Twee treinen botsten op wissel bij Geldermalsen ENTOSORBINE De Russische delegatie werd feestelijk onthaald Panda en de Meester-Klokkenmaker Wereldnieuws Bestuurder van personentrein en leerling-machinist van goederentrein omgekomen m rlUKKlö befrnycu mjf De radio geeft Woensdag Chauffeur trolleybus te Arnhem vrijgesproken Gala-avond in Belgrado Amerikaans hoogleraar waarschuwt tegen gevolg van atoombomproeven Opnieuw een bloedig incident bij Gaza Grote touristendrukte tijdens Pinkster dagen (vooral Duitsers) in ons land Dr. J. Hoek overleden och ió l\et zo Magneten J DINSDAG 31 MEI 1955 Rotterdamse haven kreeg 8000ste schip binnen Geschil tussen Afghanistan en Pakistan wordt beslecht Dat leuke vlotte kapsel M O L E N D IJ K Vrouwen f Zaterdagavond omstreeks middernacht is bil Geldermalsen een spoorwegongeluk gebeurd, dat aan een bestuurder van een electrische personentrein en aan een leer ling-machinist van een goederentrein het leven heeft gekost. Acht passagiers werden licht gewond. De goederentrein, die uit een locomotief en zestien wagens bestond, kwam uit de richting Dordrecht. De elec trische trein was van Utrecht onderweg naar 's Hertogenbosch. Even vóór Gelder malsen gaan de lijnen uit Dordrecht en Utrecht in elkaar over. Op dit punt zijn de ereinen, die gelijktijdig de splitsing nader den, tegen elkaar gereden. De voorkant van de electrische trein en een groot gedeelte van de rechterzijkant werden door de locomotief van de goede rentrein opengereten. De bestuurder van de electrische trein, de 55-jarige Ph. Gies- pers uit Eindhoven, geraakte tussen de wrakstukken bekneld en werd zo ernstig gewond dat hij vrijwel terstond het leven verloor. Op de locomotief van de goederentrein kwam de 29-jarige leerling-machinist H. Schragen uit Rotterdam door de hevige schok van de botsing om het leven. In de reizigerstrein werden acht passagiers licht gewond. Korte tijd na het ongeluk kwamen op- ruimingsploegen van de spoorwegen ter plaatse. De wrakstukken van beide treinen versperden zowel de lijn DordrechtGel dermalsen als de lijn UtrechtGeldermal- ADVERTENTIE BARTELJORISSTR. HAARLEMTEL. 13439 FERD, BOISTR. 48 A'DAM - TEL. 717162 ANORAKS - SWEATERS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws, en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Platen. 11.10 Dossier 333, hoorspel. 22.10 Platen. 12.30 Lan '- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Zigeunerkwintet. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest en Omroep-koor. 14.00 Belshazzar, oratorium. 16.00 Voor de •isrd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel. 19.15 Viool, clavecimbel en cello. 18.45 Spectrum voor het Christelijke Organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws, en'weer bericht. 19.10 Duitse muziek. 19.30 Buiten lands overizcht. 19.50 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Omroep-orkest en soliste. 21.15 Stalin, de Rode Staart, causerie. 21.35 Lichte "Hiziek. 22.00 Wonderlijke Wetenswaardig heden. 22.15 Volksmuziek. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws, en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platpn. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. (8.25 Vacantiekalender. 8.30 Reportage). 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgel en bariton. 13.45 Platen. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.50 Platen. 17.15 Pla ten. 17.50 Regeringsuitzending: Rijksdelen overzee: Jeugduitzending: De brievenbus gaat open. Correspondentieclub onder lei ding van Regina Zwart. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Orgel. 18.45 Actualiteiten. 18.50 Lichte muziek. 19.10 Klankbeeld over de hengelsport. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Interview en platen. 20.40 Mijn beroemde man, hoorspel. 21.50 Accor deonorkest. 22.15 Gevaren van atoomexplo sies, causerie. 22.30 Viool en paino. 23.00 en S.O.S.-berichten. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 16.45 Testplaat en platen. 17.0017.30 Voor de jeugd. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Piano. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 12.45 Piano. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 16.15 Omroep orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Omroep-orkest. 17.25 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Volkszang. 20.00 Nationaal orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws, feiten van de dag cn Engelse les voor beginnelingen, een uit- spraakles. (Op 224 en 76 m.). De zwaar beschadigde personentrein, die bij Geldermalsen op een goederentrein liep sen. Rails en bovenleiding waren vrij ern stig beschadigd. Zondagmiddag was men met het oprui- mings- en herstelwerk zo.ver gevorderd, dat treinverkeer tussen Geldermalsen en Culemborg over één spoor mogelijk was. Zondagavond tegen tien uur was ook het tweede spoor hersteld. Om halfelf kon ook de lijn LeerdamGeldermalsen weer be reden worden. De oorzaak van het ongeluk is nog niet vastgesteld. Onder leiding van de presi dent-directeur der N.S., ir. Den Hollander, en de officier van justitie uit Arnhem, mr. Folmer, is men korte tijd na de botsing be gonnen met een onderzoek. Maandag is het 8000ste schip van dit jaar de haven van Rotterdam binnengelopen. Het is het Duitse m.s. ..Arnold", dat 242 b.r.t. meet en eigendom is van de firma Hermann Sche pers te Haren- aan de Ems. Het schip kwam met een lading cokes uit Middlesborough en koos ligplaats aan de Waalhaven bij Frans Swgrttouw. Vorig jaar kwam het 8000ste schip ruim drie weken later binnen; dat gebeurde op 21 Juni en toen was het het Argentijnse „Rio Se- gundo". De Arnhemse rechtbank heeft de trol leybus-chauffeur K. de Vries, aan wie het veroorzaken van een dodelijk ongeluk op 5 Januari 1954 was ten laste gelegd, con form de eis van de officier van justitie vrijgesproken. ADVERTENTIE WITTE TABLETTEN o.a. tegen maag-darmstoornissen diarrhee, "kater", bedorven maag. (Van onze correspondent in Belgrado) De Russische delegatie, die nog altijd in Jeogoslavië aanwezig is. lieeft op het ogen blik tijd cn gelegenheid genoeg om op ver haal te komen van de eerste officiële be sprekingen. Het weekeinde bracht excur sies, een toneelvoorstelling en vooral de grote receptie, die Tito Zaterdagavond te barer eer heeft gegeven. Deze gala-avond had plaats in het zogenaamde Witte Huis, het voormalige buitenverblijf van de Joe goslavische Koning, ongeveer acht kilo meter buiten Belgrado gelegen. Het is eigenlijk geen paleis, doch meer een grote villa, die echter veel te klein was voor de meer dan vierhonderd gasten, die Tito had uitgenodigd. Naast de Joegoslavische ministers, ho ge ambtenaren en de zogenaamde „helden van het vaderland" waren alle diplomatie ke vertegenwoordigers met hun dames aanwezig, ook onze gezant, met zijn plaats vervanger, alsmede onze militaire attaché, kolonel Kanters. Ondanks het Westers cachet had deze receptie voor ons gevoel toch een merk waardig karakter. De gasten werden na melijk niet door Tito en zijn vrouw be groet, doch zij begaven zich onmiddellijk naar de grote hal, waar zij allen dicht op el'toaar gepakt moesten wachten tot de eigenlijke gasten, de Russen, waren ver schenen. Dat was om vijf minuten over acht. Tito betrad toen de hal met zijn vrouw. Hij was in crême-witte uniform, zijn vrouw in het zwart. Zij drukten de Russische gasten de hand. Daarop bege leidden zij hen naar de hal, waar de ove rige gasten hen opwachtten. Toen werd het Russische volkslied gespeeld, gevolgd door het Joegoslavische, en daarna ging Tito met zijn vrouw en zijn Russische gas ten onmiddellijk naar een apart vertrek, waar zij ongeveer vier uur lang alleen ble ven. Daarop gingen de deuren van drie andere vertrekken open, waar grote en rijke buffetten waren aangericht. Intussen speelde het orkest in de hal klassieke en moderne muziek. Onder de aanwezigen vielen naast de knappe Joegoslavische vrouwen vooral twee groepen op, namelijk de hogere mi litairen en de geestelijkheid. De clerus had zich al direct in één hoekje achter een tafel teruggetrokken. Deze groep bestond uit twee orthodoxe bisschoppen en twee mohammedaanse hoge geestelijken. De an- Met Saoedi'Arabische bemiddeling KARATSJI (United Press) Een Saoedi- Arabische bemiddelaar heeft Zondag bekend gemaakt dat Pakistan en Afghanistan over eenstemming hebben bereikt over de hoofd lijnen die nodig zijn voor de definitieve op lossing van hun geschil. Prins Moesaid Ba- doel Rahman, de door koning Saoed benoem de speciale vertegenwoordiger, zei dat de par tijen thans de besprekingen beginnen over punten die van secundair belang zijn. Het geschil der twee landen is het gevolg van protestdemonstraties tegen Pakinstaanse diplomatieke missies in Aghanistan. gehouden in verband met plannen van Pakistan om omstreden grensgebieden tot een Pakistaanse provincie samen te smelten. Waarnemers merken op dat ondanks de vorderingen die in de onderhandelingen ge maakt zijn. een regeringsdelegatie van Afgha nistan in Moskou is gearriveerd om te onder handelen over een nieuwe handelsroute door Sovjet-gebied. Dit wordt als een aanwijzing gezien dat Afghanistan niet een spoedige op lossing verwacht. Professor F. Hutchinson, in stralings- physica aan de Yale-universiteit te New Haven in de Amerikaanse staat Connec ticut, heeft Zondagavond voor de radio ver klaard, dat de Amerikaanse commissie voor atoomenergie misleidende inlichting heeft verstrekt over het gevaar, dat de mensheid loopt als gevolg van proefontploffingen van atoombommen. Hutchinson waarschuwde, dat radio-ac tieve neerslag van atoomontploffingen in de mensheid genetische gevolgen heeft, die nog duizenden jaren kunnen nawerken. „Als de functionarissen van de atoom commissie over gegevens beschikking ter staving van hun opvatting, dat uit de stra ling van atoomontploffingen geen nadelige genetische gevolgen voor de mensheid voortkomen is dat prachtig," aldus Hut chinson. Hij voegde hier echter aan toe, dat hij niets van dergelijke gegevens af wist en dat ook mensen met wie hij heeft gesproken, deze gegevens niet kennen. Hutchinson haalde een „zeer matige" schatting van een autoriteit aan, volgens welke sedert Maart j.l. tenminste 1.800 kinderen zijn geboren met lichamelijke af wijkingen als gevolg van de waterstofbom- proeven in het voorjaar. „Dergelijke af wijkingen zullen wel niet opzienbarend zijn doch kunnen zich wellicht openbaren in hartziekten', doofheid of vatbaarheid voor koude." dere groep bestond uit militairen en mi litaire attachés, die allen flatteuze unifor men droegen De militairen hadden ook onmiddellijk contact met elkaar. Russen confereerden met Amerikanen, Joegosla- ven met Engelsen of Fransen. Doch zij spraken daarbij niet over de hoge politiek, alleen over hun oorlogsherinneringen. Tenslotte, na twaalf uur, verscheen Tito uit het gereserveerde vertrek en gaf hij enige van zijn gasten de hand, waarop al len vertrokken. Na dit ontspanningsweekeinde gaat het gezelschap naar Ljoebljana reizen en al daar fabrieken en culturele instellingen bezoeken. Hetzelfde zal daarna plaats heb ben in Zagreb en tenslotte zal het gezel schap Donderdag weer, naar Belgrado te rugreizen, waar Kroesjtsjev ten afscheid een grote receptie zal geven in de Russi sche ambassade. Natuurlijk zal daarna een gemeenschap pelijk communiqué worden gepubliceerd,, waarvan de inhoud waarschijnlijk weinig zal ophelderen over hetgeen achter de schermen heeft plaats gegrepen. CAIRO (AFP/Reiiter) Volgens een Egyptische woordvoerder heeft zich Maan dagochtend een ernstig incident in de sec tor van Gaza voorgedaan: na een strijd van twee en een half uur slaagden de Egypti sche strijdkrachten er in een Israëlische aanval, die gesteund werd door vliegtuigen, af te slaan. Egyptisch luchtdoelgeschut kwam in actie tegen de vliegtuigen, die over Egyptisch gebied vlogen. De Israëliërs waren met een sterke strijd macht opgerukt naar een Egyptische leger post. Zij maakten gebruik van automati sche wapens en zware artillerie Inmenging- door de neutrale leden van de wapenstil standscommissie mocht niet baten. Naar van de zijde van de Israëlische ge nerale staf wordt gezegd, zijn twee Israë liërs gedood ten gevolge van een beschie ting met artillerie van nederzettingen nabij Gaza. Twee soldaten werden gewond in drie uur tijds. De strijd zou zich uitbreiden. Volgens deze bron gingen Israëlische strijd krachten tot tegenactie over toen men van de Egyptische stelling uit begon te schieten. Volgens een Egyptische woordvoerder is één Egyptische soldaat gedood en zijn drie gewond. Later werd gemeld, dat vijf Egyp- tenaren gewond zijn. Volgens Egyptische bron hebben de waarnemers der UNO ge constateerd, dat gepantserde Israëlische voertuigen over de grens gekomen zijn en het vuur op Egyptische stellingen hebben geopend. Wereld-assemblee Te Caux sür Montreux in v.tserland is Zondag de tiende wereldassemblée van de Beweging voor Morele Herbewapening ge opend, die wordt bijgewoond door 650 af gevaardigden uit 23 landen. Deze assem blee zal de hele zomer duren. Gelijktijdig wordt een tweede assemblée gehouden te Maohkinak Island bij de Amerikaanse stad Michigan. Deze vergadering, die tot 5 Juni zal duren, wordt bijgewoond dooi de stichter van de beweging, dr. Buch- mann. ADVERTENTIE maakt Santpoorterplein 1 - Haarlem Buslijnen 3 en 4 voor U I - Tel. 19706 De stroom van buitenlandse toeristen, die met Pinksteren ons land als reisdoel had den uitgekozen en die Zaterdag reeds be gonnen binnen te komen, is tot een ware overstroming geworden, zodat men handen vol werk heeft gehad de vreemdelingen on der te brengen. In alle toeristencentra was het Duits bezoek overwegend en men had de Indruk, dat de Duitsers, die in het be gin van de maand in aanmerkelyker kleine re aantallen naar ons land kwamen dan vorig jaar, hun schade nu inhalen. Overal was het beduidend drukker dan met Pasen. De V.V.V. in Den Haag is sinds het be gin van Zaterdag met acht mensen door lopend bezig geweest vreemdelingen, die niet vooraf plaatsen hadden besproken, als- rog onder të brengen. Dat men daarbij dikwijls voor niet gemakkelijke problemen stond blijkt wel daaruit, dat men tegen het eind van de dag nog twee Duitse bussen met bij elkaar 90 passagiers aan nachtlo- gies moest helpen. Voor Den Haag en om geving was Scheveningen wel de grootste trekpleister, vooral voor de Duitsers, die in aantal „op de voet" werden gevolgd door Fransen. Tegen Zaterdagavond kon in Den Haag nergens onderdak meer worden ver leend en moesten de vreemdelingen verder worden gestuurd, o.a. naar Noordwijk. Het prachtige weer heeft op de Eerste Pinksterdag ook naar Rotterdam zoveel vreemdelingen gebracht dat men gerust van een invasie kan spreken. Vooral op de E 55 en de Unifesti was het vreemdeJingen- bezoek duidelijk merbaar. Men hoorde er vele talen spreken; voor het merendeel wa ren het echter Duitsers. In totaal hebben op de beide Pinksterdagen 60.000 personen de E 55 bezocht, waarvan 10.000 buitenlan ders. Ook te Amsterdam waren de meeste hö- tels en pensions al weken tevoren volge boekt, maar niettemin wist men nog een duizend mensen aan logies te helpen. Veel toeristen werden verwezen naar omliggen de steden: Hilversum, Volendam, Noord- wijk. Naar schatting zijn er in totaal 12.000 mensen ondergebracht. De rondvaartboten waren de hele dag voor 100 percent vol. In Arnhem schatte men het bezoek van vreemdelingen op Eerste Pinksterdag bijna twee maal zo groot als tijdens de Paasda gen. Alle logiesverlenende bedrijven in de stad zelf en in de randgemeenten langs IJssel en Rijn waren vol. Naast grote aan tallen Duitsers trok Arnhem veel Belgen en militairen van de geallieerde legers in Duitsland. Het openluchtmuseum, het Na tionaal Park de Hoge Veluwe en de beel- dententoonstelling in Sonsbeek trokken dui zenden bezoekers. Het merendeel van de bezoekers was met eigen vervoermiddelen auto's, motorfietsen en srcooters naar Arnhem gekomen. Ook in Zuid-Limburg was een overweldi gend druk toeristenbezoek. De hotels in Maastricht, Valkenburg, Sittard, Wylre, Epen en Slenaken en vrijwel alle particu liere pensions in Valkenburg waren volle dig bezet. Nu de Keukenhof is gesloten, is de grote attractie van de bollenstreek voorbij. Hier was het dan ook aanmerkelijk minder druk dam tijdens de Paasdagen al was er een le vendig en gezellig verkeer van passanten. Speciale maatregelen van de politie waren nu niet nodig. Er bloeiden alleen nog wat late tulpen Op de Kagerplassen was het drukker dan op enige dag in het vorige jaar. En dit tegen de 'verwachtingen, die gezien het weinig uitnodigende weer van de afgelopen dagen niet erg hoog gespannen waren. Na de „in het water gevallen" Hemel vaartsdag gaf de Eerste Pinksterdag het beeld van een ouderwetse Kaagdrukte met blinkend witte zeilen tegen een helblauwe hemel.. De uitlopers van de straffe bries deden enkele bootjes omslaan. Uiteraard was het bezoek aan de Kagerplassen over wegend van binnenlandse herkomst, maar er waren ook buitenlanders: Engelsen en Amerikanen uit West-Duitsland, die een boot huurden of gastvrijheid vonden bij Ne derlandse watersportvrienden. Aan de grenzen heeft men het verkeer vlot kunnen verwerken. Wel was het druk: in Roermond bijvoorbeeld stond van 's ochtends zes uur tot 's middags drie uur onafgebroken een rij auto's en motoren te wachten om doorgelaten te worden. Ook Wernhout meldde aanzienlijk meer drukte dan tijdens de Paasdagen. Veruit de mees te voertuigen, die ons land binnenkwamen hadden de drie grote steden in het Westen als einddoel. In de afgelopen nacht is in zijn woning te 's Gravenhagc overleden dr. Jacob Hoek, lid van curatoren van de Vrije Universiteit te Amsterdam, en sedert 1926 predikant bij de Gereformeerde Kerk in 's Gravcnhage-West. Dr. Hoek, die op 5 Juli 1894 te Schettens (Fr.) werd geboren, doorliep het Marnix- Gymnasium te Rotterdam en studeerde daarna theologie aan de V.U. In 1919 werd hij gereformeerd predikant te Noordscharwoude en in 1921 te Soest. Sedert 1929 was dr. Hoek adviseur van de Centrale Diaconale Confe rentie en in 1945 werd hij benoemd tot lid van het college van curatoren der V.U. Hij was voorts scriba van de generale synode der Ge reformeerde Kerk en redacteur van het dia conale correspondentieblad. Dr. Hoek promoveerde in 1925 op het proef schrift „De sacramenten bij Paulus en de Hellenistische mysterie-religies". Met ande ren publiceerde hij in 1929 het diaconaal handboek en voorts verschenen van zijn hand talrijke artikelen. ADVERTENTIE Vrouwen hebben vaak moeilijke en pijnlijke tijden. Zij kunnen deze aanmerkelijk ver lichten, ja die pijnen doen verdwijnen door het gebruik van Togal, de grote pijnverdrij- ver. Togal is onschadelijk voor hart, nieren en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0.95, ƒ2.40, ƒ8. Bende. Meer dan honderd bendeleden zijn gedood, twee opslagplaatsen zijn in brand gestoken en twee machinegewe ren zijn. in beslag genomen tijdens een gevecht, dat blijkens berichten uit Me- dan op 20 Mei heeft plaats gehad tussen de Indonesische marine en de militaire politie enerzijds en een bende van de Daroel Islam anderzijds bij Seruwai Tamiang in Oost-Atjeh. Na het ge vecht trok de bende zich met achterla ting van de doden terug. Toekomst. De West-Duitse regering heeft Zaterdagmiddag aan de Bondsraad (Eerste Kamer) het wetsontwerp toege zonden dat voorziet in aanwerving van vrijwilligers voor het kader van de toe komstige West-Duitse strijdkrachten. De bondsraad heeft drie weken de tijd om zijn beschouwingen over dit wets ontwerp te houden, waarna het ont werp zal worden ingediend bij de Bondsdag (Tweede Kamer). In rege ringskringen hoopt men, dat de wet nog voor het zomerrèces van kracht zal worden. Ontkenning. De Chinees nationalistische autoriteiten hebben Maandag op For mosa categorisch de persberichten uit New Delhi tegengesproken volgens welke een man, die in Hongkong wordt gezocht wegens deelneming aan de aan slag op het vliegtuig de „Prinses van Kasjmir" zich te Taipeh bevindt. De „Prinses van Kasjmir", een constella tion van de „Air India", is het vliegtuig dat voor de conferentie van Bandung, met een aantal functionarissen uit Pe king-China aan boord, neerstortte bij Serawak als gevolg van het ontploffen van een tijdbom in de rechtervleugel. Ook in Chili. Het Chileense kabinet heeft zijn ontslag aangeboden, nadat de mi nister van Financiën en zijn collega's van Defensie, Openbare Werken en Ar beidszaken, Zondag ontslag hadden ge vraagd. De partij van de eerder afge treden ministers, de partij van boeren en arbeiders, heeft haar steun aan de regering ontzegd naar aanleiding van de weigering van de president, om het ontslag van de onder-minister van Bin nenlandse Zaken te aanvaarden. Deze laatste, Ferrer, zou geweigerd hebben, om aan 13 Peruviaanse studenten, die door Argentinië waren uitgewezen, asyl te verlenen. Hierop volgde een studen tenstaking. Ook het personeel van de ziekenhuizen ging staken. Op reis. Een groep Nederlandse schapen en rammen, rond 380 stuks, is te Irun bij de Frans-Spaanse grens aangeko men uit Alkmaar en daar, na te zijn overgenomen door vertegenwoordigers van de kopers, doorgegaan naar Spanje. De dieren waren alle in goede welstand. Het zijn Texelse stamboekschapen waarmee men in Spanje een proef wil nemen. De dieren zijn aangekocht door de nationale veeteeltstichting te Madrid. Geen. Maandag is te Tokio een bijeen komst van dertig atoomgeleerden uit tien landen begonnen, die vijftien dagen zal duren. De geleerden zullen de uit werking van radioactieve straling, aan de hand van daarover in Japan bijeen gebrachten gegevens, bestuderen. Zij zullen Hirosjima en Nagasaki, waarop in 1945 de eerste atoombommen werden uitgeworpen, bezoeken. Er neemt geen Amerikaanse atoomgeleerde aan de bij eenkomst deel. Praatje. Prof. M. Prokovsky heeft in een door radio Moskou uitgezonden praatje gezegd, dat Sovjet-Russische geleerden trachten de geweldige hoeveelheden energie, die bij een waterstofexplosie vrijkomen, nuttig te gebruiken voor in dustriële doelen en dat, mochten die po gingen slagen, de ruimtevaart naar af gelegen sterren werkelijkheid zou kun nen worden. Kort. De Oostenrijkse kanselier, Julius Raab, heeft Zondag verkaard, dat hij hoopt zeer binnenkort van de geallieer de bezettingsautoriteiten toestemming te verkrijgen voor de oprichting van een nieuw Oostenrijks leger. Dit leger zal gebaseerd zijn op algemene dienst plicht, met een ..zo kort mogelijke diensttijd". Hij verklaarde voorts, dat de regering geen verhoging van be lastingen of een geldzuivering over weegt. Boos. Bij een stierengevecht te Madrid sprong een van de stieren over de „bar- rera" (omheining om de arena), brak door een deur en rende de straat op, waar g»ote consternatie ontstond. De stier spietste vier personen, onder wie een vrouw van 74 jaar. Tenslotte werd de stier door de civiele garde doodge schoten. 31 „Terzijde!", riep de klokkenmaker, terwijl hij zich een weg door de kring van stadswachters baande. „Domkoppen, laat mijne poppen in ruste!" „Poppen??", her haalde de stads-schout verbaasd, „wou je beweren, dat die dolle sladbestormers een stelletje poppen waren?!" „Zeker", zei Panda, die de klokkenmaker Was gevolgd, „kijkt u maar zelf". Samen met zijn leer meester beurde hij een der poppen op en liet zien, dat deze alleen maar uit hout en scharnieren bestond. „Asjemenou" bromde de schout verbluft, „poppen Toen ze in die slee op ons aanvlogen, le ken ze behoorlijk echt! Waar dienen ze eigenlijk voor?" „Ze zijn voor der stad- huisklok", verklaarde de klokkenmaker, „zij zullen rond die transen van der toren paraderen en die uren slaan". „Zo, uren slaan, hè?", gromde de schout, die zich langzamerhand begon op te winden; voor al, omdat hij een blauw oog had opgelo pen. „Laat ik je dan één ding zeggen; als die poppen van je ooit weer iets ANDERS mochten slaan, maak ik kachelhout van ze!!" DE STERKSTE magneten ter wereld worden door Philips gemaakt. Wanneer u bij de betreffende afdeling op bezoek bent, zal men u dan ook een voorwerp in de hand duwen dat veel gelijkenis heeft met twee driepondsgewichten die op elkaar zijn gekleefd en ongevraagd zal men u f 10 bie den wanneer u er in slaagt die twee ge wichten van elkaar te trekken. Onderge tekende toas zo onhandig eerst te infor meren of de gewichten ook over de knie van elkaar gebro ken mochten worden; had hij dit niet gedaan dan had hij de prijs in de wacht kunnen sle pen, want uitsluitend op déze manier bleek het mogelijk de twee magneten van elkaar te scheiden. Deze proef was echter nog maar een peu leschilletje in vergelijking met een ander apparaat dat een stukje metaal tussen twee magneetpolen had geklemd. Hei uitloven van een beloning was hier niet eens nodig, want met geen mogelijkheid zou zelfs de sterkste man er in geslaagd zijn het stuk metaal tussen de polen weg te trekken. Zo zijn er allerlei grapjes te bedenken waarmee de speelse natuur van de man zich door middel van magneten kan ver maken. En kan een magneetje vervaardigd worden dat 5000 maal zijn eigen gewicht kan torsen, een hangmat kan door middel van een magneet worden opgehangen, kortom er zijn allerlei manieren te beden ken waarop de fantastische kracht van moderne magneten kan worden gedemon streerd. zodat de leek zich een beeld kau vormen van de indrukwekkende prestaties vav dit materiaal. Dergelijke bedrijven kunnen echter wel zo welwillend zijn wat duidelijk demon- stratiemateriaal voor ons in elkaar te knutselen, maar het vermaak staat bij het vervaardigen van magneten toch niet op de voorgrond. Een hangmat die door mid del van een magneet kan worden opge hangen, is op zichzelf natuurlijk een on ding. Elk zinnig mens dat gemakkelijk in de zon wil schommelen, slaat het touw van de hangmat om een paal of een boom, of knoopt het aan een spijker, maar denkt er geen moment aan hiervoor een dure magneet te kopen die bovendien toch ook weer aan een ander - eerst te bevestigen - stuk staal moet kleven. Neen, speelse grapjes lig gen zeker niet in de eerste plaats ten grondslag aan deze merkwaardige industrie, die zich eeri faam in heel de technische wereld heeft ver overd. Toen de Japanners, Honda en Mis- hima, hadden ontdekt dat bepo.alde me taal-toevoegingen aan het staal goede mag netische eigenschappen verleenden, konden in de dertiger jaren het aantal toepassings mogelijkheden van de magneten geweldig toenemen. Van het wezen van het magne tisme zelf wist men in die tijd, nog niet veel af, maar door de opkomst van de radio die aan de kwaliteit van de luidsprekermagne ten zéér hoge eisen stelde, werden de na tuurkundigen gedwongen zich met dit vrij wel onontgonnen gebied te gaan bemoeien. Het werd een speciale tak van wetenschap die niet alleen een theoretisch fundament kreeg, maar tevens haar invloed deed gel den in onze huiskamers en in de laborato ria voor de kernsplitsing. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2