-r IN DE WERELDPOLITIEK Een nieuwe kolonisaties-vorm Bezwaren Westelijke randweg langs spoorlijn worden breed uitgemeten Apothekers zijn te Haarlem bijeen voor de honderdste jaarvergadering Agenda voor Haarlem Vijftig jaar geleden Ministers antwoorden Kamerlid Ford geeft garantieloon in perioden van slapte Onze PLASTO WAVE Provinciale landdag „Steun Wettig gezag" De spellingskwestie in België Hoe is het ontstaan? DINSDAG 7 JUNI 1955 '3 Onderzoek naar verhouding tussen schade aan bos bij Vogelenzang en voordelen nieuw tracé ml I 3 te -> &1| af Hf ill itJI IMISIM' Staking na inwilliging van een deel der eisen opgeheven SALON HOFFMANN Bloemen verzonden aan op zwarte lijst staande firma Keuringsveearts door rechtbank vrijgesproken Dit woord: LEEMTE Dodelijk verkeersongeval Bliksem verlotingen waren groot succes Onschatbare schade aan Santpoortse opgravingen Prijzenswaardige snelheid van politie Uit Haarlems Dagblad van Woensdag 7 Juni 1905 jy Wanneer men met de voldoening, die inhaerent is aan een begrip voor nieu we verhoudingen op de wereld, vaststelt dat een einde is gekomen aan het koloniale tijdperk, begaat men eigenlijk een fout der generalisering. Er is immers, strikt genomen, geen einde gekomen aan het uitzwerven van pioniers uit hoog-ontwikkelde en dichtbevolkte gebieden naar andere werelddelen en zich op lagere trap van technische, industriële en com merciële evolutie bevindende landen en er is zelfs geen einde te verwach ten aan het infiltreren van intellectueel leiderschap uit de landen met een hoog ontwikkelingsniveau naar de gebieden waar primitieve toestanden het produceren van inheems leiderschap verhinderen, zolang niet overal ter wereld dit ontwikkelingsniveau het algemene peil heeft bereikt.» Afll M ÏS In Bavaye.en dorpje bij de Franse plaats Maubeuge, dat in 1940 vrijwel geheel werd vernield door bombardementenhebben archaeologen de overblijfselen aan het licht gebracht van een forum van 100 bij 225 meter, een tempel, een geplaveid, plein en diverse andere bouwwerken uit de gallo-Romeinse periode. De gevonden ruines tonen aan, dat Bavay de hoofdstad was van Noordelijk Gallië, dat door de legioenen van Julius Caesar werd veroverd. Er kwamen in ffie tijd zeven bestrate Romeinse wegen in Bavay samen. Op vragen van het Tweede Kamerlid de lieer Van der Goes van Naters (Partij van de Arbeid) over de tracé van de voorge nomen Noord-Zuidverbinding ten Westen van Haarlem hebben de minister van Verkeer en Waterstaat en de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen het volgende geantwoord: Naar aanleiding van het onderzoek van het provinciaal bestuur van Noordholland om een subsidie voor de ten Westen langs Haarlem geprojecteerde weg no. 43 van het provinciaal wegenplan heeft een technisch overleg over het tracé van die weg plaats gehad, waarbij ook over een bij de buiten plaats Vogelenzang ongeveer langs de duinvoet gelegen tracé is gesproken. Later is door Gedeputeerde Staten medegedeeld, dat hunnerzijds reeds voorgenomen was op het ontwerp-strèekplan voor Zuid-Kenne- merland een tracé langs de spoorlijn op te nemen. Dit ontwerp-streekplan is nog niet gepubliceerd of aan de gemeentebesturen en andere openbare instanties ter beoor deling gezonden. Ook al zou het streekplan reeds in een verder stadium zijn of zelfs zijn vastgesteld en door de Kroon goedge keurd, dan zou, ook naar de mening van Gedeputeerde Staten van Noordholland, dit niet in de weg staan van een studie be treffende wijziging van dat tracé. Naar aanleiding van de opmerking, dat het tracé langs de spoorlijn, zo weinig mogelijk openbare en andere belangen zal schaden, wordt de aandacht er op gevestigd, dat de aanlegkosten volgens dit tracé plus minus vier millioen hoger geraamd zijn dan vol gens het tracé langs de duinvoet, terwijl het eerstgenoemde tracé uit het oogpunt van verkeersverbindingen minder goed ge oordeeld wordt. De minister van Verkeer en Waterstaat pleegt met Gedeputeerde Staten van Noordholland overleg omtrent de vraag stukken ten aanzien van de in de vragen bedoelde weg van het provinciaal wegen plan. Hij meent zich niet te moeten ver zetten, op gronden als er hier in het spel zijn, tegen de aanleg van een op een pro vinciaal wegenplan staande en derhalve onder de verantwoordelijkheid van een provinciaal bestuur vallende weg. Indien voor een dergelijke weg evenwel subsidie van het rijk gevraagd wordt, acht hij het zeker toelaatbaar, dat hij zich een eigen oordeel vormt over het betrokken wegont- v/erp. Het is de ministers bekend, dat door het tracé langs de duinvoet bij Vogelenzang DETROIT (United Press) De directie van de Fordfabrieken en vertegenwoordi gers van de in het C.I.O. georganiseerde stakende personeelsleden z\jn het eens ge worden over een nieuw drie jaar lopend contract krachtens hetwelk de werknemrs een loonsverhoging van twintig (dollar)- cent per uur en een garantieloon t\jdens periodieke slapte krpgen. Walter Reuther, de voorzitter van de United Auto Workers, noemde het accoord het beste resultaat dat de bond in twintig jaar onderhandelen met de automobielindu strie heeft bereikt. Het nieuwe contract is niet algemene stemmen aanvaard door de onderhandelingscommissie van de bond. De staking in vele van de 83 fordfabrieken in het gehele land zal vermoedelijk meteen eindigen. Men verwacht dat Reuther vandaag nog de directie van General Motors zal verzoe ken een soortgelijk contract te sluiten. Het huidige contract van General Motors voor 325 werknemers loopt heden af. Onder de nieuwe regeling met Ford vallen 140.500 uurloonwerkers. De nieuwe regeling kwam twaalf uur na het uitbreken van de staking bij Ford tot stand. Tijdens perioden van slapte zullen de Fordfabrieken de mensen voor wie zij geen werk hebben 26 weken lang 65 percent van hun normale loon geven zodra het daarvoor bestemde fonds van 55 millioen dollar voor 39 percent beschikbaar is. Tot het zover is zullen zij vier weken lang een garantieloon van 65 percent krijgen en vervolgens 22 weken lang een garantieloon van zestig percent. Het nieuwe contract voorziet ook in een jaarlijkse uurloonverhoging van zes (dollar) cent. De oude jaarlijkse uurloon verhoging was vijf (dollar) cent. Ook de pensioenregelingen zijn verbeterd. ADVERTENTIE is de ideale Permanent Wave voor het moderne kapsel. Buitengewoon houdbaar Middenweg 126 - Haarlem Telefoon 22202 DINSDAG 7 JÏJNI Stadsschouwburg: Eindexamen Toneel school, 8 uur. Frans Hals: ..Liefdesroes", 18 jaar, 8 uur. Luxor: „Ontvoerd uit Singapore", 13 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De goede aarde", 14 jaar, 8.15 uur. Palace: „Heidd en Peter", all leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De wereld veroordeelde haar", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Vermist", alle leeft., 6.45 en 9.15 uur. Roxy: „Onteerd", 18 jaar, 8 uur. Rem brandt: ..There's no businiss like showbusi ness", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 8 JUNI Frans Hals: „Liefdesroes", 18 jaar,, 2.30, 7 en 9,15 uur. Luxor: „Ontvoerd uit Singa pore", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Minerva: „All about Eve", 18 j„ 8.15 uur. Palace: „Heidi en Peter", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Lido: „De wereld veroordeelde haar", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Vermist", alle leeft., 2, 6.45 n 9.15 uur. Roxy: „Een mooi portret", a. leeft., 2.30 uur. „Onteerd". 13 jaar, 8 uur. Rembrandt: „There's no business like showbusiness", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. het bij dit buiten behorende loofbos wordt doorsneden, waardoor schade aan dit in derdaad zeer waardevolle landgoed zou worden toegebracht. Omtrent de vraag hoe zwaar deze schade moet worden aange slagen in verhouding tot mogelijke voor delen van het tracé zullen zij zich volgens de daarvoor ingestelde werkwijze doen voorlichten. Economische rechter Een firmant van een Aalsmeerse bloe- menkwekerij had zich Maandag voor de Economische politierechter te Haarlem te verantwoorden, verdacht van overtreding van artikel 2 van het monopolie-besluit voedselvoorziening. In de eerste helft van het vorig jaar zou hij bloemen vérzonden hebben voor een bedrag van ruim drie millioen Franse francs of 35.000 aan een Parijse importeur, zij het dan aan een tus senpersoon, hetgeen niet toegestaan was, omdat de importeur op de zwarte lijst stond. Erkende Nederlandse exporteurs kunnen vrij gemakkelijk aan uitvoermachtigingen komen zonder zich rechtstreeks tot het Be drijfschap voor sierteeltproducten te wen den. Zij dienen een afschrift van de factuur op een Aalsmeers bureau in en ontvangen dan de toesteming. Staat een buitenlands bedrijf op de zwarte lijst, dan mag er geen levering volgen. De officier van Justitie was van mening, dat de firmant via een tussenschakel had geleverd. Uit overschrij vingen uit Parijs was gebleken, dat de Aalsmeerse firmant geld ontvangen had van de Parijzenaar, die op de zwarte lijst stond. Verdachte ontkende het tenlasle gelegde. Hij verklaarde niet geweten te hebben dat de bloemen bestemd waren voor een ander dan geadresseerde. Toen hij geld ontving van de Parijzenaar, die op de lijst stond, verkeerde hij in de veronderstelling, dat een speciale regeling getroffen was door de Parijzenaars. Een getuige deelde mee, dat in Maart van het vorig jaar gebleken was, dat de Aalsmeerse firma bloemen gestuurd had naar Parijs en dat verzocht was hiermee te stoppen. Men is nog enkele maanden doorgegaan, zij het ook, dat de bloemen gezonden werden naar de tussenschakel. De officier van Justitie eiste een onvoor waardelijke geldboete van 500 en een voorwaardelijke geldboete van ƒ2500. Mr. H. J. F. M. Hüffer vroeg de econo mische rechter rekening te houden met de belangen en de moeilijkheden van de Aals meerse firma. De Parijzenaar was reeds geruime tijd klant en die kon men niet zonder meer aan de dijk zetten. De omzet beliep immers ruim een ton. Bovendien wist verdachte niet op welke wijze de be taling geregeld was. Hij was niet op de hoogte van het feit, dat de bloemen voor een ander bestemd waren. De Aalsmeerder heeft dus niet geleverd aan de Parijzenaar, die op de zwarte lijst stond. Het bewijs was. volgens mr. Hüffer, niet geleverd en hij vroeg vrijspraak. De economische politierechter achtte het tenlaste gelegde wel bewezen. De firmant had moeten begrijpen voor wie de bloemen bestemd waren. Voorts is van opzet sprake, omdat de firmant gewaarschuwd is. Daar de Parijzenaar niet meer op de zwarte lijst staat achtte de rechter het niet nodig een voorwaardelijke boete op te leggen: het vonnis luidde een geldboete van 500. In Haarlem is Zaterdag de provinciale landdag gehouden gehouden van het Na tionale Instituut Steun Wettig Gezag. De vrijwilligers van de S.W.G. stelden zich om 5 uur op in de Hout nabij Dreefzicht, het uitgangspunt voor de mars die de po litionele en militaire onderdelen door de Haarlemse binnenstad maakten. Onder commando van luitenant-kolonel R. Hoe gen ging de Haarlemse Politie Muziekkapel vooraf aan de reserve gemeentepolitiekorp sen van Haarlem, Velsen, Bloemendaal, Zandvoort, Heemstede en verscheidene an dere gemeenten uit de provincie Noordhol- land. In de tweede colonne volgden de drumband van de Amsterdamse politie- kapel en de reserve rijkspolitie uit de districted Amsterdam en Alkmaar. Het slot van de politionele afdeling werd ge vormd door de drumband en de leden van het korps vrijwillige politie uit Amster dam, waarvan ook een groep vrouwelijke vrijwillige politie deel uitmaakte. De militaire onderdelen, onder comman do van luit.-kolonel G. J. van Zeben, af delingen van de Maréchaussée Reserve, compagnieën uit verscheidene gemeenten en een batterij luchtdoelartillerie van het Korps Luchtwachtdienst, werden vooraf gegaan door de muziekkapel van het Ma rine Vliegkamp Valkenburg. Al deze onderdelen défileerd'en op de Dreef ter hoogte van de ingang van het Provinciehuis *voor de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, en voor de territoriale be velhebber in Nederland, luitenant-generaal D. C. Buurman van Vreede. Op het plat form waren nog tal van andere burgerlijke en politie-autoriteiten aanwezig, zoals leden van Provinciale Staten, leden van de recht bank, burgemeesters uit tal van plaatsen in deze provincie en wethouders en raadsleden uit deze plaatsen. Na afloop van défilé en mars kwamen de bijna tweeduizend reservisten, ongeveer twaalfhonderd man politie en nog zeshon derd man van de militaire onderdelen, bij een in het Krelagehuis. Daar werd hun een cabaretprogramma aangeboden, dat op sommige onderdelen geweldig insloeg. Het Majoco-trio had reeds bekendheid verwor ven door het optreden voor de radio. Toby Rix toonde als muzikale clown heel wat in zijn mars te hebben. In het begin van de bijeenkomst voerde de heer L. J. P. N. A. Bouwman, voorzitter van de provinciale commissie van het Na tionaal instituut Steun Wettig Gezag, het woord. „Al staan vele mensen aan de kant", aldus de heer Bouwman, „wij marcheren verder en blijven bij elkaar. Wij zullen te zamen een krachtige steun vormen van het wettig gezag in Nederland, dit alleen is het doel en de taak van het instituut. We zijn het verplicht aan hen, d'ie hun leven gaven in de jaren 19401945 en die wij de vorige maand hebben herdacht." Vervolgens las de heer Bouwman de tekst voor van de telegrammen, die verzonden werden aan Koningin Juliana en Prinses Wilhelmina. Met het gezamenlijk zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus werd daarna de avond begonnen. In kringen van de adviserende commis sie bij het Belgische departement van On derwijs, aldus 't Belgische blad „Het Volk", wordt met betrekking tot de spellings kwestie verklaard, dat waarschijnlijk bin nen enkele weken een compromis tot stand zal komen waarbij de bestaande verschil len in Noord en Zuid zullen worden erkend bij behoud van een zo groot mogelijke eenheid. In deze kringen acht men het ergerlijk en dwaas een spelling-Cals te willen stel len tegenover een spelling-Collard. België heeft weliswaar bepaalde voorstellen ge daan aan Den Haag, doch er is geen sprake van dat België zonder overleg van Neder land zijn eigen gang zou gaan en nog min der is er sprake van een Belgische druk De in 1846 opgerichte Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie is vandaag te Haarlem bijeen gekomen voor de honderdste algemene ver gadering. Een groot aantal apothekers was gisteren reeds in Haarlem aangekomen en wel na een sterrit per auto. Evenals vorige jaren was een auto-evenement op het pro gramma geplaatst en de deelnemers arri veerden in restaurant Bolwerk, waar de finish was. Uit elke willekeurige plaats, waar een apotheek gevestigd is, kon ge start worden. Tijdens een gezellig samenzijn heeft dr. C. Spoelder een praatje gehouden over oud-Haarlem. In restaurant Brinkmann begon vanmor gen om 10 uur de honderdste algemene vergadering onder leiding van de heer J. van den Berg. In diens openingsrede gaf hij een terugblik in de geschiedenis der maatschappij. De heer Van den Berg rele veerde onder meer, dat in de oprichtings vergadering der maatschappij werd vast gesteld, dat de pharmacie in Nederland in een betreurenswaardige toestand verkeer de. Verder zeide de heer Van den Berg dat vele vraagstukken die in de vergaderingen van vroeger jaren aan de orde kwamen, ook nu nog zij het dan dikwijls in een ander gewaad actueel zijn. Reeds tijdens de vijftigste algemene vergadering in 1901 werden voorstellen ingediend om te be reiken, dat zogenaamde specialité's in alle apotheken naar uniforme voorschriften en in overal gelijkvormige verpakking en tegen dezelfde prijs bereid en verkocht zouden kunnen worden. In 1925 werden de mogelijkheden onder het oog gezien de ge neeskundige en pharmaceutische verzor ging uit te breiden door verhoging van de weistandsgrenzen der ziekenfondsen of door oprichting van zelfstandige middenstands ziekenfondsen, zo bracht de heer Van den Berg in de herinnering. Na te hebben verklaard, dat hij bij deze terugblik zich nog eens goed bewust was geworden van de goede instelling, die de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie is, verklaarde de heer Van den Berg deze honderdste al gemene ledenvergadering voor geopend. Hierna kwamen de jaarverslagen aan de orde. De Haarlemse rechtbank heeft een keu ringsveearts uit Aerdenhout, wie het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld ten laste was gelegd vrijgesproken. Veetien dagen geleden had de officier van Justitie een hechtenisstraf van een maand geëist. De keuringsveearts reed op 28 April van het vorig jaar op de Olmenlaan te Zwanen burg per auto en rechts van hem naderde uit de Essenlaaan een motor, bestuurd door een inspecteur van een dagbladbedrijf. Een botsing volgde, waardoor de motorrijder een zware hersenschudding opliep en geruime tijd niet in staat was om te werken. Het hedendaagse Nederlands kent het woord leemte alleen in de betekenis: gaping, lacune en speciaal ;n de ver bindingen: in een leemte voorzier en: een leemte aanvullen. Maar hef woord heeft een lange weg moeten afleggen alvorens tot die betekenis te komen. Het stamt af van: lam en woorden als: loom en: belemmeren horen tot dezelfde fa milie. De oorspronkelijke betekenis is dus: lamheid, verlamming. Daaruit vloeit die van: ziekte in het algemeen voort. Dan wordt de betekenis op zede lijk terrein overgebracht. Vandaar: fout, ondeugd. Busken Huet spreekt nog over „de leemten der amsterdamsche zamen. leving". Veelvuldig kwam de combina tie voor: leemten en gebreken en daar door kregen deze woorden ongeveer de zelfde betekenis. En uit: gebrek, dat wil zeggen: het niet aanwezig zijn van ie's, i komt voort: gaping, opening. i Op de Laan van Nieuw Oost Indië in Den Haag is Maandag een verkeersongeval ge beurd, dat de 59-jarige, in die laan woon achtige, heer O. A. B., het leven heeft ge kost. Een vrachtauto met aanhangwagen reed op de Laan van Nieuw Oost Indië in de richting van het Willem Witsenplein. De wagen werd bestuurd door de 36-ja.rige C. K. uit Bleiswijk. De aanhangwagen was aan de trekker bevestigd met een zoge naamde triangel. Ter hoogte van de Juli ana van Stolberglaain brak een van de stangen van deze triangel, waardoor de aanhangwagen schuin achter de trekker kwam te hangen. Daardoor botste de aan hangwagen tegen een langs het trottoir ge parkeerde vrachtauto. Deze ging door de schok aan het rijden, kwam op het trottoir terecht en overreed daar de heer O. A. B. De aangeredene was op slag dood. De bliksemverlotingen ten bate van het Nederlandse Rode Kruis en georganiseerd door de afdeling Haarlem en Omstreken, zijn nu ten einde. In totaal zijn er acht verlotin gen gehouden, zes in verschillende wijken van Haarlem en twee in Heemstede. Deze actie is een groot succes geworden. De ver koop der loten verliep vaak bijzonder vlot en voor de trekkingen (gedaan door notaris J. C. Stuart) bestond uiteraard telkens 'grote be langstelling. Behalve de hoofdprijs naar keuze een heren- of damesfiets waren er per verloting nog twee troostprijzen, bestaan de uit een doos bonbons of een Rode Kruis lepeltje. Verscheidene eerste prijswinnaars konden hun dames- of herenrijwiel direct in ontvangst nemen. Van enkele verlotingen echter zijn de prijzen nog niet afgehaald. Deze kunnen alsnpg worden verkregen aan het bureau van het Rode Kruis te Haarlem, Paviljoenslaan 3. De uitslagen van de drie extra-verlotingen op Zaterdagmiddag zijn als volgt: Santpoorterplein, eerste prijs 380, tweede prijs 402, derde prijs 41. Sophiaplein. eerste prijs 1461. tweede prijs 586, derde prijs 10. Teylerplein, eerste prijs 1337, tweede prijs 815, derde prijs 143. Wellicht opzet wellicht „amateurisme" In het weekeinde is door tot nu toe on bekenden zeer grote en onschatbare schade toegebracht aan de opgravingen door de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodem onderzoek aan de Spanjaardsberg aan de Cremerlaan te Santpoort. Zoals Zaterdag gemeld, werden op deze plek voor de eerste maal in Westelijk Ne derland de resten gevonden van een wo ning uit de eerste eeuw na Chr. Het profiel van een woonlaag van 100 jaar v. Chr., die al door de Rijksdienst was blootgelegd, werd door de onverlaten tot veertig cm diepte en over een lengte van twee meter afgegraven. Voorts werden pas ontdekte ploegsporen, die voor het uitdrogen waren bedekt met was los zand, vernield doordat het grondvlak tot twintig cm diep werd omgespit. Ook aan de verticale vlakken werd grote schade toegebracht. De wanden werden hier afgeschilferd. De schade aan het werk loopt in de hon derden guldens, maar de schade, die is toe gebracht aan het Oudheidkundig Onder zoek in Westelijk Nederland en vooral in Velsen, is niet te schatten. De Velsense po litie, die het onderzoek naar de dader(s) Maandagmiddag onmiddellijk is begonnen, is van mening, dat men hier niet met kin derwerk heeft te doen. Er kan hier sprake zijn van opzet en in de tweede plaats is het mogelijk, dat iemand op eigen initiatief naar potten en scherven wilde graven. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek doet een dringend beroep op een ieder om de Spanjaardsberg niet te betreden, opdat de schade, die thans is toegebracht,- niet wordt vergroot. De politie van West-Berlijn heeft een man gearresteerd, die de prijzen voor de Enropese amateur bokskampioenschappen wilde stelen. Deze lagen uitgestald in een raam van een luchtvaartmaatschappij in de voornaamste winkelstraat van Berlijn, cn de adspirant-dief had juist de ruit in geslagen toen een jeep van de politie op kwam dagen. Na een jacht door de straten werd de man gearresteerd. ADVERTENTIE De ontmoeting tusschen Togo en Rod- jestwensky te Sasebo was indrukwek kend. De Russissche admiraal rees van zijn sponde op. ondanks zijn zes wonden, om Togo te begroeten. Dpze zeide, spre kende op zachten en vertroost enden toon dat hij niet als overwinnaar gekomen was. Het deemoedige optreden van Togo maakte op Rodjestwensky diepen indruk. Beide admiralen spraken een min of meer gebrekkig Engelsch. Slechts een dokter woonde de ontmoeting bij. Waaraan wel nagenoeg een einde is ge komen, is een manier waarop gekoloniseerd werd: de brute, met geweld gestaafde an nexatie van onontwikkelde landen, ten einde een brond van rijkdom ten koste van de autochtone bevolking aan te boren. Er zijn andere manieren voor in de plaats ge komen en enkele daarvan zijn eveneens gedoemd om onder de druk van beter in zicht het veld te ruimen. Doch de neiging, de taak en de roeping van hen, die door de kracht van hun oorsprong in staat zijn elders ter wereld evoluerend werk te doen, zijn geenszins uitgedoofd of vervallen. In dit tijdperk van doorbraak, nu oude metho den zich trachten te handhaven en nieuwe met grote schokken zich een weg bevech ten op het terrein der contacten tussen „oude" en „jonge" landen, duikt het ge vaar op dat mét de veroordeelde koloniale systemen het heilzaam werk van Westelijke potentie in achtergebleven landen in Azië, Afrika en elders wordt vernietigd. De ervaringen van Nederland als kolo niale mogendheid kunnen in dit opzicht als toetssteen geld'en. Dat echter de rol van Nederland bij de ontwikkeling van achter gebleven gebieden zou zijn uitgespeeld, doordat de politieke status van overzese gebiedsdelen onder dwang der omstandig heden zich heeft gewijzigd, zou een mis vatting zijn van de eerste orde. Het bezit ten en exploreren van koloniën is een ver ouderde vorm van „kolonialisme". Het medewerken aan de ontwikkeling van ach tergebleven gebieden is een nieuwe en er is geen enkele reden waarom een land als het onze niet in de voorste rij zou staan bij de praktijk van deze nieuwe vorm. Een overbevolkt en hoog-ontwikkeld land heeft de natuurlijke neiging om zijn invloed uit te spreiden. Nu verovering en annexatie uit de tijd zijn geraakt en de inheemse bevolking haar politieke mondig heid opeist, is de keus van het gebied, waarover de Westelijke medewerking kan worden uitgespreid, afhankelijk van de mate, waarin de autochtonen op d'ie mede werking prijs stellen. Eenvoudige logica leert nu dus, dat in de plaats van geweld en macht goodwill en reputatie zijn geko men. Als vroegere koloniën de deskundig heid van hun vroegere heersers niet meer wensen te gebruiken waarbij de vraag of dergelijke antipathie gerechtvaardigd is gerust onbeantwoord kan blijven dan zijn er op de wereld nog gebieden genoeg, waar het intellect en de geschooldheid van het Westen welkom zijn. Deze overwegingen kunnen de regering van een Westelijk land inspireren tot een welbewuste „nieuw-koloniale" politiek: bevordering van de emigratie, het sluiten van handelsverdragen met mogelijke afzet gebieden, het vergemakkelijken van de uitvoer van energie en intellect naar ge bieden, die er behoefte aan hebben. Er zijn op dit terrein talrijke regeringsmaatrege len te treffen, die op lange termijn een wereldreputatie kunnen opbouwen, tegelijk met de vestiging van zeer lucratieve afzet markten. Doch evenals in oude tijden on dernemingsgeest en brede visie voorwaar den waren voor succes op het gebied dei- kolonisatie, evenzeer is in deze moderne tijd een verbeeldingskrachtige politiek ver eist in de hitte van de mededinging. Een grote voorsprong van Nederland op zijn concurrenten wordt gevormd door de goede naam, die ons land geniet bij tal rijke overzese volken. Zelfs in gebieden waar eertijds Nederland zijn koloniale as piraties heeft gekoesterd en in praktijk gebracht, vindt men heden ten dage nog de zeer vriendschappelijke gevoelens te rug, die daar in 'oude tijden werden gewekt door Nederlanders. Daaruit blijkt wel, dat „kolonisten" indertijd van zeer verschil lend kaliber konden zijn en dat velen van hen reeds de plicht verstonden, hun kolo niserende arbeid af te stemmen op de verre toekomst. Een toekomst die de inheemsen de vruchten zou doen plukken van het con tact met de afgezanten uit de ontwikkelde landen en in ieder geval een toekomst waarin de inheemsen op zeker moment de mondigheid zouden verwerven, te kunnen oordelen over de tend en-zen, waarmee de kolonisten zich tot exploratie van het be treffende gebied hadden beijverd. Een van de landen, waarin de mogelijk heden voor Nederlandse activiteit op het gebied van industriële en commerciële ont wikkeling zeer groot zijn, is Brazilië. De Brazilianen koesteren ten aanzien van de Nederlanders gevoelens van respect en vriendschap, zij zijn overtuigd van de Ne derlandse deskundigheid en hebben gaarne met Nederlandse zakenlieden en experts te doen. Wanneer Nederland een uitweg zoekt voor zijn potentie op commercieel en in dustrieel terrein, is Brazilië zeer zeker een der meest voor de hand liggende landen. De aanzienlijke emigratie van Nederlan ders naar Brazilië is trouwens een bewijs, dat voor een deel deze uitweg reeds ge kozen is. Nu doet zich echter de vraag voor, of Nederland wel voldoende beseft dat het wegvallen van zijn betekenis als koloniale mogendheid een verdubbelde activiteit op dit nieuwe terrein van overzeese werk zaamheid noodzakelijk maakt. De Neder landers die als pioniers naar Brazilië trok ken, de bedrijven die op eigen kracht zich een Braziliaanse markt schiepen, de onder nemingen die door scherp eigen oordeel het voordeel zagen van vestiging ener dochtermaatschappij in Brazilië, zij allen vertolken een individuele, particuliere energie op dit gebied. Doch teveel wordt nog geklaagd over het feit, dat men op officieel Nederlands niveau te voorzichtig en te bekrompen- tewerk gaat, wanneer het erop aankomt de „nieuwe uitleg" van Ne derlandse belangen in den vreemde te be vorderen. In Brazilië werd mij van diverse zijden zowel Nederlandse als Brazi liaanse verzekerd dat wij ons in dat op zicht. door bijvoorbeeld de West-Duitsers voorbij laten streven. Ook de Japanners geven blijk van goed begrip voor de stel regel, dat de „cost voor de baet uitgaet", wanneer men markten wil veroveren voor alles, wat men in eigen land teveel heeft. De Nederlander echter, zo zeide men, ris keert niets, wantrouwt wissels op de toe komst en houdt zich star aan feitelij'ke, directe voordelen, terwijl hij al te zeer ver geet dat in landen zoals Brazilië, waar de ontwikkeling zich in hoog tempo voortzet, de dingen in korte tijd sterk veranderen en een toekomst voor zich hebben, die nu reeds grote, beslissende daden vereist. De grote Nederlandse kolonie van Sao Paulo, Brazilië's eerste industriestad, om vat talrijke eminente zakenlieden en in vloedrijke figuren, die vaak met grote per soonlijke ondernemingsdurf in dit land monumenten van Nederlandse energie op commercieel en industrieel gebied hebben gebouwd. Zij klagen echter over het feit, dat in het moederland zo weinig verbeel- dingskrachtig begrip wordt getoond voor de mogelijkheden, die hier voor het grijpen liggen. De zeshonderd Nederlandse families in Sao Paulo hebben een actieve Neder landse vereniging, die de onderlinge ban den beschermt en bevordert en de belan gen der Nederlanders dient. In dit harde, onberekenbare land is deze saamhorigheid voor sommigen zelfs de redding van totale ondergang geweest. Deze vereniging echter heeft behoefte aan een stamlokaliteit, een verenigingsgebouw, dat de mogelijkheden tot Nederlandse samenwerking in deze metropool aanzienlijk zou kunnen vergro ten. Zou het nu zozeer buiten de belangen van de Nederlandse regering vallen, le zorgen voor de totstandkoming van een dergelijk gebouw? Talrijke beroepen op regeringshulp zijn echter tevergeefs ge bleken. Het is slechts een voorbeeld van de manier, waarop men „thuis" de succes sen van overzeese representanten der Ne derlandse ondernemingskracht kan steu nen cn bevorderen. Doch dit terrein is nog veel uitgebreider: vooral een verlichte, progressieve handelspolitiek ten aanzien van het land waar zich Nederlandse on dernemers en zakenlieden bevinden, is van grote betekenis. Afgaande op wat men in dié landen van Nederlanders hoort, lijkt het ons dat de omschakeling van „kolonialisme" op de nieuwe, moderne methode van verspreiding der Nederlandse gaven over de wereld nog niet tenvolle heeft plaatsgehad. Dat een land als Duitsland, waar men door verlies van koloniën op een vroeg tijdstip nood gedwongen nieuwe wegen moest inslaan, ons daarbij ver vooruit is, zou een aan sporing temeer moeten zijn om na een wereldwijd marktonderzoek onze krachten :e richten on die punten, waar een nieuwe methode van exploratie de toekomst van Nederland mede zou kunnen verzekeren. J. L.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5