dB Zomer vol afwisseling in Openluchttheater s van Huis De Groep van Looy Bij verbouwing aan Grote Markt stuitte men op oude welput Kort en bondig j Polygoon gaat zelf kleurenfilms ontwikkelen neven aan de redactie Gewelfde bovenkant weggebroken; gissingen omtrent oorsprong van put J WOENSDAG 8 JUNI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 121 99- 99 Geslaagde uitvoering van „Morgenrood'1 Auto (met zes kinderen) over de kop in Velsen Twee autobotsingen in centrum Heemstede Van Nederlands Ballet met het N.Ph.O. tot het K.T.F. met „De Roverssymphonie" .Het Zwanenmeer Andere Afrikanen Ook beroepstoneel Muzikale comedies Dammen Sneldamtournooi voor district Kennemerland Hof sprak Haarlemse schilder vrij Vanavond in de Sportweek Examens Plantsoentje terug Nieuwe apparatuur uit Duitsland aangekomen Honkbalcompetitie Haarlemse jeugd De kunstenaarsvereniging „De Groep" heeft een aantal Haarlemse schilders, die als enkelingen in de diaspora leefden, sa mengebundeld. Niet uit innerlijke noodzaak of geestesverwantschap. Wamt hoe weinig deze schilders, hetzij positief of negatief, een gemeenschappelijk ideaal of een geza menlijk artistiek credo belijden, blijkt wel uit de naam die zij zich kozen. Immers, neutraler kan het niet. „What is in a name?" hebben de oprichters blijkbaar ge dacht, toen het kind werd aangegeven. „En zij noemden een naam die niets beoogt en niets betoogt, niets getuigd en niets ver werpt, kortom, die geen der leden op on nodige kosten jaagt. Doodeenvoudig een naam, zonder meer - „sans phrases". Maar niettemin, in de korte tijd van haar be staan heeft deze groep aan haar kleurloze naam toch een veelkleurige inhoud gege ven. Want zij is in het Haarlemse kunst leven toch iels aparts, iels met een eigen gezicht. De tentoonstellingen van „De Groep" zijn geen ordeloze vergaarbak of verlepte bloemlezing van de tijdspasserin gen der werkende leden, maar werkelijk interessante manifestaties van de Haarlem se kunst „nu t,er tijd tossende". Zo ook de tentoonstelling die thans in het Huis Van Looy gehouden wordt. Een paar notities mogen volstaan om uw be langstelling gaande te maken en uw schre den derwaarts te richten. Ge zult er geen spijt van hebben, al zult ge het misschien in elkanders opzichten met mij oneens blijken. „La critique c.'est un monsieur", zo luidt een bekend en uiterst democratisch gezegde. Dus ga uw gang, en laat u mijn bril niet op de neus zetten, als hij u de blik vertroebelt. Hans Wiesman heeft in de eerste zaal vier stillevens met broden. Goed werk, summier geschilderd en niet oudbakken. De aquarel „Joodse vrouw" van C. van Ba-aren is nog ad gi-oezelig uitgevallen, zijn tekeningen van polderlandschappen in de barre winter zijn beduidend beter, alhoe wel wat te snel bij het effect aangeland. Piet van Heerd'en's schilderij van een oude vrouw heeft in deze zaal, naar mijn ge voel, de primeur. In de grote zaal hangt de inzending van Otto B. de Kat, bestaande uit drie schil derijen en een pastel. De verfijnde schil der, die De Kat is, komt vooral naar voren in het mooie meisjesportretje, even voor naam van kleur als van houding. Doch het opvallendst is zijn pastel, een zomers tuin landschap, dat, hoewel in Holland gemaakt, toch enigszins Deens of Scandinavisch van kleurgevoel lijkt. Een bijzonder goed schil derijtje is het kleine bloemstuk van Poppe Damave, men zou haast zeggen, een ver fijnde Verwey, niet zo zwaar solide, maar ook van een zachte, bloeiende poëzie. Een der beste werkjes van deze expositie. Zijn grote aquarel van de schoolafbraak op de Gedempte Oude Gracht is ook een opmer kelijke inzending. Eduard Verboog is in zijn tekeningen een klasse beter dan in zijn schilderijen. Daarom is het eigenlijk een beetje jammer, dat hij zijn inzending ditmaal voornamelijk der Beschrankung zeigt sich der Meister" op de peintuur geconcentreerd heeft. ..In en dit gebied ligt bij Verboog vooral in zijn vaak uitnemende tekeningen. Wi-m Steyn verrast hier niet, maar handhaaft zijn goe de naam met ere, speciaal in het grote zelf portret. Hij is van nature een echte Hol landse tonalist d'ie, als hij het te ver in de kleur gaat zoeken, evenals de mythologische reus Anteus de grond onder zijn voeten en daarmee tevens ziin grootste kracht ver- best. Doch het sterke talent van Steyn zal, dunkt ons, uit dergelijke experimenten en oxccocro:coococcccocccoccocx^xco^occocc<x>ccoxcx>^3ocooo 3 Tot onze spijt komt deze. bespreking g van de nog tot het einde van deze week ■j durende tentoonstelling van „De Groep" door omstandigheden buiten onze schuld wat laat. Niet te laat, hopen wij, om de daarin gedane opwekking tot een be- 3 zoek nog in vervulling te doen gaan. oooooooccccco XCO0CCCCCOCO33COCO De werkgroep Toneel van de Gerefor meerde Jeugdgemeenschap gaf Dinsdag avond in een der bijgebouwen van de Zuidoosterkerk een opvoering van het to neelstuk „Morgenrood", een spel in drie bedrijven door A. Boere, onder regie van G. Klop. Dit toneelstuk verplaatste de toeschou wers in de problemen, welke ontstaan kun nen door de verhouding stad-platteland. In het gezin van een boer trouwen de twee dochters met boerenzoons. De enige zoon treedt echter in het huwelijk met een meisje uit de stad. Hierdoor ontstaan ver wikkelingen van verkeerd begrijpen (of eigenlijk: elkaar niet willen begrijpen), die tenslotte ontaarden in treiteren. Het stuk werd goed gespeeld. Speciale vermelding verdienen Hennie Bouman als de dienstmeid op de boerderij en Piet Klaassen als een onbekende. In het alge meen letten de „boerenspelers" te veel op een onberispelijke uitspraak van hun Ne derlands. Wanneer men de woorden hier en daar iets slordiger had uitgesproken (zonder dit echter te overdrijven) zou dit cle echtheid ten goede zijn gekomen. Al met al was het echter een geslaagde avond, die de aanwezigen deed genieten van enkele uren goed amateurtoneel. Een personenauto, bestuurd door me vrouw C. H.-H. uit Velsen-Noord is giste ren in de bocht van de Parkweg te Velsen, bij de Torenstraat uit de bocht gevlogen en twee maal over de kop geslagen. Hoewel de wagen, die op het moment van het ongeluk een aanzienlijke snelheid gehad moet hebben, zwaar beschadigd was en naar het politiebureau gesleept is, kwam er slechts één gewonde uit de ravage te voorschijn: het 8-jarige meisje M. v. d. P., die een sleutelbeen brak. De overige vijf kinderen en mevrouw H. kwamen met de schrik vrij. De wagen boorde zich, nadat hij uit de bocht was gevlogen, aan de linkerkant van de weg door het plantsoen, raakte een kantlaag en ging over de kop. Op de viersprong van Raadhuisplein, Van Merlenlaan. Camplaan en Valkenburgerlaan in Heemstede zijn gisteren twee autobotsin gen gebeurd, waarvan vooral de laatste aan zienlijke schade heeft teweeggebracht. De eerste botsing had 's morgens om ongeveer negne uur plaats, toen de bestuurder van een van de Van Merlenlaan komende personen- negen uur plaats, toen de bestuurder van een bestelauto uit de Haarlemmermeer, die op de Valkenburgerlaan reed. De bestelauto werd in de flank aangereden, waarbij spat borden en een koplamp gehavend werden. Van de uit Amsterdam afkomstige personen auto werd de voorzijde ontzet. Omstreeks het middaguur reed een in woner van Zandvoort met zijn wagen met grote snelheid tegen de personen auto van 'n Bloemendaalse dame, die eveneens van de Valkenburgerlaan kwam. Door de botsing raakte de bestuurster van de aangereden auto bovendien de macht over het stuur kwijt, waardoor zij via het trottoir de tuin van een huis op de hoek van Raadhuis plein en Camplaan inreed. De heg werd daarbij over een grote lengte vernield. De auto werd zo ernstig beschadigd, dat zij meest worden weggesleept. Tegen beide be stuurders van de aanrijdende auto's is proces-verbaal opgemaakt. overgangsperioden wel ongedeerd te voor schijn komen. De kleine aquarel: „Goudsbloem in een vaasje" van Frans Verpoorten had, zonder de wat verdoezelde biauwigheid, bijna een meesterwerkje kunnen zijn. Het zit erin, hel raakt eraan doch helaas: bijna is nog niet half. Hetzelfde geldt ook enigszins voor het portret „Mijn vader" van J. Schouten: voortreffelijk van tekening en houding en van de manier waarop ds hele figuur in de lijst zit, doch de schildering i; bij de kwaliteiten van de figuur niet op maat gesneden. Dit schilderij is echter mis schien een aanloop tot een synthese. Een eigenaardig schilder is Jules Chapon. Hij schildert ziin portretten in grote mo numentale vlakken, beter gezegd, hij bouwt ze op. Zijn zwakke zijde is en blijft de rekening van de figuren, die bij zijn werk wijze zo duidelijk naar voren komt. Maar Chapon heeft één bijzondere, bijna zeld zame eigenschap. De meeste schilders die portretten schilderen in grote vlakken en met de daarbij behorende deformaties, doen dit ten koste van de typering en de gelijkenis, die dan enkel maar aangeduid wordt. Bij Chapon is het wonderlijker- wijze juist andersom. In zijn deformaties versterkt hij juist de typering en concen treert hij de gelijkenis in enkele grond trekken en krachtlijnen. Treffend blijkt dtif bijvoorbeeld in zijn portret van mevrouw Lizzy May. Tenslotte wil ik niet eindigen zonder u op de tekeningen van de beeldhouwer J. van Borssum Buisman attent te maken. Zijn grote houtskooltekeningen zijn, als altijd, weer zeer de moeite waard. H. L. PRENEN. Voor het deze week beginnende seizoen van Bloemendaals Openluchttheater is een aantrekkelijk programma samengesteld, waar-bij een zo groot mogelijke veelzijdig heid werd nagestreefd. Zoals men reeds weet zijn de komende Vrijdag en Zaterdag voor „Coros y danzas" uit Spanje gereser veerd een groep van ruim honderd zan gers en dansers met een tiental kleine in strumentale ensembles, die naar stellig verwacht mag worden, meteen voor een hoogtepunt zal zorgen. Zo ergens, dan zijn deze propagandisten voor een ongemeen rijke folklore hier in hun element. Er heeft Zaterdagmiddag een extra-voorstelling voor scholieren plaats, die (voor zover de plaatsruimte het toelaat) ook voor andere belangstellendien toegankelijk is. Op 23 Juni treedt het Nederlands Ballet onder leiding van Soma Ga-kell tezamen met het Noord-hollands Philharmonisch Orkest op. waarbij Peter Rester als dirigent zal fungeren. Hoofdnummer van deze avond wordt „La Somnambule" van George Balanchine, met diens toestemming door John Taras ten tonele gebracht, waar van vandaag in de Amsterdamse Kunst- maand de Nederlandse première (met pianobegeleiding) plaats heeft. De muziek is door Vittorio Rieti aan de opera's „La Sonnambula" en „I Puritan!" van Vincenzo Bellini uil het begin van de negentiende eeuw ontleend. In de krant van morgen kunt u er meer over lezen. Verder komen in Bloemendaai tot uitvoering „Les Sylphi- des" van Fokine op muziek van Chopin en „Scènes de Ballet" van Igor Strawinsky in de choreografie van John Taras, met Willy de la Bye en Jaap Flier. (Verkort weergegeven) Hulp. Gaarne wil ik in antwoord op de brief van mevr. L. H. te Zandvoort, trach ten een enigszins andere kijk op het nog steeds hangende dienstbodenvraagstuk te geven. Als wij door de mensen wat meer on kosten te laten betalen, zouden bereiken dat zij wat meer verantwoordelijkheids gevoel zouden krijgen, zou dat makkelijk zijn. Het wordt tijd dat er eens wat meer waardering voor de hulpen in de huis houding komt. Bij nadere berekening zijn de huidige lonen niet hoger dan 40 tot 55 cent per uur. In ieder beroep tref je men sen aan met veel of weinig of helemaal geen verantwoordelijkheidsgevoel. Nu nog iets over dat diploma. Heel veel beroepen eisen nog geen diploma, echter wel een leertijd of inwerktijd, waarbij de chef of baas ook zelf zijn best doet de mensen met veel begrip in hun baan in te werken. Als men de moeite neemt een meisje op efficiënte wijze in te lichten, hoe zij haar werk het beste in kan delen en alles naar behoren verrichten, mis schien loopt het met dat verantwoordelijk heidsgevoel dan ook nog wel los. EEN GEZINSHULP TE HAARLEM Het Ballet der Lage Landen komt even eens hoge artistieke aspiraties in practijk brengen. Voor de Bloemendaalse voorstel ling op 30 Juli is onder meer de tweede acte uit „Het Zwanenmeer" va-n Tsjai- kofsky-Petipa gekozen. De hoofdrol daarin zal door Angela Bayley worden vervuld. De eerste uitvoering van deze nieuwe ver sie door Jack Carter zal enkele dagen eer der in Den Haag gaan. Het voor Bloemen daai geheel nieuwe programma vermeldt verder de mazurka, het d'uet en de czaroas uit de eerste acte van „Coppélia" va-n De- libes, het parodistische „Stagiond" van Jack Carter op muziek uit „De Siciliaanse ves pers" van Verdi en tenslotte als noviteit de bolera „Puerta de Tierra" van Norman Mc Dowell, eerste solodanser en tevens ontwerper van de costuums. De danskunst wordt verder gediend door het Spaanse paar Susa-na (Audeoud) en José (Udaeta) op 15 en 16 Juli, met mede werking van de guitarist Paco Hernandez, de pianist Armin Janssen en de flamenco zanger Antonio Cerezo, allemaal goede bekenden voor het publiek uit Haarlem en omstreken. „Les Ballets et Choeurs Bas ques Etorki" onder leiding van Philippe Oyhambura komen eind Juli met volks dansen, veelstemmige liederen en de dans drama's „Andonië" en „Orhi Pian" van A. Aremburu. Op een gisteren te Bloemendaai gehou den persconferentie werd ook de komst van het „Afrika Ballet" van Jo Tchad aange kondigd. Van de impresario vernamen wij inmiddels, dat deze het optreden in Parijs heeft gezien en te slecht voor Nederland bevonden. Gepoogd wordt nu in plaats daarvan de hier reeds bekende groep van Kéita Fodéba te krijgen. Onderhandelingen daarover zijn nog gaande. In Augustus komen dan nog de Gorsselse Boerendansers, welk optreden door houders van jaarkaarten gratis zal kunnen wor den bijgewoond. Verleden jaar wei-den er ruim achttienhonderd van dergelijke kaar ten genomen. Men hoopt dit aantal te kun nen verhogen d-oor er zo mogelijk nog meer van dergelijke attracties aan te verbinden. Geen bijzonderheden zijn bekend over de „Wiensrwald Samgerknaben" uit Oosten rijk, die medio Augustus zich zullen laten horen. De animo van de zijde der beroepstoneel gezelschappen om voorstellingen in open luchttheaters te geven is niet erg groot. Bloemendaai krijgt niettemin de Vlaamse klucht „Twee Flierefluiters in het Para dijs" van Gaston Martens te zien. De op voering door de toneelgroep Theater, met Kees Brusse en Johan Walhain in de hoofa- CO;O"cccoccccoc^>^C.:OC.C.ODO;CCCO;O;-.^O;COCOÏOCCOCO:CCO 8 Evenals voorheen zal men trachten in 8 Bloemendaals Openluchttheater bij vol-Z doende belangstelling Zondagmiddag- j concerten te doen plaats hebben. Maar één muzikale noviteit is er in ieder ge- val: een orkestconcert met medewer- j king van een soliste. Op 19 Augustus t brengt het Noordhollands Philharmo- 8 nisch Orkest operafragmenten ten gehore 8 onder leiding van Marinus Adam met zang door Greet Koeman, sopraan. g Gepoogd wordt verder met de K.L.M. 8 tot een regeling te komen, die de hinder P door overkomende vliegtuigen zal doenV verminderen. De beschikbare baan door g het luchtruim is breed genoeg, maar de 8 gezagvoerders vinden het blijkbaar eenx aardig tijdverdrijf voor de passagiers om <5 dezen in het voorbijgaan enige flitsen p van de voorstellingen te doen opvangen. 8 Het paviljoen van de Uitkijktoren op|3 het Bloemendaalse Kopje is aanzienlijk8 uitgebreid. Een belangrijke verbetering8 mag zeker ook de openbare toiletgele- i genheid worden genoemd, die zonder 8 verplichting tot het nemen va n een con- 8 sumptie toegankelijk is. In het café a (waar men per seizoen ruim driehon- p, derdduizend bezoekers verwacht!) be- b vindt men zich op dezelfde hoogte als 8 in dat van de watertoren in Zandvoort. h 8 aX>:C0OKCOCO=OD^<X»^X»50CO0CCCCODCO&D?CO^CCCO2OCODCQ rollen, is door Mieke Verstraete geregis seerd. Wim Vesseur ontwierp de décors en Jurriaan Andriessen maakte de bijbeho rende muziek. Voorts zullen er drie of vier kindervoorstellingen worden gegeven, maar op dat gebied zijn nog geen beslissin gen genomen. Het amateurtoneel wordt vertegenwoor digd door „De Plamkeniers" uit Naarden, die op de komende Langendijk-herdenking vooruitlopen met de vertoning van „Het wederzijds huwelijksbedrog". Een nieuw genre voor Bloemendaai is de muzikale comedie. Om te beginnen komt het gezelschap „De Nieuwe Rotterdamse Operette" in Juli bij wijze van proef met „Schandaal in Parijs" door de bekende kluchtspelauteur Franz Arnold met muziek van Erik Jaksch en zangteksten van Fred Tisch (van wie vooral „Waarom jok je, chérie" populair is geworden). De hoofd rol wordt vervuld door Heidi Bisler, een Tsjechische van origine, die in Zuid-Ame- rika met de Nederlandse componist van amusementsmuziek Melle Weersma is ge trouwd. Verdere medewerkenden zijn: Rob Milton, Octave van Aerschot, Ad Heerings, Maria Marletto en anderen. Met de regie is Victor Colani belast, met de muzikale leiding (het instrumentale ensemble be staat uit piano, bas, guitaar en slagwerk), Govert van Oest, gewezen accompagnateur van Toon Hermans. De stichting Kennemer Toneel Festival werkt de eerste dagen van September aan het programma van Bloemendaals Open luchttheater mede met „De Roverssympho nie" een muzikale comediie naar de gelijknamige film van Frédéric Féher, een nieuwe versie van het divertissement aat de eerste lustrumviering van „Teister- bant" heeft opgeluisterd. Wederom zal Frans Hesmerg de regie voeren, Jacques Moolenijzer het orkest dirigeren en David Koning de tekst schrijven. En daarna richten de theaterliefhebbers ■hun schreden weer naar het Wilson;plein in Haarlem, waar het winterseizoen intus sen zal zijn aangebroken. Met toestemming van het provinciaal en districtsbestuur houdt de damclub „Het Oosten" te Haarlem in de maand Juli een sneldamtournooi in vier klassen. Elke klasse zal zo mogelijk bestaan uit 10 spelers. In iedere klasse zijn drie prijzen beschikbaar gesteld voor de spelers, die op de eerste drie plaatsen eindigen. De speeltijd bedraagt 60 zetten per haif uur, zodat per avond drie partijen worden gespeeld. De wedstrijden beginnen op Woensdag avond 6 Juli en worden voortgezet op 13, 20 en 27 Juli in het clubgebouw van „Het Oosten", Zom ervaart hoek Bernard Zweers- straat in Haarlem. rilt - Zaken in de binnen stad, die tot drasti sche verbouwingen overgaan, worden vaak in het stadium van uitgraving en slo ping geconfronteerd met allerlei sporen van het verre verle den, die onverander lijk aanleiding zijn van conclusies, ver moedens en gissingen van oudheidkundigen. In hun streven naar meer ruimte, meer licht, meer efficiency, kortom in al hun mo derne eisen, stuiten zij op tekenen van de vergankelijkheid. Toen Kreymborg voor de huidige verbou wing op de hoek van de Grote Markt en de Barteljorisstraat in de Vishal trok. werden daar bij het vereiste grondwerk de been deren van vele verre voorzaten aangetrof fen. Niet zonder verwachting heeft men uitgezien naar eventuele obstakels, waar men bij de sloping van het pand naast Brinkmann voor zou komen te staan. Voor zover het ge- takker van een pneu matische boor de voorbijgangers er niet van heeft weerhouden achter de kleurige schutting te kijken, zullen zij dezer dagen ongetwijfeld een merkwaardig stenen ge welf met. een zijwaarts gerichte opening zien bovenkomen, dat naarmate de werk zaamheden vorderden verder is weggebro ken en thans nog slechts een ronde put- opening is met een middellijn van onge veer 1.60 meter, vol drabbig water. Het was een gewelfde welput, omtrent welker ouderdom wij verschillende meningen hoorden uiten. Een daarvan was dat de put reeds ruim achthonderd jaar oud zou zijn. Zij loopt in de grond door tot ruimschoots beneden het grondwaterneil. Een andere veronderstelling, die wat de ouderdom van de put betreft, wat voorzichtiger blijft, is, dat de put is aangelegd in de tijd, dat langs de Grote Markt de grote herenhuizen van de 16de, 17de en 18de eeuw waren versche nen, die allemaal een eigen put hadden. De zaak wordt des te moeilijker omdat men niet met zekerheid bevroedt, wat er daar vóór achtereenvolgens op deze plaats heeft gestaan. De bewering, dat er vroeger een klooster heeft gestaan, hoorden wij door mejuffrouw dr. G. H. Kurtz, de archivares- se van de gemeente Haarlem, tegenspreken. Wel wordt er in oude geschriften gewaagd van een gevangenis op de hoek van de Bar- teijorisstraat en de Grote Markt. Het is jammer, dat men wat de oor sprong van de put betreft in het duister moest blijven tasten, temeer, daar de Rijks dienst voor Bodemonderzoek zo dichtbij, bij de Velser tunnelbouw, aan het werk is. De aandacht is bij de verbouwing niet al leen op deze put gevallen, maar ook op muurrestanten, die wiizen op een gewelfd souterrain van indrukwekkende omvang met muren van bijna een meter dikte. Het gewelf van dit souterrein zou volgens schattingen boven de begane grond moeten hebben uitgestoken. Voorts is bij de slo- pingswerkzaamheden in de muur aan de zijde van Brinkmann een tweetal dichtge metselde Gothische vensters waargenomen. Het tempo, waarin de verbouwing geschie den moet, veroorlooft geen langdurig op onthoud voor het onderzoek van deze op zichzelf weinig uitzonderlijke sporen der oudheid. Men had trouwens verwacht, dat er bij deze verbouwing meer aan het licht zou komen dan tot nu toe is geschied. Op 7 Februari van het vorig jaar ver oordeelde de Haarlemse politierechter een Haarlemse schilder tot een boete van vijf tien gulden. Hij werd ervan verdacht in 1S52 twee negen-rittenkaarten voor het NZH-traject Spui Sloterdijk, waar toen nog de Kikker reed, te hebben ontvreemd. De verdenking kwam op hem te rusten door dat hij twee jaar later bij de opheffing van de lijn twee kaarten, die goeddeels verlo pen waren had ingeleverd, welke een con ducteur in 1952 in zijn rittenboekje had gemist. De conducteur had de vermiste nummers opgegeven aan de administratie en toen hij later werd geconfronteerd met de man. die juist deze twee kaarten had ingeleverd, herkende hij deze als de schil der, die kort voordat hij de kaartjes miste, het buitenwerk bij hem geschilderd had. De rittenboekjes lagen in de la van een bureau in de huiskamer, welke voor de schilder toegankelijk was geweest. De schilder ontkende ten stelligste en zijn raadsman, mr. M. B. Cohen, had in zijn pleidooi onder meer opgemerkt, dat zijn cliënt de kaarten zeker niet zou hebben ingeleverd indien er met de herkomst iets scheef zou hebben gezeten. De schilder ging dan ook in beroep bij het Amster dams hof, dat hem conform de eis van de procureur-generaal vrij sprak wegens ge brek aan bewijs. iêpécccxxxoóóoore.ax'^scaxo^coooGccocooccocccaxccoocoKi WOENSDAG 1.9.00 Honkhal op het terrein van EDO: HaarlemRotterdam. 19.30 Zaalsporten in het Krelagehuis. Micro-kolfbal: Haarlems achtlal- Luto (Amsterdam). Zaalhandbal: NILOC-Blauw Wit. Basketbal: Haarlem-Suriname (Old Stars). Pleindemonstraties Gymnastiek: 19.00 Schoolplein J. P. Coenschoo] - door Leonidas. 19.25 Zaanenplantsoen - door C-ïOS. 19.00 Volleybal op het terrein van Oos terkwartier aan de Zornervaart. Dames: Altijd Welkom-SSO (19 uur). Heren: Die Raeckse-Velox (20 u.) rtt&xccoyyyzzyxxyxxxcocccayyxozyyyyyyzttoyyxcoccxxyz 8 Op de hock van de Grote Markt en de Barteljorisstraat moet eens een gevan genis hebben gestaan, misschien dateer de uit die tijd de oude, gewelfde wel- pid, waar men bij de verbouwing van het pand. van de N.V. Kreymborg op stuitté. Misschien ook uit een latere lijd er zijn vele veronderstellingen over ge uit, maar er beslaat geen enkele zeker heid. De enige zekerheid is. dat de ge welfde overkapping van de pul met haar zijwaartse opening reeds is weg gebroken. De foto toont alleen nog maar een „doorsnede" van de put, doch niet meer de opbouw. Op de achtergrond de indrukwekkende fundamenten van vroeger, waarop muren van een meter dik waren opgetrokken en die gedeel telijk weer gebruikt zullen worden als dragers van het nieuwe pand van Kreymborg. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Can- didaatsexamen Engels: mej. E. Th. Schot, Amsterdam en de heer A. A. Visser, Haarlem. j Het halfjaarlijkse plantsoentje op Haar- I lems Grote Markt is er weer. Hout en Plantsoenen heeft een glooiende gras- i mat op de rotonde gelegd m.et een rand 5 van rode geraniums en een phoenix- S palm in top. Het zal tot eind September het oog van de voorbijgangers strelen. BINNENLAND Het gemeentebestuur van Delft heeft, na de interpellatie-Ronteltap in de laatste raadsvergadering, waarin ernstige critiek werd uitgesproken over de inrichting van de Delftse stand op E 55 opdracht gegeven een belangrijke wijziging aan te brengen in het interieur van deze stand, die meer in overeenstemming zal worden gebracht met het karakter van de energietentoonstelling. Burgemeester en wethouders hebben aan de gemeenteraad van Amsterdam voor stellen doen toekomen inzake het aanbren gen van twee grote fonteinen en twee drink- fonteinen op het Museumplein achter het Rijksmuseum en vragen voor bedoelde werken een crediet beschikbaar te stellen van f 250.000. Van Schiphol is Dinsdag met het toestel naar Praag een delegatie van de Oecumeni sche Raad van Kerken vertrokken voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. Dit bezoek duurt tot 22 Juni a.s. en geschiedt op uitnodiging van de patriarch der Russische Orthodoxe Kerk. Blijkens jaarstukken van de Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland bedragen de totale nadelige exploitatie saldi van alle veren in 1954 f2.760.151. Bijna de helft van dit tekort komt op rekening van het veer Vlissingen—Breskens, waar het nadelige saldo een bedrag van f 1.277.050 beliep. De Almelose rechtbank heeft de 28- jarige Haaksbergse vrouw A. M. M. conform de eis wegens doodslag op een kind veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. De vrouw heeft op 30 December van het vorige jaar een pas geboren kindje omgebracht. Wegens medeplichtigheid kreeg de 34-jarige Haaksbergse fabrieksarbeider N. B. vier maanden. De Rotterdamse rechtbank heeft de 25- jarige chauffeur W. B. uit Sliedrecht ver oordeeld tot vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Hij had een meisje met een gebroken bierglas in het gezicht geslagen. Prins Bernliard heeft Maandag in ge zelschap van zijn secretaris, dr. F. de Graaf een bezoek van een uur gebracht aan de techni-show '55, die wordt gehouden op het Jaarbcursterrein aan de Croeselaan te Utrecht. In Nijmegen is Dinsdag de 31e Dies van het Nijmeegse Studentencorps gevierd, bo vendien is de moderator pater B. G. M. van Ogtrop S.J., gehuldigd, die jubileerde als moderator van het Nijmeegse Studenten corps. Des ochtends heeft pater Van Ogtrop in de Sint Josephkerk een mis opgedragen. Het Economisch Instituut voor de Mid denstand heeft een publicatie het licht doen zien in de serie „Sociaal-economische ge gevens over het midden- en kleinbedrijf", welke is gewijd aan de leeftijdsopbouw van de ondernemers in ambacht en detailhandel. Het grootste aantal zelfstandige onderne mers blijkt voor te komen in de leeftijden tussen 40 en 55 jaar. Het aantal jonge onder nemers blijkt gering en loopt waarschijnlijk nog terug. HAARLEM EN OMGEVING Bejaardencentrum. De Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, heeft het nieuwe Aals- meerse bejaardencentrum officieel geopend, dat uit 3 blokken met 24 woningen bestaat. Ereleden. In de Dinsdag gehouden ver gadering van bet departement Amsterdam van de Nederlandse Maatschapij voor Nij verheid en Handel zijn de heren dr. M. J. Prinsen. Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, en mr. D. A. Del- prat. voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Amsterdam, tot ere-leden van het departement benoemd. Scherven. Dinsdagmiddag om half drie trachtte de bestuurder van een motorbak fiets. die komende uit de Grote Houtstraat de Anegang wilde inrijden, een plotseling overstekende voetganger te ontwijken. Hij zwenkte naar links maar raakte daarbij met de ladder, die op de bakfiets lag, een ruit van een winkel in de Grote Houtstraat (266 bij 239 centimeter). Door de trilling van het brekende glas sprong ook een tweede ruit van dezelfde afmetingen. Bij tie N.V. Polygoon filmfabriek te Haarlem wordt thans voor het eerst in Nederland een filmkleurenontwikkelma- chine geplaatst. Tot nu toe moesten alle kleurenfilms in het buitenland ontwikkeld worden, maar voortaan kunnen de Neder landse filmbedrijven hun kleurenproducten in Haarlem laten ontwikkelen. De machine is afkomstig uit Muenclien en in opdracht vervaardigd door de firma Arnold und Richter. De Koudenhorn te Haarlem is wel wat rommeligheid gewend, maar dan meestal iets voorbij de Kathrijnebrug, waar de groenteveilingen gehouden worden. Heden ochtend stonden ditmaal echter aan het be gin van deze brede kade een flink aantal grote kisten op het hobbelige plaveisel, omringd door houtwol, kartonnen snippers en pakpapier. Deze kisten kwamen uit het binnenste van een grote dichte vrachtwa gen, die voor de deur van de N.V. Poly goon filmfabriek stond. De schildwacht voor de Koudenhornkazerne, die zo nu en dan een nieuwsgierige blik naar het uitla den wierp heeft zeker niet vermoed, dat uit de inhoud van deze kisten de kleuren- ontwikkelmachine zal worden opgebouwd in een reeds daarvoor gereed gemaakte ruimte van het PolyGoongebouw.. Deze machine heeft een capaciteit van vierhonderd meter filmband per uur. Dat geldt voor filmband van 35 millimeter en voor 16 millimeter zal dit nog wel meer zijn. Zij is ruim acht meter lang en een gedeelte wordt in een volkomen donkere ruimte opgesteld. Met de aankomst van dit enorme apparaat is het technisch en che misch laboratorium van de N.V. Polygoon gepromoveerd tot het eerste Nederlandse kleurtechnisch laboratorium. In bescheiden mate was hier vroeger reeds een begin aan gemaakt, toen men vier jaar geleden een filmkleurontwikkelapparaat in gebruik nam. Deze veel kleinere machine heeft echter een te geringe capaciteit (60 meter per uur) om van efficiente betekenis voor de filmbedrijven te kunnen zijn en boven dien was zij niet in staat zonder meer kleurenfilms van verschillend procédé te ontwikkelen. Bij de nieuwe machine is dit wel mogelijk. Reeds maanden geleden zijn de voorbereidende werkzaamheden begon nen. Er moest voor een extra electriciteits- en watervoorziening gezorgd worden, daar onder andere voor de ontwikkeling van kleurenfilms een zeer nauwkeurige tempe- ratuursregeling der verschillende baden vereist is. Voorts is het achtergedeelte van het: Polygoongebouw drastisch verbouwd en ook zocht, men toen al naarstig naar goed geschoold technisch personeel, dat tevens met de nieuwe aanwinst kon werken. Naar schatting hebben zowel aan de fabricage van de machine in Duitsland als aan de voorbereidende werkzaamheden in Haar lem reeds maandenlang ruim vijftig man gewerkt. Maar Polygoon kan zich nu dan Een bijzonder zwaar onderdeel van de kleurenfilmontwikkelmachine wordt het Polygoongebouw aan de Koudenhorn binnengeschoven ook verheugen in het bezit van een „kleu- rentechnisch laboratorium" dat in Neder land zijn weerga niet kent. De verwachtin gen zijn hier dan ook naar: men meent dat, wanneer de machine over enige weken voor het gebruik gereed zal zijn, waaraan de meegekomen Duitse technici dan wel het leeuwendeel hebben geleverd, uit het bin nenland veel werk zal worden opgedragen. Dan is men niet meer afhankelijk van de firma's in het buitenland, en kan het ont wikkelen op even moderne en vakkundige wijze hier geschieden, hetgeen een aanmer kelijke tijdsbesparing en een verbetering van de afwerking betekent. Na het grote suecer van de heer H. Hart man hoofdagent van politie bij het organi seren van voetbalwedstrijden voor de Haar lemse jeugd, is men thans zover dat ook met een honkbalcompetitie zal worden begonnen. In samenwerking met de heer Bruyns, competitieleider van het Haarlemse honk balrayon, zullen vijftien negentallen gaan spelen onder leiding van de heer Hartman, waarbij enkele Cies-le'eriiijgen als trainers /.uilen fungeren. De competitiewedstrijden zullen reeds Woensdag 15 Juni des middags beginnen. Alle wedstrijden zullen worden gespeeld op het gemeentelijk sportterrein aan de Schalkwijkerweg in Haarlem-Oost. Deze honkbalcompetitie zal ongetwijfeld ook voor de Koninklijke Nederlandse Honk bal Bond in de toekomst vruchten afwerpen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10