Sigrid Koetse ging van toneelspelen houden door het zelf te doen Speciaalzaak IJmuidense „Martha" won de vreemde haringrace van 1955 Scheveningen lag voor, maar er was toch geen haast hij" JAC. VAN MA&iS Werk aan gouëtoren vandaag hervat rsc ire zwemwedstrijden Tabori liep de mijl in 3 min. 59 sec. Duitsers verloren ook in Den Haag Stastny oppermachtig in de zware klasse F. Damiaans&ln DINSDAG 31 MEI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Pinkstertournooi van Johez groot succes Burgerlijke Stand van Haarlem Geen Velsense penning Pinkster-tournooi van Concordia W. C. van der Laan 25 jaar aan de Mariastichting „S.O.S. - S.O.S. - Ik verga!" Verf met Sportclub Haarlem tegen 512th Sabres Iharos verbeterde wereld record op twee mijl Cricket De HCR-competitie Sport in 't kort Tubbergse motorraces A utomobilisme Vukovich verongelukt in race van Indianapolis Knappert Nederlands amateur-golf kampioen Gaat U verhuizen Roeien Willem III won in Oostende Vooral danseressen - de voorbeelden zijn legio - laten graag in levensbeschrijvingen vermelden, hoe zij als meisjes van amper vijf of zes jaar ergens, voor het eerst door van roem dromende moeders meegenomen naar een weelderig theater, een voorstelling van superklasse zagen en toen opeens met zekerheid wisten: zo ontroerend schitteren onder schijnwerpers willen wij ook, op de planken ligt onze toekomst. Met Sigrid Koetse, die enkele dagen geleden haar eind diploma van de Amsterdamse Toneelschool behaalde en daarbij de naar Top Naeff ge noemde prijs voor uitmuntendheid ver wierf, is het heel anders gegaan. De liefde voor het toneelspelen is bij haar geleidelijk ontstaan in de jaren, dat zij de Haarlemse Meisjes-H.B.S. bezocht. In de schouwburg was zij destijds nog maar zelden geweest: „Alleen een paar opvoeringen door Puck en dan natuurlijk Ko van Dijk, om nooit te vergeten, als Othello", herinnert zij zich. „Pas door het zelf te doen ontdekte ik, hoe leuk ik het vond". Haar eerste werkelijke aanraking met het toneel groeide tot een wezenlijke lief hebberij tijdens de repetities met mede leerlingen - naderhand ook met docenten - in het zanglokaal van dat aan de buiten kant lelijke gebouw aan de Tempeliers straat. waar leraar-regisseur Frans Hes- merg op zekere dag zei: „Je hebt talent, je moet erin doorgaan!" Waarom niet.?, 'dacht, Sigrid Koetse en ze ging, toen haar ouders zo verstandig waren geen bezwaar te hebben, eens praten met, de directeur van de Academie voor Dramatische Kunst, zoals de Toneelschool deftig heet. De heer Pos (W. Ph.) vond haar met de zestien ja ren, die ze telde, eigenlijk te jong. Doch hij voegde eraan toe: „Enfin, probeer het maar". En dat deed ze dus. Zondagavond heeft ze me verteld, hoe het toelatings examen zich heeft afgespeeld. „Eerst moesten we iets laten zien en ho ren naar eigen voorkeur. Ik had de droom van Badeloch uit de Gysbreght - want 'die vond ik zo prachtig - en het gedicht Davos van Anthonie Donker gekozen. Ik ben nog nooit zo vreselijk zenuwachtig geweest. Ik was zo nerveus, dat ik tijdens de lunch achtereenvolgens koffie en iets van eten heb gemorst op de mooie nieuwe jurk, die ik speciaal voor die gelegenheid had laten maken. Voor ik terugging naar de Marnix- straat heb ik vlekkenwater gekocht om daarmee te proberen de lelijkste plekken eruit te krijgen. Daarna moesten we impro viseren, kleine scènes. Ik dacht: ik word nooit aangenomen, maar ik hoorde tot mijn verbazing dat ik kon komen. En met Kerst mis mocht ik blijven". Grif erkent Sigrid Koetse, die nu negen tien is en nog steeds in Aerdenhout woont, hoeveel ze aan de Toneelschool te danken heeft: het leren plaatsen van waar het op aankomt in een tekst, het stijlbesef, het vinden van een evenwichtige houding, je zelf als het ware te zien in een rolWat zij het liefste speelt? Een echte tragedie, maar ook een gek blijspel. Daarmee levert zij, zonder het te weten misschien en in ieder geval zonder het opzettelijk te be denken, een parallel van de stelling van Aristoteles, dat alleen een goede treurspel schrijver een ware comediedichter kan zijn. Humor en tragiek zijn keerzijden van men- Deze foto van Sifjricl Koetse is te vinden in het onlangs bij „De Bezige Bij" versche nen Handboek voor het Amateurtoneel als illustratie bij het hoofdstuk „Mimiek". selijkheid en liet hangt maar van de be lichting af welke kant tot gelding komt. Dit lange meisje, met een „klassieke" hals onder een expressief gezicht mét. levendige ogen, zal misschien ook (figuurlijk eens een grote actrice worden. De voortekenen zijn gunstig, in het gesprek geeft zij van ge zonde inzichten blijk en de theoretische basis is gelegd. Behalve van het toneel - ze dweept niet alleen met Ko van Dijk, maar ook met Elisabeth Andersen bijvoorbeeld - houdt ze vooral van films. Ze is „wèg" van Vivien Leigh en dankbaar eindelijk tijd te hebben „Gejaagd door de wind" te gaan zien. Het boek van Margaret Mitchell kan ze wel dromen. Maar eerst het openbare eind examen nog, in Amsterdam op 4 Juni, dan voor de televisie en op Dinsdag 7 Juni in Haarlem onder meer: „Het mooiste deel van mijn scène uit Oom Waanja van Tsje- chov wordt weggelaten om het programma niet te lang te maken. Maar onder regie van Erik Vos, die het B-diploma behaalde, speel ik Pegeen in De Held van het Westen van Synge, dat is ook heerlijk!" Eigenlijk ziet Sigrid Koetse een beetje tegen haar debuut op: „Iedereen weet het van die prijs en daarom zal het heel moei lijk zijn aan de verwachtingen .te beant woorden. Natuurlijk ben ik weer doodner veus". Ik geloof, dat zij niet bang hoeft te zijn voar de confrontatie met het nieuws gierige monster publiek. In de loop van haar laatste schooljaar heb ik enige keren enkele van haar leraren en een lid van de commissie van toezicht waarderend horen spreken over de belofte, die Sigrid Koetse heet. Aan diè verwachtingen heeft zij im mers óók voldaan! De andere geslaagde uit deze omgeving, Maria de Booy, eveneens uit Aerdenhout, heb ik tijdens de Pinksterdagen niet kun nen bereiken. Maar ook zij heeft het exa men met glans doorstaan, naar ik vernam. Vele Haarlemmers zullen zich haar nog wel herinneren van haar optreden tijdens de Interscholaire in de Stadsschouwburg van Januari 1952, toen zij met de korte ka rakter dans „Het draaiorgel" voor het voetlicht kwam. „Het beste dat ik op dit terrein tot dusver nog van schoolgaande kinderen heb gezien - dit meisjes heeft stellig talent", schreef ik toen in mijn ver slag. Zoals haar broer drs. Tom de Booy de hoogste top van het Andesgebergte heeft bereikt, gaat zij nu de Olympus beklimmen. Ik meen te weten, dat zij als vertrekpunt voor deze loopbaan Den Haag heeft geko zen. D. K. De vereniging „Johez" hield op tweede Pinksterdag een. zeer geslaagd Pinkster- taf elf. ennistou mooi, waaraan door diverse Haarlemse spelers en. speelster werd deel genomen. Tn de overgangsklasse boekte de Heemstede-speler Oudt een goede prestatie door als eerste te eindigen. Boers (Togido) deed het echter deze dag ook goed. Hij ein digde als tweede, hetgeen dus een prachtige toekomstbelofte voor deze jeugdige speler inhoudt. Irt de. eerste klasse was er een eerste prijs voor C. Schoof (Oranje Zwart), hetgeen al evenzeer een bemoedigende prestatie in houdt. Schoof immers promoveerde dit jaar. met het eerste team van zijn vereniging naai de eerste klasse en schijnt zich in dit nieuwe milieu al uitstekend thuis te voelen, zoals uit deze prestatie blijkt. Wolters (To gido) eindigde als nummer twee. Bij de dames was Anneke Lahey van de organiserende vereniging uiteraard opper machtig en zij bond in de finale L. v. d Putten (Togido) voor de zoveelste maal aan haar zegekar. In het dubbelspel veroverde Oudt, samen met zijn clubgenoot Roubos zijn tweede eerste prijs door een zege op het Togidó- koppel E. van AbbevéWolters. In het ge mengd dubbelspel veroverde Wolters zijn derde, en Anneke Lahey haar twèede prijs, door als eersten te eindigen voor het te Zaa- nenTogido kopnel N. Simon—-R. Voogt. De overige prijswinnaars waren: heren enkelsnel: tweede klasse: 1. Schoof, 2. Vol man (beiden Oranje-zwart): derde klasse: 1 Idzinga (Johez); 2. Assenia (HBC): vierde klasse: 1. Phester (HBC). 2. Van Esmond (TOG); junioren: 1. Van der Smissen (te Zaanen);' 2. Burger (Heemskerk). Dames enkelspel derde klasse: 1. Vermeu len (Togido); 2. Baren dregt (Johez): vierde klasse: 1. Barendregt (Johez); 2. Musscher (GTTC). Heren dubblesnel tweede en derde klasse: 1. Jansen—J. Witteman (TYBB)2. Admi raalTouber (CSN!; vierde klasse: 1. Haan- schotenVan der Smissen te Zaanen). Dames dubbelspel derde en vierde klasse: 1. SchuuringVan Vegchel (Johez); 2. El- deringHoogland (Oranje Zwart). Gemengd dubbelspel tweede en derde klasse: 1. VermeulenHart (Togido); 2. KluftVan Maanen (VGZ-Hotac). 99 WAAR ANDERE JAREN op de Nieuwe Tegeltjesmarkt van IJmuiden, in de luwte van het Havenkantoortje de drommen nieuwsgierigen de eerste haringjager met Hollandse Nieuwe afwachtten en de spe culaties over de prijs van de allereerste kantjes zeebanket opgeld deden, waar in vorige lentes de alvast gepavoiseerde re derij-vrachtwagens klaar stonden om de kostbare buit zo rap mogelijk naar de schuren van Katwijk of Scheveningen te brengen, stond nu slechts een kleine scha re belangstellenden te wachten op de „Martha", de logger van Pronk, die pre cies op het middaguur van Eerste Pink sterdag afmeerde met 45 kantjes Hol landse Nieuwe - de. eerste aan de wal wel iswaar, maar nauwelijks omgeven met de glorie van de primeur. Want in de loop der Pinksterdagen zijn immers ettelijke andere haringjagers binnengevallen en de vangsten zijn vanmorgen in de prille vroegte tezamen afgeslagen, zodat haast geen nut had en slechts het sportieve feit van de overwinning nog even de sfeer kon ophalen aan die Tegeltjesmarkt. Was het wel allemaal normaal gegaan, dan had de SCH 333 „Oceaan VII" de race gewon nen, want deze logger lag de „Martha" AJVFRTENTIE Grootste sortering Vakkundige bediening BARREVOETESTRAAT 19 TEL. 15051 HAARLEM, 28 Mei 1955 GEHUWD: 28 Mei, J. Hannenberg en J. C. Fabels; W. Boeser en H. M. de Wit; C. Deet- man en P. H. van der Kolff; G. J. Touwen en IJM Leenstra; D. van Reenen en H. J. Schumacher; H. J. Hollander en C. Burg graaf. BEVALLEN van een zoon: 27 Mei, C. J. de VriesStroo Cloeck; J. C. E. Gloerich Boeree; D. Hagende Kruif; P. J. M. van dei- Valk—Reeuwijk; 28 Mei. C. ,T. Willcmsen— Goeting. 2 zn.; M. C. van der Veldtvan Geldorp. BEVALLEN van een drchtcr: 26 Mei, C. A. de SandersKensdel; 27 Mei, A. Keur de Haas; T. Langerveldvan der Most.; S. C. Visser—Bos; 28 Mei, C. E. J. M. van Sam- beek—Peeperkorn; A. M. C. de Vries—van Leuven; A. S. StrobelHabiecht. OVERLEDEN: 26 Mei, H. W. Miedema, 58 j., Gijsbrecht van .-^Vnstclstraat; 27 Mei. J. AartsmaSmit, 82 j„ Jansweg; Th. R. Davies, 68 j„ 2e Emmastraat; J. B. Jonckbloedt. 78 j„ Parklaan, J. M. Versteeg—Verharen, 78 j., Kamperlaan. Het dorpje Udall in de Amerikaanse staat Kansas werd door een orkaan zwaar getroffen. In één minuut tijds werd het ongeveer met de grond gelijk gemaakt. Veertig van de zeshonderdtien inwoners kwamen om het leven. De foto laat wel zien hoe groot de ravage-was. COGC<XXXXKX>DCOCOCCCCCCCCOCCOCCO:GCCCCCOOCCOCCCOO^rCC-CCO O Het Velsense gemeentebestuur was niet vertegenwoordigd bij de binnenkomst van de Martha (IJM 74) op eerste Pink sterdag, zelfs al was het dit jaar een IJmuidenaar, die de haringrace won.-^ Door de narigheid, die rond het begin van de nieuwe teelt is ontstaan, beslo- ten B. en W. dit jaar de zilveren legpen- ning voor de eerste in IJmuien aan dex wal gebrachte Hollandse nieuwe niet 3 toe te kennen. c, Na de Martha zijn er Zondag nog drie 3 schepen met zoute haring binnengeko- R men: de KW 45 Neptunusmet 29 jjj 0 kantjes en de „Sumatra" (KW 68) met R 30 kantjes. 3 8 8 coccccoc>oco2ooococco3<xococ<»dcocococoooocooccoccoccoco: enkele uren voor en passeerde al om elf uur IJmuiden, maar door de vreemde omstandigheden, waaronder dit jaar met de eerste nieuwe gejaagd werd, kon schip per Jacob Taal rustig doorstomen naar Scheveningen, waar hij om vijf over half twee aankwam met 25 kantjes - veertien eigen vangst, elf uit de combinatie. Zon dag om vijf uur arriveerde in Vlaardingen de VL 71 (rederij v. Toor) met de eerste ■251/2 kantjes - vanmorgen om vijf uur kon daar de keuring beginnen, om zes uur is cr afgeslagen. Het is de Haarlemse eersteklasser Con cordia gelukt, van zijn internationale hand- haltournooi op eerste Pinksterdag op het EDO-terrein een bijzondere gebeurtenis te maken. Zelfs heeft het tournooi meer ge bracht dan we hadden verwacht, want Con cordia is tegen de verwachting in met de eerste plaatsen gaan strijken. Bij de dames werd eerst de ontmoeting tussen de Utrechtse gast UD en Concordia gespeeld, die in een drienul zege voor de gastvrouwen eindigde. Rath-Heumar, de Duitse gast, won daarna van UD met twee nul. In de finale wist Concordia de betere techniek uit te drukken in doelpunten, waardoor een viertwee overwinning een feit werd. Bij de heren liet Rath tegen UD zeer sterk spel zien. Het. won dan ook verdiend met tiendrie. Ook Concordia won daarna van de Utrechtenaren. Het werd zesnul. Vooral in de eerste helft van de strijd tussen Rath en Concordia was er veel spanning. Maar na rust was het steeds duidelijker Concordia dat een overwicht kreeg. Hetgeen tot een zes-twee overwinning voor de rood-witten leidde. De Concordia-reserves (her.) speelden tegen UD 2 eerst 66 gelijk om daarna met een mixed team met 123 te verliezen. De meisjeswedstrijd tussen UD. kampioene van de afdeling Utrecht en Concordia eindigde in een twee—twee gelijkspel, terwijl de jongens van UD door betere schotvaardig heid van de gastheren wonnen met vijf- drie. 's Avonds werd een bijeenkomst gehouden in Brinkmann. De vereniging Concordia mag terugzien op een geslaagd ëvenement. Woensdag 1 Juni hoopt dokter W. C. van der Laan de dag te vieren, dal hij vijf en twintig jaar verbonden is aan de medische staf van de Maria-stichting te Haarlem. Die dag zal hij in intieme kring worden gehuldigd en de volgende dag houdt de jubilaris van twee tot drie uur in de Mariastichting een recejbtie. Dokter Van der Laan is in Leiden ge boren, waar zijn vader architect was. en studeerde de medische wetenschap aan de universiteit aldaar. In 1924 slaagde hij voor 't artsexamen. Aanvankelijk was dr Van der Laan assistent aan de vrouwen kliniek „Bethlehem" te Den Haag en ver volgens was hij enige jaren verbonden aan het Haags gemeentelijk ziekenhuis, waar hij zich onder leiding van dr. J. Schoe- maker bekwaamde in de chirurgie. Op 1 Juni 1930 'volgde zijn benoeming tot chirurg aan de Mariastichting te Haarlem en voorts vestigde hii zich als specialist. De aanstaande jubilaris is een geziene figuur in Haarlem, zowel bij zijn collega's als bij zijn vele patiënten. Ook heeft hij zitting in het bestur van de afdeling Haar lem van het Rode Kruis en in dat van de Haarlemse specialistenvereniging. ADVERTENTIE seinde baron Lamarotte Ja, 't was een echt morsige boel! Noch in de annalen noch in de slotgracht van het Huis Lama- rotte was ooit een edelman zo pardoes door de bodem van zijn bootje*gezakt! De kikkers kwek ten zich te bersten. De donder- kopjes kregen een staart. En de karper zei tegen de paling: „Sinds vissenheugenis heeft het vergane vaartuigje hier gelegen. Nooit is er een kwastje overheen geweest. Niet één likje of lakje! Nu is het ding dan helemaal ver gaan. Door Verf-Verzuim! Door Verfoeilijke Verslonzing. Sic transit Lamarotte. Zou die man nog ooit met beide benen op de grond leren staan?" 't Ging niet zo vlot. Want de enige levende ziel met Diploma- E.H.B.O. was het familie-spook, Kees Knekel, en deze had de kunstmatige ademhaling twee uur per dag voor zichzélf nodig. Maar eindelijk gloorde het mo ment waarop de geredde Lama- rotteling zich het kroos uit de snor mocht kammen. „Wel, Kees?" fronste de baron, „wou je mij niet tot collega hebben?" „Henri", zuchtte het zwaarbeproefde factotum, „onze taak op aarde is nog niet volbracht. Alles kiert. Alles kraakt. Alles krijst om de kwast! Gedenk te verven! Onder toekent van Rijkswaterstaat hoopt de firma Gebr. Hogeveen te Zaandam van daag te beginnen met het storten van be ton in de bjj de Noordersluis te IJmuiden liggende, werkput, waarmee binnenkort zal worden getracht het goud te bergen uit het bij Den Helder gezonken s.s. „Renate Leon- harclt". Door de Vereniging van Leraren in de Lichamelijke Opvoeding zijn Zaterdag in Stoop's Bad in Overveen. de jaarlijkse inter scholaire zwemwedstrijden gehouden. De voornaamste uitslagen zijn: Meisjes (tot en met 16 jaar): 25 meter rug slag: 1. L. Bouwer, IVO-school. 17.4 sec.: 2. D. Nanninga. Kennemer Lyceum, 13.2 sec,; 3. N. Mohn, Kennemer Lyceum, 19.6 sec. 25 meter schoolslag: 1. M. Fuvkschot. Coornhert .Lyceum. 17.6 sec.: 2. S. Bos. Ken nemer Lyceum, 19.5 sec.; 3. A. Jonker. Klaas de Vriesschool. 20.2 sec. 25 meter vrije -slag: 1. R. de Mooij, A. H. Gerhardschool, 15.9 sec.: 2. H. Band. Haar lemse Huishoudschool. 16.1 sec.; 3. M. Wun- nik. Kennemer Lyceum. 17 sec. 10 x 25 meter vrije slag estafette: 1. Ken nemer Lyceum, 2 min. 57.9 sec.; 2. Klaas de Vriesschool, 3 min. 7.9 sec.; 3. Coornhert Lyceum, 3 min. 10,4 sec. Meisjes (tot en met 20 jaar!: 25 meter rug slag: .1. I. Braun. HBS a. 17.6 ;ec.: 2. C. An drea, Hartenlustschool. 19.3 sec.: 3. M. Fin land, Hartenlustschool. 19.8 sec. 25 meter schoolslag: 1. L. Hölsken. Meisjes HBS, 16.4 sec.: 2. L. Dekker, Kennemer Lyceum, 18 sec.; 3. R. Metzger, HBS A 20,4 sec. 25 meter vrije slag: 1. I. Stroobach, Ken nemer Lyceum. 14.9 sec.; 2. E. Trijn. Klaas de Vriesschool. 15,1 sec.; 3. S. Roosloot, HBS A, 15.4 sec. 10 x 25 meter vrije slag estafette: 1. Ken nemer Lyceum. 2 min. 51,3 sec.: 2. Coornhert Lyceum 2 min. 53,4 sec.; 3. Hartenlustschool 2 min. 56.6 sec. Jongens (fot en met 16 jaar): 25 meter rug slag: 1. J. Watertor. Klaas de Vriesschool. 16,4 sec.; 2. W. Rijpma. Kennemer Lyceum. 19 sec.; 3. T. Fransen, Klaas de Vriesschool. 19.4 sec. 25 meter schoolslag: 1. K. Kaan. Klaa* de Vriesschool. 19.2 sec.; 2. H. v. d. Poort. Klaas de Vriesschool, 19.2 sec.; 3. D. Bleeker. Ken nemer Lyceum, 19.9 sec. 25 meter vrije slag: 1. J. Walfman. Ken nemer Lyceum, 15 sec.: 2. J. v. Wijk. Klaas de Vriesschool, 15.1 sec.: 3. H. v. Hemert. Klaas de Vriesschool, 15.3 sec 10 x 25 meter vrüe slag estafette" 1. Ken nemer Lv.cenm 2 min. 40.1 sec.; 2. Klaas de Vriesschool 2 min. 48.5 sec.; 3. A. H. Gerhard school 3 min. 2 sec. Jongens (tot. en met 20 jaar!50 meter rug slag: l. E. Roem. A. II. Gerhardschool. 38 sec.: 2. R. Plésm.an, HBS A. 39.1 sec.; 3. R. Zeiilmaker. Kennemer Lyceum 41,1 scc. 50 meter schoolslag: 1. T. Pauw. MTS, 32.2 ree 2. B. Fabel, HBS A. 33.9 sec.: 3. G. List, MTS, 34,1 sec. 50 meter vrije slag: .1. T. de Wit, MTS. 23.4 sec.: 2, S. Hottentot. MTS. 29,3 sec.: 3. H. Stroobach, HBS A. 30 sec. 10 x 25 meter vriie slag estafette: 1. MTS, 2 min. 21.3 sec.: 2. Kennemer Lyceum, 2 min. 25,6 sec.; 3. HBS A. 2 min. 31 sec. Eindstand meisjes (tot en met 16 jaar!: I. Kennemer Lyceum 87 punten; 2. Klaas de Vriesschool 64'-_- pnt.; 3. Coornhert Lyceum 57'i pnt.. Meisjes tct en met 20 jaar: 1. Ken nemer Lyceum 75' nut.: 2. Hartehlustschoo! 64 nnt.: 3. HBS A 82 pnt. Jongens tot en met 16 jaar: 1. Klaas de Vriesschool, 39 punten: 2. Kennemer Lyceum, 30 pnt.; 3. A. H. Gerhardschool, 1! pnt. Jongens tot en met 20 jaar: 1. MTS. 57 pun ten: 2. Kennemer Lyceum 45% pnt; 3. HBS A. 43 pnt. De Haarlemse honkballiefhebbers zullen deze week weer eens de gelegenheid krij gen Amerikaanse honkballers aan het werk tc zien. Sportcub Haarlem heeft de primeur tegen 512th Sabres, een negental van in Soesterberg gelegen militairen, Zondag 5 Juni des morgens om tien uur op het ge meentelijk sportterrein Noordersportpark, een vriendschappelijke wedstrijd te spelen. De Hongaar Laslo Tabori won in Londen de Engelse mijl in de tijd van 3 min. en 59 sec. De Brit Chataway en zijn landgenoot Hewson werden respectievelijk tweede en derde. Beiden noteerden 3 min. 59.8 sec. Deze tijden zijn een verrassing, daar dooi de zware regenval van Vrijdagavond en Zaterdagmorgen de baan week was gewor den en officials veronderstelden, dat geen tijden van internationaal niveau zouden kunnen worden gemaakt. Het wereldrecord op de Engelse mijl staat met 3 min. en 58 sec. op naam van de Australiër Landy, die deze tijd op 21 Juni van het vorig jaar in Turku voor zich liet afdrukken. Het Europees record is in handen van de Brit Bannister, die op 8 Augustus 1954 in Vancouver 3 min. 58.8 noteerde. Bij athletiekwedstrijden in het stadion van White City in Londen, heeft de Hon gaar Lajos Iharos op de twee mijl een tijd genoteerd van 8 min. 33.4 sec., 'waarmee hij het wereldrecord, dat sinds 26 Augus tus 1952 met 8 min. 40.4 sec. op naam stond van de Belg Gaston Reiff. met niet minder dan 7 sec. verbeterde. De Brit Ken Wood werd tweede in 8 min. 34.8 sec., zodat ook hij ruim beneden het wereldrecord van Reiff bleef. Op de Sintelbaan Laan van Poot in Den Haag werden internationale wedstrijden gehouden, waarbij de dames van Olympia '48 (Den Haag) uitkwamen tegen een com binatie van de Wuppertaler Sport Verein en de Barmer Turn Verein 1846. De heren van Vlug en Lenig (Den Haag) bonden de strijd aan met de Barmer Turn Verein 1846 en de Dusseldorfer Sportclub 1899. ZoweJ hij de dames als bij de heren toon den de Nederlanders zich de sterksten. De dames van Olympia '48 behaalden 48 punten tegen hun Duitse tegenstandsters 44 punten. Vlug "en Lenig behaalde in to taal bij de heren 111 punten, Barmen to taal 107 punten. Dusseldorf sloot de rij met 64 punten. De prestaties stonden over het algemeen op een niet al te hoog peil. Uit zonderingen waren de 6.87 m. van de V. en L.-man Sleeuwenhoek bij het vèrsprin- gen, de prestaties van Rulander, die de 100 m. in 10.8 sec. won voor Theo Ssat, die precies 11 sec. voor zich liet afdrukken en de zege van Rulander op de 200 m. in 22.7 sec., die de Duitser Stracke 3/10 sec. ach ter zich liet. Puck van Duyne-Brouwer behaalde een krappe zege op de 100 m. voor haar club genote mej. Van Kuick. Het verschil be droeg slechts 1/10 sec., mevrouw Van Duy- ne 12.2 sec., mei. Van Kuick 12.3 sec. De 200 m. leverde voor mevrouw Van Duyne 'een royaler zege op. Met 4/10 sec. voorsprong won zij in 25.7 sec. dit num mer, vóór de Duitse mej. Jeibmann, die 25.9 voor zich liet afdrukken. Zaterdag werd de competitie van de HCB voortgezet. Aan de Spanjaardslaan ontving Rood en Wit 5 b CVHW 2. De CVHWer Van Loe- nen scoorde in deze wedstrijd zijn driedui- zendste run voor CVHW. Rood en Wit 5 b won met 59 runs en 8 wickets. Rood en Wj.t 5 b: 181 voor 2. H. Frijns 23. J. v, d. Burg 17. G. Marselis Hart- sinck 81 n.o., J. C. Luining 49 n.o. F. Vogel sang 145. J. Postma 140. CVHW 2 122. A. van Loenen 34. G. van Langelaar 16, J. Jacobs 14, F. Vogelsang 24, J. Postma 21. H. Frijns 129. G. Marselis Hartsinck 324, J. C. Luining 544. Rood en Wit 5 c won in Heemstede met 71 runs en 5 wickets van CVHW 3. CVHW 3: 43, A. J. Lever 11, H. Lokman 13. G. Molenaar 68. C. Voors 315. J. Mo lenaar 11. Rood en Wit 5 c 114 voor 5. G. Molenaar 52-, J. Molenaar 17. J. Heymans 11, J. v. Asperen 10. A. J. Leyer 239. H. Lokman 1—23. In Bloemendaal speelde BMHC 2 tegen Haarlem 4. BMHC: 44. M. Sluyter 19, W. II. v. Dok 5—7. R. rl. Hoek 2—8. C. v. Alphen 12, D. v. Demme 12. Haarlem: 145. R. v. d. Hoek 17, IV. II. v. Dok 27, M. Vissers 16. L. v d. Mey 34. C. v. Alphen 19. F. v. d. Harst 547. A. Holscher 230, J. Staleman 15. P. Doelwijt 113, C. Nolte 1—11. NEDERLANDSE BASKETBALLERS VER LOREN. In de internationale militaire basketball-kampioenschappen heeft Neder land in Cairo met 5445 verloren van Frankrijk. De ruststand was 2523 in het voordeel van Nederland. ADRIE VOORTING VIJFDE IN STEEN- ÏIUYZE. De Belg Sorgeloos won in Steen- huyze (België) een wielenvegwedstrijd over 231 km. in 6 uur. Adrie Voorting, die twin tig seconden na de winnaar over de eind streep gine werd vijfde. JOEGOSLAYJë VERSLOEG TTALIë. Het voetbalelftal van Joegoslavië heeft Italië met viernul verslaeen. Alle doel- punren werden in de tweede helft gemaakt. FRANSE VOETBAT BEKER VOOR LTTJ.E De finale van de Franse bekercompetitie tussen Lillë en Bordeaux is door Lille met vijf-twee gewonnen. DE GROTE PRIJS VAN DE EIFFL. Op de Neurnbu.rgring heeft Mercedes op eerste Pinksterdag een dubbele zege geboekt tijdens de internationale race voor sport wagens boven 1509 ec. om de grote-prijs "an de Fife!. De wereldkampioen Fnngio finishte als eerste, met een halve leng to voorsprong op Mess 'Engeland!. Fan zin bereikte in de race over tien ronden '228.10 km.! een ge middelde snelheid van 130.4 km.uur. HONGARIJE VERSLOEG SCHOTLAND. Ongeveer 95.000 toeschouwers hebben in Boedapest gezien, hoe het Hongaarse voet balelftal een drieeen overwinning op Schotland behaalde. Bij de rust stonden de Schotten met eennul voor. Tien minuten voor het einde miste Lidell een strafschop voor de Schotten. hlirrsv NDTE^T TWEEEEN. Zaterdagavond heef' ^uitstond in de lan- depwwjcrtijd tegen Ierland een tweeeen zege behaald. De ruststand was eennul voor de gastheren. De voetbalwedstrijd, die onder leiding stond van de Nederla7idse scheidsrechter Karei van der Meer. trok ongèveer vijftigduizend toeschouwers Ongeveer zestigduizend toeschouwers zijn aanwezig geweest bij de Tubbergse motorraces, die op Tweede Pinksterdag werden verreden. Evenredig aan de be langstelling waren de geleverde prestaties van de renners. Er waren acht starts, vier voor de junioren en vier voor de senioren. En niet minder dan zes maal werd er een record verbeterd. De Tsjech Stastny heeft in de, zware klasse zelfs bijna de 150 km- grens doorbroken, want met zijn snelle Jawa bereikte hij een record-ronde van 3.43, hetgeen neerkomt op een gemiddelde snelheid van 149.45 km. per uur. De meest spannende race was die van de 125 cc senioren. Gedurende de eerste vijf ronden lagen de Oostenrijker Grimas op Mondial, de Saarlander Scheidhauer op M.V., de Tsjech Parus op C.Z. en diens landgenoot Bartos eveneens op C.Z. beur telings op. kop. De machines waren prao tisch even snel en in de bochten pro beerde men elkaar de loef af te steken. In de laatste ronde en in de laatste bocht slaagde Bartos er in iets uit te lopen en zodoende de zege in deze klasse op zijn naam te brengen. De 250 cc was een NSU-aangelegenheid, waarin de Duitsers Brand en Baltisberger de hoofdrollen speelden. In de voorlaaste ronde kreeg laatstgenoemde motormoei lijkheden, en Brand had toen geen moeite meer om deze strijd met een NSU-zege te beslissen. In de achterhoede leverden de Nederlan ders Knijnenburg en Simons een sportieve strijd, waarbij Simons tenslotte zegevierde. Feilloos In de 350 cc klasse ging dë strijd hoofd zakelijk tussen de Velocette van de Engels man Fitton en de NSU van Baltisberger. Aanvankelijk bleef de Duitser zijn tegen stander dicht op de hielen, maar Fitton stuurde zijn machine zo feilloos over het circuit, dat Baltisberger tenslotte zijn ne derlaag moest erkennen. Ook hier was Si mons weer de snelste Nederlander. Hij eindigde op de vierde plaats, hetgeen een buitengewoon goede pi-estatie is in dit sterke internationale veld. Uiteraard ging de grootste belangstelling uit naar de strijd der zware machines. Het is in hoofdzaak een strijd geworden tussen de Tsjech Stastny en de Duitser Knees. Laatstgenoemde nam in de bochten soms wel wat al te veel risico om zijn rivaal niet helemaal uit het oog te verliezen, maar de Tsjech reed zo goed en hij stuur de zo feilloos, dat er voor de tegenstander geen enkele kans in zat. In de achtste ronde kreeg Stastny dan ook al een seintje van zijn helpers aan de kant, dat hij ge rust wat kalmer aan kon doen. De Duitser kon toen iets inlopen maar op - de eind streep was het verschil toch altijd nog 24 seconden. Rozenberg en Bakker hebben zich in dit zeer sterke veld uitstekend ge weerd. Met een vierde en een zesde plaats lieten zij zeer sterke buitenlandse rijders hun achterwiel zien. Knijnenburg, die op de Jawa reed, waarop aanvankelijk Veer zou starten, kreeg in de vijfde ronde last van een lekkende olietank, om welke re den hij het rennerskwartier weer op zocht. De Amerikaanse coureur Vukovich heeft het leven verloren bij een van de ernstig ste ongelukken in de geschiedenis van de 500 mijlen-race van Indianapolis, meetel lend voor het wereldkampioenschap. Vijf wagens kwamen met elkaar in botsing. De wagen van Vukovich vloog in brand en men slaagde er niet in de coureur uit de vlam men te redden. Vukovich had de wedstrijd in 1953 en in 1954 gewonnen. Knappert van de Eindhovense golfclub heeft op de banen van de Rosendaelse golf club in Arnhem het Nederlandse kampioen schap voor amateurs (heren) .behaald. De beslissing tussen Knappert en zijn te genstander Borren (Utrechtsche golfclub „De Pan") viel op de twintigste hole. De uitslag van de halve finale luidt: Knappert wint met 1 up van Lanschot, Borren wint met 3 en 1 van Calkoen van Limmen. ADVERTENTIE Goed verhuizen Ga dan naar; Zijlvest 41 - Haarlem Tel. 12456 - 14155 - 22279 Bij internationale roeiwedstrijden in Oostende heeft Willem III met Van den Brekel en De Hartog de oude twee gewon nen. De hoop was vertegenwoordigd in het nummer oefengieken jongens B-klasse (veertien tot zestien jaar) en bezette daarin de eerste plaats. De uitslagen waren: Oude twee, 2000 m. 1. Willem III (Nederland) 7 min. 57 sec.: 2. Beringen (België) 7 min. 59 sec. Oefengieken jongens B-klasse, 1000 m., 1 De Hoop (Nederland) 3 min 25 sec.; 2. Brugge (België); 3. Oostende (België). Tijdens internationale roeiwedstrijden in Oostende heeft de ploeg van De Hoop een 1000 meterwedstrijd voor oefengieken C-klasse gewonnen. 1-Iet liet de boten van Aviron Meulin, Oostende, Parijs R. C. en Antwerpen achter zich. De twee van Wil lem III won nog een wedstrijd over 400 meter, vóór Beringen. FRANSE TENNISKAMPIOENSCHAP PEN. In de eerste rende van het dames dubbelspel bij dr jn'o-nationa'.e kampi «ehappen van Frsnk-ül- n het Zwitsers- Nederlandse naar Kasifmann en Fenny ten Bosch met 9- 7. o 3 van hun Franse tegenstandsters de dames Dubois en Pa- torni. In de derde ronde damesenkelspel is mej. Fenny ten Bosch uitgeschakeld door mevr. Volmer (Duitsland). Mevr. Volmer won niet 62. 62.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7