Haarlemse bouwspaarders zullen slechts in beperkte mate aan bod kunnen komen ENTOSORBINE Gruno en Rotte's Mannenkoor gaven een feestconcert Schaars bouwterrein voornamelijk in „Zinnevelt" en Tuindorp Overveen Treffende en bezielde uitvoering der Soldatenmis van Martinu De Groot zesde in achtste étappe Winnaar van voetbalpool dient klacht in Koopman sloeg moeder en zoon tegen de grond Ipie Gregor-prijs voor Rosa Dear 7 Supervisor „De kleine middenstan der' weer aan bod Systeembouw Tuindorp Overveen ln kleur... apart! of degelijk zwart! Jubileum „Zang en Vriendschap Ronde van Italië Aanbod om vertegenwoordiger te worden afgewezen Vier maanden wegens mishandeling in café Courses op Duindigt Stichting „Petra" belegt samenkomst op 26 Mei Lagere school-leerlingen speelden Shakespeare Hartelijke huldiging van jubilaris G. J. Post „Spel met het noodlot" Close winnaar van Ronde van België Scheepvaart MAANDAG 23 MEI 1955 Het is met de toewijzing van grond en bouwvolume aan de Haarlemse adspirant- bouwspaarders ongeveer als met het klassieke dilemma tussen de kip en het ei: B. en W. weten nog niet precies wat het eerste aan de orde is of moet komen. Nadat de Haarlemse raad enige weken geleden besloot tot het verlenen van garanties aan hen die voor zichzelf een huis willen laten bouwen, is uiteraard een stroom van aan vragen van gegadigden of van de bouwkasorganisatie, waarmee zij in zee willen gaan, binnengekomen. Er waren zelfs optimisten, die meenden dat nu wel een grote uit deling van grond en geld onmiddellijk kon beginnen. Zo eenvoudig ligt de zaak natuurlijk niet. Want men moet wel bedenken, dat de ge meente slechts een mogelijkheid tot houwen heeft willen ontsluiten, welke tot nu toe in Haarlem niet bestond, maar dat die mogelijkheid natuurlijk ingepast dient te wor den in het bestaande patroon van de Haarlemse woningvoorraad. En dat woning assortiment dient uiteraard voortdurend in overeenstemming te worden gebracht en te worden gehouden met de woningbehoefte. Dat is voor een rechtvaardige verdeling van de woningnood nu eenmaal een eerste eis. De financiële garantie wordt gegeven aan de adspirant-bouwspaarder en het ligt dus min of rneer voor de hand, dat de grond ook aan hem wordt uitgegeven. Im mers in dit stelsel van huurkoop wordt de bouwspaarder van stond af aan als de eigenaar van het huis beschouwd, tenzij de financieringsorganisatie op coöperatieve ba sis is gesteld. Maar in feite kan een bouw spaarder niet beslissen of hij wil gaan bouwen, als hij niet weet waar en wat hij kan bouwen. Die vragen kunnen als regel beter door de financieringsorganisatie men denke bijvoorbeeld aan de Bouwkas Nederlandse Gemeenten of de aanne mer-bouwer worden beantwoord. Die hebben hun plannen als regel in voorraad gereed, hetgeen voor B. en W. het voor deel heeft, dat zij kunnen nagaan welke projecten het beste passen in hun reeds gemaakte uitbreidingsplannen. Het is dus niet ondenkbaar, dat B. en W., hoewel uit gaande van het principe dat de financiële garantie en de uitgifte van de grond aan de gegadigde bouwspaarder dienen ver strekt te worden, toch eerst zullen zien welke bouwplannen te hunner beoorde ling zijn voorgelegd en die als uitgangs punt zullen nemen voor een nader contact met de gegadigden. Vandaar onze verge lijking met de kip en het ei. Wat nu de aanpassing betreft van de nieuw geschapen mogelijkheid aan de wo ningbehoefte in Haarlem, dient men in de eerste plaats in het oog te houden, dat voor de driejaarlijkse periode 19541956, waarover een bouwvolume is toegekend van rond tweeduizend woningen, tot richt snoer is genomen, dat 60 daarvan ge bruikt zal worden voor woningwetwonin gen die door de bouwverenigingen wor den gebouwd en 40 voor premiebouw. Maar die veertig procent wordt nog fijner verdeeld. De helft is bestemd voor mid denstandshuurwoningen, ongeveer 15 voor Haarlemse eigenbouwers om te voor zien in de behoefte aan huizen voor de di recte verkoop en de resterende vijf procent is dan voor de „bouwkasbouw". Dat zijn dus honderd woningen in drie jaar, waar van echter reeds een jaar geheel verstre ken was toen het voorstel werd aangeno men, zodat zowel in 1955 als in 1956 ten hoogste vijftig woningen door Bouwspaar ders gebouwd zouden kunnen worden. De financieringsorganisaties voor het bouwsparen hadden dit kunnen weten, desondanks zijn zij op betrekkelijk grote schaal reclame gaan maken voor hun werkzaamheid, hetgeen tot gevolg had, dat bij twee van deze instellingen honderden reflectanten zich hebben aangemeld. Een tweede moeilijkheid doet zich in Haarlem voor ten aanzien van de schaars te aan bouwterreinen voor het type wo ningen dat als regel door bouwspaarders wordt gewenst. Het Zuiderhoutpark is vrijwel uitverkocht. De enkele lapjes grond die daar nog zijn, worden succes sievelijk verkocht aan individuele premie bouwers. Resteren nog: Zinnevelt, Delft- wijk en de omgeving van de Rollandslaan, waar het tehuis voor bejaarden „De Blin- kert" in aanbouw is. Om met Delftwijk te beginnen: dat kwartier is in principe voor woningwet- bouw bestemd en het zal slechts in een en kel uitzonderingsgeval mogelijk zijn hier een bouwspaarder aan bod te laten ko men. „Zinnevelt" daarentegen is van het be gin af aan bestemd geweest voor de mid- denstandsbouw, veelal op particuliere ba sis. De stedebouwkundigen hebben deze wijk royaal ontworpen, waarbij ook uit het uiterlijk aanzicht een zekere welstand zou blijken. Daartoe heeft men gedacht aan een verdeling van „Zinnevelt" in vier sectoren, waarbij de bebouwing in elke sector een eenheid in architectuur zou ver tonen. Het lag dan ook in de bedoeling de grond uit te geven aan bouwbedrijven die elk een woningcomplex van meer dan één blok zouden bouwen. Nu is het gemakkelijk te begrijpen, dat met een groot aantal individuele bouw spaarders de uniformiteit van de bebou wing lichtelijk in het gedrang komt en daarmee ook het aanzien van een wijk. Toch is daarvoor nu een oplossing gevon den, die waarschijnlijk tot een goed resul taat zal leiden. Op advies van de stedebouwkundigen hebben B. en W. een supervisor benoemd, die al de plannen voor de woningbouw in het Noordwestelijk gedeelte van „Zinne velt" zal beoordelen en coördineren. Dit gedeelte is dan in hoofdzaak bestemd voor de bouwspaarders. Tot supervisor is op aanbeveling van de schoonheidscommissie benoemd de Amsterdamse architect P. Zanstra van het architectenbureau Zan- stra, Giesen en Symons. Uiteraard houdt de schoonheidscommissie het eindoordeel in aesthetisch opzicht over de ingediende plannen. Intussen is reeds grond in de Noord westelijke sector van „Zinnevelt" in prin cipe behoudens de goedkeuring van de gemeenteraad natuurlijk toegewezen. De eerste gegadigde die zich daarvoor heeft aangemeld en ook een concreet plan gereed had was de in Haarlem zo lang zamerhand welbekende stichting „De kleine middenstander". Deze stichting wil namelijk gebruik maken van de onlangs door de minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw geopende mogelijkheid om een aantal woningen te bouwen met een gehalveerde rijkspremie. Het voordeel van deze bouw, die uiteraard voor de bewo ners wat duurder zal komen dan bij de normale premiebouw, is dat zij de ge meente geen bouwvolume zal kosten. Voor het gehele land zijn achtduizend wonin gen op deze basis disponibel. Het plan van „De kleine middenstander" voorziet in de bouw van een complex van 52 woningen, te verdelen over blokken van drie en vier woonlagen aan en bij het Plesmanplein, ten Noorden van de be staande Christelijke Uloschool. Ook van dit complex is de heer Jacq. van Velsen de architect. Volgende complexen van „De kleine middenstander" zullen in Parkwijk de toekomstige uitbreiding van Haarlem ten Oosten van de Prins Bernhardlaan ge bouwd moeten worden. Voor middenstandsbouw in „Zinnevelt" blijkt belangstelling genoeg te zijn. Het gemeentebestuur doet echter uit de aan biedingen een weloverwogen keuze, opdat door inschakeling van de beste bouwbe drijven ook voor bescheiden beurzen een aanvaardbare woning verkregen kon worden. Zo zijn met de Nemavo (Nederlandse maatschappij voor Volkshuisvesting) de besprekingen over de bouw van enige honderden middenstandswoningen in een beslissend stadium gekomen. Ter besparing van tijd cn geld zullen de complexen in drie en vier woonlagen in systeembouw worden uitgevoerd; om de volgens som migen minder fraaie grijze kleur der be tonplaten te breken, zullen de souterrains in baksteen worden uitgevoerd. De blokken der een-gezinswoningen zullen traditioneel gebouwd worden, zodat de nodige afwisseling ontstaat. Het schijnt verder zeker, dat de Hoger- veka nog een aantal middenstandswo ningen zal bouwen van het type, waaraan thans aan de mr. Jan Gerritszlaan wordt gewerkt. Tenslotte de terreinen bij de Rollands laan. In de nabijheid van het bejaarden tehuis „De Blinkert" is plaats voor een tachtigtal woningen. Daarvoor zijn reeds een half dozijn plannen gemaakt, met de bedoeling, dat het gemeentebestuur een keus daaruit doet. B en W. schijnen thans echter bereid te zijn de helft van dit aan tal voor de bouwspaarders te willen reser veren. Het zou evenwel te betreuren zijn, indien een aantrekkelijk ontwerp hierdoor niet uitgevoerd zou kunnen worden. Een zekere „osmose" tussen het uitverkoren reeds gereed liggende plan en een bouw- spaardersorganisatie schijnt hier de meest voor de hand liggende en doeltreffendste oplossing. Een dergelijke oplossing, zij het dan in incidentele gevallen, is ook denk baar ten aanzien van door eigenbouwers gebouwde huizen voor de directe verkoop. Zoveel is nu wel duidelijk: irn de eerste jaren komen de bouwspaarders er niet bij grote groepen tegelijk aan te pas. Dat zou ook niet kunnen zonder het evenwicht te verstoren ten opzichte van de woningbe hoeften van die, nog steeds grootste, groep der bevolking die op een huurwoning van bescheiden huurklasse is aangewezen. Het is trouwens te verwachten, dat bij een toeneming van de normale woningvoor- j raad de animo voor het bouwsparen wel zal verminderen en beperkt zal blijven tot hen die er werkelijk prijs op stellen een huis in eigendom te bezitten. Tenslotte is het wellicht niet overbodig erop te wijzen, dat de bouwspaarders een drievoudige zeef passeren. Zij worden ter verkrijging van de ge meentelijke garantie niet alleen zelf ge wogen, maar ook hun bouwondernemers en financieringsorganisaties. En speciaal ten aanzien van de laatsten schijnt het niet geheel vast te staan, dat allen het vereiste gewicht zullen halen. ADVERTENTIE Nog onder indruk van de aangrijpende „Soldatenmis" van Martinu, waarmee het Koninklijk Mannenkoor „Gruno" uit Gro ningen het vijfde jubileumconcert van de 125-jarige Haarlemse Liedertafel „Zang en Vriendschap" Zaterdagavond besloot, voel ik mij gedwongen de organisatie van deze feestviering te prijzen en te danken voor de gelegenheid die ons geschonken werd, na de brillante a-capella-mannenzang van verleden week, ten slotte ook een zo in teressant programma met instrumentale begeleiding in onze Concertzaal te heb ben mogen horen. De vitaliteit van het mannenkoorwezen, de wil tot leven en van zijn tijd te zijn om ook de toekomst te kunnen veroveren, sprak overtuigend uit de manifestaties van de beide Koninklijke zangverenigingen Rotte's Mannenkoor en Gruno, die met een ongewoon programma hun hulde kwamen brengen aan de jubilerende zustervereni ging. Het ongewone heet dan kortweg „modern". Dat garandeert op zichzelf ech ter waarde noch kwaliteit. Doorslaggevend is de artistieke potentie, gepaard aan een alomvattend kunnen, dat boven het ver standelijk probeersel uitgaat. Wij hoorden deze avond drie werken van zeer uiteenlopende aard en sterkte. „Rotte's Mannenkoor" kwam eerst met medewerking van de sopraan Corrie Da- niskas-Van Zwieten en van een blaas- orkest (leden van het N. Ph. O.) onder de rustige beheerste leiding van Jos. Vran- ken „De Schepping" van Jaap Vranken vertolken. Het zal in de oren van velen als het modernste stuk van de avond ge klonken hebben, ondanks de niet bijzon der geavanceerde vocale schrijfwijze. Plet instrumentale aandeel maakt het vrij om vangrijke werk echter troebel en wat mo notoon. Alleen het slotkoraal bereikt met verhoogde spanning effectrijke klaarte. Ook de „Hymne aan de Arbeid" van Géza Frid stelt geen al te ongewone eisen aan het koor. De componist toont zich in deze een practisch man, doch hij behan delt het orkest in uitgebreide bezetting met een kunde en een bravour, die aan het geheel, ook waar hij zeldzame combi naties gebruikt die er op het oog hachelijk uitzien, een brillant resultaat verzekeren. De nadruk valt dan ook op het orchestrale element, van hoeveel belang de vijf koor liederen, die het werk bevat, dan ook zijn voor de vormgeving en de sfeer. Jos. Vranken bezorgde het werk een meester lijke verklanking. Zijn koor was paraat en prachtig va.n sonoriteit en hij leidde het orkest met kunde en temperament, zo dat ook het hoofdaandeel zijn recht kreeg. De componist, in de zaal aanwezig, toonde zich zeer tevreden over de interpretatie. Zang en Vriendschap Na de pauze kwam „Gruno" onder lei ding van Joh. van der Meer met de „Sol datenmis" van de in de Verenigde Staten gevestigde Tsjech Martinu aan de beurt. Mannenkoor, baritonsolo, met begeleiding van piano, orgel, piccolo's en klarinetten, stridente kopers en een legertje slagin strumenten - zo veel ongewoons, dat velen in de zaal heel waarschijnlijk beducht wa ren voor wat zij nu weer te horen zouden krijgen, En werkelijk, toen de rustig be heerste leider Joh. van der Meer het klank materiaal in werking stelde, hoorde men heel wat ongewoons. Maar het bleek alle maal zo treffend, zo raak beeldend, zo be zield en geladen met echt doorleefde emo tie. zo klaar en soms zo eenvoudig en direct, dat men alleen maar het betoog van een sterke persoonlijkheid waarnam, een aan grijpende en die ontroerende belijdenis van iemand, die op zijn wijze zich eerlijk uit spreekt. Een zo hoge muzikale potentie moest hier alle weerstanden overwinnen. De vertolking werd dan ook een triomf voor de uitvoerders, in de eerste plaats voor de zaakkundige en beheerste dirigent, verder voor het stevige, gezond en helder getinte koor. dat het werk. dat in het Tje- chisch werd uitgevoerd, grotendeels uit het hoofd zong; voor de bariton-solist Leo Kete laars, die als het ware met Slavisch tem perament zijn partij interpreteerde; voor de pianist Jules Geraerds, de organist Gosse Kroese en het instrumentale appa raat van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Wij zijn „Gruno" dankbaar dat het deze ..daad" gesteld heeft. Hiermee heeft het. ons geleerd te vertrouwen in de kracht van de geniale persoonlijkheid en ons per spectief op het genre „mannenkoor" ver ruimd. Toen na deze prestatie het geestdriftig applaus van het publiek tot bedaren was gekomen, sprak voorzitter A. J. van Hou ten een hartig woord van dank tot de uit voerenden van deze avond. Hij wees er op dat alweer gebleken is, dat de ouderdom niet drukt op de zanggenootschappen, wan neer zij maar met hun tijd weten mee te gaan. JOS. DE KLERK. De achtste étappe van de Ronde van Italië, van Viareggio naar Perugia over 260 km is gewonnen door de Italiaan Benedetti in de tijd van 7 uur 20 min. en 47 sec. De verdere uitslag luidt: 2. Zucconelli (II.),; 3. Gismondi (It.); 4. Schellenberg (Zwits.)5. Gianneschi (It.); 6. De Groot (Ned.) 7. Pazzi (It.): 8. Snrtini (It.); 9. Grosso (It.) allen in dezelfde tijd als Be nedetti: 10. Monti (It.) 7.21.31: 25. Wagt- mans (Ned.) 7.21.40; 35. Voorting (Ned.) z.t.; 71. Nolks (Ned.) 7.22.02; 72. Maenen (Ned.) z.t.; 89. Van Breenen (Ned.) 7.23.15; 91. Van Oers (Ned.) 7.23.48. Het algemeen klassement na de achtste étappe luidt: 1. Magni (It.) 35 30.14: 2. Monti (It.) 35.30.20; 3. Clerici (Zwits.) 35.20.28; 4. Geminiani (Fr.) 35.30.30; 5. Coppi (It.) 35.30.45; 8. Wagtmans (Ned.) 35.30.28; 4. Geminiani (Fr.) 35.30.30; 5. Breenen (Ned.) 35.32.44; 50. De Groot (Ned. 35.46.44; 60. Roks (Ned.) 35.50 28: 91 Maenen (Ned.) 36.35.07; 94. Van Oers (Ned.) 37.08.42. Het algemeen ploegenklassement der buitenlandse teams na de achtste étappe luidt: 1. Zwitserland 356 pnt. 2. Frankrijk 388 pnt. 3. Nederland 424 pnt. 4. Spanje 518 put. 5. België 551 pnt. De Haarlemse caféhouder de heer K. W. Köhlniger, die in het begin van de maand Maart in een Belgische voetbalpool een bedrag van ruim dertigduizend gulö gewonnen zou hebben, heeft besloten om morgenochtend bij de Haarlemse politie een klacht wegens oplichting tegen de Rotterdammers De K. en N. in te dienen. Ondanks tientallen telefoontjes, met de organisatoren van de pool en ondanks en kele gesprekken, waarin de caféhouder steeds weer de belofte kreeg, dat het geld, of althans een gedeelte daarvan, binnen kort uitbetaald zou worden heeft de heer Köhlniger tot nu toe nog geen cent ont vangen. Onlangs kwam de Haarlemmer met een van de organisatoren van de pool overeen, dat de prijs verminderd zou wor den tot f 2100 plus de ongeveer zeven honderd gulden aan onkosten, die reeds door de caféhouder met het reizen en tele foneren gemaakt zijn. Bovendien beloofde men de prijswinnaar, dat na verloop van enkele weken nog eens een paar duizend gulden naar Haarlem overgemaakt zou den worden en tenslotte kreeg de heer Köhlniger het aanbod om in Haarlem pool- agent voor de Rotterdammers te worden. De caféhouder heeft dit aanbod echter van de hand geslagen omdat hij, zoals hij verklaarde, er van overtuigd is, dat hij verzeild is geraakt in een grote zwendel- affaire en hij wordt in dit standpunt bij gestaan door de wetenschap, dat er bij de pool wekelijks ongeveer tienduizend gul den binnenkomt en dat er, zoals de formu lieren vermelden, iedere week toch acht honderdduizend gulden aan prijzen wordt uitbetaald. Dit alles is voor de heer Köhlniger aan leiding geweest om nu zijn aanklacht bij de politie in te dienen, hoewel hij, zoals hij ons zei, zeer wel weet, dat de kans om ooit nog een gulden van de dertig mille in handen te krijgen, dan volkomen ver keken is. Bij verstek behandelde de Haarlemse politierechter hedenmorgen een zaak te gen de Santpoortse koopman en ex-slager J. V., die blijkens de tenlastelegging in niet geheel nuchtere toestand een moeder en een zoon dermate mishandeld had, dat beiden er nadien maandenlang de gevolgen van hebben moeten dragen. De officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bonman, eiste een gevangenisstraf van drie maanden en de politierechter, mr. .1. P. Petersen, maakte er onmiddellijk vier maanden van. De moeder, mevrouw H. II. uit Den Haag, verklaarde als getuige, dat zij met haar zoon R. op 31 Maart in een établisse ment te Zand voort binnenging om daar een kopie koffie te drinken. Zij zaten daar nauwelijks toen een band-recorder de mu ziek weergaf van het vroeger in die gele genheid optredende orkest. Zij vestigde daar de aandacht van haar zoon op en deze keek daarop in de richting van het apparaat. Toen ontstak tot zijn verras sing de naast hem zittende koopman V. in woede. Naar later bleek meende deze, die op dat ogenblik ook geenszins nuchter kon worden genoemd, dat de zoon een laatdun kende blik wierp naar een der beide vrouwen in het gezelschap van V., die in beschonken toestand in een stoel hing. De zoon zelf echter verklaarde deze vrouw eerst niet eens gezien te hebben. V. die met een andere vrouw aan de bar zat, liet het niet bij beledigingen (waaronder de uitspraak „Ik zal alle middenstanders in de Noordzee slaan"), maar wierp de jongeman vervolgens de inhoud va.n een kop koffie in het gezicht. De moeder wilde tussenbeide komen en stelde voor de zaak zo spoedig mogelijk te verlaten, waarop ook zij een zeer ernstige belediging toege voegd kreeg. Toen sloeg de oud-slager haar zoon van de kruk af met een zware kaak- stoot. De moeder snelde toe om haar zoon overeind te helpen, maar dat werd verhin derd door V., die haar een stomp tegen het bovenlijf toediende, waardoor ook zij over de vloer tuimelde. „Dan ga je even een kopje koffie drin ken", zei zij hedenmorgen schamper voor de politierechter. Voordat V. zijn twee slachtoffers verder kon toetakelen, was de over erbij en de vrouw, die naast V. zat, slaagde erin hem daarvan af te brengen. Onmiddellijk werd de politie gealarmeerd, die arriveerde, vóórdat V. met de twee vrouwen in de auto de boulevard kon op rijden. De gevolgen van de mishandeling waren niet gering: mevrouw H bleek een rib- fractuur en inwendige kneuzingen te heb- hen en haar zoon, die lijder is aan haemo- philie, een bloedziekte, waarbij het bloed het stollings vermogen heeft verloren, moest 16 dagen in een ziekenhuis worden verpleegd. Beiden waren bovendien dooi de gevolge dermate op kosten gejaagd, dat zijn zich voornemen ook een civiele eis tegen V. in te dienen. De uitslagen van de op Zondag gehouden draverijen in Duindigt luiden: Iboya-prijs (1940 m.): 1. Souveraine Maire 1.34.9; 2. Sammy Marr 1.34.9; 3. Silver Queen 1.35.7. W. f 1.70. PI. f4,60, f 1,50, f3,70, Gek. f5,80. Cov. f3.40. Importeur-prijs (2100 m.): 1 Sunny Boy 1.26.8; 2. Nora B 1.27.8; 3. Ose-ir 1 28.4. W. f 1,20, PI. f 1.50. f2,S0. Gek. f4,60. Cov. f4.80. Ipie Gregor-prijs (2100 mT>: 1. Rosa Dear 1.28.6: 2 Rosa Gregor 1.28.7; 3. Sunshine 1.27.5. W. f3,60, PI. f 1,50. f 1,60. f3.80, Gek. f5,10, Cov f3,80. Irene Frances-pnis (2100 m.): 1. O. Marijke 1.23.7; 2. Oranje Nassau 1.24; 3. Pelikaan S 1.23 4. W f 1,60, PI. f160, f5,20, Gek. f9,—, Cov. f7,20. ïnfrepid-prijs (2100 m.): 1. O. Mc Gregor 1.23 8: 2. Nomeo Spencer 1.24; 3. Padua 1.25 W f24 90, PI. f4,20. f 1.50, Gek. f 12,80, Cov. f7.40. Cassagnac-prijs (1000 m.). 1. Avallon 1.05.3; 2. Heraut: 3. Nimrod. W. f 1.80, PI. f 1,20. f 1,30, Gek. f3.30, Cov. f 2,40. Admiraal Togo-prijs (2000 m.): 1. Sarazine 2.11.1; 2. Sans Valeur; 3. Kilo moto. ADVERTENTIE WITTE tegen maag-darmstoornissen o.a. TABLETTEN diarrhee, "kater", bedorven maag. Geruime tijd is de Stichting „Petra" door de verbouwing der Noorderkapel, thans eigendom van de Doopsgezinde Gemeente, ge noodzaakt geweest haar activiteit op beschei den wijze voort te zetten, doch op Donderdag 26 Mei hoopt zij weer in de geheel hernieuw de kerkzaal haar wekelijkse samenkomsten te beginnen. De spreker, E. W. Pera. evangelist te Den Haag. is in Haarlem geen onbekende door zijn predikaties in de Zuiderkapel, bij het Herr mann Zaiss Comité en vooral ook door cle interkerkelijke adventsdienst in de Wiihel- minakerk. Voorts wordt medewerking ver leend door de bariton W. F. de Moor. Voor hun vrienden van de Rudolf Stei- nerschool voerden leerlingen van de tiende klas der „Geert Grootesehool" Zaterdag middag „Het spel der vergissingen" van Shakespeare op. De leerlingen speelden dit blijspel met grote overgave en zij wisten hun grotendeels zeer jeugdig publiek van het begin tot het eind te boeien. Zowel voor de artistieke als voor de paedagogi sche prestaties van de regisseur, d'ie alf.e leerlingen uit de klas in dit stuk liet mee spelen, kan men zeker bewondering heb ben. De heer G. J. Post, die vijf en twintig jaar bij de firma J. Seyffert-Loodindustrie te Haarlem werkzaam is, werd Zaterdag op een intieme bijeenkomst van directie en personeel gehuldigd. De heer J. J. Seyffert senior bood de jubilaris tijdens de officiële huldiging een polshorloge met inscriptie aan, waarbij hij tevens enige herinneringen ophaalde uit de tijd waarin de heer Post bij de firma werkzaam is. Namens het gehele personeel sprak daar na de heer G. Sloos, die als jubileumge schenk een vijftal lcampeerzetels aanbood. Uit handen van de heer P. Seyffert ontving dc jubilaris tenslotte de zilveren legmedail- le namens de Maatschappij voor Nijverheid en Handel. A mateurtoneel In de toneelzaal van „De Leeuwerik" gaf de vereniging „Het. Voetlicht" Zaterdag avond een voorstelling van „Spel met het noodlot", een thriller van Emilyn Williams, indertijd met Rika Hopper en Ko van Dijk een successtuk van „Comedia". Voor de op voering kwam regisseur Frans van Emme rik ons vertellen, dat de spelers maanden lang op het stuk hadden gezwoegd, wes halve hij het publiek tot hartelijk meeleven opwekte. „Er zijn, aldus de heer Van Em merik, in Haarlem 28 amateurtoneelver enigingen en het is een grote knoeiboel". Of schoon deze verzekering mij aanvankelijk nogal kras voorkwam kon ik toch al spoe- die de heer Van Emmerik geheel bijvallen. Wat hij zei sloeg volkomen op de door hom geregisseerde vertoning. P. W. FRANSE De Belg Close is winnaar van de Ronde van België geworden. De derde étappe van de Ronde van België is gewonnen door de Belg Sorgeloos, die 42 seconden eerder binnenkwam dan Close die tweede werd. Ariadne, 20 v. Tanger n. Barcelona. Arkeldijk, 21 v. New York n. Antwerpen. Artemis, 20 v. New York n. Port au Prince. Alnati, pass. 20 Fernando Noionha naar Las Palmas. Abbedijk, 20 te Baltimore. Aagtedijk, 20 v Houston n. New Orleans. Alamak, pass. 22 Finisterre n. Lissabon. A'.phard, 22 te Victoria. Alwaki, 22 te Genua Anior. 22 te Rotterdam. Amsteldiep. 22 te Tj. Priok. Antonia, 22 v. Tjilat.iap n. Pladju. Appingedijk, 21 te New York. Arendsdijk, 22 v Antw. n. New York. Argos, 22 te Tel Aviv. Armilla, 22 te Balikpapan. Ai undo. 21 te Rotterdam. Akkrumdiik, 22 v. Vera Cruz n. Puerto Mexho. Alkaid, 22 v. Rio Grande n. Montevideo. Alnati. 22 320 m. N.t.O. St. Pauls Rock. Alpherat, 23 te Buenos Aires. Arendskerk, 23 te Genua. Aliolih. pass. 21 Vlissingen n. Bremen. Almdijk. 22 te Antwerpen. Aiendsdilk, pass. 22 Vlissingen n. New York. Abbekerk. 22 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Albireo, 21 te Santos. Alhena, pass. 21 St. Vinvent n Rio de Janeiro Almkerk, 22 v. Aden n. Port Soedan. Altair, 22 v. Santos n. Montevideo. Bali, 20 v. Port Said n. Genua. Baumasepe, pass. 20 Dover n. Port Said. Bawean, 21 te Madras. Bonaire, 20 900 m. NO. Barbados. Breda. 20 v. Suriname n. Trinidad. Blitar, 28 Tj. Priok verwacht. Boskoop, 20 te Amsterdam. Baarn, 22 te Rotterdam. Bacchus, 20 v. Tela n. Pto Cortes. Bennekom, 21 v. Curasao n. Antwerpen. Bintang, 22 v. Sorong n. Biak. Boissevain, 22 te Montevideo. Borneo, 22 v. Singapore n. Tj. Priok. Boschfontein, 22 te Kaapstad. Britsum, 23 te Rotterdam. Biiliton, 22 v. Masiniock n. Los Angeles. Cottica. 20 280 m. N.NO. Fayal. Caitex Delft. 21 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Leiden, pass. 21 Kp. St. Vincent n. R'dam Cantor. 22 te Willemstad. Cör'ila, 22 te Port Said. Cirtula, 23 v. Piraeus n. Malta. Cott'ea, 22 500 m. ZW. Plymouth. Cradle of Liberty, 22 v. Philadelphia n. Part Said. Dulvendijk te Rotterdam. Delfshaven. 21 v. Casablanca n. St. Vincent Delft. 22 te Coquimbo. Dongedi.ik, 21 v. Los Angeles n. Antwerpen. Dorestadt. pass. 22 Perim n. Mena el Ahmadi. Drente, pass. 22 Kp. Ouardafu! n. Belawan. Delfland. 22 te Amsterdam. F.lizabeth b, 21 te Calcutta. F.emdi.ik. pass. 22 Bermuda n. Le Havre. Elmina, 22 v. Douala n. Lagos. Enggano. 23 te Port Said verwacht. Eos 22 v TJmulden n. Kopenhagen. F.sso Den Haag. pass. 22 Ouessant n. Rastanura Eemland. 22 te Amsterdam Felipes. 24 te Soerabaja verwacht. Friesland (SSM), verm. 24 v. Methil n. Kopen hagen Falco, 22 te Casablanca. Gulneekust. 21 te Dakar. Gadilla. 20 v. Oslo n. Curacao. Ga aster! and, 21 v Las Palm as n Amsterdam Garnet. pass. 2? Amren n Port Said. Gordias. 21 v. Rotterdam n. Lissabon. Ouimekust. 23 te F-c»t.own. Oaasterkerk. 2 te A-ntwerpen. Groote Beer. 23 te Rotterdam. Hecuba 21 t.e Port, an Prince. Helena. 21 te Georgetown. Hathor, pass. 21 Algiers n. Malta. Hathor, 23 te Malta. Haulerwijk, 22 te Rotterdam. Heemskerk, 22 te Antwerpen. Hoogkerk, 22 te Bremen. Hilversum, 22 Aden gepass n. Mena el Ahmad! Indrapoera, 22 950 m. ZO.t.O. Guardafui. Jagersfontein, 23 te Kaapstad. Japara (KRL), pass. 21 Gibraltar n. Port Sail. Jason, 21 te Amsterdam. Java, 22 v. Suez n. Belawan Job v. Oldembarnevelt, pass. 22 Ouessant n. Amsterdam. Kota Gede. pass. 20 Lands End n. Houston. Kota Inten, 20 te Penang. Kanmun, 23 te Singapore. - Kertosono, pass. 22 San Miguel n. New York. Kota Baroe, 22 te Southampton n. Tj. Priok. Koratia. 22 v. Kopenhagen n. Rotterdam. Loenerkerk, 21 te Madras. Lissekerk, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Laagkerk, 21 v. Port Said n. Genua. Larenberg, 21 te Agadir. Laurenskerk, 23 te Karachi. Leersum, pass. 22 Azoren n. Le Havre. Lekhaven, 21 v. Buenos Aires n. Rosario Leuvekerk, pass. 22 Finisterre n. Le Havre. Libety Bell, 22 v. Newport News n. Port Said. Llnge 22 te Owendo. Lombok. 22 te Port Elizabeth. Laagkerk, pass. 2 Kreta n. Genua. Lemsterkerk. pass. 22 Aden n. Bahrein. Leto, 22 te Montreal. Lutterkerk. pass. 23 Perim n. Port Soedan. Loppersum, 22 v. Rotterdam n. Almeria. Manoeran, 20 v. Belfast n. Amsterdam. Mataram, pass. 20 St. Maria n. Halifax. Mentor, 20 te Port au Prince. Maas. 21 v. Rotterdam n. Algiers. Maasdam, 22 v. Le Havre n. Southampton. Malvina, 22 te Balikpapan. Mapia, 22 te Soerabaja. Mariekerk, 22 te Rotterdam. Marisa, 22 v. Cochin n. Calcutta. Meerkerk, 22 te Beira. Merwede, 22 v. Le Havre n. Amsterdam. Muiderkerk, 21 v. Shanghai n. Manilla. Marpessa, 20 v. Fremantle n. Albany. Metula, 22 145 m. NO. Carthagena. Noordam, 23 te New York verw. Nieuw Amsterdam, 22 180 m. ZO. Sable eil. Ondina. 22 v. Fao bij Pladju ten anker. Oranje, 23 te Singapore. Orion. 22 te Alexandrië. Ouwerkerk. 23 te Bangkok verwacht. Ovula, 21 te Pladju. Oranjestad, 22 1150 m. NO. Trinidad. Oostkerk, 22 v. Marseille n. Casablanca. Prins Casimir, 20 v. Toronto n. Montreal. Prins Willem IV. 20 v. Quebec n. Le Havre. Polydorus, 19 te New York. Pendrecht, 22 Malta gepass n. Lands End. Prins Alexander, 22 te Quebec. Prins Willem v. Oranje. 2 te Hamburg. Raki, 22 v Singapore n. Sungeigerong. Peperkust, 22 v. Freetown n. Dakar. Prins Fred. Willem, pass. 22 Scillys n. Rouaan. Rempang. 22 in Suez Kanaal n. Suez. Roepat, 23 te Soerabaja. Roggeveen, 22 v. Singapore n. Port Swettenham Rotula, 22 te Singapore. Ruys. 22 te Yokohama. Rempang, 2 v. Suze n. Aden. Rondo, 23 te Baltimore. Rijndam, 23 560 m. N.NW. Fayal. Rijnland, 23 te Amsterdam. Stad Arnhem, 21 te Antwerpen. Statue of Liberty, 23 Mena el Ahmadi verw. Saparoea, pass. 21 Finisterre n. Le Havre. Soestdijk, 20 te New Orleans. Sheratan, pass. 22 Gibraltar n. Philadelphia. Sirrah, 22 te Bahrein. Slamat, pass. 22 Gibraltar n. Cowes. Sliedrecht, 22 v. Swansea n. Banias. Sommelsdijk, 21 v. Port Said n. Halifax. Stad Maastricht, pass. 21 Ouessant n. Emdem Straat Makassar, 23 te Penang. Sumatra, 20 v. Belawan n. Colombo. Sunetta, 26 te Rotterdam verw. Salatiga, 19 te Portland. Sibajak. 23 v. Suez n. Aden. Soestdijk, 22 v. Mobile n. Port St. Joe. 0 Stad Breda, 22 v. Kaapstad n. Las Palmas. Stad Rotterdam, 22 v. Cardiff n. Wabana. Salavvati, 21 v. Amsterdam n. Bordeaux. Stentor, 21 v. Amsterdam n. Madeira. Tiba, 20 v. Bahia Blanca n. Antwerpen. Tamo, 21 v. Santos n. Moideo. Tara, verm. 21 v. Bremen n. Brake. Tero, 28-29 v. Bahia Blanca te Rotterdam verw. Tabinta, 21 v. Charleston n. Savanna. Tallsse, pass. 22 Gibraltar n. Amsterdam. Teiresias, 22 te Hamburg. Tegelberg 22 v. Hongkong n. Singapore. Utrecht, 22 v. Belawan n. Colombo. Van Noort, 21 te Melbourne. Van Linschoten, 22 v. Accra n. Winneba. Van Spilbergen. 21 te Rotterdam. Wieldrecht, 22 Muscat gepass. n. Fao. Wonorato, 22 te Aden. Wonosari, 22 te Singapore. Wonosobo, 22 te Balikpapan. Waterman. 22 690 m W.t.N. Scilly's. Westland. 23 te Buenos Aires. Willem Ruys, 22 v. Gibraltar n. Southampton. Willemstad, 22 1160 m. ZW. Fayal n. Engeland. Weltevreden, 23 te Rotterdam. Willem Ruys, 26 aan de Toek. v. Holland verw. naar Rotlerö.-.m. Westerdam, 23 te Rotterdam. IJsel. 23 te Amsterdam. Zeeland (SSM), 23 v Abenraa n.d. Tyne daar na Rotterdam. KLEINE VAART Ary Scheffer, 26-27 v. Preston te Rotterdam verw Atlantis, verm. 21 v. Londen n. Rotterdam. Aeneas. 21 v. Amsterdam te Rotterdam. Avontuur, 21 v. West Hartlepool te Rotterdam. Advent, verm. 21 Sundsvall n. Schiedam. Audacia, 21 v. Rotterdam te Gent. Auriga, pass. 21 Brunsbüttel n. Malmö. Bab T, 20 v. Amsterdam n. IJstad. Bill S, 21 v. Amsterdam n. Duinkerken. Bernard John, 22 v. Gandia te Rotterdam verw. Birmingham, 21 v. Rotterdam n. Ki-ngslynn. Bree Helle, 21 v. Londen n Rotterdam Barracuda, 22 v. Skoghall te Rotterdam verw. Claes Compaen, 21 v Rostock te Rotterdam. Caland, pass. 21 Vlissingen n. Kalmar. Casana. pass. 21 Vlissingen n. Antw. Deni, verm 21 v Rotterdam n Kopenhagen Daniel, 22 v. Newport te Vlissingen verw. Dulveland, 21 v. Sunderland te Amsterdam. Deo Duce, 21 v. IJmulden n. Kopenhagen. Diligenlia. 21 te Isle of Grain verw. Driebergen, 21 v. Cork n. Pasajas. Duikel, 21 v. Londen te Rotterdam. Encarnacion. 23 Ceuta veiw. n. Liverpool. Eminent, verm. 21 v. Liverpool n. Dublin. Goote. 21 v. Rotterdam te Algiers verw. Gaasterland. 21 v. Harlingen n. Goole. Haskerland, 21 v. Harlingen n. Leith. Hoe Vmces, verm. 21 v Rotterdam n. Gent. Hartel. 21 v. Hamburg te Rotterdam. Harold. 21 v Vlaardingen n. Hamburg. Impor, 21 v. Vlaardingen te Rotterdam. Joost, 19 te Ursviken. Jongkind, 21 v Rotterdam te Londen verw. Jonan, 21 v. Gent n Londen. Koningin Juliana, pass. 21 Sandette n. Lissabon Leuvehaven, vertr. 21 v. Rotterdam n. Kopen hagen. Lies. 21 v. Gefle te Amsterdam verw. Larix, 17 te Helsinki. Matthew, 22 v. de Tyne te Nyland verw. MErkab N. 21 360 m. O. Malta n. Londen. Muphrid N, pass. 21 Vlissingen n. Uddevalla. Mei wehaven, 23 v. Duinkerken te Casablan.-a verwacht. Nassauhaven, vertr. 21 v. Rotterdam n. Gothen burg. Nero. 20 te Le Havre n. Bordeaux. Nautic, 23 v. Rotterdam te Napels verw. Nottingham, 21 v. Goole op de Tyne verw. Niagara, pass. 21 Vlissingen n. Antwerpen. Nieuwland. 21 v. Rotterdam n. Grangemouth. Noorderlicht, verm. 21 v. Hansweert n. Caich.'f Oranjepolder, verm. 21 v. Londen n. Bremen. Oosterburgh, 21 v. Rotterdam n. Stockholm. Pavo. 18 v. Domsjo n. Zaandam. Plato. 20 v. Gothenburg n. Amsterdam. Phidias, 21 te Rotterdam n. Calamta. Paseholl, 21 te Coliinsplaat. Rijnhaven, verm. 22 v. Limerick n. Rouaan. Schokland. 21 v. Amsterdam te Rotterdam. Spes, pass. 21 Vlissingen n. Esbjerg. Selas, 21 v. Odense te Sornaes vrew. Tilly. 18 te Otterbacken. Vindicat Alque Popt, verm. 21 v. Amsterdam n. Rotterdam. Veenenburgh, 21 v. Rotterdam n. Mlddlesboro. Vrouwepolder. 21 v, Antw. te Vlissingen. Vri.iburgh. pass. 21 Kp. Finisterre n Duinkerken Westersingel, verm. 21 v. Gent n. Huil. Westpolder, 21 v. Antwerpen n. Lissabon. Zeehaan, 23 v. Rotterdam n. Esbjerg. pi SLEEPVAAKT Blankenburg, pass. 20 Bortiholm n. Maassluis Ebro 20 70 m. W. Kp. Blanco met molei Seneg-,1 Gele Zee. 20 v. Bombay n. d. Perzische Golf. Loire. 21 140 m O Bahrein met ..Tabian". Noordholland 20 200 m. O.ND Curagao. Oceaan, 20 v. Portsmouth te New York. Oostzee. 21 550 m. W ten N. Anderhalfgraads- .kanaal n. sleep v. Witte Zee en Rode Zee.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9