Binnenhuisarchitect woekert met te weinig ruimte (^Kort en bondig Haarlem-Zuid-W est <5Briei?en aan de redactie Zandvoort Hillegom Nieuw Vennep Vijfhuizen Bennebroek DINSDAG 31 MEI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT gaf een jeugduitvoering in zaal Dreef zicht Amsterdamse Be'"-* A. Meilink overleden Ergerlijke baldadigheid in Heemstede Provinciale da£ van „Steun Wettig Gezag" Reactie uit Moskou De „Akademie" ontwijkt vraag over atoomgevolgen Van Onselen in het Politie-elftal Vrijspraak voor onder wijzeres die lastig kind sloeg Revolutionnaire Raad wenst besprekingen Strijd in Vietnam in volle gang Knowland en Stevenson candidaten voor het Amerikaanse presidentschap PA aniens Opnieuw 2 jaar geëist tegen Zwollenaar Nieuw onderzoek in zaak tegen „kastelen-verkoper" Politie-speurtocht- oriëntatierit Seriewedstrijden van ZKC groot succes Vernieling door de jeugd SIZO 2—De Geuzen 2 Protestantenbond J. Marinus 40 jaar bij Leeuwenstein Ds. IJ. van der Zee veertig jaar predikant De bejaarden gaan een dagje uit toeren Ned. Bijbelgenootschap in vergadering bijeen 9 Dc vlag hangt uit aan het perceel Ha- melinkstraat 18, een der 102 woningen van het bijna voltooide complex van de wo ningbouwvereniging „De Voorzqrg" aan de Schipholweg in Haarlem-Oost. Die vlag was uitgestoken door de firma De Jager, die deze woning als „modelflat" had inge richt. Een inrichting welke noodzakelij kerwijs een demonstratie is geworden hoe men moet en ook kan woekeren met de schaarse ruimte welke de hedendaagse volkswoning heeft te bieden. De aan de firma De Jager verbonden binnenhuis architect Fokke Keemink heeft laten zien hoe door toepassing van zowel in kleur als gewicht lichte hetgeen daarom nog niet wil zeggen zwakke meubelen van een minimum aan ruimte toch nog een maxi mum aan profijt getrokken kan worden Zo slaagde hij er in in een woonvertrek van vier meter 45-en-een-half (de halve centimeters tellen bij dergelijke cellu laire afmetingen) bij drie meter 75 toch nog een eethoek van vier stoelen en een tafel en een zithoek van drie fauteuils met een rond tafeltje te construeren. -In het gebrek aan bergruimte van de woning zelf wordt enigszins voorzien door een veelvul dige toepassing van wandrekken en na tuurlijk door een hoog, maar smal berg meubel, dat het traditionele dressoir ver vangt. De binnenhuisarchitect heeft de ruimtewerking trachten te verbeteren door het maken van een gevarieerde kleur schakering- (de stoelen van de eethoek zijn afwisselend geel, zwart, grijs en rood bij voorbeeld), maar werd in dat streven he laas niet gesteund door de beheerders van de woning, wjint voor alle 102 woningen van het complex zijn, zo werd ons mede gedeeld. dezelfde behangetjes besteld.... En dat in een tijd, dat men toch bekend mag veronderstellen dat juist in kleine ruimten met muurverf en dergelijke aan trekkelijke resultaten zijn te bereiken. De heer Keemink heeft hetzelfde beginsel van het bereiken van een fleurig, maar daarom nog niet onrustig interieur nagestreefd in de twee slaapvertrekjes, waarvan het grootste twee meter 75-en-een-half bij drie meter 75-en-een-half meet en het kleinste drie meter 47 bij één meter 71. In het laatste moet een normaal bed van negentig centimeter breed met enig over leg worden opgesteld, omdat anders de deur niet geopend kan worden. Deze hui zen zijn voor het overgrote deel toegewe zen aan gezinnen die nu slechts één kind hebben. Wanneer er een kind bij komt, is óe enige oplossing, dat na de kleutertijd twee bedden boven elkaar worden ge- De buurtvereniging „Haarlem Zuid-West" ijvert met haar jeugdwerk met succes op het gebied van zang, spel en dans. Dit kon den wij ervaren op de middagvertoning, die Zaterdag in „Dreefzicht" plaats had en waarop een uitvoering van de kinderope rette „De Wonderbloem" de hoofdschotel vormde, naast enkele staaltjes van ballet kunst. Men kon zich verbazen hoe men het klaar speelde om een vijftigtal kinde ren op het kleine toneel te laten manoeu vreren en de hele voorstelling ordelijk te doen verlopen. Muzikaal is er aan deze „Wonderbloem" niet veel te beleven, al zijn er op dit gebied erger dingen in om loop, maar overigens is het een alleraar digst spel, dat gelegenheid geeft tot het vormen van kleurige groepsloneeltjes. De regisseur, mejuffrouw Van Belle, had zich daar met succes op toegelegd. Bovendien werkte het smaakvolle synthetische décor, dat men dankte aan de medewerking van Jan van I-Iemert, niet weinig mee om de vereiste sprookjessfeer te wekken en de bevolking van het wonderland, waar het stuk zich afspeelt, een passende omgeving te bezorgen, waarin zij zich kon thuis voe len. Er was natuurlijk een statige sprook jeskoning, een lieftallige koningin en een bij-de-handje van een prinsesje, dat met temperamentrijk spel de actie in het stuk de nodige stuwing gaf. Verder waren er een prins, het lijdend voorwerp in de hande ling, wiens prestatie opviel door zijn talent voor spreken en zingen, een verzorgster van de prinses, die wist te snikken alsof ze echt verdriet had. een fee wier verschij ning imponeerde en die zich met beschaaf de uitspraak verstaanbaar wist te maken, een hoofdman van de bosduivels om bang van te worden, evenals van zijn natuurge noten, waaronder een welbespraakte dwaalgeest en dan een complete hofhou ding, enige landlieden, een stel schattige elfjes, waarvan men kon verwachten dat ze zo de zaal zouden invliegen en ten slotte de onvermijdelijke groep kabouters met baard en pinnemuts en met of zonder af gezakte broekspijp. Het bonte gezelschap praatte een be schaafd Nederlands en acteerde doorgaans met een vlotheid alsof het dagelijks werk was. De enkele keer, dat er even eens wat haperde, kon de goede indruk van de op voering niet wegnemen. Wat het zingen betreft waren er zeer goede momenten van zuivere intonatie, echter ook een paar sa- menzangen die niet best stemden. Maar wij konden het de kleintjes, die er schuld aan hadden niet al te hoog aanrekenen. Mejuf frouw G. Fruitema deed aan de piano wat ze kon om het geheel bij elkaar te houden En toen dit fleurig kijkspel zijn beslag had gekregen, volgden nog enige nummers van de balletgroep H.Z.W. - ingestudeerd door C. Post en vaardig begeleid door mevrouw Zegwaart. JOS. DE KLERK. Openings koersen 3-3/4 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Arner, Lijn N. Seheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U.S. Steel Slotkoers Vrijdag lOl'/ie 304% 430% 395 V, 57314 120% 18014 178% 148% 144% 261 234% 231 Va 233 62 132% 84% 58% 28% 84% lOU/,8 304% 430% 394% 570% 119% 180% 178','2 146 143% 262 234 231% 233 62% 133 84%, 59% 28% 84 plaatst, hetgeen dan ook in de modelflat wordt gedemonstreerd. In het keukentje maar weinig groter dan het kleinste slaapvertrek heeft men uiteraard ook een inrichting welke op een zo efficient mogelijk huishoudelijk beheer is inge richt. Een gang naar de Hamelinkstraat is niet alleen leerzaam voor hen die een kleine ruimte zo geriefelijk mogelijk willen ge bruiken. maar ook voor hen die hun in terieur eens willen opfrissen bijvoorbeeld door nieuwe stoffering en vooral vloerbe dekking, waarvan enkele interessante as pecten te zien zijn. Tijdens de Pinksterda gen heeft een grote schare van die gele genheid dan ook gebruik gemaakt. Voor de inrichting van een woning van deze afme tingen schijnt de toepassing van modern meubilair welhaast onvermijdelijk, wil men ook nog voldoende loop- en leef ruimte voor de bewoners overlaten. Een gang naar deze modelflat is overi gens ook aan te bevelen voor hen die op enigerlei wijze betrokken zijn bij de ver betering van de volkshuisvesting. Wellicht dat zij, evenals wij, zullen schrikken van de ruimtelijke normen welke in deze tijd van economische hoogconjunctuur blijk baar ten aanzien van de volkswoning bouw blijven gelden. Voor hen is er zeker geen reden de vlag uit te steken. J. H. B. In de ouderdom van 73 jaar is te Haar lem overleden de heer A. Mel'link, oud leraar natuurhistorie aan de le HBS en aan cie Rijkskweekschool voor onder wij zers (essen aan de Leidsevaart. Ongeveer vijfenveertig jaar heeft hij het onderwijs gediend, waarvan het grootste deel als leraar. De thans overledene is op 13 Februari 1882 te Eibergen geboren en na zijn oplei ding tol onderwijzer was hij van 1 Decem ber 1902 tot 1 Augustus 1907 verbonden aan het lager onderwijs te West Terschel ling: daarna was hij tot 31 Mei 1908 on derwijzer te Haarlemmermeer en van 1 Juni 1908 tot 15 September 1909 te Am sterdam. Intussen was de heer Meilink benoemd tot leraar aan de Nutskweekschoo! voor onderwijzeressen en de Rijkskweekschool voor onderwijzers. Bijna veertig jaren, van 15 Mei 1908 tot 1 September 1947, was de heer Meilink verbonden aan de Rijkskweekschool. Hoe zeer hij deze functie als een belangrijk deel van zijn werk beschouwde en hoezeer hij zijn grote paedagogische bekwaamhe den hier kon uitleven, bewijzen de vier delen „Plant- en Dierkunde", welke hij voor de kweekscholen heeft geschreven. Deze leerboeken hebben met hun vele her drukken cie naam Meilink alom een goede klank gegeven. Bij zijn afscheid in 1047 en bij de reünie van de kweekschool in 1951 bleek hoe groot de gehechtheid was van leerlingen en oud-leerlingen aan deze hartelijke, geestige en zeer deskundige leraar. Behalve aan de Rijkskweekschool was de heer Meilink werkzaam bij het middel baar onderwijs, aanvankelijk als tijdelijk leraar le Haarlem en van 1 September 1915 aan cie Tweede HBS met vijfjarige cursus; 1 September 1920 werd hij overgeplaatst naar cie Eerste HBS met vijfjarige cursus en na het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd in 1947 werd de heer Mei link met ingang' van 1 September van dat jaar eervol ontslag verleend. Zijn ver diensten voor het middelbaar onderwijs zijn groot geweest en velen denken met voldoening terug aan de tijd, dat zij van hem les in natuurhistorie ontvingen. De heer Meilink ging bescheiden zijn gang en deelde zijn kennis gaarne aan an deren mee. Bijzondere belangstelling toon de hij voor de jeugd. Dat is gebleken uit zijn functie van voorzitter van de Ver eniging „Schoei cn Werlctuinen"; een groot aantal jaren heeft hij zijn tijd en krach ten aan de vereniging gegeven. In deze kring zal hij zeer gemist worden. De teraardebestelling is bepaald op Woensdagmiddag te Westerveld na aan komst van trein 15.02 uur. De luilakviering, die in Haarlem en om geving' pleegt gepaard te gaan met een aan tal plagerijtjes van goedmoedige aard. die dan ook door de meestcn welwillend wor den geaccepteerd, heeft in Heemstede Za terdagmorgen tot de excessieve baldadig heid geleid. Een paar melkhandelaren zijn daarvan de dupe geworden. Zij hebben 's nachts op ver scheidene punten kisten met flesscnmelk gereed staan, om daarmee hun klanten op tijd te kunnen bedienen. Deze kisten zijn de aandacht van een gedeelte der Luilak „vierende" jeugd he laas niet ontgaan, hetgeen de handelaren een niet onbelangrijke schadepost heeft op geleverd. Want van talrijke flessen werden de capsules verwijderd en de melk of de room op straat uitgestort, of zij deponeer den smerige lappen in de flessen, waardoor de inhoud eveneens bedorven werd. Verder Verstopten of gooiden zij verschillende ge vulde flessen in de tuinen der omwonenden, waarna de lege kisten dan triomfantelijk in enige lantaarnpalen werden opgehangen. Fon der handelaren werd door een sur veillerende politieagent gewaarschuwd. De daders liggen echter, zoals meestal in der gelijke gevallen, „op het kerkhof". Het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" houdt Zaterdag 4 Juni een provin ciale landdag te Haarlem. De afdelingen der reservediensten uit de gehele provincie zenden een aantal vrijwilligers naar Haar lem en houden tezamen een mars door de stad. De Haarlemse Politiekapel. de Am sterdamse Politiekapel, de muziekkapel van de Marine Vliegdienst te Valkenburg en enige tamboorcorpsen zullen de colonne be geleiden. Begonnen wordt in Den Hout en gemarcheerd wordt langs de Commissaris der Koningin en verdere autoriteiten, die omstreeks kwart over vijf bij het gebouw van de Provinciale Griffie aan de Dreef op gesteld staan. Na de mars door de stad volgt een broodmaaltijd in het Krelagehuis. Met een gevarieerd programma wordt de dag gesloten. In onlangs gepubliceerde artikelen ga ven wij meningen van geleerden in diver se landen over cïe gevolgen van de proef- nemingen met atoom- en waterstof-bom men. Thans ontvingen wij ook uit Moskou eerr reactie, namelijk van de „Akademie der We'epsehappcn" aldaar. Zij schrijft: De Akademie der Wetensehapoen van de Sovjet-Unie heeft uw brief ontvangen, waarin wordt verzocht om een uitspraak van de mannen der wetenschap in de Sovje'-Unie aangaande de gevolgen van de ondernomen proeven met atoom- en H- bómmen. De ^'eerden der Sovjet-Unie wensen evenals het gehe'e Russische volk. een verbod van atoomwaoens, ontwapening, een vreedzame samenleving en een econo mische samenwerking tussen de landen met verschillend sociaal, politiek en eco nomisch systeem. Het Sovjet-Russische' volk en zijn regering, de krachten op we tenschappelijk en cu'tureel gebied, arbei ders en boeren houden, tezamen met alle vredelievende vo'keren der wereld, vast aan hun verlangen om het niet tot gebruik te laten komen van de atoom- en H-wa- penen. maar streven er naar. dat de kern- physiea voor vreedzame doeleinden wordt gebruikt, ten voordele van heel de mens heid. Dank zij de ontwikkeling die door het werk van de Russische phvsici. chemici, wiskundigen en de constructeurs, inge nieurs en technici is bereikt, is het moge lijk geweest, verleden jaar een atoom reactor voor de industrie in werking te stellen. De bouw van nieuwe reactoren, die een grotere capaciteit zullen hebben, gaat ge lukkig voort. Men gebruikt de ontwikkeling van de kernphysica in de Sovjet-Unie voor vreedzame doeleinden. Deze energie dient de ontwikkeling van de mensheid en wordt reeds gebruikt in enkele takken van de industrie, in de landbouw en in de ge neeskunde. De Sovjet-Unie geeft kameraadschap pelijke hulp aan andere vredelievende landen om tot een vreedzame toepassing van de atoom-energie te komen. De So vjet-Unie werkt voor hen projecten uit. Het volk der Sovjet-Unie vecht er steeds voor om tot een verbod van de atoom wapenen te komen en wenst vernietiging van de reeds aanwezige voorraad". De brief was getekend door de heer N. M. Sisakjan. plaatsvervangend hoofd-se- cretaris van de Akademie. (Het zal de lezer duidelijk zijn dat dit antwoord de bedoeling der vraag ontwijkt. Wat de Sovjet-Unie met de kern-energie voor heeft, mag heel interessant zijn het werpt geen licht op wat Russische geleer den denken van de gevolgen der proefont- ploffingen, zoals die ook op Russisch grondgebied hebben plaats gehad en mis schien nog zullen plaats hebben. Redactie). In de week van 5 tot en met 11- Juni houdt de Arnhemse Politie Sportvereniging een internationaal Politie Voetbaltournooi, waaraan door 6 landen wordt deelgeno men. Van Onselen, lid van de PSV „Vel- sen" en van „Stormvogels" zal in het Neder landse team de middenvoorplaats bezetten. Maandag beeft (le Nieuwenhof, een instituuul voor Kath. Jeugdzorg te Maas tricht, zijn tweehonderd-jarig bestaan her dacht, Tot de helft der vorige eeuw was dit gesticht armenhuis, daarna weeshuis en sedert het begin van deze eeuw een insti tuut van zorg voor de verwaarloosde jeugd. Douane. ln uw blad van 14 Mei 1.1. wordt in het hoofdartikel onder de kop „Douane" commentaar geleverd op de cn- tiek van de Nederlandse Vereniging voor Vrijhandel op de nieuwe douane-voor schriften. Helaas heeft uw redactie echter nagelaten de door genoemde vereniging vermelde zakelijke gegevens te verifiëren. Het is namelijk niet juist dat de reiziger, die op Schiphol aankomt, slechts 40 siga retten vrij mag invoeren. Dit aantal is voor ingezetenen 80, voor Europese reizi gers 200 en voor intercontinentale reizi gers 400. Evenmin is het juist, dat aan geschenken, souvenirs e.d. niet meer dan f 10.mag worden meegenomen. Aan de Nederlands-Belgische grens is dit voor in gezetenen vrij toegestaan tot f 25.en elders tot f 15.terwijl reizigers niet- ingezetenen tot een waarde van 1' 40.vrij mogen invoeren. Het is ook onjuist ver band te leggen tussen deze voorschriften en bet „legertje douane". Het mag toch wel als bekend worden verondersteld dat het vrachtvervoer door de lucht aanzien lijke afmetingen heeft aangenomen en an derzijds juist op Schiphol de passagiers met een snelle douanebchandeling ten zeer ste gediend zijn. De opmerkingen, welke door u niet door de Nederlandse Vereniging voor Vrij handel over paspoorten worden ge maakt passen niet onder de titel „Douane". Het is toch algemeen bekend dat het mi nisterie van Buitenlandse Zaken het beleid t.a.v. paspoorten voert en dat de douane deze alleen aan de grens controleert, wan neer geen Koninklijke Maréchaussee ter plaatse is gestationneerd. Nader in te gaan op het door u geleverde commentaar ligt niet op mijn weg: ik be treur het echter dat uw blad zo lichtvaar dig ingaat op een artikel waarvan de door u aangegeven hoofdpunten onjuist zijn. Drs. G. CHR. VAN ECK, Hoofd Persdienst Ministerie van Financiën. Naschrift. Natuurlijk meenden wij te mogen aannemen, dat de Vereniging voor de Vrijhandel met juiste cijfers haar criliek staafde, en het spijt ons zeer dat we ons daarin hebben vergist. Intussen doet dat weinig af aan de zin van haar en ook onze critick op het instituut der invoerrechten op persoonlijke inkopen. Onze redacteur buitenland, die onlangs een journalistieke trip naar Brazilië maakte, moest voor de souvenirs die hij daar kocht (ter waarde van f 20.bijna f 10.aan invoerrechten betalen! Wat kan de rede lijkheid van een dergelijke belasting zijn? Onze opmerkingen over het euvel dei- paspoorten verliest niets van haar waarde door de aantekening van de geachte brief schrijver, dat de douane daar geen schuld aan heeft. Dat weet iedereen wel en ons verwijt gold ook niet de instantie die haar plicht vervult, doch hekelde het voortbestaan van de situatie. REDACTIE Het Amsterdamse gerechtshof heeft con form de eis de 37-jarige onderwijzeres H. M. J. N. uit Utrecht, die wegens mishande ling terecht heeft gestaan, vrijgesproken, In Februari van het vorige jaar was in haar klas van een R.K, jongensschool te Utrecht tumult ontstaan en de juffrouw kon de situatie slec.nts meester worden door een jongen een klap op het gezicht te geven, nadat ze zijn bril had afgedaan. Door de Utrechtse politierechter was de onderwijzeres ontslagen van rechtsvervol ging, maar de officier was in hoger beroep gegaan Ook voor het hof heeft de onder wijzeres verklaard, dat zij niet in drift, maar voliedig bewust de klap heeft gege ven om haar prestige in de klas onder de zeer moeilijke jongelui te handhaven. „De school herbergt enkele moeilijke opvoed bare en a-sociale jongens, waarbij een streng optreden wel gewenst is", zo had het als getuige gehoorde hoofd der school, verklaard. SAIGON (A.F.P. en United Press) Volgens gewoonlijk welingelichte kringen te Saigon zijn Zondag aan (le grens tussen Vietnam en Cambodja gevechten geleverd tussen regeringstroepen en bataljons op standelingen. behorend tot het leger der Hao Hao-secte. Tank-eenheden van het leger van premier Diem hebben volgens de eerste berichten reeds een aantal bases van IJoa Hao-secte. Tank-eenheden van het op verscheidene punten in de moerassen en rijstgebieden terugtrekken en achterhoede gevechten voeren. De strijd is ontbrand, nadat generaal Ba Cut, bevelhebber van het leger der Iloa 1-Iao, het ultimatum van premier Diem van de hand had gewezen en zijn troepen bevel gaf posten van het nationale leger te be sloken. Ook de Binh Xuyen-troepen ten Zuid-Oosten van Saigon zijn in de aanval gegaan. Om schendingen van haar grondgebied te voorkomen heeft de regering van Cam bodja besloten extra versterkingen naar haar grenzen te zenden. Overal worden wegversperringen aangelegd langs de grens met Zuid-iVetnam. De Revolutionnaire Raad in Saigon, die onlangs de afzetting van Bao Dai als staats hoofd afkondigde, heeft de bevelhebber van het leger der Ifoa Hao, Ba Cut, en andere leiders der Boedhistische secte, onder wie Pham Cong Tac, uitgenodigd met de Viet namese regering besprekingen te voeren. De raad stelt voor, dat men een plan zal opstellen voor het opnemen van de leider der Hoa Hao in het kabinet van premier Diem en van de strijdkrachten der secte in het Zuid-Vietrfamese. leger. De raad heeft voorts een politiek pro gram opgesteld, waarin hij zich onder meer uitspreekt voor de vorming van een enkele partij die moet strijden tegen de „kolonis ten', de feodale landheren en de commu nisten," en voor algemene verkiezingen voor een nationale vergadering, die een grondwet moet opstellen. De raad stelt verder voor, dat de banden van vriendschap met Frankrijk worden aangehaald op basis van gelijkheid en vrij heid en dat Zuid-Vietnam zal toetreden tot de Zuid-Oost-Aziatische Verdragsorganisa tie. De raad wil nationalisatie der gröte in dustrieën en landhervorming. Bomaanslagen In de nacht van Maandag op Dinsdag zijn te Saigon twee bomaanslagen gepleegd. In de slaapzaal van een godsdienstige instel ling werd een handgranaat geworpen, waardoor een leerling om het leven kwam, terwijl er achttien werden gewond. Een andere granaat werd, door partijgangers van de Binh Xuyen, geworpen temidden van een aantal Vietnamese militairen; vier hunner werden gewond. NEW YORK (Reuter). Volgens de New- York Times" voert de leider van de republi keinen in de Amerikaanse Senaat. William Knowland, een campagne voor het president schap van de Verenigde Staten. Hij zou de plaats willen innemen van wijlen Robert Tail en hierover mel-cle conservatieve leiders van de republikeinse organisaties onderhandelen. Fn Washington werd algemeen aangenomen, dat Senator Knowland herkiezing van presi dent Eisenhower' in 1956 niet in de weg zou staan,"indien laatstgenoemde nogmaals hel presidentschap van de Verenigde Staten wenst, aldus de „New York Times". Verder meldde het blad, dat de verslagen democratische candidaat van 1952, Adlai Ste venson, zich in 1956 weer candidaat za] willen stellen voor de presidentsverkiezingen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE Amsterdam. Gemeente Universiteit: can- rtidaatsxemaen klassieke letteren: J. van Gelder, Amsterdam. Nijmegen. Doctoraal examen psychologie: L. C. F. Lion, Nijmegen, J. Nas. Nijmegen en II. J. C. Dings. Roermond. Candidaatsexamen wijsbegeerte: J. A. M. Grosfeld (cum lande). Bergen op Zoom. Doctoraal examen klassie ken' .J. A. J. van Dietep (O. Carm) (cum laude), Nijmegen. J. A. Mortens C. M,, Njj- megen. Doctoraal examen Nederlands: A. F. J. KJerkx, Deventer N. J. Schuurmans 'moeder Dominicus) (cum lande). Brede. Doctoraal examen geschiedenis: M. ,T. H. Post. Hengelo. Doctoraal examen Engels: K C. Schenkel, Nieuwkoop en eandidaatsmm- men Engels: G. J. Duzijn, Zwolle en P. Til- man, Nijmegen. Candidaatsexamen psycho logie: de dames C. M. Wils, Nijmeaen en J. M. G. Emonts, Heerlen en de heren P. H. Jaspars, Gronsveld, I. C. M, Royen, Nijme gen, Th. G. G. Bezembinder, Breda en W. P. A. van Gessel, Deventer. Amsterdam. Vrije Universiteit: candi daatsexamen psychologie: O. W. Hol. Am sterdam en P. C. And de la Porie. Heemstede. Utrecht. Op proefschrift „The ionic theory of excitability" is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht de heer Eduard Sigismund Jacob van Lier, geboren te Utrecht. Voor hei Amsterdamse gerechtshof stond Dinsdagmorgen de 29-jarige Zwolse koop man P. S. terecht, die op 24 Maart van dit jaar door de Haarlemse rechtbank veroor deeld werd omdat hij een gestolen auto met een waarde van tienduizend gulden alsmede een grote partij pelzen voor f 1750 gekocht zou hebben. De rechtbank veroordeelde S. tot een ge vangenisstraf voor de tijd van twee jaar met aftrek van het voorarrest. De procureur-generaal vroeg thans de bevestiging van dit vonnis. Het gerechts hof zal op 14 Juni arrest wijzen. De zaak tegen de 42-jarige makelaar- taxateur D. D. te Staphorst, die ervan ver dacht wordt tal van boeren uit het gehele land duizenden guldens afhandig te heb- tfen gemaakt, zal op 14 Juni a.s. opnieuw door de rechtbank te Zwolle worden onder zocht. De rechtbank acht het onderzoek in deze zaak niet voiledig. Veertien dagen ge leden stond D. reeds terecht en toen eiste de officier van Justitie twee maanden met aftrek tegen hem. Onder het mom van Stichting Lande rijen" bood D. door middel van adverten ties in allerlei b'aden boerderijen en zelfs kastelen in Frankrijk te koop of te hum aan, zonder dat deze in zijn bezit waren. Zeer vele personen werdén het slachtoffer, onder anderen tal van Nederlandse emi granten in Frankrijk. Aan de vooravond van Pinksteren heeft de Zandvoortse reserve politie op de fiets een speurtocht-nriëntatie-rit gehouden door Zandvoort en directe omgeving over een af stand van 18 kilometer. Vooraf werd in het bureau door de heer P. Douma. die met de verkeersbrigade de rit had uitgezet, een verklaring gegeven over hetgeen van de deelnemers werd gevraagd, waarbij ook Zand voorts burgemeester aanwezig was. Deelgenomen werd door achttien man van de reserve-politie en zes man beroeospolitie, de laatsten buiten mededinging. Dat deze rit. welke voor het grootste deel in het donker werd gereden, menig probleem bood, bleek wel daaruit dat een der deel nemers, die geheel en al van de weg was afgedwaa'd, in Bloemendaal moest worden opgehaald. Van 8.30 uur af werd gestart met tussen pozen van twee minuten en om 11 uur wa ren a'len weer binnen. De jury bestond uit de heren Methorst en Douma. en de prijzen werden uitgereikt dooi de korpschef, de heer IJ. P. Huijsman. in tegenwoordigheid van Zandvoorts burge meester met echtgenote, welke als extra oriis een waardebon voor een boek hadden beschikbaar gesteld. De volgende uits'agen werden behaald: Reserve-politie: 1. P. Joukes 73 str.n.; 2. D. •T. Visser 81 str.p.: 3. J. Versteege 152 str.p.; 4. A. van Duiin 166 str.p.: 5. S. H van der Mjje. 208 str.n.; 6. P. A d'Hont 213 str.p. 7. W. Knner 229 str.p 8. P. Paan 233 strp.: 9. P. J. F. v. d. Mije.' 235 str.p.; 10. R. Balledux met als duo-passagier Nol van Fenema, 255 stro.; 11. C. Visser 257 str.p. De poedelpriis werd gegeven voor het hoee.ste aantd strafpunien nameliik 581. Beroeps-nolitie: 1. J. Post. 51 winstpunten en epen str.p 2. C. van Huffeien 40 str.p.: 2. IJ. Schraa 64 stro.: 4. A. van Waardenburg 88 sfr.o.: 5. R. Dijkstra 114 str.p. De noedelprijs- werd verstrekt voor 169 st'-foiinfen. Na afloon werd algemeen de wens geuit, op de-^e eerste rit, welke 'bedoeld was als experiment, een tweede te laten volgen. Deze rit zal binnenkort over een eroter tvaject worden uitgezet. Hieraan zal dan ook de beroeps-politie deelnemen. Teneinde da animn voor het korfballen in Zqndvoort n-og wat nier aap te wakkeren. cjnor de Zandvoortse korfbalclub '7vn cp furnortp P:nkc'«mdag OP h°f hO"kpv. '•e'd aan de Van T,enn<mweg seriewedstrü- den korfballen <rpbmiden. waarvoor vrij grrfe belanistellmbestond. Tn de t"mede klacco werd deelgenomen dep" een Rohdn-cpm'-Unatip uit Amsterdam, welke de eerste nrüs behaald", nameliik e-m zilveren lauwertak: de tweede nriis. een •rilvoren médaille was voor Animo Roadv 3: derde priis, een bronzen médai'le voo>- N'euw Flora 2. In deze Vbw werd 'evens nog Jroioppomen doo'- DSV; Nieuw Flora 3 en 7KC T. Eie priiswinnaars. die aPen acht nunfen hadd-m verworven, moesten door st'-afwornen de nriisverdeling vaststellen. In de derde klasse verwierf Nieuw Flora 4 de eerste prjis (zilveren lauwertak) met 0 nunten: de tweede nriis ring naar ..Snort Vereent" 4 met 8 nunfen (zilveren medaille); dp derde priis naar A urm-a 3 mot g punten (bronzen rylqi""), Tn de"p p"<-npn voorts anp wpdeti-p-'-.n pap] Nieuw Flora 5, Animp Readv 4 en 7KC I.' De fraaie nriiz»n waren door de Zand goed se korfbalclub beschikbaar fmateM. *i<ni].-o or°-anicoron/io pinh np een zeer ge- sinardn sportdag kan terugzien. ITet gemeentebestuur van Hillegom heeft onlangs in het Vosselaankwartier een aan tal nieuwe bomen geplant. Enige knapen van 9—11 jaar hebben een zestigtal van deze bomen met hun messen bewerkt. Een drie tal is totaal vernield. De politie heeft de zaak in handen. BENOEMING. De kerkeraad der Ned. Hervormde ge meente (Zuid) heeft tot ouderling benoemd in de vacature dr. J. Sprey de heer J. IJ. Wessels. Zaterdagmiddag word op het Sizoterrein een wedstrijd gespeeld tussen Sizo 2 en De Geuzen 2 uit Amsterdam. Vooral voor de Amsterdammers was dit een belangrijke wedstrijd. Bij oen geliik spel zouden z.e kam. pioen zijn in de afdeling der reserve derde klasse van de K. N. V. B. in de Zaterdag- middageompetitie. Gedurende de eerste sneelhelft was Sizo volkomen heer en mees ter op het veld. De meerderheid kon de ploeg echter niet in doelpunten omzetten. De rust kwam met blanco stand. Na rust hadden de gasten wind mee. Toch waren hel eerst de Hilieeompiers die de stand op 10 brachten. Het leek, alsof het kamoioen- schap verkeken was. totdat plotseling uit een doorbraak de midvoor van Amsterdam de gelijkmaker scoorde. Met deze stand (11) kwam het. einde. De voorzitter van Sizo bood bloemen aan. De samenwerking tussen de afdeling Hil legom van de Nederlandse Protestantenbond mei de afdcl'ivpn I,is.se en Sassenheim 's <m<:indigd. Tengevolge hiervan z.nl Mej d.s. Eouwpieesler niet langer optreden als vop'-gangsler in de afdeling Hillegom. Ds A. E. K. Pols, tot voor kort voorganger der Protestantenbond in Hillegom. heeft zich bereid verklaard tijdelijk deze functie weer te willen opnemen. BINNENLAND Door de lage waterstand op de Wadden is de veerboot „Friesland" Zaterdagmiddag met 500 passagiers tussen Holwerd en. Ameland vastgelopen. De veerboot „Wad denzee", voer uit om de „Friesland" hulp te bieden, maar liep eveneens vast. 's Nachts bij opkomende vloed zijn beide schepen vlot gekomen. Op de Haagseweg bij de Sloterweg in. Amsterdam is Zaterdagmiddag een personen auto in botsing gekomen met een bromfiets. De 45-jarige duo-passagier, echtgenote van. de bestuurder, liep ernstige kwetsuren op en is later overleden. De 42-jarige bromfiets- bestuurder is met een hersenschudding en een beenfractuur naar een ziekenhuis over gebracht. In Delft is de tentoonstelling „Hollands Glorie", die is gewijd aan het verleden van or.s land als zeevarende natie, geopend door de luitenant-admiraal b. d. C. H. L. Helfrich- De raad van bestuur van het Koninklijk Stituut van Ingenieurs heeft de gouden ronrad-médaille 1955 toegekend aan ir. F. Q, den Hollander, president der Nederlandse Spoorwegen. Vrijwel alle verenigingen in Roosen daal hadden bij de gemeenteraad een protest ingediend tegen een door B. en W. aan hangig gemaakt voorstel tot heffing van vermakelijkheidsbelasting over leden- en donateursgeld-m. In de vergadering van de raad namen B. en W. na rumoerige bespre- ikngen het voorstel tot de volgende zitting terug. De kantonrechter te 's Gravenhage heeft de 54-jarige directeur van een reisbureau A. H.. wonende te Rijswijk, veroordeeld tot 50 geldboetes van f 175 en dertig dagen voor waardelijke hechtenisstraf wegens het over treden van het rijtijdenbesluit. Bij een Gerechtelijk onderzoek was gebleken dat de chauffeurs ongeveer 80 uur per week. en soms wel 125 uur, werkten en dat alle werk- boekies onjuist waren ingevuld. In een spoedeisende vergadering van de gemeenteraad va.i Stav&nisse heeft burge meester Verhurg medegedeeld, dat de open bare inschrijving voor .de verbouwing van het Oranjeholel tot gemeentehuis een mis lukking was geworden. Hij uitte eritiek op de houding van aannemers die trachtten mis bruik te maken van de omstandigheden in de rarpogebied^n. Na ampele bespreking be sloot de raad het werk onderhands te gunnen. Op de werf van Wilton Fijenoord te Schiedam is te water gelaten het mot.ortank- schio „Bussum". De doopnleehti"heid werd verricht door mevrouw J. A. Warnderink Vinke—Pont, echtgenote van een der direc teuren van de stoomvaartmaatschappij „Oostzee", voor wier rekening dit schip werd gebouwd. De „Bussum" is een zuster schip van het reeds enige tijd in de vaart zijnde tankschip ..Hilversum". HAARLEM EN OMGEVING In de op Woensdagavond 1 Juni in hotel Vreeburg op het Kerkplein te houden al gemene ledenvergadering van de afdeling Bloemendaal van de Noord'hollandm Ver eniging „Het Witte Kruis" zal een voorstel worden behandeld tot verhoging van de ledencontributie en tot wijziging van het reglement in verband daarmede. Woensdag 1 Juni hoopt de heer J. Marinus de dag te herdenken, waarop hij 40 jaar in dienst is bij de firma Van Waveren, te Hil legom. beter bekend onder de naam Leeu wenstein. Aanvankelijk was hij werkzaam in de tuin, later in de bollenschuur. Sedert 1925 is hij belast met het bijhouden van het plantboek. dat uitmuntte door het keu rige handschrift. Gedurende het seizoen is hij assistent van de parkchef in de afde ling narcissen. Want een narcissenspecialist is hij. Stuk voor stuk kent hij de naam van de talloze soorten. Ook de tulpen en hya cinten kent hij op een prikje. De jubilaris heeft het echter niet alleen bij zijn bloem bollenvak gelaten. In het dorp is hij een zeer geziene figuur. In tal van besturen heeft hij zitting of zitting gehad. Wij noe men: schoolbestuur, burgerlijk armbestuur, kerkeraadslid e.a. Maandag 6 Juni viert ds. Y. van der Zee te Nieuw Vennep zijn veertigjarig ambtsjubi leum als predikant in de Gereformeerde Ker ken in Nederland. Ds. Van der Zee werd op 12 Augustus 1888 geboren en op 6 Juni 1915 te Westergeest (Fr.) in het ambt bevestigd. Op 15 Juli 1918 verwis selde de jubilaris deze Kerk met die van Nieuw Vennep, vanwaar hij op 15 April 1923 naar Amsterdam-West vertrok. Op 17 Maart 1946 verbond hij zich voor de tweede maal aan de Kerk van Nieuw Vennep. Ds. Van der Zee neemt in de Gereformeer de Kerken een vooraanstaande plaats in. Hij vervult tal van deputaatschappen. Verder is ds. Van der Zee voorzitter van de Bond van Gereformeerde Mannenverenigingen in Ne derland en is een dezer dagen als zodanig herkozen. Ook is hij redacteur van het Ge reformeerd Mannenblad. Enkele weken ge leden werd hij benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Ook dit jaar zullen de leden van de bejaar denclub „Vijfhuizen" een dagje gezamenlijk uitgaan en wel op Zaterdag 25 Juni. De excur sie zal ditmaal met drie grote autobussen worden gemaakt. De reis gaat naar de kop van Noordholland, waarbij verscheidene be zienswaardigheden en mooie plekjes in deze streek bezocht worden, zoals de Afsluitdijk, het monument van ir. Lely, de Wieringenueer enz. Men start om ongeveer negen uur vanuit Vijfhuizen en. evenals dit in vorige jaren ge beurde. zullen zij die veraf wonen apart afge haald en des avonds thuisgebracht worden. Het organiserend comité zal een beroep doen op de burgerij om in staat te worden gesteld het voorgenomen programma ten uitvoer te brengen. Op tweede Pinksterdag hield de afdeling Bennebroek van het Nederlands Bijbelgenoot schap in de tuin van de Willinkstichting een openluchtsamenkomst welke, begunstigd door zeer mooi weer. een vrij grote belangstelling had. Ds. D. E. Boeke opende de bijeenkomst met gebed en besprak daarna zowel het werk van het Nederlands Bijbelgenootschap als dat van de Zakbijbelbond en de Internationale Bijbel- bond De heer W. de Kogel, secretaris van deze afdeling, besprak de technische zijde van de Bijbeluitgaven en het werk van het Neder lands Bijbelgenootschap. Er bestaan thans in ons land 250 afdelingen die tezamen 157.000 leden tellen. De heer De Kogel wees voorts op de enorme stijging van de kosten; 30 jaar geleden kostte een Bijbel aan drukkosten slechts één gulden, thans ruim vier gulden. Daarom achtte hij een beroep op de aanwe zigen, vrijwillig de contributie le verhogen, alleszins gerechtvaardigd.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11