Zandvoortse raad besluit „met bloedend hart" tot verhoging der straatbelasting Locomotief Rudge - Simplex Van Weert Kort en bondig J. J. v. KOOTE Reeds vijfduizend gulden voor getroffen kampeerders Raad van Haarlemmerliede aanvaardt concept-uitbreidingsplan Ook bij ons Haarlemmermeer In Zandvoortse raad weerstand tegen gemeentelijke hulp Zandvoort Bennebroek HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Burgerlijke Stand van Haarlem Betere verlichting Rioolwaterzuiverings installatie Rode Kruis Vijfhuizen Helicopter landt in dorp Fotozoekrit Bij S A M SON: Amerika telt 165.000.000 inwoners Nu DUBEC MAXOUL sa 2*atul.listila9 Slechts enkele kleine wijzigingen Ballonnenwedstrijd 'l'ocht ouden van dagen Docenten technisch onderwijs komen in Haarlem leren Tweemaal veertig jaar in dienst bij de N.S. Uitspraak in aanrijdingszaak Nu ook Franco in de NAVO? DONDERDAG itMEI 195 5 Er waren een tweetal punten in de agenda, die Zandvoorls gemeenteraad Woensdagavond j.l. afwerkte, welke de gemoederen der vroede vaderen geruime tijd in beweging brachten. Het eerste was bet voorstel van B. en W.. om ingevolge schrijven van Gedeputeerde Staten, vol gens de door het ministerie gegeven richt lijnen, over te gaan tot de invoering van een straatbelasting op de ongebouwde eigendommen van 3 voorts reinigings- icn rioleringsrechten te heffen, welke laat ste heffingen door B. en W. werden voor gesteld niet in te voeren, doch deze te vervangen door verhoging van het percen tage van de straatbelasting voor gebouwde eigendommen van 6 tot 10, waardoor de eigen inkomsten der gemeente tot f 40.300 gouden worden opgevoerd, met als gevolg dat belangrijk verhoogde uitkeringen uit het gemeentefonds mogelijk zouden worden. In een uitermate fel betoog keerde de heer Tates (VVD) zich tegen dit voor stel dat hij zéér vreemd vond in het hui dig tijdsbestek nu van regeringswege over niets anders wordt gesproken dan over belastingverlaging. Zandvoort wordt thans het ware gedwongen, ondanks dit re- geringsstreven, een belastingverhoging in te voeren van maar liefst 67 Daarom ontmoet dit voorstel heftige tegenstand 'bij de WD-fractie. Verhogingen uit het gemeentefonds komen de gemeente rech tens toe en hieraan mogen geen subjec tieve voorwaarden worden verbonden. Spreker vindt dit een zeer laakbaar ge baar van Gedeputeerden. Bovendien wordt •door eventuele aanneming van dit voor stel een bepaalde groep der inwoners ge dupeerd, n.l. de huis-eigenaren. 3 straat belasting op ongebouwde eigendommen, met een totaalopbrengst van f 300.acht spreker een „onding". Hier dient niet de weg van de minste weerstand te worden gevolgd doch een principieel en objectiet standpunt te worden ingenomen. „Ik mag verwachten", aldus spreker, „dat de raad 'unaniem op dit voorstel een krachtig „neen" zal laten horen. Zéér zeker, zolang het rijk op de vette pot van het gemeente fonds blijft zitten, een pot, waarop de gemeenten recht hebben!" De heer Lindeman (KVP) gevoelde zich in zekere mate gedwongen tot deze belastingverhoging, zou daarom hier in tegenstelling met de heer Tates, ondanks het dwingende van het voorstel een krachtig „ja" willen laten horen. Zou de raad thans geen subjectieve voorwaarden, maar wel een subjectieve uitkering willen aanvaarden? Dat is volkomen onverenig baar. Aan een „neen" zitten veel te vee) consequenties vast, nog afgezien van het feit, dat Zandvoort deze verhoogde uit kering uit het gemeentefonds na een „neen" zou verspelen. Spreker ziet wel principiële bezwaren tegen het heffen van deze belastingverhoging op een bepaalde bevolkingsgroep, doch er staan zoveel technische en practische voordelen tegen over dat nolens volens van de nood een deugd zal moeten worden gemaakt. De heer Web er (Algemeen Zandvoorls Belang) betoogde, dat gezien de manier, waarop dit voorstel de gemeente wordt op gelegd zijn fractie haar steun aan dit voor stel niet kon geven. Spreker had tenslotte nog liever een kleine verhoging van de gas- en waterprijzen gezien, dan zouden de meerdere lasten over de gehele bevol king zijn verdeeld. De heer Van K u ij k (Arbeid) vroeg zich of, of hier werkelijk subjectieve eisen werden gesteld. Spreker wiide we ten of dit hogere belastingpeil reeds in andere gemeenten werd bereikt, of dat Zandvoort in dit opzicht nog een bevoor rechte positie inneemt. De heer Siegers (KVP) vond het voo*stel onbillijk, doch de gemeente kan er niet onderuit. De heer G o s e n (AR) betoogde dat Ge deputeerden hier met subjectieve normen werken, waaruit blijkt, dat dit college oog b«eft voor de bijzondere belangen van ADVERTENTIE kunt U een KINDERWAGEN kopen voor 98.75 met uitneembare bak. Maar het is natuurlijk niet de mooiste. Komt U eens kijken. Keuze uit 100 wagens in alle bekende merken. VOOR DE BABY HAARLEM. 25 Mei 1955 ONDERTROUWD: 25 Mei, J. Groenenberg en J. C. Kuitert; P. Bakker cn C. W. M. Lemstra; A. J. Mozer en E. Pauw; A. Visser en J. E. Lievendag; N. A. Vernout cn A. Groeneveld; J. C. Koelemeijer en L. van den Hoek; L. F. van Nieuwenhuizen en C. M. de Groot; G M. van Rhijn cn A. Staal; J. A. Bel en Th. van Kouteren; M. V. Peerdeman en E. S. de Wit; E. van den Haak en J. Klapwijk; A. van der Schoor en M. van Aken; A. de Zwart en H. A. Wilbert; J. G. W. van Mill en L. M. van der Vooren. GEHUWD: 25 Mei, A. J. Kruidenberg en J. Th. Dorlandt; J. C. Salman en A. M. J. Bosman; C. A. van Dijk en M. M. Blesgraaf; C. Davelaar en G. C. Schoemaker; H. Soel- laart en A. Toorenent; H. van Wijngaarden en A. Pel; G. H. Rothert en J. P. L. Gelaudie; P. A. Habich en D. A, M. Klooster; P. J. Homburg en C. van Oldemark; IJ. Koopman en A. de Leeuw; C. J. Bergman en C. Weber; A. H. de Ruiter en A. A. P. Jacobs; B. J A. Hilterman en C. J. Kruining; W. Nupoort en A. C. Nelis; A. Kensen en A. M. C. C. J. Beset: J. G. Rna'ijon en C. A. Weijers; H. van der Hout en L. C. E. Hietbrink; H. Ruighaver en H. P. Willemsen: E. Th. G. Nuijlens en J. D. M. Commandeur. BEVALLEN van een zcon: 24 Mei. S. W. C. Hultzervan Schaijck; M. Hooijen Kruijt; J. C. van Berkde Mooij, 2 z.; 25 Mei, J. OuwerkerkOuwerkerk; A. Stern Janus; Th. M. H. BeumerKoek. BEVALLEN van een dochter: 24 Mei, G. van Leeuwende Jong; A. J. van Dodeweerd —van de Weerdt; C. A. M. de Kok— Meijnckens; 25 Mei, A. PijnakerDol; M. OffenbergJonkman. OVERLEDEN: 23 Mei, J. Mceler—Duive- stein, 91 j., Zomerkade; J. Roeree. 81 j„ Ripperdapark; R M. Muller, 68 j„ Johan de Meesterstraat; R. Jansmade Jong, 67 j„ Leidsevaart: J. Th. Erdtsieck. 60 j.. Maerten van Heemskerkst.raat; 24 Mei. W. Blok. 7 j.. Gaslhuisvest; 25 7 rei. L. BakxHoekstra, 64 j., Johan de Breukstraat. Zandvoort. Het voorstel biedt zovele voor delen, dat de gemeente zich dit „kluifje" niet mag laten ontgaan. Spreker zal met een „bloedend hart" vóór dit voorstel stemmen.daarbij het meest betreurend, dat slechts een deel der bevolking erdoor wordt getroffen De heer Slagveld (Zandvoorls Be lang) vond eveneens dit voorstel bijzon der onprettig. Was echter bereid, het le steunen, op voorwaarde, dat een termijn van twee jaar wordt gesteld. Wethouder K e r k m a n. de sprekers be antwoordende, zei, dat óók B. en W. dit voorstel niet gaarne deden. Er is door het college met Gedeputeerde Staten véél over deze zaak gecorrespondeerd, doch tenslotte bleef deze enige mogelijkheid om de sub jectieve uitkeringen te verkrijgen. Zand voort is niet de enige gemeente, die deze rechten gaat heffen. Er zijn reeds vele ge meenten, die b.v al lang rioolrechten hef fen, niettegenstaande zij niet om verhoog de uitkering uit het gemeentefonds hebben gevraagd. Spreker gaf daarvan verschil lende voorbeelden. Hier is geen kwestie van angst, maar van inzicht en het stond voor spreker vast dat Gedeputeerden de belangen van Zandvoort door dit voorstel dat moest komen omdat ministeriële richtlijnen dit aangaven juist krachtig hebben verdedigd. Wat het voorstel van de heer Slagveld betreft om een peri ode van twee jaar te bepalen, wilde spre ker de toezegging doen, dat zal woraen bestudeerd, of te zijner tijd een vervan gende heffing moge'i.ik is. Bij de replieken bleven alle sprekers op hun standpunt staan. Het voorstel werd aangenomen met 9 tegen 5 stemmen. Te gen stemden de heren Tates, Breure, Ko ning, Weber en Slagveld. De verdere afwerking der lange agenda verliep in een verrassend snel tempo. Zelfs een voorstel voor het beschikbaar stellen van een crediet van f 168.000. met bijkomende meerdere jaarlijkse lasten van f 20.000.voor een betere verlich ting van de dorpskern, werd. zonder dal hierover een enkel woord werd gesproken, onder hamerslag aanvaard. Een voorstel van B. en W. om het raads besluit in te trekken, waarbij goedkeuring werd verleend voor het openhouden van bloemenwinkels en slijterijen tot 7 uur inplaats van tot 6 uur in het wintersei zoen ter. behoeve van de forensen, waar legen de staatssecretaris van Economische Zaken bezwaren maakte omdat de nood zaak daarvan naar zijn mening niet aan wezig was werd door de heren G o s e n. Siegers en Tates betreurd. De heer Weber stelde voor een enquête te hou- j den onder de belanghebbenden, om te on derzoeken, of dit nu nog wel nodig was. De voorzitter voelde daar wel iets voor en tenslotte werd het voorstel van B. en W. tot intrekking aangenomen onder voor waarde. dat, wanneer daartoe van belang hebbenden verzoeken binnenkomen, een enquête zal worden gehouden, waarna deze zaak opnieuw zal worden bezien. Het voorstel van B en W om een crediet van f 14.000.-beschikbaar te stellen voor aanschaffing van een dump-auto op tier. wielen ten behoeve van publieke werken, waarvoor een nog niet gebruikte Ameri kaanse legerwagen kan worden aange kocht, werd aanvaard, onder voorwaarde, dat een rapport van deskundigen de de gelijkheid van deze wagen heeft aange toond. f 4750.--- werd gevoteerd voor het bouwen van een stenen bewakershuisje in het Vij verpark. De heer W e b e r. was er zeer ver heugd over, alleen al, omdat er ook toilet ten in komen, al waren die volgens spreker wel wat erg ver weg. (Hilari teit) Dc raad sprak zich unaniem uit voor de Het bestuur van de afdeling Vijfhuizen van 1-Iet Nederlandsche Roode Kruis heeft op een onlangs gehouden vergadering on der meer gesproken over de bloedtrans fusiedienst. Nu de geelzuchtepidemie ach ter de rug is, zijn de afname-avonden weer begonnen en zal ook Vijfhuizen weer aan de plasm ad i en,st medewerking verlenen. Tot nog toe werden de Vijfhuizenaars. die bereid waren een halve liter bloed af te slaan, steeds naar Hoofddorp vervoerd, waar de afname plaatsvond. 1-Iet bestuur heeft nu besloten om, te beginnen met d-e campagne die dit najaar zal worden ge houden, in het dorp Vijfhuizen zelf af te nemen. Voor velen zal dit een belangrijke tijdsbesparing betekenen, terwijl zij, die veraf wonen, zullen worden gehaald en thuisgebracht. Verder werd besloten in het najaar een bijzondere propaganöa-avond te beleggen. Dr. A. Melchior zal dan vertellen over zijn reis naar het gebied van de Amazone en hierover een film vertonen. Voorts kwamen ook de plannen ter spra ke betrekking hebbend op het eeuwfeest van de Haarlemmermeer, waaraan ook de verscheidene afdelingen van het Rode Kruis in deze streek hun medewerking zullen verlenen. Op 2 Juli zal in Vijfhui zen een grote Rode Kruis-demonstralie worden gehouden, waarbij een helicopter in het dorp zal landen ter demonstratie van het vervoer van gewonden door de lucht. De jaarlijkse Rode Kruis-collecte zal hier in de week na Pinksteren worden ge houden. Een geheel nieuwe puzzlerit voor auto's en motoren heeft de motorclub „Zandvoort" uitgeschreven op tweede Pinksterdag. Dan zal namelijk een fotozoekrit worder gehou den, waarbij de deelnemers geen routekaart meekrijgen, doch een kaart, waarop afge drukt zijn een tiental genummerde foto's van bekende punten in Haarlem en directe omgeving. Bij elk van deze punten staat een controle opgesteld, welke de kaart moet af stempelen. De bedoeling daarbij is. dat de deelnemers deze punten in de juiste volgorde van de foto's aandoen. Nadere gegevens over deze ril, wat betreft lengte enz. worden bij de start, verstrekt, welke plaats vindt van 2 uur af bij het clubhuis „Paviljoen de Vijver hut". bouw van een rioolwaterzuiverings-instal- latie in het getoonde schema A, waarin in het rapport van de directeur van Publieke Werken naast een drietal andere oplos singen. de oorspronkelijke piaats gehand haafd bleef, n.l. tussen het Corodex-con- ccrn en dc spoorbaan. De heren Linde man. Siegers, Weber, Van K u ij k en Tates maakten zich tot woordvoer ders bij de verdediging van dit plan en uitten enkele wensen ten opzichte van uit breiding der begraafplaats, het aangren zende vvoningbouwterrein en bet inscha kelen van een particulier architectenbu reau. De voorzitter en beide wethouders beantwoordden de sprekers uitvoerig, waarbij de situatieschetsen over de groene tafel circuleerden en tenslotte lot de situ ering in bovengenoemd schema besloten werd. De overige punten werden zonder debat aanvaard. Uit de rondvraag kwam als belangrijk ste punt naar voren de vraag van de heer Koning, of nog voor het zomerseizoen de Grote Krocht wordt veranderd, waartoe de raad reeds geruime tijd geleden besloot. De voorzitter deelde mede, dat door Publieke Werken thans voorbereidingen v/orden getroffen voor verschillende ont eigeningen. daar de onderhandelingen met de betreffende eigenaren op niets zijn uit gelopen, zodat thans de wettelijke weg dient te worden gevolgd. Om half elf bleef daarna de raad nog even op voorstel van de voorzitter- in be sloten zitting bijeen. BINNENLAND De 42-jarige dr. P. Hoonhout, leraar aan het R.K. gymnasium voor jongens te Rotterdam, rt Woensdag met zijn bromfiets door een vrachtauto aangereden. Hij werd ernstig gewond en bleek bij aankomst in het ziekenhuis Coolsingel te zijn overleden. De Amsterdamse rechtbank heeft Woensdag de 35-jarige vertegenwoordiger J. P., die een strafblad heeft met dertien vonnissen, overeenkomstig de eis wegens diefstallen uit auto's veroordeeld tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar en ter beschikkingstelling van de regering. HAARLEM EN OMGEVING Kinderoperette. Heden, Donderdag avond 26 Mei, geeft het kinderkoor „Jong Haerlem" onder leiding van mej. W. van Elöik, een opvoering van de kinderoperette „De Pruik van de Koning" van J. Th. van der Wal, in gebouw St. Bavo. ADVERTENTIE VERSE ROOMBOTERf 1.02 BELEGEN KAAS per 100 gram 0.25 Nwe Groenmarkt tegenover de Paterskerk Telefoon 20823 (A.F.P.) De Amerikaanse dienst voor de volkstelling heeft Woensdag medege deeld, dat de Verenigde Staten Vrijdag ochtend om negen uur hun 165.000.000ste inwoner zullen krijgen, aldus wordt uit Washington gemeld. ADVERTENTIE ook in ovaal model! Aan dc uitgelezen, pure Oricntcabakken, die sir 1885 aan DUBEC cigaretten dat uitzonderlijk verfijnde karakter geven, veranderc natuurlijk niets. F.ris thans slechts een nieuw /zWe/bijgekomen: DUBEC MAXOUL is voortaan óók in ovaal verkrijgbaar. DUBEC - edel en zacht, door het uiterst lage nicotinegehalte, ?iet u dagelijks méér roken. Let u maar eens op! Het smaakhersiel bij de rokers vordert gestaag! Dubec Maxoul rond ovaal f Dubec no. 4 (m bel bekendc rode doosje 90 Ct. DUBEC, de edele Oriènl-cigarcl ADVERTENTIE Verschaft U een paar genotvolle Pinksterdagen met een RIJWIEL, BROMFIETS, SCOOTER of MOTORRIJWIEL van PLEIN 20 - TEL. 12000 GROTE HOUTSTRAAT 140 - TEL. 12343 ADVERTENTIE ba rt«lj oris straat 30-haarlem De Zandvoortse raad heeft Woensdag avond hot voorstel van B. cn W. om dui zend gulden ter beschikking te stellen van de op 18 Mei door tie storm getroffen kam peerders na ampele besprekingen aan vaard. Men was niet onverdeeld voor deze hulpverlening, maar de verklaring van de burgemeester, dat Amsterdam tweeduizend en Haarlem duizend gulden via het Strand schap beschikbaar hadden gesteld, deed tie aarzelenden zwichten. De heer Breure (V.V.D.) zag wel eni ge bezwaren. Vroeg zich af, of in dit geval op gemeentepenningen aanspraak mag worden gemaakt. Was het voor de kam peerders niet mogelijk, zich te verzekeren? Wanneer spreker hier hard lijkt, is dit toch in wezen niet zo, want gaarne wilde de heer Breure als de raad daartoe zou besluiten, zijn presentiegeld van deze avond voor dit doel offeren. Wethouder Van d e r W e r f f betoogde, ciat de kampeerders geen Zandvoorters zijn, maar wol brengen zij de gemeente revenuen. De heer Koning (A.Z.B.) wilde het voorstel wel steunen, maar clan voor één keer cn op voorwaarde, dat de eerste rij tenten, die te dicht bij zee staan, gaat ver dwijnen. De heer Gosen (Prot. Chr.vroeg zich verbaasd af, of er iets met „het Strand schap" niet in orde was. Spreker meende, dat dit alleen maar ordenende bevoegdhe den had en nu gaat men opeens met ge meentegeld voor Sinterklaas spelen. Dc heer Tates (V.V.D.) was blij. dat een particulier comité voor hulpverlening werd opgericht, maar vond het te gemak kelijk, om direct naar de gemeentekas te grijpen. Spreker was het eens met de heer Koning over het roekeloos kamperen in de eerste rij tenten. En waar haalt de gemeen te nu plotseling deze duizend gulden van daan, vroeg spreker zich af, gelet op de fi nanciële positie der gemeente? Dezelfde wethouder die nu vóór dit voorstel is, kon niet méér dan tweehonderd gulden beschik baar stellen voor de Stichting '40-'45 in plaats van vijfhondetd gulden, die de heer Diemcr wilde geven, een bijdrage waar in tussen de stichting héél dankbaar voor is. Mevrouw Mol (Arbeid) merkte op, dat de gemeente dit kampeerterrein exploiteert en dus ook verplichtingen heeft. En laat men nu asjeblieft niet doen, alsof men er geen voordeel van heeft. Goddank behoren rampen als deze in het vóórseizoen tot de hoge uitzonderingen. De heer Weber (A.Z.B.) betoogde, dat dc gemeente niet de totale schade op zich neemt, doch slechts een verantwoord be drag en de heer Siegers (K.V.P.) zou gaarne zien, dat de schade door deskundi gen werd geschat. De voorzitter verklaarde, dat de schade door deskundigen zal worden opge maakt, het bedrag daarvan is echter meer dan achtduizend gulden, vermoedelijk zelfs het dubbele. Verzekeren is niet mogelijk, want de premie zou veel te hoog zijn, n.l. een kwart van de waarde. Spreker betoog de. dat het sociaal belang hier voor het tormccl belang diende te gaan. De tenten niet zo dicht aan zee zou inderdaad beter zijn, doch opheffen van de eerste rij tenten zou zeer velen duperen. Het college zal echter aan deze zaak wel de nodige aan dacht besteden. Aan het strandschap man keert gelukkig niets, integendeel, het heeft een eigen begroting en kan eigen uitgaven verzorgen mits onder goedkeuring van G.S. Spreker loonde zich zéér verheugd, te kunnen mededelen, dat het strandschap Woensdagmiddag in een spoedvergadering bijeen kwam en dat van de geleden schade de gemeente Amsterdam niet duizend gul den, zoals oorspronkelijk werd voorgesteld, maar tweeduizend gulden voor haar reke ning nam en de gemeente Haarlem duizend gulden, zodat met de bijdrage van Zand voort reeds vierduizend gulden bijeen is, plus duizend gulden van een dagblad. Daarom zou spreker cle hoffelijke geste van het beschikbaar stellen der presentie gelden thans niet aan de orde willen stellen. Nadat de heer Lindeman (K.V.P.) nog betoogd had, dat deze kampeerders voor een kwart deel inwoners van Zand voort zijn en daarom deze uitgave volko men verantwoord is en de heer Breure had verklaard, na het vele te hebben aan gehoord dat hem onbekend was, thans met volle sympathie met dit voorstel te kun nen meegaan, werd het met algemene stemmen aangenomen. Precies twee uur nadat de burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude, drs. J. J. M. Visser, tijdens de Woensdagavond in Halfweg gehouden gemeenteraadsver gadering het uitbreidingsplan in onderdelen ter behandeling had voorgelegd, verklaarde de raad zich eindelijk eenstemmig met het concept-besluit accoord. Alvorens hun fiat te geven, hebben de leden de plannen echter grondig van binnen en van buiten bekeken zodat niemand de raad later van een licht vaardig oordeel te kunnen beschuldigen. Zij begaven zich soms zelfs zo diep in de fines ses, dat de voorzitter er op een gegeven ogenblik voor waarschuwde, het uitbrei dingsplan toch vooral niet als een dwin gend voorschrift te beschouwen, daar het strikt genomen alleen maar richtlijnen bevat. Teneinde de raad op dit alles een zo dui delijk mogelijk inzicht te verlenen, waren aan een der wanden van de raadzaal de op de uitbreiding betrekking hebbende ont- werpschetsen opgehangen, terwijl ir. H. T. Vink tussen de raadsleden had mogen plaats nemen, om als assistent van profes sor Wieger Bruin uit Amsterdam, de plan nen van een eventueel gewenste toelichting te voorzien. Bij de bespreking van het uitvoerige rapport dat de raadsleden was toegezonden, gaf de heer Gijzel (Arbeid) uitdrukking aan zijn teleurstelling over het ontbreken van speciale woningen voor bejaarden. De voorzitter verzekerde, dat men de mogelijkheid hiervan wel degelijk heeft onderzocht. Daarbij was gebleken dat het aantal gegadigden waarschijnlijk te gering zou zijn om tot een lonende exploitatie te komen. Vandaar dat men dit heeft onder vangen door in de bebouwing een aantal ééngezinswoningen te projecteren, die ook voor bejaarden geschikt zullen zijn. De heer Van Esse (VVD) had de bun galows in de plannen gemist, doch nam ge noegen met de uiteenzetting van ir. Vink, die verklaarde dat dergelijke woningen in deze omgeving volkomen uit de toon zullen vallen. Daarvoor had deze spreker ook de heer Doeve (KVP) nog van het nut van een sneeltuin weten te overtuigen. De heer Doeve wenste verder de bouw van meer- Men zal zich herinneren dat op bevrij dingsdag door de jeugd een ballonnenwed strijd is gehouden. De meeste ballonnen zijn in Duitsland terecht gekomen en reeds zijn 31 kaartjes ontvangen, waarvan drie uit Maagdenburg. Dezer dagen zal de wed strijd worden afgesloten en men kan spoe dig de uitslag verwachten. De eigenaren van de drie ballonnetjes die het verst zijn gekomen en die het bevestigde kaartje terug hebben ontvangen krijgen een prijs; alle overigen een troostprijs. De ouden van dagen te Bennebroek die 65 jaar en ouder zijn, maken op 8 Juni hun jaarlijks uitstapje. Daar het comité „Auto tocht ouden van dagen" twintig jaar ge leden werd opgericht, belooft de 8e Juni een feestdag te worden. Het doel van de tocht is eerst Rotterdam waar in het restaurant van Diergaarde Blijdorp de lunch wordt gebruikt. Van daar gaat het naar Den Haag en Scheve- ningen. In Flora te Hillegom wordt de maaltijd gebruikt. Te ongeveer hall' tien hoopt men weer in Bennebroek te zijn. Door middel van een circulaire is weel een beroep gedaan op de ingezetenen om een auto ter beschikking te stellen en het comité financieel te steunen, teneinde de onkosten te dekken. Daarin is men elk jaar geslaagd. De mogelijkheid is niet uitgesloten dat een 65-jarige of wellicht nog oudere in gezetene geen uitnodiging heeft ontvangen om mee te gaan. Men wordt verzocht, zich zo spoedig mogelijk op te geven bij de secretaris, de heer H. J. Krauweel, Bijweg- laan 5, Bennebroek, tel. K 2502 - 681. Topmerken in alle uitvoeringen en kleuren De contactcommissie tussen het Nederlands Verbond van directies en leerkrachten bij het nijverheidsonderwijs en de stichting vakopleiding bouwbedrijf houdt op 1 en 2 Juni 1955 te Haarlem een tweedaagse leer gang ten behoeve van directeuren en leraren bouwkunde van het lager nijverheidsonder wijs. Hiervoor hebben zich reeds ongeveer 350 deelnemers opgegeven. Beoogd wordt directeuren en leraren kennis te doen maken met de jongste ontwikkelingen, welke van betekenis zijn voor het onderwijs in de bouwvakken. Vooraanstaande deskundigen zullen instructieve voordrachten houden en bezoe ken zullen worden gebracht aan de tunnel- werken en enkele grote bedrijven te Velsen. Tevens zal een inzicht worden gegeven in 'iet centrale rioleringsplan met zuiverings installatie van de gemeente Haarlem. gezinswoningen in overweging te geven: doch de voorzitter maakte hem er op attent, dat men in het uitbreidingsplan het karakter van een plattelandsgemeente heeft willen handhaven, en dat de door de heer Doeve bedoelde woningen meer tot de tuinstedenbouw behoren. Tenslotte vond de heer Doeve de betoonde zorg van Amster dam voor de uitbreidingsplannen van Haar lemmerliede bepaald roerend („Lief," ver beterde de voorzitter), maar toch meende hii dat hier achter andere motieven schuil gingen. Amsterdam had immers om aan passing van de plannen verzocht, doch spreker was overtuigd dat de hoofdstede lijke overheden veeleer vreesden, hier later woningen of wegen te moeten aantreffen, die niet met de Amsterdamse plannen stroken. Vandaar dat hij adviseerde, het betreffende schrijven voor kennis geving aan te nemen. Op deze wijze werden de verschillende onderdelen der plannen stuk voor stuk be sproken. Op enige kleine wijzigingen na ging de raad tenslotte zonder hoofdelijke stemming met het concept-besluit accoord. Daarvoor was men nog teruggekomen op de afwijzende beschikking van B. en W. op het door de heer A. Biesheuvel Bzn. aange vraagde bouwvolume. Het college had zich bereid verklaard, volume voor twee wonin gen beschikbaar te stellen mits één perceel dan geheel ter beschikking van de gemeen te zou komen, welk- aanbod door de heer Biesheuvel niet was aanvaard. En met recht, meende de heer Van Esse (WD), want hiermee heeft het college gehandeld tegen de vrijheid van het individu in. Bo vendien had spreker uit het advies moeten concluderen, dat B. en W. op deze wijze de zaken van particulieren zouden gaan be heren, van welke methode hij zich uiter aard een verklaarde tegenstander toonde. Nadat nog enige sprekers hun mening over deze kwestie te kennen hadden gegeven, verklaarde de voorzitter het te be treuren, dat de raad de handelwijze van B. en W. in grote lijnen kennelijk zo onelegant gevonden heeft. Doch het college was ervan overtuigd, juist te hebben beslist, omdat men wilde voorkomen dat het bouwvolume verloren zou gaan aan gegadigden buiten de gemeente. Nu de raad evenwel te ken nen heeft gegeven, dat aan het verzoek van de heer Biesheuvel op de een of andere wijze dient te worden voldaan, zal het col lege de zaak opnieuw bezien. Tenslotte zij nog vermeld, dat de raad instemde met de benoeming van een com missie, die zich zal bezig houden met de belangen van de spaarders voor een eigen woning. Deze commissie bestaat uit wet houder Bokma als voorzitter en de heren Verhallen, directeur van Sociale Zaken te Halfweg, en De Bruin, technisch opzichter. Tevens werd bekend gemaakt, dat Dins dag 14 Juni in café „De Keizerskroon" t°. Halfweg een vergadering zal worden ge houden voor allen, die in de bouwkas be lang hebben gesteld. W. Kranendijk en G. J. Zuidberg gehuldigd Op Woensdag 25 Mei herdachten de heren W. Kranendijk. tracteur 1. en G. J. Zuidberg, bankwerker, het feit dat zij veertig jaar geleden in dienst van de Ne derlandse Spoorwegen traden, waarbij zij thans aan de dienst van Materieel en Werkplaatsen verbonden zijn. Ir. J. Roosenschoon, plaatsvervangend chef van de Centrale Werkplaats bood de jubilarissen namens de directie zijn geluk wensen aan en overhandigde de heer Kranendijk een geschenk onder couvert. Deze gratificatie ontving de heer Zuidberg uit handen van de heer P. Mes, hoofdcom mies, die in gezelschap van de heer H. Scheen, chef van de tekenkamer, de jubï- ïaris thuis bezocht. Beide jubilarissen brachten deze feestelijke dag namelijk verder in huiselijke kring door. Namens alle leden van de administratie bood de heer Scheen een schilderij aan en een re productie van de lichtdrukmachine, waar aan de heer Zuidberg werkzaam is en wiens levensloop op deze reproductie in korte schetsen is vastgelegd. Jubilaris Kranendijk werd thuis geluk gewenst door zijn plaatsvervangend af delingschef de heer A. van Eeuwijk, ver gezeld door de heer H. Beekman, die als afgevaardigde van het jubileumfonds en alle collega's optrad. Beiden wensten de heer Kranendijk vah harte geluk en na mens de collega's overhandigde de heer Beekman hem voorts een actetas. De echt genoten der heide iubilarissen ontvingen fraaie bloemstukken. Naar wij reeds eerder vermeldden vindt de officiële huldiging door de hoofddirectie der Nederlandse Spoorwegen te Utrecht eenmaal per maand plaats, waarbij al'e jubilarissen met een veertigjarige dienst tijd gezamenlijk gehuldigd worden. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft Vrijdag de 50-jarige H. N. M. B. uit Am sterdam veroordeeld tot een gevangenis straf van zes maanden en ontzegging van de rijbevoegdheid voor drie jaar, omdat deze schuldig zou zijn aan een aanrijding, die op 3 Januari j.l. was geschied op een kruispunt te Sassenheim. Tengevolge van o'eze aanrijding werden drie personen ern stig gewond en verloor de 63-jarige L. F. H. uil Alkmaar het leven. De officier van justitie, had tegen B.. die had erkend dat hij schuldig was, negen maanden gevangenisstraf en vijf jaar ont zegging van cle rijbevoegdheid gerecjuireerd WASHINGTON (United Press) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles heeft medege deeld, dat zijn ministerie vriendschappe lijk staat tegenover het opnemen van Spanje in de NAVO. Zowel in de Amerikaanse senaat als in het Huis van Afgevaardigden zijn thans voorstellen ingediend om Spanje te laten toefreden tot de Atlantische organisatie. Dulles stelde voor de voorstellen in geslo ten zittingen te behandelen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15