Dr. Adenauer voor belangrijke besprekingen naar Washington Zeventienduizend deelnemers aan sterrit der naastenliefde naar Zandvoort Andrews Geen Grote Vier-accoord zonder Duitse hereniging Eisenhower biedt bondgenoten aanvullende atoomhulp aan 'A Het wereldgeweten Maidenspeech leidde tot hereniging Gevaarlijke toestand in Buenos Aires Ged. Staten accoord Rotterdamse tramplan Helft der kosten van reactor plus brandstof voor Amerikaanse rekening: Italiaans kabinet in gevaar gebracht Stahlhelm-meeting in Neder-Saksen verstoord Licht-straalmotor een Russische vinding? Vader en zoon gedood nabij Noordwijkerhout Guur weer kon geestdrift niet doven Vijftigduizend lunchpaketten Enorme organisatie MAANDAG 13 JUNI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 Waarom kijkt een dokter naar uw tong? Agenda voor Haarlem Lagerhuislid vindt broer en zuster na dertig jaar weer Sociaal-democraten dreigen uit de coalitie te treden Voortstuwing met behulp van lichtstralen zou mogelijk zijn Ook General Motors geeft gegarandeerd jaarloon Brits blad nodigt Sovjet- minister naar Londen Verkeersongeval tussen autobus en auto van Haarlemmer De Nederlandse regering is ertoe overge gaan ernstige beschuldigingen tegen de Indonesische justitiële autoriteiten wereld kundig te maken, na dat zij alle bilaterale middelen had uitgeput om recht te ver krijgen voor Nederlandse onderdanen, die in Indonesië gevangen worden gehouden. Dit is een opzienbarende stap, waarvan de consequenties voor de verhoudingen tus sen Nederland en Indonesië niet licht mogen worden geschat. Minister Luns, die zijn aanwezigheid in de Verenigde Staten in verband met de viering van het tien jarig bestaan der UNO aangreep om tijdens een perconferentie de Amerikaanse en buitenlandse journalisten een verklaring en documenten over te leggen, die de moti vering van dit beroep op het wereldge weten vormden, heeft natuurlijk de logi sche vraag moeten beantwoorden, waarom de kwestie der Nederlandse gevangenen in Indonesië nu zij volgens oordeel van de Nederlandse regering buiten de Neder lands-Indonesische contacten moest wor den gebracht niet bij de UNO is aanhangig gemaakt. De UNO immers, die nu tien jaar bestaat, vindt een van haar bindmiddelen op internationaal terrein in de Verklaring van de Rechten van de Mens, een internationale afspraak die al tijd gepropageerd is als een van de redenen waarom de burgers der UNO-landen het bestaan van de volken-organisatie moes ten toejuichen. Het moet worden geaccepteerd, wanneer de Nederlandse regering verklaart dat „het niet mogelijk is gebleken, deze kwestie aan de UNO voor te leggen". De reden daarvan moet worden gezocht in het feit, dat geen der invloedrijke landen bui ten Nederland zich wenst te steken in een wespennest, waarbij Aziatische gevoelig heden in het geding zijn en zich evenmin mengen in een kwestie die eigen kwets te*re banden met landen in het Verre Oosten zou kunnen benadelen. De onmacht van de UNO wordt hierdoor wel weer zeer duidelijk aap het licht gebracht des te schrijnender, omdat het lot van individuen op het spel staat en politieke aspecten afwezig zijn. Het is ongetwijfeld een binnenlandse aangelegenheid van Indonesië, wanneer dit land complotterende elementen ar resteert en berecht, ook al zijn deze ele menten onderdanen van een ander land. Dat de UNO zich niet in een dergelijke aangelegenheid zou mengen, kan men vol komen billijken. Doch wanneer deze men sen, wier schuld nog moet worden vastge steld, worden overgeleverd aan volkomen rechteloosheid wanneer hun de meest elementaire verdedigingsmogelijkheden worden ontnomen wanneer zij boven dien onderworpen worden aan onderzoek en verhoormethoden die spotten met men selijkheid en rechtsgevoelens, dan moeten deze mensen hulp kunnen verwachten van de organisatie, wier oprichting tien jaren geleden vergezeld ging van opgewonden fanfares over een „begin van een interna tionale rechtsorde, een stap naar garantie der bestaansrechten van alle mensen". Het is een teleurstellende ervaring, dat de politiek ook op deze onelegante wijze de landen tot opportunistisch ogensluiten noopt, tot een Oost-Indische doofheid voor jammerklachten van in levensgevaar ver kerende mensen en dat het afhangt van de bereidwilligheid en belangstelling der Amerikaanse pers of de Nederlandse re gering internationale medewerking zal er langen bij haar pogingen, het Recht en niets anders dan het Recht te doen eer biedigen. ADVERTENTIE Een beslagen tong verraadt direct dat er iets niet in orde is op de 9 meter lange weg die het voedsel door uw lichaam aflegt. Uw maag protesteert en waarschuwt dat onver teerd voedsel zich in uw ingewanden op hoopt. Een beslagen tong, nare smaak, hoofdpijn en dat opgeblazen gevoel dat uw energie ondermijnt, het zijn de alarmsigna len van uw inwendig verkeersnet. Reageer er direct op. Neem Andrews bruisend Ge- zondheidszout, twee lepeltjes op een glas water, om maag cn ingewanden weer op gang te helpen. Want Andrews bevat - in smakelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in uw spijsvertering op te heffen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. Van onze correspondent in Bonn) Bondskanselier Adenauer is gisteren „voor'belangrijke besprekingen welgemoed naar de Verenigde Staten vertrokken. Vóór zijn vertrek heeft hij in een inter view met de hoofdredacteur van „Die Welt" gezegd te hopen dat de aanstaande internationale conferenties het vraagstuk van de hereniging van Duitsland zul len oplossen. Alles hangt er van af zo zei hij of de Sovjet-Unie bereid is de vrije democratische wil van het Duitse volk en zijn aanspraken op eenheid en veiligheid te erkennen. Adenauer gelooft niet dat de Westelijke mogendheden tot een overeenkomst met de Russen komen zullen zonder dat Duitsland her enigd wordt. De Westelijke mogendheden hebben de verzekering gegeven dat zij de kwestie van Duitslands hereniging als een van de be langrijkste onderwerpen van het topge- sprek beschouwen. Bovendien hebben zij door de Parijse accoorden beloofd voor de hereniging te zullen opkomen. Zonder her eniging zal er geen ontspanning en geen rust in Europa zijn. Het zal een hoofddoel van de aanstaande onderhandelingen tussen Oost en West zijn de Sovjet-Unie er van te overtuigen dat het Westen geen aggressie-plannen heeft. De Parijse verdragen en het verdrag van de West-Europese Unie bevatten talrijke waarborgen dat Duitsland de vrede in Europa niet in gevaar kan brengen. Boven dien zou het gevoel van veiligheid zowel van de Sovjet-Unie als van de Westelijke staten aanzienlijk versterkt kunnen worden door een overeenkomst tot beperking van bewapening en strijdkrachten in Europa. (Reuter/AFP/ANP) Adenauers ge charterde „Superconstellation" van de nieu we Duitse „Lufthansa" wordt vandaag in Washington verwacht. In West-Duitsland beschouwt men zijn bezoek als het belang- MAANDAG 13 JUNI Minerva: „Obsessie", 18 jaar, 8.15 uur. Ci nema Palace: „Sinuhe de Egyptenaar", 18 jr., 8 uur. Rcmhrandt: „Het perfide web", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Detective Father Brown", alle leeftijden, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Die man is gevaarlijk", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Blond wrakhout", 18 jaar, 7 en 9-15 uur. Frans Hals: „Gemerkt in de woestijn", 14 jaar, 7 en 9-15 uur. Roxy: „Pépé le Moko", 18 jaar, 8 uur. Begijnhofkapel, 8 uur: Inter kerkelijke Evangelisatiesamenkomst. DINSDAG 14 JUNI Minerva: „Obsessie", 18 jaar, 8.15 uur. Ci nema Palace: „Sinuhe de Egyptenaar", 18 jaar, 2 en 8 uur. Rembrandt: „Het perfide web", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9-15 uur. Studio: „Detective Father Brown", alle leeftijden, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Die man is gevaar lijk", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Blond wrakhout", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9-15 uur. Frans Hals: „Gemerkt In .de woestijn", 14 jaar, 2.30 en 8 uur- Roxy: „Boemelstudenten", alle leef tijden, 2.30 uur en „Pépé le Moko", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. LONDEN (Un. Press) De 34-jarige Brit Ronald Ledger, die bij de vorige ver kiezingen tot parlementslid gekozen werd en Vrijdag zijn eerste redevoering in het Lagerhuis hield, werd door zijn „maiden speech" met zijn familie herenigd. Hij be kende in 'n pleidooi voor wetgeving om ter wilde van de kinderen het door echtschei ding uiteenvallen van gezinnen zoveel mo gelijk te voorkomen, dat hij toen hij vier jaar was zijn ouders was kwijtgeraakt, diie hem in een weeshuis haddien geplaatst na hun echtscheiding. Kort nadat zijn verhaal in de dagbladen was verschenen, stelden een zuster en broer die ook in een wees huis terecht waren gekomen, zich met hem in verbinding. Behalve een broer en zuster heb ik negen neven en nichten ontdekt, verklaarde Ledger. Hij hoopt ook van zijn moeder cn een andere zuster te horen. Zondagavond verscheen Ledger voor de BBC-televisie in een programma waarin een forum moet raden wie het voor zich heeft meestal iemand diie kortgeleden „in het nieuws" geweest is. Zijn 38-jarige broer William stond hem na afloop van de uitzending op te wachten, zonder dat die BBC of Ledger daar weet van had gehad. Zondag hebben zich in de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires ernstige relletjes voorgedaan, waarbij grote groepen rooms- katholieken en Peronisten slaags raakten. Er werden schoten afgevuurd op de resi dentie van kardinaal Copello. De politie gebruikte traangas om de betogers uit el kaar te jagen. Volgens de berichten be staat er een grote kans, dat de door presi dent Juan Perón gevoerde campagne tegen de rooms-katholieke kerk ontaarden zal in geweldadigheden op grote schaal. Minister van Binnenlandse Zaken Angel Borlenghi heeft op een persconferentie „de daden van vandalisme, die op verschillen de plaatsen in de stad door katholieke be togers zijn gepleegd", krachtig veroordeeld. Er wais zelfs een landsvlag verbrand. Het hijsen van de vlag van het Vaticaan op het parlementsgebouw noemde de minister een ernstig vergrijp tegen de nationale souve- reiniteit. Hij zei dat de demonstranten enige schade aan het parlementsgebouw hadden aangericht. Er was getracht de deuren te forceren. Ongehoord noemde hij het feit dat twee gedenkplaten, die aan Eva Perón waren gewijd van de muur van het parlementsgebouw waren verwijderd. De regeringsgezinde Argentijnse Zon dagsbladen hebben aanvallen op de Argen tijnse rooms-kalholieken gepubliceerd en een van de bladen gebruikte zelfs in grote opmaak het woord „verraad" op de voor pagina. Verder gaven de bladen verslagen van de rooms-katholieke demonstraties. In Buenos Aires heeft de politie een cordon gelegd om het paleis van aartsbisschop kar dinaal Copello. De Argentijnse radio heeft medegedeeld, dat alle relieuze plechtigheden buiten de kerk en manifestaties in het gehele land verboden zijn, zulks met het oog op de recente strubbelingen. Het college van B. en W. van Rotterdam heeft een brief ontvangen van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, waarin deze mededelen, zich te hebben beraden, met name omtrent de omstandigheid, dat de levering van motorrijtuigen voor de R.E.T. niet met inschakeling van de Nederlandse industrie zal geschieden. De Staten hebben gemeend aan het be sluit van de Rotterdamse raad hun goed keuring niet te onthonden,, in het vertrou wen, dat het nog verder benodigd mate riaal in licentie in Nederland zal kunnen worden vervaardigd. Voorts vertrouwen Gedeputeerde Staten, dat Rotterdam in het algemeen bij aankopen ten behoeve van de gemeente, de belangen van de Neder landse industrie in het oog zal willen hou den. rijkste, dat hp ooit aan Washington ge bracht heeft, nu de topprestatie op handen is en Adenauer naar Moskou uitgenodigd is Vrijdag zal hij in New York de drie Wes telijke ministers van Buitenlandse Zaken ontmoeten. Generaal Gruenthcr, de geallieerde op perbevelhebber in Europa, hoeft vorige week in ecp toespraak tot de Amerikaanse nationale persclub gezegd, dat de Sovjet- Unie een „verraderlijke glimlach-campag- ne" op het diplomatieke front voort om de nieuwe rol van West-Duitsland in de Wes telijke defensieplannen te verhinderen. Hij sprak er zijn bezorgdheid over uit, dat de Sovjet-politiek de niet-communistische lan den er toe zou verleiden hun defensie-in spanning te vermindéren en Moskou's di plomatieke aanbiedingen tc beschouwen als het begin van een nieuw tijdperk van vre de. Gruenther zei, dat hij niet gekant is te gen pogingen om4een schikking met de Sovjet-Unie te bereiken, maar hij wilde zeggen, „dat men zich er niet van moet la ten afschrikken voort tc gaan met het hui dige program". Hij noemde de huidige Sov jet-leiders „verraderlijker en knapper" dan Stalin, wiens daden, zo zei hij, de Westelijke alliantie gewoonlijk met een schok tot ac tie en paraatheid brachten. .Wij staan tegenover een zeer hardncKki- ge tegenstander. Er komen steeds glimla chen van de andere kant en er begint zich een licht gevoel niet alarmerend op het ogenblik tc ontwikkelen, dat de ander zijn gezindheid misschien heeft veranderd. De Russen voeren een campagne, die ons aanzienlijke moeilijkheden veroorzaakt". UNIVERSITY PARK (Reuter) Pre sident Eisenhower heeft Zaterdag aan alle bevriende landen financiële hulp cn technische faciliteiten aangeboden voor de ontwikkeling van de atoomenergie ten bate van hun volken. Als aanvulling op zijn program „Atomen voor de vrede", dat hij in December 1953 ontvouwde, be loofde de president het Congres te zullen vragen er mee in te stemmen, dat de Ver enigde Staten de helft der kosten dragen van atoomreactors, die voor onderzoek aan bevriende landen zullen worden ge leverd cn de brandstof voor de reactors, aan deze landen wordt verschaft. Landen, die van dit project gebruik zouden maken, zouden binnen de vciligheidsgrenzen te vens toegang krijgen tot de technische processen van constructie en gebruik van de reactors voor vreedzame doelen. De president, die tot studenten van de universiteit van Pennsylvania sprak, zei- de: „De twee voorstellen, die ik heb uit een gezet, vormen de poort naar een brede weg van wereldvooruitgang op het gebied van het vreedzame gebruik van atoom energie". Hij sprak de hoop uit, dat de Sovjet-Unie zich zal aansluiten bij een internationale poging om de atoomenergie ten behoeve van de mensheid toe te pas sen. Indien de technische en materiële hulpbronnen van een enkel land niet vol doende zouden zijn voor een effectief ge bruik voor een onderzoek, zouden de hulpmiddelen van een aantal landen met Amerikaanse steun in een bepaald gebied samengebracht kunnen worden. ROME (AFP) De nationale raad van de Italiaanse sociaal-democratische partij heeft een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat het onmogelijk wordt geacht, dat de partij aan de regeringscoali tie blijft deelnemen, als niet binnenkort het regeringsprogram versterkt en nader omschreven wordt. In de verklaring wordt een reeks punten opgenoemd, die in het regeringsprogram opgenomen dienen te worden. (United Press) Het heeft er alle schijn van, dat het kabinet Scelba geen lang leven meer beschoren zal zijn. De voormalige premier en economisch deskun dige, Pella, heeft in een rede voor de 262 christendemocratische leden van 't Huis van Afgevaardigden de centrumcoalitie van christen-democraten, Saragat-socialistcn en liberalen „ontoereikend" genoemd om de huidige problemen op te lossen. Pella ver zocht Scelba af te treden en plaats te ma ken voor een geheel uit christen-democra ten bestaande regering. (Van onze correspondent in Bonn) Gedurende het weekeinde is te Goslar in de Harz (Neder-Saksen), ondanks protes ten van verschillende kanten, een grote bij eenkomst van de Stahlhelm-organisatie ge houden, waarop ernstige wanordelijkheden zijn ontstaan. De Stahlhelm is ex nationa listische bond van vroegere frontsoldaten, die reeds na de eerste wereldoorlog werd opgericht. Ongeveer tweeduizend, hoofdza kelijk jeugdige, personen floten de deelne mers aan de bijeenkomst uit en riepen: „Weg met de Stahlhelm", „Weg rnet de nazi's" en „Weg met Kcsselring". Toen de gewezen generaal-veldmaarschalk Kcssel ring, de voorzitter van de bond, op het to neel verscheen, werd het tumult nog gro ter, Op de bijeenkomst werd met nadruk ge- eist dat alle Duitse krijgsgevangenen, die nog door de geallieerden worden vastgehou den, zo spoedig mogelijk in vrijheid zullen worden gesteld. (Reuter) 's Avonds marcheerden de 1300 Stahlhelmers in groepen van 40 tot 50 naar een vlagwijdingsplechtigheid. Zij vormden daar een lange optocht en mar cheerden met fakkels en en honderdtal vlaggen naar het oorlogsmonument van Goslar om kransen te leggen. Kcsselring inspecteerde hen daar. Zonwag ish et te Gadcland bij Neumiin- ster eveneens tot ongeregeldheden geko men. Vakbondsleden, die een betoging had den gehouden tegen een ex-nazi-bijeen komst te Gadeland, trachtten de vergader zaal van de vroegere nazi's binnen te drin gen. De politie heeft bekend gemaakt, dat Za terdag bij relletjes ongeveer 250 personen ln hechtenis werden genomen. Zondag tp- gen de middag waren ongeveer 200 van hen weer op vrije voeten. De president zeide dat de twee voor stellen bedoeld zijn om, binnen de grenzen der voorzichtigheid, enige der hinderpalen te verwijderen, die de vooruitgang op het gebied der kernwetenschap hebben be lemmerd, en om allen, die de mensheid met de kernwetenschap willen dienen, in staat te stellen deze toe te passen". Hier is een uitnodiging aan geleerden en technici, aan industrieën en regeringen om hun energie cn scheppende talenten te verenigen, opdat deze grote prestatie van de menselijke geest de vruchten mogen dragen, die zij in onbeperkte mate in uit zicht stelt". De Verenigde Staten hebben geen verlangen de kennis en toepassing der atoomenergie te monopoliseren, zo besloot Eisenhower. Eisenhowers oor spronkelijke at.oomprogram van 1953 stel de de oprichting voor van een internatio naal bureau voor de ontwikkeling van de atoomenergie. De president die een ere-doctoraat in de rechten van de universiteit van Pens- sylvania kreeg, deelde mee dat de Ver enigde Staten reeds met de Philippijnen, Turkije, de Libanon, Israël, Italië, Span je. Zwitserland, Denemarken, Columbia, Brazilië en Argentinië „atoom"-accoorden hebben gesloten. WASHINGTON (Reuter) Volgens een artikel in het Amerikaanse vliegtuig blad „Aero Digest" nebben de Russen een geleid projectiel ontworpen, dat van een diep onder de wateroppervlakte varende onderzeeboot naar een doel aan de opper vlakte op een afstand van meer dan 200 kilometer geschoten kan worden. Dc Rus sen, aldus de schrijver Erik Bergaust, ma ken grote vorderingen op het gebied van iiet allerlaatste op het gebied van voort stuwing, namelijk voortstuwing met behulp van lichtstralen. Mogelijk .is men in de Sovjet-Unie verder op het gebied van de ruimtevaart, an in Amerika, omdat meer aandacht aan deze kwestie is besteed. In dc Sovjet-Unie wordt reeds jaren studie ge maakt van de voortsuwing door middel van lichtstralen, „fotonische voortstuwing" („photonic propulsion"). Bergaust beschrijft de „fotonische raket" als een projectiel, dat door de reactie op een stroom uitermate sterk licht aan het einde van de raket wordt voortbewogen, gelijkend op voortbeweging door een reac tiemotor van een projectiel met straalaan drijving. De „bron" van deze „lichtdelen," die hij „photons" noemt, zou gevoed wor den door een kleine waterstof-splijtinstal- latie, als het ware een miniatuur-ster, ge maakt door mensenhanden. De stralen zou den door een reflector gebundeld en gericht worden. Volgens de schrijver zou met be hulp van een dergelijke „lichtstraalmotor" een snelheid kunnen worden bereikt, welke die van het licht benadert. Met het oog op de proefnemingen op dit gebied, zouden de Russen hebben gepoogd de Oostenrijkse geleerde dr. Eugen Sanger en diens vrouw, dr. Irene SangerBredt, te ontvoeren. Hij maakt nog de opmerking, dat de Amerikanen nog geen enkele maal gesproken hebben over een projectiel, dat van onder water naar een doel boven de oppervlakte kon worden geschoten. DETROIT (Reuter-AFP) De bespre kingen tussen de directie van het Ameri kaanse autoconcern „General Motors" en vakbondsvertegenwoordigers, die het ge hele weekeinde door bijna onafgebroken hebben geduurd, zijn geëindigd in over eenstemming. Het nieuwe arbeidscontract tussen „General Motors" en de vakvereni ging van arbeiders in de auto-industrie voorziet weer in een gegarandeerd jaarloon Het oude arbeidscontract liep Zondag te middernacht af en er dreigde een staking van de 350.000 arbeiders in de verschil lende fabrieken van de „General Motors". De vakbond van arbeiders der auto industrie heeft bekend gemaakt, dat bij deze maand bij de „International Harves ter" en de „Allis Chalmers Company" eisen voor een gegarandeerd jaarloon zal indienen Deze maatschappijen, die in to taal ongeveer 65.000 arbeiders in dienst hebben, vervaardigen hoofdzakelijk land bouwwerktuigen. Inmiddels zijn Zondag 2000 arbeiders van de „Westinghouse Electric Corporation" te Kansas City in staking gegaan ter onder steuning van looneisen. LONDEN (Reuter) Volgens de libe-1" rale „News Chronicle" zal de Sovjet-mi nister voor Staatsboerderijen, Benedik- tov, op 3 Juli in Groot-Brittannië arrive ren, tezamen met boeren van collectieve boerderijen, agronomen en functionaris sen, na een bezoek aan dc Verenigde Sla- ten. Hij zal dan de gast zijn van de „News Chronicle", die hem heeft uitgenodigd. Bij een verkeersongeluk nabij de Pro vinciale weg. de Gooweg te Noordwijker hout, is Zondagmiddag omstreeks halfvier een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Een autobus van de NZII botste op een smalle brug in de weg tegen een auto, bestuurd door de heer J. J. van Bruggen, gewoond hebbend Schalkwijkerstraat 1 te Haar lem. Deze cn zijn dertienjarige zoon zijn om het leven gekomen cn mevrouw Van Bruggen is in ernstige toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden over gebracht. Het ongeluk is gebeurd op de Gulde- mondsbrug liggende tussen Gooweg en de Dorpstraat. I-Iet is daar niet mogelijk, dat twee voertuigen elkaar passeren en daar om is bepaald, dat het verkeer uit Noord- wijkbinnen (Gooweg) voorrang heeft bo ven dat uit Noordwijkerhout (Dorpstraat), De autobus van de NZH kwam uit Noord-' wijkbinnen en de bestuurder reed de brug op. Hij bemerkte toen, dat de auto, komen de uit Noordwijkerhout was doorgereden. Er waren zo deelde men ons mee twee mogelijkheden over. Hij kon zijn bus, waarin vijf en twintig passagiers zaten, in het water sturen of krachtig remmen, in de hoop, dat de auto op tijd tot stilstand zou zijn gebracht. Dit laatste is echter niet. geschied en een botsing ontstond. De gevolgen waren ernstig. De auto van de heer Van Bruggen werd geheel ver nield. De bestuurder en zijn zoon Paul werden gedood. De heer Van Bruggen was 51 jaar oud. Mevrouw Van Bruggen werd naar Leiden overgebracht. Vanmorgen vernamen wij dat haar toestand redelijk te noemen is. De autobus is aan de linker voorzijde beschadigd; de passagiers bleven onge deerd, maar de chauffeur klaagde over pijn in de rug. Met een andere autobus hebben de passagiers de reis voortgezet. De waarnemende groepscommandant der rijkspolitie te Noordwijkerhout verzoekt de bestuurder van de grijze personenauto, die getuige is geweest van de aanrijding tussen de personenauto cn de autobus zich tele fonisch met hem in verbinding te stellen. Telefoon K 2533 262. OCEAANRACE OM BEKER VAN KO NING VAN ZWEDEN. Zeven jachten uit de Verenigde Staten, West-Duitsland en Noorwegen, zijn Zaterdag van Brenton Reef (VS) in zware mist en op een woelige zee gestart voor dc Transatlantische race over 3450 mijl naar Mar strand in Zweden. Deze wedstijd, de eerste in zijn soort sinds 1935, wordt gehouden ter gelegenheid van het 125-jarige bestaan van de Koninklijke Zweedse jachtclub. De winnaar krijgt een beker van de Koning van Zweden. Regen, wind noch gure koude zijn er in geslaagd het enthousiasme bij de sterrit- rijders van de Bond zonder Naam te doven. Deze sterrit is integendeel tot een mach tige manifestatie van naastenliefde geworden, die op allen, die haar hebben medege maakt, diepe indruk heeft gemaakt. Men had het, wat het weer betreft, overigens moeilijk slechter kunnen treffen. Een koude Zuidwester, die na een nog aarzelend buitje in de morgenuren, tijdens de middag stromen hemelwater over Zandvoort bracht, terwijl de wind in kracht toenam, maakte elk verblijf aan strand en zee onmogelijk, een omstandigheid die door de velen, die nog nooit aan zee hadden vertoefd, wel heel erg teleurstellend was. Dit slechte weer was er tevens oorzaak van, dat het rijschema aanzienlijk bleek te zijn vertraagd. Het in het vooruitzicht gestelde verblijf aan zee was nu voor velen niet erg aanlokkelijk, zodat uit verscheidene plaatsen later vertrokken werd. Om half twaalf reden de eerste auto's en bussen, waarvan er in totaal respectievelijk ruim 300 en 30 in Zandvoort arriveerden in nauwelijks twee uur tijd, de badplaats bin nen, opgewacht door verkeersbrigades en de motorclub „Zandvoort", die de files naar de parkeerplaatsen voerden. De organisatie bleek wederom perfect te zijn geregeld. Tegen twee uur stonden de wagens van de Zeeweg in Bloemendaal tot aan paviljoen Kiefer in Zandvoort bumper aan bumper, op sommige plaatsen acht rijen dik, terwijl van het laatste deel van de Boulevard, van de ingang van het circuit af tot aan genoemd paviljoen, de rijweg eveneens tot parkeerplaats werd verklaard, omdat men onmogelijk de grote aantallen op de parkeergelegenheden kon lozen. Met grote tact wist de Zandvoortse politie het verkeer te regelen en alle ster- ritrijders een parkeerplaats te verzekeren, waarbij men ongetijfeld heeft meegehad, dat het slechte weer van deze dag weinig verkeer naar Zandvoort bracht. Had men een warme, zonnige Zondag gehad, dan hadden met deze enorme drukte moeilijk heden zeker niet kunnen uitblijven. De inzittenden van de auto's zwermden uit in het dorp, waar de neringdoenden van deze ruim 17.000 bezoekers een drukte kregen te verwerken, die men zelfs op de drukste seizoendagen maar zelden mee maakt. Ditzelfde herhaalde zich na afloop van de voorstellingen in de diverse tenten, zodat Zandvoortdank zij deze sterrit op deze koude, regenachtige Zondag toch nog goede zaken maakte. In de tent op de Boulevard verzamelden zich om één uur de talrijke genodigden, waaronder Zandvoorts burgemeester met echtgenote, de gemeentesecretaris, wethou der W. v. d. Werff, verschillende raads leden en vele audere autoriteiten op maat schappelijk en kerkelijk gebied. Pater W. Loop, de organisator van de sterrit, werd bij zijn binnenkomen met een hartelijk ap plaus begroet. Alle sterrit-rijders ontvingen een lunch pakket, waarvan er ruim 50.000 waren ge reed gemaakt, waarbij padvinders hun diensten bewezen. Bovendien ontving elke wagenbestuurder als herinnering aan deze rit het fraaie gedenkboek: „Mijn sterren", terwijl elke deelnemer een enveloppe ont ving met een door een kind ergens in Ne derland getekende briefkaart, waarop naar eigen fantasie deze sterrit was in beeld gebracht, vaak op zéér geestige wijze. In tussen zorgde de Zandvoortse Muziekkapel in de tent op de met vlaggen versierde Boulevard met vrolijke feestmarsen voor een goede stemming. Om ruim twee uur waren alle 17.000 deelnemers, uit ruim 400 plaatsen uit alle delen van het land, in Zandvoort gearri veerd en begon de afvoer van zesduizend deelnemers, welke in Haarlem en om geving, namelijk in Concertgebouw, Stads schouwburg, Krelagehuis en Minerva- theater, het feestprogramma gingen bij wonen. In Zandvoort bezochten de overige elfduizend in vijf grote tenten en in thea ter Monópole samenkomsten waaraan door bijna 250 cabaret- en variétéartisten werd medegewerkt. Hier werd de sterritrijders een bijna overdadig en welverzorgd pro gramma aangeboden, terwijl in elk der bij eenkomsten pater W. Loop een korte rede hield. Overal had hij ovaties in ontvangst te nemen. In zijn toespraken wees pater Loop er op, dat hij in zijn korte woord zich niet wilde verliezen in plichtplegingen en uitin gen van dankbaarheid. Wederom is uit deze prachtig geslaagde sterrit komen vast te staan, dat naastenliefde niet iets is uit een oud, romantisch boekje, maar nog leeft in de harten van ons volk. Het grote voorbeeld, dat Christus ons gaf, vindt nog altijd navolging. „De ovatie's aan mij", al dus spreker, „zijn in werkelijkheid ovaties aan God, want tenslotte danken wij door deze dag Hem, dat Hij in diepste grond tóch het mensenhart zó blijkt te hebben gemaakt, dat deze uiting van naastenliefde op deze spontane wijze mogelijk werd". Spreker wees hierna op het enorme werk, dat aan de voorbereiding van deze gigantische sterrit vastzat. Er werden tien duizenden mensen gevonden, die hieraan medewerking verleenden. In méér dan 5.000 gezinnen werd spontaan hulp toe gezegd, opdat vader en moeder rustig eens een dagje konden uitgaan, 3600 personen stelden tijd, moeite, vrije Zondag en hun wagen beschikbaar om de sterritrijders te vervoeren; in Zandvoort alleen werden uit heel Nederland meer dan 11.000 stoe len aangevoerd om hen allen van een zit plaats te voorzien en werd meer dan 100 ton vracht aangevoerd. Hoofdzakelijk via de Zeeweg en Bloe mendaal vond hierna omstreeks zeven uur de regelmatig verlopende afvoer van de rijders plaats. Omstreeks acht uur was de rust in Zandvoort weergekeerd. Pater W. Loop, de organisator van de jaarlijkse sterrit van de Bond Zonder Naam, begroet de deelnemers pij hun aankomst in Zandvoort, t

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10