pel in Tegelen Agenda voor Haarlem „Overheids-inmenging moet tot uiterste beperkt blijven" P. C. Hooftprijs op Muiderslot uitgereikt aan prof. Rogier Tankauto in botsing met Haarlemse tram in Amsterdam Tramverkeer 2} uur gestagneerd Motie van „Ereschuld en dankbaarheid" Het Westen wil geen neutraal Duitsland NWV bepleit vrijheid in gebondenheid voor het bedrijfsleven Strijd om de rangorde der badplaatsen Plan tot herbouw Scheveningse pier H-bom van Maart 1954 was „superbom' Onthullingen over slavenhandel ZATERDAG 21 MEI 1955 9 Op de hoogte Kampeerders helpen hun gedupeerde collega's in Zandvoort Ontvoerde arts en verpleegster nog in leven? Nu economisch herstel een feit is Amsterdams trampersoneel vergaderde Onderscheidingen voor acteur en actrice Watersnood na droogte in de V.S. Vietnamese vluchtelingen krijgen nog een kans Kort nieuws Tegen de ramen van de trein, die mij op Hemelvaartsdag naar Tegelen bracht, kletterden enkele fikse buien. Doch toen om kwart over twee de naar ruwe schat ting ongeveer vijfduizend belangstellenden voor de eerste voorstelling van de zevende reeks Passiespelen sinds 1927 hun zitplaat sen in de als openluchttheater ingerichte voormalige kloostertuin „De Doolhof" had den ingenomen, was het redelijk droog en al heel gauw vertoonden zich alleen nog maar onschuldige wolken aan de Limburg se lucht. Nauwelijks echter was de laatste reizang verklonken of de regen gutste neer, klaterend op het ontruimde mergel steen van de tribunes als ware het ter ver vanging van het applaus, dat na dit gewijde spel op begrijpelijk verzoek achterwege bleef. Dat is een wonder, zeggen ze in het Maasdorp met zijn vermaarde metaalfa- brieken, zijn bloeiende dakpannenindustrie en zijn oude pottenbakkerijen, waarvan de bevolking in de loop van deze eeuw be trekkelijk snel gestegen is tot nabij de zeventienduizend zielen. Deze religieuze openluchtspelen zijn tot dusver door meer dan een half millioen mensen uit alle wind streken bijgewoond en nog nooit heeft men er één wegens ongunstige weersomstandig heden moeten afgelasten of onderbreken. Vandaar die middeleeuws aandoende ge volgtrekking, die men alom verneemt: er rust zegen op dit werk. Men moet dat ook wel geloven om in staat te zijn tot een dergelijke indrukwek kende prestatie, waartegen men nauwe lijks critische bezwaren kan handhaven, omdat deze in het niet verzinken bij de waardering voor deze door een hele ge meenschap gedragen manifestatie, welke mede getuigt van een devote toewijding. Men laat zich bij het aanschouwen daar van verleiden tot romantische meditaties en men meent iets te voelen van de even geestdriftige als stoutmoedige getuigenis- De Maria-figuur, getekend (evenals de andere illustratie van dit artikel) door Charles Eyck. drang en verbeeldingskracht, die nodig moeten zijn geweest, om met primitieve middelen reusachtige kathedralen te bou wen. Alleen een levend geloof kan zoveel bergen werk verzetten. Iedereen vervult in deze spelen zijn dienende functie trou wens anoniem. Alleen de namen van de tekstdichter pater Jac. Schreurs, van Hu- bert Cuypers, de componist van de op cardinale momenten ontoereikende muziek en die van regisseur André Thijssen wor den genoemd. In vergelijking met de opvoering die ik in 1950 zag en waarvan ik destijds een uit voerig verslag uitbracht, zijn er in de uit beelding van het Lijdensverhaal onder de titel „van Gabbatha tot Golgotha" enkele wijzigingen aangebracht, voor een deel verbeteringen. De belangrijkste daarvan is het dempen van het realisme. Dank zij een uitbreiding van het uitermate geschikte speelterrein heeft vooral de scène in de Hof der Olijven meer dieptewerking ge kregen. Daar staat evenwel tegenover, dat men in nogal verregaande mate heeft toe gegeven aan de misschien vooral in de bioscopen gekweekte behoefte aan het spectaculaire, met als gevaar dat de mas sale groepsbetogingen op beslissende mo menten aan effect te kort schoten. De ver lenging met de wederverschijning van de uit het graf herrezen Christus op de tem peltrappen leek mij allerminst gelukkig. Eigenlijk zou het stuk met zijn soms Von- deliaanse langademigheid veeleer winnen ZATERDAG 21 MEI Stadsschouwburg: „De Kinderrover", Haagse Comedie, 8 uur. Concertgebouw: Concert ter gelegenheid van 125-jarig be staan „Zang- en Vriendschap", 8 uur.. Sport park Heemstede: Circus Althoff-Strassbur- ger, 2.30 en 8 uur. Minerva: „De grote Caruso", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Teodora", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „On the Waterfront", 18 jaar, 2 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Sauerbruch", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Amok in Silver Lode", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Malaga", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mannequins voor Rio", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Coiditz Story". 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 22 MEI Stadsschouwburg: „De derde", Haagse Co medie, 8 uur. Sportpark Heemstede: Circus Althoff-Strassburger, 2.30 en 8 uur. Zuider kapel, Ziuderstraat: A. Vries, 10 en 5 uur. Cultura: Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", 10.30 uur. Minerva: „De grote Caruso", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Teodo ra", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Carmen", 18 jaar, 11 uur; „On the water front", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Mamma", alle leeft., 11 uur; „Sauerbruch", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Amok in Silver Lode", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Malaga". 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Mannequins voor Rio", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Colditz Story", 14 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 23 MEI Sportpark Heemstede: Circus Althoff- Strassburger, 8 uur. Begijnhofkapel: Her mann Zaiss Comité, l uur. Zang en Vriend schap: Bijeenkomst va „De grotere We reld", 8 uur. Minerva: „Zij, die wij vereren", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Teodora", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „On the water front" 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Sauerbruch", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „King Kong", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Mannequins voor Rio", 18 jaar, 2 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Col ditz Story", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Malaga". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. De Christus-figuur in het Passiespel „Van Gabbatha tot Golgotha" in Tegelen 1955. bij verkorting dan bij een dergelijke ver lenging, die bovendien enkele onoplosbare problemen opriep. Met dit al dringen zich enige interessante kwesties op. Jac. Schreurs laat de reizeg- ster in de proloog opmerken: „Het spel be gint, als dit een spel mag heten". In de toneelaanwijzing op de laatste pagina van de gedrukte tekst heet het vervolgens: zo eindigt dit treurspel". Het laatste woord is natuurlijk onjuist, want Christen dom en tragedie zijn nu eenmaal onvere nigbare grootheden. Men kan hier eigen lijk zelfs niet van dramatische kunst spre ken. Het is in wezen een aanschouwelijk gemaakte kroniek, waarin alles zijn be paalde zin reeds heeft en niets kan worden toegevoegd, waarbij men uitgaat van de nog door Vondel geformuleerde stelling, dat. het zien de zinnen meer beroert dan het alleen maar horen. Hoewel men zich enerzijds moet hoeden voor overdrijving, is anderszins een ver sobering slechts denkbaar indien men, zo als de protestantse dichter Martinus Nijhoff in zijn Bijbelse trilogie heeft gedaan, een persoonlijke relatie in het geding kan bren gen. Intussen moet dan ook worden vast gesteld, dat die tafrelen het meest boeiden, waarin een uiterlijke bewogenheid tot ui ting kon komen of die' aan de eisen van vormgeving voor het theater beantwoord den, zoals bijvoorbeeld de prachtig voor bereide intocht te Jeruzalem, met de nei gende palmtakken, de als tapijten neerge worpen kledingstukken en de opvlucht der klapwiekende duiven. Over het algemeen was trouwens de bewegelijke schikking der groepen te prijzen. Men heeft voorbeeldig geprofiteerd van de vaste toneelbouw met de tempel temidden van de paleizen van Herodes en Pilatus. de drie verdiepingen van het speelplan, waardoor ook intimiteit mogelijk was, de heuvelachtigheid van het aangrenzende terrein met boompartijen en struikgewas. Voor de buitenstaander onoplosbaar blijft de vraag hoeverre er in dit „spel" van ver eenzelviging sprake is. Mogelijkheden tot vrije interpretatie zijn er niet. Men kan slechts zo Intens mogelijk stem en gestalte geven aan de uit te beelden historische figuren, die toch in zekere zin aan bij de toeschouwers bestaande voorstellingen moeten beantwoorden. De Christus-figuur van dit jaar droeg waardig het kenmerk van idealisering, dat men op vele oude schilderijen aantreft, met een zeldzame no blesse en ingetogenheid. De rol van Judas is uiteraard veel pathetischer. Mede dank zij een uitmuntende plastiek ging er van hem een heftige, dynamische kracht uit. Ook hier past voorzichtigheid, opdat het eerste deel niet toch een tragedie wordt, namelijk die van het verraad. Het is on mogelijk om in een gedétailleerde bespre king van ieders aandeel te treden en daar om zij alleen nog gezegd, dat de vertolker van Herodes het duidelijkst van acteer talent blijk gaf. Men mag wel aannemen, dat het vooral de vrees voor versterking van het ver toningsaspect is, die de organisatoren ervan weerhoudt de medewerking van een be roepsregisseur in te roepen. Dat is te be grijpen. Vastgesteld mag trouwens worden dat André Thijssen met inzicht en beheer ste durf de grote mensenmassa (er zijn. meen ik, zeshonderd deelnemers) weet te hanteren. Onduidelijk bleef alleen de plot selinge omzwaai van de publieke opinie. Ook het wegtrekken van het volk tijdens de rechtzittingen deed onlogisch aan. Maar overigens: men kan hem dit werk met een gerust hart overlaten. Iets anders staat het met de voordracht van de tekst. Het is verklaarbaar, dat door de grote afmetin gen van het theater nogal fors gesproken moet worden, waardoor vele nuances ver loren gaan. En dan is het dubbel te betreu ren, dat door verkeerde interpretatie de zin of de schoonheid van zovele versregels verloren gaan. Liet de plaatsruimte het toe. ik zou tientallen voorbeelden kunnen ge ven. Een algemeen euvel js het geven van teveel emphase. het leggen van nadruk in iedere zin, hetgeen bovendien vermoeiend werkt en de tijdsduur onnodig verlengt. Nog een algemene opmerking: hot is on doeltreffend alle leden van het S- ■•hedrJn gelijktijdig hetzelfde te laten zeggen, zoals ook het spreken van het volk in koor niet overtuigend werkt. Boter ware het de leu zen en kreten door één man of Vrouw te laten uitschreeuwen, waarop de anderen deze kunnen overnemen. Dat maakt de reacties geloofwaardiger. Bewondering verdient daarentegen de wiize waarop de menigte tot driftige discussies en werke lijke belangstelling is geanimeerd. En daarmede zijn we weer bij ons uitgangs punt: het onvergelijkbare van de hier aan het daglicht tredende gemeenschapszin, die maakt dat men vijf uur lang met aandacht deze monumentale gebeurtenis volgt. Er worden in de komende weekeinden vele herhalingen van dit. Passiespel gegeven en sommige daarvan zijn nu reeds uitverkocht. DAVID KONING. 3coooociooocodc>:<xxx»ogcoc!üococcooooocccooococ>occcocooooo De Amerikaanse brigade-generaal Ray- mond E. Bell werd onlangs op een in- 8 ternationale receptie in Berlijn aan een 8 Russische officier voorgesteld als „chef van de staf van het Amerikaanse zeven de legercorps". „Pardon", zei de Rus onmiddellijk, „generaal Bell dient bij het vijfde legercorps". Zo was het ook. De Russische inlichtingendienst werkt blijkbaar voortreffelijk. otcoocx»coooocooooooc>c>xooxx>ocoodooocooocooccocccooc«x: De stichting Nederlandse Forensen Kam peerverenigingen zal een actie houden ten bate van de kampeerders wier tenthuisjes in Zandvoort'tijdens de storm van Woens dag vernield werden of schade opliepen. Zij heeft hiervoor het noodfonds „Stormramp 18/5/55" gevormd met als motto „Kam peerders helpen kampeerders". Het ligt in de bedoeling ook bij in de toekomst voor komende gevallen uit dit fonds hulp te ver lenen. Voorzitter van de stichting is de heer H. A. van Ommen, Javastraat 27 II, Am sterdam-Oost. Een aanrijding tussen een 18 meter lange trekker met aanhangwagen van de N.V. Philips Asfaltfabrieken en een tramstel van de NZHVM heeft Vrijdagavon'd het verkeer op de Admiraal de Ruyterweg in Amster dam ernstig gestagneerd. De zware, elf ton wegende tankauto, die gevuld was met zesduizend kg. asfalt van 180 graden Celsius, stak stadinwaarts rijdend op de Bos- en Lommerweg om streeks half zes de trambaan op de De Ruy terweg over en kwam aan de linkerkant in botsing met een motorwagen van een uit de richting Sloterdijk naderend tramstel. Door de schok kantelde de aanhangwagen en blokkeerde de tramrails. De materiële schade was groot. De be stuurder van de tramwagen, de Haarlem mer W. R., die een hersenschudding opliep, werd ter observatie opgenomen in het Wil- helmina Gasthuis. Later kon hij worden overgebracht naar het St. Joannes de Deo- ziekenhuis in Haarlem. Zijn toestand was vanmorgen bevredigend. Daar het ongeluk op de spitsuren ge schiedde, werden vele forensen, die per NZHVM naar Halfweg of Haarlem reizen, gedupeerd. De reizigers voor Haarlem wer den in de gelegenheid gesteld hun woon plaats per trein te bereiken, die voor Half- \ypg werden tot de plaats van het ongeluk vervoerd, waar zij konden overstappen op een andere tramwagen. Nadat door kraanwagens van de politie en het gemeentelijk vervoerbedrijf een trambaan was vrijgemaakt, kon de tram- dienst tegen kwart over acht normaal wor den hervat. Het wegslepen van de zwaar gehavende wagen met asfalt trok grote publieke belangstelling. De vereniging „Ereschuld en.Dankbaar heid", vereniging tot steun aan militaire oorlogsgewonden en -invaliden en nage laten betrekkingen sedert 10 Mei 1940, heeft dezer dagen te Utrecht een vergade ring gehouden onder presidium van dr. W. G. Harrenstein te Amsterdam, oud-leger en vlootpredikant in algemene dienst. De vergadering nam een motie aan. waarin zij, ten volle erkennende de noodzakelijkheid van de, naar zij hoopt, afdoende voorzie ning in de algemene en de bijzondere no den van de slachtoffei's van het verzet in Nederland, niettemin uiting geeft aan haar leedwezen en teleurstelling, dat bij de be vrijdingsherdenking een sfeer is geschapen waarbij uitsluitend de aandacht van het Nederlandse volk is gevraagd voor de le ning van de noden van de ongeveer 6000 slachtoffers van het verzet, die vallen on der de zorgen van de stichting 19401945. Met name in de radiorede van de voorzit ter van het „Nationaal Comité Viering Be vrijdingsdag 1955" werd met geen enkel vyöord gewezen op de bijzondere noden van de nabestaanden van gesneuvelde mi litairen van leger, vloot en luchtmacht, noch van de oorlogsgewonden daarvan, welke militairen evenzeer als de actieve deelnemers aan het verzet goed en bloed veil hadden voor de zaak van het vader land, aldus „Ereschuld cn dankbaarheid". De vereniging merkt in de motie verder op, dat ondanks de hulp van de staat in de vorm van wel wat nauw aangemeten pen sioenen. in de subtiele noden van nog on geveer 1500 weduwen en wezen van ge sneuvelde militairen en ongeveer 4500 ge wonde en invalide militairen, derhalve sa men eveneens ongeveer 6000 personen moet worden voorzien. De vereniging doet dientengevolge een ernstig beroep op het Nederlandse volk om ook de in de mili taire uniform plichtsgetrouw, gevallen en gewonde Nederlanders wier noden door „Ereschuld en Dankbaarheid", tezamen met de vijf andere militaire fondsen, sa menwerkend in de stichting „Gezamen lijke Militaire Fondsen" zo goed mogelijk worden gelenigd, te blijven gedenken. PARIJS (United Press) In een tele visie-interview heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Antoine Pinay aangekondigd dat Frankrijk, de Verenigde Staten en Engeland elke Russische poging om een herenigd Duitsland te neutralise ren, zullen afwijzen. Pinay verklaarde dat de isolering van Duitsland in het hart van Europa elke mogelijkheid van Europese organisatie teniet zou doen en Duitsland een pion zou maken op het internatio nale schaakbord „De hereniging van Duitsland in vrij heid is de primaire voorwaarde voor enige vordering naar een vredesverdrag en een algemene schikking in Europa", aldus Pi nay. „Neutralisatie van West-Duitsland is on aanvaardbaar, ongeacht de vorm waarin zij eventueel door de Sovjet-Unie zou wor den voorgesteld", heeft de West-Duitse ambassadeur te Washington, Heinz Kreke ier, na een onderhoud met een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaard. Hij voegde hieraan toe: „Niemand in Duitsland steunt neutralisme". Met nieuwe afwijzing van elke gedach te aan een neutralisatie van Duitsland heeft men in Bonn gereageerd op Ameri kaanse berichten over concrete Russische plannen voor een veiligheidsgordel in Europa, zegt de A.N.P.-correspondent in Bonn. De Bondsregering blijft, naar een officiële woordvoerder verklaarde, van mening, dat neutralisatie van Duitsland de spanningen niet zal kunnen verminde ren, doch deze integendeel in de kortst mogelijke tijd gevaarlijk zal doen toene men. Daarnaast blijft de Bondsregering ervan overtuigd, dat een veiligheidssy steem in Europa, waaraan de Verenigde Staten niet zouden deelnemen, zijn naam niet zou verdienen, daar zonder de Ver enigde Staten voor onafzienbare tijd geen enkele veiligheid voor Europa mogelijk zou zijn. DJAKARTA (PIA) Volgens het in Medan verschijnende dagblad „Patriot" zouden de Nederlandse arts dr. Schip horst en zuster Adrie Israil, die op 22 Fe bruari 1953 tijdens een wandeling buiten Brastagi spoorloos verdwenen zijn, ergens in Midden-Atjeh zijn gesignaleerd. Zij zouden daar als medische krachten werk zaam zijn voor de rebellen. Verder vermeldt het blad nog een mede deling van een man, die aan de benden wist te ontsnappen en die verteld zou heb ben, dat hij tijdens zijn gevangenschap was verpleegd door een Europese dokter en een Europese verpleegster. In een inleiding tot het jaarverslag 1954 van het Verbond van Nederlandse Werk gevers wordt geschreven over de vrijheid en de verantwoordelijkheid van de onder nemers en ondernemersorganisaties. Daarin v/ordt onder meer gezegd: „Nu het herstel onzer economie een feit is rijst de vraag of de vormen die pasten en hun waarde hebben bewezen in de herstelperiode, van even grote waarde zul len zijn in de toekomst. Wij zijn er ten volle van overtuigd, dat het systeem van de ondernemingsgewijze organisatie van het economisch proces, in v/elk systeem de zelfstandige ondernemer in een zo groot mogelijke vrijheid de eco nomische beslissingen treft, de beste ga rantie biedt voor vrijheid en welvaart. Wij zijn er ook van overtuigd, dat dit systeem de individuele mens de grootste mogelijkheden biedt voor de ontplooiing van zijn vermogens en dat het teniet doen van de vrijheid op economisch gebied als uitgangspunt of gevolg vari andere systemen van maatschappij-organisatie noodzakelijkerwijze moet leiden tot het ver lies van de vrijheid op de andere levens gebieden. Zoals op alle levensgebieden en in de ge hele natuur is rivaliteit het beste middel om de prestaties op te voeren. De mede dinging en hier dus de economische mededinging vervult derhalve op het maatschappelijk terrein een onmisbare functie. Die vrijheid, die in het geheel even on misbaar is, is op economisch terrein sedert 1945 weer in belangrijke mate hersteld. De herkregen vrijheid moet in het be lang van het systeem van de onder nemingsgewijze organisatie met .verant woordelijkheidsgevoel voor de waarde en middelen van' dit systeem gehanteerd worden. Hieruit is voor het bedrijfsleven slechts de conclusie te trekken, dat in breuken op de vrijheid, inbreuken op de mededinging, met de nodige voorzichtigheid omringd moeten zijn. Hier mee is in het geheel niet gezegd, dat in grijpen door het bedrijfsleven zelf in de omvang en aard van de mededinging nim mer toelaatbaar zou zijn. De onvolmaakte werking van het prijsmechanisme vereist nu eenmaal in een aantal gevallen een zekere regulering en ordening. Mr. A. Adama Zylstra, gedelegeerd lid van de raad van beheer van de N.V. Ex ploitatie Maatschappij Scheveningen, heeft meegedeeld dat deze maatschappij plannen heeft de Scheveningse pier, die door de Duitse bezetters is afgebroken, te her bouwen. Voor deze herbouw die Scheveningen tot Nederlands eerste badplaats zou moe ten herstellen zal echter eerst nog de in stemming en goedkeuring verkregen dienen te worden van de financiers, van de auto riteiten van rijk, provincie en gemeente alsmede van het hoogheemraadschap Delft, bouw- en woningtoezicht, de welstands commissie enz. In afwijking van de pieren die bij voorbeeld veelvuldig in Engeland worden gevonden, is er uitdrukkelijk naar gestreefd het populaire amusement, dat nu eenmaal bij massaal bezoek onmisbaar is, streng gescheiden te houden van de accom modatie voor de rustzoekenden. Het wandelhoofd is geprojecteerd aan het Noorderstrand ter hoogte van de nieuwe trap tussen het Palace-Hötel en de nieuwe Oranje-flats. De pier zal 375 m. lang (even lang als het oude wandelhoofd) en 12 m. breed worden (de vorige pier was 8 m. breed). Het windschut, dat de pier over haar gehele lengte' in tweeën ver deelt, komt niet midden op de pier, maar op 8 m. van de Zuidelijke railing en op 4 m. van de Noordelijke. Er is een overdek king ter breedte van ongeveer 1.25 m. aan de Noord-zijde van het windschut, waar door ook bij regen uit Westelijke of Zuid- Westelijke richting droog kan worden ge lopen. Op 5 plaatsen is de pier in naar gehele breedte overdekt. Daar zal zich een twaalf- tal winkels voor souvenirs, ansichtkaarten, foto-artikelen e.d. bevinden. Verder wor den er nog talrijke vitrines en kiosken op de pier geplaatst. De afdeling „vermaak" bevindt zich op 2 eilanden ter Noordzijde van de brug en op het achterplatform in het overdekt pa- sMjdkrachter verteld'"dat"de"Verenigde Maar wanneer deze ordening noodzake lijk is, moet deze onzès inziens bij voor keur door het bedrijfsleven zelf geschieden, omdat ingrijpen van overheidswege in strijd is met ons beeld van de meest wen selijke organisatievorm van het economisch proces. Aan de overheid mag echter niet onthou den worden het recht om in te grijpen in bindingen welke strijdig zijn met het algemeen belang. Hetzelfde geldt onverkort voor andere beleidsaspecten, zoals de loon politiek, de prijspolitiek en de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie". De voorzitter van het. Verbond van Ne derlandse Werkgevers de heer T. J. Twijn- stra heeft Vrijdag op een bespreking met de pers verklaard dat het hem speet, dat de démissionaire minister van Economi sche Zaken, prof. Zijlstra, die het wetsont werp Economische Mededinging met zo veel overtuiging heeft verdedigd, dit nu wellicht niet in de Kamer kan brengen. Ongeveer 450 man van het Amsterdam se trampersoneel is vannacht onder leiding van de inmiddels door B. en W. geschorste leden van het „actie-comité" in Krasna- polsky in vergadering bijeen geweest om de situatie te bespreken die is ontstaan na de opheffing van de staking, die door ge- meentepersoneel werd uitgeroepen ter ver krijging van herclassifictie der loongroepen en een gunstiger loonregeling. De heer G. de Vente, die als eerste spre ker het woord voerde, zei naar aanleiding van berichten in de pers, als zou het per soneel van het vervoersbedrijf een lang- zaam-aan-actië beginnen: „Wij zijn niet gewoon iets langzaam te doen. Als er iets gebeurt, dan gebéurt hét hard". Het personeel van het gemeentelijke ver voerbedrijf zal dus op normale wijze zijn werkzaamheden voortzetten. Vervolgens gaf de heer T. Ruiter een overzicht van de financiële toestand van het „actie-comité". Daarbij bleek, dat de ge schorste en ontslagen stakers wekelijks een bedrag van 60 gulden ontvangen. Na de pauze werd een. korte discussie ge houden. Enkele sprekers drongen er op aan een neutrale organisatie op te richten, die de belangen van het gemeentepersoneel zal behartigen. Anderen riepen de aanwezigen op tijdens de zittingen van het ambtena rengerecht te demonstreren ten gunste van de geschorste stakers. De (inmiddels ontslagen) voorzitter van het actie-comité der gemeentelijke havens en handelsinrichtingen, de heer Burgers, noemde enkele gevallen, waarin ontslagen gemeente-werklieden vergeefs hadden ge solliciteerd naar betrekkingen bij particu liere en semi-OMerheidsbedrijven. ,$Na aan vankelijk geaccepteerd te zijn, ontvingen zij na enkele dagen het bericht, ctai zij op grond van ter beschikking staande gege vens niet in het bedrijf konden worden op genomen." De heer W. Oomen deed tenslotte een beroep op de toehoorder-s, de strijd in ver scherpte mate dooi-gang te doen vinden. „Woeling in de bedrijven, dat is nódig om onze eisen kracht bij te zetten", zo sprak hij. WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse atoomgeleerde dr. Ralph E. Lapp heeft de Senaatscommissie voor de Op Maandag 6 Juni zal een jury, be staande uit de heren A. den Hertog, dr. P. H. Schroder en W. Ph. Pos, in de schouwburg te Deventer voor het eerst een door de Vereniging van Schouwburg directies beschikbaar gestelde onderschei ding toekennen aan de beste acteur en actrice van het voorbije seizoen. De beste acteur zal een gouden médaille ontvangen met de beeltenis van Louis Bouwmeester, de beste actrice een penning met de beel tenis van Theo Mann-Bouwmeester. Aan de vooravond van Hoofts sterfdag lieeft de demissionnaire minister van O., K. er. W., mr. Ca!s, in de ridderzaal van het Muiderslot voor de vijfde keer in deze omgeving voor de achtste keer de jaar lijkse staatsprijs voor letterkunde, ditmaal voor het jaar 1954, de P. C. Hooftprijs, uit gereikt aan de Nijmeegse hoogleraar prof. dr. L. J. Rogier, voor de door hem geschre ven drie hoofdstukken van het gedenkboek „In Vrijheid Herboren, Katholiek Neder land 1853-1953". Het was voor de derde keer dat deze prijs werd toegekend voor beschouwend proza. Naar het oordeel van de jury munten de hoofdstukken uit door „scherpte van uiteen zetting en oorspronkelijkheid van beschou wing en indeling evenzeer als door kwali teiten van stijl en spraakgebruik. Zij zijn gescheven in een buigzaam Nederlands, dat zich op bewonderenswaardige wiize voegt naar de toon van het onderwerp, vaak ver rast door een lenige humor en altijd boeit door de rake typering van personen en toe standen". De minister herinnerde eraan dat de re- regering door de naam van de bijzonder veelzijdige persoonlijkheid van Hooft te verbinden aan deze letterkundige prijs, niet alleen de nagedachtenis van Hooft wilde eren, doch bovenal aangeven, dat de win ti eer van deze prijs met zijn gaven en in zijn tijd verricht heeft, wat vóór hem Hooft, anders van aanleg en begaafdheid in een andere tijd, heeft gedaan: onze cultuur op bewonderenswaardige wijze verrijken met de scheppingen van zijn geest. Prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs, voor zitter van de jury, sprak namens deze en zichzelf enkele woorden van gelukwensen tot prof. Rogier. Prof. Rogier hield een voordracht over P. C. Hooft als geschiedschrijver. Aan het slot hiervan dankte hij in vaak humoristi sche bewoordingen voor de toekenning van de prijs en zeide, dat hij niet in de schaduw kon staan van Hooft. Hij zeide echter te hopen in zoverre met de drost overeen te stemmen in zijn eerlijkheid om als ge schiedschrijver waar te zijn. Aan het begin van de bijeenkomst, die muzikaal werd opgeluisterd door Willem Noske (viool), Piet Lentz.(viola da gamba) en Hans Schouwman (clavichord), onthulde minister Cals een schilderij van Jan Miense Molenaer uit 1636. Dit doek stelt een scène voor uit het laatste bedrijf van Brederodes toneelspel „Lucelle", dat de dichter opdroeg aan Maria Tesselschade. Het- ligt in het voornemen van de slotvoogd om in het slot een verzameling aan te leggen van schil derijen, die betrekking hebben op het let terkundige leven rondom Hooft. Met de portretten van Granida en Daifilo uit 1641 en het vandaag onthulde schilderij is daar mede een begin gemaakt. De bijeenkomst in de ridderzaal werd o.m. bijgewoond door de voorzitter, secre taris en curatoren van de R.K. Universiteit van Nijmegen, hoogleraren van andere uit- versiteiten, de burgemeester van Nijmegen, de Kamerleden Willems en Stufkens, de voorzitter van de voorlopige raad van de kunst, leden van de senaat van het Nij meegse studentencorps, leden van de histo rische kring „Dr. Huybers", en leden van de letterkundige kring „Achter 't Verken" uit Nijmegen. viljoen, waarop zich tevens een uitkijk toren bevindt, die zich 35 m. boven de zee spiegel verheft en van welks top men een uitstekend uitzicht landinwaarts zal heb ben. De afdeling „visserij" bevihdt zich een étage lager, onder het loopdek. Degenen die de pier wiüen gebruiken voor rustig wandelen of zitten in de zon, vinden daar toe gelegenheid op de 375 m. lange brug, die uiterst langzaam stijgend oploopt tot een hoogte van 15 m. boven de zeespiegel en over haar gehele lengte van banken is voorzien; en op het grote, onder een hoek van 45 graden op de pier geprojecteerde zonne-eiland, dat plaats biedt aan onge veer 1200 personen. Dit eiland dat het as pect zal hebben van het zonnedek van een grote oceaanstomer, zal terrasvormig op lopen en uitzicht bieden op de gehele Sche veningse kust. Achterop bevindt zich een gesloten café-restaurant, plaats biedend aan 250 personen. In de winter zal men, hierin gezeten bij 2 open haarden, kunnen genieten van het uitzicht op de onstuimige zee. United Press meldt, dat zeer zware re genval, na bijna vijf jaar droogte, in de nog onlangs door stofstormen geteisterde gebieden van de staten Colorado, Oklaho ma en Texas ernstige overstromingen heeft veroorzaakt. De Arkansas, de Purga- toire en verschillende andere, rivieren zijn buiten de oevers getreden en hebben uit gestrekte gebieden blank gezet. Ettelijke duizenden mensen hebben hun woning moeten verlaten. LONDEN. (United Press) De Sovjet- Unie heeft haar instemming betuigd met oen verlenging van de limiet voor het uit wisselen van vluchtelingen tussen Noord en Zuid-Vietnam met een maand, zo heefi het Britse ministerie van Buitenlandse Za ken bekend gemaakt. De termijn was officieel reeds enige da gen geleden afgelopen, maar de Sovjet- Unie heeft nu in een formele nota aan En geland te kennen gegeven, dat zij accoord gaat met een eerder door Engeland voorge stelde verlenging van de uitwisselingster mijn. Naar schatting vertoeven er in Noord- Vietnam nog ongeveer 50.000 personen merendeels Rooms-Katholieken die naar Zuid-Vietnam willen. De achttiende Mei was tijdens de Geneef- se conferentie als datum vastgesteld, waar op de uitwisseling van vluchtelingen vol tooid moest zijn. Tijdens de bestandsconfe rentie in Genève presideerden de Sovjet- Unie en Engeland als medevoorzitters. Staten op 1 Maart 1954 een „superbom" hebben laten ontploffen, welke „fantas tisch grote hoeveelheden radio-activiteit" heeft opgewekt. Lapp verklaarde dat zijn conclusies, die gebaseerd zijn op publicaties over de proeven die vorig jaar met H- bommen gedaan zijn, tonen dat een gewo ne H-bom deze radio-activiteit niet gepro duceerd zou hebben. Later vertelde Lapp aan de pers dat hij gelooft dat de bom van 1 Maart 1954 meer radio-activiteit heeft geproduceerd dan wordt toegeschreven aan de kobalt- bom over welke geleerden zeggen dat hij de aardbol met straling kan vergiftigen. Lapp zeide, dat hij gelooft, dat de bom van 1 Maart 1954 revolutionnairwas in drie opzichten: wat betreft de bouw, het grote gebied dat bestreken werd door de „regen" en de lange duur van de radio-actieve „regen". Het bestuur van Aden, de Britse kolonie, beeft bekend gemaakt, dat men weer een jongeman in handen heeft kunnen krijgen, die als slaaf verkocht was en dat de sla venhandelaar, die zich hieraan schuldig heeft gemaakt, gearresteerd is. De jongen, die nog geen 20 jaar oud is, zou onder het voorwendsel van een goede baan uit Aden weggelokt zijn, maar later in de stad Attaq, gelegen in Opper-Aulaqi in de staat Wap, aan een koopman uit Saoedi-Arabië verkocht zijn als slaaf. De Franse geestelijke en politicus Emma nuel La Gravière, lid van de consultatieve Assemblée van de Franse Unie, welke haar zetel in Versailles heeft, onthulde Vrijdag, dat honderden negers uit Frans West- Afrika als slaven in Arabische landen wor den verkocht. La Gravière heeft het congres van de M.R.P., tot welke partij hij behoort, opge roepen om zich met hem tot de regering te wenden met het verzoek om „onmiddellijk een einde te maken aan deze schandalige slavenhandel". In een verslag aan het M.R.P.-congres in Marseille heeft La Gravière meegedeeld, dat Mohammedaanse negers uit Frans West- Afrika als pelgrims naar Mekka en andere Mohammedaanse bedevaartplaatsen worden gelokt, waarna zij tegen hun wil als slaven naar landen in het Midden-Oosten, in het bijzonder Jemen en Saoedi-Arabië, wor den verkocht. De in Bloemenda; 1 ten bate van de sanatoria „Sonnevanck" en „Zonnegloren" gehouden collecte heeft f711,11 opgebracht. De heer W. A. Versloot, chauffeur-be steller, zal op 2 Juni het feit herdenken dat dat hij vijfentwintig jaar geleden in dienst van Van Geld Loos te Haarlem trad.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9