. De nieuwe grondwet van 1948 leek aan dit alles een einde te maken, doordat daarin onder meer vrijheid van alle godsdiensten voor de wet werd gegarandeerd en zelfs vrijheid om deze te propageren. In de prak tijk blijkt echter, dat de discriminerende bepalingen van 1929 nog altijd tot gelding gebracht worden. Citaten Om aan te tonen in hoeverre de R.K. geestelijkheid in Italië bereid is de gods dienstige activiteit der niet-katholieken te tolereren las dr. Deodato een passage voor uit een brochure van kardinaal Ottaviani: „Men verwijt ons soms als Katholieken twee tegengestelde houdingen aan te ne men, naar gelang zij ons uitkomen. Men zegt ons, dat wij in een katholiek land het denkbeeld van een staat, gegrondvest op één godsdienst, aanhangen, van een staat, die uitsluitend de katholieke religie be schermt. Maar, zo zegt men, waar gij in de minderheid zijt staat gij zelf op het recht van vrijheid en gelijkheid van de godsdiensten. U meet dus met twee maten. En inderdaad, wij meten met twee maten, één voor de waarheid en de ander voor de dwaling. De katholieken, die de overtuiging hebben, dat zij de waarheid bezitten, en de justitie kunnen geen enkele concessie doen en zij moeten eisen, dat hun rechten geres pecteerd worden. De protestanten daaren tegen, die er niet zeker van zijn de waar heid te bezitten, kunnen geen grenzen stel len aan die van de anderen. Het denkbeeld van de vrijheid der godsdiensten en van de verdraagzaamheid is een product van het vrije onderzoek en van de veelheid der re ligieuze belijdenissen. Het is het logische gevolg van de meningen dergenen, die den ken dat het in godsdienstig opzicht geheel aankomt in het geweten der individuele mens. En daarom is het in landen, waar deze principes opgeld doen, niet verwon derlijk dat de Roomse Kerk zich inspant om rechten te krijgen, waarop zij krach tens de wettelijke principes van die landen aanspraak kan maken. Men moet zich er echter in Italië niet over beklagen, zo schrijft deze kardinaal even verder, „wan neer de katholieke regering kapellen en kerken sluit, die zonder verguning van de overheid waren geopend en wanneer zende lingen naar hun land worden terugge stuurd. Want dan doet de Katholieke staat slechts zijn plicht tegenover de godsdienst". Uit een artikel in een orgaan van de Italiaanse Jesuïeten citeerde de spre ker onder meer: „De Katholieken, die ADVERTENTIE Haarlemse Politierechter Maandag stond voor de Haarlemse poli tierechter de vijfentwintigjarige huisschil der F. W. J. T. uit Haarlem, terecht. De verdachte werd ervan beschuldigd op zekere avond op de fiets door de Jansstraat gereden te hebben, terwijl hij kennelijk onder de invloed van sterke drank ver keerde. Door enige agenten in een politie auto werd hij toen verzocht mee naar het bureau te komen. De verdachte beweerde echter dat hij met de fiets aan de hand ge lopen zou hebben en ook verklaarde hij minder glaasjes bier gedronken te hebben dan hem door de pol'itie-dienaren toege rekend werd. In ieder geval was het wel zeker dat verdachte niet dan met grote weerspannigheid mee naar het bureau ging. Hij maakite het de agenten met de auto op de bewuste avond wel moeilijk door per se te willen dlat ook zijtn fiets mee naar het bureau zou gaan. Daar een personenwagen niet direct geschikt is om rijwielen in te vervoeren, kon hier niets van komen. Op de verzekering der agenten dat zij wel voor een behouden aankomst van de fiets zouden zorgen, reageerde F. W. J. T. met nog groter weerspannigheidHiervan ge tuigde de hoofdagent E. Haltslag. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman vond deze houding van de verdachte ten zeerste ontoelaatbaar en eiste een week gevangenisstraf. Op de vraag van de politierechter, mr. J. B. Pe tersen, of de verdachte hierop nog iets te zeggen had, bromde deze ontevreden dat hij in hoger beroep zou gaan. „Dan zullen we er maar tien dagen gevangenisstraf van maken," zei de rechter en hiermee was de zaak, voorlopig althans, afgedaan. menen, dat het Katholieke geloof meer baat zou hebben bij een vrije uitwisse ling van ideeën dan bij bescherming door de staat, moet ik er aan herinne ren, dat een vrije uitwisseling van denkbeelden te vergelijken zou zijn met het in brand steken van een huis om het plezier, het vuur door de brand weer te zien blussen. En het huis is in dit geval niet alleen de Katholieke Kerk, maar de geestelijke eenheid van het land". Op één iyn met communisme Naar ds. Deodato zeide, worden de Wal denzen zoveel mogelijk afgeschilderd als bondgenoten van het communisme. Daar toe is gemakkelijk een argumentering te vinden: het comunisme steekt de kop op in streken waar een onvoorstelbare sociale nood heerst. En daar werken ook op ver scheidene plaatsen reeds tal van jonge Wal denzen, die de roeping van Christus gevoe len, juist de mensen in nood te helpen. Het werk gaat voort en vele moedeloze mensen, rijp voor het communisme, worden naar ds. Deodato zeide, teruggebracht naar het Evangelie. „Men verwijt ons wel eens, dat wij in onze activiteit verder gaan dan onze mogelijkheden rijken", zo besloot ds. Deo dato zijn lezing, „maar wij wensen trouw te blijven aan onze vaderen en hun zen ding". Na deze lezing, die vertaald werd door dr. J. R. H. de Smidt, werden er lichtbeel den vertoond over verscheidene facetten van de activiteit der Waldenzen in Italië. Maandag heeft de „American Associa tion" in Den Haag een lunchbijeenkomst gehouden, waaraan ook prins Bernhard, de beschermheer van deze organisatie, heeft deelgenomen. Aan het begin der maaltijd werd een toast uitgebracht op de koningin en op voorstel van prins Bernhard werd het glas voor de president der Verenigde Staten geheven. Harry Schwartz, expert op het gebied van Sovjet-aangelegenheden van de „New York Times", hield een causerie over het onderwerp „De Sovjet-Unie sinds de dood van Stalin". Schwartz zou nog de zelfde avond naar New York terugkeren. Hij heeft een reis door Europa gemaakt en onder meer Belgrado en Wenen aangedaan. In de Zaterdagmiddag in het gebouw aan het Spaarne te Haarlem gehouden vergade ring van de Hollandse Maatschappij der Wetenschappen heeft de voorzitter dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk het over lijden herdacht van prof. A. Einstein, prof. mr. E. M. Meijers en de heer W. J. R. Dreesmann, wiens verdiensten als kunste naar en wiens verzameling hij in herinne ring bracht. De voorz. herinnerde voorts aan de eerste vergadering na de bevrijding, nu tien jaar geleden en memoreerde met dankbaarheid hoe ook in deze na-oorlogse jaren, nu zo veel van hetgeen voor 1940 als waardevol werd beschouwd, ter zijde werd geschoven, de betekenis van en de waardering voor het werk van de Holland se Maatschappij der Wetenschappen onver minderd zijn gebleven. De secretaris dr. J. A. Bierens de Haan zeide in zijn jaarverslag, dat het vereni gingsjaar normaal is verlopen. De door de maatschappij gesubsidiëerde tijdschriften kwamen regelmatig uit. Voor de biblio theek werd nieuw ruilverkeer afgesloten en enkele waardevolle werken werden haar ten geschenke aangeboden. Een grote acti viteit speelde zich dit jaar af in het oude a.rchief van de maatschappij, waarvan ver schillende malen fotocopieën van brieven en stukken uit de achttiende eeuw aan belangstellenden in binnen- en buitenland ten geschenke konden worden gegeven. Een beeldengroep die sinds de bouw van het gebouw van de maatschappij in 1894 het dak sierde en een herstelling zeer no dig bleek te hebben, werd geheel vernieuwd. Prof. dr. E. van Slogteren hield een voor dracht over „Plantendokter". De bate van het Pieter Langerhuizen- fonds werd toegekend aan het antropolo gische gedeelte van de wetenschappelijke expeditie naar het nog ongeëxploreerd gebied in het Oostelijk gedeelte van Ne derlands Nieuw Guinea. Tot leden van de maatschappij werden benoemd prof. mr. H. de la Fontaine Ver- wey, dii-ecteur van de Universiteitsbiblio theek te Amsterdam, mevrouw mr. D. IlazewinkelSuringa, hoogleraar in het strafrecht te Amsterdam, prof. dr. G. W. Locher, directeur van het Museum van Volkenkunde te Leiden, dr. A. J. Panne- koek, adjunct-directeur van de Geologi sche Stichting te Haarlem, prof. dr. J. Tin bergen, hoogleraar in de economie te Rot terdam en dr. H. Berkhof, rector van het Seminarium van de Nederlands Hervorm de kerk te Driebergen; tot buitenlands lid werd benoemd de heer Green H. Hack- worth, voorzitter van het Internationale Hof van Justitie te 's-Gravenhage. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de sportvereniging de „Lange Af stand Tippelaars" (L.A.T.), aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie en bij de Nederlandse Wandelsport Bond, de nu al sinds bijna tien jaar tra ditioneel geworden nachtelijke afstands mars in Zuidelijke richting over een par cours van zestig kilometer gehouden. Deze als Kennemer bos- en duintocht bekende wandeling is de eerste van een; aantal tochten, die in de komende maan den door de L.A.T. gelopen zullen worden. Na Santpoort volgen nog Hilversum met zeventig kilometer van 11 op 12 Juni en Amsterdam met tachtig kilometer van 9 op 10 Juli. Deze tochten zijn de voorbe reiding voor de 150 km. lange afstands- tocht, die van 3 op 4 September van Am sterdam naar Leeuwarden wordt gewan deld. Ondanks de hevige regenval van Za terdagavond was de deelneming met twee- enveertig wandelaars veel groterdan het vorig jaar. Bij beter weer zouden er on getwijfeld nog meer lange afstandtippe laars aan de start in het Klein Stations koffiehuis aan de Bloemendaalsestraatweg in Santpoort zijn verschenen. Daar heerste Zaterdagavond een gezellige drukte tegen 11 uu r, toen de wandel aars weggi ngen. Het parcours leidde de deelnemers door Bloemendaal en Overveen naar Aerden- hout, waarna langs de Leidsevaart naar Vogelenzang werd gewandeld, en vervol gels door de Zilk en Noordwijkerhout naar Noordwijk aan Zee. Na ongeveer der tig kilometer was in deze badplaats de eerste rust. Van hier af ging de tocht over het fiets pad naar de Ruigenhoek, naar café „Rust hoek" in Vogelenzang, waar. de tweede rust werd gehouden. De laatste twaalf ki lometer van het parcours bracht de deel nemers door Aerdenhout, langs de uit spanning „Kraantje Lek", het Brouwers kolkje in Overveen en langs de beide Hoge Duin- en Daalsewegen naar Sant poort terug. Daar bereikten de eerste deel nemers aan deze tocht, die een prestatie tocht is en geen wedstrijd, kort na negen uur de finish. De overigen volgden in de loop van de morgen en voor het middaguur waren allen binnen, op drie uitvallex-s na. Uit deze omgeving waren bij de wande laars leden van de wandelsportverenigin gen „Onder Door" en „Jan Pastoors" uit Haarlem en van „Viribus Unitis" uit Sant poort. Door de slechte weersgesteldheid was de tocht waarvan het parcours maar iets ge wijzigd was bij 1954 vergeleken, een der zwaarste tochten van de laatste jaren. ADVERTENTIE Koorts, hoofdpijn, kiespijn en periodieke pijnen worden snel en radicaal verdreven door Meenk's poeders. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Let op onderstaand han delsmerk, Uw waarborg 1 GE NEE SM!DD ELEN Het is als indicatie voor de „gezondheids toestand'" van onze nationale economie een gelukkig verschijnsel dat het beroep van het bedrijfsleven op de Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel blijkens het thans verschenen jaarverslag in 1954 is verminderd. Het bedrag der af gesloten contracten ging van 141 millioen in 1952 en 137 millioen in 1953 tot 131.8 millioen in 1954 terug en het bedrag, dat op die contracten in totaal werd opgeno men van 288.7 millioen in 1953 tot 281 millioen in 1954, waarbij er dan op kan worden gewezen dat de stijging van het aantal contracten wederom voor een be langrijk deel is veroorzaakt door financie ringen, verband houdende met scheep vaartprojecten. De Maatschappij tot Financiering van het Nationaal Herstel (in de wandeling Herstelbank genoemd) werd, zoals de naam aanduidt, in 1945 opgericht om Nederland se bedrijven, welke na de oorlog weer op gang moesten worden gebracht en niet aan alle gebruikelijke voorwaarden van de ge wone eredietver 1 ening kondien voldoen, aan bedrijfskapitaal te helpen. Van het totale geplaatste kapitaal ad 300 millioen, nam de Staat de 151 millioen gewone aan delen, terwijl de preferente aandelen bij de Staat, de Nederlandsche Bank, de grote handelsbanken, enige bankiersfirma's, de landlbou wc red ietbankende levensverzeke ringsmaatschappijen, de spaarbanken en andere institutionele beleggers werden on dergebracht. De preferente aandelen heb ben voor hun 3 Vz pet. dividend de garantie van de Staat en worden ter beurze van Amsterdam verhandeld. Dat de Herstelbank in de na-oorlogse jaren een nuttige functie heeft vervuld blijkt wel uit het feit dat sinds haar op richting voor weinig minder dan 1 mil liard aan credietovereenkomsten werd af gesloten, waardoor tal van ondernemingen in staat werden gesteld hun bedrijf, mede door de aanschaffing van nieuwe produc tiemiddelen, tot nieuwe ontplooiing te brengen. Uiteraard waren en zijn aan de credietverlening door de Herstelbank bij zondere risico's verbonden en ze heeft in de loop dier jaren dan ook wel verliezen geleden, maar toch uil: de behaalde winsten allengs een flinke reserve kunnen vormen, welke uit. 1954 43.7 millioen bedraagt. Voor het opvangen van zichtbare tegenval lers wordt een bedrag van 10 millioen becijferd, zodat nog 33.7 millioen resteert voor onvoorziene risico's. De ruime reser vering was mede mogelijk doordat op de gewone aandelen tot en met 1953 geen dividend werd uitgekeerd; voor het eerst over 1954 wordt uit de van 6.5 millioen tot 9.6 millioen gestegen winst, ook op de gewone aandelen 3J/2 pet. dividend betaald', dat dus naar de Staat gaat. Het hierboven genoemde feit, dat het beroep op de Herstelbank in 1954 is ver minderd, was een gevolg van de vergrote mogelijkheden van het bedrijfsleven tot interne financiering door inhouding van de winst, terwijl, zoals bekend, ook vele ondernemingen met succes op de kapitaal markt een beroep deden, welke weer ge voed werd door de particuliere besparin gen en de verkoop van effecten naar het buitenland. Algemeen gesproken ondervin den de Nederlandse bedrijven, wat de financiering van hun nieuwe kapitaalsuit gaven betreft, geen moeilijkheden, maar het verslag van de Herstelbank wijst er op dat toch door de loonsverhogingen en niet het minst ook door de belastingdruk, een aantal ondernemingen niet voldoende voor nieuwe kapitaalsuitgaven kunnen reser veren. Met name geldt dit van de besloten vennootschappen en de eenmanszaken, bij welke laatste de progressie van de Inkom stenbelasting dikwijls fnuikend op de ka pitaalvorming werkt. Achter deze onder nemingen staan vaak grote groepen van de bevolking en als ze bij een teruggang van de conjunctuur in verdrukking komen, kan dat ernstiger gevolgen hebben dan men vermoedt. Maar ook voor de grotere onder nemingen blijft het noodzakelijk dat een redelijk deel van de winst kan worden ge reserveerd. Het is bij een teruggaande conjunctuur zo, dat het mes ten aanzien van de bedrijfs- financiering van twee kanten snijdt ten ongunste van de ondernemingen. De win sten dalen en het aanbod van risicodragend kapitaal vermindert. En toch kan het ook in tijden van teruggaande conjunctuur ge wenst zijn ter verbetering van de bedrijfs- voorwaarden kapitaalsuitgaven te doen. Het verslag van de Herstelbank, dat meer dan 100 pagina's bevat, houdt zich uitvoerig met de conjunctuur bezig, gelijk dit in onze tijd bij de meeste financiële in stellingen gebruikelijk is, om van verschil lende regeringsinstanties niet te spreken. Eerlijk gezegd krijgen zij, die krachtens hun beroep van dergelijke beschouwingen kennis moeten nemen, wel eens „des Guten zuviel". Wat niet wil zeggen dat het ver slag van de Herstelbank geen interessante lectuur is en van vele aspecten van het economisch leven een scherpe belichting geeft. Positieve uitspraken zal men echter ook in dit verslag niet aantreffen. Gecon stateerd wordt een uitzonderlijk gunstige conjunctuur voor 1954, welke echter in wezen labiel is, niet het minst omdat ze met de wereldconjunctuur ten nauwste is verweven. De Nederlandse conjunctuur berust op een labiel evenwicht van buiten landse inflatoire en binnenlandse dieflatoire krachten. Een voortzetting van de inflatie buiten onze grenzen zal, ook minister Zijl stra heeft daar onlangs op gewezen, ver moedelijk ook in ons land tot verdere in flatie leiden. Het prijspeil van onze invoer- goederen (in Maart ruim 1 milliard) zal aan stijgen, de prijs- en kostenstructuur zal weer worden opgetrokken ten nadele van een evenwichtige inkomensverdeling, etc. Gelet op de economische ontwikkeling in de V. S. sterke uitbreiding van het ore- dietwezen zal met die eventualiteit moe ten worden rekening gehouden. De Herstel bank ziet geen tekenen, welke een inzin king van de conjunctuur binnen afzienbare tijd doen verwachten, maar ziet in de labi liteit er van een vingerwijzing. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoek (Z.) (toez.) J. F. We gener te Zoutelande. Beroepen te Rotterdam-Delfshaven J. T. Doornenbal te Oene; te Hoogeveen (toez.) J. Ch. W. Kruishoop te Meerkerk. Bedankt voor Delft (vac. W. L. Tukker) G. Boer te Gouda. Geref. Kerken Beroepen te Hallum M. D. Geleynse te Winsum (Fr.) Aangenomen naar Surhuisterveen H. Ha zenberg te Siddeburen. Bedankt voor Wolvega H. B. Weyland te Hasselt. Beroepen te Ijlst A. Moolenaar, cand. te Nunspeet. Chr. Geref. kerken Beroepen te Enschedé-Oost W. Heerma te Groningen. Beroepen te Calgary (Alta, Canada) B. Nederlof te Houston (Canada) (voorheen te Dokkum). Bedankt voor Toronto (Ontario, Canada) (Free Chr. Reform Church) I. de Bruyne, Hilversum-Centrum. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Gouda Jac. v. Nieuwkoop te Amsterdam-C. Doopsgez. Broederschap Aangenomen de ben. tot staffunctionaris bij de prov. Overijs. stichting voor cultu reel werk ds. J. G. v. d. Bend te Gorredijk. Als laatste van de in totaal zes Nederlandse oorlogsbodems, die in de Koreaanse wateren geopereerd hebben, is Maandag Hr. Ms. „Van Zijll" in Den Helder terug gekeerd. Men had het oorlogsschip een feestelijke ontvangst bereid. De Marinekapel blies een vrolijk wijsje en de kaden waren dicht bevolkt met marinepersoneel, medelevende burgers, en natuurlijk de familieleden der thuisvarenden. 99 JOHANNESBURG (United Press) Strauss, de leider van de Verenigde Partij, die de oppositie uitmaakt, heeft Maandag tijdens een bijeenkomst het voorstel van de regering om de Senaat uit te breiden in krachtige bewoordingen veroordeeld. De nationalistische regering is met dit plan gekomen teneinde zich te verzekeren van de tweederde meerderheid, nodig om de kleurlingen van de gemeenschappelijke kiezerslijst te verwijderen. Strauss zei: „De Unie van Zuid-Afrika zelf staat op het spel, evengoed als de vrijheid van elke burger. Door deze wet zullen 500.000 kiezers uit Transvaal en de Kaapprovincie zich van een vertegen woordiging in het Hogerhuis beroofd zien. De Verenigde Partij zal de wet aan de gerechtshoven voorleggen als dit volgens onze juridische adviseurs mogelijk is". Hij riep de bevolking van Zuid-Afrika op zich teweer te stellen tegen de wet „in dit uur van crisis". „Als het evenwicht verstoord is zal het niet lang duren of de nationalisten stellen een één.mansregering in, als het Zuid- Afrikaanse volk geen stappen neemt om dit te beletten. De volgende stap zal een totalitaire republiek zijn", aldus Strauss. B. Swart, voorzitter van de afdeling Oranje Vrijstaat van de Verenigde Partij, verklaarde dat geen regering van een de mocratisch land bij machte is de grondwet te schenden, tenzij met toestemming van het volk. „De huidige crisis is het Duinkerken van de Zuid-Afrikaanse constitutie. Misschien is het de laatste kans van het volk om zijn democratische wil in openbare aan gelegenheden te tonen", aldus Swart. Gisteren hebben dertien professoren en docenten van de overwegend nationalis tische universiteit van Pretoria een pe titie tegen de wet ondertekend „op morele en juridische gronden". Allen zijn of le den van de nationalistische partij of sym pathisanten. Maandagmorgen om kwart voor tien is een bestelvvagen van de bakker L. T. H. uit Broekhem (Valkenburg) in het gehucht Schoonbron bij Wylre al slippend in een militaire colonne beland. De colonne was een peloton van 150 man van het regiment veldartillerie „Van Es sen" uit de Kloosterkazerne te Breda, dat een bivakoefening hield in Zuid-Limburg. Terwijl de colonne marcheerde naderde uit tegenovergestelde richting een truck met daarachter de bestelwagen. De bestel wagen wilde de truck passeren, doch zag pas op het laatste moment de militaire colonne. De bestuurder remde krachtig, doch kwam te slippen, waardoor de ach terkant van de wagen in de colonne te recht kwam. De vijf dienstplichtige solda ten J. Bulthuis uit Uithuizen, R. Kazimier uit Groningen, D. van de Broek uit Soest- dijk, M. W. Bouw uit Doornspijk en B. H. Jansen uit Wageningen werden tegen de grond geworpen. Soldaat Bulthuis kreeg een dubbele beenbreuk aan het linkerbeen en werd vervoerd naar het Centraal Mili tair Hospitaal te 's-Gravenhage. De vier overigen kregen lichte verwondingen en zijn teruggebracht naar de Kloosterkazerne te Breda. Aan de Bloemendaal- seweg te Bloemendaal is een flatgebouw verrezen, dat in een behoefte voorziet. De belangstelling er voor is bijzonder groot en alle flats zijn reeds verkocht. Het gebouw heeft de naam van Hartenlustflat gekre gen en is tot stand gekomen door het makelaarskantoor De Ridder en Strijbis te Aerdenhout en het aannemersbedrijf W. Thunissen te Heem stede. De eerste be woners van het flat gebouw kunnen bin nenkort hun intrek nemen en verwacht wordt, dat 't gebouw in Augustus gereed is. SAIGON (United Press) De laatste militaire steun in Zuid-Vietnam is aan keizer Bao Dai ontvallen. Premier Ngo Dinh Diem heeft Bao Dai's keizerlijke garde van 5090 man opgeheven en bekend gemaakt dat deze troepen in het nationale leger zijn opgenomen als twee infanterie-regimenten. De garde, die gestationneerd is te Dalat, in de bergen ten Noorden van Saigon, heeft een bood schap aan Diem gezonden waarin steun aan de regering werd beloofd. Intussen worden overal in het land re- volutionnaire comité's opgericht, naar het voorbeeld van het comité in Saigon. Regeringskringen verklaren dat volks demonstraties tegen de keizer gehouden zijn in Tourane. Nhatrang, en zelfs in Hue, zetel van de keizerlijke familie. STUTTGART (AFP) De West-Duitse minister van Economische Zaken, Ludwig Erhard, heeft op het zesde congres van de West-Duitse werkgevers te Stuttgart een sterkere Europese samenwerking op eco nomisch gebied aanbevolen. Erhard was echter tegenstander van een fragmen tarische uitbreiding van boven-nationale economische organen. Ook al heeft de Europese Gemeenschap voor Kolen en StaaLsuccessen geboekt, zo zeide hij, toch kan deze wijze van integratie geen alge meen geneesmiddel zijn, dat oplossing kan brengen voor alle Europese economische vraagstukken. Veeleer moest men volgens Erhard stre ven naar een hechte saamhorigheid, die zou kunnen leiden tot een grootscheeps opgezette uitwisseling tussen de Europese landen op allerlei gebied, „van universi teit tot bedrijf". Van de economische integratie bestond volgens hem nog geen duidelijke conceptie. In de laatste zeven jaren waren alle po gingen om tot internationale samenwer king te komen ondernomen in het gezicht van een „mooi-weer conjunctuur". Er was echter nog geen ervaring over de vraag hoe het met d<%e samenwerking zou gaan, wanneer de conjunctuur zou omslaan. Geen kortere werkweeh Minister Erhard deed voorts een aanval op de met een Mei weer eens opgeverfde leuze van het vakverbond voor de veertig- urige werkweek. In geen geval kon men er volgens de minister toe overgaan, door de invoering van de korte werkweek de productie met twintig procent te verlagen en tegelijk het levenspeil handhaven. Hoe billijk de eis van de verkorte werkweek op lange termijn gezien ook was, zo on deugdelijk was zij in een tijd, waarin overuren regel waren. MOSKOU (Reuter). Maarschalk Boel ganin, de premier van de Sovjet-Unie, heeft Maandag op een conferentie van in dustrie-arbeiders in het Kremlin bekend gemaakt, dat op hoog niveau een reorga nisatie zal worden uitgevoerd, teneinde de toekomstplannen voor de ontwikkeling van de economie te scheiden van de huidige economische plannen. Er zullen twee com missies van de ministerraad worden inge steld, die zich met deze twee aspecten van de economie van de Sovjet-Unie zullen be zig houden. In een rede, waarin hij critiek leverde op tekortkomingen van de zware in dustrie, maakte de premier tevens bekend, dat een staatscommissie voor nieuwe technieken zal worden ingesteld, die het werk van de afzonderlijke ministeries op dit gebied zal leiden en coördineren. An dere maatregelen zijn nog in voorberei ding. In zijn rede laakte Boelganin de traag heid en de tekortkomingen op verscheide ne gebieden van de zware industrie. Zowel de metaal- als de chemische in dustrie kunnen bogen op zekere successen, doch beide blijven op sommige punten ach ter bij de ontwikkeling van de techniek. Het ministerie voor de chemische industrie blijft achter op het gebied van geconcen treerde minerale kunstmeststoffen, nieuwe organische materialen en verfstoffen en de raffinage van olie en natuurlijke gassen. De kolenindustrie, hoewel het meest geme chaniseerd van alle industrieën, blijft ten achter op de plannen voor de arbeids-pro- ductiviteit zo verklaarde Boelganin vol gens Tass, het officiële Russische pers bureau. Tevoren had de maarschalk de zware industrie echter geprezen en gezegd, dat de uitbreiding van deze industrie in veel sneller tempo dan in de vooraanstaande Westelijke landen verloopt. De premier eiste meer specialisatie, betere samenwer king en radicale zuivering van het bureau cratische apparaat. De universiteit van Gent heeft het ere doctoraat in de letteren en wijsbegeerte ver leend aan prof. dr. J. Waterink, hoogleraar aan d# wfije Universiteit te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7