V.S. zijn gekant tegen een neutraal Duitsland De Koningin raadpleegde dr. L. G. Kortenhorst Vloot vanmiddag en morgen naar zee Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Minister Bourges-Maunoury en maarschalk Juin naar Algerije Washington geeft Bonn te verstaan: Engelse havenstaking van korte duur? Frankrijk gaat zijn grondwet wijzigen DE KABINETSCRISIS Versterking uit Indochina op komst Dertien explosies in ondergrondse leiding Jean Monnet wil KSG-president blijven Het woord is aan Het is mogelijk, dat er vóór Pinksteren Hollandse Nieuwe komt Eerste Vlaardinger logger uitgevaren „Limbourg" vannacht vlot van zeewering 11 Stuwadoors bereid in te binden, mits prestige kan worden gered Om einde te maken aan steeds optredende regeringscrisis Twijfel over doeltreffend heid Cutter-vaccin Actie in haringvisserij ten einde Weerrapport 69e JAARGANG No 267 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 25 MEI 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 114 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. 7.-Losse nrs. 12 ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WASHINGTON, 24 Mei (Reuter en Uni ted Press) John Foster Dulles, de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, lieeft Dinsdag in Washington op zijn weke lijkse persconferentie verklaard, dat de Verenigde Staten aan West-Duitsland de verzekering hebben gegeven, dat zij gekant zijn tegen neutralisatie van West-Duitsland of van een verenigd Duitsland. „De presi dent heeft mij gemachtigd de Duitsers via hun ambassadeur in Washington mede te delen, dat de opmerkingen die hij onlangs maakte ten aanzien van neutrale staten, niet stilzwijgende aanvaarding van een neutrale rol voor Duitsland inhouden»" aldus Dulles. Voor een land als Oostenrijk, met zijn kleinere bevolking, kan neutraliteit wel aanvaard worden, aldus Dulles, doch nie mand zal willen geloven dat de 70 millioen Duitsers, met hun „grote traditie" voorbe stemd zijn om een rol van een neutraal land te spelen. Bovendien voorziet het staatsverdrag van Oostenrijk in een ge wapende neutraliteit, zonder beperking van het Oostenrijkse leger, en Dulles betwijfel de, of het Duitse volk, of het Russische, of de West-Europese volken veel zouden voelen voor een onafhankelijke Duitse staat met een leger dat niet aan beperking onderhevig is. Naar aanleiding van het voorstel voor een vier-mogendhedenconferentie op het hoogste niveau verklaarde Dulles, dat de Verenigde Staten niet venvachten dat de regeringsleiders op hun bijeenkomst be paalde vraagstukken zullen behandelen of tot bepaalde regelingen zullen trachten te komen. Men dient de uitnodiging van het Westen voor een vier-mogendhedenconfe rentie te zien als een uitnodiging voor een bijeenkomst der bespreking van procedure kwesties. Op die conferentie zal getracht worden nieuwe wegen te vinden voor het bereiken van een regeling voor sommige wereldvraagstukken. Over Oost-Europa sprekend verklaarde de minister, dat het herstel van de Oosten rijkse vrijheid en de komende „nederige pelgrimstocht" van Sovjet-leidei's naar maarschalk Tito in Belgrado een geweldige terugslag zal hebben op de Oost-Europese staten. De terugtrekking van de Sovjet troepen uit Oostenrijk zal de eerste terug trekking van de Russen in Europa zijn sedert zij tien jaar geleden hun vooruitge schoven posities innamen. Dulles achtte het niet mogelijk om de volledige betekenis van de jongste Russi sche stappen in haar geheel te overzien. Hij geloofde evenwel, dat deze nieuwe stappen sommige risico's voor de vrije volken met zich meebrengen. „Doch zij zullen vast en zeker ook nieuwe gunstige gelegenheden scheppen," zo meende hij. Tijdens zijn Dinsdag gehouden perscon ferentie heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, gezegd te hopen dat de volgende maand een kort bezoek van bondskanselier Ade nauer aan Washington gearrangeerd kan worden, zodat een informeel gesprek kan plaats hebben tussen president Eisenhower, Dulles en de Bondskanselier. Op zijn verblijf in het Zwarte Woud zal bondskanselier Adenauer vandaag de Duitse ambassadeurs in Washington, Parijs (Van onze correspondent in Londen) De Engelse havenstaking duurt voort, maar het gevoel overheerst dat het geen langdurig conclict wordt. Enkele honder den hervatten Dinsdag het werk. Het aan tal stakers bedraagt thans nog ruim 18.000. Er bleven 33.000 man aan het werk. Het bestuur van de bond van stuwadoors en havenarbeiders besloot Dinsdag tot voort zetting van de staking. Er werd evenwel duidelijk gemaakt, dat de leiding bereid is in te binden mits het prestige van de or ganisatie kan worden gered. De moeilijk heid is, dat de stuwadoorsbond financieel zwak staat en geen stakingsuitkeringen kan doen. Het Britse vakverbond wil thans iets te gen de wilde stakingen gaan ondernemen. Dit is noodzakelijk omdat anders de re gering op den duur zal ingrijpen. Het ver bond is gekant tegen wettelijke maatre gelen tegen wilde stakingen. Het zal bin nenkort een speciale conferentie over dit onderwerp houden met de besturen van de meer dan 180 aangesloten bonden. Overwogen wordt adviseurs van het alge meen vakverbond naar de diverse centra van onrust te zenden om de plaatselijke leiders bij te staan wanneer er zich een dispuut voordoet. De Britse mniister van Arbeid, Sir Wal ter Monckton, die ook weinig voor wette lijke maatregelen tegen stakingen schijnt te voelen, verklaarde Dinsdag dat het noodzakelijk is dat onder de arbeiders het verantwoordelijkheidsgevoel jegens de gemeenschap hersteld wordt. Nodig is dus morele leiding, welke het vakverbond thans wil geven. Besprekingen om de spoorwegstaking te voorkomen duren voort, maar men is op het agenblik nog verre van optimis tisch. Kolenmijnen (United Press) Intussen zijn er ook moeilijkheden gerezen in de kolenmijnen. In een mijn in South Yorkshire hebben 1000 man het werk neergelegd. Zij ver langen een speciale beloning voor het ver voer van explosiemiddelen naar de schach ten. In twee andere mijnen is een staking die een week geleden onder 5000 man was uitgebroken om een nieu"» loonschema te forceren, opgeheven. en Londen ontvangen teneinde hun nieuwe instructies te geven voor de komende voor bereiding van een conferentie der Grote Vier. Het besluit tot deze eerste grote diplomatieke „wapenschouw" van de sou- vereine bondsrepubliek werd vorige week genomen op een ogenblik, waarop men zich PARIJS (Reuter) De Franse Nationale Vergadering heeft Dinsdag met 404 tegen 210 stemmen haar goedkeuring gehecht aan een door alle fracties met uitzondering van de socialisten en communisten inge diende motie, waarin wordt aangedrongen op het wijzigen van de grondwet wat be treft het stemmen over vertrouwenskwes ties en moties van afkeuring, de procedure betreffende het ontbinden van het parle ment, de organisatie van de Franse Unie en de wijze van het aanbrengen van grond wetswijzigingen. Het voorstel, dat de ver eiste absolute meerderheid verwierf, be oogt een einde te maken aan de steeds op tredende regeringscrises in Frankrijk. Binnen drie maanden moet het voorstel ook in de senaat een absolute meerderheid krijgen. Daarna kunnen beide huizen van het parlement de bijzonderheden van de voorgestelde grondwetsherzieningen be handelen. De voorstanders van grondwetswijzigin gen worden geleid door oud-premier Rey- naud. Over het beginsel is men het wel eens, doch over de détails zijn de meningen verdeeld. Premier Faure had tijdens het debat een snelle actie bepleit, omdat zijns inziens de instellingen van de republiek nodig verbeterd moeten worden. in Bonn kennelijk ernstige zorgen maakte over voortekenen van een meer soepele houding der Westelijke landen tegenover de Russische pogingen om de politieke ont wikkeling in Europa in nieuwe banen te leiden. Deze bezorgdheid is inmiddels in Bonn zeer verminderd aangezien de Bonds regering opnieuw de toezegging heeft ge kregen, dat aan het standpunt der Weste lijke landen ten aanzien van een mogelijke neutralisatie van Duitsland niets is ver- anderd. Niettemin wordt de conferentie hier met bijzondere belangstelling tegemoet gezien, aangezien zij wordt beschouwd als uitgangspunt voor pogingen der Bonds regering om een zo krachtig mogelijke in vloed te verwerven bij het uitstippelen dei- Westelijke diplomatieke strategie, aldus de ANP-correspondent in Bonn. Kinderverlamming in Amerika WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse regering heeft Dinsdag be kend gemaakt dat er sterke aanwijzingen zijn dat het Salk-vaccin tegen kinderver lamming dat gefabriceerd is door de Cut ter laboratoria te Berkeley in Californië, kinderverlamming heeft veroorzaakt bij 56 kinderen die er mee ingeënt zijn. De Amerikaanse gezondheidsdienst gaf echter een goed rapport over het vaccin dat door vijf andere grote fabrieken gemaakt is. Verklaard werd dat het vaccin van alle fabrieken veilig is, mogelijk met uitzonde ring van dat van de Cutter laboratoria. Voorts zei deze dienst, dat men de indruk heeft dat zich geen nieuwe ziektegevallen meer voordoen die in verband gebracht zouden kunnen worden met het door Cut ter gemaakte vaccin. (Van onze parlementaire redacteur) De Koningin heeft Maandagavond de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst, ontvangen om inlichtingen in te winnen over de mogelijkheden tot oplos sing van de kabinetscrisis. Dr. Kortenhorst heeft Dinsdag aan de Koningin rapport uit gebracht. Na dit communiqué van het kabinet der Koningin vermoedde men in sommige po litieke kringen, dat dr. Kortenhorst tot Kamerontbinding zou hebben geadviseerd. Het communiqué houdt immers niets in over de aanwijzing van een informateur of formateur. Bovendien, zo meende men, is prof. Romme voorstander van Kameront binding. Dit zou ook wel dr. Kortenhorst bekend zijn geweest voordat hij zijn rap port opstelde. Aan te nemen viel, dat in dien dr. Kortenhorst zelf er wel voor zou voelen als men nog zou proberen het on derling eens te worden, zijn contact met In de haven van Hamburg is het 669 ton metende Duitse kustvaartuig „Marianne" tijdens het. tanken in brand geraakt. Een explosie volgde, die vijf mensen het leven kostte. Zes personen werden gewond, twee worden nog vermist. Met schuim werd het vuur bestreden. Het effect is dat van een sneeuwlandschap. PARIJS (Reuter) Naar uit welinge lichte kringen verluidt, overweegt de Franse regering het zenden van nog meer versterkingen naar Algerije, waar zich reeds 100.000 man militairen en politie bevinden. In de afgelopen week zijn in Marokko 26 en in Algerije 25 mensen het slachtoffer geworden van aanslagen. Dat de Franse regering zich zorgen maakt over de toestand blijkt uit het feit, dat de minister van Binnenlandse Zaken, Bourges-Maunoury, onder wiens ministe rie Algerije ressorteert, Donderdag zelf de autoriteiten te Algiers nieuwe instruc ties gaat brengen voor de campagne tegen de verzetslieden. Ook maarschalk Juin, Frankrijks hoog ste militair, gaat in het oproerige gewest poolshoogte nemen. De maarschalk, die in Frankrijk geen officiële positie bekleedt, vertrekt Zondag op verzoek van de orga nisatie van oud-strijders. Men verwacht, dat hij ter plaatse met militairen en rege ringsvertegenwoordigers de te volgen strategie zal bespreken. Aan zijn oordeel hecht men veel waarde, vooral omdat hij indertijd als resident-generaal van het aangrenzende Frans-Marokko de reputa tie van „sterke man" heeft verworven. De ©ude-grondwetspartij, waarin de ver stokte nationalisten zijn verenigd, heeft Dinsdag in een verklaring de nationalisten van de nieuwe-grondwetspartij aangeval len omdat zij met Frankrijk onderhandeld hebben over het verlenen van autonomie. Habib Bourguiba, de leider van laatstge noemde partij, heeft reeds zijn zegen ge geven aan de desbetreffende conventies, waarover de onderhandelingen nu in het laatste stadium zijn gekomen. De Franse autoriteiten in Algerije me nen, dat de opstandelingen in Algerije be schikken over verbindingen, die zich tot ver in de Arabische landen uitstrekken, over een goed functionnerend vervoers systeem en over opleidingskampen achter de Algerijnse grens. De taak der Fransen wordt verder ver zwaard door de macht, die de opstandelin gen over de boerenbevolking van het land hebben. Een Algerijn, die betrapt werd op het doorzagen van telegraafpa len, vertelde de Fransen, dat de opstan delingen hem dit hadden laten doen. Als hij hun gehoorzaamde, zo redeneerde de man, zou hij gevangenisstraf riskeren, in het tegengestelde geval zou men hem ter stond hebben neergeschoten. Intussen komen dagelijks militaire en politieversterkingen uit Frankrijk en Tu nesië in Algiers aan; men wil ook meer eenheden van de expeditionnaire strijd macht in Indochina naar Noord-Afrika overbrengen. De autoriteiten zijn evenwel van oordeel, dat zelfs een grotere troe penmacht niet voldoende zal zijn om aan de tactiek van de verzetsstrijders van „toeslaan en terugtrekken" het hoofd te bieden en tevens de afgelegen boerderijen, dorpen en buitenposten te beschermen. Men heeft thans besloten, in het Noor delijke gebied van Constantine een soort gelijke gecentraliseerde militaire organisa tie te vormen als reeds in het Aurèsge- bergte bestaat. Tegenover de meer ge disciplineerd uitgevoerde acties van de verzetsstrijders acht men een meer geco ördineerd optreden noodzakelijk. Op een strikt besloten vergadering van de nationale defensie-commissie in het paleis van president Coty is Dinsdagavond laat gesproken over het zenden van ver sterkingen naar Noord-Afrika. enige voormannen van de K.V.P., dat in de loop van Dinsdagochtend plaats had, hem wel tot het inzicht gebracht moet hebben dat de kansen op het alsnog bereiken van overeenstemming thans verkeken zijn, al dus meent men. Met klem zou ik echter tegen de misvat ting willen waarschuwen, die tot dergelijke conclusies leidt. In werkelijkheid, zo meen ik met stellig heid te weten, komt het standpunt van prof. Romme in hoofdtrekken op het vol gende neer: Het is logisch, dat de informateur of for mateur in de allereerste plaats gezocht moet worden in de kringen van de grootste Kamerfractie, die het huurverhogingsont- werp mee heeft helpen verwerpen. Van een dergelijke informateur of formateur zou men mogen verwachten, dat hij aan de overige fracties een concreet voorstel over legt, dat dienen moet om een oplossing in zake het verworpen Huurwetje te berei ken en waartoe men dus gezamenlijk zou hebben na te gaan of men het, met zulk een voorstel als grondslag voor gedachten- wisseling, tenslotte eens kan worden. Met andere woorden: op dit ogenblik beoogt prof. Romme geenszins terstond de richting van Kamerontbinding in te slaan, maar wenst hij een aanvaardbaar voorstel ter tafel te zien komen. Dit is tot nu ioe niet gebeurd. Pas wanneer het wel zover zou komen, breekt het ogenblik aan, waar op onder meer de fractie van de K.V.P. zich op de basis van zulk een concreet voorstel zal hebben te beraden. Dr. Kortenhorst trad niet op als informateur Bij de landelijke ochtendbladen van he den blijkt een misverstand te bestaan over de bedoeling die ten grondslag heeft ge legen aan de ontvangst door de Koningin van dr. Kortenhorst. Het communiqué van het kabinet der Koningin zegt duidelijk dat het Staatshoofd de heer Kortenhorst ont vangen heeft om inlichtingen in te winnen over de mogelijkheden tot oplossing van de crisis. Dit betekent alleen dat de Koningin dus inlichtingen wenste en niet, dat de Koningin de heer Kortenhorst opdracht wilde geven inlichtingen te gaan inwinnen. Dit laatste maken de ochtendbladen ervan, want daarin kan men lezen dat dr. Kor tenhorst een opdracht zou hebben gekre gen om als informateur te gaan optreden. Deze voorstelling van zaken berust op een misverstand of op een onjuiste uitleg van het communiqué, hetgeen mij bij in formatie bij de allerbeste bron in deze werd bevestigd. Mogelijk is men enigszins in de war ge raakt doordat in het communiqué nog staat dat dr. Kortenhorst de volgende dag rap port heeft uitgebracht. Maar dit is de ge bruikelijke gang van zaken in gevallen als deze. Men brengt mondeling advies aan het Staatshoofd uit of verstrekt haar monde ling inlichtingen. Vervolgens heeft men dan nog tot taak in een rapport het ge sprokene vast te leggen. Dinsdagmiddag, kort na half drie, heeft zich te Eindhoven een aantal ontploffingen voorgedaan, als gevolg waarvan drie vrou wen, twee mannen en twee kinderen wer- den gewond. De ontploffingen gebeurden in een ondergrondse leiding van zuurstof, welke van de Philips glasfabriek loopt naai de Philips-fabriek aan de Emmasingel. Op ongeveer tien plaatsen deden zij zich voor, voornamelijk in de straten, waardoor gaten van ongeveer twee meter doorsnee ontstonden. Op de Mathildelaan liep een vrouw met een kinderwagen, toen plotseling een steek vlam uit de grond sloeg. De kinderwagen werd onderste boven geworpen, doch de baby kreeg geen letsel. De vrouw daaren tegen kreeg brandwonden aan de benen. Op een andere plaats op de Mathildelaan werd een vrouw met een kind gewond, toen zich vlak bij haar een ontploffing voordeed. Binnen de poort van de glas fabriek werd een arbeider gewond. Door de kracht der explosies, welke met een zware knal gepaard gingen, werd ook op ver scheidene plaatsen de waterleiding gebro ken. zodat de vlammen weer door het uit stromende water gedoofd werden. Van verscheidene huizen werden ruiten ver nield. In totaal waren het 13 explosies, waar van enkele op het terrein van Philips. Na behandeld te zijn konden vijf der ge wonden naar huis worden teruggebracht. Een vrouw, die een beenbreuk had opge lopen, en een man met brandwonden wer den in het ziekenhuis opgenomen. Als ge volg der explosies ontstond ook een breuk ir. de gasleiding, tengevolge waarvan even stagnatie optrad in de fabriek voor tele visiebuizen van Philips. (Van onze correspondent in Parijs) Jean Monnet de president van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, heeft de zes regeringen, die daarin ver tegenwoordigd zijn, in een persoonlijke brief bericht dat hij wel terug wil komen op zijn vroeger besluit om zijn hoge post te verlaten. Monnet schrijft dat hij aan vankelijk meende dat, nu de Europese integratiepolitiek op het dode spoor scheen te zijn geraakt, hij doelmatiger buiten dan binnen de gemeenschap voor Europa kon werken. Maar het nieuwe initiatief van de Benelux-staten, gericht op hervatting van die politiek, had hem er toe gebracht zijn beslissing weer in te trekken. Het Bene lux-plan, waarop Monnet hier doelt, komt op 1 Juni in Messina bij de zes ministers ter sprake. Op de agenda van de Franse minister raad stond vanmorgen de kwestie van Monnet's opvolger juist als belangrijkste punt genoteerd. De vorige regering, die van Mendès France, heeft de socialistische oud-premier Paul Ramadier als opvolger van Monnet voorgedragen. Deze candi- daat werd, in het bijzonder door de Bene- lux-landen, echter van onvoldoende Euro pees gewicht beoordeeld, en zo stond Pa rijs dus voor de taak een andere gegadigde naar voren te schuiven. Er gingen in Pa rijs gisteravond juist geruchten rond dat de radicale oud premier René Mayer, die velen wel graag van het Franse toneel zou_ zien verdwijnen, tenslotte voor de aan drang van de Franse regering was ge zwicht en een benoeming zou aanvaarden. Uit het feit dat Monnet juist op dit mo- DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA's Vauvenargues: Het is een sterk teken van mid delmatigheid, nooit anders dan matig te prijzen. Jean Monnet ment zijn brief, die al van 21 Februari da teert, openbaar heef gemaakt, schijnt men wel de conclusie te mogen trekken dat de K.S.G.-president persoonlijk zijn eigen ontslag-aanbieding nooit al te ernstig had opgenomen. De Centrale Bond van Werknemers ïn het Transportbedrijf heeft tijdens een gister avond in de Dierentuin te 's Gravenhage gehouden vergadering besloten, de actie niet voort te zetten. Aan de leden werd geadviseerd zo spoedig mogelijk aan te monsteren. Het graaien wordt, voorzover nog niet gereed, voortgezet. Hedenmorgen vernamen wij van de zijde van de Katwijkse redersvereniging „De Vuurbaak" dat de loggers zullen uit varen zodra ze klaar zijn. Er kunnen on geveer 20 Katwijkse schepen vandaag in zee liggen vanmorgen werd er druk gemonsterd uit Vlaai-dingen koos de eerste al het ruime sop de Scheve- ningse vloot zal ongeveer voor de helft ter haring gaan. Het wordt dit jaar dus een dubbele ja- gerij: de jacht om het eerst op zee te zijn en daarna de jacht op de eerste malse maatjes. Dat wil zeggen, dat de eerste schepen, indien zij Zuidelijker dan normaal aan schot gaan, in theorie gesproken reeds Donderdagmiddag of tegen de avond de vleet over boord kunnen zetten, waarna de eerste nieuwe haring nog voor de Pinksterdagen aan de wal kan zijn. Er wordt evenwel niet in combinaties gevist, zodat er van de eigenlijke haringjacht, zo als in andere jaren, vermoedelijk weinig terecht zal komen. Inmiddels is de vloot van Katwijk in IJmuiden gisteren alvast, verder vaarklaar gemaakt: de melk werd aan boord ge bracht en de laatste voorbereidingen op die schepen, welke reeds „gegraaid" la gen, zijn getroffen. Vanmorgen is het graaien met grote spoed voortgezet. Voor het vervoer van de vissers uit Kat wijk naar IJmuiden had de NZHVM van morgen negen bussen beschikbaar, die, naar het zich laat aanzien, de hele dag op en neer zullen rijden. Katwijk vanmiddag uit Vlak voor het sluiten dezer editie zag het er naar uit, dat de eerste Katwijkse loggers tussen drie en vier uur zee zullen kiezen. Dit worden dan vier schepen van de „Rijnmond"-rederij met onder meer de KW. 45 en de 43. De tonnen en vleten werden hedenmorgen nog geladen en als laatste ging de fourage aan boord. Beter steppen De vergadering van gisteravond die niet openbaar was werd beheerst door het advies der Rotterdamse arrondisse mentsrechtbank, voor het geschil rond de C.A.O. in de haringvisserij een schikking te vinden De algemeen secretaris van de C.B.T.A. heeft ons meegedeeld, dat onge veer 1000 leden van de bond, na het ver slag over de gang van zaken der afgelopen dagen te hebben vernomen, bij monde van een aantal woordvoerders lieten weten, dat het thans beter te achten is, de „morele protestactie" stop te zetten. Er werd gisteren door de C.B.T.A. con tact opgenomen met de redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij, die Nu de staking bij de haringvisserij is be ëindigd, wordt met man en macht gewerkt om de schepen zo snel mogelijk vaarklaar te krijgen om de jacht op de Hollandse Nieuwe te kunnen beginnen. Zo kon van morgen om -10 uur reeds de VL 97 „Prinses Juliana", schipper A. van Roon, van de N.V. Doggermaatschappij de Koningin Wil- helminahaven te Vlaardingen uitstomen. Het is niet bekend of vandaag nog meer schepen dit voorbeeld zullen volgen. De meeste vaartuigen zullen wel eerst morgen ochtend in de vroegte uitvaren. evenwel een direct contact weigerde, om dat de zaak in handen harer advocaten be rustte. Op verzoek van de C.B.T.A. heeft de advocaat van de reders echter „wel laten merken", dat zij hun grootst moge lijke medewerking wilden geven, sommige stakers niet van de monstering uit te slui ten. Voorzover hedenmorgen was na te gaan, zijn er dan ook geen rancunemaat regelen genomen. De Belgische vrachtboot „Limbourg" is vanmorgen vroeg, voor het hoge tij, door de slepers „Nestor" van Wijsmuller en „Maas" van Smit uit haar benarde positie op de Hondsbossche zeewering nabij Pet ten vlotgetrokken. De aan de dijk toegebrachte schade wordt geraamd op 100.000. Sovjets ontruimden Port Arthur Volgens het communistische persbureau „Nieuw China" hebben de Russen de ont ruiming van het gebied van Port Arthur thans voltooid, ingevolge de vorig jaar Oc tober gemaakte afspraak, dat de Sovjet- Unie eind Mei 1955 de vlootbasis zou heb ben verlaten. In Augustus 1945 hadden de Kussen met toestemming van de toenmalige Chinese regering Port Arthur bezet. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand ■ó-S c ra Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca zwaar bew. half bew. geheel bew. licht bew. geheel bew. licht bew. licht bew. half bew. half bew. half bew. licht bew. half bew. zwaar bew. geheel bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt geheel bew. zwaar bew. geheel bew. O 2 windstil W NO ONO NO NNO Z windstil NW 4 NNO 1 windstil windstil W 6 ONO 3 windstil windstil windstil NO 2 ONO 3 NO 3 «2 Xe y 2 03 r o 2.5 - 0 12 0 14 0 15 0 18 0 18 0 22 0 26 0 23 0 22 0 - 0 - 0 - 0 14 0 20 0 18 0 19 0 22 0 25 0 23 0 - 0.5 Neerslag laatste 24 uur. OOOCcr>rvoroav>-Yv-yry^rx:ooo<yy>^xYrreorv>r> vv-concfvyyrw»: DROOG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met over het algemeen weinig bewolking. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. later rui mend naar Zuid-Oost. Tamelijk koude nacht. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag, in de Zuidelijke provincies echter iets ho gere. 26 Mei Zon op 4.35 uur, onder 20.44 uur. Maan op 9.40 uur. onder 0.12 uur. Maanstanden 28 Mei 15.01 uur: F.erste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 26 Mei Hoog water: 6.50 en 19.21 uur. Laag water: 2.26 en 14.51 uur. X»OOCCCOCCCCVOL<X>30COOCX

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1