Haarlems waterpolozevental verloor van Amsterdam SPORT De blauwe Gomboom .„Clowntje Rick 4 De Haarlemse Sportweek Geslaagd zwemfeest in Stoop's Bad Pellenaars: Wij hadden gebrek aan klimmers Lomas winnaar van de 350 cc klasse op Man F.A. verzoent zich met de Zondagvoetballers Jeugdkampioenschappen in Amsterdam sfeerloos DINSDAG 7 JUNI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT fcfcL' HAARLEM an avond in de Sportweek De zomercompetitie voor waterpoloërs Voor de kinderen Wielrennen Fausto Coppi niet in Tour de France Louison Bobet wint Ronde van Luxemburg Tennis Richardson vervangt Schwartz in Noord wijk Wandelsport Ruim 500 wandelaars in tochten Virihus Unitis Crematie van mevrouw J. E. Triebels-Koens Motorsport Ook Gordon Piric op de Olympische Dag Voetbal Van Rhijn topscorer in Franse profcompetitie Elftal zomeravondvoeU ballers tegen Politieteam Dames van HOC begonnen met ruime nederlaag FEUILLETON Door Dorothy Quentin OXClOXOX£OXlOCOtt3X*yyXXXX>XCCCXX>CCCCCOXXXXX>XXXXXX>3 Ondanks de snelle daling: van de tem peratuur, waardoor het toeven langs de boorden van het zwembassin geen aange name verpozing was, waren er gisteravond T50 toeschouwers bij het zwemfestijn in Stoop's Bad in Overveen. Het was echter naar we menen voor de eerste keer dat op de zwemavond tijdens de Sportweek de thermometer voor het zwemwater 20 gra den Celsius aanwees. Het programma werd geopend met een 4 x 25 estafette meisjes vrije slag. De meis jes van DWR toonden zich hierbij de snel- sten. Bij hetzelfde nummer voor jongens was er meer strijd om de eerste plaats; de ploegen van Haarlem en DWR gaven el kaar weinig toe. Haarlem tikte met 1,2 sec. voorsprong op DWR als eerste aan. Bij de 100 meter rugslag dame? ging de strijd om de tweede en derde plaats tussen Henny Band (HPC) en Ria de Vries van HDZ Willy Werker zwom zich keurig vrij om de eerste plaats te gaan bezetten, Henny Band werd tweede. Het was voor velen een teleur stelling dat Wim de Vreng (AZ' 1870) op de 100m vrije slag heren verstek liet 4 t.m. 11 JUNI 19 5 5 gaan. De spannende strijd die echter op het nummer geleverd werd tus sen Ruud Prins (HPC), Fred Pie- ters (DWR) én Wim Geurtsen (H PC) maakte veel goed. Fred. Pieters zwom -zich uit dit trio los en won de strijd. De strijd tussen Prins en Geunts eindigde in een dead heat. Hetty Balkenende (ZAR) won de 100 m vrije slag dames met een keurige voor sprong op Inge Stroobach (Haarlem), die Ans Prins van de HDZ 0,7 sec. vlugger af was. Bij de estafettes won Haarlem met 0,8 sec. voorsprong op HDZ de 4 x 50 meter wisselslag dames. Bij de 5 x 50 meter vrije slag heren was de HPC-ploeg de ploeg van Haarlem 5,1 sec. te vlug af. De waterpolowedstrijd In de stedenontmoeting HaarlemAm sterdam brachten de Amsterdammers een .snelle en goed samenspelende ploeg in het water. Bij de Haarlemmers waren "te wei nig goede schutters in de voorhoede, ter wijl ook het plaatsen vanuit de achterhoede naar de voorhoede veel te wensen liet. Frans Paanakker stopte enige schoten van de Amsterdammers goed, maar hij gaf Jansen een goede gelegenheid om een voor zet van Dikstaal om te zetten in het eerste Amsterdamse doelpunt. Haarlem ging hierna op het Amsterdam se doel af. De aanval werd afgeslagen. Ger- rit Dikstaal gaf de bal over aan Hans Mul ler, die meteen Jansen in de gelegenheid stelde het tweede Amsterdamse doelpunt te scoren. Met de stand twee-nul voor Amsterdam werd aan de tweede helft begonnen. Tot tweemaal toe werd daarna Geurtsen in de Haarlem-voorhoede' wat te zwaar aange vallen door Fiolet. De strafworpen werden door Geurtsen in doelpunten omgezet. Di rect hierna werd door de Amsterdammers goed samenspelend een aanval opgezet, waaruit Hans Muller het voor Amsterdam winnende doelpunt scoorde. Met een ver diende drie-twee overwinning voor de Amsterdammers eindigde deze wedstrijd. Intermezzo Een korte woordenwisseling en het te water raken van enige burgers en een poiitie-agent, was de inleiding van een demonstratie van de Haarlemse Reddings brigade. Een juist uit het water gekomen speler van het Haarlemse zevental, die niet wist dat het een demonstratie betrof, sprong rap weer in het water terug en ontfermde zich over de politie-agent, die Spelmoment uit de volleyballwedstrijd tussen de damesploegen van Die Raeckse en Velox. op deze voortijdige redding echter niet ge steld was. Ivunstzwemnien Een goed geslaagd slot van de zwem avond was het kunstzwemmen door de kunstzwemgroep van.Zwemclub Haarlem onder leiding van mevrouw A. Hölsken- Neve. HaarlemDen Haag Het junioren-elftal van de K.N.V.B. af deling Haarlem heeft op het terrein van de voetbalvereniging Schoten in Haarlem- Noord een alleszins verdiende, doch geflat teerde zege behaald tegen een elftal van de Haagse afdeling. Het begin gaf een strijd te zien in hoog tempo en hoewel de aanvallen van de Haarlemmers gevaarlijker waren kwam een doelpunt, aan de andere kant toen de rechtsback weifelde met aanvallen en de Haagse linksbuiten gelegenheid gaf door te breken en te scoren (0-1). Tien minuten later was het echter weer gelijk toen de Haarlemse middenvoor een uitstekende voorzet van de rechtsbuiten op fraaie wijze inkopte (1-1). Nog was het de Haarlemmers niet genoeg en nog voor de rust bracht de Haarlemse rechtsbuiten de stand op 2-1. Na de thee kregen de talrijke toeschou wers gedurende een half uur een overwicht van de Haagse ploeg te zien. De uitvallen van de Haarlemse ploeg waren zeker niet van gevaar ontbloot, en toen de vermoeid heid zich in de Haagse gelederen liet gel den werden de kansen door de Haarlem mens dón ook uitstekend gebruikt. Eerst scoorde de geheel vrijstaande linksbuiten onhoudbaar, waarna goed doorzetten van de rechtsbinnen drie minuten later- even eens in een doelpunt resulteerde (4-1). Juniorenhonkbal De juniorennegentallen van EDO (kam pioen van Nederland 1954) en HCK (kam pioen B-klasse) speelden op het TYBB- terrein in Haarlem-Oost een bijzonder aan trekkelijke wedstrijd, ondanks het feit dat de HCK'ers een overtuigende overwinning behaalden. Het score-verloop was: H. C. K.: 1 0 0 0 5 - 2 9 E. D. O.: 0 0 1 1 0 0 0 0 2 Handbal De bewoners rond het Leidseplein en in het bijzonder de in grote drommen opge- 19.00Wielerwedstrijd op het parcours Delftlaan. 19.00: Volleybal op het Leidseplein. Dames: M.H.B.S.Rapiditas. Heren: H.V.S.Bondsploeg <20 uur)8 19.30: Softbal op terrein Kleverlaan. (twee Haarlemse jeugd negentallen).» 19.30: Kano Singelrace; start in N.B 8 Spaarne (pontveer Droste); finish bij het gebouw van de Geneeskundige - Dienst, Nieuwe Gracht. 8 19.30: Korfabl op het terrein Van Oosten 8 de Bruynstraat. Haarlemse jeugd8 8 Blauw-Wit jeugd (Amsterdam). Plcindemonstraties Gymnastiek. 19.00: Theemsplein (Z.W.), Hercules. 8 8 19.00: Dietsveld (Noord), V.O.L.O. 19.30: Pladellastraat (Oost), Bato. <x>co&xxxicoocoxx<xx>c<x>ccooooccooaocooxocccooocoooc<£oo komen jeugd zagen gisteravond twee goede demonstraties zevenhandhal (zaalhandbal), die te oordelen naar de aanmoedigings- kreten goed in de smaak zijn gevallen. De start van de meisjes was wat aarze lend op dit stenen speelveld, maar allengs pasten zij zich aan. Eenmaal goed op toe ren gekomen, kwamen zij tot. 'een snelle wedstrijd,waarbij IJmond het betere ploeg- verband tot uitdrukking bracht met een 4-2 overwinning op de Rest van Haarlem. De junior-herenwedstrijd tussen Rapidi tas en de Rest van Haarlem, was bijzonder goed ondanks het feit, dat Rapiditas voor al voor doel dóór groter raffinement in combineren veel meer scoorde. De kwali teit voldeed aan alle eisen en wisselende situaties. De stand wend' 21-6 voor Rapidi tas. x Volleybal Op het schoolplein van de Chr. Huygens- school demonstreerde gisteravond een vier tal volleybalteams. De nogal krachtige wind d'eéd veel afbreuk aan het spel. De dames van Die Raeckse ontmoetten Velox. Beide teams kwamen met invalsters in het veld. Die Raeckse won met 15-12, 10-15 en 15-11. Hierna speelde Rapiditas tegen PSVH. Met 15-12, 4-15 en 15-7 moesten de Rapidianen de eer aan de Politie laten. Vanavond speelt een scheidsrechters- bondsteam op het Leidseplein tegen HVS. Het bondsteam is als volgt samengesteld: F. Boules aanv. (VCK), G. Verheem (Ve lox), T. Westbroek (Rap.) A. en J. de Graaf en H. Keur (Die Raeckse). De te lage temperatuur van het water is in de afgelopen week oorzaak geweest, dat vele van de voor de waterpolocompetitie K.N.Z.B. vastgestelde wedstrijden niet zijn doorgegaan. DWT heeft in de tweede klas se dames het eerste winstpunt binnen ge haald door in Den Haag, in de strijd legen DVZ, de punten te delen (2-2). In de re serve tweede klasse dames speelde DWT 2 uit tegen HVGB 2 en zegevierde met vijf nul. De ontmoeting HPCHVGB werd voor de derde klasse in de zwemvijver Groenen- daal gespeeld. Maaike Fuykschot gebruik te een voorzet van Nelleke de Zwart om HVGB de leiding te bezorgen. Verkeerd plaatsen in de HVGB achterhoede deed deze HVGB-voorsprong teniet gaan, daar mevrouw Dij:kstra-Van Katwijk de bal vrijliggend voor zich kreeg en deze het HVGB-doel inzond. Na de rust ging het spel vrijwel gelijk op. Kort voor het einde kreeg Marleen Smit een strafworp te ne men, ene ingeschoten werd en won HPC de strijd met twee-één. - Heren Haarlem is voor de hoofdklasse nam Amersfoort 'geweest om aldaar de strijd aan te binden tegen het debuterende AZPC: de punten bleven in Amersfoort, eindstand vijf-twee. HVGB heeft in de eerste klasse de eerste winst geboekt. In Leiden werd gespeeld -tegen Sleutelstad 1. De strijd resulteerde in drie-nul voor HVGB. Voor de reserve tweede klasse werd gespeeld HVGB 3 HPC 3 vijf-twee. DWT 2 speelde in Am sterdam tégen Meeuwen 3, voor de reserve derde klasse, en won met vijf-drie. Pilon kreeg het langzamerhand lekker warm bij dat kacheltje; hij was er weer echt van bijgekomen. De wagenbewoner schonk hem nog een kop in. „U vindt het toch niet erg, als ik doorga aan mijn werk?" vroeg hij. „Ziet u, ik vlecht manden, om aan de kost te komen". „Ga gerust door", zei Pilon. „Ik vind het juist aardig, er naar te kijken!" Terwijl de man handig vlocht aan de mand, keek Pilon toe. „Ik zou ook wel zo'n handige mand willen hebben", zei hij. „Die kan ik best ge bruiken; kan ik er een van u kopen?" „Graag!", zei de man. „Ze zijn goed en sterk, en niet duur!" Pilon was nu helemaal uitgerust; hij besloot nu weer verder te gaan. Hij betaalde en nam de mand onder zijn arm. „Hartelijk bedankt voor de gastvrijheid!", zei hij. „Nu ga ik maar weer, vóór het donker wordt!" De'man bracht hem naar de deur en daar wees hij Pilon de goede weg. En Pilon nam afscheid en ging op weg... De Nederlands ploeg, die aan de Ronde van Italië heeft deelgenomen, zal voordat zij zich naar huis begeeft aan een aanla! wedstrijden op Italiaanse wielerbanen deelnemen. Coach Pellenaars bleek teleur gesteld over het feit dat zijn jongens dü- maal geen enkele étappe hadden kunnen winnen. „Verleden jaar hebben wij drie étappes gewonnen", zei de vroegere kam pioen op de weg, „het ging dit jaar niet best omdat wij geen klimmers hadden. Bovendien werden wij door pech achter volgd. speciaal op de étappe door de Dolo mieten van Cortina naar Trento. waar mijn team niet minder dan elf „bandjes" kreeg. En dan spreek ik nog niet eens van de dertien lege banden van Trento naar San Pellegrino op de voorlaatste etappe". Wagtm-iïs, die negende werd in het al gemeen klassement, beklaagde zich even als Pellenaars over de conditie van de we gen, die hem drie lekke banden had be zorgd. „Misschien is het niet verstandig van mij geweest geen aanvallen te hebben ondernomen in de vlakke étappes in de race. Ik hield nu steeds het oog gericht op Coppi en Magni uit vrees hen kwijt te raken. Het spijt mij dat ik geen enkele étappe gewonnen heb. Verleden jaar nam ik er twee voor mijn rekening. Toch vind ik mijn negende plaats nog niefc zo slecht". Gerrit Voorting zei veel last te hebben gehad van de koude, speciaal in de laatste étappes. De Groot klaagde over pech op het circuit van Frascati, waar hij steeds de leiding had gehad totdat de Spanjaard Bernardo Ruiz hem tenslotte toch nog voor bijging. Van Breenen was zeer tevreden over de wijze waarop hij het er had afgebracht. „Het was de eerste Ronde van Italië die ik reed. Ik geloof dat mijn elfde plaats zeer behoorlijk was". Roks en Maenen hadden maar weinig commentaar. „Wij opereerden op het twee de plan en hebben ruimschoots onze plicht gedaan door de gehele ronde uit te rijden", luidde hun commentaar. Coppi zal dit jaar wederom niet deel nemen aan de Tour de France. Coppi, die in de Ronde van Italië op de tweede piaats eindigde, zei, dat zijn,vorm op het ogenblik niet goed genoeg was voor de Tour. „Ik heb rust nodig," zei hij. De Fransman Louison Bobet heeft de laatste étappe gewonnen van de Ronde van Luxemburg en daarmede de ronde. Bobet legde de afstand van 240 kilometer van Diekirch naar Esch sur Lalzette af in zeven uur, 25 minuten, 22 seconden. Het eindklassement ziet er nu als volgt uit: 1. Louison Bobet, Frankrijk, 18.40.13, 6 pnt. 2. Ernzer Marcel, Luxemburg, zelfde tijd, 22 pnt. 3. Charly Gaul, Luxemburg, 18.42.17; 4. Impanis Ray, België, 18.42.50, 31 pnt. 5. Close Alex, België, zelfde tijd, 37 pnt. 12. Josef Hinsen, Nederland, 18.59.43 16. Van der Weyden, Nederland, 19.10.38. De best geplaatste Nederlander in de étappe van gisteren was Van der Weyden met 7.29.56. De Nederlander Hinsen wérd 16e. De overige renners gaven de race op. In de Amerikaanse tennisploeg, die dit weekeinde in Noordwijk een driedaagse wedstrijd zal spelen tegen de I. C. van Ne derland. neemt Richardson de plaats in van Schwartz. Dit betekent een niet geringe versterking, daar Richardson nummer 3 staat op de Amerikaanse ranglijst en Schwartz nummer 16. Het Amerikaanse team zal nu bestaan uit Seixas, Lansen en Richardson. De ploeg van de I. C. van Ne derland is voor deze gelegenheid versterkt met Australiërs en wordt gevormd door Rose, Worthington (beiden Australië), Van Dalsum en Dehnert. Begunstigd door goed weer hebben 532 deelnemers aan de wandeltochten, welke uitgeschreven waren door de wandelsport vereniging Viribus Unitis te Santpoort, de fraaie omgeving van Santpoort, Velsen, Overveen, Bloemendaal en Zandvoort be keken en bewonderd. De volgende groepen kwamen in aan merking voor een groepsherinnering: Jeugdgroepen: De Jonge Tippelaars, „On der Door", Weltevreden, alle uit Haarlem; verder Ons Genoegen en Vondelkwartier uit Amsterdam, Brederodesehool uit Sant poort en Chr. Lyceum uit Haarlem. Seniorengroepen: Politie Utrecht, K.L.M., M.E.O. en D.W.W. uit Amsterdam; P.T.T. en Johez uit Haarlem, De Kaaskoppen uit Alkmaar, St. Willibrordus Stichting uit lieiloo. Gistermiddag is op Westerveld het stof felijk overschot van mevrouw J. E. Trie beisKoens, die bekend staat als de „zwemmoeder" van de K.N.Z.B., gecre meerd. De heer Jan de Vries sprak namens be stuur en leden van de K.N.Z.B. woorden van dank aan het ere-lid. Zij hielp niet al leen haar eg'en vereniging, maar aan haar werk is het ook te danken dat het zwem men thans in Nederland èen nationale zaak is. De TT-races op het eiland Man, die mee tellen voor het wereldkampioenschap, zijn begonnen met de races in de 350 cc.-klasse. Winnaar werd Lomas (Gr. Br.) op Moto Guzzi, die 424.80 km. aflegde in 2 uur 51 min. 38.2 sec., gemiddelde snelheid 148.59 km. per uur. Het was de eerste TT-overwinning voor Lomas. Zijn gemiddelde snelheid en die van de twee na hem komende coureurs, de Brit ten Mclntyre (Norton) en Sandford (Moto Guzzi) betekenden verbeteringen van het baanrecord van de Nieuw-Zeelander Ccle- man, dat sinds verleden jaar op 147.27 km. per uur stond. De snelste ronde werd gemaakt door Kavanagh (Austr.) met een gemiddelde snelheid van bijna 149 km/uur. Kavanagh moest later wegens machinepech de strijd staken. De winnaar Lomas, die al enkele malen op AJS aan de TT op Man deelnam, besloot pas vorige week op Guzzi te rijden. Hij mengde zich eerst op ongeveer de helft van de race in de strijd om de leiding. In de vijfde ronde verdrong hij Mclntyre en Sandford van de kop. Deze volgorde bleef tot het einde toe gehandhaafd. De uitslag luidde: 1. Bill Lomas (Gr. Br.) op Moto Guzzi, 2 uur 51 min. 38.2 sec., ge middelde 148.59 km/u.; 2. Mclntyre (Gr. Br.) op Norton. 2.52.38.2 gem. 147.7 km/u.: 3. Sandford (Gr. Br.) op Motto Guzzi 2.53.2.2. gem. 147.4 km/u.; 4. Surtees (Gr. Br.) op Norton 2.54.52, gem. 145.8 km/u.; 5. Quince (Gr. B.) op Norton 2.55.42, gem. 144.8 km/u.; 6. Hartle (Gr. Br.) op Norton, 2.56.55, 144.16 km/u. Aan de internationale athletiekwedstrij- den, die op de Olympische Dag in Amster dam worden gehouden, zullen ook Gordon Pirie en Gorrie deelnemen. Beide Britten starten op de 800 meter. De Nederlandse voetballer Van Rhijn, ex-Blauw Zwart, is topscorer van de afgelo pen competitie voor beroepsvoetballers in Frankrijk. Van Rhiin. die middenvoor is van de tweede divisie-club Valenciennes, ontbrak in geen enkele van de 38 gespeelde wed strijden.' waarin hij precies veertig doel punten maakte. Daarmee bereikte bij nog een hoger ge middelde dan de Franse international Bliard. de plaatsvervangen van Appel bij Stade de Reims Bliard is n.l. topscorer van de eerste divisie.met 30 doelpunten uit 31 wedstrijden. Van Rhijn, wiens 40 goals het leeuwenaan deel vormen vap de 66, die zijn club in de loop van het seizoen maakte, laat dg andere prominente schuttters van' de tweede divisie tamelijk ver achter zich. Nummer 2 is Mell- bérg van Red Star met 33 goals. De 24-jarige Van Rhijn sraat in Frankrijk bekend als een goed voetballer. Als zijn grootste kwaliteit wordt opportunisme genoemd. Een van de meest omstreden kwesties in de Engelse voetbalsport heeft Maandag avond een oplossing gevonden door het be sluit van de Football Association om de ban op te heffen over spelers dié deelne men aan wedstrijden op Zondagen. Tot nu toe was ieder die op Zondag voetbalde. al was het maar in eèn ploeg van zijn fa briek of kantoor uitgesloten van wed strijden op Zaterdag of andere weekdagen, die onder de jurisdictie van de F.A. vallen. Deze verandering in de regels, die haar beslag kreeg in de algemene jaarvergade ring van de F.A., is van belang voor meer dan 100.000 spelers die in het georganiseer de Zondagvoetbal uitkomen. Het besluit geldt ook voor scheidsrechters die vroeger geen wedstrijden op weekdagen mochten leiden als zij medewerking verleenden aan het Zondagvoetbal. Morgen op Schofen-veld In het programma van de Sportweek speelt Woensdagavond een voetbalelftal van de Zomeravondcompetitie tegen het Haar lems Politieelft^l op het Schotenterrein. De wedstrijd begint om zeven uur. Het ZAC-elftal is als volgt: Klasen (SVOW); Berk (HAC) en Bilderbeek (H. v. L.); Smit (HSM), Breeuwer (Ned.) Fort- gens (Henkes); v. Oosten (Planeta), Din- gerdis (IJ. v. L.), v. d. Voldl (SVOW), v. Slóoten (Ned.), v. d. Drift (Vermaat). Onder goede weersomstandigheden wer den gisteren op de sintelbaan in Amster dam de jeugdkampioenschappen van Noordholland gehouden. De jeugdige ath- leten moesten, om tot deelname aan deze wedstrijden te worden toegelaten, aan be paalde minimum-prestaties voldoen. Ge zien de zeer beperkte deelname aan deze kampioenschappen, leken ons deze mini mum-prestaties veel te hoog gesteld. Zo. startten er b.v. op de 1500 m slechts drie, op de 110 m horden slechts vijf athletcn. Het programma kon hierdoor wel zeer vlot afgewerkt worden, doch het werden wed strijden zonder enige sfeer. Veenendaal van „Haarlem" startte op de 100 m als de grote favoriet, doch het zou anders lopen. Wel won hij zijn serie in 11.1 sec., doch in de finale wist zijn clubgenoot De Boer hem zeer verrassend te kloppen. Ook De Boer liet 11.1 sec. voor zich afdrukken. Zelfs moest Veenendaal zich tevreden stellen met de derde plaats, want Otten (AAC) wees hem op de streep nog terug. Op de 800 m zagen we een uitstekend lopende Snijders (Haarlem) de tweede plaats innemen in 2 min. 7.4 sec., waar mede hij zijn clubgenoot Douwes, die sterk, favoriet voor de titel op de 800 m was, ver achter zich liet. want deze kwam slechts-, tot een zesde plaats. Ondanks een minder foede start van De Reus op de 110 m hor en, kwam het kampioenschap op dit num mer toch bij deze ^Haarlenv'-alhleet te recht. In 16.1 sec. ging hij onbedreigd ais eerste over de eindstreep. Van Zijl van „Haarlem" bezette de derde plaats in 16.4 sec. Nog uit vorm Zowel bij het discuswerpen als het kogel stoten kon Doornbosch zijn vorm van vo rige week niet te pakken krijgen. Werd het: bij kogelstoten nog een tweede plaats met. 12.97 m, bij het discuswerpen liet hij zich zelfs terugdringen naar de derde positie, 38.76 m is dan ook wel ver beneden zijn kunnen. Het speerwerpen toonde gelukkig aan, dat Doornbosch wel degelijk gerekend kan worden tot één der sterkste jeugdath- leten van Nederland. Met 53.92 m maakte hij iedereen kansloos, behalve de nieuwe „Haarlenr'-aanwinst Nauta, die met 50.73 m slechts enkele meters bij hem achter bleef en daarmede wel een zeef gelukkig debuut maakte. Spanning Joacim verbeterde het Haarlems jeugd- record op verspringen en bracht dit op 6.34 m. Maar deze uitstekende verrichting be tekende toch slechts een derde plaats, want de beide AAC-springers Thissen en Borger kwamen resp. tot 6.74 m en 6.59 m! Tot aan het laatste wissel op de 4 x 100 m lagen de ploegen van AAC en Haarlem precies gelijk, vooral ook dank zij het voortreffe lijk lopen van de invaller in de „IJaarlem"- ploeg, Steenbergen. Doch wederom moest Veenendaal, die kennelijk uit vorm is, toen in de AAC-ioper Otten zijn meerdere er kennen. Zo won AAC in 44.8 sec. De tijd van „Haarlem" bedroeg 44.9 sec. en daar mede werd het Haarlems jeugdrecord ge ëvenaard. Gita nam deel aan de Noordhollandse estafettekampioenschappen. De 4 x 100 m. werd een tweede plaats achter Sagitta, voornamelijk dank zij een voortreffelijke race van mej. R. de Vries, die als derde loopster haar ploeg zelfs aan de leiding bracht. Mej. Takken als laatste loopster zag echter geen kani? de voorsprong te be houden en Sagitta finishte als eerste in. 51.3 sec. vóór Gita, waarvoor 52.1 sec. werd afgedrukt. Een naar onze mening te groot tijdsverschil. Ook de relay-estafette bracht de Gita- ploeg,waarin mevr. Wullems-De Vries node werd gemist, een tweede plaats ach ter Sagitta, terwijl de 4 x 80 m meisjes in 43.1 sec. een derde plaats opleverde. De handbolcotnpetitie De vreugde om het handbal-kampioen schap van de HOC-dames is na de eerste promotiewedstrijd al danig getemperd. Want de wedstrijd tegen Sport Vereent in Utrecht werd met maar liefst zes-twee ver loren: een nederlaag, die ondanks hard zwoegen niet kon worden voorkomen, want Sport Vereent was inderdaad veel sterker. De eerste beslissing bij de promotie is al gevallen. SSVU won namelijk de tweede maal van Unilas, waardoor de Utrechtse spoormannen een plaats in de eerste districtsklasse gaan innemen. Bij de dames won DSG op overtuigende wijze van Ath- leta met zeven-drie. De Zand voortmeeuwen-heren moesten ook spelen tegen Sport Vereent, maar zij vernamen pas uit ons blad, dat die wed strijd was vastgesteld. De competitieleider had ze in elk geval overgeslagen. Een ver velende kwestie, die door de straf- en pro testcommissie moet worden bekeken. De andere herenwedstrijd tussen de afdelings kampioenen van Alkmaar en Amsterdam werd een 13-7 overwinning voor Lijnden op Tonegido. In de afdeling moest Zandvoortmeeuwen 2 zijn kampioenschap nog uitstellen, want IJmond 2 won verrassend met vijf-drie. De Zandvoorters moeten nu nog tegen Con cordia 3 spelen, welke wedstrijd beslist moet worden gewonnen. Voor de 2e klas B speelden de IJmond-dames tegen Rapiditas in Weesp, waar een drie-één zege werd behaald. SPAANSE RENNER VERONGELUKT. De Spaanse motorrenner Vilaseca is tijdens de training in de buurt van Barcelona dodelijk verongelukt. Het ongeluk gebeurde doordat een band sprong. Vilaseca vloog tegen een muurtje. 58) Ze was beangstigd dat ze zichzelf onwille keurig bloot zou geven als ze met de arts over Barry's geval zou gaan praten. Hel was dwaas geweest dat ze zich door Luke had laten overhalen vandaag mee te gaan! Jullie dokter zal het vast niet goed vinden, Luke, dat ik me met Barry be moeid heb. Artsen kunnen het nooit ver dragen als leken zich met hun patiënten bemoeien. En daar hebben ze gelijk aan! Als hij wat prijzends zegt, moet je het maar doorgeven aan Ian. Ik ben alleen maar een vriendin van de familie, die toevallig iets van massage afweet Barry grinnikte. Gelijk heb je! Luke keek haar echter oplettend aan. Haar nervositeit begreep hij niet. En toen. nog voordat hij iets kon vragen, kwam dokter Rhode binnen. Hij was, zoals steeds, zeer gehaast. Hij gaf iedereen snel een hand en keek intussen oplettend naar Barry. Zo, zo! Je bent dus tenslotte ver standig geworden, jonge man! De arts keek Barry lachend aan, waarop de jongen ook begon te lachen. Ik sta in ieder geval weer, dokter. Sally glipte door de openstaande deuren naar buiten en ging over de waranda dren telen. Alle ziekenhuizen in Nieuw Zeeland hadden grote, brede waranda's en daar de zon in al haar glorie aan de hemel prijkte warén de bedden van nagenoeg alle pa tiënten naar buiten gereden. De tuin was een en al kleurenpracht: witte en rose, donkerblauwe en lichtpaarse azalea's en hortensia's prijkten in brede borders. Hel ziekenhuis was niet groot en Sally zou het heerlijk vinden als ze hier had kunnen gaan werken. Dit was juist het soort ziekenhuis, waar ze steeds naar had gezocht, maar het was niet meer mogelijk .nu ze op Luke verliefd was geworden. Een groepje jonge verpleegsters kwam aanlopen. Sally keek met een enigszins weemoedige blik naar het Zusters Huis, dat aan de andere kant van de weg was gelegen. Vlak bij lagen enkele tennis banen met op de achtergrond de groene heuvels. De verpleegsters, blanke en Maori meisjes, lachten en praatten opgewekt, Sally kreeg heimwee Binnen niet al te lange tijd zou ze weer het verpleegsters-uniform dragen, zou ze weer het werk doen, waarvoor ze was opgeleid. Maar niet hier! Niet vlakbij „Te Arama", juist buiten de poorten van haar paradijs. Ze wist dat zc daar de moed niet voor had. Als ze in Thames zou blijven, zouden Luke en Barry, Fiona en Don, Muria, Tom en Bill, en alle kinderen haar als een vriendin blijven behandelen. Haar liefde voor Luke zou ze dan moeilijk nóg langer kunnen verbergen. Ze had nog juist zo veel trots dat ze die gedachte niet kon verdragen. Als Luke haar ooit ten huwelijk zou vragen, moest hij dat doen uit liefde, niet uit medelijden of uit dankbaarheid Haar ogen zochten en vonden tenslotte de kinderafdeling. Met een verlangende blik keek ze naar de nog zo jonge zieken. Ze wilde dolgraag naar hen toegaan om met hen te praten, maar ze vermande zich en liep naar de auto. Temidden van de timmerlieden, die ijve rig bezig waren met Don's huis merkte ze twee vrij bleke jongens op, die met een uitgesproken Midland-accent spraken. De voorman vertelde haar dat het twee leerjongens waren, die waren uitgezonden onder een speciaal immigralie-schema Over een paar maanden zullen ze er wel weer gezonder uitzien, zei hij opge wekt en Sally voelde haar hart pijn doen. Ze staken wel héél erg af bij de anderen, maar ze voelden zich in de nieuwe omge ving kennelijk bést op hun gemak. Flink wat bijvoeding konden ze overigens best gebruiken. Het zijn voor het merendeel jongens, ging.de voorman verder, die hui\ ouders in de oorlog verloren hebben. Het»?is een uitstekend immigratie-schema. Ze krijgen nu de kans in een ander land een goed vak te leren. Iedereen, die 'wil aanpakken, zal er wel komen, terwijl ze hier verder genoeg te eten krijgen. En wij worden hierdoor ook geholpen. We kunnen bést nog. arbeidskrachten gebruiken. Langs haar neus weg vroeg Sally de voorman welke instelling voor de immi gratie van deze jongens zorgde. Dat bleek een departement te zijn. Het leek Sally toe alsof de twee jongens, die bij de bouw van Don's huis hielpen, een teken voor haar waren. Hier had ze steeds naar gezocht, dit was het plan, dat mijnheer Pearson voor haar moest zoeken. Er was niets dat ze liever met haar geld zou willen doen: méér kinderen uit het* overbevolkte en ondervoede Engeland een kans geven in een nieuw land een be staan op te bouwen. Wezen, het liefst oorlogswezen. Opgewonden en vol verlangen direct en kele brieven te gaan schrijven, liep ze over het pad door het bos naar „Te Arama" Haar ogen vulden zich met tranen toen ze er aan dacht wat ze misschien wel kon doen. Die avond maakte Sally voor het eerst een geweldig onweer mee. Het was de ge hele dag warmer dan ooit geweest en toen ze met de Daniels op de achter waranda zat en koffie dronk, keek ze naar het weerlichten in de verte. Spookachtig wer den keer op keer de toppen van de heuvels verlicht. De maan liet zich niet zien. noch stonden er sterren aan het uitspansel. Hot was eèn stik-donkere avond, terwijl de donder leek op het gebrul van leeuwen. Binnen een paar uur regent het, voorspelde Don. Het is trouwens van daag verdacht warm geweest. Denk je dat de weg onder water komt te staan, vader?, vroeg Mike. Dan kan ik morgen niet naar school! Hoop daar maar niet op, jongen! Tegen de tijd dat jij naar school moet, is het water al lang naar zee afgevloeid. Het onweer rolde nader. Een geweldig bliksemlicht verblindde allen even. Ben je bang, Sally?, vroeg Luke. Deze stormen zijn nogal beangstigend als je er niet aan gewend bent. Sally moest bijna lachen om deze ver onderstelling. Hoe kon ze bang zijn voor een onweer nu Luke bij haar zat? Ze was veel banger voor wat Mike gezegd had De school zou weer beginnen! Neen, ik ben niet bang, antwoordde ze rustig, in ieder geval niet voor de storm. Plotseling hoorden ze het. gebrom van een auto, die op „Te Arama" afkwam. Mike draaide zich om Een taxi, vader! V/ie komt nu in hemelsnaam tijdens een storm met een taxi uil de stad?, vroeg Don. Sally bleef roerloos zitten, zó stil zelfs, dat ze haar eigen harteklop kon horen tussen de donderslagen door. Ik ga eens kijken wie het is, zei Luke. Hij stond op en klopte zijn pijp uit. Dat hoeft niet meer. ik ben het maar. De zwerver is terug. De Verloren Zoon! Een felle bliksemschicht verlichtte de waranda. In de deuropening stond de pro fessor. Hij leek op een tovenaar, die door het onweer geroepen was. Zijn grote zwarte hoed stond uitdagend op één oor en zijn regenjas hing losjes over de schou ders. Uit zijn houding, zijn stem en de geur van zijn adem bleek overduidelijk dat hij dronken was, erg dronken. Iedereen bleef als vastgenageld in zijn stoel zitten terwijl Luke, die tegen een paal leunde, zich evenmin verroerde. Het welkom lijkt me een beetje koel! De professor lachte onzeker, nam zijn hoed af en boog naar Sally. U hoeft zich geen zorgen te maken. Ik ben alleen maar gekomen om om mijn koffers te pakken, beste vrienden. Ik ga ik ga naar huis op de „Rangaroa". Dat heb ik gevierd^ Ik zal u helpen met pakken, zei Luke streng en greep de oude man stevig bij de arm. Maar de professor toonde zich koppig. Hij rukte zich los en scheen erg met zich zelf tevreden te zijn. Sally zat nog steeds bewegingloos in haar stoel. Ze was erg bang! (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 6