Betaald voetbal? Goed, maar dan op een financieel verantwoorde basis Beverwijker Geldermans won wielerronde Haarlem-Noord Eersteklassers protesteren tegen plannen voor competitie-indeling In Engeland 2000 profs zonder contract door financiële moeilijkheden Tussen de profs in Engeland Duur kijken De Haarlemse Sportweek Strijd en spanning aan de Delftlaan Peter May aanvoerder Engels testteam 5 Tennis Larsen en Seixas verloren in België Nederlandse tennissers tegen Amerikanen Voetbal Kuys in Bondselftal voor Sportweek Leeuwarden? Fortuna (met Wilkes) speelde gelijk tegen Strassbourg Valencia tegen Fortuna Wederom erkenning gevraagd Oost-Duits Olympisch Comité Biljarten Om de Nobels-bcker Basketball Europese basketball kampioenschappen Automobilisme Ferrari komt met drie coureurs naar Zandvoort Paardensport Ruiteréquipes voor de Olympische Dag Ascot-races afgelast? Dressuurwedstrijden Rijcentrum „Te Paard" HAAPLEM Fel verweer van Blauw Wit tegen PSV Cricket WOENSDAG 8 JUNI 1955 Sport beoefenen kost geld. Zo veel geld zelfs dat de meeste verenigingen er niet kunnen komen zonder hulp van een schare toeschouwers, die bij iedere mani festatie van de club een bedrag neertelt om die te kunnen zien. Komen wij daarbij terecht bij de voetballers, dan is het al ras duidelijk dat de toekomst van vele verenigingen na de grote veranderingen van verleden jaar zeer duister is ge worden. Niet alleen van de clubs, die ook in de toekomst amateur zullen blijven, maar (yok die besloten hebben de spelers van het topteam te gaan en te blijven betalen voor hun spel. Ja zelfs de verenigingen die door de K.N.V.B. zijn toege laten tot de competitie voor het betaalde voetbal. Het wordt de komende jaren voqIl' vele tientallen clubs een felle strijd om lijfsbehoud een strijd, waarvan da afloop nu nog niet is te voorzien. Een vergelijking tussen een Engelse be roepsclub en 'n Nederlandse semi-beroeps- club is moeilijk. De beroepsclubs hebben tal van grote uitgaven er wordt meer aan de spelers betaald, er zijn dure trai ners, er is een dure manager, er zijn hoge reiskosten en er is kantoorpersoneel maar daar tegenover staat dat de meeste Nederlandse clubs, die nu betalen, kosten hebben die de Engelsen weer niet kennen. Een Engelse beroepsclub met vijftig spelers is al een heel grote, terwijl de Nederlandse topclubs in veel gevallen meer dan vijf honderd leden hebben. En die kosten meer geld dan ze opbrengen. Behalve de wed strijden van het eerste elftal, brengen de wedstrijden in ons land niets op, terwijl de meeste wedstrijden van de lagere teams van profclubs betalend publiek trekken. We behoeven geen rekening op te maken, want het is een publiek geheim dat er na genoeg geen amateurvereniging was ook niet in de eerste klasse die het finan cieel breed had. Alleen clubs die op een vaste, grote aanhang konden rekenen bij hun thuiswedstrijden zaten er wat gemak kelijker voor. De rest moest ieder jaar met kunst en vliegwerk de eindjes aan elkaar knopen. De toeschouwers En nu er betaald wordt is het er bepaald niet eenvoudiger op geworden. Het wordt dan ook steeds duidelijker dat het voort bestaan van de club afhangt van de pres taties van het eerste elftal. Want waar toch zal het publiek gaan kijken: bij de club uiteraard die de aantrekkelijkste wedstrij den heeft met het beste voetbal. En hoe veel mensen komen er dan nog? Er zijn eersteklassers in Nederland, die met een publieke belangstelling van vijfduizend mensen al in hun nopjes zijn. Maar zullen die de strijd om het bestaan kunnen vol houden in de komende seizoenen? De Engelsen zijn dol op het bijhouden van allerhande cijfermateriaal de sport be treffende. Zo houdt men ook statistieken bij voor wat betreft de gemiddelde publieke belangstelling over een geheel seizoen. Die officiële gemiddelden (het eerste cijfer geeft de plaats op de ranglijst aan) van de clubs in de eerste, tweede en derde divisie zijn als volgt: Commentaar is eigenlijk overbodig. Vooral als men in aanmerking neemt dat heel weinig van deze verenigingen elkaar concurrentie aandoen. In en om Londen wonen acht millioen mensen en er zijn vier eersteklassers In en om Amsterdam wonen negenhonderdduizend mensen en er "zijn vijf eersteklassers.... Het is om zo maar eens een voorbeeld te noemen. Tien percent De manager van Crystal Palace zit dn mij iets verteld over die publiek-kwesties. „Wij rekenen," zei hij, „dat tien percent van de bewoners van een bepaald district min of meer geregeld naar voetbalwedstrij den gaat. Vooral nu blijkt dat steeds meer vrouwen belangstelling voor het spel gaan krijgen." In het district Croydon wonen om en nabij honderdduizend mensen en dus kan manager Spiers op ongeveer tiendui zend toeschouwers rekenen. „Maar dat is te weinig," vindt hij. „Als ik er twee maal zo veel krijg, kon ik pas wat ruimer adem halen. Maar het is een vicieuze cirkel. Omdat er te weinig geld is heb ik geen armslag, terwijl ik ook niet kan zorgen dat ik die krijg door beter voetbal omdat er bij het zeer middel matige spel van thans geen kans op meer toeschouwers is en dus ook niet op meer geld." De manager van Crystal Palace heeft óok in zorgen. En hij niet alleen. In heel Engeland ziet men wel in dat gezien de kasposities het wat kalmer aan zal moeten in de toekomst. Van mr. Spiers hoorde ik dat het hem in het geheel niet zou verbazen als in Juni, wanneer de con tracten aflopen, niet minder dan tweedui zend professional-voetbaliers, van wie de contracten niet worden verlengd, zonder werk zouden komen. En wat te denken van een club om een voorbeeld te noemen als Aldershot, dat onderaan eindigde in de derde divisie Zuid en waarvan de directors in Januari al moesten bijpassen om de spelers uit te betalen. Brokken Het zij nogmaals gezegd: een vergelijking tussen een Engelse profclub en een Neder landse semi-profclub is uiterst moeilijk. Toch geven die financiële moeilijkheden in Engeland sterk te denken. Vooral als men v/eet dat de economen beweren dat er in ons land slechts plaats is voor twintig be talende clubs. Daar tegenover staat dan dat een onder zoek van de KNVB heeft uitgewezen dat er in Nederland plaats is voor vijftig betalen de verenigingen, maar dat dan de totale inkomsten Van de clubs met een millioen gulden zal moeten stijgen. En hoeveel clubs willen er betalen? Men kent het lijst je. Het zijn er tachtig. Elk weldenkend mens zal kunnen begrijpen dat er op die manier wel haast brokken zullen moeten komen. Met alle misère van dien vcor de clubs en voor de spelers zelf. En niet in het minst voor de amateurs in de betalende clubs en de jeugd, die toch altijd de overgrote meerderheid vormen. Betaald voetbal, goed, maar dan verantwoord be taald voetbal. De belangstelling voor voetbal in En- geland is sterk aan het teruglopen. Het is een van de grootste zorgen van de directors en managers. Aan het einde van het afgelopen seizoen vertoonde het totaal aantal toeschouwers wederom j een daling van een millioen. Hetgeen in vergelijking met het toeschouw er saan- tal van het seizoen 1047-1948 een daling van niet minder dan zeven millioen be- tekende. De oorzaak? Men weet het niet precies. Velen zeggen dat het de toegangsprij- zen zijn. Hetgeen dan ook geenszins ver- wonderlijk is, als men bedenkt dat een groot gedeelte van het voetbalpubliek nog moet reizen voor het zien van een wedstrijd. Steï dat een voetballiefheb- l ber uit de stad Londen een wedstrijd wil zien van de Londense eersteklasser Charlton Athletic. Hij betaalt dan eerst ongeveer f 1.25 aan trein en ondergrond- j se. Daar komt dan nog bij een kaartje, dat hem tussen f 0.00 en f3.75 kost en ee?i programma voor f 0.15. Gaat hij naar Tottenham kijken, Chelsea of Ar- senal dan is hij wel minder aan reis- kosten kwijt, maar moet dan in het algemeen een hogere toegangsprijs be- j falen. En dan te bedenken dat de prij- zen in de toekomst veel eerder hoger zullen worden dan lager Er is moed voor nodig om een club, die nauwelijks aan de financiële eisen van de Voetbalbond kan voldoen, toch bij de be talende groep te laten blijven. Moed, die in vele gevallen grote bewondering afdwingt omdat ze getrouw naar het voorbeeld bij het vroegere amateurvoetbal van de niet betaalde clubbestuurders vele opoffe ringen vraagt. Maar aan de andere kant komt het de niet achttien karaats enthou siaste clubmensen dikwijls voor dat het vechten is tegen de bierkaai. Want waar ligt tenslotte de grens tussen moed en roekeloosheid? E. KONING Chelsea 1 48.350 Liverpool 11 35.912 Everton 11 46.395 Blackburn 6 26.742 Arsenal 9 43.471 Bristol Rovers 9 23.263 Sunderland 4 43.0-4 Middles-br. 12 21.975 Newcastle 8 42.593 Fullham 14 21.6)7 Tottenham 16 36.672 Swansea 10 21.40a Man. City 7 35.480 Leeds 4 21.387 Wolves 2 34.9 U Stoke 5 21.107 Man. Utd. 5 34.077 Birmingham 1 21.003 Leicester 21 30.961 Port Vaie 17 20.640 W. Bromwieh 17 30.732 West Ham 8 20 2.13 Villa 6 29.928 Hull 19 19.779 Portsmouth 3 29 828 Plymouth 20 19.121 Bolton 18 28.1D0 Notts Co 7 17.233 Sheff. Wed. 22 27.547 Luton 2 17.058 Cardiff 20 26.904 Rotherham 3 15.348 Preston 14 25.942 Ipswich 21 15.197 Sheff. Utd. 13 25.415 Derby 22 14.955 Huddersfield 12 24 974 Nottm. Forest 15 14.558 Burnley 10 24 9 2 Bury 13 14.300 Blackpool 19 23 946 Doncaster 18 12. VU Charlton 15 23.863 Lincoln 16 11.786 Bristol C. 1 21.994 Barnsley 1 12.110 Norwich 12 15 529 Accrlngton 2 9 963 Orient 2 15.007 York 4 9.42- Sotuhampton 3 14.712 Bradford C. 21 9.287 Covtntry 9 13.719 Scunthorpe 3 9.00:1 Mil. vail 5 13 707 Chesterfield 6 8.893 Brighton 6 12 91.., Darlington 15 8.532 Watford 7 10 037 Grimsby 23 8.067 Walsall 23 11.252 Bradford 16 8.064 Brentford 11 11 230 Mansfield 13 7. "58 Q.P.R 15 11.197 Oldham 10 7.71(1 Palace 20 10.654 Hartlepools 5 7.85' Gillingham 4 10 427 Stocport 9 7.232 Southend 10 10.043 Wrexham 18 7.272 Bournemouth 17 9.6'1 Workington 8 7.005 Newport 19 8.986 Halifax 14 6 71° Reading 18 8.792 Rochdale 12 6.129 Exeter 22 8.467 Carlisle 20 5 183 Shrewsbury 16 7.939 Chester 24 5.377 Swindon 21 7 830 Tranmere 19 4 888 Northampton 13 7.850 Gateshead 7 4.533 Colchester 24 7.526 Crewe 22 4 776 Torquay 8 6.497 Barrow 17 4.674 Aldershot 14 6.080 Southport 11 3.554 Op de banen van de Leopold Club in Brussel is Dinsdag de ontmoeting begonnen tussen de internationale clubs van België en de Ver. Staten. De eerste enkelspelen leverden Belgische successen op: Washer versloeg Larsen met 36, 62, 62 en Brichant won in twee sets: 63. 63 van Seixas. Het dubbelspel was voor de Ameri kanen Seixas en Larsen. Zij versloegen de Belgische combinatie WasherBrichant met 3—6, 6—2, 6—3. Het programma voor de ontmoeting tus sen de verstrekte i.e. van Nederland en de i.e. van Amerika ziet er als volgt iut: Vrijdag 10 Juni: Richardson (V.S.)Rose (gast Ned. i.e.); Seixas (V.S.)—Van Dalsum (Ned.); Larsen (V.S.)Dehnert (Ned.); Seixas en RichardsonWorthington (gast Ned. i.e.) en Dehnert. Zaterdag 11 Juni: LarsenRose; Richard sonDehnert; SeixasWorthington: Larsen en RichardsonDehnert en Van Dalsum. Zondag 12 Juni: LarsenWorthington; SeixasRose; RichardsonVan Dalsum; Seixas en LarsenRose en Worthington. In het programma voor de viering van het tweede lustrum van het sportcentrum Leeu warden, zullen in de Friese hoofdstad van 24 Juni tot 2 Juli diverse sportdemonstraties gegeven en wedstrijden gehouden worden. Een van de hoogtepunten in deze sportweek is de voetbalwedstrijd tussen de FC Köln en een Nederlands bondselftal. Behalve Abe Lenstra en Roosenburg zijn voor de bonds- ploeg o.m. uitgenodigd Wiersma van Doner, Kuys van Haarlem, S tori mans van NAC en De Harder van Holland Sport. Maandagavond 27 Juni zal een handbal wedstrijd worden gespeeld tussen een team uit Bremen en een Friese combinatie. Als speciale attractie vermeldt het programma o.a. nog een voetbalwedstrijd op motoren. Voor ongeveer 12.000 toeschouwers speel den Dinsdagavond Fortuna '54 en Racing Club Strassbourg na een snelle en aantrek kelijke wedstriid gelijk: vier—vier. Bjj rust leidden de Fransen met twee—een. Voor Strassbourg scoorden Stojasnal drie maal en Hertrick een maal. Voor Fortuna maakten Wilkes, Huis, Angenent en Notermans de goals. In de ploeg van Strassbourg speelde de oud-VVV-speler Carlier mee en vooral in de eerste helft liet hij veel goede dingen zien. Wilkes, die als gast in de voorthoede van Fortuna stond opgesteld, toonde op de rechts binnenplaats herhaaldelijk zijn grote klasse. Zijn doelpunt, gemaakt met een hard schot na een geraffineerde dribbel, was van hoog gehalte. De voetbalclub Valencia de ploeg van Wilkes zal de volgende week Woensdag een wedstriid spelen tegen Fortuna '54 in Geleen. De Zondag daarvoor komt Valencia tegen een Belgische eersteklasser uit. Enige vooraanstaande Oost-Duitse athleten, bij wie Christa S'ubnick die onlangs het wereldrecord dames 220 yards op haar naam bracht met een tijd van 23.8 sec., hebben een stuk ondertekend waarvan zij verklaren niet aan de Olympische Spelen in Melbourne te willen deelnemen onder de ausniciën van het West-Duitse Olympische Comité en aan dringen op erkenning van het Oost-Duitse Olympische Comité door het aanstaande TOf-congres in Parijs. Zij verklaren verder bereid te zijn naar Melbourne te gaan in een gemeenschappe lijke ploeg met West-Duitse athleten. maar hieraan moet de officiële erkenning van het Oost-Duitse Olympische Comité als een ge lijkwaardige partner aan vooraf gaan. Gisteravond was het tweede team van „IVO" te gast bij „Hof van Holland". Was de eerste avond geëindigd in een 8—4 over winning voor „Hof van Holland", nu werd het remise en kwam de eindstand van deze ontmoeting op 1410 voor „Hof van Holland. Alhoewel de Europese kampioenschappen basketball nog niet officieel geopend waren heeft het organisatiecomité in verband met het grote aantal deelnemers en de overladen- heid van het programma, reeds Dinsdag avond enkele wedstrijden laten spelen. Hiervan waren de uitslagen: Groep A: Frankrijk—Oostenrijk 72—56 (ruststand 35—28); Polen—Joegoslavië 69—64 (39—25). Groep C: ZwitserlandZweden 7252 (4331); RuslandLuxemburg 103—36 (59—20). Het staat thans vast dat aan de liist van zestien voor de Grote Prijs van Nederland, die de KNAC op 19 Juni op het circuit van Zandvoort houdt, ingeschreven racewagens nog drie kunnen worden toegevoegd. Ferrari zal namelijk met drie wagens uitkomen, die zullen worden bestuurd door Farina en Trintignant; de derde bestuurder zal nog nader worden aangewezen. Over de deeHi-eming van Lancia, die met drie wagens heeft ingeschreven, zal tijdens een bespreking, die de directieleden in de fabriek in Turijn zullen houden, worden beslist. Zoals men weet werd overwogen dat Lancia tengevolge van het dodelijk ongeluk van Alberto Ascari dit jaar niet meer aan races zou deelnemen. Maar de mogelijkheid is niet uitgesloten dat men hierop zal terug komen. De équipes voor de ruiter wedstrijd op de Olympische Dag (Zondag 19 Juni) zijn als volgt samengesteld: Oudere ruiters: Maj. W. F. K. Bischoff van Heemskerck met Napoleon. W. G. Hen- drickx met Byou, M. M. Koster met Tara- humara, J. J. L. baron van Lynden met Master, Lt. ter zee vl. H. Scheeren met Valseuse. Jeugdige ruiters: Francis Arts met Rocket, Carlo Englebert met Lady Jane, Carel Heijbroek met Dousjk, Mady Kos ter met Axel. Lily vorstman met Shirly. De vierdaagse „Ascot-races, die volgende week Dinsdag in Engeland zouden beginnen en die één van de hoogtepunten van het ren- seizoen in Engeland vormen, zullen worden afgelast, indien de spoorwegstaking in Engeland tot Zaterdag voortduurt. De moge lijkheid is niet uitgesloten, dat de races eventueel op een latere datum zullen worden gehouden. Onder zeer grote belangstelling heeft een dressuurwedstrijd plaats gehad in 't Rijcen trum „Te Paard" in Heemstede. Er werd in drie groepen gereden n.l. beginnelingen, min der gevorderden en gevorderden. Kolonel b. d K. J. Schummelketel trad op als be oordelaar. De uitslag was: Beginnelingen: 1. Nelleke Rietveld op Cierca met 130 punten; 2. Janneke Coeberg op Goulash met 123 punten; 3. Carla Ooster- dijk op Rotop met 122 punten; 4. Hanneke Smithuis op Brunette met 119 punten. Minder gevorderden: 1. Mevr. Nelis op Raspa met 136 punten: 2. mej. Sengers od Kluco met 131 punten. 3. Netta Roos op Bru nette met 120 punten: 4. Jan Rob Veling op Rhijnlanderin met 116 punten. Gevorderden: 1. Bram Bakker op Bru nette niet 141 punten: 2. mevr. Lesterhuis op Raspa met 138 punten: 3. Ingrid Tuchermann op Lexington met 137 punten: 4. Robert Lesterhuis op Hanaro met 136 punten; 5. Monique v. Tetering op Pourquoi pas? met 135 punten. De Franse piloot Jean Boulet laat hier het instrument zien, dat zijn wereld-hoog te-record voor helicoptervluchten, 8260 meter, heeft geregistreerd. Op de achter grond de „Alouette II", de helicopter, waarmede de recordvlucht werd gemaakt. Het toestel wordt aangedreven door een lurbine-motor van 400 pk. en kan 4 a 5 passagiers vervoeren. Zaterdagmiddag houdt de Vereniging van Eersteklassers in Utrecht een ver gadering, waar uitvoerig gesproken zal worden over het besluit van het bestuur van de K.N.V.B. om het volgende seizoen onder de twee hoofdklassen drie eerste klasse afdelingen te stellen voor het be taalde voethal en niet, zoals aanvankelijk het plan was geweest, ook een tweede klasse afdeling. Het besluit van de K.N.V.B. houdt na- ingedeeld bij eersteklassers, die dit jaar geen kampioen zijn geworden en zelfs enkele derdeklassers, zonder meer worden ingedeeld bij eerstklassers, die dit jaar niet in dc hoofdklasse hebben kunnen komen, en bij verenigingen die dit sei zoen het kampioenschap in de tweede klasse hebben behaald. Dit lijkt veel, zo zeggen de clubs die het er niet mee eens zijn, op een onder waardering van de toekomstige eerste klasse, hetgeen oen financiële strop met zich zal brengen, omdat de toekomstige competitie enkele voor het publiek min der aantrekkelijke wedstrijden zou ople veren. In het programma van de twaalfde Haarlemse Sportweek werd gisteravond door de H.S.V. „De Kampioen" de traditionele wielerronde van Haarlem-Noord voor ama teurs gehouden. Na een levendige en aantrekkelijke wedstrijd zagen dc vele Haar lemmers, die ondanks het minder gunstige weer toch naar het parcours aan de Delftlaan waren getrokken, de Beverwijker Ab Geldermans op fraaie wijze zegevie ren. In het zicht van de eindstreep schudde de jeugdige Geldermans zijn toch heus niet zwakke medevluchteling Solkcr met wie hij een veilige voorsprong had ver overd op het peloton van zich af en versloeg hem in zijn ren naar de overwinning met veertig meter. Geldermans kwam ook in het bezit van de extra premie voor de renner die de meeste keren als eerste de streep passeerde, hetgeen hij veertien maal volbracht. 4 t.m. 11 JUNI 19 5 5 ÖL De zestig renners, die-in deze Sportweek ronde van Haarlem-Noord van start gingen, zaten nauwelijks op de fiets of zij werden al in actie geroepen om hun collega Cor Kayer, die reeds in de eerste ronde aan een ontsnapping begon, tot de orde te roepen. Door de jacht om Kayer in toom te houden, werd het peloton uiteen getrokken en een tiental renners verloor het contact met de hoofdgroep. Voor de zwaksten in dit overigens selecte gezelschap amateurs ging het in deze be ginfase van de strijd reeds zo hard, dat zi.i spoedig de verkleedgelegenheid weer konden opzoeken. Dit was ook het geval met cri IJmuidenaar Eelsing en de Hagenaar Koo; man, doch deze beide renners werden doo; bandenpech getroffen. Mislukte ontsnappingen Na Kayer, waren het Van 't Hof. Mehagnoul en Smit die een tiental meters voor het pelo ton uitjoegen, maar eer beslissende ontsnap ping konden zij niet forceren. Evenmin trou wens als De Nijs en Wuurman, die beiden na een door hen gewonnen premiesprint een tiental meters voorsprong veroverden. Steeds weer waren er in het peloton wel enkele renners bereid om de vluchtelingen terug te halen. Ernstiger scheen het te worden toen de sterke Wim Rus- man ten aanval trok, maar ook de Haarlemmer kreeg geen kans om zich voorgoed van zijn concurrenten te ontdoen. Na goed twintig kilometer waagden Bruggen- kamp, Van 't Hof en Stolker een kans om aan de aandacht van het peloton te ontkomen. maar toen Rusman aan een seiieuze achter volging op de kop lopers begon, werd ook in het peloton het tempo verhoogd en was ook deze poging tot misluk ken gedoemd. Hergroepering Van een kleine verslapping in de voorste gelederen werd na 25 kilometer door een groepje van negen geloste" renners een dankbaar gebruik gemaakt om het verloren gegane contact te herstellen. Door deze her groepering groeide de hoofdmacht weer uit tot een kleine veertig renners. Voor De Ko ning en Wiese waren de krachtsinspan ningen om weer bij te komen teveel en zij verdwenen dan ook weer naar de achter hoede. Nauwelijks was de rust weergekeerd of zij werd al weer verstoord door twee nieuwe demarranten: Geldermans en Hamelink. Maar ook deze twee renners kregen geen kans om zich voorgoed van hun tegenstanders te ont doen. Individuele pogingen van Kapteir. en Wuurman werden eveneens door het kwali tatief zeer sterke peloton verijdeld. Door de jacht op deze laatste twee „rebellen" dreig de het peloton in twee groepen uiteen te val len. maar een korte spanne rust stelde de aanvankelijk „geloste" groep in de gelegen heid om zich op het voorste plan te hand haven. Ontsnapt Nadat het grootste deel (38 km) reeds was afgelegd wisten Wuurman en Scholten uit het peloton te ontkomen en veroverden een paar honderd meter voorsprong. Het is nog niet veel, maar toch riskant, moet Stolker gedacht hebben, want na een fraaie achtervolging werkte hij zich bij de twee vlucthelingen. Wuurman liet zich echter weer afzakken, ter wijl Scholten en Stolker de strijd om terrein winst voortzetten. En toen dit tweetal nog versterking kreeg van Geldermans. moest Scholten zijn fraaie positie prijsgeven voor een lekke band en bleven Geldermans en Stolker gezamenlijk de veroverde voorsprong hardnekkig verdedigen. De twee koplopers onderhielden echter zo'n hoog tempo, dat zij na elke ronde enkele seconden winst boekten op het peloton. Met nog negentien kilometer te rijden werd door Van 't Hof het sein ge geven om aan de achtervolging te beginnen, maar ondanks het feit dat Rusman, De Rui ter en Var. der Putten hem te hulp snelden, bleef het tweetal onbereikbaar. Geldermans winnaar Geen moment verslapten Stolker en Gel dermans en bleven het strak aangehouden tempo goed volhouden. Hoewel Biuggenkamp, Rusman, Mehagnoul, Bogers en Theunisse in de laatste ronden nog energieke pogingen in het werk stelden om het ten ondergang ge doemde peloton te verlaten, hetgeen hen evenwel niet gelukte, reden de twee vluchte lingen nog zo hard, dat zij in de laatste vier ronden nog vier seconden verder uitliepen. Gezamenlijk gingen Geldermans en Stolker de laatste ronde In en hierin demarreerde de Beverwyker zo scherp, dat Stolker Zondag j.l. nog winnaar in de Ronde van Limburg hem niet meer kon houden. Onbedreigd door z(jn metgezel, met wie h(j samen aan het ver- l overen van de voorsprong bad gewerkt en die in de slotfase een ernstige tegenstrever werd, snelde Geldermans als een sterk winnaar over de eindstreep. De sprint van het peloton om de derde plaats werd een prooi van Rusman, die de snelle Van der Putten en baankam- pioen Braai klopte. 'De uitslag luidde: 1. Ab Geldermans (Be verwijk) de 75 kilometer in 1 uur 52 min. en 12 sec.; 2. M. Stolker (Zuilen); 3. W. Rusman (Haarlem); 4. J. v. d. Putten (Den Haag); 5. F. Braat (Aalsmeer): 6. J. Bruggenkamp (IJmuiden); 7. J. Kaptein (Lisse); 8. T. Peters (Haarlem); 9. C. Hamelink (Den Haag); 10- J. Wuurman (Amsterdam); 11. P. Peters (Haarlem); 12. J. Mehagnoul (Amsterdam). Spannend softbal De jeugdteams van de Nederlandse Dames ~oftball Bond hebben ondanks de zeer on- unstige weersomstandigheden op het terrein lan de Kleverlaan een aantrekkelijke en spannende wedstrijd gespeeld. I-Ioewel nog vele fouten werden gemaakt was de span ning ongetwijfeld een uitstekende vergoe ding, zodat de vele toeschouwers volop heb ben genoten van deze nog zo onbekende sport. Het einde van de wedstrijd kwam, ondanks het feit dat de A-ploeg twee keer een home run liet noteren, toch nog onbeslist, zodat een verlenging noodzakelijk werd. Ook de verlenging bracht geen resultaat, aangezien beide negentallen weer voor nul aan de kant gingen. Wederom dus een verlengende in- ling en nu zag het A-team kans een kleine oorsprong te nemen (1413). welke echter °t voldoende bleek. In de gelijkmakende slagbeurt maakte de B-ploeg gelijk, terwijl één sneelster op het derde honk bleef. Een daverende home-run bleek het slot te zijn van deze aardige strijd, die door het B-negental verdiend werd ge wonnen (1416). De slagvaardigheid van de jeugdige speelsters kwam wel zeer duidelijk naar voren, want behalve drie home-runs moesten de werpsters nog vele honkslagen laten passeren. Het scoreverloop was: Team A: 2 3 0 0 4 1 3 0 1 is 14 Team B: 3 0 4 1 3 0 2 0 3 is 16 Pittig volley hal Gisteravond heeft op het Leidseplein een talrijk publiek kunnen genieten van een nittige volleybal-demonstratie, die i'e Haar lemse kampioen HVS en een scheidsrech- ters-bondsploeg van de afdeling Haarlem ten beste gaven. Na een spannende strijd ging de eerste game naar de bondsploeg: 1614. Hierna werden de HVS'ers beter in de aan- va' en wonnen met 158 en 1512. Deze wedstriid werd vooraf gegaan door RapiditasMHBS (dames). De Rapidianen wonnen van een met invalsters spelend MHBS met 15—2, 15—4 én 15—13. Gymnastiek demonstratie De verenigingen V.O.L.O. en Bato had den gistermiddag al enige voorbereidingen getroffen voor hun demonstraties op het Dielsveld in Haarlem-Noord en aan de Pladellastraat in Haarlem-Oost in de hoep, dat de regen zou ophouden. Omstreeks 7 uur regen-de het Inderdaad met meer, d-och de besturen hadden tevoren besloten hun demonstraties toch maar af te gelasten. Hercules had op het Theemsplein in Haarlem-Z.W. ook reeds een begin gemaakt met de inrichting van het terrein, doch nog geen besluit genomen voor de avond. Het werd en bleef droog en om tien minuten over zeven marcheerde een grote groep leden het werkterrein op om ondanks on gunstig weer (zowel voor do gymnasten als voor de niet talrijke aanwezigen) en een zeer glad terrein toch nog het gehele pro gramma Sf te werken. Het gladde veld was De clubs, die protest hebben aangete kend tegen het besluit van het K.N.V.B.- bestuur, voelen veel meer voor het voor stel van Leeuwarden om als noodmaatre gel voor het komende seizoen drie hoofd klassen in te stellen van zestien clubs en daaronder een afdeling voor het eerste klasse en een voor het tweede klasse be taalde voetbal. Het bestuur van de K.N.V.B. wil niet verder op dit plan ingaan, omdat het niet overeenkomstig de aanvankelijk geno men besluiten is. Hetgeen de proteste renden ook wel willen aanvaarden. Maar, zo zegt men. dan moet men ook woord houden voor wat betreft de plannen voor een afdeling tweede klasse betaald voet bal en dus niet niet-kampioenen van de tegenwoordige tweede klasse en enkele derdeklassers zonder meer in de eerste klasse betaald voetbal laten spelen. P.S.V. heeft gisteravond in het Amster damse Stadion een benauwde overwin ning behaald op Blauw Wit. Door doel punten van Dillen (2 x) en Fransen (2 x) werd het viernul, maar met nog onge veer een half uur te spelen kwamen de Amsterdammers in de aanval. Van der Klink, de naar voren gestuur de achterspeler, bracht de stand op vier één, waarna Englander en Dijkstra voor de vierdrie stand zorgden. De laatste vijf minuten moesten de Eindhovenaren alle krachten inspannen om een gelijk spel te voorkomen. Het Engelse testteam, dat Donderdag de eerste testmatch tegen Zuid-Afrika begint, is als volgt samengesteld: May, Bailey, Compton, Evans, Graveney, Wardle, Ap- pleyard, Statham, Tyson, Kenyon en Bar rington. Twaalfde man is Milton. In plaats van Hutton, die spit heeft, is de amateurspeler van Surrey Peter May als aanvoerder gekozen. De 24-jarige Ken Bar rington van Surrey is de enige nieuwe speler in het team. Cowdrey een van de uit blinkers tijdens de serie testwedstrijden in Australië is niet herkozen, omdat hij dit seizoen nog geen eerste klasse cricket heeft gespeeld. De gekozen spelers hebben de volgende gemiddelden (aantal testwedstrijden, runs, hoogste score, gemiddelde). Compton67 4944 278 51.50 Graveney 26 1371 175 40.32 Bailey 34 1486 134* 38.10 May 24 1418 135 37.31 Wardle19 503 66 26.46 Evans 63 1749 104 21.59 Appleyard 7 50 19* 16.66 Tyson 8 115 37* 12.77 Kenyon 5 96 35 9.60 Statham 24 198 35 9.42 Barrington De bowlingcijfers waren (gebowlde ballen, runs. wickets, gemiddelde): Appleyard 1134 427 27 15.81 Tyson1633 730 44 16.59 Wardle 4191 1336 59 22.64 Statham 4367 1765 82 24.51 Bailey 5365 2444 75 32.58 Compton 2698 1402 25 56.03 Graveney 102 102 1 102. wel een handicap, hetgeen vooral bij het algemeen sprin.gnu.mmer van de jongen-s en bij het paar-cspringen van de meisjes en dames opviel. Het openingsnummer, de bonds-vrije oefening van de R.K. Turnkring, werd dooi de meisjes en dames vlot uitgevoerd, even als de knotsoefening van de meisjes en de stokoefening van de dames. Van de klein ste meisjes zagen we verschillende vormen van springen over en lopen op omgekeerde banken, wat door de grote deelneming een aardig gezicht was. Correct was het rin- genzwaaien van de meisjes en dames. De jongens lieten nog een pittige vrije oefe ning zien,terwijl de heren grondgymnastiek en boogbrug demonstreerden. Wegens de regen ging de te spelen korf balwedstrijd Haarlems 12-tal (jeugd) Blauw Wit (jeugd) niet door. Singelrace Ook bij d>e Singelrace, gehouden door de leden van de Haarlemse kanoverenigingen, had men meer toeschouwers verwacht. Het slechte weer echter hield ook bij dit evene ment, dat andere jaren drommen mensen trekt, velen thuis. Ten onrechte, wamt de singelrace gaf volop spanning en goede kanosport. De start van de race was bij het pontveer van Droste aan het Noorder Bui ten Spaarne, waarna men door de Nieuwe Gracht en de Haarlemse singels naar het gebouw van de G.G.D. aan de Nieuwe Gracht peddelde, een afstand van ongeveer zeven kilometer. De uitslagen waren: adspiranten R.I.S.; R. van der Pols (HKV) 31 min. 19 sec. 2. Bollé (Trekvogels), 3. De Hollander (Trek vogels). K.I. Nieuwelingen: 1. Wagner (Spaarne vogels) 28 min. 13.6 sec. 2. E. van Steijn (HKV). R.I.S. Nieuwelingen: 1. A. van Abs (Spaarnevogels) 28 min. 45.8 sec. 2. L. van Veenendaal, 3. J. van Oorschot (beiden HKV). K.I.S.: 1. H. van Koersel (Spaarnevogels) 27 min. 15.8 sec. 2. J. Hiittingen (Trekvo gels) 28 min. 40.8 sec. De deelnemers aan de wielerronde van Haarlem-Noord vlak na de start.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7