Pindakaas Agenda voor Haarlem r Memorial Day op Margraten ILSY '55 een „daverend" succes (geluidsbarrière aan stukken) D. G. van Beuningen te Arlesheim overleden Rapport aan ILO over kwestie-Vermeulen Dodelijk ongeluk te Wassenaar Hoe is\het ontstaan? Grebbeberg-herdenking DINSDAG 31 MEI 1955 #7 ïl Koningin Juliana en prins Bernhard aanwezig LIKDOORNS WONDEROLIE Geluidsbarrière en ruiten kapot Examens Kerkelijk Nieuws Trapezewerkster bij Althoff uit circusnok gevallen Chef-jachtopziener van „De Hoge Veluwe" nam afscheid Berkelse arts naar Leeuwarden gebracht Esperanto-congres in Utrecht Nieuwe aardappelen geveild Dodelijk ongeluk op Rijksstraatweg te Haarlem Dit woord: LINOLEUM Die kiezen het ruime sop99 Pinksterkamp van Natuurvrienden Wereld-vakverbond congresseerde Orgelconcert te Elaarlem Monument te Willemsdorp 'VY''>- i, ■••■'::-:ï v V De Internationale Luchtvaart Show Ypenburg, de ILS\, is op Pinkstermaandag gehouden bij een voor de gelegenheid geëigend weer en voor een record aantal bezoekers. Vierhonderd politiemensen stonden voor de taak een maximaal ver keer te regelen. In Wassenaar deed zich een ongeluk voor, waarbij een dode valt te betreuren, maar overigens voldeed de ILSY-verkeersregeling uitstekend. De eerste bezoekers arriveerden al om 9 uur 's morgens en om 7 uur 's avonds vertrokken de laatsten. Behalve door het Nederlands vorstelijk echtpaar werd de show onder meer bij gewoond door de staatssecretaris van Marine en öorlog, de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, de ambassadeurs van Engeland, Frank rijk, Canada en Pakistan en de gezanten van Joego-Slavië en Finland. Er waren geen leden van de ministerraad aanwezig. Nog nooit hebben zich zovele mensen, als Maandag op het vliegveld Ypenburg waren samengestroomd en buiten het veld een goed plaatsje hadden gezocht, verza meld om een vliegfeest bij te wonen: 150.000 personen op het veld, 100.000 er buiten, 12.000 auto's op het veld. Nadat de Koningin en Prins Bernhard hadden plaats genomen op zetels die voor de Plesman-tribune waren opgesteld, be gon het feest met een parade van lichte vliegtuigen, die werd gevolgd door een openingsdéfilé van „Meteor"-straaljagers van het commando luchtverdediging en „Sabre"-straal jagers van het in ons land gestationneerde squadron van de Ameri kaanse luchtmacht. Zij vormden tezamen de cijfers en letters „Fai" en „50", daar mede tot uiting brengend het halve eeuw feest van de „Fédération Aéronautique Internationale". In het programma traden voorts op zweefvliegers van de lucht- machtzweefvliegclub, die een formatie- vlucht demonstreerden; de Engelsman Porteous met een „Auster"-vliegtuig; de Fin Heinonen met zijn volgens eigen ont werp eigenhandig gebouwd sportvlieg tuigje, de Fransman Louis Clement, bur gemeester van Adainville met een „Lignel" waarmede hij luchtacrobatie bedreef (bei de handen van het stuur, de deur open en zwaaien naar de mensen vlak beneden hem), het kunst-vliegteam van de Rijks luchtvaartschool met drie „Harvards", on der leiding van instructeur G. J. Slag en verder een formatie van vijftig vliegtuigen van de Nederlandse Marineluchtvaart dienst en van de Engelse^ Koninklijke Ma rine, twee kunstvliegsquadrons van de Engelse koninklijke marine met „Sea- hawk"-deklandingsstraaljagers, een heli copter-parade met een S-55 van de „Sa bena" onder gezagvoerder Gerard Treme- rie, een Franse Djinn-helicopter, een Amerikaanse „Heller" van Aero-Ypen- burg, een Bell van het Amerikaanse le ger en twee S-55's van de Marine-lucht vaartdienst. Twee „Seafury"-deklandingsschroef- jagers van de M.L.D. voerden een start uit met behulp van raketten. Een De Havil- land „Heron" verkeersvliegtuig kwam zich presenteren, evenals het Franse vracht vliegtuig „Noratlas". Daarna werd men naar bijna dertig jaar geleden verplaatst, ADVERTENTIE DINSDAG 31 MEI Luxor: „Apache", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The Glenn Miller Story", alle leeft., 8.15 uur. Palace: „Heidi en Peter", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Drie matro zen in Parijs", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Stu dio: „Papa, mama, het dienstmeisje en ik", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „Vlucht uit fort Bravo", 14 jaar, 8 uur. Rembrandt: „There's no business like showbusiness", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Slavernij in Babyion", 18 jaar, 7 en 9.15 uur.. WOENSDAG 1 JUNI Parklaan 21: Evangelistie-samenkomst, 8 uur. Concertgebouw: Emigratie-avond (Australië), 8 uur. Luxor: „Apache", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „The Glenn Miller Story", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Palace: „Heidi en Peter", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Lido: „Drie matrozen in Parijs", alle leeft., 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Studio: „Papa, mama, het dienstmeisje en ik", alle leeft., 2.15 7 en 9.15 uur. Roxy: „Lassie's grote avontuur", alle leeft., 2.30 uur: „Vlucht uit fort Bravo", 14 jaar, 8 uur, Rembrandt: ..There's no business like showbusiness", alle leeft.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sla vernij in Babyion", 13 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. toen een Sopwith „Pup" en een Bristol F 2 B een spiegelgevecht uitvoerden, zoals dat in die dagen zich zou hebben kunnen voordoen. Midden in deze voorstelling dook Gerben Sonderman met een „Hunter" door de geluidsbarrière en schoot even la ter over het veld. Een „super Constella tion" van de KLM, met gezagvoerder Flemer, liet zich vervolgens zien. maar de voorgenomen landing op het veld vond geen doorgang. Verder was er de eerste productie-machine van het „Britannia" verkeersvliegtuig van de Engelse Bristol- fabriek, met vier schroefturbinemotoren, een menigte straaljagers van verschillende makelij en nationaliteit die individueel of in formatie kunstvluchten uitvoerden en de geluidsbarrière doorbraken. Spectaculair waren ook de parachute sprongen, die werden uitgevoerd door Joegoslavische en Turkse dames en door de Haarlemse Jenny Silver en enige tien tallen Nederlandse heren. Jenny Silver stapte iets te vroeg uit het toestel. Zij kwam aan het jaagpad tussen Delft en Rijswijk terecht. Veel voldoening schonk ook de demon stratie, die Gerben Sonderman met een S 14 „Mach-trainer" en invlieger A. P. Moll met een andere S 14 gaven. De vluch ten waren goed uitgekiend, beide vliegers hadden eenzelfde kunstvluchtprogramma, dat zij op hetzelfde ogenblik uitvoerden en dat zich grotendeels voor de tribunes af speelde. Aan het slotdéfilé dat volgde op kunst- vluchten in groepsverband van vliegtuigen van de Italiaanse en Canadese luchtmach ten, namen verscheidene tientallen straal jagers van de luchtmachten van NAVO- landen deel. Veel van dit slotdéfilé ging verloren door de inmiddels opgekomen laaghangende bewolking. Het einde van een lange, warme, zonnige dag kwam met het vertrek van het Koninklijk Paar. Twee uur later reikten de wolken tot op enkele tientallen meters van de aarde en drie uur later bevond het kustgebied van Den Haag zich in een dikke nevel. ADVERTENTIE I/- r* ÏERWIJ DERD MET Weg met onhandige likdoornringen en gevaar lijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wortel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijn stillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Antiseptisch Likdoorn middel van f. 1.85 bespaart U veel ellende. (60) Te Arlesheim bij Bazel is Zondagmiddag op 78-jarige leeftijd plotseling aan een hartembolie overleden de heer D. G. van Beuningen. De thans overledene maakte lange jaren deel uit van de directie van de Steenkolen Handelsvereniging te Rotter dam en is vooral bekend geworden door de zaak VermeerVan Meegeren. Hij was een van de grootste particuliere bezitters van schilderijen in den lande. Daniel George van Beuningen werd te Utrecht geboren op 4 Maart 1877. Hij volg de na zijn HBS-tijd de handelsschool te Leipzig en werkte op kantoren in Neder land, Engeland en Duitsland. Hij was direc teur van de Steenkolen Handelsvereniging, de Anlhraciet-Handelsmaatschappij, en het administratiekantoor Unitas. Hij bekleedde commissariaten van de Rotterdamse Banlt- vereniging, de Machinefabriek en Scheeps werf P. Smit Jr., de Nederlandse Stoom- sleepdienst, L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst, de Maatschappij Vrachtvaart, de Hollandse Hypotheekbank, de Glim- fabriek, de HollandAmerika Lijn en nog andere ondernemingen. De heer Van Beuningen's schilderijen- verzameling genoot ook internationale be kendheid. Nog onlangs hebben de koning en de Koningin Van Zweden, na het offi ciële deel van het statiebezoek aan ons land hem op zijn buiten in Vierhouten bezocht om zijn verzameling te bezichtigen. Boven de vlaggen van de deelnemende lan den vliegt een formatie North American AT-6 Harvard trainers van de Rijkslucht vaartschool - door touwen verbonden. OCC<X<OCOOOOOCOOOOOOCCCCCOOCOCOOCOCCCCCO!^<XXX5CCOCOCOOOO Dat Maandagmiddag op verscheiden tijd- 3 stippen de geluidsbarrière is doorbroken o 8 hebben niet alleen de „toehoorders" op het q vliegveld Ypenburg kunnen constateren: 8 8 omstreeks half vier sneuvelden in de ge- 3 nieente Delft enige ruiten door de luchtdruk; 8 omstreeks vier uur in de gemeente 's-Gra- venhage een twintigtal, en om circa half zes in de gemeente Voorburg en Rijswijk nog een aantal. In Rijswijk zou ook een kozijn uit een huis zijn gerukt, maar van dit be richt kon geen bevestiging verkregen wor- den. Persoonlijke ongelukken hebben zich bij i deze glasbreuken niet voorgedaan. CC<XXZXXCOCCOCCC<XOCOCICCCOC03COOCCCOOCOOOC<XCCOC0300CCOO Het uit 40 leden bestaande bestuur van de ILO, de Internationale Arbeids Orga nisatie, heeft een rapport ontvangen, dat werd uitgebracht inzake de kwestie- Adriaan Vermeulen, de Nederlandse vak bondsleider, die vorige maand uit Vene zuela werd gewezen, nadat hij in een rede de Venezolaanse regering had verweten de vakbonden aldaar te onderdrukken en arbeidersleiders gevangen te houden. Paul Ramadier, een voormalig Frans premier, en voorzitter van de ILO-confe- rentie waarop arbeiders, werkgevers en regeringen vertegenwoordigd zijn, heeft woorden van lof geuit jegens de Engelsman Sir Guildham Myrddin Evans, die de ver gadering in Caracas voorzat tijdens welke het incident plaats greep, en jegens G. Allana, die de werkgevers vertegenwoor digde, voor de manier waarop zij het over leg hebben gevoerd. Ramadier verdedigde Vermeuien voor het gematigde karakter van zijn opmerkin gen „die het recht van de vrije gedachten- uiting in genen dele overschreden." Het besluit van de ILO de vergadering in Cara cas van de Petroleumcommissie van de ILO af te gelasten was, naar hij zei, „voorzich tig beleid geweest en hal een conflict in de boezem der organisatie vermeden." Sir Alfred Roberts, een afgevaardigde der Engelse arbeiders, had verklaard dat Vermeulens opmerkingen in elk ander land van de wereld zouden kunnen zijn gemaakt zonder dat er een incident uit zou zijn voortgevloeid. Pierre Wallin, een gedele geerde van Franse werkgevers, ondersteun de dit standpunt. De Columbiaan Gonzales Barros zag er van af in dit stadium aan de discussie deel te nemen, maar behield zich het recht voor later op de zaak terug te komen. Utrecht. Doctoraal examen wijsbegeerte: G. Puchinger, Utrecht: candidaatsexamen klassieke letteren: A. W. Leeman, Utrecht; candidaatsexamen Ned. recht: mej. L. A. van Heijst en L. J. Rietberg, Utrecht. Semi-arts- examen: mej. Th. G. Jansen, Utrecht; M. H. J. Lambert, Eindhoven; F. C. J. van. Neer, Maastricht. K. Regenery, Driebergen; arts examen: mej. B. H. Besselse, Utrecht, mej. H. C. Kardinaal, Bilthoven, R. A. R. Seelen, Rijen; J. Willemse, Wassenaar. Veearts examen: C. M. Th. Willems, Berlicum, A. P, Wijgergangs, Berlicum, J. Siebelink, Almelo, J. H. Colenbrander, Winterswijk, J. Th. M. Ummels te Heerlen. Amsterdam. (Gem. Universiteit). Bevor derd tot doctor in de rechtsgeleerdheid (cum laude) op proefschrift: „Èigendoms- verkijging bij koop van roerende goederen in het West-Europees internationaal privaat recht" rar. J. C. Schultsz. Amsterdam. Doctoraal examen Ned. recht E. Ligtelijn, Amsterdam. Candidaatsexamen economie mej. Oei Tjoe Sian, jhr. G. van der Does de Willebois, E. P. G. J. Landman. Amsterdam; doctoraal examen aardrijkskunde J. G. van Gijtenbeek. Zwolle; candidaatsexamen so ciale aardrijkskunde R. Alblas, Heemstede. E. J. Tjoe Wij en P. Bukman, Amsterdam. Doctoraal examen sociale aardrijkskunde M. G. Engelkes, Bussum. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Lexmond J. v. Wier te Put ten; te Kockengen (toez.) W. A. S. Lau- rense te Hoevelaken. Aangenomen naar Thamen a. d. Amstel R. C. A. v. Voorst Vader te Bergentheim. Bedankt voor Oudshoorn (toez.) (tweede pred.pl.) A. J. Jorisse te Wilsum. Geref. Kerke, ond. art. 31 K.O. Beroepen te Rouveen W. G. de Vries te Winschoten. Tijdens de laatste voorstelling te Alk maar van het circus Franz Althoff, is de 17-jarige Duitse trapezewerkster Sigrid Hoffmann, lid van het luchtballet, uit de nok van het circus omlaaggestort. Zij werd in bewusteloze toestand uit de piste ge dragen en naar het centraal ziekenhuis ver voerd. Omtrent haar toestand is nog niets naders meegedeeld. Op tweede Pinksterdag, 's morgens om streeks elf uur, heeft de 34-jarige E. Z. uit Amsterdam, die per motor op de Rijks straatweg onder Wassenaar reed, doordat hij plotseling sterk moest remmen, de macht over het stuur verloren. Hij kwam op het wegdek terecht en onder het voor wiel van een tegenligger. De man was op slag dood. Zijn echtgenote die op de duo zat, liep een shock en een lichte hersen schudding op. Zij is in het academisch ziekenhuis in Leiden opgenomen, haar toe stand is gunstig. Zelden zal een jachtopziener bij het ein digen van zijn diensttijd zo gehuldigd zijn als dit met de chef-jachtopziener van het nationale park „De Hoge Veluwe", de heer W. Nab, het geval was. In het restau rant „De Koperen Kop" was geen stoel onbezet. De minister-president, dr. W. Drees, en de minister van Oorlog, ir. C. Staf, bevonden zich bij de gasten. Vele sprekers stelden de voortreffelijke karak tereigenschappen van de heer Nab en zijn vakkennis in het licht. Jhr. W. H. de Beau fort vertolkte de dank van het Jagersgilde van Sint Hubert, waarvan de heer Nab adviseur was. Hem werd de functie van wildmeester aangeboden. Het hoofd van de afdeling wildschade en jacht van het departement van Landbouw, de heer W. J. Schuitemaker, memoreerde de adviezen die de heer Nab in het belang van de gehele Nederlandse jacht en jacht- wetgeving gaf. Minister Staf sprak namens de jacht club, waarvan de heer Nab erelid en ja- germeestör was. De minister bood de 73- jarige heer Nab een gemakkelijke stoel aan. Vrijdag j.I. is in alle stilte de Berkelse arts uit het Huis van Bewaring aan de Casuaris- straat. Den Haag, per auto overgebracht naar de strafgevangenis te Leeuwarden, waar hij zijn levenslange gevangenisstraf zal moeten uitzitten. Tot bij zijn slotwoord voor het Haagse Ge rechtshof in December j.I. is dr. O., die toen reeds van 27 September 1952 af in voorarrest zat. hartstochtelijk zijn onschuld aan de moord op zijn vrouw blijven getuigen. Toen de raadsman, mr. M. H. Huygens, dezer dagen gevraagd werd of hij deze zaak thans als de finitief gesloten beschouwt, ontkende hij dat met beslistheid. Volgens deze raadsman blij ven er nog steeds vele onverklaarbare pun ten om opheldering vragen. Mr. Huygens blijft doende het reeds zeer omvangrijke ma teriaal aan nieuwe deskundigen-beoordelin gen te onderwerpen en naar nieuw materiaal te- zoeken. Zodra hiertoe voldoende gronden aanwezig zijn, zal hij niet aarzelen een verzoek tot revisie van het gewezen vonnis bij de Hoge Raad der Nederlanden in te dienen, aldus deelde hij ons mede. Als mogelijke grond tot revisie komt ook in aanmerking de verklaring, die door een ge vangene in de strafgevangenis te Scheve- ningen ongevraagd aan het A.N.P. werd ge daan. Deze gevangene verklaarde dat de overleden mevr. O. aan hem in een Haagse tearoom haar zelfmoordplannen had kenbaar gemaakt. In Utrecht heeft de Nederlandse Esperan tistenvereniging „La Estonto eslas Nia" samen met de Belgische en Vlaamse esperan tistenvereniging een congres gehouden waar aan 300 Esperantisten deelnamen. Nadat de congressisten ontvangen waren door het college van B. en W. van Utrecht werd het congres geopend door de heer H. J. Blokker uit Heemslede. Hij herinnerde eraan, hoe destijds Esperanto het onderwerp was van spot. Dank zij het werk van de pioniers, ver spreid over de aardbol, is de gehele wereld nu omspannen door een goed georganiseerde Esperantobeweging. Dat de Unesco een resolutie ten gunste van Esperanto heeft aangenomen noemde de heer Blokker de logische consequentie van de acti viteit van de Esperanto-pioniers. De Esperantobeweging heeft al verschei dene keren bewezen, het laatst tijdens het wereldcongres te Haarlem, dat duizenden personen uit 30 tot 40 landen kunnen con gresseren in een gemeenschappelijke interna tionale taal. De heer Blokker zei tenslotte, dat het de taak is van de vereniging het publiek ervan te overtuigen dat Esperantisten geen fantasten zijn, maar practici, die een nationale taal in het nationale verkeer en een interna tionale taal in het internationale contact eisen. Aan de veiling van de Langedijker Groente centrale te Broek op Langedijk zijn, ondanks het koude voorjaarsweer, Dinsdagmorgen de eerste vroege aardappelen van de koude grond aangevoerd. De handelaar J. Ploeg uit Broek op Langendijk kocht 100 kg eerste lingen tegen (voor kleinere) 80 en 91 cent per kg van de tuinder C. Smit. Vorig jaar werden de eerste aardappelen op 28 Mei aangevoerd. De grote aanvoeren zullen door de trage groei nog wel enige tijd op zich laten wachten. V oef gangster door motor aangereden bij Vergierdeweg Zondagmiddag tegen halfvier is op de Rijksstraatweg ter hoogte van de Vergier deweg in Haarlem-Noord een ongeluk ge beurd, waarbij een achtenzeventig,jarige Yoetgangster om het leven is gekomen. Mejuffrouw J. Wijker, wonende Leeu werikstraat in Haarlem-Noord, stond op de vluchtheuvel van de Rijksstraatweg nabij de Vergierdeweg en wilde de weg over steken. Bij het verlaten van de vluchtheu vel zal zij vermoedelijk te weinig aandacht hebben besteed aan het verkeer. Links van haar, uit de richting stad, naderde een motor. Hierdoor is mejuffrouw Wijker aan gereden en zij was op slag dood.1,Per auto is haar stoffelijk overschot naar de Maria- stichting overgebracht. ADVERTENTIE 1 De uitspraak van\diit woordi baart wel eens moeilijkheden. Het accent moet vallen op de tweede en"niet op de derd<i lettergreep. Het is een woord dait ge maakt is door de Engelsman Walton, die omstreeks 1860 die naam bedacht voor de door hem vervaardigde grondbedek- king. De samenstellende delen zijn: linum, vlas en: oleum, olie. Linoleum wordt namelijk gefabriceerd door kurk en lijnolie tot een dikke brij te vermen gen en die uit te smetten op zeildoek. Daarmee wordt het mengsel innig ver bonden door het tussen cylinders te laten doorgaan. Eigenlijk is linoleum een zelfstandig naamwoord, maar evenalls andere vreemd'e namen van stoffen wordt het ook als bijvoeglijk naamwoord gebruikt. Men zegt dus: een linoleum zeil of loper^ en geloof maar, dat ze genieten voor twee. Hun moeder zegt bjj zich zelf, als ze bedenkt hoe vuil de kleertjes straks zullen zijn: gelukkig maar, dat er ook nog een ènder sop is. waar ik op mijn manier dubbel van geniet. Omo-sop, want dat maakt alles weer schoon voor twee. Juist mevrouw, ten eers,te wordt Uw goed ongekend wit en ten tweede zijn meteen de vlekken er uit. Met een an der wasmiddel krijgt U meestal alleen öf het eerste öf het tweede voor elkaar, doch niet allebei tegelijk. Daarom kunt U met volle overtuiging zeggen: èn zuiver wit èn vlekkeloos, dat 's „Omo- schoon". Alléén het moderne Omo kent het geheim van de z.g. du bbele waskracht. Alléén Omo geeft U een was, waar van U zonder overdrijving zeggen kunt: de schoonste was van mijn leven'. O 251° Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling hield beide Pinksterdagen ter gelegen heid van het 50-jarig bestaan van de In ternationale van Natuurvrienden in het Amsterdamse Bos een Pinksterkamp, waar aan werd deelgenomen door ruim 3800 leden van deze organisatie, afkomstig uit West-Duitsland, Oostenrijk, Saarland, Frankrijk, België, Zwitserland, Engeland, Amerika en Nederland. Zij waren onder gebracht in 800 tenten. Het kamp werd Zaterdagavond geopend door de burgemeester van Amsterdam, mr. Am. d'Ailly, die de deelnemers in het Ne derlands, Duits en Frans begroette. De minister van Sociale Zaken en Volksge zondheid, de heer J. G. Suurhoff, die even eens het woord zou voeren, was wegens ziekte verhinderd. Een programma van lekenspel, volksdans, samenzang en mu ziek werd met een kampvuur besloten. Zondag gingen de deelnemers naar IJmuiden, waar zij tochten door de duinen maakten, 's Avonds woonden zij in de Apollohal een uitvoering van het Neder lands ballet van Sonja Gaskell bij. Tweede Pinksterdag werden excursies door Amsterdam gemaakt. Op de militaire begraafplaats „Grebbe- berg" te Rhenen zijn Maandag de oudstrij ders van het voormalige/achtste regiment infanterie bijeen geweest, om de gevallen strijdmakkers uit de oorlogsdagen van Mei 1940 te herdenken. De deelneming aan deze reünie was zeer groot. Onder de aanwezi gen bevonden zich generaal C. J. Valk, namens de chef generale staf, kolonel A. den Boer, territoriaal bevelhebber Oost, een detachement van het regiment infan terie Oranje Gelderland te Steenwijker- wolde en de burgemeester van Rhenen. Het vierde wereldcongres van het inter nationaal verbond van vrije vakvereni gingen, dat in Wenen is gehouden, is Za terdag geëindigd. De Nederlander J. H. Oldenbroek werd herkozen als secretaris generaal, de Belg Omer Becu als voor zitter van het IVW. Het congres nam een aantal resoluties waarin werd gevraagd om: toekenning van- het zelfbeschikkingsrecht aan de be volking van Cyprus; dezelfde burgerlijke rechteii, sociale verzorging en economische prograntma's als in Groot-Brittannië gel den, voor de bevolking van Malta; instel ling van een commissie van onderzoek naar beschuldigingen dat in Kenya per sonen worden vastgehouden zonder proces en dat in cfeze Britse kolonie dwangarbeid bestaat. Voorts sprak\het congres zijn leedwezen uit over het vpprtduren van de „onder mijning van de\vrijheid der Zuid-Afri kaanse bevolking, door de regering van Zuid-Afrika" en deVrassenschending in dat land. Ook werd gevraagd om Frans-Ma rokkaanse besprekingen. Het gebruik van geweld, door wie dan ook, werd door het congres veroordeeld. Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op hedenavond van 8 tot 9 uur door George Robert luidt: 1. Sinfonia uit Cantate 29, J. S. BachM. Dupré; 2. Koraal voorspelen: a. Ich ruf zu Dir. Herr Jesu Christ; b. In Dir ist Freude, J. S. Bach; 3. Twee bewerkingen van Psalm 24 (uit „Pièces d'oi'gue sur les Psaumes huguenots"), Henri Gognebn: 4. Messe basse (Entrée, Introit. Offertoire. Elé vatten, Com munion, Sortie), Louis Vierne; 5. Grand Choeur alia Haendel, Alex Guilmant. In Willemsdorp, gemeente Dubbeldam, heeft het voormalige dekkingsdetache ment Willemsdorp ter nagedachtenis aan zijn gevallen kameraden Maandag een monument onthuld. Nadat mevrouw Ne- dermeijer deze plechtigheid had verricht en de heer Dusseldorf voorzitter van da reünistenorganisatie, het monument offi cieel had overgedragen aan het gemeente bestuur van Dubbeldam, legden oud-strij ders en inwoners van de gemeente Dubbel dam een krans aan de voet van het monu ment. Op het Amerikaanse oorlogskerkhof Margraten is op Pinkstermaandag „Memo rial Day" gehouden. Er was zeer grote be langstelling en vele autoriteiten, onder wie generaal-majoor C. F. Pahud de Mortanges, vertegenwoordiger van de koningin, de de Amerikaanse ambassadeur de heer H. Freeman Matthews, de minister van Oorlog ir. C. Staf en de commissaris der koningin in de provincie Limburg dr. F. Houben woonden de plechtigheid bij. „Memorial Day" werd in de Verenigde Staten voor het eerst 85 jaar geleden ge vierd en is in de meeste Amerikaanse staten en in alle territoria een wettelijke feestdag. Het is een dag waarop door 't ge hele Amerikaanse volk eer wordt bewezen aan de doden van alle oorlogen, waaraan de Verenigde Staten hebben deelgenomen. Te Margraten werd het woord gevoerd door aalmoezenier major Francis J. Gor man, door ambassadeur Matthews en com missaris Houben. Vele kransen werden gelegd en een zee van bloemen, door Limburgse schoolkin deren meegebracht, lag op de graven toen de veldprediker kolonel C. Wildman met een zegen de plechtigheid besloot. Overzicht van de grote Amerikaanse begraafplaats te Margraten, waar op Tweede Pinksterdag - Memorial Day - een her denking werd gehouden ter ere van de duizenden Amerikaanse soldaten, die voor de bevrijding van ons land hun leven gaven

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8