SHERBY BOLERO Grootste zorg: kerkebouw en toenemende onkerkelijkheid Apothekers willen contract aangaan met ziekenfondsen Danssprookje op uitvoering Toonkunst-Muziekschool TAXI 18000 Priester en boeman DRY PALE 7 Mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal, 25 jaar priester Motorrijdster slipte op Delftlaan Burgerlijke Stand van Haarlem Haarlemse B.B.'ers maakten geslaagde bus-trip Leerlingenuitvoering Aad en Jan Plas Zang- en Vriendschap- concert op de E-55 Orgelbespeling op Donderdagmiddag Mej. Massink meer dan vijf uur in de lucht Werk van Zedenopbouw in het jaar 1954 Kleuterhuis „Margriet" bestaat thans tien jaar Schietwedstrijden voor politie in Overveen „Heemstede-West" besluit seizoen met blijspel Woterpolopro^ramma Dansleraren recipieerden aan vooravond congres WOENSDAG 8 JUNI 195 5 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Over een week, op 14 Juni, herdenkt de hoogeerwaarde heer mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal van de bisschop van Haarlem, de dag dal hij 25 jaar geleden tot priester werd gewijd. Die dag zal voor de 48-jarige mgr. Groot misschien een der meest voldoening-gevende dagen van zijn leven zijn, want de taken, die hij in zijn huidige kwaliteit verricht, behoren tot het soort, dat minder waar dering oogst om de onmiddellijke resultaten ervan, dan wel omdat zij - nood zakelijk als zij zijn vervuld worden. Met andere woorden: op die dag zal mgr. Groot ervaren, dat de persoon die een ondankbare taak verricht juist daarom waardering kan oogsten. liet ambt van vicaris-generaal is een der moeilijkste ambten in het bisdom, omdat hij zakelijke beslissingen als hij oplevert - zo makkelijk doet vergeten dat het uiteindelijk zielszorg is, die aan elke beslissing ten grondslag ligt, zielszorg van de eerste orde. De vicaris-generaal, die men minister van financiële aangelegenhéden in het bisdom zou kunnen noemen, zal gehuldigd worden als priester en al is juist de priester Groot beducht voor elke huldiging, toch zal het de vicaris-generaal een warm gevoel geven te weten, dat de bewoners van zijn bisdom achter het zakelijke front der financiële beslissingen in hem de toegewijde priester zien. De vicaris-generaal is de eerste mede werker van de bisschop en kanunnik van het hoogwaardig kapittel. Hij is belast met de zorg voor de tijdelijke zaken van het bisdom en dat behelst het bisdom Haar lem is zeer groot en bewerkelijk kerke bouw, jeugdhuizen, ziekenhuizen, 360 pa rochies, het Wit-Gelc Kruis, kortom de fi nanciële supervisie van de tijdelijke aange legenheden der kerkelijke instellingen. Mgr. Groot, onlangs benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, is nu ongeveer vier jaar vicaris. Op 14 Juni 1930 werd hij tot priester gewijd, na het klein-seminarie Hageveld en het groot seminarie Warmond te hebben doorlopen. Van 1930 tot '32 was hij kapelaan in Krom menie, van 1932'37 kapelaan van de pa rochie St. Barabas te Rotterdam. In 1937 werd hij secretaris bij de toenmalige vica ris-generaal mgr. I'ichot, die werd opge volgd door mgr. Ammerlaan. In 1951, het jaar waarin mgr. Ammerlaan overleed, werd mgr. Groot vicaris-generaal. Zijn er varing van 1937 tot 1951 en zijn bijzondere verdiensten als secretaris van de commissie tot regeling van het kerkelijk crediet en als secretaris van Tijdelijke Zaken, maakten hem de aangewezen priester voor liet hoge ambt. Het is een moeilijk ambt. Het vergt sta len Zenuwen en de verantwoordelijkheid is groot. Men kent de vicaris-generaal als de man, die elke moeilijkheid oplost; hijzelf weet echter welke moeilijkheden zich steeds daarbij voordoen. Soms moet hij zijn goedkeuring en medewerking weigeren; ,,je kunt als priester een bepaalde zaak wel graag doorgevoerd zien, maar als hij niet stevig op de financiële poten staat, moet je weigeren, of je wilt of niet". En dat is het andere aspect van de functie: evenals in het maatschappelijk bestel moet ook deze „minister van financiën" het feit onder ogen durven zien, dat hij als. een boeman wordt beschouwd. Wat de priester wil moet de vicaris-generaal al is dit slechts een onderscheiding soms weigeren en voor alles is mgr. Groot priester.. Het is een uiterst zwaar ambt. Als eerste raadsman van de bisschop, ook ih geestelijke aangelegenheden, is mgr. Groot geheel op de hoogte van de gang van zaken in het bisdom en op een vraag 'antwoordt hij onmiddellijk: „De kerke bouw is het grootste probleem; vóór 1960 ADVERTENTIE SHIPPED BY PALOMINO VERGA RA JEREZ DE LA FRO^TERA SPAIN v-" ~5r,, PRIJS PER FLES F 4.90 Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUD PZN CO HAARLEM Dinsdagmiddag omstreeks één uur reed de 23-jarige motorrijdsf.er P. M.-H. uit Haarlem met op de duo de zestienjarige Alkmaarse B. K. over de Delftlaan in Zui delijke richting toen er ter hoogte van de Stuyvesantstraat een personenauto op de weg verscheen, waarvan de bestuurder geen voorrang verleende. De motorrijdster trachtte nog te remmen, maar slipte op de natte straat. Zij moest met een wervel fractuur naar het Grote Gasthuis vervoerd worden. De duorijdster bleef ongedeerd. De auto reed door en daarom verzoekt de poli tie de bestuurder van deze wagen en de eventuele getuigen van het ongeluk zich met haar in verbinding te stellen. HAARLEM. 7 Juni 1955 ONDERTROUWD: 7 Juni, Th. G. W. Hes- seling en U. M. Blankwater; J. J. Lamme en M. Wesbonk. GEHUWD: 7 Juni, W. J. Scheffer en J. D. Huiskamp: J. Bijleer en W. Koelemeijer. BEVALLEN van een zoon: 6 Juni, D Sparnaaijvan der Galiën; W. J. van den BergKol; A. C. M. KensenHennen; 7 Juni, H. H. van OmmeGroeneveld. BEVALLEN van een dochter: 6 Juni. E. van Wattingen—Rijbroek: D. Sparnaaij—van der Galiën: M. P. WageHumme; 7 Juni, M. H. de RidderDieleman; T. B. Bode Hendriks. OVERLEDEN: 2 Juni. J. Cl. van de Linde- Bloem, 70 j., Gasthuisvest; 4 Juni, R. -J. B. Belterman, 8 j., Ilooimarkt; 5 Juni. A. M. EikelensDuhen, 57 j„ Kamperlaan; 6 Juni. J. Chr. van ZijlBongers. 69 j., Kruistocht straat; J. Mes, 87 j.. Iepenstraat; J. J. Noord huizen, 53 j., Tugelaslraat. Mgr. J. M. Groot moeten er 25 nieuwe kerken komen, het zal niet lukken. We moeten onze toevlucht soms al nemen tot de bouw van noodker ken; zolang we niet door de overheid ge subsidieerd worden kunnen we de grote vraag niet' geheel beantwoorden". Een ander probleem is de uitgestrekt heid van het bisdom. „Het bisdom is groot en bewerkelijk, maar alle geruchten dat het gesplitst zou worden zijn uit de lucht gegrepen. Ik zou zelfs voor de toekomst mij geen mening kunnen vormen, dat dat gerucht zou kunnen rechtvaardigen", zegt mgr. Groot. Wel spreekt hij met zorg over de toenemende onkerkelijkheid in het bis dom, dat eigenlijk één grote stad aan het worden is, de randstad Holland. De vicaris- generaal spreekt over de zich wijzigende zielszorg, het bedrijfsapostolaat. De ziels zorg, zoals die steeds geconcentreerd was in parochies, wordt doorkruist door nieuwe industriegebieden, die een „mobiele" zi,el- zorg'vergen. De priesterlijke taak krijgt uitwendig een ander aspect waardoor ook andere eisen aan de priester gesteld wor den. „Het is een grote zorg", zegt mon seigneur, „u weet toch, dat Beverwijk al tot noodgebied is verklaard, en dat binnen kort een grote stad in Z.-Holland ook tot noodgebied zal worden uitgeroepen?" „De seminaries moeten de priesters gewennen aan de zich wijzigende omstandigheden; vooral goede schoolpriesters zijn noodzake lijk...." Wel zal er een nieuw seminarie moeten komen, deelt de vicaris-generaal mede. De huidige kunnen het aantal niet meer ver werken. Op de vraag, of er nog een voorkeur be staat voor een bepaalde bouwstijl bij de nieuwbouw van kerken, zegt mgr. groot: „Geen sprake van, natuurlijk niet. We willen niets weten van een supervisie over de architecten, en niets van een voorkeur voor bepaalde richtingen. Ter gelegenheid van het zilveren pries terjubileum van mgr. Groot zal op 12 Juni een Missa coram Episcopo parato, een mis met bisschoppelijke assistentie, worden op gedragen in de Joseph-kerk. Van 2 tot 4 uur zal op die dag mgr. Groot recipiëren te zijnen huize, Kruisweg 65 en op 14 Juni zal in de kathedraal om half-elf een mis voor het Hoogwaardig Kapittel worden ge celebreerd. Op Zaterdag 11 Juni is er om half-acht een plechtig lof in de Joseph- kerk, waarbij de katholieke jeugd van Haarlem zal aanwezig zijn. Maandag hebben de leden van blok vijf van de Bescherming Bevolking in Haarlem gezamenlijk een autobustocht gemaakt, welke georganiseerd was door enkele bestuursleden van dit blok. Als zodanig was dit de eerste officiële uitgaansdag van een groep B.B.'ers. Klokslag acnt uur vei liukkcn de twee bussen met 74 personen vanaf de Amster damse Poort, tiet weer was schitterend en ook de stemming van de deelnemers war* opperbes' Via Schiphol en Ouderkerk en langs de Vecht reed men naar het eerste doel van deze tocht.; Utrecht. Hier dronk men koffie waarna de reis werd voortge zet in de richting Arnhem. De route ieidde langs diverse prachtige gedoe 'en van de provincies Utrecht en Gelderland. Te Arn hem wachtte de deelnemers een diner. Ver volgens bezochten zij hier het openlucht museum waarvan de vele interessante be zienswaardigheden - speciaal het pas ge opende paviljoen met een verzameling van oud-Hollandse klederdrachten wel het hoogtepunt van deze reis vormden. Op de terugweg verpoosde men enige tijd in een speeltuin te Apeldoorn en om ongeveer negen uur arriveerden de tou ringcars weer in Haarlem. Daar deze dag bijzonder goed geslaagd mag heten heeft het bestuur het voornemen het volgend jaar weer een dergelijke uitgaansdag te houden. De jaarlijkse leerlingenuitvoering van de muziekpaedagogen Aad en Jan Pias wor den telkens weer gekenmerkt door de ge zellige sfeer van een prettige familie-reü nie. De uitvoering, die Maandagavond in de Kroonzaal van restaurant „Brinkmann" gegeven werd, vormde op deze traditionele regel geen uitzondering. Alleen de tempe ratuur, waarbij de leerlingen moesten op treden, is wel eens minder tropisch van allure geweest dan gisteravond het geval was. Er was weer een omvangrijk programma samengesteld, dat niet alleen vol van af wisseling was door de uiteenlopende aard dér gekozen muziek, maar ook door de in strumentale verscheidenheid. Jan Plas kwam met leerlingen voor viool en violon cel voor het voetlicht en zijn echtgenote. Aad Plas, liet een aantal pianoleerlingen optreden. Van beide groepen hoorden de talrijke aanwezigen werkjes spelen, die het elementaire stadium vertegenwoordig den en verder verschillende fazen van technische en muzikale ontwikkeling, met als hoogtepunten werken van Haydn, Schu mann, Chopin. Granados, Marcello, Han del en Loeillet. Uiteraard liepen de prestaties uiteen. Onder de invloed van de warmte en de gespannenheid bij het voorspelen bleef er wel eens een nootje weg en slaagde niet alles zoals het „thuis" bij de voorbereiding wèl ging. Dit nam niet weg. dat men toch een gunstige indruk kon krijgen van de wijze, waarop het echtpaar Plas zijn pae- dagogische taak opvat. Verheugend was het daarbij te ontdekken, dat hierbij van „africhten" - van een soort muziekdres- suur - geen sprake i.s. De individuele muzi kaliteit ko:n; zich «zonder dwangbuis met de eigen inten.4ïèitsgraad laten gelden. Het zou niet passen nu vergelijkende bijzonderheden te gaan opsommen. Ik wil volstaan met te vermelden, dat er van het concert in Bes van G. F. Handel (eigenlijk een orgelconcert) een verdienstelijke uit voering door een jonge •"•ianiste gegeven werd. Het strijkorkest leek mij bij het be geleiden van dit conr-ert niet zo goed op dreef als bij de vertolking van het Concert in Bes van de Engelsman John Garth (achttiende eeuw). I-Tierbij speelde het strijkorkest mooi van toon, doorgaans ge lijk en met uitdrukking. hetgeen mede door de muzikaal en technisch goed uitge voerde violoncel-solo een waarborg werd voor gelukkig musiceren. Er moeten nog een paar "oedo piano voordrachten genoemd worden: ..Andaluza" van Granados. verder „Aufrchwung" en ..Arabesque" van Schumann, een paar walsen van Chopin, menuetten van Schu bert en Variaties van Havdn. Een der vio loncel-leerlingen onderscheidde zich met een Concertino van Bréval, een vioolleer- ling met gedeelten uit een sonate van Handel. Men hoorde ook nog ensemblespel. onder andere een geslaagde uitvoering van een fraaie Trio-sonate van Loeillet en van een concert-fragment van Rieding, benevens nog andere uitvoeringen, die voldoening gaven en die mede deze demonstratie aan trekkelijk maakten. P. ZWAAN3WI.JK. Zaterdag zal op de H-o5 in Rotterdam een „Noordhollandse dag" gegeven worden, waaraan onder meer meegewerkt wordt door Haarlems Koninklijke Liedertafel ..Zang en Vriendschap" onder leiding van Jack P. Loorij, die het volgende programma zal uitvoeren: 1. a. Wilt heden nu treden en b. O Heer, die daar, uit Valerius Gedenckklanek, bew. Jack P. Loorij; e. My old Kentucky home, S. S. Foster. 2. Drie Hongaarse volksliede ren (uitvoering in de Hongaarse Laai), Béia Bartók. 3. a. Cianipanis de sabide sere (Friulaans liedl, L. Garzoni; b. Wat ik heb, A. Zander; e. Ticinesi son bravi solöa Ita- laans Volkslied), bew. Jack P. Loorij. Verder doen aan de Noordhollandse dag mee de muziekvereniging Crescendo uit Westzaan, de gymnastiekverenigingen Ar- ma uit Amsterdam en De Halter uit Zaan dam (met respectievelijk knotsoefeningen, tremplin-paardspringen en kast-matsprin- gen), en de oud-Wcstfriese dansgroep „De Schermer dansers". Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk te Haarlem op Donderdagmid dag van 3 lot 4 uur door George Robert luidt: 1. Phantasie supra, ..ut, re, mi, fa, sol, la". J. J. Froberger: 2. Cajizona, J. S. Bach; 3. Fuga C kl. t., Wilh. Fiied. Bach; 4. Ko- raalvoorspeien, a. „Schmücke dich, o liebe Scele", b. „He-zlich tut mich erfreuen". Joh. Brahms; 5. Fuge tiber den Namen B. A. C. H., Rob Schumann; 6. Eerste Sonate (Allegro moderato serieso. Adagio. Andante Recit., Allegro assai vivace), F. Mendelssohn Bartholdy. Het carillon speelt Het programma dat de Haarlemse stads- beiaardier Arie PRers Donderdagavond van 20 tot 21 uur op het carillon van de Bavo- toren ten gehore brengt, luidt: 1. Improvisatie; 2. a. Toccata en Menuet in Bes; b. Toccata, Adagio en Menuet in E, Seixas; 3. Vier werkies van J. Ph. Rameau; 4. Drie Neder'ande liedaren; 5. Kleine fan tasie en fuga, Hamilton Harty: 6. Ecossaises, I,. van Beethoven; 7. Twee mazurka's. F. Chopin en 8. Andante cantabile, Jef Denijn. De vergadering van de Koninklijke Ne derlandse Maatschappij ter bevordering van de Pharmacie heeft Dinsdag te Haar lem besloten goed te keuren de resulta ten van de onderhandelingen met de zie kenfondsen. Aan de Ziekenfondsraad zal een regeling ter goedkeuring worden voorgelegd, waarmee de ziekenfondsen zich reeds accoord hebben verklaard. Het is de bedoeling aldus deelde het hoofdbestuur ons mee dat de maat schappij ter bevordering der Pharmacie een contract aangaat inzake een abonne mentshonorarium. welk honorarium zich zal wijzigen als de kosten voor de apothe kers veranderen. Met de kosten worden bedoeld de salariëring Voor het personeel der apothekers en de pensionnering. Het zal dus mogelijk zijn, dat als het college van rijksbemiddelaars zich verenigt met bindende regelingen voor werknemers van apotheken er onmiddellijk correcties in het abonnementshonorarium aange bracht kunnen worden. De regeling zal voor twee jaar worden aangegaan. De abonnementshonorering bestaat in ons land al veie jaren in tegenstelling met andere landen, waar een regeling is ge troffen over honorering per verrichting. Toen de lonen het vorig jaar twee keer verhoogd werden kon er echter geen wij ziging gebracht worden in de overeen komst. Komt de door de vergadering goedgekeurde regeling tot stand dan is het mogelijk tussentijdse voorzieningen te treffen. Daardoor hoopt men moeilijkhe den te voorkomen, en de risico voor de apothekers is geringer dan in het verle den. De verslagen van de secretaris de heer H. Hes van Zweeden en van de penning meester de heer J. J. Donkers zijn goed gekeurd. Een voorstel om een bedrag van 3000 beschikbaar te stellen, om voort te gaan met de uitgave van een rapport over het stichten van een model-apotheek werd met 610 tegen 242 stemmen aanvaard; er waren 238 stemmen blanco. De bedoeling is, dat de commissie haar werkzaamheden zal voortzetten en dat eventueel contact wordt opgenomen met het Bouwcentrum over het gebruik maken van diensten van dit centrum. Uit de besprekingen is ge bleken, dat reeds véle apothekers gebruik hebben gemaakt van de reeds verstrekte adviezen der commissie, die zich met een model-apotheek bezig houdt, als het gaat over het bouwen en verbouwen van een apotheek. De voorstellen over de reorganisatie van de leiding der maatschappij werden na enkele besprekingen uitgesteld lot een in het najaar te houden buitengewone ver gadering. Dan zal nader onderzocht wor den of er nog wijziging gebracht dient te worden in de voorstellen. Het departement Amsterdam had aan het hoofdbestuur zijn bezwaren kenbaar gemaakt en dit wilde die nader bezien, alvorens de vergadering een beslissing zal nemen. Ook zal dan ge bruik gemaakt kunnen worden van opmer kingen van andere departementen. De voorzitter de heer J. van den Berg bracht hulde aan de heer M. 1-1. P. Sitsen uit Amsterdam voor diens werk voor de commissie voor het ziekenfondswezen. Deze heeft de basis gelegd, waarop gewerkt is en verder gewerkt kan worden. Als blijk van erkentelijkheid en waardering voor de arbeid speldde de voorzitter de heer Sitsen de erepenning van de maatschappij op. Het Op de uitvoering door leerlingen van de Muziekschool der Haarlemse afdeling van de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, die Maandagavond in de grote zaal van het gemeentelijk Concertgebouw ge geven werd, hadden de prestaties van de balletklassen van Nel Roos een overwegend aandeel. Op vaardige, stevig gerhythmeerde pianobegeleiding van Lise van der Weerdt werd gedemonstreerd hoe er in de les ge werkt wordt, en werd een kleine suite van fragmenten uit muziek van Mozart ge danst. De hoofdschotel van choreografische vertoning was echter het danssprookje ..Jorinde en Joringel" door Alie Michiel- sen, lerares aan de Muziekschool, welke muziek door Bets Nederkoom uitnemend werd vertolkt. Ook een aardige blokfluit- groep onder leiding van Charlotte Hulshoff was er bij ingeschakeld. Voor de requisie- ten heeft Dien van Woerdekom gezórgd. En tenslotte werd dan nog een ballet ge danst op muziek van Rameau, evenals het vorige begeleid door Bels Nederkoorn. Uit deze opsomming blijkt dat enige vrouwelijke leerkrachten van de Muziek school dapper samengewerkt hebben om de Balletklasse in het algemeen en de compo sitie van mejuffrouw Michielsen een bij zonder gunstige kans te geven. Dat het deze componerende dame niet aan geest ontbreekt, vooral niet wat de kinderpsy chologie betreft, heeft men reeds vroeger ervaren, toen zij haar spel van „Het schoon Konijn" op een sehooluitvoering voor liet publiek bracht en daarin op spiri tuele wijze enige paedagogische stunts te pas bracht. 1-Iaar danssprookje „Jorinde en Joringel" is echter van andere orde. Voor zover het gegeven daar aanleiding toe gaf, heeft de componiste in die zin op merkelijk frisse muziek geschreven, die rhythmisch aan het doel beantwoordt. Zij wist daarbij melodieus te blijven en met een quasi Raveiliaanse harmonie een be paalde sfeer te scheppen. Waar het in het stuk meer pantomime dan ballet wordt, werkte Aiie Michielsen zo nu en dan met effecten die ik niet graag harmonisch zou willen ananiyseren, maar die het tenslotte toch „doen". Dat die spanning in het laat ste bedrijf even inzinkt, is misschien wel aan de conceptie van het libretto te wijten, maar in ieder geval wist de componiste aan het slot toch nog een climax te berei ken. Als intermezzo tussen de balletnummers van het programma, traden ook vier zang leerlingen van Akke de Vries op. Bij deze zangprestaties viel de voordracht (en vooral de keurige begeleiding) van twee liederen van Duparc op. Bovendien kon men met genoegen luisteren naar de „Pa vane pour une infante défunte" van Ravel, gespeeld door een pianoleerling van Peter de "Kleer en naar composities van Bacti, Chopin en Debussy, door een veelbeloven de discipel van Bets Nederkoorn vertolkt'. Aldus onze medewerker voor muziek, Jos. de Klerk, in aansluiting waarop onze recensent voor toneel en ballet, David Ko ning. het volgende opmerkt. Of het nu komt door aandringen van de kinderen, die daarin de rechtvaardiging en de bekroning van hun inspanning zien, hetzij op verlangen van de ouders, die zich een beeld van de vorderingen willen ma ken bij negen van de tien balletscholen schijnt het noodzakelijk te wezen al na het eerste jaar een uitvoering met leerlingen te geven. Voor de leerkracht is dit een ailes behalve aangename gewoonte, want deze zal uiteraard graag resultaten willen ADVERTENTIE laten zien en die zijn binnen zo'n korte periode nu eenmaal niet te verwachten. Nel Roos een speciaal voor het voorbe reidend onderwijs in de balletkunst lang niet onverdienstelijke paedagoge is in September 1954 met haar lessen aan de Muziekschool van „Toonkunst" begonnen en moest nu reeds een demonstratie "oor het voetlicht brengen! Wijselijk genoeg heeft zij er een soort beknopte openbare les van gemaakt, met oefeningen aan de barre en in het midden, hetgeen ook voor de ouders als enigszins instructief mocht gelden. Dat zij daarbij ook twee van haar meergevorderde leer lingen uit Amsterdam inschakelde laat zich begrijpen en billijken; niet alleen leverden zij een stimulans voor de beginnelingen, maar tevens kreeg het publiek een indruk van wat er bij volgehouden oefening te be reiken is. In de kleine suite op muziek van Mozart werden zij (vooral de meestbe- gaafde, die echter geen sterke benen heeft) enigszins gehandicapt door de gladheid van het toneel. Uit een oogpunt van dans is er van het vrij naar een gegeven van de gebroeders Grimm bewerkte danssprookje „Jorinde en Joringel" weinig te zeggen. Nel Roos moest haar choreografie opbouwen met de elementairste bewegingen zonder ex pressievermogen. Zo'n gezellig dansspel letje met elfen en bosdiertjes onttrekt zich dan ook aan iedere critische beoordeling. Over de muziek hebt u hierboven ai het één en ander kunnen lezen, het libretto leek mij niet erg gelukkig. En nu maar afwachten hoeveel deze meisjes het vol gend voorjaar blijken te zijn vooruitge gaan. L? de eerste keer, dat deze onderscheiding wordt uitgereikt. De volgende jaarvergadering zal in Leeuwarden worden gehouden. Na afloop van de te Haariem gehouden bijeenkomst hield het hoofdbestuur een receptie, waar vertegenwoordigers van de Algemene Phar- maceutische Bond te Brussel, het Algemeen Apothekers Verbond te Gent en de Alge mene Nederlandse Pharmaceutische Stu dentenvereniging aanwezig waren. De dag is besloten met een feestavond in de Vleeshal, waarop het Utrechts Dokters cabaret is opgetreden. Weten scli app el ijk c o ng res Vanmorgen kwamen de leden van de Maatschappij in gebouw Sint Bavo bijeen voor een wetenschappelijk congres. Prof. dr. E. H. Vogelzang sprak over „Smeltpunt en smeltpuntsbepaiing" en prof. dr. J. A. C van Pinxsteren over „Waterbepaling in geneesmiddelen volgens de methode van Karl Fischer". Voor de middagbijeenkomst stonden voordrachten op het programma van dr. D. A. A. Mossel over „Conservering van geneesmiddelen" en van dr. C. J. Blok over „Suppodtoria voorheen en thans". De jeugdige mejuffrouw Tine Massink uit Arnhem heeft met 5 uur 13 min. De langste zweefvlucht gemaakt, die ooit door een vrouw boven Nederland is uitgevoerd, slechts 10 min. korter dan het officieuze Nederlands duurecord, dat mejuffrouw Ida Veldhuyzen van Zanten vóór de oorlog in Polen vestigde. In het jaarverslag van de afdeling Haar lem van de Christelijke vereniging Zeden- opbouw wordt opgemerkt, dat 1954 een veelbewogen jaar voor de afdeling is ge weest. Mejuffrouw P. C. Otten, die op zeer enthousiaste wijze, na het heengaan van de heer P. C. Hartendorf haar taak begon en gedurende enige tijd de arbeid op zeer voorbeeldige wijze heeft voortgezet, over leed vlak na het verschijnen van het vorige jaarverslag. Mejuffrouw Bedé en mr. Van Beek van de afdeling Amsterdam hebben het werk op een voorbeeldige wijze voort gezet tot eind 1954. Op 1 Januari 1955 ver bond mevrouw Van Heeren zich aan het werk. De afdeling had in de loop van het jaar contact mei 53 ongehuwde moeders. In 2(1 gevallen werd nodig gevonden controle ter plaatse in te stellen. 38 nieuwe ge vallen kwamen het bureau binnen en aan het einde van het jaar waren nog 20 zaken in behandeling. Door tussenkomst werd via het bureau f 10.602 aan ongehuwde moeders uitge keerd. Het bedrag dat niet via het bureau is uitgekeerd, is niet bekend. In 55 geval len werd advies gegeven in levensmoeilijk heden en het verstrekken van informaties op zedelijk gebied. Het jaarverslag behandelt de vraag: Is de arbeid van zedenopbouw nog nodig? Tiet bestuur schrijft: „Wij verrichten Se arbeid in alie stilte en timmeren niet aan de weg. Doch wij hebben aller steun nodig. Wij ziin dankbaar, dat een damescomité een flink bedrag verzamelde en een aan tal donaties aanbracht. Het fonds Fundatie van de Santheuvel Sobbe te Amsterdam heeft het bestuur zeer verrast. Een bedrag van f 600 werd ontvangen ter conpense- ring van de inrichting Kenaupark 24. Ook de kerken en gemeentebesturen is het be stuur dankbaar voor de geboden hulp". Bij het congres van Nederlandse danslera- ren, dat tot 10 Juni in het gebouw van de Ï-I.K.B. gehouden wordtzal het accent voornamelijk gelegd worden op stijlver betering. Een fraaie demonstratie van een slow-fo.vtrot. tijdens de linkse draai. Opbr engst collecte - van 13 tof: 13 Juni - als jubileumgeschenk Op Zaterdag 18 Juni herdenkt het kleu- 'erhuis „Margriet" haar tienjarig bestaan. Na vele jaren (voorlo'pig) aan het Ken- nemerplein gehuisvest te zijn geweest, kon men in November van het vorig jaar een kieuterhuis betrekken (Anna van Buren- laan 60) dat aan alle eisen voor een dag verblijf voor kinderen voldoet. Ruim 1500 kleuters hebben in de afgelopen tien jaren door de zorgen van „Margriet" hun ge zondheid herkregen. Gedurende elke kuur van twee maanden, of op medisch advies langer, komen telkens ongeveer 60 jongens en meisjes tussen één en zes jaar, genie ten van een goede verzorging en veel frisse buitenlucht. Vele ouders van kinderen die een ver blijf in deze va'cantie-kolonie hard nodig hebben, kunnen de verpleegkosten helaas niet geheel betalen. Om deze ouders toch in staat te slellen hun kleuters een derge lijke gezondheidskuur te laten ondergaan, houdt „Margriet" ieder jaar haar bekende collecte in Haarlem. Dit jaar bij de vie ring van haar tweede lustrum doet zij een bijzonder beroep op de offervaardigheid van de stadgenoten. De organisatoren van de collecte hebben zich namelijk ten doel gesteld namens alle Haarlemmers de di rectie van het kleuterhuis een bedrag van 5000 gulden aan te bieden, verzameld in een grootse collecte die van 13 tot en met 18 Juni gehouden zal worden. Een jubi leum-geschenk dus van de gehele Haar lemse bevolking ten bate van de zwakke kleuters. Om dit te bereiken is echter een grote schare collectanten nodig. Allen die hier aan willen medewerken kunnen vanaf Donderdag 9 Juni elke avond aan het kleuterhuis „Margriet", Anna van Buren- laan 60 terecht. Op de schietbanen te Overveen werd gisteren een begin gemaakt met de schiet wedstrijden van de Nederlandse Politie Sportbond, district West, waaraan wordt deelgenomen door leden van de rijks- en gemeente politie en de Koninklijke Maré- chaussée. Deze wedstrijden worden georga niseerd door de Politie Sport Vereniging „Heemstede" en duren voort tot en met Zaterdag 11 Juni. De toneelvereniging „Heemstede-West" besluit Zaterdag II Juni het seizoen in hötel „De Leeuwerik" in Haarlem met een opvoering van „Telefoon voor mijnheer, telegram voor mevrouw!", blijspel in drie bedrijven door Wim Dumont. De regie is van Carl. Veerhoff. Ook deze voorstelling zal met .het traditionele bal besloten worden. Woensdag 8 Juni zijn in de zweminrichting aan dr> H"ntvaart vastgesteld voor de compe titie KNZB: Dames, reserve tweede klasse: DWR 2 DWT 2. Heren, reserve tweede klasse: DWR 2—HVGB 4. Donderdag 9 Juni worden in Stoon's Bad gesneeld: dames; derde klasse: HVC3 1 HWV 1. Heren, hoofdklasse: Haarlem 1—De Meeuwen 1. Eerste klasse: HVGB 1UZSC 1. Vriidas 10 Juni, Stoon's Bad: dames reserve tweede klasse: HVGB 2—HPC 2. Heren reserve eerste klasse: I-IVGB 2UZSC 2. Zaterdag 11 Juni. .zweminrichting Hout vaart: heren, reserve derde klasse: DWT 2 Nereus 4: DWT 3Haariem 4. Dinsdagmiddag recipieerde in het ge bouw van de H.K.B. in Haarlem het be stuur van de Nederlandse Bond van Dansleraren. aan de vooravond van het congres van Nederlandse dansleraren, dat van 7 tot en met 10 Juni eveneens in dit gebouw gehouden wordt. Aanwezig waren de besturen en vele leden van de Neder landse Vereniging van Dansleraren en de Katholieke Vereniging van dansleraren „San Fillipo Neri". De heer H. Kwekkeboom. voorzitter van het hoofdbestuur, memoreerde in zijn openingswoord allereerst datgene wat in de laatste tien jaren nog niet tot stand was gekomen. Spreker doelde hiermee op i de uitgebleven eenheid der dansleraren- verenigingen. Wel verheugde het hem dat in de danslessen een uniformiteit bereikt is, hetgeen door de „medal tests" bevor derd werd. Voorts huldigde hij met en kele woorden twee mede-hoofdbestuurs leden, de heren J. Disten en J. Buys die beiden nu tien jaar in het hoofdbestuur zitting hebben. Het jubileuminsigne zal hen eerdaags worden uitgereikt. De echt genoten van de beide jubilarissen ont vingen een bloemstukje. Vervolgens voerden de voorzitters van de Nederlandse Vereniging van Danslera ren en van „San Fillipo Neri" het woord. Beide sprekers spraken als hun mening uit dat samenwerking der verenigingen geen onmogelijkheid is, waarvoor trou wens deze bijeenkomst al een stap in de goede richting was. Vervolgens sprak een der aanwezigen nog een apart woord van hulde tot de heer Kwekkeboom die reeds tien jaren lang op voortreffelijke wijze het voor zitterschap van het hoofdbestuur van de Nederlandse Bond van Dansleraren ver vuld.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9