In Kenya zoeken zwart, blank en bruin een nieuwe aanpak met melk meer mans Werkgeversverbond niet gerust over prijsstabilisatie-politiek De Mau-Mau opende vele ogen Militaire operaties tegen Mau-Mau hervat KVP wenst intrekking prij smargebeschikking KLM onderscheiden voor veilig vliegen Vrijspraak gevraagd voor vals-aangeklaagde 3 PERMANENT WAVE Zaak van moordaanslag aangehouden Het nationale fonds voor bijzondere noden „Energie nog dikwijls onnodig duur" Heringa Wuthrich Kerkelijk Nieuws Zeven getuigen meinedig De „Tabian" wordt naar Bahrein gesleept Onze Puzzle ZATERDAG 21 MEI 1955 Wagenweg 29 - Tel. 20518 Haarlem Institut de Beauté Haute Coiffure volgens nieuwe verbeterde methode Zachtglanzend Natuurlijk golvend ADVERTENTIE (Van onze reisredacteur) NAIROBI, MEl^. Er valt een milde regen uit een grijze lucht en de thermometer wijst 19 graden Celsius. Nederlands vacantieweer op de evenaar! Maar daar houdt de overeenkomst mee op. Want al mag de hötel-eigenaar een Europeaan zijn, de man die mijn schoenen poetst is een neger en mijn sigaretten- winkelier een Indiër. Luttele kilometers buiten de stad jagen gazelles over de vlakte en zoeken struisvogels in obscene blote benen-draf een veilige afstand. Het is slechts de hoogte Nairobi ligt op 1800 meter die op de vlakten van de Britse kolonie fcenya aan Afrika's Oostkust de koele illusie van Europa schept. Wie zijn ogen opent, ziet een stuk Afrika met geweldige vlakten en bergen, waar olifanten, giraffes, rhino's en zebra's Rondzwerven. Waar een primitieve zwarte bevolking, die nimmer wiel of kalender uitvond, in kralen leeft, haar armetierig vee hoedt en op kleine lapjes grond rondprutst. Wie echter zijn ogen wijd opent, merkt nochtans dat deze zwarte millioenen niet onberoerd zijn gebleven door de schokkende ontmoeting met de Europese beschaving, die het oude simpele evenwicht verstoorde en hevige spanningen schiep. De explosie, waarin die zich ontlaadden en die ook de ogen van Kenya's bevolking opende, heet mau-mau. Drie rassen aan één tafe! Het Kenya van thans twee en een half maal zo groot als Groot- Brittannië is nog jong: zestig jaar. Het ontstond toen de Britse re gering, bezorgd door opdringende Duitse kolonisatie in Tanganyika, in 1896 begon een spoorlijn van de havenstad Mom- bassa naar de aangrenzende ko lonie Oeganda aan te leggen. Zij im porteerde daartoe koelies uit India, stond hen later toe zich in Kenya te vestigen en schiep daarmee probleem nummer één: Er wonen thans honderd duizend Aziati sche Hindoes en Mohammedanen. Probleem num mer twee kwam toen de Britse regering besloot blanke kolonisatie van Kenya's hoogvlakten met het Europees klimaat aan te moedigen, om de spoorlijn wat productiever te maken. De veertigduizend Europeanen van thans hebben kortelings het bittere moment ge proefd, waarop hun vaderlijke alleen heerschappij werd aangetast. Probleem nummer drie? Het zijn de vijf en een half millioen Afrikanen, verbitterd door ge rechtvaardigde en vermeende grieven, verlokt door nieuwe stemmen van andere gekleurde volken en bijna verbijsterd ont wakend uit een duizenden jaren lange sluimer. De Europeanen kunt ge zien in Nairobi, een haastig in elkaar geflanste, uit haar voegen groeiende stad van 150.00Ü inwo ners, waar tussen gezapige koloniale ar chitectuur kolossale moderne bouwsels uit de grond spruiten, stad die asfaltwe gen telt, naast straten van vette rode modder. Whisky en woede De blanken hier zijn goeddeels em ploye's en ambtenaren, maar in de bar van het New Stanley-hótel treft ge ook officieren op verlof, zo juist terug van de flanken der Aberdares fen Mount Kenya, waar men de laatste fase van de strijd te gen de Mau-Mau-bendes voert. En ten slotte ziet ge er de veelgesmade „White Settler", de blanke kolonist, die een paar honderd kilometer gereden heeft in zijn safari-wagen om een vleugje gezellig heid te zoeken. Nu ja, blank: zowel de settler als zijn vrouw zijn doorgaans ge taand door het buitenleven en af en toe lopen zij zelfs wat paars aan: van de whisky en de woede om de nieuwe tijden. Er zijn veel harde noten gekraakt over deze buitenbeentjes van de Britse aristo cratie, oud-officieren, portefeuille-boeren en op avontuur belusten, tot voor kort de ongekroonde koningen van Kenya. Enge land was hun te klein geworden. In de on afzienbare witte hooglanden vonden zij een royaal domein. De nonchalante, haast spilzieke manier waarop velen hun boer derijen en vee-ranches drijven, is voor een Hollander verbijsterend en voor de naar land snakkende Afrikaanse bevolking reden tot bittere wrok. NAIROBI (United Press) De „vredes- oesprekingcn met een aantal Mau Mau- ïeiders zijn op een mislukking uitgelopen en van overheidszijde is onmiddellijk op dracht gegeven een hernieuwde en nog in tensievere militaire campagrne tegen de terroristen in te zetten. De autoriteiten waren met de Mau Mau- leiders overeengekomen dat tot Vrijdag een symbolische overgave der Mau Mau- strijdkrachten kon plaats vinden, maar aangezien aan deze voorwaarde niet vol daan is, zullen nu de militaire operaties tegen de Mau Mau hervat worden. Generaal William Lathbury, die in het )egin van deze maand het Oost-Afrikaans commando van generaal George Erskine overnam, maakte het falen der bespre kingen bekend. „Wij weten nu, waar wij aan toe zijn en nu is de tijd gekomen om de vijand waar en wanneer wij maar kunnen te treffen", zo zeide hij. „Er bestaat geen twijfel aan of vele ter roristen hebben schoon genoeg van de strijd. Zij zouden zich graag willen over geven, maar durven niet uit angst voor hun leiders. Wanneer wij hen hard ge noeg treffen zullen zij gedwongen zijn om zich hierover nog eens te beraden", aldus Lathbury. In het begin van deze week werden met succes onderhandelingen gevoerd tussen de autoriteiten en Mau Mau-leiders over beëindiging van de nu reeds drie jaren du rende strijd. Het volk dat aan een paar slagen op de tom-tom voldoende heeft om te dansen, te zingen en een ogenblik gelukkig te zijn. Kikuyu-meisjes dansen in een dorp in een van hun reservaten. Maar er zijn ook ongerechtvaardigde beschuldigingen jegens hen ingebracht. De bewering dat zij op grote schaal land van de Kikuyu-stam in bezit hebben geno- men^ is e/n leugen. zij koesteren een soort vaderlijke liefde jegens de Afrikaan. Velen bezitten een mannelijke grandeur, die meedogen wekt, zelfs wanneer zij zich op het terras van de Muthaigaclub van razernij in hun „Sun downer" verslikken bij het horen van woorden als democratie, medezeggenschap en Pandit Nehroe. Maar op hun heup bengelt een onaf wijsbaar teken van veranderende tijden: de zware revolver, waarmee zij zichzelf en hun bezit verdedigen tegen nachtelijke Mau Mau-aanvallen. Gehate groep De Aziaten? Wel, ge vindt ze overal in handel, middenstand en lagere ambtelijke functies. De schoenlapper, de winkelier, de bank-employé, de huiseigenaar, de douane-beambte, zij zijn de nakomelingen van die eerste spoorwegkoelies of de latere immigranten. Ondanks hun aristocratische gezichten onder de tulband en hun prach tige in kleurige sari's gehulde vrouwen vormen zij de meest gehate groep in Kenya. De blanke die vindt dat de zwarte niet hard genoeg werkt veroordeelt de bruine om zijn overmatige ijver. Hij ver wijt hem onbetrouwbaarheid en corruptie en vreest zijn snel groeiende economische kracht. De Afrikaan acht zich bij voort during bedrogen door de Aziatische winke lier en ziet in het bruine middenstandsblok niet zonder reden een slagboom naar beter betaald beroep of ambt. Zodat, zittende tussen twee vuren, deze Indiërs geen andere keus hebben gehad dan zich in een hecht blok van economische so lidariteit aaneen te sluiten, onverschillig of zij nu in een luxueuze villa in Nairobi's buitenwijken wonen of een klein smerig winkeltje in de „bush" drijven. De vijfeneenhalf millioen Afrikanen ten slotte, om wie het in feite gaat: Er zijn vele categorieën; het handjevol ontwikkelden, verbitterd door vele gesloten deuren, de stadsbevolking, ontworteld uit het .beschut tend stamverband, veelal opgepropt in stinkende krotten in een verpeste atmos feer van sexueel en moreel bederf. De landbevolking, verdeeld in vele en zeer verschillende stammen, huizend in vaak benauwde reservaten. Want slechts een klein deel van Kenya is vruchtbaar. De trotse'nomadische Masai, die hun kuddes over de vlakten drijven, levend op een dieet van melk en bloed en iedere verdere arbeid beneden hun waardigheid achtend. Zij zijn de slanke aristocraten van Afrika, die gelijk de Settlers tenslotte aan ruimtegebrek ten onder zullen gaan. Er zijn de gewillige Luo, de krijgshafti ge Wakamba, en de eeneneenkwart mil lioen Kikuyu, ijverig en intelligent, politiek aggressief en Kenya's grootste stam. De Kikuyu, die het dichtst van allen bij de Europeaan staat, maar die zich stootte aan de blanke praktijk van hetgeen hem in christelijke kerk en op school was geleerd en tenslotte in blinde haat terugviel op een wreed mengsel van pseudo-christen- dom," onafhankelijkheidszucht en Afrika's donkerste instincten: Mau Mau. Nieuwe aanpak Drie rassen, zwart, blank en bruin, staan voor de taak een nieuwe samenleving op te bouwen, sinds de oude uit elkaar barst te. Kan dit? In Kenya is een moedige stap gedaan: de invoering van een multi-raciale regering, waarin tie drie rassen naast el kaar zitting hebben en waarin de Afrikaan misschien kan opklimmen tot eigen verant woordelijkheid om zich een gelukkiger toe komst te verzekeren. Dit onbevangen volk schijnt er voor ge boren. Ik bezocht in een overvol Kikuyu- reservaat een van de nieuwe dorpen, waar in de bevolking ter nauwkeuriger controle is samengebracht. De achterdocht smolt weg door een vriendelijke glimlach. Er kwam een tom-tom te voorschijn en uit alle karige hutten draafden de „toto's", de Afrikaanse kinderen, die zeker Gods vro lijkste schepsels zijn. Er werd gedanst. De soepele donkere lichamen huiverden van bewegingsvreugde in het zonlicht, dat over hun glanzende satijnen huid stroomde. Meer mannen en vrouwen liepen toe en de doffe slagen op de tom-tom stuwden hun hoge gezang. En ik zag hoe mensen werkelijk lachen kunnen, strijd en armoe de ten spijt. NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Het zou een Engels landhuis kunnen zijn, ware het niet dat de officier en de zwaar gewapende „settler" op de voorgrond vertellen, dat dit Kenya is, het Kenya van de „witte hooglanden", het Kenya van de Mau Mau. De zaak tegen de 40-jarige exportslager W. J. van H. te Assen, die op 23 Februari 1955 een moordaanslag pleegde op de koop man J. ten W. te Assen (dat het geen moord is geworden, is volgens de doctoren uit sluitend te danken aan de uitermate harde schedel van Ten W.) diende Vrijdag we derom voor de arrondissementsrechtbank te Assen. In de eerste zitting was vijf jaren gevangenisstraf tegen Van H. geëist. Vrij dag werd geen uitspraak gedaan, doch werd de zaak voor onbepaalde tijd ge schorst, voor het instellen van een onder zoek naar de geestvermogens van ver dachte. Het Nationae Fonds voor Bijzondere No den ontving in 1954 927 aanvragen voor hulpverlening, waarvan 790 gevallen, waar in ook metterdaad werd geholpen. In totaal werd uitgekeerd een bedrag van f 512.992, waarvan f 139.200,90 door het Nationale Fonds werd gefourneerd. Dit wordt vermeld in het verslag over 1954 van het fonds, in welk verslag ook wordt ver meld, dat de inzameling een batig saldo van f 90.842,48 opleverde en dat uit de op brengst van de zomerpostzegels een bedrag van f 8091,35 werd ontvangen. Het jaarver slag memoreert verder met erkentelijkheid de uitwisseling van werkwijze met de AVO. In het zojuist verschenen jaarverslag 1954 van het Verbond van Nederlandse Werkgevers wordt onder meer gezegd dat de koers, die de overheid ten aanzien van het verschijnsel der economische machts vorming heeft uitgezet, tendeert naar een scherpere kartelpolitiek. Het wordt moge lijk geacht, dat op het gebied van het kartelbeleid een heroriëntatie zal moeten tot stand komen. De memorie van ant woord op het wetsontwerp Economische Mededinging wordt dan ook met belang stelling tegemoet gezien. De prijspolitiek Herinnerd wordt aan de ontwikkeling op prijzengebied, die tot een zekere cli max kwam toen door de wijziging van de omzetbelasting per 1 Januari 1955, die een verschuiving van deze heffing met zich bracht van détail list naar fabrikant, zich wederom prijsverhogingen voordeden. Ook voor de industrie bestond de nood zaak zich te bezinnen op de prijsontwikke ling en de inflatoire dreigingen van die kant. Rekening houdend met het belang van de handhaving van een redelijk kostenpeil in ons land en de prijsontwik keling in direct verband ziende met het geen op loongebied gebeurt, hebben de centrale organisaties besloten, de bekende oproep tot haar leden te richten, om voors hands geen prijsverhogingen toe te passen en, waar mogelijk prijsverlagingen te doen plaats vinden. Het doel is te komen tot eeh voorlopige prijsstabilisatie. De ver bonden ontveinzen zich niet, dat met dit prijspeil tegen de stroom wordt opgeroeid. Hoewel zich ten aanzien van een aantal grondstoffenprijzen een aarze lende tendentie aftekent, staan daar tegenover verhogingen van andere grondstoffenprijzen. De internationale conjunctuur ondergaande is het on vermijdelijk, dat wanneer in het bui tenland de hausse voortduurt, dit op het Nederlandse invoerprijspeil zijn invloed zal doen gelden. Van belang is het advies, dat dóór dé SER moet worden uitgebracht over de vraag in welke mate de regering in de toekomst bij voortduring de beschikking dient te heb ben over zekere bevoegdheden tqt ingrij pen op het terrein van de prijzen. PBO Er is zich op het terrein van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie een belang rijke ontwikkeling aan het voltrekken. Ge constateerd mag worden, dat bij de toe kenning van de bevoegdheden aan publiek rechtelijke organen in beginsel geheel wordt gehandeld in de lijn, die steeds door het verbond is voorgestaan, namelijk do sering van de bevoegdheden al naar ge lang van de behoeften, die van geval tot geval bestaan. Industrie en defensie Zeer belangrijk blijft de vraag, aldus in het verslag, of de Amex-ikaanse militaire hulp aan materieel in 1957 zal eindigen. Vooral in verband met de noodzakelijke vervanging en vernieuwing van materieel zal een einde van de Amerikaanse hulp voor de betrokken landen, waaronder Ne- ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS De KVP-fractie in de Tweede Kamer meent, dat de handelsmargebeschikking zo snel mogeiyk moet worden ingetrokken. Dit heeft de fractievoorzitter prof. mr. C. P. 31. Romme meegedeeld aan het bestuur van de Nederlandse Katholieke Nlidden- standsbond, dat zich eerder tot de betrok ken bewindslieden had gewend met een verzoek tot intrekking. Prof. Romme verklaart namens zijn frac tie, dat deze vooropstelt, dat zij het rege- ringsstreven om, voor zover dit redelijk kan, het prijspeil zo laag mogelijk te hou den, in het algemeen belang acht en haar royale steun daaraan meent te moeten ver lenen. Zij is echter van mening, dat de handelsmargebeschikking ten onrechte op het middenstandsbedrijfsleven een ongun stige schijn werpt, door alleen voor dit deel van het bedrijfsleven een dergelijke be schikking van algemeen karakter uit te vaardigen en het daarmee in een uitzonde ringspositie te plaatsen, zonder dat de fei ten daartoe aanleiding geven en zonder dat dwingende redenen daartoe lijken te nopen. Het is de fractie duidelijk geworden, dat een discriminatie van het middenstandsbe drijfsleven door de regering niet is bedoeld maar het feit der discriminatie wordt hiermee naar het oordeel der fractie niet weggenomen. Tenzij nieuwe feiten onverhoopt tot een tegengestelde conclusie zouden leiden, be hoort naar de mening der KVP-fractie deze algemene beschikking te worden ingetrokken. Overigens vertrouwt de KVP- fractie, dat van de kant van de Katholieke Middenstandsbond blijvend al het mogelij ke zal worden gedaan, om het midden standsbedrijfsleven zo diep mogelijk te doordringen van de juistheid van het rege- ringsstreven in het algemeen, het prijspeil niet boven het noodzakelijke te doen stij gen. derland, zeer grote financiële consequen ties hebben. Opvoering productiviteit Ten aanzien van de opvoering produc tiviteit wordt het streven genoemd naar een steeds verdergaande decentralisatie. Het laat zich aanzien, dat op korte termijn door zelfwerkzaamheid „van onder op" zal kunnen worden gesproken van een natio nale activiteit, welke het voordeel heeft, dat zij ook regionaal verankerd ligt. Energievoorziening Over de energievoorziening wordt ge zegd, dat men zich niet aan de indruk kan onttrekken, dat het beleid, hetwelk in sommige gevailen vooral door de gemeen telijke productie- en distributiebedrijven ten aanzien van de electriciteitsprijzen wordt gevoerd, niet geheel overeenstemt met het streven om de zo noodzakelijke industrialisatie te bevorderen. Men is er van overtuigd, dat in vele gevallen tot prijsverlaging zou kunnen worden over gegaan, wanneer men zich aan de richt lijnen zou houden, die door oud-minister Van den Brink in de nota inzage de elec- triciteitstarieven waren neergelegd. Waterverontreiniging Met betrekking tot de waterverontreini ging wordt vastgesteld, dat dit vraagstuk vele netelige kanten heeft. Het wets ontwerp laat nog steeds op zich wachten. Of het de zo dringend gewenste coördi natie van bestrijdingsmaatregelen zal aan geven, valt echter nog te bezien. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat weliswaar op kleine schaal actief tegen de waterverontreiniging wordt opgetreden, maar dat er van een consequent beleid nog geen sprake is. Een Europese markt De handelspolitiek van het verbond moet ook in de toekomst op de vorming van een grote Europese markt gericht blijven. Nu de wetgevende macht in de VS wederom een democratische meerder heid heeft gekregen, is in West-Europa weer hoop gerezen, dat de VS inderdaad een meer liberale handelspolitiek zullen gaan voeren en daarmee tevens een stimu lans zullen geven aan de West-Europesc economische samenwerking. Daarom wordt het nu een gunstig moment genoemd, om het oude werelddeel een stap nader te brengen tot datgene, wat voor ons in eco nomisch opzicht nog steeds het ideaal is, namelijk één grote Europese markt. Convertibiliteit De financiële positie van ons land worttt op zichzelf sterk genoeg genoemd om aan convertibiliteitsmaatfegelen deel te nemen. In hoeverre 1955 een antwoord zal geven op de vraag of de gulden wellicht tezamen met andere West-Europese valuta's con- vertibel zal worden, valt uiteraard op dit moment nog niet te voorzien. Voor de ont plooiing van ons internationaal verkeer is convertibiliteit van het grootste belang. Voor de twaalfde achtereenvolgende maal is aan het West-Indische bedrijf van de K.L.M. het veiligheidscertificaat door de „Interamerican Safety Council" uitge reikt. Deze onderscheiding is voor het jaar 1954 aan de K.L.M. verleend wegens veili ge vluchtuitvoering binnen het Caraïbi- sche gebied en Midden-Amerika, waarbij K.L.M.-vliegtuigen 4.700.000 km aflegden. Het West-Indisch bedrijf van de K.L.M. dat in Januari 1935 werd opgericht, heeft een luchtnet van ruim 12.000 km lengte, waarin 24 steden zijn opgenomen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Katwijk aan Zee (vac. H. Pras) F. Offringa te Wageningen. Beroepen te Ridderkerk-Bolnes (toez.) A. J. Jorissen te Wilsum (Ov.). Geref. Kerken Beroepen te Eindhoven (als evang. pred.) 'W. v. Boeijen, aldaar. Aangenomen naar Rotterdam (2e be roep) (vac. F. C. Meijster) A. Brouwer te Barneveld. Bedankt voor Hilversum (vac. N. B. Knoppers) J. Kramer te Utrecht. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Smithville (Ontario. Ca nada) J. Verkade te Voorburg. De officier van Justitie bij de Dordtse rechtbank heeft Vrijdag vrijspraak ge vraagd tegen de 72-jarige J. L. wiens zaak op 3 December j.l. werd geschorst, omdat bleek, dat zeven getuigen a charge mein eed hadden gepleegd. L. werd er van be schuldigd gelden uit een erfenis te hebben verduisterd. De officier had echter het vermoeden, dat de aanklacht tegen hem vals was en na een bewogen zitting werden alle getuigen in arrest gesteld. Kort gele den zijn zij wegens meineed tot vrij zware straffen veroordeeld. De zaak tegen L. moest uiteraard nog worden afgesloten en daarom werd in een korte zitting requisi toir genomen. De officier zeide slechts, dat duidelijk was gebleken, dat L. het hem tenlaste gelegde niet had gepleegd, zodat hij vrijspraak moest vragen. Dinsdag 31 Mei zal de rechtbank vonnis wijzen. Vootschip is ingedrukt De sleepboot „Loire" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst heeft het 8147 brt. metende Nederlandse m.s. „Ta bian" van de N.V. Stoomvaart Maatschap pij „Nederland" in de Perzische Golf op sleeptouw genomen. Zoals gemeld werd, is de „Tabian" in de Perzische Golf in bot sing gekomen met het 19.000 ton grote Ita liaanse tankschip „Argea Prima". Het voorschip van de „Tabian" is ingedrukt. Het schip was onderweg van Suez naar Bahrein en wordt thans door de „Loire" naar de plaats van bestemming gesleept. Na de aanvaring ontstond zowel op de „Tabian" als op de tanker brand. Het vuur op de „Tabian" kon vrij spoedig worden geblust. Het Amerikaanse hulpschip voor water vliegtuigen, de „Valcour", heeft gemeld dat de kapitein en de bemanning van de tanker het schip verlieten toen men de brand niet kon bedwingen, maar dat de kapitein en een deel van de bemanning later zijn teruggekeerd om een nieuwe po ging te doen de brand te blussen. Een ernstig gewonde Italiaan is door een reddingsvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht overgebracht naar de Ameri kaanse basis te Bahrein. Behalve de „Valcour" bevinden zich de Amerikaanse marine-tanker „Cossatot" en het Britse fregat „Loch Killisport" in de nabijheid van het Italiaanse schip. Opnieuw brand op de „Tabian"? Volgens een later ontvangen radio-be richt van de „Valcour" zou op de „Tabian" opnieuw brand zijn uitgebroken. De bemanning van de „Valcour" had juist de brand aan boord van de „Argea Prima", welke zich op 200 mijl ten Oosten van het eiland Bahrein Bevo in de Perzi sche Golf bevond, geblust. De „Tabian", die zeer veel water heeft gemaakt, werd reeds naar Bahrein gesleept toen opnieuw brand uitbrak. ADVERTENTIE Horizontaal: 1. model, 8. gesloten, 9. meer (muziek), 10. bijwoord, 11. Bijb. figuur, 13. knokploeg (afk.), 14. huisagedis (Indone sië), 16. jongensnaam, 17. bloedhuis, 18. dorp in Limb., 20. voorzetsel, 22. keurig, 23. dominee (afk.), 24. lijkvaas, 26. tand loos dier, 27. landschap op de Noordkust van Atjeh. Verticaal: 1. eerste koning van Honga rije, 2. jongensnaam, 3. uitroep, 4. leest men, 5. voorzetsel, 6. buiging, knikje, 7. plantje, ogentroost, 11. Stichter van de Rus sische Communistische partij, 12. doorn achtige plant, 14. kreet, 15. lied, 19. meis jesnaam, 21. vogel, 23. korte degen, 25. maanstand, 26. meisjesnaam. Oplossing van de vorige puzzle: Horizontaal: 1. ba, 3. faro, 7. vlak, 9. ont, 11. Leo, 12 Emma, 14. rare, 16. ja, 18. Adda, 20. Daan, 22. re, 23. roer, 25. Eede, 27. nee, 29. Ans, 30 loon, 32. peen, 33. gij. Verticaal 2. ave, 3. fa, 4. aker, 5. oom, 6. St., 8. lord, 10. naja, 11. laar, 13. mede, 15. aard, 17 ante, 19. Deen, 21. Arno, 24. Oele, 26. esp., 28. eng, 29. al, 31. om. Om in aanmerking te komen voor een van de drie geldprijzen ad 7.50, 5,en 2.50, dient men uiterlijk Dinsdag 17 uur de oplossing in te zenden aan een van onze bureaux; in Haarlem: Grote Houtstraat 93 en Soendaplein; in IJmuiden: Kennemer- laan 186. Door een fout in de omschrijving van de puzzle van 14 Mei (nr. 30 horizontaal) hebben wij de foutieve oplossingen, die betrekking hebben op dit woord eveneens goed gerekend. De prijswinnaars zijn: J. Gabel, Boog- straat 14, Haarlem 7,50), S. Grif, Wil genstraat 46, Haarlem 5,A. ienzang, Barbarossastraat 19, 2,50).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5