Gehele jeugd van 5 tot 18 jaar schoolplichtig SMAAKT BETER DAN SHAG Uitgaan in Haarlem De eerste auto's reden over de IJmuidense gistermiddag „sluisweg" IWITSMM Agenda voor Haarlem kkkeZ^U>aJc r Voor 'n BESTE TRAP P.v.d.A.-Onderwijscommissie wenst: „Aesthetische vorming moet in kleuterschool beginnen" Hoe is het ontstaan? y Rijkswaterstaat kreeg in de koude ochtend geen klanten 3 verfraait >14 w teint Zaakgelastigde van India Vragen van Kamerlid dank zij Clark Procédé EQ7 Fabrieken N.V. Jongerius te Utrecht verkocht Brand op de „Tabian" Dit woord: BAKKES cN DE KLOMPENCENTRALE Examens Protest van Castricum- forensen tegen overstap Boerderijbrand bij Gorredijk VRIJDAG 2 0 MEI 1955 (Van een verslaggever) Uitbreiding van de leerplichtige leeftijd tot 18 jaar, verplicht kleuterschool- onderwijs, eerherstel van de H.B.S. als voorbereidingsschool voor het Hoger Onderwijs, en, natuurlijk, herziening van de leerlingenschaal, snellere scholen bouw en betere opleidingen voor diverse leerkrachten, waren enkele van de desiderata die Zaterdag op een onderwijscongres van de Partij van de Arbeid in Amsterdam aan de orde gekomen zijn. Aanleiding en uitgangspunt tot dit congres was het ontwerp-onderwijsprogramma, dat in April door een aantal des kundigen uit de P. v. d. A. is opgesteld en dat nu aan de afgevaardigden dier partij is voorgelegd. Broodnodig noemde prof. dr. W. Banning het in zijn inleiding dat er op korte termijn principieel besloten wordt om de leerplich tige leeftijd tot 13 jaar te verlengen, waar van de laatste twee jaar bestemd dienden te worden voor ..part-time" onderwijs. De structuur van het door de P. v. d. A. ge wenste onderwijsstelsel moet zo zijn dat zowel de belangen van de opgroeiende mens als die van de maatschappij tot hun recht kunnen komen, met de nadruk op de ontplooiing van het mens-zijn. Bij het huidige onderwijssysteem komt de jeugd belangrijk aan onderwijs en vorming te kort, zo meende prof. Banning, die ver volgens toelichtte hoe de nieuwe of ge wijzigde schooltypen, scholen zoals de P. v. d. A. zich die wenste, in dit alles verbetering zouden kunnen brengen. Na te hebben gepleit voor de vorming van scholengemeenschappen zei prof. Ban ning dat een waterdichte scheiding tussen politieke en paedagogische maatregelen een onmogelijkheid is. „De P. v. d. A. be pleit daarom in haar concept-onderwijs programma een stelsel, dat de ontwikkeling van alle mogelijkheden en gaven in ieder individu kan waarborgen, begrip voor het cultuurleven van ons volk bijbrengt en zich richt op de ontwikkeling van het in tellect zonder te vervallen in intellectualis me". Verplicht kleuteronderwijs Ook op het gebied van het kleuteronder wijs heeft de P. v. d. A. vele wensen. Me vrouw H. TeilegenVeldstra formuleerde er enkele: verantwoord, wettelijke kleuter onderwijs met leerplicht van het vijfde levensjaar af, doch met de mogelijkheid tot vrijstelling van deze leerplicht b.v. op doktersattest; opleiding van de leerkrach ten door kweekscholen, gelijkwaardig aan die voor het lager onderwijs, maar vooral: meer en beter geoutilleerde kleuterscholen ook ten plattelande. Mevrouw Tellegen bepleitte ook kleuter school en lagere school als een ineen vloeiend geheel te creëren, opdat de over gang naar de „grote" school zonder schok ken verlopen kan. Het nog niet L.O.-rijpe kind kan dan bovendien zo nodig tot en met zijn zevende jaar in de kleutersfeer blijven. Beschamend noemde mevrouw Tellegen het dat het grootste deel dezer kleuterscho len nog steeds uit particuliere middelen be taald moet worden en dat er voor de be tekenis van haar taak nog zo weinig be grip is: „In de proeftuinen in Wageningen laat men de jonge plantjes toch ook niet eerst aan hun lot over. Daar weet men maar al te goed dat goede verzorging in de beginperiode de basis legt voor de groei en bloei van alles wat leeft. Laten wij voor ons kleuteronderwijs daar een voor beeld aan nemen". Critiek op Onderwijsraad De Amsterdamse wethouder voor Onder wijs en Kunstzaken mr. A. de Roos sprak over het L.O. dat zijns inziens in veel ster kere mate dan tot dusver volkszaak zal moeten worden. Ouders en onderwijzers zullen ten deze naast de overheid moeten staan maar hun bevoegdheden zijn daartoe nog te gering. Medezeggenschap der leer krachten in Let onderwijsbestel kon vol gens mr. De Roos dan ook niet ontbeerd worden. De noodtoestand van de overbevolkte klassen en parallel daarmee de positie van de onderwijzer, moet zonder verder uitstel radicaal verbeterd worden. Bij het georganiseerd overleg dienaangaande zou de Onderwijsraad de meestgeschikte in stantie zijn als hij een andere taak had, anders samengesteld was en een eigen ac tiviteit ontwikkeld zou hebben; van daar onze eis tot volledige reorganisatie", aldus mr. De Roos. Na uitvoering stilgestaan te hebben bij het tekort aan gymnastieklokalen en -on derwijzers, de noodzaak tot systematische opleiding van B.L.O.-leerkrachten en an dere overbekende onderwijs-knelpunten, ADVERTENTIE VRIJDAG 20 MEI Stadsschouwburg: „Het lieve leven", Char- lotte Kohier, 8 uur. Sportpark Heemstede: Circus Althoff-Strassburger, 8 uur. Minerva: „De grote Caruso", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „Teodora", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „On the waterfront", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Sauerbruch", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Amok in Silver Lode", 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Malaga", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ..Mannequins voor Rio". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Col- ditz story", 2.30, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 21 Mei Stadsschouwburg: „De Xinderrover'", Haagse Comedie, 8 uur. Concertgebouw: Concert ter gelegenhc van 125-jarig be staan „Zang- en Vriendschap", 8 uur. Sport park Heemstede: Circus Althoff-Strassbur ger, 2.30 en 8 uur. Minerva: „De grote Cai'uso", alle leeft., 2.30 7 en 9.15 uur. Palace: „Teodora". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „On the waterfront", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Sauerbruch", 14 jaar, 2.15. 7 en 9.15 uur. Roxy: „Amok in Silver Lode". 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Malaga", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mannequins voor Rio", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Colditz Story", 2.30, 7 en 9.15 uur. betoogde de Amsterdamse wethoyder dat ook de aesthetische vorming der school jeugd nog zeer veel te wensen overlaat. Tot de vorming moet zijns inziens al op de kleuterschool de kiem worden ge legd, maar helaas heeft ons huidige onder wijs te weinig oog voor de betekenis van de aanraking der leerlingen met elemen ten van schoonheid en misschien nog min der voor het belang van eigen expressieve arbeid. De mogelijkheden van uitdrukking en beleving die thans in het kind blijven sluimeren, dienen gewekt te worden". Geen schakelschool Mr. De Roos was van oordeel dat een afzonderlijke „schakelschool" (waarvoor in G.L.O..- en V.G.L.O.-kringen de laatste jaren ijverige gepleit is) in de practijk van ons onderwijs weinig kans maakt. De ge wenste selectie der leerlingen kan zijns inziens beter in de hoogste klas der basis school respectievelijk de laagste klas van de opnemende school geschieden. Over het Nijverheidsonderwijs sprak de heer De Loor, die onder meer betoogde, dat het „witte boord complex" vele ouders er nog steeds van weerhoudt, hun zoons een schoolopleiding voor een der ambachten te laten volgen, hoewel de industrialisatie en de huidige hoogconjunctuur toch iedere vakbekwame handwerksman een goed be staan garanderen. Ook aan het onderricht zelf ontbreekt echter nog veel: bij het La ger Technisch Dagonderwijs bijvoorbeeld wordt Yt deel van alle lessen nog steeds door onbevoegden gegeven De opleiding tot bevoegde L.T.O.-leerkrachten, nu veelal in handen van particulieren en bedrijven, zou geheel ten laste van het rijk moeten komen. Bij het Nijverheidsonderwijs dreigt altijd het gevaar, van te ver gaande vertechni- sering; daartegen zal gewaakt moeten wor den, want anders raken de algemene vor men en de ontplooiing van de mens in de knel. H.B.S. worde weer opleidingsschool Dr. J. A. G. Tans bepleitte voor het middelbaar onderwijs vermindering van de examendruk, grotere vrijheid in leerplan en grotere onderwijsvrijheid zoals deze in het concept-program van de P. v. d. A.- commissie zijn neergelegd. Met M.O. is be land tussen het aambeeld van de universi teit en de hamer van de maatschappij, zo zei hij, „en daartegen is een soepeler leer plan alléén geen remedie. Er moet een systeem van kern- en keuzevakken wor den ingevoerd dat ook in de eindexamens doorwerkt. De H.B.S. heeft zich de laatste jaren meer en meer afgestemd op de eisen der maatschappij; zij moet volgens dr. Tans onverwijld en duidelijk naar de sfeer van het voorbereidend hoger onderwijs terug gebracht worden terwijl haar taak als practijkschool dan wordt overgenomen door de op te richten Algemene Middel bare Scholen met 4- en 6-jarige cursussen. De vierjarige A.M.S. kan dan opleiden voor lagere functies in het bedrijfsleven, de zes jarige voor middelbare idem: een school type dat naar inhoud en leerstof en naar methode van onderwerp nieuw is en nieuw moet blijven dank zij een voortdurende wisselwerking tussen school en maat schappij. Aan het gymnasium het enige school type in het huidige bestel dat ruimte biedt aan de zo noodzakelijke onderwijsvrijheid dient men niet te tornen. Na een lans te hebben gebroken voor een zo breed mogelijk onderwijs in de talen en de cultuurgeschiedenis aan alle V. H. M. O.-schooltypen, legde dr. Tans er ten slotte de nadruk op dat het concept-pro gram van de P. v. d. A. de differentiatie en de pacificatie van het onderwijs in ons land ten volle wil handhaven. „Het heeft zijn nut, dit nog eens uitdrukkelijk te on derstrepen", zo zei hij, „nu alle tekenen er op wijzen dat de K.V.P. in de naaste toekomst de schoolstrijd in België zal mis bruiken voor eigen propaganda. Zulk een propaganda mist echter, wat ons betreft, alle grond". Discussies Bij de discussies, waaraan 33 congres sisten deelnamen, werd door verschillende afgevaardigden critiek geoefend op het punt uit het concept-onderwijsprogramma, dat de kleuterschool voor vijfjarige kin deren verplicht wil stellen. Mede in ver band met de voorgestelde uitbreiding van de leerplicht tot het achttiende levensjaar, vond men dit rijkelijk vroeg om de kinde ren uit de huiselijke sfeer los te rukken. In Den Haag is aangekomen het nieuwe hoofd van de diplomatieke missie van India in ons land, de heer B. K. Kapur. Hij ver tegenwoordigt zijn land als zaakgelastigde, met de persoonlijke titel van gezant, na het vertrek van de ambassadeur van India, de heer B. N. Chakravarty. De heer Kapur studeerde geschiedenis en economische wetenschappen te Lahore. Daarna ging hij naar Engeland en studeer de aan het Royal Military College in Sand hurst. Drie jaar was de heer Kapur offi cier in Engeland. In 1934 ging hij over naar de politieke dienst van zijn land. Hij is secretaris geweest van het ministerie van Buitenlandse Zaken en secretaris van de delegatie van India bij de U.N.O. van 1951 tot Maart 1953 was hij gezant van India te Teheran. Het lid van de Tweede Kamer de heer Zegering Hadders heeft aan de minister van Sociale Zaken gevraagd waarom het een directeur van een rijksomscholings- werkplaats niet is toegestaan de oud-leer- Imgen van de werkplaats op te zoeken op de werken, Waarop zij te werk gesteld zijn, om na te gaan hoe hun vorderingen zijn Hij acht het noodzakelijk, dat dit verbod wordt ingetrokken, opdat de directeur de vorderingen van zijn oud-leerlingen kan volgen en contact kan onderhouden tussen het bedrijfsleven en de leiding der omscho- lingswerkplaatsen. ADVERTENTIE HALFZWAAR - ZWAAR VIRGINIA - AMERICAN Naar wij van de curator in het faillisse ment van de N.V. Jongerius te Utrecht vernemen, zijn de fabrieken met terreinen groot ongeveer 70.000 m- met alle ma chines en aanwezige voorraden voorheen toebehorende aan de N.V. Jan Jongerius te Utrecht, aangekocht, door de heren D. II. Pasman te Aerdenhout en W. J. J. Tak te Amsterdam. Buiten deze transactie val len de garagebedrijven alsmede de groot handel in petroleumproduclen. Het m.s. „Tabian" van de maatschappij „Nederland" is in de Perzische Golf in aan varing gekomen met de Italiaanse tanker „Argea Prima". De „Tabian" liep belang rijke schade op aan het voorschip en in luik 2 ontstond brand. De matroos Giakomini uit Amsterdam liep brandwonden op. Hij is per watervliegtuig naar Dahran vervoerd. Bakkes is een van de vele benamin gen van: gezicht. Het woord is al heel oud en werd vroeger ook: bakkis en bakkus geschreven. Het is ontstaan uit bakhuis. In het Westfries kent men nog de naam backes voor: huisje op een boe renerf waarin een daglonersgezin woont, eigenlijk: huisje waarin men bakt. Het woord waarover hier gesproken wordt, is een schertsende samenstelling, aie onder invloed van het zoëven genoemde bakhuis is ontstaan. Het woord bak kennen wij nog in: kinnebak en in Duits: Backe dat, wang betekent. Het is ver want met een Griekse werkwoordsvorm (e) fagon: ik at. Wij kennen ook, mom bakkes voor: nagemaakt gezicht waar mee men zich vermomt. i Zie boe rijp en edel Shagretta draait zeer soepel Wat een smaak! Inderdaad, Shagretta is.' 'J voelt pure tabak'. véél beter dan shag! L' O U I S DOB BEL MA N N N..V, HOLLAND LOUIS D O B B ET M A N N> N. V. MUZIEK Zaterdag 21 Mei, Concertgebouw, 20 uur: Concert ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap". Uitvoerenden zijn: Koninklijke Zangvereniging „Rotte's Mannenkoor" en Koninklijke Zangvereni ging „Gruno", het Noordhollands Philhar- monisch Orkest, Gosse Kroese, orgel, Jules Geraerds, piano, Leo Ketelaars, bariton Corrie DaniskasVan Zwieten, sopraan. Zaterdag 21 Mei, Begijnhofkapel, 19.30 uur: Voordrachtsoefening door de piano- en vioolleerlingen van Pie van der Glas Boosman en Chris van der Glas. Maandag 23 Mei, Grote Markt. 15.30 uur: Gedurende een uur bespeling van het carillon van de Grote Kerk door Arie Peters, stadsbeiaardier, die men ook kan beluisteren op Vrijdag van 11.3012.30 uur. Maandag 23 Mei. Concertgebouw, 20 uur: „Die Haerlemsche Musyckamer" geeft een concert onder leiding van André Kaart met medewerking van Jan Bresser, Jan Kees- sen en André van Aalst, viool, Anna van 't Oever van Deutekom, sopraan, Gertrude Maclaine, clavecimb'el. Uitgevoerd worden werken van Antonio Vivaldi. J. S. Bach, en J. P. Rameau en G. P. Telemann. Dinsdag 24 Mei, Concertgebouw, 20 uur: In de Tuinzaal concerteert het trio Hesmerg voor de vereniging „Vrienden van het Noordhollands Philharmonisch Orkest". Dinsdag 24 Mei, Nieuwe Gracht 41, 20 uur: Pianospel door leerlingen van de muziek school van de Maatschappij tot Bevorde ring der Toonkunst. Donderdag 26 Mei, Concertgebouw, 20 uur: Concert door de Haarlemse Politiekapel onder leiding van H. C. van Mechelen. DE ONGEWONE SITUATIE deed zich in de ochtend van Hemelvaartsdag voor, dat de mensen van de IJmuidense Rijkswaterstaat stonden te springen om wat drukte bij de Velser ponten. De vier ponten, die over en weer voeren konden echter de paar automobilisten, wier moed omgekeerd evenredig was aan de hoogte van de tempe raturen, gemakkelijk aan. Derhalve kon het kleine feest van de allereerste inwijding van de nieuwe noodverbinding over de sluizen, die dank zij de grote haast aan de kant van de overheid en van de aannemers nog nét voor deze Zondagse Donderdag klaar was gekomen, niet doorgaan. Klein feest, omdat men min of meer bij ver rassing een deel van de verwachte file op het Zuidelijk pontplein had willen „aftap pen" en met een twintig auto's voor het eerst over de sluizen had willen rijden. Dat het er des middags om half drie toch nog van gekomen is, was eigenlijk te danken aan de Engelse dag, die een automobielfabriek in Alkmaar had georganiseerd, en waar zich een colonne glanzende producten dezer firma heen begaf: toen liep het voor het eerst op Hemelvaartsdag even wat vast op het pontplein, al haalde de drukte niet bij die van de zomerse dag van verleden jaar. Een paar huiverende politic-agenten en een lichtelijk teleurgestelde bruggenbou wers der Rijkswaterstaat hadden het gister morgen op dat pontj)lein na vijf minuten wel bekeken: bij deze lichte dooi zou liet met de drukte best loslopen en het was be paald niet de bedoeling, deze paar automo bilisten de omweg van 9 kilometer te laten maken, alleen ten pleziere van de aanne mers, die verstolen bij het xoerk hunner hunden over de sluizen stonden uit te kij ken naar juichende scharen, die de „pont der zuchten" nu eindelijk konden omzeilen. Half drie: de eersten Gelukkig werd het 's middags drukker wel niet zoveel, dat zich grote opstop pingen voordeden en niet eens zo erg, dat de wachtenden op het pontplein enthousiast gehoor gaven aan de politionele roepstem ADVERTENTIE Alle soorten en maten voorradig Dr. Leijdsstr. 10 - Haarlem - Tel. 11784 Leiden. Geslaagd voor het candidaats- examen A wis- en natuurkunde J. C. van Hooydonk te Leiden; candidaatsexamen B wis- en natuurkunde J. R. Strooker te Den Haag: candidaatsexamen J wis- en natuur kunde J. J. C. Geul te Leiden en J. Op den Kamp te Leiden; candidaatsexamen K wis- en natuurkunde mej. L. M. Breukel te Lei den. Doctoraal examen geologie mevrouw C. H. T. WagnerGenlis te Heerlen en de heren P. M. Guldenaar te Den Haag, S. A. Manus te Leiden; P. Yprna te Leiden, H. E. C. van der Meer Mohr te Wassenaar (cum laude) en C. van der Heyde te Leiden; doc toraal examen natuurkunde J. van den Broek te Leiden; doctoraal examen experi mentele natuurkunde D. II. N. Wansink te Leiden; doctoraal examen chemie J. Heems kerk te Den Haag (cum laude). Amsterdam. Gemeente Universiteit. Bevor derd tot arts mej. M. Storm, Apeldoorn, mej. M. C. Oltoff en de heren S. Wagenaar, H. F. N. van Mechelen, E. W. Kranenburg, Th. W. Beeker, P. H. Poldervaart, J. W. Ley- graaf, L. J. Kwint, Amsterdam en W. J. Waal, Hilversum. Artsexamen le gedeelte: mej. G. M. v. d. Hoogte en de heern Y. van der Veen. B. J. J. Ansinik en C. Vogelsang, Amsterdam. Groningen. Candidaatsexamen genees kunde 2b: de dames M. L. C. Bangma, Leeuwarden, I. B. ten Kate, Haren en de hei-en K. P. Sikkema, Groningen; A. D. J. Deinum, Witmarsum; W. Nieboer, Gronin gen. Doctoraal examen letteren en wijs begeerte (klassieke letteren) pater G. H. Verhorst, S. J. Haren, Groningen (cum laude). om de weg over de sluizen in te wijden („wij wachten wel even op de pont, dat is vhst vlugger). Maar toén op de kruising ParkwegRijksweg een agent de naderen de verkeérsbedrijvers wees op de voordelen, die l'Jmuiden kan bieden en er bovendien bij vertelde, dat zij toevallig de eer genoten dc sluisweg te mogen inwijden, stond er in korte tijd een rijtje van een twintig wagens op de Parkweg. Kwart voor drie ging de stoet van start: de politie voorop en aan de staart, want zonder geleide kan het nog niet. Schaar vergeten De bestuurder van het allereerste wagen tje, dat als eerste uit het particulier bezit do Bailey-brug over de kleine sluis opreed (Woensdagavond werd daar nog gewerkt aan de opritten) maakte zijn excuus, dat hij geen schaar bij zich had teneinde even tuele linten door te knippen, maar deze vergeetachtigheid bleek geen ernstige ge volgen te hebben, omdat het lint er niet wasDe officiële opening komt later pas, als alles is, zoals het hoort. Al stonden de stoplichten met grote na drukkelijkheid overal op rood: de file heeft de nieuwe weg afgelegd, al bleek de draai brug over de middensluis net afgedraaid te zijn wegens de intense scheepvaart naar buiten na het einde van de storm. En het toeristisch element in de nieuwe oeverver binding werd door diverse autobestuurders graag geapprecieerd, al waren er ook, die direct alweer mopperden, omdat de draai brug nog met handkracht moest worden bediend in afwachting van de electrische aandrijving Over de Noordersluis, waar aan de Noordzijde de passage langs vers-gestorte betonnen stootranden ietwat nauw is, heeft deze eerste ploeg auto's tenslotte de over kant van het Noordzeekanaal bereikt en is zij langs Norduco en Cemy over de Wenc- kebachstraat geleid om tenslotte uit te komen benoorden de beruchte overweg in de Wijkerstraatweg: geen klein voordeel, zoals direct al geconstateerd kon worden, daar het ding gesloten was. Het had, mèt het oponthoud bij de middensluis mee, 20 minuten gekost. Straks worden het er acht minder. Vanmiddag omstreeks vjjf uur, als de drukte op het Noordelijk pontplein gaat aanzwellen, zal de politie weer enige malen een grepp doen uit de wachtenden. Men wil hiermee op de spitsuren dage lijks doorgaan, tot het lichte verkeer straks zelf mag kiezen wat voordeliger is: wach ten op de dan ongetwijfeld al heel wat ont laste pont of negen kilometer omrijden over een weg, die zijns gelijke in Nederland niet heeft. Nieuwe N,S.-dienstregeling Het bestuur van de Nederlandse Ver eniging van Forensen te Castricum heeft per telegram geprotesteerd tegen de nieu we dienstregeling van de Nederlandse Spoorwegen, die op Maandag 23 Mei in gaat. Genoemd bestuur vraagt met spoed een onderhoud met de directie. De grieven van de forensen hebben voornamelijk be- trekking op de verbinding van Alkmaar o I ago om en en stoplichten met Amsterdam v.v. De nieuwe dienstre geling biedt deze reizigers slechts nadelen, zo meent men, omdat ze in de meeste ge vallen op deze lijn moeten overstappen in Uitgeest en niet meer zoals vroeger rechtstreeks naar de hoofdstad worden vervoerd. Wel waren er vele slagbomen bij die met hun provisorische vorm aanduidden, dat de nieuwe oeververbinding nu nog niet af is en wel lagen er ettelijke steenhopen langs de kant, welke voor de Pinksterdagen in een \yegdek voor twee-richting-verkeer ge transformeerd dienen te worden. Ml? TONEEL EN DANS Vrijdag 20 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: „Het lieve leven" van H. E. Bates, vertaald door A. Viruly, door de populaire voor drachtkunstenares Charlotte Kohier. Zaterdag 21 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Opvoering van „De Kinderrovers" van Jules Supervielle door de Haagse Comedie onder regie van Cees Laseur, in de verta ling van Tom Kuyl. Met Fie Carelsen, Paul Steenbergen, Theo Frenkel, Ennie Meunier en vele anderen. Décors en cos tumes van Wim Vesseur. Muziek: Jurriaan Andriessen. Zondag 22 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: De Haagse Comedie voert onder regie van Jan Retèl op „De Derde" van Rosenthal. Met Elisabeth Andersen, Ida Wasserman, Gijsbert Tersteeg, Luc Lutz en anderen. Dinsdag 24 Mei, Minerva Theater, 20.15 uur: „Potasch en Perlemoerin textiel" door hot Toneelgezelschap „Johan Kaart". Met Johan Kaart, Johan Boskamp en anderen. Woensdag 25 Mei. Stadsschouwburg. 20 uur: Optreden van het „Ballet der Lage Lan den" onder leiding van Mascha ter Weeme. Met Angela Bayley, Norman McDowell en anderen. Choreografie van Jack Carter en Lev Ivanov. Het programma vermeldt twee acten uit „Coppélia" van Delibes en twee werken van Jack Garter. DIVERSEN Iedere avond. Vleeshal, 20.30 uur: Bienve- nido, optreden van het Zuid-Amerikaanse orkest „Los Companeros" met zang van Sanny Vally. Vrijdag 20 Mei. Heemsteedse sportpark, 20 uur: Voorstelling van het renbaancircus Althoff-Strassburger. Vrijdag 20 Mei. gebouw H.K.B., 20 uur: De Nederlandse Sociëteit voor het Dier brengt een voorjaarsshow met Lou Bandy. Her man Theunissen, John Pims, Frans Eykhof, mr. Lawrens en de scheepskapel van de Haarlemse Scheepsbouw Maatschappij. Zaterdag 21 Mei, Sportpark Heemstede, 14.30 en 20 uur: Circus Althoff-Strassburger. Zaterdag 21 Mei. Westerveldschool, Ovcrton- tonstraat, 19.30 uur: Voor de leden van Haarlems Speeltuinverbond, afdeling „Te Zaan en" uitvoering van het dansspel „Tel- ma in droomland", onder regie van me vrouw Van Graas met begeleiding van Joop van de Hogen. Zaterdag 21 Mei, „De Leeuwerik", 20 uur: De toneelgroep „Het voetlicht" voert op „Spel met het noodlot" van Emilyn Wil liams. Regie: Frans van Emmerik. Zaterdag 21 Mei, „Wapen van Heemstede", 20 uur: De toneelvereniging „Nut en Ge noegen" geeft een opvoering van „Een stuurman kwam terug" van Jac. Kremer en Herman van der Veer. Regie: L. Beek. Zaterdag 21 Mei, gebouw St. Jan, Teylerplein, 20 uur: Voor de buurtvereniging Flores- straat en omgeving wordt opgevoerd het toneelstuk „Welkom directeur" van Jos Joosten en René Bosch. Zondag 22 Mei, gebouw St. Bavo, 20 uur: Cabaret-revue ..Radiosterren stralen in Haarlem" ter gelegenheid van het vijftig jarig bestaan van „St. Raphaël". afdeling Haarlem. Herhaling op Maandagavond. Zondag 22 Mei, Sportpark Heemstede, 14.30 en 20 uur: Voorstellingen van het renbaan- eircu s A1 thoff-S trass burger. Maandag 23 Mei, Sportpark Heemstede, 20 uur: Circus Althoff-Strassburger. Dinsdag 24 Mei, gebouw St. Bavo, 19.30 uur: Voor de Algemene Bond van Ouden van Dagen, afdeling Haarlem, voert de toneel vereniging „TOG" op „Maaike" door Ro- sita Peters. Regie: L. Beek. Herhaling op Woensdagavond. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum: Nieuwe opstelling van de regentenstukken van Frans Hals. Cul tuur-historische diorama's. Expositie van poppenhuis anno 1750 met inventaris. Het museum is geopend op werkdagen van 1017 uur, des Zondags van 13—17; tevens des avonds van 2022.30 uur. Huis Van Looy: Tentoonstelling van werken van leden der Haarlemse kunstenaarsver eniging „De Groep" tot en met 12 Juni. Geopend op werkdagen van 1012.30 uur en van 13.3017 uur. Des Zondags van 1417 uur. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van van 1012 en van 1417 uur. Op Zondagen alleen van 1117 uur. Teylers museum: Schilderijen uit de negen tiende en twintigste eeuw. Tekeningen onder meer van Rembrandt, Michel Ange- lo, Claude Lorrain. Fossielen en mineralen, historische natuurkunde-instrumenten. Ge opend op iedere werkdag behalve Maan dag van 1117 uur en de eerste Zondag van iedere maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum, Jansstraat 79: Mid deleeuwse en latere schilderijen, sculp turen, paramenten, kantwerk, handschrif ten en munten. Geopend op werkdagen van 10-17 uur, des Zondags van 13-16 uur. Schotersingen 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingne) Geopend op aanvraag. Cruquiusmuseum, Heemstede: Historische stoommachines en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht. Kunsthandel Leffeïaar, Wagenweg 102: Ten toonstelling van aquarellen, tekeningen en ivoor-snijwerk van Anje Zijlstra en tentoonstelling van beeldhouwwerken en tekeningen van Anneke Höfte. Gelukkig! De eerste auto's ronken over de sluisweg. Woensdagavond is te Langezwaag bij Gorredijk brand uitgebroken in de grote boerenhuizinge van de heer W. Groen, be woond door de veehouder H. Kramer. Door de stormachtige wind greep het vuur snel om zich heen en hoewel de brandweer corpsen uit Gorredijk, Beetsterzwaag en Heerenveen spoedig aanwezig waren, was de boerderij niet meer te redden. De brand weerlieden moesten zich hoofdzakelijk be perken tot het beschermen van de be lendende percelen. Het meeste huisraad kon tijdig naar buiten worden gebracht. Om trent de oorzaak van de brand bestaat geen zekerheid. Wel was in de schuur een hoe veelheid gedroogd gras opgeslagen en men acht het niet onmogelijk, dat hierin het vuur is ontstaan. Burgemeester Harmsma van Opsterland was met de politie uit de gemeente op het terrein van de brand aan wezig.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5