Belangrijke uitbreiding van Heemsteedse Bronsteeschool Verbetering van de Kanaalweg kost tien mille meer dan gevraagd is Kort en bondig) Agenda voor Haarlem Crediet van anderhalve ton gevraagd Afdelingsonderzoek in Heemsteedse raad Wijkgebouw in De Glip heet „De Princenhof" Verbetering gasdruk in Bennebroek Zandpoort „De Kinderrover" van Jules Supervielle 8 Vaklokalen Ook voorgesteld rondvraag te laten vervallen Uit de bocht gevlogen Herinnering aan vroegere naam van de buurtschap „Nut en Genoegen" gaf goed spel te zien Behanger bekende vijftien kerkdiefstallen Geslaagde ouderavond van Graaf Florisschool Heringa en Wuthrich: 20 dividend Prijsuitreiking aan de winnaars van motorraces Collecte vereniging voor Chr. gezondheidskoloniën Haarlemse successen in Roelofarendsveen „Telma in droomland" bij „Te Zaanen" voor versnelling en verlichting Haarlemmerliede Haagse Comedie y Burgerlijke Stand van Haarlem M A A N DAG 2 3 M El 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uit memorieposten op de kapitaaldienst van de gemeentebegrotingen van Heemstede voor de jaren .1954 en 1955 is reeds eerder gebleken dat het gemeentebestuur plan nen voorbereidde voor een uitbreiding en verbouwing van de openbare Ulo-school, de Bronsteeschool. Het aantal leerlingen, dat in 1950 nog slechts 229 bedroeg is in middels regelmatig gestegen en bedraagt thans 329. Deze stijging van het leerlingenaantal heeft ertoe geleid dat thans het eerste, tweede en derde leerjaar gesplitst zijn in drie parallelklassen en het vierde/ in twee klassen. Het aantal leerkrachten moest inmiddels worden uitgebreid tot elf en zal met 1 Ja nuari van het volgend jaar tot twaalf dienen te stijgen. Het- bestaande gebouw omvat twaalf leslokalen en een gymnastiekzaal. Eén van de leslokalen is ingericht als physica-lokaal, een ander voor handenarbeid en een bui tenschoolse cursus in huishoudkunde. Gedurende de gehele schooltijd zijn alle lokalen bezet tengevolge waarvan het onderwijs in tekenen en handwerken in de gewone leslokalen moet worden gegeven omdat vaklokalen daarvoor ontbreken. Uiteraard is dit niet bevorderlijk voor de goede gang van het onderwijs. Voorts kan het onder richt in lichamelijke oefening en zang door de beperkte ruimte van het gebouw niet tot zijn recht komen. Reeds geruime tijd had het bovenstaan de, zo schrijven B. en W. aan de raad, onze aandacht doch door de beperktheid van het schoolterrein kon uitbreiding van het gebouw tot nu toe niet plaats vinden. Na langdurige onderhandelingen heeft de eigenaar van het aangrenzende perceel zich thans bereid verklaard een gedeelte van zijn tuin, ter grootte van 204 vierkante meter aan de gemeente te verkopen voor een som van f 4500 tegen welk bedrag het Prijzen bureau voor onroerende goederen in Noordholland geen bezwaar heeft Nadat op deze wijze voldoende ruimte beschikbaar is gekomen hebben B. en W. aan de architect, de heer H. Korringa, die de school destijds heeft ontworpen, op dracht gegeven een uitbreidings- en ver bouwingsplan te ontwerpen, waarbij zo ver mogelijk rekening is gehouden met de wensen van het hoofd der school. Ook met de inspecteur van het lager onderwijs en de bouwkundig hoofdinspecteur is over leg gepleegd. Het plan omvat o.m.: Ie. het aanbouwen van een leslokaal op de begane grond en een leslokaal op de verdieping; 2e. het uit breiden van het gymnastieklokaal met een bergplaats voor turntoestellen, een kleed kamer voor de vakleraar en een berg ruimte voor klein materiaal;' 3e het ver groten van de kleed- en wasruimte bij het gymnastieklokaal; 4e. het optrekken van de tegenwoordige leermiddelenkamer op de verdieping en het inrichten van deze kamer voor het hoofd der school; 5e. het maken van een tweede ingang aan de speelplaats en 6e het uitbreiden van de rijwielbergplaats. De bedoeling is daarbij om het aan te bouwen benedenlokaal in te richten voor handenarbeid en de bui tenschoolse cursus in huishoudkunde, waardoor het thans daarvoor gebruikte lokaal als leslokaal beschikbaar komt. Het nieuwe bovenlokaal zal worden ge bruikt voor teken-, handwerk- en zangon derwijs en als projectielokaal. Door de verbouwing kan voorts aan de lang ge- Voelde behoefte aan ruime vaklokalen worden voldaan. In een voorstel aan de raad herinneren B. en W. er aan dat bij de behandeling van de gemeentebegroting meer dan eens is aangedrongen op een voorafgaand afde lingsonderzoek in plaats van de tot nu toe gebruikelijke behandeling in de onder scheidene raadscommissies. Ofschoon B. en W. nimmer een sterke behoefte aan deze verandering hebben gevoeld, bestaan er bij het College geen principiële bezwaren tegen. Daarom zijn een aantal wijzigingen in het Reglement van Orde ontworpen die voorzien in de instelling van twee afdelin gen ter voorbereiding van de openbare be handeling van de begroting en van alle andere onderwerpen, die eventueel „naar de afdelingen zullen worden verwezen". De afdelingen vergaderen onder voorzitter schap van een lid van het College, alle leden van het College, de secretaris en eventuele indieners van te onderzoeken voorstellen hebben te allien tijde toegang tot de afdelingsvergaderingen. Uit elke af deling wordt een rapporteur benoemd; dezen maken tezamen het algemeen verslag op, dat door B. en W. beantwoord wordt in een Memorie van Antwoord.Bij de open bare behandeling van de begroting zullen alleen die onderwerpen ter sprake worden gebracht, die in het afdelingsverslag zijn aangeroerd. Van deze gelegenheid wensen B. en W. tevens gebruik te maken om een aantal andere min of meer wenselijk gebleken wijzigingen in het Reglement van Orde aan te brengen. Zo worden de bepalingen in zake het interpellatierecht van de Raad enigermate veranderd en worden de „schriftelijke vragen" ingesteld, terwijl tenslotte verschillende bepalingen, die al lengs volkomen verouderd zijn, geschrapt zullen worden. Zo komt het verbod tot het roken van de raadsleden gedurende de eerste twee uren van de vergadering te vervallen niemand die zich er ooit aan hield! en ook het verbod voor de raads leden om hun instemming met het ge sprokene, bijvoorbeeld door applaus te uiten. Tenslotte zij nog vermeld dat voorgesteld wordt de rondvraag te doen vervallen en te bepalen dat de openbare vergaderingen als regel gehouden zullen worden op de laatste Donderdag van elke maand. Ingevolge het bepaalde in het huidige reglement van orde moeten deze voorstel len beoordeeld worden door een speciaal te benoemen raadscommissie van drie leden. Een 43-jarige Haarlemse aannemer J. Blom, is Zaterdagnacht omstreeks half twee toen hij met grote snelheid de suikerfabriek Halfweg passeerde met zijn motor uit de bocht gevlogen en ernstig gewond. Hij is in zorgwekkende toestand in het Grote Gast- nuis te Haarlem opgenomen. Een 21-jarige man, die door de aannemer voor een ritje in de zijspan uitgenodigd was, bleef vrijwel ongedeerd. Hij liep slechts enkele schaafwonden aan zijn knieën op. De uitbreiding van het gymnastieklokaal en het vergroten van de bijbehorende was- en kleedruimten zijn nodig wegens de toeneming van het aantal leerlingen en om aan meer moderne en hygiënische eisen te kunnen voldoen. Blijkens de begroting van de architect zullen de verbouwing en uitbreiding een uitgave vergen van f 133.700,waarin begrepen de uitbreidingskosten van de centrale verwarming. De bijbehorende im-ichtingskosten worden begroot op f 12.870.Van de minister is de vereiste toestemming verkregen om in plaats van nieuwe banken, voor zover nodig, tafels en stoelen aan te schaffen. De vereiste definitieve goedkeurin gen voor de bouw en inrichting zijn, mede door de overstelpende drukte op het bureau van de Bouwkundig Hoofd inspecteur nog niet verkregen. Tenein de echter zoveel mogelijk verdere ver traging in de uitbreiding, verbouwing en inrichting te voorkomen, stellen B. en W. de raad voor alle benodigde cre- dieten reeds thans te willen toestaan. Daarbij moet dan uiteraard het voorbe houd worden gemaakt dat geringe wijzi gingen op verlangen van de Inspecteur van het Onderwijs of de Bouwkundig Hoofdinspecteur in de plannen nog moge lijk zijn en dat ook aanvulling van de cre- dieten, bijvoorbeeld door loon- en prijs stijgingen, nodig kunnen blijken. Blijkens oude documenten heeft de buurtschap De Glip in vroeger eeuwen de naam Princenhof gedragen. Aan deze naam onltenen zowel de Prinsenbrug als de Prin senlaan in deze wijk hun oorsprong. Het gemeentebestuur heeft besloten deze naam ook te doen voortleven in het nieuwe wijk gebouw dat tot stand gebracht is uit de baten, die voor de gemeente zijn voortge vloeid uit de Flora-1953 en dat binnenkort in gebruik genomen zal worden. In tegen stelling met de Prinsenlaan zal De Princen hof niet met een s maar met een c worden geschreven. Naarmate alle bebouwingsplamien voor De Glip die thans nog in portefeuille zijn, verwerkelijkt zullen worden, zal deze wijk een geheel ander en veel moderner aanzien krijgen. De Prinsenlaan heeft kort geleden een uitstekende straatverlichting met mo derne T.L.-armaturen gekregen, thans zullen de hier en daar nog aanwezige iepen worden gerooid om vervangen te worden door een beplanting met 130 flinke eiken. B. en W. vragen voor dit laatste doel een crediet aan de Raad van 2800. Het Staats bosbeheer kan zich met deze reorganisatie van de beplanting langs de Prinsenlaan geheel verenigen. De voorstellingen, die de Heemsteedse toneelvereniging „Nut en Genoegen" in hotel „Het wapen van Heemstede" heeft gegeven van „Een stuurman kwam terug" door J. Kremer en Herman van der Veer, deden het stuk meer dan recht. De schrij vers brengen ons in kennis met de vracht rijder Otto de Vries wiens vrouw Jo in een balorige bui met hem is getrouwd om dat het wachten op stuurman Willem Berghuis haar te lang viel. Na enige maan den heeft zij reeds alle reden haar over ijld besluit te betreuren en haar ver langen naar Willem kan voor Otto on mogelijk verborgen blijven. Ten gevolge daarvan geraakt hij aan de drank waar door zijn zaak schromelijk verwaarloosd wordt, welke crisis door de onverwachte terugkomst van Willem dan het hoogte punt bereikt. Met de onvermijdelijke con flicten, die hieruit dan ontstaan, krijgen beide auteurs daarna krampachtig hun drie bedrijven vol. De schrijvers hebben een schier einde loze woordenstroom over de toehoorders losgelaten, zonder daarbij ooit tot een belangwekkende dialoog te geraken. Bo vendien is hun techniek vrij onbeholpen. De werkende leden van „Nut en Genoe gen" verdienen dan ook stellig een compli ment voor de manier waarop zij de zwakke plekken hebben weggespeeld. Daarbij had regisseur L. Beek naac een levendig tempo gestreefd. Nelly van der Klashorst was een temperamentrijke Jo en van de dames moeten verder Rita Beck- Wiereijn en Adri Carpentier worden ge noemd. Martin Beek wist als de recalci trante vrachtrijder gemakkelijk de juiste allure te vinden, al liet zijn rolkennis wel iets te wensen. Willem Berghuis werd door Wim Koopman sympathiek uitgebeeld, Frans Belterman was een stoere dorps smid en Herman Booms een stugge boer. De Haarlemse politie heeft een 26-jarige behanger-stoffeerder aangehouden, die ver dacht werd van een reeks diefstallen welke de laatste tiid in Rooms-Katholieke kerken zijn gepleegd. Aan de hand van verschei dene getuigenverklaringen kon worden vast gesteld. dat de man zich steeds ophield in de nabijheid van kerkgangers, die na het ver vullen van hun godsdienstige plichten geld misten dat zich in hun handtasjes of porte- monnaies had bevonden. Bij het verhoor heeft de man vijftien van dergelijke diefstallen be kend. Van zeven daarvan was bij de politie aangifte gedaan van de overige acht niet. De verdachte is in arrest gesteld. Voorzieningen kosten Heemstede bijna tachtig mille Reeds verscheidene jaren kan de gas druk in Benebroek en Vogelenzang, dis beide hun gas van Heemstede betrekken, vooral in de wintermaanden ontoelaat baar laag worden genoemd. Door de ge leidelijke toeneming van bet aantal gas- verbruikers, de plaatsing van vele keuken- gasgeysertjes en het verhoogde gebruik voor verwarmings-doeleinden daalt de gas druk in deze omgeving tijdens de spits uren dikwijls tot beneden 40 mm tegen over een normale druk van 90 mm. Wanneer de geprojecteerde uitbreiding van De Glip met 450 nieuwe gebruikers tot stand zal zijn gekomen zal van een redelijke gasvoorziening van Bennebroek c.a. eenvoudig niet meer gesproken kun nen worden. Daarom heeft het. gemeente bestuur van Heemstede plannen tot ver hoging van de gasdruk ontworpen. Bur gemeester en Wethouders van genoemde gemeente schrijven hierover aan de raad hunner gemeente o.m.: De minst kostbare voorziening, zowel wat het te investeren bedrag als wat de jaarlijkse lasten betreft, bestaan in het aanleggen van een nieuwe midendruk-aan- voerleiding van het gasbedrijf naar een z.g. T-stuk op het Wipperplein en vervol gens via de Heemsteedse Dreef naar het einde van de Valkenburgerlaan.. Aan deze leiding ter lengte van ruim een kilometer kan tegenover de Sporlparklaan de leiding in de Glipperweg worden verbonden. Het gas komt dan door de leiding in de Binnen weg in Bennebroek en die in de Benne- broekerlaan door enige regulateurs vóór de daarvan aftakkende leidingen in de Schoollaan en de Duinlaan en aan het einde van de Bennebroekerlaan nabij de kruising met de Rijksstraatweg met een constante druk van 100 mm in het be staande lagedruknet van Bennebroek en Vogelenzang. Mede door het aanbrengen van een tweetal electrisch aangedreven gasventi- latoren in het regulateurgebouw van het gasbedrijf kan worden bereikt, dat de druk in geheel Bennebroek en Vogelen zang tijdens de piekuren tussen de 80 en 100 mm zal bedragen. Door een speciaal aan te leggen kabel zullen deze ventilatoren automatisch in werking worden gesteld als de gasdruk in Bennebroek en Vogelenzang beneden een bepaalde waarde zou dalen. Met deze voorzieningen zal een bedrag van f 78.000 zijn gemoeid B. enW. stellen de raad voor dit crediet te verlenen. In de raadsvergadering van Donderdag 26 Mei zal over dit voor Bennebroek en Vogelen zang zo belangrijke voorstel worden be slist. Teneinde de kas voor het schoolreisje te versterken, had Zaterdagavond in het R.K. Verenigingsgebouw een ouderavond plaats voor de ouders van kinderen, die de Graaf Florisschool in Vogelenzang bezoeken. De be langstelling voor deze avond was buitenge woon groot. Het hoofd van de school, de heer H. Kuys, sprak een kort welkomstwoord. Deze opening werd gevolgd door de aardige uitbeelding van het gedichtje „Sneeuwklokjes luiden de lente in" en toen werden de herinneringen van de ouders levendig bij het liedje „De schutters". Dat een van de soldaten de muts verloor, verhoogde alleen de vreugde. Het schetsje O. die kokkie", waarbij kok kie zijn doosje taarten vergat en vliegensvlug zijn fout herstelde, deed het eveneens goed en het gezongen schoolalfabet getuigde van de ijver, de netheid en de braafheid van alle leerlingen zonder uitzondering. Natuurlijk geloofden de ouders dat alles onvoorwaarde lijk. Twee jongens speelden vervolgens „De slimme knecht" en deden dat werkelijk aar dig, waarna eerst door alle kinderen een vacantieliedje werd gezongen en vervolgens het eerste bedrijf van de operette „Zwaan- kleef-aan" werd vertolkt. In de pauze wer den de kelen wat verfrist en daarna kwamen de andere bedrijven aan de beurt. Een aan gename verrassing was het voor de aanwe zigen. te zien hoe keurig de rol van de ko ning vertolkt werd. Het meisje acteerde dat het een lieve lust was. Het enthousiasme sloeg zelfs over op de aanwezigen in de zaal, zodat de jeugdige toneelspelers aan het daverende slot van deze operette met een stormachtig applaus werden gehuldigd. De heer Kuys sprak aan het slot een kort woord van dank de kas van het school reisje is er ook wel bij gevaren en daarna spoedden ouders en kinderen zich huiswaarts, zeer tevreden over deze in alle opzichten zo geslaagde avond. Op de Zaterdag gehouden jaarlijkse verga dering van aandeelhouders van de N.V. Tech nische Maatschappij Heringa en Wuthrich te Haarlem werd overeenkomstig het voorstel van het bestuur besloten het dividend over het boekjaar 1954 vast te stellen op 20 °/o. Tot commissaris werd met algemene stemmen herkozen mevrouw C. Heringa. In het verlichte raadhuis van Zandvoort, stemmig met bloemen in de Zandvoortse kleuren versierd, werden officials van de Kon. Ned. Motorrijdersvereniging en de winnaars van de prijzen van de inter nationale motorraces door het gemeente bestuur van Zandvoort Zondagavond om acht uur ontvangen. Onder de vele aan wezigen bevonden zich Zandvoorts bur gemeester met echtgenote, de gemeente secretaris, de beide wethouders, vele raads leden, hoofden van takken van dienst, en het dagelijks bestuur van stichting „Tou ring Zandvoort". Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenema richtte zich hier in het Hol lands, Engels en Duits tot de aanwezigen en begon met zijn zeer bijzondere dank, waardering en hulde uit te spreken voor de geslaagde wedstrijden, welke deze dag hadden plaats gehad. Spreker had zich daarbij afgevraagd: „Waar gaat het bij dergelijke wedstrijden om, wat is het es sentiële er van?" Daarbij was mr Van Fenema tot de conclusie gekomen, dat dit ongetwijfeld moet zijn de gedurfde snel heid en de beheersing daarvan door ver stand en ervaring, opdat de ten top ge voerde snelheid niet tot dwaasheid wordt. Doch bovendien is dit niet alleen maar een sportief gebeuren, doch een onderlinge wedstrijd van fabrikanten en als zodanig de basis der motor-industrie. „Wij kunnen," aldus mr. Van Fenema, „de loop der wereldgebeurtenissen niet beïnvloeden doch wel kunnen wij als inter nationale badplaats veel bijdragen tot het onderling contact» tussen de naties en zo medewerken aan een wereld, waarin vrede, geluk en voorspoed heersten." De spontane woorden van Zandvoorts burgemeester werden door een hartelijk applaus besloten, waarna de voorzitter van de KNMV. de heer N. Rodenburg, mr. Van Fenema dank bracht voor zijn welkomst rede. „De KNMV kan zich gelukkig prij zen," aldus de spreker, „wedstrijden te mogen houden in een gemeente, waarvan de burgemeester zo tegenover de motor sport staat. Mogen zijn woorden tot ver buiten deze zaal weerklank vinden." Ten slotte bracht spreker dank aan allen die tot het welslagen van deze dag hadden medegewerkt Tenslotte ging de voorzitter van de Cen trale sportcommissie, de heer G. Joh. Bruinsma tot het uitreiken der prijzen over, waarna men nog enige tijd in ge- noegelijk onderling samenzijn bijeen bleef. Op Zaterdag 4 Juni zal de afdeling Zand voort van de Vereniging voor Christelijke Ge zondheidskoloniën in Nederland een huis- en straatcollecte houden. Deze vereniging stelt zich ten doel, voor de uitzending zorg te dragen van die kinderen tassen de leeftijd van 5 en 14 jaar, waarvan de huis- of schoolarts uitzending adviseert en waarvan de ouders de financiële verplich tingen, die aan een dergelijke uitzending ver bonden zijn niet kunnen dragen. - Collectanten wordt verzocht zich voor 1 Juni te willen opgeven bij mej. A. H. Jansen, Dr. C. A. Gerkestraat 18rood: mevr. A. Blaau- boer-Zwart. Haltestraat 48; mevr. N. L. Bult huis—van der Broek, Dr. G. A. Gerkestraat 111: mej. zr. S. M. de Wilde. Zeestraat 67; S. Rijper, Zandvoortselaan 14 of M. C. War- nink, Oosterparkstraat 25. De afdeling Den Haag van de Nederlandse Tafeltennis Bond hield Zondag 22 Mei een druk bezocht tafeltennistournooi in Roelof arendsveen. In de hoofdklasse namen hieraan onder meer deel: Van Zoelen. Van der Spek, Heemskerk. Leurs, Hoefnagel (Den Haagt, Grijzenhout, Weel, Gempelman. Goudsmit, Vrees (Amstm-dam). Lonmans (Limburg). In de hoofdklasse bereikte de Heemsteedse speler Oudt de halve finale, na in de kwart finale Heemskerk verslagen te hebben (21—17. 21—10). Hierin ontmoette hij Grijzenhout die, na een gelijkoogaande strijd, de partij met 2022, 2117. 21—19 in winst omzette. In de finale moest Grijzenhout tegen van Zoe len het onderspit delven. In de lagere klassen bereikte Schoof (O.Z.) een zeer verdienstelijk resultaat door zich in de eerste klasse in de halve finale te plaatsen. Hetzelfde deed Priester (HBC) in de vierde klasse H. In de vierde klasse da mes breikte mej. Pie (HOTAC) de finale. Zij verloor hier van mej. Overweg. Zaterdagavond werd in de grote zaal van de Wethouder Westerveldsc'nool aan de Overton- straat in Haarlem-Noord een balletuitvoering gegeven door de afdeling „Te Zaanen" van het Haarlems Speeltuinverbond. De bezoekers genoten daarbij van het zeer geslaagde dansspel in twee delen „Telma in droomland". De regie was in handen van mevrouw Van Graas en Joop v. d. Hogen zorgde voor de uitstekende begeleiding. ADVERTENTIE In de vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmerliede en Spaarnwoude van 22 Maart is besloten uit de gemeentekas een crediet beschikbaar te stellen van 81.000 voor verbetering van een gedeelte van de Kanaalweg. Op instigatie van een der raadsleden hebben B. en W. zich in verbin ding gesteld met het Rijksinstituut voor zuivering van afvalwater te Den Haag, met de*1 vraag of het zich kan verenigen met de ontworpen uitlozing van de aan weerszijden van die weg te leggen riolen. Het acht de wijze van lozing onvoldoende en vreest op den duur vervuiling der poldersloten met alle daaraan verbonden nadelen. Het dringt daarom aan, om een automatisch werkende pompinstallatie te plaatsen. B. en W. delen de gemeenteraad mee, dat zij zich met het advies kunnen verenigen en stel len voor een extra-crediet van 10.000 be schikbaar te stellen. Tijdens de laatste raadsvergadering kwam uit de raad het voorstel om eigen bouwers, die een beginkapitaal gespaard hadden, ook door een garantieverklaring tegemoet te komen, indien zij zich niet bij de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse ge meenten zouden willen aansluiten. Naar aanleiding hiervan komt Woensdag een voorstel van B. en W. aan de orde, dat als volgt luidt: „Indien een ingezetene van de gemeente een verzoek tot garantie voor de bouw van een eigen woning indient, zal, wanneer daarvoor door die ingezetene ge spaard is, de gemeente hieraan kunnen vol doen, nadat gebleken is, dat aanvragen op billijker financiële voorwaarden bij een andere instantie dan de N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse gemeenten terecht kan. Verstrekken van bouwvolume In antwoord op een vraag over een af wijzende beschikking op een aanvraag om bouwvolume van A. Biesheuvel Bzn. delen B. en W. de raad mee, dat zij gelet op het groot aantal woningzoekenden in de ge meente (thans staan 98 gezinnen ingeschre ven) de noodzakelijkheid zien om het "be schikbare volume (34 stuks voor de perio de 1954'56) in de eerste plaats disponibel te stellen om degenen die op de lijst staan, direct of indirect te helpen. In de tweede plaats kunnen door bouwvolume worden geholpen de werkgevers die voor hun be drijfsvoering woonruimtegebrek hebben en niet in staat worden geacht op andere wijze dan door nieuwbouw met volle premie daarin te kunnen voorzien. Het streven is het bouwvolume voorlopig zo mogelijk te dienen voor goedkope nieuwbouw van gro tere woningen. Straatverlichting Voor verbetering en reorganisatie van de straatverlichting te Halfweg vragen B. en W. de raad een crediet van 5.000 beschik baar te stellen. De Franse dichter Jules Supervielle werd in 1889 te Montevideo "geboren. Hij schreef in de dertiger jaren voor het to neel onder meer „Bolivar" (later met mu ziek van Darius Milhaud tot opera be werkt) en het vooral door de gedurfde enscènering van George Pitoëff nogal de aandacht getrokken hebbende sprookje „De schone slaapster". In 1948 verscheen zijn naam opnieuw op de Parijse affiches: onder de titel „Le Voleur d'Enfants" liet hij een dramatisering opvoeren van een ge lijknamig verhaal, dat hij reeds in 1926 had gepubliceerd. In de naar het mij voorkomt zeer gevoelige vertaling door de geruime tijd in Frankrijk werkzaam geweest zijnde acteur Ton Kuyl werd deze comedie in drie bedrijven en een epiloog door de Haagse Comedie als „De Kinder rover" op het répertoire genomen. Zater dag had hiervan een opvoering in de goedbezette Haarlemse Schouwburg plaats. Het is een ongewoon stuk, teleurstel lend waarschijnlijk voor wie in de eerste plaats geboeid wenst te worden door een sterk verhaal, bekoorlijk niettemin en soms ontroerend voor wie zich openstelt voor de poëtische kwaliteiten. Zelfs vurige bewonderaars zullen zich niet schuldig maken aan de overdrijving „De Kinder rover" voor een meesterwerk aan te zien. De schrijver slaagt er slechts in contact te krijgen met een beperkt publiek, dat bereid is zijn lyrische fantasie te volgen, ook wanneer deze zich vrij onafhankelijk van de dramatische ontwikkeling ont plooit. Boven een goedgebouwd stuk, dat alleen oppervlakkig amusement te bieden en niets te zeggen heeft, verkies ik toch de eigenzinnige vormgeving van iemand als Supervielle, die op zijn manier laat vertolken wat hem op het hart ligt. Het is een lyrisch spel. De anecdotische inhoud is niet meer dan een samenstel van uitgangspunten voor sfeerscheppende gevoelselementen, zoals de vertaler in zijn voortreffelijke inleiding in het program mablad reeds opmerkt. De hoofdpersoon is kolonel Philémon Bigua, die ernstig ge bukt gaat onder de zekerheid dat zijn huwelijk met de slaafse Desposoria kin derloos zal blijven. In het eerste bedrijf ziet men hem luierbroekjes vervaardigen achter de naaimachine. Hij is geestelijk in verwachting, zou men kunnen zeggen. Tenslotte brengt hij van een zwerftocht in de buurt een ouderloze jongen mee, die hij adopteert om een concreet mikpunt voor zijn vaderliefde te hebben. De concierge, die hierbij zijn bemidde ling heeft verleend, komt hem vervolgens zijn eigen dochter „vrijblijvend op zicht" aanbieden, omdat hij haar een betere toe komst wil verzekeren. Alles gaat goed, tot dat er zich andere gevoelens in het spel mengen en de kolonel met deze Marcelle als minnares wil vluchten. Zij is daartoe van ganser harte bereid, maar hij kan na innerlijke strijd niet anders dan de mo- raalcode eerbiedigen, waarop het diep- teleurgestelde meisje er met de parasi taire indringer Justin vandoor gaat. Als de in de steek gelaten Marcelle in de epi loog terugkeert met haar baby, ontwaakt in de kolonel die zich na een mislukte poging om zich van het voor hem waarde loos geworden leven te beroven in zijn kamer heeft opgesloten, opnieuw het vaderinstinct. Hij beschouwt het kind als het zijne. Het is jammer, dat Supervielle voor de uitwerking van dit gegeven geen betere constructie heeft bedacht. De karakter tekening en de openbaringen van emoties blijven enigszins zweven in de ruimte, omdat zij onvoldoende verbonden zijn met de dramatische situaties. Van de eerste „zoon" hoort men naderhand niets meer en ook de andere figuren verschijnen al leen als zij toevallig nodig zijn. En het na spel werkt onbevredigend als een anti climax. Maar men moet dit stuk zien als een sprookje, waartoe gehoord de toon ook alle reden bestaat en waar dit slot traditioneel bij past. En als u het mij vraagt: die kostelijke mengeling van ernst en charme, van spot en vertedering, van tragiek en trivialiteit, van ironie en sar casme, weegt ruimschoots op tegen alle bezwaren. Cees Laseur heeft „De Kinderrover" met uiterst gelukkige hand inderdaad geheel als een fabel met lichte humor geregis seerd, waarbij hij in Wim Vesseur als décorontwerper een gelijkgestemde mede werker vond. Het toneelbeeld weerspie gelde in alle onderdelen het exotische van Supervielle's land van herkomst en de gracieuze verfijning van de Franse cul tuur. Paul Steenbergen was de ideale ac teur voor de uitbeelding van kolonel Bigua die wildeman met al zijn gewetensbe zwaren, zoals hij ergens wordt genoemd. Zo'n rol is toch wel een meesterstuk van opbouw, waarbij alle in het spel gevonden materialen hun logische plaats krijgen. Mede door een verrassend gebruik van monologen weet Supervielle het innerlijk van zijn figuren in alle kwetsbaarheid bloot te leggen. Steenbergen gaf hier uiting aan met een jntense spanning, zo dat het volkomen duidelijk werd wat er in hem omging aan ergernis en nostalgie, maar geheel conform te bedoelingen van de dichter zonder grootspraak. Zodoende bleef het evenwicht tussen verbeelding en realiteit voortdurend be waard, een moeilijke zaak als men be- BINNENLAND De agent van politie W. T. uit Deventer is te Lemlo met een motorfiets in de bocht van de weg geslipt. Op de motor zat ook mej. G. S., schoonzuster van de heer T. Zij kwamen tegen een boom terecht. De heer T overleed spoedig aan zijn wonden. Mej. S. is vrij zwaar gewond naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. Twee Nederlandse ondernemingen heb ben prijzen behaald in de internationale autocar-rally „Europe-Cóte d' Azur" te Nice. In deze rallye gaat het niet om snelheid, maar om veilig touristisch rijden. De „Europa-Express" te Rotterdam behaalde zowel in de afdeling tourisme als in de be- hendigheidsrit de ereprijs. De Nederlandse Reisvereniging won de „Coupe de 1' Union Routiere" en de „Coupe de Carrosserie". Twee ernstige verkeersongevallen heb ben Zondag in Amsterdam plaats gevonden. Zondagavond om half zes is in de Louis Couperusstraat in Amsterdam-West een motorrijder met zijn motor uit een bocht gevlogen en tegen een lichtmast gereden. De bestuurder, de 20-jarige F. S. was op slag dood. Zijn duo-passagiere kon na behande ling in een ziekenhuis naar haar woning worden vervoerd. Zondagmiddag om een uur is op de Am- steldijk bij de Stalinlaan een botsing ge weest tussen een personenauto en een tandem met hulpmotor. De bestuurder van de tandem, de heer F. C. B. is met een sche- delbasisfractuur naar het Wilhelmina Gast huis overgebracht. HAARLEM EN OMGEVING Kostbare broche gevonden. Op Dinsdag 17 Mei heeft een dame op de Wagenweg ter hoogte van het Florapark in Haarlem een broche gevonden, waarvan de waarde op 275 gulden wordt geschat. De broche is op het politiebureau gedeponeerd, waar zich tot nu toe nog geen eigenaresse heeft gemeld. Het Christelijk Fanfarekorps „Arti et Religioni", onder leiding van de heer H. N. van Ossenbruggen, zal op 24 Mei deelnemen in de ere-afdeling aan het concours te Zwijndrecht dat onder auspiciën van „de" Bond van Christelijke muziekverenigingen in Nederland gehouden wordt. De gemeenteraad van Heemstede is bijeengeroepen voor een ooenbare vergade ring op Donderdag 26 Mei, des namiddags 4 uur. Onbewoonbare woningen. B. en W. van Heemstede stellen aan de raad voor de ont- ruimingstermiin van de onbewoonbaar ver klaarde woningen Herenweg 53 cn 55 en Glipperweg 21 en 23 te verlengen tot 4 December a.s. Voor de gelijktijdig met deze onbewoorbaar verklaarde percelen Heren weg 25 en 31 wordt geen verlenging voor gesteld zodat aangenomen kan worden dat althans deze twee percelen tijdig ontruimd zullen zijn. Benoeming aan de Crayenesterscbool. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door de benoeming van de heer C. A. Tiemeijer tot hoofd dezer school, is de volgende voor dracht samengesteld: 1. H. J. Tieman. onder wijzer aan de Meteorensehool te Amsterdam; 2. de heer H. Hovius te Edam. Trihvals van f 19.700. B. en W. van Heemstede vragen een crediet van f19.700 voor de aanschaffing van een z.g. trilwals ter vervanging van de versleten wefenwals. Schrijfmachines voor bet Mulo. B. en W. van Heemstede vragen machtiging aan de raad voor de aanschaffing van een achttal schrijfmachines en een vloeistofduolicator ten behoeve van het onderwiis aan de Prot. Christ. Gerard Barger-Ulo-school. Geldlening van driekwart millioen. B. en W. vnn Heemstede stellen de raad voor een geldlening aan te gaan van f750.000 tegen een rente van 3 en 5/16 pet. De aflos sing zal plaats vinden in 40 jaar. Vacantieregeling voor slagers. B. en W. van Heemstede stellen aan de Raad voor in gevolge art. 5 van de Winkelsluitingswet 1951 een verplichte sluiting van de slagers winkels gedurende zes dagen, bij toerbeurt, en vallende tussen 1 Juni en 1 September, voor te schrijven. HAARLEM, 21 Mei 1955 ONDERTROUWD: 21 Mei. J. P. M. Gou- looze en M. C. B. Kluver. GEHUWD: 21 Mei: H. H. Tuninga en L. C. O. M. Meeuwis; A. Thuis en A. J. Wassen- berg; R. Engelenberg en H. Appelboom; H. M. Rooij en A. Alkema; K. Nederlof en G. Nienkemper. BEVALLEN van een zoon: 16 Mei, W. Bandt—de Ruijter; 20 Mei, C. J. P. van der Geestvan Leeuwen; 21 Mei, J. E. van AssenHoonhoud; II. E. Kooremanvan der Sluis. BEVALLEN van een dochter: 19 Mei, P. E. van der Meer—Pelt; G. Weemering—Kop pen; 20 Mei, G. C. KuijerBosch; H. Remmé van Es; D. SwaanswijkKeijzer; M. J. Schoorl—Nijssen; M. J. Hijkoop—Emmer; 21 Mei, G. H. M. SchutteMoen. OVERLEDEN: 18 Mei, M. van Bemmele, 91 j„ Schotersingel; H. G. van Duin-Fockens, 46 j., Hazepaterslaan; 19 Mei, M. de Gier, 1 u„ Cremerplein; A. Pol—Heertjes, 87 j„ Westerhoutpark; A. E. Meijer, 52 j„ Heda- straat; F. J. L. Möller, 51 j., Kamperlaan; C. M. Weijers—de Vries, 72 j„ Westerhoutstraat; H. J. Luijken, 49 j„ Vonclelweg; H. M. Buzink —Timmer, 79 j., Duinoordstraat; P. Schel!— van Eek, 33 j„ de Genestetstraat; 20 Mei, G. E. Aafjes, 89 j., Hazepaterslaan. MAANDAG 23 MEI Soprtpark Heemstede: Circus Althoff- Strassburger, 8 uur. Begijhofkapel: Her mann Zaiss Comité, 8 uur. Zang en Vriend schap: Bijeenkomst van „De grotere We- reld", 8 uur. Minerva: „Zij, die wij vereren", denkt, dat vooral in de komische scenes 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Teodora", 14 jaar, (zoals die met de witte uilenbril, waar mee de kolonel zich lelijk wilde maken in de ogen van het meisje) de dichterlijk heid opeens tot bloei moest komen. Annet Nieuwenhuyzen was een heel zuivere Mar celle en ik geloof, dat wij van deze niet zolang geleden „ontdekte" actrice nog veel goeds mogen verwachten. Fie Carel- sen en Enny Meunier waren de moeder en de vrouw van de kolonel. Van de an dere medewerkenden moet speciaal Theo Frenkel worden genoemd als de zich in allerlei bochten ter zelfvernedering wrin gende concierge. Chris Baay typeerde leuk een dokter. Ëen groot deel van de toe schouwers dankte geestdriftig voor deze merkwaardige voorstelling. DAVID KONING 7 en 9.15 uur. Lielo: „On the waterfront", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Sauerbruch", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „King Kong", 18 jaar, 8 uur; Rembrandt: „Mannequins voor Rio", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Coldita Story", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Malaga", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 24 MEI Minerva Theater: „Potasch en Perle- moerin textiel", Toneelgezelschap Johan Kaart, 8.15 uur. Concertgebouw: Trio Hes- merg, 8 uur. Palace: „Teodora", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „On the water front". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Sauerbruch", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „King Kong", 18 jaar. 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Mannequins voor Rio", 18 jaar 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Col- ditz Story", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Malaga", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10