Voetbalmanager: een vreemd beroep Met zijn capaciteiten valt of staat de club Phil Drake won 176ste Derby Zie Boven Rode reus met heldere ogenblikken Weer Italiaanse étappe-zege in de Ronde van Italië Tussen de profs in Engeland RCH nog ongeslagen in overgangsklasse 11 Zoeken en vinden Voor 275 pond RUDGE vanaf Roeien Lustrum wedstrij den van Hollandia-Njord Alles in één Schoolkorf balwedstrij den in Haarlem en Velsen Voetbal Fusieplannen van twee betalende clubs Go Ahead schorst zeven spelers Cricket Zondag Rood en Wit-HDVS op het BMHC-terrein A utomobilisme Gordini naar Zandvoort De honkbalcompetitie Spelregels voor honkbal Fenny ten Bosch won Wandelsport Wandeltochten van V.U. in Santpoort op 4 en 5 Juni Biljarten Om de Nobels-beker Snort in kort Hoge borst Kerkelijk Nieuws Pinksteruitzending uit Europese kathedralen Internationale conferentie van studenten A ort nieuws pONDERDAG 26 MEI 1955 AAN HET EINDE van dit voetbalseizoen Hebben in Enge land niet minder dan achttien managers van hun directors de aanzegging gekregen dat zij maar naar een andere club moesten uitzien. Met andere woorden: achttien managers kregen de bons. Waarom? Hadden ze dan geen kijk op voet bal? In de meeste gevallen ongetwijfeld wel, maar wat ze wel misten waren de eigenschappen die voor de bedrijfsleider van een voetbal fabriek onontbeerlijk zijn. Of wel ze misten de capaciteiten om chef te zijn en hun personeel te leiden, of wel ze waren geen koopman genoeg om voordelige zaken af te sluiten voor hun club, of wel ze misten de overredings kracht om hun spelers tot cle uiterste krachtsinspanning te brengen en misschien ook wel hadden ze te weinig gevoel voor wat Koning Publiek van hun clubs verlangde. De rede nen kunnen oneindig vele zijn, waarbij de conclusie voor de hand ligt dat manager zijn van een voetbalclub niet zo maar een beroep is dat iedereen ligt. Voetbalmanager zijn is een wonderlijk beroep. Neem Jimmy Seed, de bedrijfslei der van de voetbalfabriek Charlton Athle tic. Seed wist wel iets van voetbal toen hij ophield met het actieve spel. Hij was jarenlang rechtsbinnen geweest van Tot tenham Hotspur één van de vier Lon- dense eerste divisie clubs en van Shef field Wednesday, waar hij tevens aanvoer der was. Hij behaalde enkele malen het leaguekampioenschap, hij kreeg de Cup médaille en wat al niet meer. Toen het einde daar was zou Jimmy Seed gezien zijn loopbaan als beroeps voetballer en zijn naam en faam als een van de beste voorhoedespelers van zijn tijd een goed manager kunnen worden. Hij werd het ook, maar met zijn kennis van voetbal alleen was hij niet de man geworden die hij nu is: succesvol bedrijfs leider van een geduchte eerste divisieclub. Seed's hart hing aan voetbal. En hij wilde net risico nemen en in het vak blij ven. Hij solliciteerde bij Charlton Athletic als manager en kreeg de baan. Maar wat was Charlton omstreeks 1932? Een arm en berooid clubje uit de derde divisie, dat er slechter voorstond dan ooit tevoren. Er was geen geld, er waren dus geen capabele spelers en uiteraard liet ook de publieke belangstelling veel te wensen over. Toch aanvaardde Seed zijn taak. Hij was er eigenlijk blij mee, want nu kon hij laten zien hoe hij zich het leiden van een voet balfabriek altijd hrj voorgesteld. Wat deed Seed? Er is geen geld, zei hij, dan moeten we jonge spelers gaan zoeken en die opleiden. Hij reisde stad en land af op zoek naar jonge kerels, waar hij wat in zag voor de toekomst. Dat kon hij af met zijn kennis van het spel. Aan zijn zakelijk inzicht en zijn mensenkennis en zijn overwicht was het uitsluitend te dan ken dat de spelers die hij om zich heen verzamelde ook bleven. Blijven deden ze, omdat ze zagen dat de prestaties van de club beter werden door het onvermoeide werken van hun baas Seed, die teamgeest kweekte; ze bleven ook, omdat naar gelang die prestaties beter werden, de club gezonder werd en Charl ton weer een aanhang kreeg en ze zich konden doen gelden. Ze voelden door Seed's werkwijze dat ze een schakel maar een zeer belangrijke waren in de machine, die Charlton Athletic heette en die steeds beter ging lopen. We zullen er niet verder over uitweiden. Charlton speelt nu al weer geruime tijd in de eerste divisie Charlton kwam in Seed's tijd tot vier maal toe in de Cup finale en Charlton heeft weer een publiek, dat er wat voor over heeft om de in i-ood en wit gestoken spelers van The Valley te zien spelen. De schulden zijn verdwenen Charlton zit weer te paard. Seed, met wie ik over zijn vak heb zit ten praten, maakt geen geheim van de methode, die hem zo'n succes als manager heeft gebracht. De meeste clubs in Enge land die het doen kunnen kopen spelers ADVERTENTIE Op 3 en 4 Juni worden in Alphen aan de Rijn de gecombineerde Hollandia-Njord- lustrumwedstrijden gehouden. In het hoofd nummer bij de heren, de oude vier, zijn twee inschrijvingen binnen gekomen, namelijk van Njord en Triton. Het hoofdnummer bij Je dames, de senioren vier, is kwantitatief ook matig bezet met Die Leythe en RIC. De insschrijvingen op de overige belang rijkste nummers zijn: Heren: Skiff: Aegir, Amstal, De Hoop, Singapore Yachting Club en Willem III. Dubbel tw^e: Nautilus. Oude acht: Laga en Njord. Oude twee: Willem III. Twee zonder stuurman: Het Spaarne. Vier zonder stuurman: Aegir en Het Spaarne. Vier zonder stuurman over 1000 meter: Njord. Oude acht 500 meter sprint: Njord en Laga. Oude skiff 500 meter sprint: De Hoop. Dames: Senioren skiff: Nautilus. Senioren acht: De Laak, Nautilus, Nereus, Het Spaarne, De Vliet en Willem III. Dubbel twee: DDS. Dubbel vier: De Hoon, Nereus, Ondine, viking, De Vliet en Willem III. In totaal hebben ia 49 nummers 28 ver enigingen met 161 ploegen ingeschreven. als zij iemand willen hebben. Het koste wat het kost. Nonsens, zegt hij. Geld be steden voor een doel, waarvan je niet eens weet of je het wel bereikt. Jonge spelers ontdekken, die nog aan het begin staan van hun carrière en daar alles uithalen wat erin zit, dat is de kunst. Arsenal be steedt soms meer dan tienduizend pond sterling voor een speler, ik heb eens een team in het veld gehad dat de club in totaal niet meer dan 275 pond sterling had gekost! De methode van Seed is ook voor tal van Nederlandse clubs van belang, ook al zijn hier dan (nog) geen zuivere beroeps clubs. Alleen, waar zijn de mensen die ook zijn capaciteiten hebben. Die een speler de liefde voor zijn club en het spel ook al verdienen ze er dan geld mee weten bij te brengen. En blijvend. Mannen, die handelen naar de wetenschap dat het pu bliek niet in de eerste plaats het technisch hogeschool voetbal verlangt, maar wel enthousiasme en de wil om te winnen. Seed, die per slot van rekening manager was van een beroepsclub, kon nog verder gaan. Hij ging enkele malen zelfs naar Zuid-Afrika om daar eens rond te kijken. En hij haalde er tal van spelers vandaan, waarvan Charlton nu nog plezier heeft. Spelers al weer die hij opleidde met de zelfde ijver als al die andere Engelse jongeren, die nu reeds jaar en dag iedere week voor in het eerste elftal uitkomen. Iedere week legt Jimmy Seed in een vergadering verantwoording af bij zijn „bazen", de directors. Ze horen wat er al zo gaande is in de club, maar laten hem Een manager - in dit geval is het Jimmy Seed van Charlton Athletic - bemoeit zich als hij er de tijd voor heeft ook met de spelers. Men ziet hem in de overdekte tri bune van The Valley aanwijzingen geven aan de spelers in het veld. verder rustig zijn gang gaan. Seed, die nu zestig jaar is, laten ze rustig zijn gang gaan. Seed, de voetbalkenner, de zaken man en de mensenkenner, behoort dan ook niet men zal het al wel begrepen heb ben bij de achttien managers die ont slag hebben gekregen. Seed blijft vooreerst reizen om spelers te vinden, op te leiden en te maken tot krachten waar Charlton wat aan heeft en die de stroom mensen geregeld naar The Valley moeten laten blijven komen. Want daar gaat het tenslotte toch maar om: het geld, waarbij men toch vooral niet moet vergeten dat er in de eerste plaats de speler zelf is om er profijt van te trekken. En welke club zou daarbij niet verheugd zijn een man met de capaciteiten als Seed in dienst te hebben? Jimmy Seed was slechts een voorbeeld van een voetbalmanager. Er zijn er vele tientallen meer in Engeland. Een ieder met een eigen mening over voetbal en het lei den van beroepsclubs. Slechts weinigen kunnen echter bogen op successen zoals Seed boekte. Voetbalmanager zijn is behalve een vreemd, ook een hard bestaan, waarin men in veel gevallen pas door schade en schande wijs wordt. Of om in Neder landse termen te spreken een man, die voorzitter, secretaris, penningmees ter, commissaris, toenziend trainer, elf talleider en elftalsamensteller tegelijk is. Wie daar geschikt voor is, moét haast wel een bijzondere figuur zijn. E. KONING De 176e derby, de klassieke race, gehou den op de baan van Epsom Downs in Sur rey, 25 km ten Zuidwesten van Londen, is gewonnen door het paard „Phil Drake". Tweede werd „Panaslipper" en derde „Acropolis". Er verschenen 23 jockeys aan de start. Twee van de inschrijvers hadden hun paar den moeten terugtrekken. De winnaar, de Franse hengst „Phil Drake", die deze klas sieke race over IV2 mijl 2400 meter op verrassende wijze won, werd gereden door Freddie Palmer. „Phil Drake" stond 100/8 genoteerd, de Ierse outsider „Panaslipper", gereden door Eddery en toebehorend aan Jospeh Mc Grath (G.B.) 100/1 en de grote favoriet voor de race, het paard van de gravin van Derby, „Acropolis", door Smit gereden, 11/4. Het werd de eerste Franse overwin ning sedert 1950 toen „Galcador" voor zijn eigenaar Marcel Boussac de race won. „National Holiday" nam onmiddellijk de leiding, gevolgd door „True Cavalier", „Noble Chieftain", „Point Gamma", „Star lit 2" en „Daemon". Na 220 yards nam „Noble Chieftain" de leiding over en be hield die tot op de helft van de afstand. Vierhonderd meter voor de finish kwamen „Panaslipper", „Acropolis" en „Phil Dra ke" naar voren. Een ogenblik scheen het alsof „Panaslipper" de race zou gaan win nen, maar in de laatste bocht, toen jockey Palmer op voortreffelijke wijze „Phil Dra ke" achter „Panaslipper" naar de binnen zijde van de bocht had gebracht, lag „Phil Drake" voor en met anderhalve lengte voorsprong op „Panaslipper", in de tijd van 2 min. 39.8 sec. won de Franse hengst deze belangrijke race. „Panaslipper" lag op zijn beurt weer drie lengten voor op „Acropo lis". De eigenaresse, mevrouw Volterra, zeide na afloop dat „Phil Drake" een week of vijf geleden een ongelukje had gehad, zodat men vreesde dat hij niet in de Derby zou kunnen uitkomen. Maar hij was spoedig De Haarlemse Korfbalbond houdt tijdens de Pinkstervacantie schoolkorfbalwedstrij- den. Evenals de vorige jaren bestaat voor deze wedstrijden grote belangstelling. Inge schreven hebben in Haarlem 27 twaalftallen, in Velsen-Zuid 10 en in Velsen-Noord 11 ploegen. Er wordt Vrijdag gestart in Velsen. Zaterdag wordt gespeeld op de terreinen van het Sportpark Schoonenberg. Het programma voor Vrijdag luidt als volgt: 4.004.30 uur: OssendorpschoolClara Sternschool; Theo ThijssenschoolJan Cam- pertschool. 4.355.05 uur: WatervlietschoolBrede- rodeschool; A. v. NassauschoolIr. Krijger- school. 5.105.40 uur: St. Adelbertschool bergschool; KohnstammschoolJan hartschool. Zaterdag worden dan de winnaars- en verb ezersron den gespeeld. De wedstrijden in Haarlem beginnen op 31 Mei. hersteld en behaalde in het begin van de maand een gemakkelijke zege in Longchamp. In de loop van het jaar had men haar herhaaldelijk gevraagd het paard te verkopen, maar zij had! alle aanbiedingen afgeslagen. Zij deelde nog mede dat zij in het algemeen slechts geringe bedragen waagt bij het wedden. Op „Phil Drake" had zij twintig pond gezet. De jockey Freddie Palmer zei dat „Phil Drake" in het begin van de race achter was gebleven, „omdat hij liep als een de butant". Pas halverwege het rechte stuk begon hij behoorlijk te galopperen en daar na was zijn eindspurt voldoende om als eerste door de finish te gaan. De derby was begiftigd met een som van 22.120 pond sterling (ruim 235.000 gulden). Hiervan ging 18.802 pond (ruim 200.000 gulden) naar de winnaar, 2212 pond naar nummer twee en 1106 pond naar nummer drie. De Helmondse tweedeklassers Helmond en Helmondia zijn, zoals men weet, beide toe gelaten tot de sectie betaald voetbal van de KNVB. Er heeft zich nu in Helmond een commissie gevormd met het doel beide ver enigingen te combineren, zodat aan de ko mende competitie niet twee maar één be talende Helmondse vereniging zal deel nemen. Zeven eerste elftal spelers van Go Ahead zijn door het bestuur van deze vereniging tot 1 Juli geschorst. Als motief is opgegeven: lijdelijk verzet bij de training en oppositie tegen de vereniging. Sinds enkele weken zijn zij al niet meer :n het eerste elftal op gesteld. Er bestond reeds enige tijd een tegenstelling tussen het bestuur en een aan tal spelers van het eerste elftal die het „geestelijk klimaat van de vereniging niet meer gezond achten". De eerste klasse cricketwedsrtijd tussen Rood en Wit en Hermes DVS. vastgesteld op 30 Mei (tweede Pinksterdag) is verscho ven naar Zondag 29 Mei. De wedstrijd wordt «niet gespeeld op het terrein van Rood en Wit, doch op dat van BMHC in Bloemendaal. Het is thans ook zeker dat Gordini met drie wagens zal deelnemen aan de Grote Prijs van Nederland, die de KNAC op 19 Juni op het circuit van Zandvoort houdt. De wagens zullen worden bestuurd door Manzon, Bayol en Pollet. Daardoor is het aantal deelnemers aan deze race gestegen tot zestien. Nu de honkballers in de overgangsklassen en tweede klassen van de KNHB reeds een derde gedeelte van het competitieprogram ma verwerkt hebben, willen wij van de be haalde resultaten een overzicht geven. In de eerste plaats ging in de overgangs klasse A onze belangstelling uit naar de resultaten van hel gedegradeerde RCH en wij kunnen zeggen dat deze resultaten zeer hoopvol zijn. Ongeslagen gaat RCH aan de leiding, waarin slechts nog een protest tegen het Amsterdamse De Spartaan wijziging zou kunnen brengen. Verheugend is het eveneens dat de HHC- reserves kans hebben gezien voorlopig de tweede plaats te bezetten, waarbij zelfs de Amsterdamse negen/tallen De Volewijckers cn DWV werden gepasseerd. In de over gangsklasse B is het Rotterdamse Neptunus nog ongeslagen, doch Sportclub Haarlem heeft zich thans weer zover hersteld dat een eervolle tweede plaats het resultaat werd. Het gepromoveerde Rooswijk (Beverwijk) heeft nog slechts twee punten kunnen ver overen, doch wij twijfelen er niet aan of hierin zal spoedig verandering komen. De standen in deze klassen zijn: Overgangsklasse A: Overgangsklasse B: RCH HHC 2 DWV De Volew. Hilversum De Spartaan UVV DOS Neptunus SC Haarlem The Catchers RFC Schoten 2 Rooswijk WGA 2 In de tweede klasse B ging de strijd voor lopig tussen EDO 2 en SVV. Zondag heeft het reserve negental van EDO in Rotterdam tegen laatstgenoemd team een zware 160 nederlaag geleden, waardoor de Rotterdam mers op kranige wijze hun kracht hebben bewezen. De Kennemerland-reserves staan in deze klasse op de laatste plaats. Sportclub Haarlem 2 heeft momenteel in de tweede klasse C de leiding, die echter ge deeld moet worden met het Amsterdamse Thor. De standen zijn in deze klassen: Tweede klasse B: Tweede klasse C: SVV 4 8 SC Haarlem 2 4 7 EDO 2 4 6 Thor 4 7 Sparta 2 4 4 HCK 2 4 5 RCH 2 4 4 Rood Wit 4 4 HFC „H'lem" 2 4 4. THB 4 3 USC 3 2 ABC 2 4 3 Schiedam 3 1 Schoten 3 4 2 K'land 2 4 1 TIW 3 4 1 Het bestuur van de Haarlemse Honkbal- scheidsrechters Vereniging heeft voor Vrij dag 3 Juni des avonds om acht uur in hotel ,,De Leeuwerik" aan de Kruisstraat in Haar lem voor haar leden een bijeenkomst uit geschreven. waar de heer D. Beets, voorzit ter van de spelregelcommissie van de KNHB een lezing zal houden over de spel regels. Er schijnt iets aan de hand te zijn met Betel- geuze, de „linker-schou derster" van het sterren beeld Orion, dat in deze lijd van het jaar kort na zonsondergang laag bo ven de Westelijke hori zon staat. Betelgeuze vertoont de laatste we ken een bijzondere hel derheid. Betelgeuze's helderheid schommelt heen en weer. Zij is op zijn minst gelijk aan die van een ster van de eerste grootte, maar bij tijden loopt zij op tot die van een ster van de „grootte klasse nul"; in dat geval is de helder heid twee en een half maal groter. „Hemel en Dampkring" meldt, dat die helder heidsveranderingen on regelmatig verlopen; er is wel beweerd dat er een periode van ruim duizend etmalen te be speuren is, maar Betel- geuze schijnt zich aan die bewering niet te sto ren. Betelgeuze is een raar soort ster; tenminste als wij haar vergelijken met de zon en dat doen wij graag, omdat de zon voor ons nu eenmaal de stan daardster is. Die Orion- sler hoort thuis in het sterrentype der zgn. rode reuzen. De kleur van dit type sterren wijst op een lage oppervlaktetemperatuur (maar ruim 3000 graden de helft dus van die van de zon) en de naam „reus" heeft zowel be trekking op de licht sterkte als op de omvang van Betelgeuze. Die is zo groot dat een vliegtuig, dat met een snelheid van 1000 km. per uur in 40 uren rond om de aardbol zou vlie gen, voor een dergelijke rondvlucht om Betelgeu ze150 jaar nodig zou hebben. Andere vergelij king: als Betelgeuze plotseling de plaats van onze zon zou innemen, zouden de banen van Mercurius, Venus en de aarde er binnenin komen te liggen. Ware Betelgeuze hol, dan zouden wij er enige tientallen millioenen sterren van het formaat van onze zon in kunnen opbergen; zij is tegelij kertijd zo ijl dat zij, wil den wij haar plunderen om er zonnen uit te ma ken, slechts het mate riaal voor een goed do zijn zonnen zou kunnen leveren. Anders gezegd: Betelgeuze weegt maar twaalf tot vijftien keer zoveel als onze zon. Gamow, een in 1924 naar Amerika geëmigreerde Russische sterrenkundi ge, gelooft dat rode reu zen sterren zijn die zich nog in een vroeg stadium van hun ontwikkeling b winden. Onze zon, die tot de oudere sterren be hoort, is volgens hem in haar jeugd ook een reus achtige rode bol geweest, aanzienlijk minder licht gevend dan nu. Klopt die hypothese dan zien wij in Betelgeuze dus een soort jeugdpor tret van onze zon. De helderheidsschommelin- gen hebben waarschijn lijk te maken met schei kundige processen die zich in het inwendige van deze reuzenster af spelen. G. v. W. De eerste overwinning van onze landgenote Fenny ten Bosch tijdens de internationale tenniskampioenschappen van Parijs werd behaald op de kampioene en eerste speelster van Frankrijk. Maud Gastier verdedigde zich moedig, maar haar leeftijd woog zwaar en ondanks haar weerstand moest zij het onderspit delven tegen haar veel jongere tegenstandster. In de eerste set ging de strijd aanvankelijk gelijk op tot Fenny ten Bosch na 7—7, twee games op haar naam bracht en met 97 won. In de daaropvolgende set had de Frangaise zich hersteld en dank zij verscheidene mis slagen van onze landgenote nam zij deze set met 75. In de laatste en beslissende set ging Fenny ten Bosch onmiddellijk tot de aanval over. Mevr. Gastier had geen ant woord op dit vastberaden offensief en met 63 won onze landgenote de set en de partij. De 11e étappe van de Ronde van Italië, van Rome naar Napels over 242 km., is gewonnen door Zucconelli (It.) in 7 uur 28 min. 22 sec. De uitslag luidde verder: 2. Piazza (It.) z. t.; 3. Fantini (It.) z. t.; 4. Favero (It.), z. t.; 5. Falaschi (It.) z. t.; 6. Grosso (It.) z. t.; 7. Albani (It.) 7 uur 28 min. 39 sec.; 8. Benedetti (It.) z. t.; 9. Caput (Fr.) z. t. Het klassemeent luidde verder: 10. Ciancola (It.) 7.28.30; 11. Van Kerkhoven (FB.) z. t.; 12. Baffi (It.) z. t.; 13. Escola (Sp.) z. t.; 14. Volpi (It.) 7.29.15; 15. Pettinati (It.) 7.29.28; 19. Koblet (Zwits.) 7.32.05; 35. Van Breenen (Ned.) z. t. 43. Maenen (Ned.) z. t.; 45. Roks (Ned.) z. t. 46. ex aequo een groep renners bij wie De Groot, Gerrit Voorting en Wout Wagtmans, allen in dezelfde tijd als Koblet: 7.32.05. Het algemene klassement ziet er als volgt uit: 1. Monti (It.) 53.55.0; 2. Géminiani (Fr.) 53.55.10: 3. Nencini (It.) 53.55.12; 4. Magni (It.) 53.55.51; 5. Clerici (Zwits.) 53.56.05; 6. Coppi (It.) 53.56.22; 7. en 8. Wagtmans en Gerrit Voorting (Ned.) 53.56.45; 9. Moser (It.) 53.56.53: 10. Assirelli (It.) 53.56.54: 11. Van Breenen (Ned.) 53.58.41; 12. Fornara (It.) 53.59.59: 13. Botella (Sp.) 54.00.21; 14. Benedetti (It.) 54.00.36; 15. Astrua (It.) 54.01.06: 49. De Groot (Ned.) 54.14.49: 65. Roks (Ned.) 54.24.14; 89. Maenen (Ned.) 55.03.32. Het ploegenklassement der buitenlanders luidt: 1. Frankrijk 560 pnt.; 2. Zwitserland 579 pnt.; 3. Nederland 667 pnt.; 4. Spanje 676 pnt.; 5. België 969 pnt. Traag De rit van Rome naar Napels werd in zeer traag tempo gereden cn vele toeschouwers kregen het gevoel of zij een herhaling zagen van het gebeurde van verleden jaar. toen de renners bij onderlinge afspraak tijdens de étappe een „staking" op touw zetten. Niet ver van Napels kreeg Van Breenen pech. doordat zijn voorband leeglien en ver vangen moest worden. Ook Wout Wagtmans kreeg met pech te kampen. Zijn achterwiel brak en dit kwam hem op het verlies van kostbare minuten te staan. Bij Capua namen Zucconelli. Fantini, Favero en Piazza de leiding van de beslis sende uitloonpogina. Doch bij Napels kregen zij gezelschap van Grosso en Falaschi. achter hen kwamen Van Kerkhoven en Escola. In Albano ontstond een grote stagnatie omdat de gehele bevolking was uitgelopen om Bruno Monti, die inwoner van het plaatsje is. toe te juichen. Monti, een jeugdige De wandelsportvereniging Viribus Unitis. bestaande uit patiënten en personeel van het Prov. Ziekenhuis in Santpoort, houdt op Zaterdag 4 en Zondag 5 Juni wandeltochten van 10. 20. 35 en 50 km. door de omgeving van Santpoort, Bloemendaal en Ovevveen. Zoals elk jaar wordt er gestart vanaf het terrein van het Provinciaal Ziekenhuis in Santpoort. Op Zaterdag tussen 2 en 3 uur en od Zondag tussen 10 uur en half een. Deelname staat voor een ieder open. De afstanden ziin als volgt verdeeld: 10 tot en met 13 jaar alleen 10 km.; 14 tot en met 15 jaar 10 of 20 km.: 16 tot en met 17 jaar 10 of 20 of 35 km.: boven 17 jaar kunnen aan alle afstanden deelnemen. Degenen, die de wandeltocht goed vol brengen ontvangen een médaille. Groepen, bestaande uit tenminste 11 personen, de leider inbegrepen, ontvangen een mooie groepsprijs. Gisteravond werd door „Hof van Holland" een aanvang gemaakt met de tweede helft van de nederlaagwedstrijden om de „Nobels- beker" tegen het 2e team van de B.V. „Ons Genoegen" uit Zaandam. De leden van de B.V. „Hof van Holland" zetten onder spanning de 93 achterstand van de vorige avond om in een winst van deze avond van 102, waardoor de eind stand kwam op 1311 voor „Hof van Hol lend". „Hof van Holland" is tot op heden nog steeds ongeslagen Italiaanse „coming man", is leider in het algemeen klassement. Ingenomen De Nederlandse renners toonden zich in genomen met de bereikte resultaten. Deze étappe heeft geen grote eisen aan de deel nemers gesteld, maar vandaag wordt het lastiger. Dan moet geklommen worden tot hoogten van 1230 meter. Pellenaars herin nerde eraan dat Wagtmans de specialist bij de Nederlanders op het gebied van klimmen is. „Je weet nooit wat in die heuvels kan gebeuren", liet hij erop volgen. SPORTRAAD BLOEMENDAAL. Het secretariaat van de Sportraad van de ge meente Bloemendaal is gevestigd in de Oranjelaan 4 in Overveen. HANDBALLERS NAAR DUITSLAND. Zondag 12 Juni zal een Nederlands bonds- team in Hattingen in Duitsland een hand balwedstrijd spelen tegen het herenelftal van Westfalen. Een week later, op 19 Juni. zal een ploeg van Westfalen naai- Arnhem komen voor de returnwedstrijd tegen het voorlopig Nederlands elftal. NOORWEGEN—IERLAND In het Bislet-stadion heeft de vertegenwoordigende voetbalploeg van de Ierse Vrijstaat Woens dagavond met drieeen van de Noorse nationale ploeg gewonnen. De ruststand was eeneen. ZOMERCOMPETITIE KNZB. De voor de eerste klasse dames van de zomercompe titie van de KNZB gespeelde waternol owed - strijd tussen De Meeuwen en de Hollandse Dames Zwemclub is in een 32 zege voor De Meeuwen geëindigd. VAN ROESSEL WEER FIT. Bij een medisch onderzoek is gebleken dat Van Roessel geen enkel nadelig gevolg heeft overgehouden uit de bo'sing met de Zwit- seres doelman in de landenwee!strijd Neder landZwitserland. Hij zal Zaterdag en Maandag bij Willem II weer de midden voorplaats bezetten in de voetbalwedstrijden tegen Fortuna. ooxx3cox)c<x>xocc<xo^xxxxx>3ccccc<xxccc<»ax<xcccooccoco Ned. Herv. Kerk Beroepen te Zutphen (vac. P. v. Wijnen) P. A. Stapert te Moordrecht; te Nieuwe Tonge J. Boezer te Eethen en Dronselen. Bedankt voor Tholen J. Wieman te Oude water. Beroepen te IJsselmuiden J. T. Doornen bal te Oene: te St. Maartensdijk C. J. v. d. Broek te Meteren en Est. Beroepen te Stiens A. Faber te Boxum; te Steggerda A. W. Lenderink, cand. te Al melo. Bedankt voor Ede A. Vroegindewey te Veenendaal. Geref. Kerken Beroepen te 2e Exloërmond A. IJkema, cand. te Haarlem; te Schoonhoven-Willige- Langerak J. E. Hendriks te Winsterswijk; te Oostvoome G. v. Loenen, cand. te Delft. Aangenomen naar Nieuwer Amstel- Noord (2e pred.pl.) H. B. Weyland te Has selt, die bedankte voor Dieren (vac. A. J. R. Brussaard). Beroepen te Wolphaartsdijk D. Bouw- knegt, cand. te Nijeveen. Beroepen te Zwagerveen G. Veeneman te Nes W.D.). Aangenomen naar Oshawa (Ontario, Canada) M. Vrieze te Heemstede. Bedankt voor Berlikum K. Vegter te Noord-Scharwoude. Beroepen te St. Jacobiparochie S. v. d. Veen, cand. te Groningen. Tweetal te Zeist (4e pred.pl.) G. Rienks te Wormerveer en J. Wilschut te Gende- ren. Beroepen te Middelstum P. L. Smilde, Dr onrijp. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Toronto (Canada) (Canad. Ref. Church) F. Kouwenhoven te Hattem. Bedankt voor Bunschoten-Spakenburg D. Nieuwenhuis te Vlaardingen. Beroepen te Buitenpost K. J. Dijkema te Treebeek; te Zuidbroek J. M. Zinkstok, cand. te Kampen. De Amerikaanse minister van Defensie Charles E. Wilson heeft op een perscon ferentie verklaard dat de Verenigde Staten een „militair vermogen bezitten dat superieur is aan dat van welke mo gelijke vijand, ook". Rogers Lewis, onder-minister van de Luchtmacht, zeide bij dezelfde gelegen- 8 heid dat de Verenigde Staten superieur 8 zijn aan de Sovjet-Unie wat betreft de i kwantiteit en kwaliteit van de lucht- macht. De twee verklaringen werden afgelegd omdat nog al wat tegenstrijdige conclusies getrokken zijn uit de parade die de Russische luchtmacht begin Mei boven Moskou heeft gehouden. Wilson en Lewis zeiden nadrukkelijk dat wat de Russen bij die gelegenheid hebben laten zien, het officiële vertrou wen in de relatieve kracht van het Amerikaanse luchtwapen niet heeftj doen wankelen. Zij wilden echter geen vergelijkende cijfers geven. ocococ<xxxxxxxxxx>coc<xxxxxxx>cxx>coccccoccocococ'co(>coc'cooo Op de avond van de eerste Pinksterdag wordt in zeven kathedralen in Europa een bijzondere dienst gehouden. In de Rooms- Katholieke kathedralen van Utrecht, Li verpool, Mechelen, Keulen, Straatsburg, Wenen en Venetië wordt telkens een vol gende strophe gezongen van de pinkster hymne „Veni cx-eator". Een kort woord zal aansluitend gesproken worden door mgr. dr. B. J. Alfrink, mgr. William Godfrey, Ernest Joseph kardinaal van Roey, Jo seph kardinaal Frings, mgr. J. J. Weber, Theodor kardinaal Innitzer en Angelo Giuseppe kardinaal Concalli, patriarch van Venetië. Medewerking wordt verleend door de koren der zeven kathedralen. Via een uitgebreid lijnennet zal de ge hele plechtigheid, waaraan de zeven ka thedralen telkens voor vier minuten deel hebben, kunnen worden uitgezonden tus sen 20 uur en 20.30 uur door Hilversum I, Brussel Vlaams en Straatsburg I. Boven dien zullen speciale lijnverbindingen het mogelijk maken, dat in iedere kathedraal via de luidsprekers de plechtigheid in haar geheel te volgen is. Op 4 Juli zal in Birmingham in Engeland de vijfde internationale conferentie van studenten beginnen. Deze conferentie, die tien dagen zal duren, zal worden bijge woond door delegaties van meer clan vijftig nationale studentenverenigingen. Er zal worden gesproken over mogelijkheden van samenwerking onder meer op het gebied >*an studenten-uitwisseling en uitwisseling van inlichtingen, culturele activiteiten en gemeenschappelijke sociale en economische problemen. De eerste internationale conferentie van studenten werd gehouden te Stockholm in December 1950, op uitnodiging van de drie Scandinavische studenten-unies. Men was cle mening toegedaan, dat een, niet aan een partij gebonden apparaat ter bevordering van internationale samenwerking tussen studenten nodig was; vele studenten waren van mening, dat de bestaande organisatie, de „International Union of Students" lang zamerhand te veel gebonden was geraakt aan cle politieke richting van de Comin- form dan dat zij nog een bruikbaar appa raat zou zijn. Sedert de eerste ontmoeting zijn er jaar lijkse bijeenkomsten gehouden in Edin burgh (1952), Kopenhagen (1953) en Istan bul (1954). Tijdens cle conferentie in Edinburgh wer- voorbereidingen getroffen voor de instel ling van een administratief lichaam voor het uitvoeren van cle plannen en besluiten van cle conferentie. Het secretariaat, ge vestigd in Leiden, begon zijn werk in Augustus 1953. Te Arnhem is aanbesteed de bouw van een gemeentespaarbank aan het Gele Rij dersplein. Van de dertien uitgenodigde in schrijvers was de laagste Kuipers Bouw bedrijf C.V. te Arnhem met f 1.025.656. Deze som ligt ongeveer een ton beneden de raming. Hoogste inschrijver was het alge meen aannemersbedrijf „I. G. B." N.V. te Breda met f 1.267.000. Het rijk heeft zicii accoord verklaar1' met de stichting van een nieuw rijksarchief gebouw in Arnhem, indien zowel de ge meente Arnhem als de provincie Gelderlar bereid zijn elk f 70.000 in de bouwkosten b: te dragen. Bij de becijfering is men er var- uitgegaan, dat een nieuw gebouw globaal 1 millioen gulden zal kosten en dat met ver- en aanbouw van het bestaande ongeveer f 500.000 zal zijn gemoeid. Bij het pluimvee van een landbouwer 'n de buurtschap Linde bij Vorden is nseudo-vogelpest geconstateerd. Alle kippen mnesten warden afgemaakt.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 13