Molotov stelt in Parijs voor het verleden te laten rusten Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Premier Boelganin komt op 18 Juli naar Genève Ramp met „Johannishus" kostte waarschijnlijk 20 mensenlevens Belgische onderwijswet aanvaard na afmattende Kamer-zitting Faure en Pinay naar Moskou genodigd Labourfractie handhaaft Attlee als leider Generaal Nakamura gast der Thailandse politie Kapitein, eerste en tweede stuurman bevinden zich bij de vermisten Knap staaltje van Nederlandse slepers Britse troonrede bevat weinig nieuwe plannen Nehroe eert in Moskou de vredesstichters Het woord is aan Weg met Collard!" - Vive Collard! De schoolstrijd nog allerminst geëindigd Oppositie herwint haar eenheid Verantwoordelijk voor de aanleg van de „dodenspoorweg" Maatregelen tegen monopolies en dumping aangekondigd Kampongbrand in Djakarta maakt duizenden dakloos Boelganin zegt op regeling van de kwestie-Formosa te hopen iii Amerikaanse tariefconcessie aan de Beneluxlanden Weerrapport 69e JAARGANG No 280 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 10 JUNI 1955 Haarlems Dagblad 299e JAARGANG No 127 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) Op doortocht naar San Francisco, waar hij de tiende verjaardag van de UNO mee zal vieren, heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov, gisteren in Parijs zijn collega Antoine Pinay en premier Edgar Faure ontmoet. Het was de bedoeling, dat Molotov 's avonds in Cherbourg op de „Queen Eliza beth naar New lork zou stappen. Tengevolge van de Engelse staking ging dat echter niet door. De Russische staatsman kon pas vanmorgen vertrekken, nadat hij in de woni' van de onder-prefect had overnacht. De drie staatslieden heb ben in bijzijn twee dozijn naaste medewerkers en tolken en van de Russische ambassadeur in Parijs, Vinogradow, op het ministerie van Buitenlandse Zaken aan de Quai d'Orsay gezamenlijk het middagmaal gebruikt. Op zijn persconferentie des middags verzekerde Faure dat hij een prettige herinnering aan zijn kennismaking met Molotov bewaarde. Wij hebben een alge meen gesprek gevoerd over de stand der internationale zaken. Wij hebben elkaar eer uit overwegingen van hoffelijkheid dan om diplomatieke redenen ontmoet. Molotov heeft doen uitkomen, dat hij het op prijs zou stellen indien Pinay en Faure een bezoek aan Moskou zouden brengen, maar die invitatie ligt eerder op het toeristische dan op het politieke vlak. Ik mag wel zeggen, zo besloot de Fran se premier, dat dit gesprek mijn overtui ging heeft versterkt dat de internationale barometer de kant van mooi weer op draait. Molotov wil, zoals hij het zelf uit drukte, het oog nu op de toekomst richten en geen tijd verknoeien met het stellen van de schuldvraag met betrekking tot zekere meningsverschillen, die tussen Oost en West bestaan. Faure had niet de indruk gekregen dat (Van onze correspondent in Londen) Op een fractievergadering van de La- bourparty, die een dramatisch verloop had is gisteren besloten dat Attlee voor onbe paalde tijd leider van de Labour oppositie in het Lagerhuis zal blijven. Er waren geruchten dat Attlee in het najaar zijn functie als fractieleider zou neerleggen. Hij zou echter niet uit zichzelf heengaan, maar de beslissing overlaten aan de frac tie. De huidige agitatie in de partij voor vervanging van de oude garde door de jongere generatie die overigens voor een belangrijk deel reeds in de middel bare leeftijd is aangeland was niet zo zeer tegen de 72-jarige Attlee gericht. Kij wordt nog altijd beschouwd als de ideale bemiddelaar tussen links en rechts in de partij. Sommigen, die het niet konden ver kroppen dat Attlee voor de verkiezingen Bevan tenslotte heeft gered van een ro.ye- ment, schenen bereid Attlee te laten val len. Het is opmerkelijk, dat Bevan, de leider der linkervleugel, op de fractie bijeenkomst voor Attlee in de bres is ge sprongen. Attlee verklaarde dgt als Labour de verkiezingen zou hebben gewonnen hij nog een jaar premier had willen blijven. Labour had verloren en zijn oorspronke lijke plan was het leiderschap in Juli neer te leggen. Zijn collega's hadden hem echter verzocht tot het einde van de nieuwe parlementaire zitting, die vijftien maan den zal duren, in functie te blijven. Attlee ging hiermede accoord, doch daarna zou hij definitief heengaan. Toen drong Bevan er op aan dat Attlee geen tijdslimiet zou stellen daar dit alleen maar tot verwar ring en speculatite over de opvolging zou kunnen leiden. Ook van rechts werd een beroep op Attlee gedaan aan te blijven. Niemand liet enig bezwaar horen. De atmosfeer klaarde nog meer op toen Bevan duidelijk maakte dat hij geen enkele partijfunctie wenst te bekleden. Labour schijnt de les van de verkiezingsnederlaag te hebben geleerd en is vastbesloten de eenheid in de partij te herstellen. De won den van de tweespalt zijn echter nog lang niet geheeld. BANGKOK (Reuter) De voormalige Japanse generaal Edeto Nakamura, in de afgelopen wereldoorlog opperbevelheb ber der Japanse troepen in Thailand, is als gast der Thailandse politie te Bangkok aangekomen, als bewijs van vriendschap en waardering voor de goede wil, waar van hij gedurende zijn verblijf in Thai land blijk heeft gegeven. Nakamura was verantwoordelijk voor de aanleg van de „dodenspoorweg", die aan ongeveer veertigduizend Britse, Aus tralische en Nederlandse krijgsgevangenen der Japanners en aan een onbekend aan tal Aziaten het leven heeft gekost. Toen de Japanners in 1941 aanvielen, verwacht ten de Britten dat het Thailandse leger te genstand zou bieden. Het deed dit, gedu rende een paar uur, in een soort spiegel gevecht. Daarop werd niet. slechts de te genstand gestaakt, doch de Thailandse re gering, onder leiding van maarschalk Phiboel Songgram toen, evenals nu, minister-president sloot een verdrag met Japan en verklaarde de oorlog aan de verbondenen. de Sovjet-minister bezwaar had tegen datum en plaats, die van Westelijke zijde voor de eerste ontmoeting met de Russen waren voorgesteld. Men neemt aan, dat de conferentie der Grote Vier inderdaad op 18 Juli in Genève zal beginnen, hoewel de beslissing pas in San Francisco zal worden genomen. Diplomatieke kringen in Parijs achten de ontmoeting een nieuw teken van de ontdooiing der betrekkingen tussen West en Oost. Het was de eerste maal dat de Franse regering een Russische diplomaat op doorreis ontmoette. Visjinski sloot zich vroeger altijd op in de Russische am bassade. Het initiatief tot dit contact was van de Russen uitgegaan. Nieuwe vriendschap De Fransen hebben het op prijs gesteld dat Molotov met geen woord heeft ge rept over de opzegging van het Frans- Russische vriendschapsverdrag, waartoe de Opperste Sovjte na de ratificatie der Parijse verdragen officieel heeft besloten. Ook Faure heeft op deze bijzonderheid gewezen en hij knoopte daar een nogal optimistische veronderstelling aan vast. In de tijd van de officiële vriendschap met Moskou waren onze betrekkingen, zo ver klaarde Faure, met het Oosten niet steeds van een zekere koelte vrij te pleiten. Nu dat verdrag door het Kremlin is opge zegd, mogen we misschien op meer harle lijkheid en begrip van de Russen rekenen, aldus de conclusie van de Franse minis ter-president. Overigens wordt het niet onmogelijk geacht, dat bij een eventueel bezoek van de Franse ministers aan Mos kou de grondslag voor een nieuw vriend schapsverdrag kan worden gelegd. Enige overlevenden van de tanker „Johannishus" gefotografeerd in Margate, waar heen zij door het Britse schip „Apollo" gebracht zijn. De enorme brand aan boord van het bijna 11.000 ton metende Zweedse tank schip „Johanneshus", na een aanvaring ten Westen van het Nederlandse lichtschip „Noordhinder" met het onder Panamese vlag varende vrachtschip „Buccaneer" heeft hoogstwaarschijnlijk het leven ge kost aan 20 Duitse en Zweeds zeelieden. De aanvaring, die plaats vond in de vroege ochtenduren van Donderdag, ver oorzaakte onmiddellijk brand aan boord van beide schepen. Aan boord van het 7256 ton metende vrachtschip kon het vuur na enige tijd onder controle worden gebracht, doch het vuur aan boord van het in 1952 gebouwde tankschip had ramp zalige gevolgen. Binnen enkele minuten stond het gehele schip in brand en de bemanning, waarvan het grootste gedeelte in bed lag, geraakte in paniek. Enige ge redden verklaarden later dat zij uit hun slaap waren opgeschrikt door kreten aan dek. Toen zij aan dek kwamen stond het schip al in lichterlaaie. De zee was be dekt met brandende olie, een der reddings boten was vernield en in de tweede wisten zich slechts drie mannen te redden. Ande ren sprongen overboord en moesten snel zwemmen om buiten het bereik van een muur van vlammen om het brandende schip te blijven. Voor zover tot dusver bekend is zijn door onmiddellijk toegesnelde schepen van verschillende nationaliteit, waaronder het Britse schip „Emsworth", de Nederlandse kustvaarder „Arak" en het Britse schip „Apollo", 24 overlevenden uit het water opgevist, van wie er een later aan zijn wonden is bezweken. Alle 23 overlevenden ziin thans in Enge land aan land gebracht. Te Margate wer den drie Zweden en negen Duitsers ont scheept, van wie er twee in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Negen over levenden, onder wie de Zweedse eerste machinist en zijn vrouw, gingen te Dover aan land. Van hen moesten vier naar een ziekenhuis worden gebracht. Tenslotte bracht de Britse kolenboot „Emsworth" nog twee Duitse opvarenden naar Port smouth. Een overlevende stierf na ernstig ge wond te zijn opgepikt. Een inderhaast op geroepen arts uit Engeland, die onmiddel lijk per hefschroefvliegtuig naar de plaats van de ramp kwam, kon hier niets meer uitrichten. Men vreest dat de vermisten, onder wie de kapitein, de eerste en de tweede stuur man, bij de ramp om het leven zijn ge komen. Nadat verscheidene sleepboten uit Dover, Duinkerken en Vlissingen de gehele mor gen in de buurt van het brandende tank schip rondgevaren hadden, is de beman ning van de sleepboot „Maas" uit Hoek van Holland er in geslaagd een sleepver- fVa?i onze correspondent in Londen) De lange Britse troonrede bevat weinig nieuwe plannen want een aantal in voor uitzicht gestelde wetsontwerpen was reeds in behandeling. De nieuwe zitting zal tot de zomer of de herfst van 1956 duren. In totaal zijn veertien wetsontwerpen aange kondigd, waarvan er één een belangrijke reorganisatie van het binnenlandse bestuur behelst. De regering beschouwt het als haar voor naamste taak de volle werkgelegenheid te handhaven en het gevaar voor verdere in flatie te bezweren. Economische expansie is het grote doel. De minister van Financiën, Butler, heeft zich als doel gesteld in 25 jaar de Britse levensstandaard te verdubbelen. De troonrede zinspeelt op actieve samen werking tussen werkgevers en arbeiders. Het is in dit verband van groot belang dat premier Eden zich een uitgesproken voor stander toont van het door de liberalen reeds zo lang gepropageerde denkbeeld om personeel van ondernemingen te laten delen in de winst en nauwer bij het bedrijf te e- trekken. De regering overweegt meer te doen te gen misbruik op het gebied van monopolies welke de prijzen kunstmatig hoog houden. Grote verontwaardiging heerst op het ogenbik over een aanbesteding van een grote gemeente waarbij alle inschrijvingen van een aantal cementfirma's gelijkluidend waren. De regeringsplannen blijven nog uiterst vaag. Er is reeds lang op aange drongen dat niet alleen dient te worden op getreden tegen handclsmonopolies, maar ook tegen de verouderde produc.tiebelem- merende voorschriften der vakbeweging. Ook hier zal de regering waakzaam zijn. De regering belooft verder in te gaan op de kwestie der bescherming van de indivi du tegen bureaucratische dictatuur. Het schandaal van het destijds buiten het par lement om onteigende landgoed Chrichel Down ligt nog vers in het geheugen. Ook tegen buitenlandse dumping zullen maatregelen worden genomen. De liberali satie van de internationale handel blijft het einddoel van de Britse economische politiek. In de plannen tot reorganisatie van het Hogerhuis ziet men van Labourzijde een poging om de conservatieve invloed, die daar zo sterk is. doeltreffender te maken. De troonrede herhaalt de ï'eeds gepubli ceerde plannen voor de aanleg van een nieuw wegennet, ter bestrijding van de ver keerschaos en tot algehele modernisering van de spoorwegen. Op dit gebied heerst een grote achterstand. Ook het plan tegen vervuiling van de lucht wordt weer ver meld. DJAKARTA (PIA) Het voortschrij dende droge seizoen veroorzaakt ernstige kampongbranden op Java. Donderdag hing voor de derde maal sinds korte tijd een zware rookwolk boven Djakarta, die wees oo een catastrofe in de dichtopeengebouw- volkswijk van licht.brandende huisjes. In Tanah Tinggi bij de benedenstad wer den vijfhonderd woningen door brand ver nield. De brandweer kon door gebrek aan water weinig uitrichten. Duizenden per sonen werden dakloos. Dit is tot dusver de zwaarste brand van het jaar. doch ook bij de twee vorige kwamen duizenden zonder woning. Onder de dakloos geworden per sonen, waren er velen, die het vorige jaar bij een grote brand hun huis verloren had den en die thans in van overheidswege gebouwde inrichtingen waren onderge bracht. binding op het voorschip tot stand te bren gen. De „Maas" wordt in het slepen bijge staan door de sleepboot „Zeeleeuw" en de Belgische sleepboot. „Scaldis". De „Buccaneer" keerde late/ op de dag terug naar Rotterdam, vanwaar het schip Woensdagavond, zo juist opgeknapt, was vertrokken. Het zal te Rotterdam dokken. Het staat vast, dat de „Johannishus" naar de Nieuwe Waterweg wordt gesleept. De sleep zal daar vermoedelijk omstreeks drie uur vanmiddag aankomen. MOSKOU (Reuter/AFP) Premier Nehroe van India heeft toen hij tijdens een receptie in het Kremlin onder een Bijbelse voorstelling stond, tot de hoogste Russische leiders gezegd: „vredesstich ters zijn gezegend". Voor de vredesstich ters in de wereld, in het bijzonder de met macht bekleden, is de tijd gekomen om te weigeren verkeerde wegen in te slaan, die leiden naar geweld en botsing. De Sovjet- Unie draagt een grote verantwoordelijk heid, „die heden ten dage door weinig an dere landen wordt gedeeld". „Uw land kan een belangrijke rol spelen. Ik hoop dat de hand die u voor de vrede hebt uit gestoken, door anderen gegrepen zal worden". Nehroe wenste de Sovjet-rege ring geluk met „de maatregelen die zij heeft genomen ter wille van de vrede en de vermindering van de spanning". Nehroe bracht een dronk uit op maarschalk Boel ganin en „alle vredestichters in de we reld". In zijn toespraak zeide de Russische premier, dat met medewerking van rege ring en volk van India, evenals die van communistisch China en Rusland, „aan- plezierig" waren, zoals de oorlogen in Ko- DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S Prinses Karadja: De wereld is een menagerie, waar in men verzuimd heeft de wolven en de lammeren te scheiden. plezierig waren, zoals de oorlogen in Ko rea en Indo-China, beëindigd zijn. Verder wees hij op de inspanning van de Indiase diplomaat Krisjna Menon om tot regeling van de kwestie-Formosa te komen. „Laat ons hopen, dat onze gemeenschappelijke inspanning zal leiden tot regeling van de kwestie-Formosa", aldus Boelganin. Het banket begon met een concert door voor aanstaande Russische kunstenaars, dat anderhalf uur duurde. Naar verluidt, heeft Nehroe de Russi sche leiders uitgenodigd dit jaar naar In dia te komen. In Indiase kringen te Moskou is verklaard dat Menon nog deze maand in San Francisco met de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molo tov, de kwestie Formosa zal bespreken. Volgens deze kringen heeft Nehroe enke le korte gesprekken gevoerd met Molotov, alvorens de laatste via Parijs naar de Verenigde Staten vertrok. ff ff (Van onze correzvondent in Brussel) De Belgische onderwüswet-Collard is gisteravond door de Kamer meerderheid tegen minderheid in eerste lezing goed gekeurd. In de annalen van het Belgische parlement zal deze schoolwet een wel heel bijzondere plaats hebben, voornamelijk om het feit dat de Tweede Kamer sinds Woens dagochtend 10 uur ononderbroken dag en nacht in een sfeer van haat en uüd heeft vergaderd. De Kamerleden als zij elkaar in de zitting niet uitscholden sliepen in de leeszalen en de wandelgangen op banken en stoelen. Wanneer de hel rinkelde voor de stemmingen sleepten zij zich de zaal binnen. Tenslotte kwam tussen premier Van Acker en de CVP-fractie-leider, prof. Eys- kens. een accoord tot stand, namelijk dat de CVP geen systematische obstructie zou voeren en dat de regeringsmeerderheid niet ieder amendement a priori zou verwerpen De katholieke oppositie heeft 57 maal hoofdelijke stemming geëist over de tal rijke amendementen bij de 54 artikelen van de wet. Toen gisteravond de eindstemming werd aangekondigd verlieten de 95 CVP-Kamer- leden de zaal. Een korte toespraak van de minister van Onderwijs. Leo Collard. werd met applaus van de socialisten, liberalen en communisten begroet en met geroep „Vive Collard". Daarop reageerden de Waalse en Vlaam se katholieken met: „Weg met Collard". Uit dit. alles is wel duidelijk gebleken dat de schoolstrijd in België niet is beëindigd, of eigenlijk nog maar pas is begonnen. zulks ofschoon de wet nu een feit is. De minister van Onderwijs, de Waalse socialist Collard, zeide op de hem eigen, gematigde, toon dat de wet eerlijk en recht vaardig zal worden toegepast. Reeds vroe ger heeft hij verklaard dat het rijk nergens nutteloze openbare scholen zal oprichten. Aan het einde van de zitting verklaarde prof. Eyskens in het Nederlands „dat deze wet de ergste ramp is welke België sedert de tweede wereldoorlog treft". De nieuwe wet zal volgens links politie ke waarnemers de Vlaamse landsdelen niet tegen de Waalse provincies opzetten, daar voornamelijk in Vlaanderen nieuwe open bare scholen door een deel van de ouders lllli li De brandende tanker in volle zee. (Luchtfoto ANP-Foto) worden gevraagd. Andere waarnemers ga ven daarentegen als hun mening te kennen dat in Vlaanderen het verzet nog heftiger zal worden en de oprichting van openbare scholen openlijk zal worden gesaboteerd. Het streven naar een federalistisch ge organiseerd België zal, volgens deze waar nemers, krachtig toenemen. Een wijs parlementslid zeide ons gister avond na dit woelige debat: „Wij zouden veel hebben kunnen leren in Nederland. De staat controleert er het onderwijs dat gro tendeels door vrije scholen wordt gegeven. Hoe doen de Hollanders het? Het meren deel van de 212 Kamerleden, die gister avond „Vive Collard" of „Weg met Col lard" brulden, weten het niet eens. Toen de afgevaardigden naar huis gin gen, had de zitting precies 34 uur en 5 mi nuten aan één stuk geduurd. In de 125-jarige parlementaire geschie denis van België is nimmer een zitting van deze lengte gehouden. De langste bijeen komst was tot nu toe die welke in 1935 over de devaluatie van de franc werd ge houden. De duur was 24 uur en 23 minu ten. De tweede lezing van de wet in haar ge heel zal, naar verwacht wordt, Maandag beginnen. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft bekend gemaakt, dat de Verenig de Staten hun invoerrechten op eieren en bepaalde katoenen manufacturen uit de Be neluxlanden hebben verlaagd bij wijze van schadeloosstelling voor een verhoging van de invoerrechten op schoenen met rubber zolen, waartoe Washington eenzijdig is overgegaan. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand to ,S •o Va So S2 - c. P ui Is SE O in ïx ES 25 Stockholm onbewolkt Z 2 15 0 Oslo licht bew. windstil 13 0 Kopenhagen zwaar bew. NO 9 13 0 Amsterdam zwaar bew. N 11 12 0 Londen onbewolkt N 4 13 1 Luxemburg regen NNW 4 14 22 Parijs half bew. NW 5 15 26 Bordeaux zwaar bew. W 2 17 24 Grenoble regenbui windstil 20 31 Nice onbewolkt WZW 13 20 33 Genève geheel bew. ZW 5 17 15 Ziirich regen WZW 8 23 2 Locarno zwaar bew. O 2 18 91 Berlijn regen NO 5 17 11 Frankfort geheel bew. ZZW 2 18 30 München zwaar bew. ZW 4 24 0 Wenen zwaar bew. w 1 24 0 Innsbruck regen ozo 1 24 1 Rome zwaar bew. ZW 7 28 0 Ajaccio half bew. ONO 2 27 0 Neerslag laatste 24 uur. iv/mY*VY*yyvrt-rrn OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met flinke opkla ringen. Bijna overal droog weer. Iets minder koud. Krachtige tot matige wind tussen Noord en West 11 .luni Zon op 4.22 uur. onder 21.00 uur. Maan op onder 10.18 uur. Maanstanden 13 Juni 13.37 uur: Laatste kwartier 20 Juni 5.12 uur: Nieuwe maan 27 Juni 2.44 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in I.Tmuiden Vrijdag 10 Juni Hooe water: 6.29 en 18 50 uui Laag water- 2.06 en 14.24 uur. Zaterdag 11 Juni Hoog water: 7.06 en 19.30 uur. Laag water: 2.43 en 15.01 uur. XXV0CCCeO0&XXX>X&X<XaGOyXXXKXXX>XXXX>yX.aOüO230000arc

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1