CARRUGAN Laatste conclusie in Teylerzaak „Cremer" besloot seizoen met hartveroverend blijspel Kort en bondig Klacht van caféhouder tegen pool-agenten Eis tegen bergers van goudschip ontzegd 11 Noodkreet Kinder-pianoconcert Duits mannenkoor bij „Caecilia op bezcek '^Brieven aan de redactie Tot Ons Genoegen speelde „Moeder" Nieuw Vennep Lisse Hillegom Zandvoort DINSDAG 7 JUNI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Wegens smaad c.q. belediging Uitspraak van president der Haarlemse rechtbank Burgerlijke Stand van 1 laarlem Heemsteedse BB eerste in Hilversum Twee Hillegommers in appèl veroordeeld Jubilaris Rodenburg feestelijk gehuldigd Auto omgeslagen: chauffeur gewond Examens Jubileum ds. IJ. van der 7ev. Jaarvergadering van Zandvoortmeeuwen Wedvlucht van Orléans Scheepvaart Men zon bijna vergeten, dat er sinds 31 December 1953 bij de Haarlemse rechtbank een proces gaande is om de „millioenen van de Teylerstichting", zolang is het al v/eer geleden, dat de eisende partij, de Am sterdamse lampekappenfabrikant Lodewijk Christiaan Wegerif, haar achtduizend woor den tellende conclusie van repliek aan de president overhandigde. Maar Dinsdagmorgen heeft de procureur van de vijf gedaagde directeuren van de Teylerstichting zijn uit 46 punten bestaan- Jde conclusie van dupliek ingediend, waar- in hij natuurlijk volhardt in zijn afwijzing van de eis, de afgifte van het gepreten deerde legaat van Pieter Teyler van der /.Hulst, waarvan de heer Wegerif de wettige afstammeling zegt te zijn. Dat is een van de stellingen in de con clusie van de eiser, waarvan m r. J. van der Hoeven thans heeft gezegd, dat daarin zijn argumenten „ten spijt van de onmatige lengte dier conclusie in genen 'dele zijn weerlegd of ontzenuwd. Wanneer wij met zevcn-mijlslaarzen door de conclusie van dupliek wandelen, komen wij allereerst de vaststelling tegen, dat de heer Wegerif niet langer bestrijdt, dat de uiterste wilsbeschikking van Pieter /Teyler van der Hulst wel degelijk als een testament moet worden beschouwd en dat hij evenmin nog betwist, dat het recht van de achttiende eeuw de Teylerstichting kende. De stelling, dat de stichting toen geen rechtspersoonlijkheid had, wordt door do gedaagden in het licht van het thans geldende recht onhoudbaar geacht. In elk geval achten zij het onjuist aan de hand van het thans geldende recht te ontkennen, dat naar 't toen geldende recht die rechts persoonlijkheid niet zou hebben bestaan. In de conclusie wordt verder wederom uitvoerig ingegaan op de positie van de directeuren, die slechts het beheer over de stichting voeren en dus niet persoonlijk in dc actie betrokken hadden kunnen worden. Eveneens wordt opnieuw uitvoerig inge gaan op de overdracht van de rechten van eiser aan de Duitser Onno Wiard Olthoff en de daarop gevolgde „zonder rechts geldige oorzaak" terocessie. In elk geval heeft Olthoff als rechtsvoorganger van Wegerif bij het door hem in 1941 verloren Mr. C. F. M. van Koppen deelt ons mede, dat hij namens de heer K. W. Köhlniger, de caféhouder aan de Amsterdamsevaart Jn Haarlem, die aanspraak meent te kun nen maken op de hoofdprijs (f 30.000. uit een Belgische voetbalpool, bij de offi cier van Justitie in Haarlem aangifte heeft gedaan van smaad c.q. belediging tegen de leider van de Belgische voetbalpool „l'Eu- rope Pari-Mutuel", L. V. wonende in Ant werpen alsmede tegen de hoofdagent van deze voetbalpool C. N. (alias Pronk) wo nende in Rotterdam. Deze heren zouden de heer Köhlniger ten laste hebben gelegd, dat deze zou heb ben gezwendeld met de uitslagen van de pool ter verkrijging van een prijs. Door deze tenlastelegging zijn, aldus mr. Van Koppen in zijn brief aan de officier van Justitie, de eer en de goede naam van de Haarlemse caféhouder aangerand, waarbij de heren V. en N. kennelijk de bedoeling hebben gehad om ruchtbaarheid aan hun beschuldigingen te geven, want zij hebben de tenlastelegging aan de vertegenwoor digers van de Nederlandse Pers ter publi catie bekend gemaakt. Naar aanleiding van dit alles verzoekt mr. Van Koppen de officier van Justitie een strafvervolging in te stellgn tegen V. en N. De civiele vordering van de Amster damse monteur N. Th. Kos tegen de direc teur van de Coöperatie „Renate Leon- hardt", die gisteren in kort geding voor de president van de Haarlemse rechtbank werd behandeld, is hedenmorgen door deze ontzegd en de eiser werd veroordeeld tot de kosten van het geding. Bij deze uitspraak werd overwogen, dat de gedaagde aan de hand van tekeningen duidelijk heeft kunnen aantonen, dat: bij de bouw van zijn werkput uitgegaan is van een ander principe dan hetgeen is neergelegd in het geoctrooieerde ontwerp van de heer Kos. De werkput welke zal worden gebezigd door de coöperatie „Re nate Leonhardt" rust met haar basis op het zand van de zeebodem en wordt niet, zoals bij de methode-Kos het geval is op het wrak neergelaten. Voorts maakt zij niet zelf een gat in de wand van het wrak, zoals bij het toestel van de heer Kos, doch maakt zij gebruik van een bestaand gat. Het is nog niet bekend of de eiser tegen deze uitspraak in hoger beroep zal gaan. ADVERTENTIE Wir help! echtpaar zonder kinderen aan 2 kamers en een keuken of ruimte v, keuken. Rijke beloning. Br. no. 9092. HAARLEM, 6 Juni 1955 ONDERTROUWD: 6 Juni, M. A. Kluit en A. A. Verwaal. GEHUWD: 6 Juni, M. J. van Doesburg en A. Bloem. BEVALLEN van oen dochter: 3 Juni, A. de Bontevan Roon; 4 Juni, G. .J. Hoogkamer Covers; E. Maasvan Roorien; L. van DriestKoper: 5 Juni, G. SandersKok; A. W. I-Ionhof—Weeber; E. M. BunéRijbroek; C. van der Voort.Beijne; H. M. C. Koster Kuijten; ,T. E, Noest—Jongen eel; 6 Juni, V, L. BlankevoortUriot. BEVALLEN van een zoon: 4 Juni, G. ZwiersBroeder; M. GilsonDieloman; Juni. J. P. van OmbergenDuijndam; H. Bakker—Rootlieb; N. Flipsen—Füsrlistahler; P. C. Verdel—van Elk; M. E. Spanjer—Len- terman; 6 Juni, E. NelHusslage; F. van LammerenLommers. OVERLEDEN: 3 Juni, K. M. H. van Em- pel, 9 m., Hazepaterslaan; 4 Juni, N. van Drunenvan Noord. 64 j., Hazepaterslaan; E. StaalmanFedermann, 90 j„ Wester- houtpark; A. J. Vermeij. 74 j.. Pijlslaan; J van Westerhoven. 76 j., Reggestraat; 5 Juni, H. Kamphorst. 57 j„ Weteringstraat; L. G. J. Kouweaberg, 3 m., Rollandstraat. proces uitdrukkelijk erkend, dat het om streden legaat aan Catharina Olthoff door Teyler was schrapt cn ingetrokken. Die intrekking werd reeds mogelijk gemaakt door de bepalingen van het testament zelf, zodat daartoe geen „aparte acte" nodig was, zoals eiser beweerde. Tenslotte ver melden wij nog, dat de gedaagden opnieuw stellen, dat geen der zogenaamde erfge namen en ook Wegerif niet heeft voldaan aan de voorwaarde der „reninciatie", namelijk het afzien van alle andere aan spraken op de erfenis binnen con gestelde termijn. De stelling, dat de Teylerstichting door verjaring eigenaresse is geworden van de betwiste „obligaties Friesland" wordt uiteraard ook gehandhaafd. De 122ste leerlingenuitvoering van Haar lems Muziekinstituut had Zaterdagmiddag in het Minerva Theater te Heemstéde plaats. Dit was dan de eerste schooluil- voering van een achttal waarmee, zoals gebruikelijk, het leerjaar besloten wordt. De zeven nog volgende audities zullen in het gemeentelijk Concertgebouw Haarlem gehouden worden. Minerva" was voor deze eerste echter meer geschikt wegens het feit dat het jeugdkoor van de school, onder leiding van Anton de Beer, een voorstelling gaf, namelijk van het bekende kinderzangspel „Jantje in Modderstad'". Naar wat ik daar van bevoegde zijde over vernam (persoonlijk was ik verhin derd de hele voorstelling bij te wonen) is deze proeve van operettespel een succes geworden, niet het minst op het gebied van de zangprestaties, zowel van het koor als van de solisten. Het eerste deel van de middag was ge wijd aan instrumentale kunst.. Mer. kon zich bij het optreden van het Jeugdorkest van het Instituut (onder leiding van Jan Hoeben) en bij de pianistische prestaties van een paar piepjonge leerlingen van Frieda Hoogerwerf, in een muzikaal Lilli- put wanen. Het Jeugdorkest maakte met de aardige Suite van Saint George een vrij goede beurt. De begeleidingen van de pseudo-pianoconcerten in G en in D van Joh. Chr. Bach, die in wezen sonates zijn, doch door de negenjarige Mozart van een orchestrale inleiding en een dito accom pagnement voorzien werden en door inlas van een cadens net echte concerten wer den, zij het dan van kinderformaat, kwa men nog niet geheel uit de verf. Maar op volgende schooluitvoeringen krijgt het or kest de gelegenheid, na opgedane ervaring en verdere studie, er een zuiver klin kend geheel mee te bereiken. De beide so- Iistjes hielden zich kranig. Zij krijgen nog een mooie kans voor een heruitvoering: dit herhaald optreden met hetzelfde stuk is voor hen van bijzondere paedagogische waarde. JOS DE KLERK Maandagavond werden in Hilversum de provinciale wedstrijden gehoudéi^ voor de B.B., -waarvan de winnende ploeg Noord holland zal vertegenwoordigen op de lan delijke wedstrijden, die Zaterdag 25 Juni in Rotterdam zullen plaats hebben. Even als dit bij de mobiele reddingsteams het geval is geweest werd ook bij de blokploe- gen de eerste prijs behaald door een Heem- Steedse ploeg onder leiding van de hqpr O. A. Brink met 214 punten. De tweede prijs eveneens voor een Heemsteedse ploeg onder leiding van de heer R. Bloemendal. De wedstrijden werden onder meer bij gewoond door het kringhoofd de heer A. Biesheuvel, het plaatsvervangend kring hoofd van Noordholland 6, de heer P. G. van Zwieten en het plaatselijk hoofd van de B.B. te Heemstede, hoofdinspecteur A. Berentsen. De prijzen werden na afloop uitgereikt door jhr. mr. J. W. Roell als vertegenwoor diger van de Commissaris der Koningin in Noordholland. Ten gevolge van deze successen wordt Noordholland op de landelijke wedstrijden in Rotterdam dus straks onder meer door Heemstepie vertegenwoordigd. 9J Zaterdagavond konden de liefhebbers van mannenzang in de Haarlemse Concert zaal genielen van een omvangrijk koor programma, uitgevoerd door de Manner- gesangverein „Abeadglocke 1884" uit Dortmund, dat bij het Koninklijk Mannen koor „Caecilia" te gast was. Het werd ge opend met het Wilhelmus in de bewerking van Nico Hoogerwerf, door Let Duitse en- sembje in behoorlijk Nederlands gezongen. Een lotwisseling van toespraken door de voorzitters van „Abendglocke" «n ..Caeci- 11?." n?ar aanleiding van de aanhieding van een eregeschenk aan de gastheren gebeur de eveneens in onze taal. Alvorens aan he' Duitse koor gelegen heid te geven z;in programma af te wer ken, zongen de Caecilianen eerst nog „Fiat Lux" van DuvoseJ en ,.ïk hoor trompetten klinken" van Jsc. Bonset, welke werken de laats'e tijd reeds meermalen werden uitgevoerd en besproken. Maar ik kan toch niet nalaten te vermelden, dat directeur Hoogerwerf er in slaagde ..Fiat. Lux" op een bijzc-nder hcog peil en met rustige be heersing te realiseren. Toen daarna „Abendglocke" - met een bezetting van honderdzes man - Mozarts „Weihe des Gesanges" inzette, hoorde men een ander getinte koorklank, weker, maal ais zodanig zeer evenwichtig en gelijkma tig evoluerend in de dynamische verschei denheid, die een romantiserende instelling kenmerkt. In het verdere verloop van het programma bleek tevens, dat het koor ook een robuuste klank kon ontwikkelen, waarbij dan een paar „kelige" tenoren de sonoriteit niet verfraaiden. Overigens een stel tenoren voor ieder koor om jaloers op te wezen - kerels die zo maar uit volle borst de hoge des er uit smijten. De dirigent Paul Pitsch heeft het en semble volmaakt in de hand. Met zijn warmbloedig temperament, dat om kleur en sterk genuanceerde expressie vraagt, kneedt hij als het ware de klankmassa naar zijn inzicht en smaak. Van een tikje sentimentaliteit is hij niet afkerig, noewe- hij dit niet in het overdrevene doorvoert Maar daar is nu eenmaal met het gebrui kelijke Duitse mannenkoorrepertoire, dat nog sterk verankerd zit aan het lieder- tafelgenre, blijkbaar niet aan te ontkomen. Het heeft echter deze goede zijde, dat dii répertoire doorgaans pretentieloos is. Tot de merkwaardigste dingen, die wij deze avond te horen kregen, behoorde het „sotto-voce-feffect" - een licht pétillant zingen - in „Die Minnesanger" van Robert Schumann en vooral de sterk imponerende uitvoering met suggestieve klankeffecten van „Berge" door Hugo Kann, welke com positie van gezonde potentie getuigt. Veel genoegen konden wij ook aan de brillante uitvoering van Matthieu Neumann's be werking van het volksliedje „Phyllis und die Mutter" beleven. Jammer was het, dat het mooie volkslied „All mein Gedanken" wat vlak verliep. Het zou erbij gewonnen hebben indien het een halve toon hoger was geïntoneerd. Overigens alle lof voor de toonstabiliteit van alle prestaties der Dortmunders. „Zum sehen geboren- een koorwerk met orgelbegeleiding van Kurt Lissmann - beloofde in het begin meer dan het uitein delijk gaf. De organist Franz Dietsch, die zich, gezien de overige nummers van het programma die hij te verzorgen had, ta melijk onwennig ten aanzien van ons con certorgel toonde, leek in dit stuk van Liss mann overigens wel een aanvaardbaar evenwicht gevonden te hebben; hiervan getuigde zijn registratie. Ten slotte zongen „Abendglocke 1884" en „Caecilia" tezamen, onder directie van Paul Pi'sch en met oreelbegleiding door Franz Dietsch, nog „Trösterin Musik" van Bruckner, een passend, stuk, dat uit twee honderd kelen prachtig klonk en een machtige en nobele indruk maakte. En daarna klonk deze avond voor de tweede keer het Wilhelmus, maar nu gezongen door beide koren tegelijk. Als dat nu nog geen verbroedering betekent! JOS. DE KLERK Het Gei\-c-h.shot' te Amsterdam heeft vandaag de twee ex-employés van een Hil- legcms bloembollenbedrijf, de 35-jarige kantoorbediende H. S. en de 51-jarige cul tuurchef G. L. conform het vonnis van de Haarlemse rechtbank veroordeeld tot respectievelijk twee jaar en een jaar en acht maanden,, beide met aftrek van voor arrest, wegens diefstal en heling van ad ministratieve bescheiden ten nadele van hun vroegere patroon, H. de G. uit Hille gom. Het vonnis verme'dt dat de veroordeel den hebben geprobeerd hun patroon' geld al' te persen met gestolen papieren, die deel uitmaakten van de geheime boekhou ding waarin hij buitenlandse vorderingen van zijn bedrijf verdoezelde om de belas tingen en deviezen-bepalingen ie ontdui ken. De beide emp'oyé's maakten misbruik van hun kennis omtrent deze onregelma tigheden en poogden hun patroon geld af te persen met een deel van de bescheiden in hun bezit als dwangmiddel. De werkge ver verklaarde zich tens'otte bereid f7500 te betalen als losprijs voor de bezwarende- documenten. waarvoor eerst vijftig duizend was gevraagd. Maandag herdacht dc heer H. W. Roden burg op feestelijke wijze het feit dat hij thans veertig jaar in de slagerswinkel (v.h. Waiboer) aan het Houtplein werkzaam is, hetgeen in dit beroep wel een uitzondering genoemd mag worden. Tal van jaren is hij daar reeds winkelchef. De officiële recep tie vond des ochtends boven de winkel in het woonhuis van de heer T. van der Pop- pe (de tegenwoordige eigenaar) plaats. Een zeer groot aantal belangstellenden (waaronder vele klanten) kwam de heer Rodenburg gelukwensen. Als jubileumge schenk ontving hij van de heer Van der Poppe een fraai radiotoestel. Namens de Algemene Nederlandse Sla gershond sprak de heer M. van der Lee, die zijn grote waardering uitsprak over het werk en de ijver van de jubilaris en hem het diploma voor veertig jaar trouwe dienst van deze Pond overhandigde. De heer L. de Boer, voorzitter van de Haarlemse Slagerspatroonsbond bood de heer Roden burg vervolgens een geschenk in enveloppe aan. De heer Rodenburg ontving voorts van vele klanten en kennissen tal van geschen ken en bloemen. De feestelijkheden zijn iri de loop van de dag voortgezet in de huise lijke kring van de jubilaris aan de Da Cos- t astraat. Maandagavond omstreeks acht uur ver loor de 43-jarige J. M. D. uit Groningen met zijn auto rijdende op de Zeeweg ter hoogte van kop 90 de macht over zijn stuur. De wagen belandde in de midden berm en sloeg daar om. Toen de politie arriveerde was de bestuurder, die alleen in de auto zat bewusteloos en moest met een bloedende hoofdwond naar het Ma rinehospitaal vervoerd worden. Men ver moedt, dat de automobilist, die van Zand- voort op weg was naar Overveën met een te grote snelheid door de bochten heeft gereden. (Verkort weergegeven) In de war. Ik las een bericht in het Haarlems Dagblad „Erbij" van Zaterdag 4 Juni j.l. getiteld „wondertuin Warmond". In dit stuk lees ik tot mijn verbazing, dat ik oud-commissaris van politie ben. Ik ben 13 jaar. dus dat lijkt me niet waar schijnlijk. Uw verslaggever maakte een vergissing. De Kroningsstoet is mijn eigen dom, maar. werd door mijn vader (S. C. J. H. v. V.) gemaakt. Mijn vader is oud-inspecteur van politie. Uw verslag gever, de heer Brugbier, is te Warmond kennelijk een beetje in de war gebracht. AREND JAN HEERMA VAN VOSS ADVERTENTIE Eindelijk weer slank zonder honger door CARRUGAN, het Zweedse melkdieet. Reed» vanaf de eerste dieet-dag vermindert Carrugan Uw gewicht met on geveer 2 pond. Carrugan is niet een soort vermagerlngjmiddel, maar een gezond, onschadelijk en goed werkend slankheids-dieet uit Zweden, dat U weer slank maakt en levensvreugde geeft. HET ZWEEDSE MELK-DIEET Ter afsluiting' van het seizoen had de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" een luchtig blijs-pel gekozen, dat Maandag avond in de Haarlemse Stadsschouwburg werd opgevoerd. Wie echter mocht denken, dat men het zich daarmee, na een seizoen waarin reeds vier voorstellingen waar onder topprestaties als „Mademoiselle" en „Saarlje Burgerhart" werden gegeven, gemakkelijk had gemaakt, vergist zich deerlijk. Want dit uit drie bedrijven be staande, tamelijk bekende „George en Mar garet" van Gerald Savory vereist van de spelers zoveel beheersing van de speel tech niek, dat zij zich geheel kunnen wijden aan de veeleisende karakteruitbeelding van hun sujetten. „George en Margaret" zijn in dit blijspel figuren op de achtergrond; de toe-chouwer krijgt ze nimmer te zien, maar zij bepalen houding en stemming van een gezin van vader, moeder en drie kinderen tussen twintig en dertig jaar. „George en Margaret" symboliseren conventie en bur gerlijk fatsoen, waarvan de moeder de sla vin is, waartegen de drie kinderen zich elk naar eigen aard verzetten en die door de vader quasi-achteloos wordt genegeerd. Wanneer dit alleen interesse voor het stuk had moeten wekken, had het waarschijnlijk niet geboeid. Maar de schrijver voert een gezin ten tonele, waarvan een logé ver klaart: „Jullie zijn je eigen caricaturen" en dat is inderdaad de beste definitie welke men van deze mensen kan geven. In een geestig, flitsend woordenspel, waarin vra gen en antwoorden vrijwel nimmer op el kaar slaan en daardoor kostelijke effecten veroorzaken, ontwikkelt de schrijver zijn karakters: een schijnbaar sullige en ver strooide vader, een moeder welke denkt de touwtjes van haar gezin vast in handen te hebben, maar van wie in werkelijkheid niemand zich wat aantrekt en de drie kin deren, die zich aan haar dictatuur hetzij spelenderwijs, hetzij moeizaam onttrekken. In dit patroon zijn twee romances ver weven, die van de oudste zoon des huizes met het dienstmeisje en die van de dochter met een logerende pianist-in-wording, wel ke tot een bevredigend einde worden ge bracht. Ook in deze Cremer-opvoering waren vrijwel geen zwakke plekken en zeker niet wat de voornaamste rollen betreft. Me vrouw Eki Oostwald-Bouwer heeft ons eens te meer verrast door «en voortreffe lijke beheersing, zowel van stem als van gebaar en houding, juist in deze rol van een altijd met huishoudelijke zaken bezige moeder, die echter ziende blind is voor wat er in haar huis gebeurt, zo belangrijk. Joop van Doorn was evenais in „Saartje Burger hart" de vaderlijke beschermer, deze keer van zijn eigen onstuimige en oorspronke lijke dochter. Hij bouwde zijn creatie van een uiterlijk verstrooide. permanent-Oost- Indisch dove vader met overtuiging en gemak op. De drie kinderen werden ge speeld door Wim Rijke als de oudste zoon met de formalistische aard, Dick van de Engel als de nog wat branie-achtige jong ste en Nelliëtle Mooy als Frankie, naar wie de gehele zaal een avond lang vertederd heeft gekeken. Maar zeker niet alleen om haar bekoorlijke verschijning geknipt voor deze rol maar ook wegens het na tuurlijke gemak waarmee zij zich over het toneel bewoog. Vooral in het tweede be drijf, in uiterst subtiel te spelen scènes met de logé, die de liefde niet durft uit te spreken, welke zij niet veronderstelt, en later met haar vader die haar te hulp wil komen, gaf zij blijk het gehele register tus sen spontane verliefdheid en gekrenkte trots en verontwaardiging te beheersen. In Dick Stevens vond zij daarbij een tegen speler, die al evenzeer wist te overtuigen als een verlegen, gereserveerde, maar eer lijke jonge kunstenaar. Toch was er in deze opvoering nog een wat minder sterke plek gelukkig, zou den wij bijna schrijven. Nellie Uiderink had de moeilijke taak om eerst een wat schutterig en eenvoudig dienstmeisje uit te beelden, later een voor haar geluk en waardigheid vechtende jonge vrouw. In dat laatste kon zij ons echter niet geheel doen geloven. Agnes Koorenblik tenslotte zorgde door een komieke uitbeelding van de opvolgster van Gladys voor een reeks stormachtige lachsalvo's. Regisseur Henk Bakker had dus als aitijd eer van zijn werk. De costumering was vooral in het tweede bedrijf in de puntjes, de zwart-wit tegenstelling tussen Roger en Frankie werkte suggestief. Slechts ten aanzien van het intérieur hebben wij wat geaarzeld, het daarvoor verworven open doekje ten spijt. Maar we hebben on,= niet geheel kunnen laten overtuigen door de authenticiteit van deze „moderniteit". Maar het was tenslotte geen tentoonstelling van binnenhuis architectuur. J. H. B. Op aandrang van haar leden heeft de ontspanningsvereniging ..Tot Ons Genoe gen" Zaterdag ten besluite van haar sei zoen in De Leeuwerik bij wijze van uit zondering eens haar krachten geprobeerd op een (wat de voorzitter noemde) se rieus" stuk. De keus was daartoe gevallen op het plattelands-melodrama „Moeder" van G. van Halsteren dat, zoals de titel reeds doet vermoeden, een aaneenschake ling van sentimentaüteiten en huil-effec- ten is. Doch ziet: hoewel dit groepje dilet tanten nog maar heel weinig ervaring heeft en ditmaal zelfs drie debutanten telde wist het deze tien tafrelen vol boeren- narigheid en zwarigheid tot ieders verras sing zo op te dissen, dat men zowaar nog vrede kon hebben met de cliché-intrige en de afgezaagde types, waarmee de auteur zijn kilsch-spelletje meende te moeten toe rusten. Allen toonden althans een wel dadige beheersing in toon en gebaar die compliment voor regisseur L. Beek er im ieder geval voor zorgde, dat men niet go- heel en al in de sfeer van de drakerigheid belandde. Er was bovendien zo toegewijd gestudeerd cn gerepeteerd, dat de mono logen en dialogen vrijwel vlot cn zonder haperingen over het voetlicht kwamen.Veel meer waardering voor het stuk kunnen wij met de beste wil niet opbrengen, al moet erkend, dat het er bij het dankbare publiek als koek inging. Alle respect overigens voor de flair, waarmee mevrouw M. Bilars zich door haar rol van de wrede schoondochter heensloeg; 7ij wist die ondanks allo on waarschijnlijkheden werkelijk gestalte te «even. „Moeke Door" van mevrouw T. van Dalen, begon wat mat en onzeker, maar herstelde zich goed. Jaap Rose was een aanvaardbare boerenzoon en Ko van Dalen beeldde in houding en gebaar overtuigend de debiele jongere zoon Willem uit. De leuke typering van een kordate ouderwetse baker door mevrouw Beek uitgezonderd, liet de rest van de bezef'ng nog wel een* een steekje vallen, a! deed iedereen ken nelijk en met toewijding zijn be-t. Volgen de keer maar weer eens een gezellig blij spel, lijkt ons het beste advies dat wij T.O.G. voorshands kunnen geven. H. CROESEN. Amsterdam. Gemeente universiteit. Doc toraal examen psychologie: mevr. J, P. Cohen Stuartvan Nieuwenhuijze, Leiden. Extra grote verpakking f 8.70. Normale verpakking f 4.80. Vraag deleeriame CARRUGAN-brochure bij Uw apofh. of drog., of bij HACO N.V., Maastricht. VETTE VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 370 varkens. Notering: zware f 154 -f 149; lichte f 155150; slagersvarkens f 155f 153; zeugen f 134—f 132, bij terug lopende prijzen vrij goed. enkele slagers- varkens boven no'ering. Acht nuchtere kal veren f35f40, f 95f105 levend. Maandag was ds. IJ van der Zee, predi kant bij de Gereformeerde Kerk te Nieuw Vennep, veertig jaar dominee. Het had in het voornemen gelegen Maandagavond een herdenkingsbijeenkomst te houden. We gens ziekte van mevrouw Van der Zee is die uitgesteld tot Maandag 20 Juni. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN Op Dinsdag 21 Juni wordt de jaarlijkse uitgaansdag voor de ouden van dagen uit Lisse gehouden. Tot 11 Juni bestaat er gelegenheid zich op te geven bij de Firma Tissing. BENOEMING De heer L. B. Volkerts, ambtenaar ter secretarie van de gemeente Hillegom is met ingang van 1 Juli benoemd tot commies aan de gemeentesecretarie te Nunspeet. AANRIJDING Op de Van der Endelaan in Hillegom is de heer J. v. d. S. wonende in Haarlem met zijn bromfiets tegen een boom gereden. Het ongeval deed zich voor, doordat de heer Van der S. moest uitwijken voor een auto. De voorvork en het voorwiel van de bromfiets werden vernield. De bromfietser kreeg een snijwond boven het oog. WEEKEINDE JONGE KERK BLOEM BOLLENSTREEK Zaterdag en Zondag zal de jonge Kerk uit de bollenstreek een weekeinde houden in Teylingerbos. Zaterda" om vijf uur heeft de ontvangst plaats. Des Zondagsavonds om acht uur eaat men weer huistoe. Het onderwerp is ..Vuile Handen". Inleider zal zijn ds. J. van Boven uit Nieuw Vcinep. Als «ast hoopt aanwezig te zijn Wika J. J. Brörens uit Dordrecht. De voetbalvereniging „Zandvoortmeeuwen" hield Maandagavond j.l. in hotel Keur haar jaarvergadering, waarvoor de belangstelling niet biizonder groot bleek. De voorzitter, de heer C. Slep*->-s. herdacht de heer J. N. Huyer, het ijverige bestuurslid, die in de looo van vorig jaar overleed, en stelde diens ijver en liefde voor de vereniging aan allen ten voorbeeld. In de vacature door dit overt iiden ont staan werd voorzien door de verkiezing van de heer A. Koning. In de elftal-commissie werd in de nlaats van de heer .T. Keur. die daarvoor had bedankt, gekozen de heer Chr. Schuiten. De heer Keur zegde toe. dit sei zoen zijn functie nog te zullen blijven ver vullen. Een verkiezing van een elftalcom missie voor de jeugd elf tallen werd aange houden. Na een uitvoerige bespreking werd beslo ten bii het gemeentebestuur aan te vragen de tribune te overdekken en het B-veld te verlichten. Het «e^rek aan club-ij ver hij vele leden. o.a. blijkend uit het niet tijdig afschrijven voor wedstrijden, had eveneens 'ange tijd de aandacht van de aanwezigen. Het bestuur zal zich hierover nog nader beraden. Tenslotte werd door de voorzitter de hoop uitgesoroken. dat hot eerste elftal, dat in de - nm oeH tie-wed strijd en no de derde plaats oind'"«do en dus 'ermoed el ijk' nog nr^motie- .„ofictriiden zal mepten sne'en teneinde naar de 2e klasse te kunnen promoveren, alles in het werk zal stellen, om te slagen De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" nam Zondag j.l. deel aan de wed- -lucht van Orléans af. over,een afstand van ^40 km. Gelest des morgen* om 6 uur. werd ftp eerste vo«el in Zand voort «etoond om 14 uur. 26 minuten en 52 «eennden. De totaal- .n'Map was a's velg'- H. Lansdorp 1, 8; H. Hartens 2. 7. 13: C Kooer 7; B. Lukkassen t; C Visser 5, 19. 28; G. A"eh*s 6. 18; G Driehuizen 9, 14. 22. 23: A. Paap 10: J. Cehrander H. 20. 25; V. C. de Muinck 12. 15. 16. 21, 26- K. Dr-'ehuizen 17: C. K. Draijer 24 en P. Koper 27. Abbedijk, 6 te Rotterdam. Alioth. pass. nacht 5-6 Ouessant n. Rio ie Janeiro. Ampenan, 5 v. Halifax n. Alexandne. Anrtenkerk, 6 te Antwerpen. Amsteldijk, 4 te Bremen. Albireo, pass. 6 Fern. Noronha n. Rotterdam. Antonia. 8 v. Piadju n. Soerabaja. Adonis, pass. 6 Sao Salvador n. Port au Prince Alamak, 7 v. Suez n. Bahrein Aldabi, 6 v. Ilheos n. Antwerpen. A rends dijk, 7 Philadelphia verwacht. Argos, 6 v. Algiers n. Lissabon. Aalsdijk, pass. 6 Scilly's n. New York. Almkerk, 7 v. Genua n. Antwerpen. Balt 5 v. Amsterdam n. Hamburg. Bloemfontein, R te Amsterdam Bennekom, pass. Vl.ssingen n. Rotterdam. Boissevaln. 7 te Kaapstad. C'.codora, R te Colombo. Gorilla, R te Suez. Caltex Utrecht. R te Amsterdam. e-ha-is verm. 6 v. Curagao n. La Guaira. Cinula. 5 v. Hamburg n. Curacao. Caltex Delft, pass. 6 Gibraltar n. Rotterdam Cinulia, pass. 6 Brunsbüttel n. Curasao. Cottica, 6 gepass n. Madeira. Caltex Leiden, pass. 6 Kreta n. Rotterdam. Celebes, 7 te Napels Delft, 5 te Cristobal. Dalerdijk, 3 v. Port Alberni n. San Francisco Delfshaven, 6 te Rio de Janeiro. Daphnis, 3 te Houston Dordrecht, 10 te New York verwacht. Elizabeth b, pass. 5 ten O. v. Ceylon n. Londen Kemdijk, G v Rotteidam te Antwerpen. Knggauo. G v Djibouti n Belawan Kim na. 6 v. Takoradi n. Freetown. Ksso Den Haag. pass 7 Runsal Je'oel n. Rastanuia Kos, pass. 6 F.n"isteire n. Thessaloniki. Gadila, 7 te Curagao. Ga roet, 7 v. Aden n. Koewait. Gioote Kerk. G te Aden. Helder, 6 te Atrtweipen. Hector, pas. fi Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Heelsum. 6 te New Oriems In'cit j po era, G v. Marseille n Valencia. Java, 7 te Sngapoie. Jupiter, i> tc Bremen. Katuiy ia, 6 v. Mena el Ahmadi n. Kaapstaa Kleurecht, 6 rede Madias Langk'nas, pass: 5 Ceyion n. Singapore. Leto,, U Rotterdam verwacht. Limburg, pass 6 Sabang i.. Colombo. Leopoldskerk, 6 te Karachi Loppersum 5 te Port Talbot. l.nngkerk 7 tp Antwerpen. kerk pa."'. 7 Kp. St Vincent n. Ummsaid Lutteikerk, pass. 6 Kp St. Vincent n. Hambui? Macoma, 5 te Rotterdam. Macuba. 5. v. Port Sa:d n. Rotterdam. Merwede, R te Antwerpen. MJrza, 3 te Auckland. HAARLEM EN OMGEVING Benoeming. B. en W. van Haarlem stel len de raad voor met ingang van 1 Juli 1955 te benoemen tol onderwijzeres in vaste dienst bij het gemeentelijk voorbereidend, lager onderwijs de thans tijdelijke onder wijzeres mevrouw G. VeermanVan Woerkom. Eerste heilige mis. Nadat de heer B. Hemelsoet te Bloemendaal Zaterdag tot. priester der R.K. kerk was gewijd is hij des middags ingehaald in zijn parochie te Bloe mendaal. Uit vele woningen hingen vlaggen. Zondagmorgen heeft de heer Hemelsoet zijn •eerste heilige mis opgedragen en des middags is een receptie gehouden Geen spreekuur. De wethouder van onder wijs te Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, is deze week verhinderd spreekuur te houden, evenals zijn ambtgenoot W. F. Happe van Openbare Werken en Volkshuisvesting. Slecht voorbeeld. Op de Haarlemse Maandagmarkt is gisteren een 42-jarige vrouw op heterdaad betrapt bij het stelen van een hoeveelheid textiel en andere koopwaar van de kraampjes. Zij liet dames ondergoed, handdoeken, een truitje en een zwembroek, een paar damesschoenen, wat snuisterijen en wat groente in haar hand tas verdwijnen, het totaal tot een waaide van ruim veertig gulden. Tegen de vrouw, die van haar dertienjarig dochtertje werd vergezeld, is proces-verbaal opgemaakt. Modjokerto, pass. 5 Ouessant n. Tj. Priok. Maashaven, 7 te Las Palmas. Madoera, 6 te Suez. Markelo, 4 te Stockholm. Meerkerk, 7 te East London verwacht. Mulderkerk. 7 te Singapore. Maasdam, 7 te Curacao. Maureen, 7 Bromboro verwacht. Mentor, 2 v. New Orleans n. Maracaibo. Noordam. R te Rotterdam Nieuw Amsterdam 6 180 m. O.t.Z. Sable en. Ntgerstroom. pass. 6 Las Palmas n. Dakar. Notos, 7 te Amsterdam. Oranje, fi v. Colombo n. Suez. Oranjestad, 6 te Cristobal. Peperkust. 5 te Amsterdam. Pieter S. 4 te Vlaardingen. Polydorus, 6 v. Singapore n. Pcnang. Prins Casimir. 7 Rotterdam verwacht. Prins Fred. Willem. 6 v. Le Havre n. Montreal Pygmalion, pass. 7 Vlissingen n. Barbados. Rotti. s te Amsterdam Rijndam. 6 740 m W.t.Z. Valentia. "i Salland, 6 te St. Vincent. Sibalak, 5 1380 m. NW. Frema-ntle. Soestdijk. 5 v. Havanna n. Chaleston. R Stad Maastricht, pass. 5 Ouessant n. Savona. t Saparoea. 5 te Amsterdam Stentor, 4 te Paramaribo. Samarinda, 6 te Suez. Sloterdijk, 6 v. Singapore n. Tj. Pnok. Stad Vlaardingen, pass. 6 Lands End n. R'dam Sumatra, 6 te Massawa. Statue of Liberty, pass. 7 Gibraltar n. Phila delphia. Talisse, 6 te Amsterdam. Tiitjalengka. 7 te Singapore. Talisse, 5 v Hamburg n. Amsterdam. Ternate. pass. 6 Lands End n Hampton Roads. Tiba. 5 v. St. Vincent n. Antwerpen Tiberius. 6 v Paramaribo n. Georgetown. Triton. 4 v Amsterdam n Madeira. Tomori, 6 v. Makassar n. Singapore. Telamon, 6 v. Baltimore n. New York. Van Linschoten, 5 te Takoradi. Van Spilbergen. 5 te Amsterdam. Waterland, 6 te Amsterdam. Wonorato, pass. 6 Gibraltar n Rotterdam. Waterman. 6 220 m. W. Lands End. Willem Ruys, pass. 8 Algiers n. Port Said. Willemstad, 6 te Amsterdam. Woensdrecht. 6 te Suez. Wonogiri, 7 te Bombay. Wonosobo. 6 v. Tj. Priok n. Belawan. Waal. 7 te Hamburg. W. Alton Jones 6 v. Port Said n. Philadelphia. Westiand, 7 te Santos. IJsel. 6 te Malta. Zuiderkruis. 8 380 m. Z.t.W. Str. Lombok. Zuiderzee, pass. o Scilly s n. Tynedock. KLEINE VAART Admiraal Couibet. 8 v. Barry te Basse Indre. Adm. De Ruyter, 6 nog te Torquay. Admiraal Nelson, 6 v. Stettin n. Halmstadt. Alcetas, 5 v. Bremen naai Amsterdam. Atlas, 6 te Amsterdam. Albergen, 6 v. Rotterdam n. Avites. Anna b. 6 v. Liverpool n. Bayonne. Amborix. 6 v. Napels n. Amsterdam verw. Advent, verm. 6 v. Rotterdam n. Kalmar. Atlantis, 5 v. Stettin n. Stockholm. Bernisse, 12-13 v. Civita Vecchia te Fleetwood verwacht. Bab T. 4 v. Mantyluoto n. Zaandam. Beekbergen. 6 v. Aalborg te Rotterdam venv. Bernard John, verm. 6 v. Algiers n. Algeclras. Borculo, 6 v. Teignmouth te Amsterdam. Confiance, 6 v. Vliss'ngen n. Middelburg. Crescendo, R v. Hamburg te Rotterdam. Cinderella, verm. 6 v. Antw. n. Duinkerken. Catpe Diern, fi v. Rotterdam te Kopenhagen. Casana. 6 v. Rotterdam te Aarhus. Dem. verm. fi v. Gent n. Londen. Dollard. 8 v. Gothenburg te Antwerpen. Dido. v. Malaga n. Cadiz. Draco. 4 v. Amsterdam n. Hamburg. Donau. pass. 6 Vlissingen n. Antwerpen. Eiasmus, verm. 7 v Rotterdam n. Gent. Eibergen. veim. 6 v. Rotterdam n. Antw. Ella. 7 v. Gothenburg te Rouaan verwacht. Frema, pass. 6 Terschelling n. Goningen. Geeststroom, 6 50 m ZO. Swithknoli. Hartel, verm. 6 v. Rotterdam n. Hamburg- Ilias, 6 te Amsterdam. Ida D, 6 v. Antwerpen te Gothenburg. Jongkind. 7 v. Dakar te Warri verw Joost, 4 v. Gent n. Stockholm. Juiia Mary, 3 v. Antw. te Casablanca. Kaap Falga, 2 v. Kotka n. Zaandam. Kaap Sint Vincent, 3 v. Aasterdam n. Skuts- kaer. l.euvehaven, 7 v. Antw. te Malmö verw. Larix, 4 v. Zaandam n. Gent. Marietje Bohmet, 6 v. Dakar te Duinkerken Maria Theresia. 6 v Napels te Portsmouth. Mat cella, 7 v. Rotterdam te Gothenburg vei w. Matthew. 6 v. Grangemouth te Varborg verw Megtez N. 6 te Parana. Monica. 8 v. Dublin te Belfast. Midas. 6 v. Svendborg n Kopenhagen. Muphrid N. 8 v. Karlshamn te Rotteidam. Marietje Bohmet, 6 v. Dakar te Duinkerken Mirfak N. 6 v. Hamburg te Antwerpen. Marianne. 6 bij Dover n. Malmö. Nassauhaven, 6 v. Antwerpen te Gothenburg. Necltje b. 6 v. Plymouth te Teignmuuth. Nteuwehaven, 7 v Gothenburg te R'dam veiw Noorderhaven, 6 v. IJmuiden te Gotlienbmg. Noorderlicht. 6 v. Boston te Maassluis verw Plato, 5 v. Barcelona n. Savona. Ponto. 4 v. Rotterdam n. Domsjo. Ponza, 4 v. Rotterdt.m n. Valdemarsvik. Plrola. 6 op de Elbe n. Amsterdam. Poortvliet. 6 v. Norkoping te Zaandam. Paseholl, fi v N.vkobina te Colchester verw. Hemti. 7 v. Fllennereport te Rotterdam verw. Rose Marie. 7 v. Kopenhaaen tn R'önm verw Spolmda, pass, fi Royal Sov V'S n. Doidiecnt. Sicmba. 7 v. Vlaardtng'-n te Norre.-niuiby ve-w. Spuit. 6 Gent verwacht. Strijpe, verm. G v. Quimper n. Bristol kan. Uiar.us. pass. 8 Sou'wood win n. Hull. We-tpolder, fi v. Lissabon te Antwerpen. Wiebold Rohmer. 7 R-uöcany verw. Wieken burgh, pass, fi Finis: aire n. l.onden. SI.FFPVA ART Cycloop 5 v. Maraeaibo re Beletn. Ebro. 5 45 in. O. Str. Gibialtar met moien Senegc Gele .d- 3 to m NW. Blac-diven. Huds.w. 5 v. G thenburg n. Va«*s.luis zonder sleep. Hummer, pass. 4 Sul i Archipel n. Honjil«ong m. s.s. Era. Loire, pass 4 Aden n. R^t'erdarr. zonder sleep Oceaan 4 Sfio m >.y NW F-p -! m: t Mnket Pool7.ee. 3 240 m. N. Ptuai v r 1 dt.e hakken Thames, pass Perim n. R'datu ?onciei sleep. Tyne. 5 540 m. NO, ten O. Fayal zo.idc-r sleep Rode Zee cn Oostzee tesameh met kruiser Australia 5 120 m. NO. Massav-at/' Witte Zee, 5 v. Assab te Massawah z. sleep. I: l.;t

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7