Opdracht aan architect verstrekt voor ontwerp, dat f 1.160.000 mag kosten Geen schoollokalen nabij de Zomerzorgerlaan Circuskunst van grote allure bij Althof f Strassburger Montessorilyceum gaat naam en stelsel herzien ^Brieven aan de redactie Kort en bondig Raadhuisbouzv Bloemendaal Fa. C. van Maren Vissers varen niet uit ZATERDAG 21 MEI 19 55 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 11 Kaptein Mobylette Haarlemse kassier in Den Haag aangehouden 1 rAxi i i 00 O O O Noodwet Ouderdomsvoor ziening moet weer worden uitgebreid Burgemeester niet ter haringvangst Minder individueelmeer klassikaal Lector dr. W. J. Jong op verzoek ontheven mits U met DENICOTEA pijpjes en filters rookt. Subsidie voor medisch- opvoedkundige bureaux Circulaire dieren bescherming in geding Sprintkampioenschap van Haarlem Kardinale punt: 48-urige werkweek als loonbasis De gemeenteraad van Bloemendaal heeft zich Vrijdagmiddag uitgesproken over het voortzetten van de plannen tot de bouw van een nieuw raadhuis op de plaats, waar op tiet ogenblik „Bloemenheuvel" aan de Bloemendaalseweg staat. Het gebouw zal intact blijven en daarachter komt een nieuw. Het geheel zal zoals de burge rmeester het tijdens de vergadering noemde een monument voor de gemeenschap •«•orden. Niet alle leden voelden voor het voorstel van B. en W., om de architect *ir. De Rouville de Meux uit Den Haag opdracht te verstrekken de plannen uit te werken, waarbij als uitgangspunt een bedrag van f 1.160.000 is genoemd. Tien leden stemden voor en zeven tegen. Wethouder Van Geluk had tevoren gezegd, dat de raad later nog kan beslsisen over het al of niet doorgaan van de bouw, want als de aan- r.ecmsom te hoog wordt, behoeft het werk niet gegund te worden. De voorstander^ van het behoud van het gedeelte van het sportveld aan de Zomer- zorgerlaan kregen hun zin; met 10 tegen 7 stemmen besliste de vergadering, dat op deze grond de houten noodlokalen niet geplaatst zullen worden. B. en W. zullen nader overleg plegen met het bestuur van de Christelijke schoolvereniging; de plaats nabij de Van Wickevoort Crommelinlaan werd door raadsleden aanbevolen. Alvorens de raad aan het afwerken van de agenda begon richtte burgemeester dr. D. H. Peerebooni Voller zich met woorden van dank tot d'e raadsleden en de gemeente secretaris voor het zenden van bloemen bij het betrekken van zijn nieuwe woning aan de Militaireweg. Ook deelde hij mee, dat de raadsleden een bordje zullen ontvangen, dat de schooljeugd op de bevrijdingsdag hebben ontvangen. Naar aanleiding van de voordrachten voor de benoeming van twee leerkrachten aan de Juliaoaschool maakten mevrouw D a 1 m e ij e r en de heren S c h u 1 z (bei den Arbeid) en Daams (V.V.D.) opmer kingen, dat in vacatures moet worden voor zien, die nog niet bestaan; verwacht wordt, dat twee onderwijzeressen in het huwelijk zullen treden, maar zo ver is het nog niet. Mejuffrouw dr. Nol te (K.V.P.), wet- houdster van Onderwijs, deelde mee, dat er eigenlijk drie vacatures zijn, twee wegens aanstaande huwelijken en één wegens uit breiding van het aantal leerkrachten. Zij nam aan, dat toch in ieder geval één der onderwij zei-essen zal vertrekken en dan kan de vacature der nieuwe leerkracht aangevuld worden. Met algemene stemmen werden benoemd mejuffrouw M. Gottschal te Haarlem en de heer J. van der Mheèn te Lunteren. Plaatsen van noodlokalen Het voorstel inzake het aanwijzen van een gecleelte van het sportterrein aan de Zomerzorgerlaan voor plaatsing van acht noodlokalen ten behoeve van de huisves ting van de Christelijke lagere school te Bloemendaal, was voor ir. T i r i o n (V.V. D.), die gegevens had bestudeerd over het aantal leerlingen, aanleiding om te vragen of het noodzakelijk was nieuwe lokalen te plaatsen. De voorgestelde plaats achtte hij minder gelukkig. Mr. Vliegen (Arbeid) vond het moei lijk voor de raad een beslissing te nemen. Er dient aandacht te worden besteed aan het onderwijs, maar kan daarvoor een deel van het sportveld worden opgeofferd? Kan het terrein aan de Van Wickevoort Crom melinlaan niet voor het doel geschikt wor den gemaakt? Mejuffrouw dr. N o 11 e antwoordde, dat het noodzakelijk is nieuwe noodlokalen te stichten door toeneming van het aantal leerlingen en noemde de plaats bij de Van Wickevoort Crommelintaan niet gunstig voor het doel. Plet ligt te ver uit hét cen trum. Zij zeiide, dat een mededeling, dat het schoolbestuur vroeger gevraagd heeft in deze omgeving een gebouw te stichten, niet juist is. Wethouder Van Geluk (V.V.D.) ver- klaarde, waarom hij een maand geleden wel voor d'e plaats aan de Zomerzorger- laan was en waarom hij overstag is gegaan. Het terrein nabij de Van Wickevoort Crom melinlaan is beter geschikt dan dat aan de Zomerzorgerlaan. De heer Schulz was van mening, dat de Van Wickevoort Crommelinlaan voor d'e buitenleerlingen (27 en voor de leer lingen uit Noord zeer gunstig is. De voorzitter merkte op, dat het gedeelte van het sportveld gekozen is, om dat geen betere plaats te noemen is. Wethoun er mr. H ij s z e 1 e r A.R.) verzocht de raad zich ook eens op het standpunt van het schoolbestuur te stellen. Dit heeft zich wegens de groei van de ADVERTENTIE LOCOMOTIEF - SACHS SPARTA - J.L.O. VESTING - H.M.W. de mooiste collectie Bromfietsen bij OVERVEEN Betaling in overleg Verdacht van verduistering van 20.000 De Haagse politie lieeft de in Haarlem wonende kassier W. P. K. aangehouden, verdacht van verduistering in dienstbe trekking van f 20.000. K. werkte als ambtenaar op een van de departementen. Hij deed daar de boekhou ding en beheerde tevens de kas. Tot zijn taak behoorde het innen van postwissels en het ontvangen van geld dat hem door con tactambtenaren wci-d afgedragen. Bij deze afdracht tekende K. alleen het duplicaat en stak een gedeelte van het ontvangen geld in eigen zak. De rest deponeerde hij met de niet afgetekende afrekeningsstaat in zijn bureau. Óm de tekorten aan te zui veren schreef hij gefingeerde voorschot ten uit, aldus deelt de Haagse politie mee. K. heeft bekend met deze praktijken reeds begonnen te zijn toen hij in Plaarlem kantoor hield en toen hij naar het depar tement in Den Plaag werd overgeplaatst zette hij dit spelletje voort. Bij zijn komst in Den Plaag had hij reeds aeen schuld van f 6.000. De knoeierijen voorzettende ver duisterde hii nog ongeveer f 13.000. Hartenlustschool reeds offers getroost. Door de ontplooiing was het zelf d'e dupe. Nu vraagt het bestuur, dat meegewerkt heeft aan de belangen van de gemeente, een offer aan deze gemeente. Kan dat niet gebracht worden? De heer Daams (V.V.D.) was tegen de Zomerzorgerlaan en vroeg of d'e Harten lustschool geen offer kan bréngen door naar de Van Wickevoort Crommelinlaan te gaan. Mejuffrouw Nol te: „Dan wordt de Hartenlustschool te veel gedupeerd, omdat er op twee plaatsen les wordt gegeven." Voorstel verworpen Tenslotte verwierp de raad met 7 tegen 10 stemmen (V.V.D. en Arbeid stemden tegen) het voorstel van B. en W. om het terrein aan de Zomerzorgerlaan aan te wijzen voor de scholen. De voorzitter deelde mee, dat B. en W. zich nader met het schoolbestuur zullen beraden over de plaats. Mogelijk wordt de Van Wickevoort Crommelinlaan als uit gangspunt der besprekingen genomen; niet uitgesloten is het, dat B. en W. nog een andere plaats in hun gedachten hebben.) Opdracht van architect Het tweede gedeelte van de vergadering bracht bet voorstel van B. en W., om voort te gaan met de plannen tot de bouw van een raadhuis, waarbij aan de architect ir. De Rouville de Meux opdracht wordt ge geven de plannen uit te werken en daarbij rekening te houden met een maximum bedrag van 1.160-000. Ir. T i r i o n verheugde zich erover, dat B. en W. in hun nieuwe toelichting met nadere cijfers zijn gekomen, maar hij was nog niet, tevreden, omdat de cijfers voor de inrichting van het gebouw en de kosten van wegen en van de tuin niet bekend zijn. De wijze van behandelen, door onderdelen aan de orde te stellen, vond hij niet elegant. Waarom hebben B. en W. een vergelijking getrokken met de cijfers van het raadhuis in aanbouw van het „boerendorp" Pijn- acker. Het is beter naar een ander raad huis te kijken. Ir. De Vassy (Arbeid) was evenmin tevreden over de verstrekte cijfers. Een architectenbureau heeft uitgerekend, dat de kosten van het Bloemendaa-lse raadhuis bijna 2.000.000 zulten worden. Dé heer Van Holten (V.V.D.) meen de uit die toelichting te kunnen lezen, dat B. en W. een drang op de raad willen uit oefenen. Volgens hem wordt ten onrechte crifciek uitgeoefend op vroegere raadsleden. Spreker was er nog niet van overtuigd, dat de raad een plan heeft bereikt, dat de oplossing zal brengen voor Bloemendaal. Vermoedelijk zijn met de inrichting mee 2.000.000 nodig; is dit bed'rag wel ver antwoord? De heer F ij e n (K.V.P.) verklaarde, dat enkele leden van zijn fractie het voorstel van B. en W. zullen steunen, als het college de garantie kan geven, dat het bedrag van 1.160.000 niet overschreden zal worden. De heer Schulz zeid'e, dat het om financiële redenen onmogelijk is het voor stel te steunen; -de heer L a g e n d ij k (A. R.) was er van overtuigd, dat het raadhuis met het bedrag te bouwen is en de heer P i n x t e r (K.V.P.) handhaafde zijn vroe ger reeds geuite bezwaren. De voorzitter betoogde, dat het thans moeilijk is een opgave te doen van die kosten voor stoffering en meubilering van het gebouw, omdat nog niet te zeggen is op welke wijze een en ander zal geschie den. Er is een vergelijking getrokken met Pijnaeker, omdat daar een raadhuis van dezelfde architect in aanbouw is. Met an dere gemeenten kan geen vergelijking ge trokken worden. Ook moet Bloemendaal 'een raadhuis hebben met een eigen cachet. Wethouder Van Geluk had een bere kening gemaakt van de kosten van het te bouwen Bloemendaalse raadhuis, waarbij hij het ontwerp en de uitvoering van het raadhuis in Pijnaeker in ogenschouw had genomen. Daarbij is hij tot de conclusie ge komen, dat het gevraagde bedrag van 1.160.000 toereikend is. Valt de aamneem- som later tegen, dan kan .,de raad alsnog beslissen de bouw niet te gunnen. Dan moet de gemeente het honorarium voor de architect betalen. Een begroting is moeilijk op te stellen, wel kan een vergelijking tus sen Bloemendaal en Pijnaeker gemaakt worden. De heer Smidt van Gelder vroeg of als over twee jaar met de bouw begon nen zal worden, de raad volledig ingelicht kan worden over de kosten van inrichting en de aanleg van de tuin en de wegen. De voorzitter zegde dit toe; thans gaat het niet. Met de stemmen van de' vier leden van de Partij van de Arbeid en de heren Tirion en Pinxter werd het voorstel van B. en W. met 10 tegen 6 stemmen aanvaard. Vacantie-re geling De raad heeft met 10 tegen 7 stemmen een voorstel van de heer L a g-e n d ij k aangenomen, om de rechten, die ambtena ren hebben verkregen met betrekking tot de va cantiever lof regeling, te handhaven. Tevoren was een voorstel van de heer Schulz, om ambtenaren die 15 dienst jaren hebben, twee dagen extra vacantia te geven, ambtenaren met 25 dienstjaren vier dagen en met 35 dienstjaren zes dagen, met dezelfde stemmenverhouding verwor pen. B. en W. werd een crediet beschikbaar gesteld voor de bouw van een nieuwe po litiepost aan de Kop-Zeeweg. Het betreft een tijdelijk gebouw. Voor het uitbreidings plan zijn nieuwe plannen. ADVERTENTIE Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Noodwet Ouderdomsvoorziening. Het beoogt een uit breiding van de wet tot nieuwe leeftijds groepen. De Noodwet Ouderdomsvoorziening vond aanvankelijk toepassing ten aanzien van personen, die op 1 October 1947, de datum van het in werking treden der wet, 65 jaar of ouder waren of binnen drie jaren na deze datum de leeftijd van 65 jaar hadden bereikt. Bij deze regeling was uitgegaan van de verwachting, dat na verloop van drie jaren de definitieve ouderdomsver- zekering haar beslag zou hebben gekregen. Aangezien deze verwachting evenwel niet verwezenlijkt kon worden, werd de wer king van de wet twee keer uitgebreid, zo dat ook personen, die in het tijdvak van 1 October 1952 tot en met 30 September 1955 de leeftijd van 65 jaar zouden be reiken, voor een ouderdomsuitkering in aanmerking konden komen. Daar de wet inzake de definitieve ouder- domsverzekering waarschijnlijk niet vóór 1 Januari 1957 in werking zal kunnen treden, moet de Noodwet Ouderdomsvoor ziening andermaal worden uitgebreid en v/el tot personen, die in het tijdvak van 1 October 1955 tot en met 31 December 1956 de leeftijd van 65 jaar bereiken. Burgemeester mr .O. P. F. M. Cremers heeft afgezien van zijn plan om Maandag 23 Mei ter haringvangst te gaan.- Als de Katwijksc vloot uitvaart zal zij bestaan uit een klein aantal loggers. Daardoor is het niet zeker, dat de burgemeester Vrij dag in Haarlem zal terug zijn. Verwacht wordt, dat er pas na zes tot zeven dagen een logger in IJmuiden aankojnt. MARIONETTENTHEATER VOOR „POSTAAL GENOEGEN" Wegens het grote succes, dat een week geleden behaald werd, zal het marionetten theater van Bert Brugman hedenavond in het gebouw van de H.K.B. nogmaals een voorstelling voor donateurs van „Postaal Genoegen" te Haarlem geven. Tot verto ning wordt gebracht de komische opera ,.De Liefdesdrank" van Donizetti, met de stemmen van vermaarde Italiaanse solisten op de geluidsband. Circus Franz Althoff Strassburger, dat tot en met Maandag in Heemstede bij het Sportpark staat, is een bedrijf van grootse allure. Daarvan is men eigenlijk al over tuigd voordat men de enorme chapiteau be treden en dus nog niets van de voorstel ling gezien heeft. Want men is dan al ge ïmponeerd door een respectabel aantal wa gens, tractoren en autobussen dat het cir cus-tentendorp omgeeft. Men zal nog meer geïmponeerd zijn als men een voorstelling gezien heeft. Althoff Strassburger zet zijn bezoekers een pro gramma voor, dat er zowel kwalitatief als kwantitatief mag zijn. Dit circus doet niets in het klein: het heeft een manége die ruim drie keer zo groot is als een van de ge bruikelijke afmeting, het laat een collectie roofdieren optreden zoals men zelden of nooit in één kooi bijeenziet, het heeft een stal van ver over de honderd paarden, stuk voor stuk dieren, waarvan zelfs niet- kenners bij bijzondere kwaliteiten kunnen waarnemen, en het bezit een groep van. veertien olifanten die een waarde van on geveer een half millioen vertegenwoor digt. Nu zegt u dit misschien weinig, want een circus is geen dierentuin, al zou men met de collectie dieren die dit circus bezit, Artis wel enige concurrentie kunnen aandoen. Het gaat echter om de prestaties. En het moet gezegd worden dat Althoff Strass burger daarmee een uitstekend figuur slaat. De paarden vormen de hoofdschotel van het 'menu. tijgerpaarden, Arabische vol bloeds, Friese hengsten en vooral de vier entwintig Lipizzaners tonen hun prestaties in een grote verscheidenheid van dressuur, geleid door Elly Strassburger, Frank Jack son, Carly Bremer en Harry Althoff jr. Een hippisch novum mag Frank Jackson het imposante nummer met niet minder dan zesendertig paarden zeer zeker noe men. Een dergelijk staaltje van massa- dressuur ziet men vrijwel nooit. Het wordt getoond in een grote renbaan, die ook het toneel is van sensationele Romeinse wagen rennen, verrassende bravourstukjes van Tarrassenko's „rijdende duivels" en een cowboy-show. Maar ook kamelen wedijve ren in deze renbaan in snelheid met de door Arabieren bereden Lipizzaners. Maar het omvangrijke programma biedt veel meer dan alleen paardendressuur. Het begint - precies op tijd - met tijgers, leeu wen, panters, ijsberen en kraagberen, die door de dompteur Natsch ervan „weerhou den worden elkaar in de haren te vliegen. Een eervolle vermelding verdienen zeer Het bestuur en het curatorium van het Jac. P. Thijsse-Montessorilyceum te Over- vcen hebben besloten met ingang van 1 September aanstaande het onderwijs aan deze school ingrijpend te reorganiseren. Een verschuiving van het sterk indivi duele naar het meer klassikale stelsel zal daarvan een gevolg zijn. In verband daar mee wordt de naam van de school gewijzigd in „Jac. P. Thijsse-Lyceum, op grondslag van individueel onderwijs". Als gevolg van deze verandering heeft de rector van het lyceum, dr. W. J. de Jong, aan het bestuur verzocht per 1 September aanstaande te worden ontheven van de lei ding van de school, welk verzoek door het bestuur is ingewilligd. Bij nadere informatie aan de school ver namen wij, dat men deze overgang moet beschouwen als een stap terug van de te grote sprong, die men gemaakt heeft met het Montessori-stelsel. Men heeft het expe- ging op de hoogte gesteld. riment arenlang met toewijding gevolgd, doch wenst het niet te continueren omdat vooral de bedroevend geachte examen-uit slagen van de vorige jaren en ook andere moeilijkheden dit naaf de mening van be stuur en curatorium niet langer toestaan. Zoals ook uit de nieuwe naam blijkt, blijft het onderwijs een individuele grondslag behouden, maar de terugkeer tot het klas sikaal karakter rechtvaardigt toch niet, dat de naam van dr. Maria Montessori nog langer aan het lyceum verbonden blijft. Het verzoek van dr. W. J. Jong om met ingang van 1 September van de leiding van de school te worden ontheven vloeit voort uit diens opvattingen over deze aangelegen heid, welke blijkens deze reorganisatie door bestuur en curatorium niet worden gedeeld. Het lyceum, dat in 1935 werd opgericht als Montessori-afdeling van het Kennemer Lyceum, is op 1 September 1947 een zelf standige school geworden. Het telt thans 312 leerlingen. De ouders van de leerlingen zijn hedenmorgen door middel van een rondschrijven van deze koerswijzi- zeker ook de veertien olifanten, vooral om dat zij zo keurig reageren op de stem van hun meester, directeur Franz Althoff, die geen zweep of punthaa'k van node heeft om de dieren precies te laten doen wat hij van hen verlangt. En dan zijn er natuurlijk ook weer de vermakelijke zeeleeuwen, die zelf blijkbaar bet grootste plezier beleven met hun bal spelletjes. Wat de menselijke prestaties betreft: er is een „luchtpiraat", die waarlijk verras sende krachttoeren verricht en bij een daarvan zich slechts met één vinger aan een ketting optrekt. Er is voorts een char mant meisje dat op een nogal ongewone manier aan het fietsen gaat en haar part her inspireert tot navolging op een fiets die van elastiek lijkt te zijn. Daar kan men hartelijk om lachen, evenals om de clowns, die tussen de programma-nummers door even door de manége komen buitelen. Wij hebben hiermee lang niet alles op genoemd wat er bij Althoff Strassburger te zien is. En we willen trouwens ook niet alles verklappen, want er schuilen nog enige verrassingen in dit programma. Men ga zich daarvan maar eens overtuigen. ADVERTENTIE Sinds 25 jaar over de gehele wereld. Alléén echt met de originele naam DENICOTEA B. en W. van Zandvoort stellen de raads leden voor, te besluiten tot het verlenen van een subsidie aan de Kennemer Vereni ging tot oprichting en instandhouding van medisch-opvoedkundige bureaux te Haar lem, berekend naar 2 cent per inwoner, hetgeen neerkomt op een bedrag van f 240. Het genoemde bureau had verzocht, in gaande 1 Jan. 1954 een subsidie te mogen ontvangen van f 120, berekend naar één cent per inwoner, doch met het oog op be- grotings-technische bezwaren stellen B. en W. voor, over 1955 het dubbele bedrag te verstrekken en over 1956 uit te gaan van het gevraagde bedrag van één cent per inwoner. Plet komt B. en W. volkomen verant woord voor, in deze financiële hulp te bie den aan een instelling, waarvan óók inwo ners van Zandvoort profiteren en die te vens, gelet op de grote sociale betekenis, waard is in stand te worden gehouden. FRANS HALSMUSEUM DES AVONDS NIET MEER GEOPEND In tegenstelling tot hetgeen wij ver meldden in onze rubriek „Uitgaan in Haar lem" op Vrijdag 20 Mei, zal het Frans Halsmuseum des avonds niet meer geopend zijn. De tentoonstelling van cultuur historische diorama's is eveneens gesloten. Het museum is thans nog geopend op werkdagen van 1017 uur en des Zondags van 1317. uur Aanklacht wegens smaad Mr. C. F. M. van Koppen, advocaat en procureur te Haarlem, heeft namens me vrouw J. RechsteinerMondriaan, bij de officier van justitie bij de Haarlemse recht bank aangifte gedaan van smaad, casu quo belediging, tegenover haar gepleegd in een circulaire door vijf leden van het bestuur van de Vereniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstreken. Het bestuur heeft een circulaire gezon den aan alle leden van de vereniging, waar in een verslag - is opgenomen omtrent de resultaten, van zijn onderzoek naar de oor zaken van de sinds jaren bestasnde moei lijkheden in de vereniging. Naar de mening van mevrouw Rechsteiner, welke mening overigens wordt gedeeld door een groot aantal leden van de vereniging, is de in houd van het verslag beledigend voor haar, terwijl door een groot aantal opmerkingen in dit verslag de eer en goede naam van haar worden aangerand. In de brief van de officier van Justitie wordt opgemerkt, dat het bestuur in het verslag bepaalde feiten aan mevrouw Rechsteiner ten laste heeft gelegd met het kennelijk doel om daaraan, ruchtbaarheid te geven, waarin het bestuur blijkbaar ook wel is geslaagd, getuige de vele enonieme telefoontjes en een brief. Deze mededelin- .gen komen kennelijk van leden, die niet op de hoogte zijn van de feiten, doch slechts door het 'verslag zijn beïnvloed, al dus de aanklacht. (Verkort weergegeven) Dierenbescherming. In uw blad van 12 Mei is een uittreksel opgenomen van een circulaire, welke het bestuur der Haar lemse Vereniging tegen het mishandelen van dieren tot de leden heeft gericht ter voorbereiding van de algemene vergade ring. Zeer terecht staat in het opschrift, dat het hier gaat om de eigen zienswijze van het bestuur omtrent het hangende conflict. Waar als eerste punt op de agenda van de aangekondigde vergadering is vermeld „verkiezing van bestuursleden" is kennelijk de opzet van het bestuur om met deze voorlichting te volstaan en de leden aan de hand daarvan hun keuze te laten doen tus sen de eandidaten door het bestuur gesteld en die daartegenover gesteld door de oppo sitie. Deze wijze van handelen kan voor delen bieden door het uitsluiten van on vruchtbare discussies, maar in dit geval 'lijkt hét mij geheel onjuist, dat niet tevoren de zaken van de andere zijde worden be licht. De beschuldigingen in de circulaire geuit tegen de afgetreden bestuursleden en de critiek geuit, op het bestuursbeleid in de laatste jaren zijn zo ernstig, dat de leden de zaak ook van de andere zijde moeten horen alvorens hun keus te doen. Ik kom tot de 'conclusie, dat het bestuur de aangevallenen in de gelegenheid moest hebben gesteld op dezelfde wijze hun zaak te verdedigen als; het bestuur de zijne, dat wil zeggen voor rekening der vereniging. Pas dan kunnen de leden beoordelen, of het tegenwoordige bestuur al dan niet hun vertrouwen waardig is. Wat thans is geschied komt neer op haat zaaien en toespitsen der verhoudingen. Het wordt tijd, dat aan de opgeblazen rel in de vereniging een eind komt, maar dat mag toch zeker niet gaan ten koste van de eer en goede naam van een paar dierenvrien- dinnen. J. G. VAN KREGTEN. Dierenbescherming II Het aan de le den toegezonden verslag van het bestuur van de Haarlemse, Vereniging tegen het mishandelen van Dieren over de oorzaken van de onrust in deze vereniging, is goed beschouwd niet anders dan een aanval op de persoon van één van de leden van het vorige bestuur. Het is onvolledig, eenzijdig en geeft niet w'eé'r. dat wat op de vorige vergaderingen is besproken, doch is een aaneenschakeling van halve waarheden en insinuaties. Het is dan ook niet meer dan de mening van blijkbaar één lid of enige le den van het bestuur; Mevrouw Strebe-Lan- gendonk, bestuurslid, is dan ook reeds af getreden, daar dit geschrift buiten haar om is geredigeerd. Dit alleen reeds werpt een eigenaardig licht op het beleid van het te genwoordige bestuur. De enig juiste weg om tot een gezonde toestand te geraken is een verkiezing van een geheel nieuw be stuur EEN ABONNé Douane. Nu in deze tijd Haarlem en om geving door vele vreemdelingen wordt be zocht en deze niet alleen door hun verblijf in hotels doch ook wel \»oor andere dingen wat geld zullen besteden, heb ik op de vraag of dit van betekenis is dezer dagen een antwoord gekregen. Een bloembollen exporteur met vele relaties in Frankrijk kreeg de laatste weken vele bezoeken van klanten om de Keukenhof en velden te be zichtigen. Hij vertelde mij dat hij dagelijks al twee weken'lang in beslag genomen wordt door deze vrienden, sommigen met hunne echtgenoten en behalve de bloem- bollenvelden moesten ook Haarlem en Am sterdam bezocht wgrden. Het is hem opge vallen hoe royaalcTeze mensen bij het be zoeken van winkels gaan uitgeven; zij (de Fransen) vinden Nederland een goedkoop land, mannen kochten costuums, schoenen, overhemden, de dames kleding, nylons, snuisterijen. Zijn bezoekers hebben hier al leen in deze laatste week vele honderden guldens uitgegeven en hij vraagt zich af hoe de Franse douane deze invoer zal be handelen. En nu de keerzijde: onze zaken man keerde onlangs uit Parijs terug in zijn wagen; in het bezit van een fles rode wijn, geschenk van een klant en een fles cham pagne, geschenk van een andere klant. Aan de Nederlandse grens had men geen be zwaar tegen de invoer van de fles rode wijn, voor de fles champagne moest hij ech ter een zo groot bedrag aan invoerrechten betalen dat hij weigerde deze mee te nemen en bij de douane achter liet, hetgeen dezen met zichtbaar genoegen accepteerden. P. In de komende Haarlemse Sportweek wordt iets nieuws geprobeerd. Met gaan speuren naar de snelste lopers en loopsters van deze stad. Op Vrijdag 10 Juni 's avonds om 6.45 uur wordt op het veld aan de Van Oosten de Bruynstraat gelopen om de titels. De wedstrijden worden in groepen ver werkt, zodat ook de jeugd, ruimschoots zijn I deel kan krijgen. De groepen zijn: 60 m.: grpep I jongens (12 en 13 jaar), meisjes (12 en 13 jaar). Groep II: jongens (14 en 15 jaar), meisjes (14 en 15 jaar). 80 m.: groep III jongens (16 en 17 jaar), meisjes (16 en 17 jaar). 100 m.: groep IV heren 18 tot en met 35 jaar, dames (18 tot en met 30 jaar). Men heeft een oproep gericht aan alle Haarlemmers om een zo spannend mogelijke strijd te krijgen. BINNENLAND De stichting „Arnhem-Europa", die vorig jaar de Europaweek organiseerde, heeft voor dit jaar het voornemen een drie- a vierdaagse conferentie van wetenschappe lijke aard te houden. De conferentie zal zich concentreren op het vraagstuk van de ge meenschappelijke verkeerstaal, waaraan bij een zich integrerend Europa meer behoefte bestaat. In Nijmegen zijn nieuwe plannen ge maakt voor uitbreiding en verbetering van het vervoer naar de nieuwe buitenwijken. De laatste tramlijn, die van Plein 1944 naar Hees en Neerbosch, wordt opgeheven en vervangen door bussen en later door trolley bussen. De tramlijn naar Berg en Dal met het bergspoor blijft gehandhaafd. De ge meente bezit reeds 14 trolleybussen en krijgt er nu zeven bij. Ons land krijgt er een nieuw teelt centrum voor asperges bij. namelijk op de Noord-Veluwe, waar gronden aanwezig zijn gebleken die zich bij uitstek lenen voor de teelt van asperges. De luilakviering te Delft, zal op Zaterdagochtend voor Pinksteren, evenals vorig jaar „georganiseerd" worden door de Oranjebond. Vroeger leidde de Delftse lui lakviering nog al eens tot excessen. Dit was reden, haar „van boven af" te organiseren. De grootste Protestantse kerk van Ne derland, die der Gereformeerde gemeente te Rijssen, is Vrijdag officieel in gebruik ge nomen in aanwezigheid van meer dan 3000 personen Ds. P.- Honkoop leidde de bijzon dere dienst. Prof. dr. F. J. de Waele, hoogleraar te Nijmegen in de geschiedenis en staatsinstel lingen der Grieken en Romeinen en in mo dern Grieks is door koning Paul van Grie kenland onderscheiden met het gouden officierskruis van de Georgios-orde wegens zijn bijzondere verdiensten bij het versprei den van de kennis over de cultuur en de ontwikkeling van Griekenland. Een 24-jarige metaalbewerker is in een fabriek te Loosduinen in een goot met vloei baar lood gevallen. Hij liep zeer ernstige brandwonden op aan de linkerzijde van het lichaam. Zijn toestand is echter niet ver ontrustend. Op het deoartement van Buitenlandse Zaken in Den Haag is een cultureel verdrag tussen Nederland en Noorwegen getekend. Namens de Nederlandse regering tekenden de ministers Beijen en Lunz, namens de Noorse regering de heer Midttun, attaché bij het Noorse gezantschap. In de duinen ten Zuiden van het dorp Den Hoorn op Texel is men bij grondwerk zaamheden ten behoeve van de waterleiding op vier kisten met stoffelijke resten gestuit. Het graf is ouder dan honderd jaar. De kis ten zijn in lichtblauwe kleur geverfd. Eén was met ijzer beslagen. Waarschijnlijk be treft het hier omgekomen zeelieden, die in de duinen zijn begraven. Tot gewoon hoogleraar aan de Neder landse Eonomische Hogeschool te Rotterdam is benoemd voor het vak burgerlijk recht en hoofdbeginselen der burgerlijke rechts vorming. handelsrecht en faillissementsrecht, internationaal privaatrecht mr. H. Drion te 's Gravenhage. Mr. Drion is thans werk zaam op de juridische afdeling van de Ko ninklijke Luchtvaart Maatschappij. Tot burgemeester van Rosmalen (N.B.l is met ingang van 1 Juni benoemd de heer L. A. J. Mazairak. Hem is gelijktijdig eervol ontslag verleend als burgemeester van Woensdrecht. De politie heeft de 26-jarige kantoor bediende L. Th. M. M. uit Voorburg aange houden wegens verduistering en oplichting. M. werkte een aantal jaren als militair administrateur in Indonesië, waarbij hij van een aantal personen geld aannam om dit naar Nederland over te maken. Totaal ontving hij 28.500 rupia. M. heeft bekend dit geld ten eigen bate te hebben opgemaakt. Voorts gaf hij toe iemand in Amersfoort voor f5650 te heben opgelicht. In Voorburg en Den Haag heeft hij zich voorts aan flessentrekkerij schuldig gemaakt voor een bedrag van f 275. Sir Muhammad Zafrulla Khan, rechter in het Internationale Hof van Justitie te 's Gravenhage. heeft Vrijdag de eerste steen gelegd voor de eerste moskee in Nederland van "de „Admadiya Muslim Missie". De mos kee zal worden gebouwd aan de Oostduin- laan te 's Gravenhage. HAARLEM EN OMGEVING Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaats- examen klassieke letteren mej. E. C. Waar denburg te Haarlem. Op Donderdag 26 Mei vindt in de zaal van de Remonstrants-Gereformeerde ge meente "ban de Oranjekade te Haarlem de oprichtingsvergadering plaats van de afde ling Haarlem van de Humanistische werk gemeenschap in de Partij van de Arbeid. De voorzitter van de Humanistische Werk gemeenschap. de heer M. A. Reinalda, zal daar het woord voeren. Met slechts drie van de1 twaalfhonderd stemmen tegen hebben de uit Schevenin- gen, Katwijk en Vlaardingen afkomstige leden van de Centrale Bond van werkne mers in het Transportbedrijf gisteravond tijdens een ledenvergadering in de Haagse Dierentuin besloten hun actie in het ha ringvisserijbedrijf voort te zetten. Dit wil zeggen, dat de vloot van Scheveningen Maandag zeker niet naar zee gaat; de Vlaardingse en Katwijkse loggers zullen evenmin, voorzover de bemanningen aan gesloten zijn bij de CBTA, uitvaren. Vol gende week Vrijdag zal opnieuw in een ledenvergadering het standpunt worden bepaald, gebaseerd op de dan bestaande situatie. De leden van de CBTA werken echter wel. zulks in afwijking van die der OVB, mede aan de vlaggetjesdagfcesten, die vanmiddag in Vlaardingen, Scheve ningen en IJmuiden gehouden tvorden. Koningin Juliana heeft inmiddels doen weten, dat zij met het oog op de kabinets crisis, de vlootrevue in Scheveningen niet zal kunnen bijwonen. Men is zich in visserskringen terdege bewust, zo bleek ter vergadering, dat de bindende regeling van het College van Rijksbemiddelaars, die inmiddels de uur lonen hoger stelde, onaantastbaar geacht moet worden, maar men wenst zich-niet zonder meer neer te leggen in de in deze zelfde beschikking vervatte werktijd van 48 uur per week, die als basis van de nieuwe loonschaal werd aangenomen: „De visser is bepaald geen tweederangs-bur ger en hij wil met deze actie laten zien, dat zonder hem de schepen niet naar zee gaan".

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11