Welpen uit district Haarlem hielden geslaagde rimboejacht op Vinkenveld Amerikaanse topspelers wonnen vrij gemakkelijk in Noordwijk Kort en bondig Aias" verloor in de Kunstmaand Stuk van Picasso De Folies Bergère in Amsterdam NV Plaatwellerij keert 84d dividend uit over 1954 Einduitslag was acht-één voor I. C. Amerika Zilveren jubileum van schoolhoofd Tiemeüer Hilversumse firma voor 20 mille benadeeld Om half twaalf binnen de gemeentegrens MAANDAG 13 JUNI 195 5 fry HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gunstige bedrijfsresultaten; optimisme ook voor de toekomst Burgerlijke Stand van Haarlem Jonge Kerk vergaderde in Teylingerbos Mr. Van Kleffens op weg naar San Francisco Officiële viering 18 Juli Ziekte van boekhoudster bracht verduistering aan het licht Koningin naar IJmuiden Nederland is weergaloos Soffokil'es' tra.ged'ie van de mateloze eer zucht Aia-s" is verleden week als onder- dleeZ van d'e Kunst/maand Amsterdam in die •'piste van het Theater Carré opgevoerd, eeVi voortzettimg van het experiment dat. Verleden jaar met „Anitiiigone" word iinge- feet. Wederom zijn namelijk de vertaling en de muziek van Bert us van Lier gebruikt ,en werd gestreefd naar een reconstructie van die oorspronkelijke bewogenheid. De •organisatoren verdienen lof voor deze bui tengewoon veeleisende onderneming, die stellig dé moeite waard is en dan ook de steun van het Klassiek Verbond geniet, maar het heeft weinig zin er diepgaande beschouwingen aan te wijden, omdat spe ciaal (Uitkeer de realisatie een volledige mislukking moet worden genoemd. Misschien (maar zeker niet in de eerste plaats) komt dat mede door de keuze van bet stuk, dat ons weliswaar nog veel te zeggen hoeft, maar toch niet bijzonder op bet gevoel inwerkt. De misdadige verblin ding van de titelheld is een gevolg van zijn bovenmenselijke zelfverheffing en het valt moeilijk daardoor medelijden met hem te hebben; te minder omdat een groot deel van het drama een verslag behelst van de strijd, waaruit tenslotte zijn rehabilitatie resulteert. Om zich waarlijk in deze lot gevallen te kunnen inleven, zou men het geloof moeten delen in de moraalcode van bet tijdperk der heroiek: de eer is alles. Dat is in de gevergde maibe vrijwel onmo gelijk en daardoor deed in deze opvoering veel van het zogenaamde hartstochtelijke spreken als uiterlijke bombast aan. Slechts langs theoretische weg kan men nog het tragische aspect van „Aias" bena deren. Nade dood van de geweldige Achiil- leus was deze zoon van Tela moon de groot ste held, 'van hot Griekse leger in de oorlog tegen 'froia en daarom had aan hem diens wapenrusting toegewezen moeten worden, in pleats van aan de listige Odusseus, voor w<g?ke onverdrageiijke smaad hij zich wil v/rekenDe godin Athana, beschermster •van laatstgenoemde, slaat Aias met tijde lijke waanzin, waarop deze een kudde vee afslacht, menende met zijn vijanden te doen te hebben. Als hij de volgende dag lot bezinning komt en inzicht in zijn on mogelijke positie krijgt, rest hem geen an dere uitweg dan een einde aan zijn leven te maken. Daarna volgt een heftig debat, waarin Odiusseus als dé verzoener optreedn en waarop Aias met krijgsmanseer wordt begraven. Aldus de feitelijke inhoud. Nu kan men berfdéneren, dat de radicale individualist Aias, deze „hoogmoedswaan- zinnige" zoals Menelaos hem noemt, te gronde moest gaan aan zijn overmaat van geldingsdrang, die aan zichzelf overgelaten Yiiet anders dan tot zelfvernietiging kan leiden volgens de ook door Hitier beves tigde regel: hoogmoed komt voor de val. Daar staat dan tegenover de verstandige houding van Odusseus, die weet dat „de goden de evenwlchtigen liefhebben" en daarnaar handelt. Al houdt Aias inderdaad tot het laatst de dubbele kans van over winning of ondergang in eigen hand, emo tioneel begaan met zijn lot zal nu twee duizend jaar later wel niemand zijn. Maar niet alleen de tijden zijn veranderd', ook de omstandigheden waaronder toneel wordt gespeeld. Dat maakt de reconstruc tie steeds opnieuw tot een probleem en men mag Bertus van Lier de hem toekomende waardering voor zijn bijdragen tot oplos sing daarvan dan ook zeker niet onthou den, al kan men de uiteindelijke betekenis daarvan, gezien de resultaten, in tv/ijfel trekken. Daartoe behoort het metrisch laten spreken van de daarop afgestemde tekst. Er zijn plausibele redenen om aan te nemen dat dit oorspronkelijk zo werd gedaan. Moet men echter deze grote gedragenheid pogen te evenaren als de noodzaak daartoe vervallen is? De vorm is immers steeds aan tijd en omstandigheden gebonden. Men zou de proef in de openlucht moeten nemen, om consequent te zijn het aantal acteurs tot drie mannen dienen te beperken (dit aantal is> door de noodzakelijkheid van dubbelrollen van grote invloed op de con structie geweest) en dezen maskers met ingebouwde megafoons te geven. Doch waarom, als het mogelijk is met andere middelen ontroering te wekken? „Antigone" werd verleden jaar met amateurs opgevoerd. Zij konden de ver eiste spanning niet halen en nog minder bewaren, waardoor het geheel een voor alles vermoeiende aangelegenheid was. Daarom heeft men nu een „gemengde" be zetting gekozen en de hoofdrollen aan be roepskrachten toevertrouwd. De uitkomst was bedroevend: dilettantisme over de ge hele linie, met uitzondering van Otto Cou perus en Carel Willink als de koorleiders. Jan Velzeboer heeft bij lange na niet het formaat voor held in een klassieke trage die: in de wanhoopscènes stond hij zichzelf voortdurend te overschreeuwen en jam merlijk werd wat trotse resignatie had moeten zijn. Georgette Rejewsky betrachtte althans nog enige versobering als Tekmes- sa, maar in haar reactie op de onheilstijding in het derde bedrijf schoot zij beslissend te kort. Willemien Sillevis bracht de toe spraak van Athana in het eerste voorspel zonder kleur en zonder kracht. Eigenlijk kon alleen Hent van der Horst enige vol doening geven in het plastisch vertolkte bodeverhaal. De drie amateurs: Hans Paar- dekooper Joop Stips en Jos Knipscheer wa- dekooper, Joop Stips en Jos Knipscheer waren waarachtig de slechtsten niet. echtgenote, die met de regie waren belast, met dit spel geen raad geweten. Op een persconferentie hebben zij verteld, dat het spelen in een cirkel en zonder décor dwong tot hernieuwde bezinning op het physieke element, doch deze heeft tot niet veel an ders dan verwilderd draven in de ruimte geleid. Door het ontbreken van een bin dend stijlipriocipe bij de spelopvatting werd het hele experiment waardeloos. Blijkbaar schuilt er in het naturalisme en in het psy chologisch realisme nog zoveel moois, dial men dat er af en toe ook maar bij te pas heeft pogen te brengen. Meer dan eens hield Aiais een monoloog op de enige plaats, waar hij alle toeschouwers zijn rug kon toekeren.De leden van het koor zaten, sis waren zij toehoorders bij een lezing van de Volksuniversiteit, met een hand on der de kin en een elleboog op het dijbeen te luisteren naar het vreselijke verhaal van Tekmessa in de eerste acte. Enfin, nog erger heeft Max Dooyes het met dé bewegingskoren gemaakt: een vreemde, slappe nabloei van expressionis me, waarmee niets werd uitgedrukt aller minst de als contrast met de naderende catastrofe bedoelde vreugde. Het gebruik van allerhande kleurschijven voor de schijnwerpers bewees, dat de invloed van Jean Vilar in Nederland nog moet begin nen. En zo kom ik tot de slotsom, waarbij ik mij een gebruikelijke afwijking van de door Bertus van Lier gebezigde en hier boven steeds overgenomen spelling veroor loof, dat „Ajax" in Amsterdam geducht heeft verloren. Een deel van de Nederlandse intelligentsia, voor deze gelegenheid in avondkleding ge stoken, bevond zich Zondagavond in het Centraal Theater in Amsterdam om het surrealistische drama „Begeerte bij 'r staart gepakt" van Pablo Picasso te zien. Het ba tig saldo van deze voorstelling door de Toneelgroep Studio, die vandaag en mor gen herhaald wordt., komt ten goede aan de mr. P. F. van Royenstichting (herstel lingsoord voor kunstenaars). De voorzitter daarvan, de heer J. J. Voskuil, noemde in zijn openingswoord Picasso het grootste genie van deze eeuw. Maar zelfs wie het daar zomaar mee eens is, zal moeten er kennen dat zijn genialiteit niet alzijdig ge noemd kan worden, want met enigerlei vorm van toneel heeft dit experiment niets te maken. Ter verklaring van de titel krijgt de be zoeker in het programma te lezen: „Be geerte wordt zolang de vrije teugel ge laten, dat alleen bij laatste ingrijpen de staart gepakt kan worden". Men moet dit maar voor kennisgeving aannemen, want: „Surrealisme heeft een geheel eigen sym boliek". Ik vrees dat van de betekenis niet veel is doorgedrongen tot het overigens danig applaudisserende publiek, hetgeen temeer begrijpelijk wordt als men bedenkt, dat Picasso in dit tijdens de bezetting van Parijs geschreven bizarre stuk de zinloos heid van het voortdurend bedreigde be staan tot uitdrukking heeft willen brengen. Verbeeld wordt de materiële ellende in dé laatste oorlog, waarbij de beeldspraak voortdurend betrekking heeft op voedsel. Het is echter al dikwijls bewezen, dat de formaties ter illustratie van de ontluiste ring van het menselijk leven in een uiter aard sterk aan conventies gebonden kunst als die van het toneel hun uitwerking mis sen. Daarbij was het vrijwel onmogelijk enige samenhang of richting te ontdekken. Dat kwam ook door de gebrekkige op voering, waarbij de spelers alleen maar om het zo eens te zeggen voor eOkaar onder déden. Het uitdagende protest en de satanische dwaasheid in deze geschiedenis van de egocentrische dichter „Grote voet" en het „Taart" genoemde meisje van ple zier werden verfomfaaid en vergroezeld. Alleen de rookwolken, die volgens voor schrift uit het souffleurshok opstegen, brachlen werkelijk onbehagen teweeg,maar gelukkig greep de directie van het theater in, door snel de ventilatoren in werking te laten stellen. En het enige dat door de be zoekers onmiddellijk werd begrepen, was dal hiermee het rookverbod als opgeheven kon worden beschouwd, zodat men haastig een eigaret opstak, mede ter verdrijving van de verveling tussen de changementen, omdat men geen enkele herinnering be waarde en op niets te wachten zat. Het deed mij denken aan dé uitspraak van de Amerikaanse kluchtschrijver George Kauf man, die zo'n hekel aan het publiek zei te hebben gekregen, dat hij zijn laatste stuk „Noach" wilde noemen, om dan bij de première zelf voor het voetlicht te treden met de mededeling: „Dames en heren, alle deuren zijn onverbreekbaar gesloten. Het gaat nu eerst veertig dagen en veertig nachten regenen". Enkele onsmakelijkheden daargelaten is het al met al onbegrijpelijk, waarom deze Picasso-avond niet in het Stedelijk Museum mocht plaats hebben, waar de wel geslaag de uitingen van Picasso's verontwaardiging voor iedereen te kijk hangen. Een beter beeld van zijn genialiteit kreeg men dooi de vertoning van twee aan zijn picturale werk gewijde Franse documentaire films, waarvan vooral die over Guernica door de verbeelding van ontreddering en vernieti ging een gevoelige indruk maakte. De tekst hierin werd gezegd, op waarlijk sublieme wijze, door de actrice Maria Casarès en dat was jammer voor Georgette Rcjewski, die tevoren enige aan Picasso opgedragen gedichten van Paul Eluard en een koste lijk vers van Jacques Pré vert had voor gedragen. DAVID KONING. Vermoedelijk in de eerste plaats voor de vreemdelingen, die tijdens het Holland Fes tival van een grootsteeds divertissement willen genieten, heeft de directie van het Amsterdamse theater Carré deze zomer het reizende revuegezelschap van de Folies Bergère uit Parijs laten komen. Ook uit alle delen van het eigen land worden auto bussen vol belangstellenden verwacht, die in ieder geval hun geprikkelde nieuwsgie righeid niet onbevredigd willen laten. Reeds voor de Zaterdagavond plaats gehad hebbende première bestondondanks de voor de goede rangen hoge toegangsprijzen een sterke toeloop. Erg sensationeel zal men de voorstelling vermoedelijk niet vinden en gevaar voor verwildering der zeden valt er helemaal niet te vrezen, want het meeste applaus gold de aankleding. Dat die bij de danse ressen en mannequins vaak niet meer dan uiterst fragmentarisch is, verhoogt mis schien de pikanterie, maar tenslotte over wint de waarheid van de variatie op een bekende zegswijze: teveel bloot slaat de aandacht dood. Vandaar wellicht de be wondering voor de gecostumeerde parades, het brocaat en de struisveren, die heel politiek de nasleep vormen. Het aardigste nummer is dat van de acrobaten, zoals trouwens meestal in een dergelijk pro gramma, al verdient de rhythmische orde ning hiervan verbetering. Na de pauze ziet men een vrouw zich als een slang om het lichaam van haar partner slingeren (noemt men een dergelijke beweging een serpen tine?) en ook dat wordt niet slecht gedaan, al zou ik danseressen kunnen noemen die hier beter in be-dreven zijn. Op het omslag van het programma wordt de revue aangekondigd in „twee delen en dertig tableaux." Op het titelblad worden er zelfs veertig in het vooruitzicht 'gesteld. Maar hoe welwillend men ook telt, veel meer dan twintig zijn het er in feite niet. Het meest typerend voor het smaakbegin- sel, waardoor men zich bij samenstelling en uitwerking heeft laten leiden, is de opening van wat de tweede acte wordt genoemd: De bron der verliefden. In de lijst van het toneel verschijnt een enigszins geanimeer de voorstelling, die op niets zoveel gelijkt als op de „schilderijtjes" in de slaapkamers van hótels voor reizigers in de provincie. De kleuren zijn navenant. Grote nummers zijn verder het spektakelstuk dat „Zwa nenzang" heet, waarmee evenwel „Zwane- zang" is bedoeld en waarin op sentimen tele wijze met de nagedachtenis van Cho pin wordt gesold, een fletse en fantasieloze reconstructie van de ontmoeting van José- phine de Beauharnais en de luitenant Bo naparte, benevens de traditionele Chinoi serie, de enige scène waarin de drakerig heid bewust werd toegelaten. Enige geest is er in de tekst niet te ont dekken, maar ach, dat zal niemand ver wacht hebben. Men komt immers om de „show" en dan krijgt men redenen om af te vragen of dit begrip nog zin heeft als er behalve meer of minder mooie lichamen niets getoond wordt, dat enige waarde of betekenis heeft. De danseressen hebben slechts een elementaire notie van enige danspassen, die zij slordig en ongelijk uit-, voeren. Als ik een gedeeltelijk Franse woordspeling mag maken: het is geen corps de ballet, maar een verzameling „corps" zonder ballet. Om nog een paar indrukken te geven: de muziek varieert van Ta-ra-ra- boem-di-jee tot „De Zwaan" van Saint- Sacns, er is een zekere zangeres die als een Madame-sans-Gêne een aria uit Madame Butterfly weggeeft en een kwasi-expres- sionistisch tafreel met een „van verdriet gek geworden" vrouw onder de bruggen van de bovengrondse métro Barbès als in leiding tot een demonstratie van-amoureuze perikelen in het vreemdelingenlegioen. Waarom Liszt vermoord moest worden is evenmin duidelijk, want. deze componist hocl't gelukkig nooit dit misbruik van zijn „Liebestraum" kunnen beleven. Enfin, dat is nog niets vergeleken bij het „Ave Maria" van Schubert, waarvan de vertolking be wees dat technicolor ook in Parijs niet on bekend bleef. Om met een parafrase op de titel van een bekend toneelstuk te eindigen: dit door Jules Borkon geproduceerde schouwspel van Michel Gyarmathy, onder muzikale directie van André Tildy en Léon Defossez, met dansen onder leiding van Yvan Rykow, maakt Carré tot de spiegel van een „demi- monde oü l'on s'ennuie." Met andere woor den: het is niet eens slecht, in welk opzicht dan ook, doch eigenlijk alleen maar ver velend. DAVID KONING éJ Als gevolg van de gunstige bedrijfsre sultaten in 1954, zowel in het hoofdbedrijf te Velsen als in de afdeling Hoensbroek, kan er uit de winst van N.V. „De Piaat- wellerij" (f 201.048,8 yi percent divi dend worden uitgekeerd, na aftrek van de reserveringen. Voorts heeft de directie voorgesteld aan de aandeelhouders een bonusuitkering te doen van 5 5/9 percent in de vorm van aandelen, een uitkering, die vrij is van inkomstenbelasting, en de aldus verworven aandelen zullen ten vol le delen in de winst over 1955. HAARLEM, 11 Juni ONDERTROUWD: 11 Juni: J. Zeeuw en C. M. Kretzschmar. GEHUWD: 11 Juni: A. H. Rompa en F. W. van Kessel. BEVALLEN van een zoon: 9 Juni: A. M. Kuin-Groen; 11 Juni: H. Hoek-van Vu ren. BEVALLEN van een dochter: 9 Juni: A. Bluijs-Uitzinger; 10 Jun.i: W. Habich-Al- ders; J. G. van den Berg-Dees; E. H. Tib- boel-Woerlee; J. Essers-Nijssen; J. Mulder van der Kooij; E. Kuipers-Bosma; J. Sant- Hommes; W. Horeman-Winkel; H. D. Weijer- Anema. OVERLEDEN: 9 Juni: H. J. Klein-Sonne- mans, 78 jaar, Kenaupark. De Jonge Kerk uit de bollenstreek heeft Zaterdag en Zondag een samenkomst gehad in het conferentie-oord Teylingerbos. Onge veer 65 jongeren namen aan deze conferen tie, die onder leiding stond van ds. J. A. van Boven uit Nieuw-Vennep doel. Om zes uur had de officiële opening plaats. Na de maal tijd werd door ds. Van Boven het onder werp „Vuile Handen" ingeleid. Hierna be sprak een forum verschillende vragen, ge volgd door een leerzame discussie. Zondagmorgen ging men gezamenlijk ter kerke in Bennebroek. waar ds. Kalf. Neder lands Hervormd predikant, voorging. Na de koffie werd door een viertal groepen uitge beeld. datgene wat de vorige avond gespro- kon was. Hoewel het weer het vergaderen buiten onmogelijk maakte, heeft dit aan het samenzijn geen afbreuk gedaan. Na de avond boterham werd door ds. Van Boven nog een korte avondsluiting gehouden, waarna men ieder voldaan naar eigen woonplaats trok. VANCOUVER (United Press). Zondag ochtend om elf uur plaatselijke tijd is op de internationale luchthaven Vancouver het vliegtuig van de Canadian Pacific Airlines geland, dat dc eerste vlucht in Westelijke richting via dc nieuwe Poolroute tussen Am sterdam en Canada heeft gemaakt. De vlieg- lijd van Amsterdam af was 18 uur. Er waren j 4,5 passagiers aan boord. Onder hen bevond zich mr. Eelco van Kleffens, de Nederlandse gezant in Lissabon, die de voorzittershamer j zal hanteren tijdens de herdenking van hel I tienjarig bestaan van de UNO. De herden- kingszitting die in San Francisco wordt ge- j houden en een week zal duren, zal op 20 Juni beginnen. Mr. Van Kleffens maakte de reis in gezel schap van zijn echtgenote en van de burge meester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly. Burgemeester d'Ailly zal alvorens naar Am sterdam terug te keren een rondreis maken door West-Canada. Overal in ons land. in alle districten van de vereniging „De Nederlandse Padvin ders", hebben de welpen (jongens van acht tot twaalf jaar) Zaterdagmiddag en -avond de rimboejacht gehouden. Dit feest voor de welpen geschiedde dit jaar in het gehele land gezamenlijk ter viering van het vijf en veertigjarige bestaan van de N.P.V. Voor het district Haarlem kwamen de ongeveer zeshonderd welpen met hun leidsters en leiders weer bijeen evenals dit jaarlijks op Hemelvaartsdag ge schiedt op het Vinkenveld op het terrein van de Amsterdamse Waterleiding duinen in Aerdcnhout. Met acht bussen werden alle deelnemers van de Tempe liersstraat af naar Aerdenhout gebracht en des avonds na acht uur ging de terug tocht op dezelfde wijze. Het spel, voorbereid door akela N. Lind van het Nationaal hoofdkwartier van de Nederlandse Padvinders in Den Haag, had de naam gekregen van wereldrimboe- jacht, omdat de welpen als horde een onderdeel van de groep tijdens het spel allerlei landen moesten uitbeelden. Om een voorbeeld van de aardigst ge vonden uitbeeldingen van de vierentwin tig landen te geven: Schotland, waar de padvinders rokken dragen, China, waarbij de welpen werkelijk op kleine Chineesjes geleken, Zwisterland, Oostenrijk, Indone sië, Mexico en vele andere volkeren en landen. Om kort na drie uur werd na het vlag- hijsen en het lezen van de welpenwet, de horderoep afgenomen door assistent hoofdkwartiers- en assistent districts commissaris, akela H. Weyburg. Daarna defileerden de welpen van de ruim twin tig hordes voor genodigden, een défilé dat werd afgenomen door O.P.V.A.D.C. J. Vermaas en de assistent districtscom missaris oübaas D. C. Knook. Vervolgens was het hoogtepunt van de rimboejacht aan de beurt, een tocht door Mowgli's rim boe, waarbij de landen vertegenwoordi gende hordes niet alleen iets presteerden op recreatiegebied met het land van her komst voor ogen, maar bovendien op drachten van allerlei aard moesten uit voeren evenals behendigheidsspelen en het meten van eikaars kracht in sportwed strijden. De Elfregihorde van de Menno Simonsgroep (onderdeel van de Verenigde Doopsgezinde gemeente in Haarlem) voerde onder leiding van akela J. van Bommel het spel „de opneming van Mow- gli in de horde" op, en vaandrig Jan van Thiel van de Duinzwerverstroep van de zelfde organisatie vertelde een van de jungleverhalen. Totemleertjes Voordat tegen half negen de thuisreis kon worden aanvaard kwamen allen nog eenmaal op het Vinkeveld om de vlagge- mast tezamen voor het uitreiken van de totemleertjes een blijvend geschenk als herinnering aan deze rimboejacht- en voor de eindhorderoep voor akela A. ten Have. Hierna sprak nog hopman ir. J. Pool, districtscommissaris voor het di strict Haarlem (omvattende Kennemer- Stond de eerste dag" van de wedstrijd IC NederlandIC Amerika kennelijk in het teken van vacantie-tennis, althans wat de buitenlandse spelers betreft, op de tweede dag, Zaterdag, was daarvan beduidend minder sprake. Zo hebben Larsen en Rose elkaar de zege in de eerste partij van de dag vrij fel betwist. Er was minder wind dan Vrijdag, waardoor het spel van de Australiër meer tot zijn recht kwam. In verscheidene games kwam Rose dan ook voor te staan, maar vreemd genoeg zag hij dan vaak toch geen kans om dc game op zijn naam te brengen. Rose kwam in de eerste set, na een 31 voorsprong van Larsen op 43, waarna Larsen zijn service op „love" won en toen ook verder geen game meer afstond, 64. Ook in de tweede set kwam Rose voor, met 41 en hoewel toen Larsen zijn sterke service op „love" won en door die van Rose wist heen te breken, liet Rose zieh de tweede set niet ontgaan. Hij won die met 63 en verloor de derde set en daar mede de partij met dezelfde cijfers. weer van goede kwaliteit was. Rose en Dehnert wonnen de eerste set met 64, De tweede set van de wedstrijd dus die op naam van 'de IC Nederland kwam. Ook in de tweede set bleek de combinatie Rose- Dehnert sluitender dan Larsen-Richarson:: 63 De stand na de tweede dag luidde: zevenéén voor de IC Amerika. De uitslagen van de eerste dag luiden: Richardson (IC Amerika) versloeg Rose (IC Nederland) 7—5, 6—4; Seixas (IC Amerika) versloeg Karamoy (IC Neder land) 64, 62; Larsen (IC Amerika) versloeg Dehnert (IC Nederland) 75. 63; Seixas en Richardson versloegen Dehnert en Worthington 62, 63. Verregende dag Zondag zouden er nog drie enkelspelen en een dubbelspel gespeeld worden, maai de regen stak een spaak in het wiel. Om vijf uur werd het droog en toen werd besloten nog een heren dubbelspel te spe len om drie gewonnnen sets. Dit dubbelspel heeft heel veel goed ge maakt. Seixas en Larson speelden tegen Rose en Worthington, een partij dus van twee Amerikanen tegen twee Australiërs, zij het dan ook dat de laatsten voor Neder land uitkwamen. De trage baan en zware bal ten spijt is er in dit dubbelspel uitste kend gespeeld. Larson aan de ene en Worthington aan de andere kant waren de grote figuren hoewel Seixas en Rose wei nig of niet voor hen onderdeden. Rose leefde zich weer uit in uitstekende vollies, terwijl listig als altijd Larson heel wat punten scoorde, waarbij de Australiërs door het midden nog wel eens werden ge passeerd. Zij wonnen de eerste set met 63, verloren de tweede set na een zeer spannend verloop met 1311, en de derde met 61. Zij brachten de vierde set weer met 63 op hun naam en wonnen de laat ste set met 61 en daarmede de partij, welke het opgetogen publiek tot het einde in spanning en bewondering had gehouden. De eindstand- van deze driedaagse wed strijd is achtéén voor de IC Amerika. Dehnert heeft in zijn partij tegen Richard son uitstekend gespeeld. Zijn service was sterk evenals zijn volleren en was zijn smash van dezelfde kwaliteit geweest, dan had hij misschien de jeugdige Amerikaan een set kunnen afdwingen. Driemaal won Dehnert zijn service in de eerste set welke tenslotte door Richardson met 64 werd gewonnen. In de tweede set is Dehnert heel dicht bij setpunt geweest. De Neder lander speelde toen heel goed, had een juiste lengte van en controle op zijn drive, durfde naar voren te gaan en had daardoor vaak succes, maar nadat een vol ley enkele centimeters naast de lijn be landde, was het gebeurd. Richardson voer de het tempo op, zette de Nederlander onder een stei-ke pressie en toen werd de nauwkeurigheid van Dehnerts slagen minder en werden de missers talrijker. Van 52 voor Dehnert werd het 75 voor Richardson; zes-nul dus voor Amerika. Aardige partij Ook tegen Worthington kwam Seixas. nog steeds tobbende met een wat pijnlijke schouder, niet tot zijn sterkste spel. Nu maakt het spel van Seixas geen spectu- calaire indruk. Het is rustig, maar sterk beheerst en nauwkeurig. Het is overigens een aardige partij geworden, waarin Worthington de Amerikaan uitstekend partij heeft gegeven en vooral met zijn ser vice nogal een succes had. Maar de nauw keurigheid van zijn slagen deden de ba lans toch steeds weer naar de zijde van Seixas doorslaan 86; 64. Goed dubbelspel Met het dubbelspel tussen Larsen en Ri chardson tegen Rose-Dehnert werd de tweede dag van de wedstrijd besloten. Veel beter dan in de dubbel van Vrijdag trok Dehnert zich aan het spel van zijn mede spelers op, terwijl ook nu zijn service land ten Zuiden van het Noordzeekanaal) van de N.P.V. Hopman Pool deelde de prijzen uit. die de welpen individueel en de hordes dit jaar hebben gewonnen met de beste prestaties voor de in de week na Pasen gehouden landelijke actie „Een heitje voor een karweitje". Van de hordes behaalden achtereen volgens de eerste tot en met derde prijs (achter de naam de gemiddelde opbrengst per jongen): de Buffalo's uit Zandvoort (f 6.86), de Kennemers uit IJmuiden (f 4.23) en de Elswoutgroep te Bloemen daal (f 4.14). De beste individuele presta ties werdén behaald door de welpen M. Hoole, Rode Pijlgroep te Bloemendaal met een bedrag van f 29,10, H. van Galen van de Bakenessergroep met f 21.79 en B. Commelter van de Pieter Hasselaergroep met f 20.10. Deze jongens kregen waarde bonnen van respectievelijk tien, zeven en een halve en vijf gulden. Wat zijn welpen? Velen zullen meestal de in de padvin dersbeweging en speciaal bij de welpen gehoorde namen met een schouderophalen aanhoren. Over dit weipenwerk schreef onlangs hopman H. Ph. H. Plevier, in Haarlem, assistent hoofdkwartierscom missaris van de N.P.V. voor geestelijke training: „Lord Baden Powell stichtte in 1916 de welpentak als onderdeel van de padvindersbeweging om de jongens voor te bereiden op de latere verkennerstijd. Er werd daartoe een geheel eigen metho de ingevoerd. Het spel van Rudyard Ki pling vond veel aftrek. De welpen spelen het spel met zoveel enthousiasme, dat ze maar met moeite hiervan kunnen scheiden als zij de twaalfjarige leeftijd bereiken. Het weipenwerk is echter geen doel op zichzelf, bij een evenwichtig werken van de horde zal de overgang op elf of twaalfjarige leeftijd aan de verlangens van de jongen beantwoorden. Zeker als de aangegeven methoden juist worden toege past. Het weipenwerk is aangepast aan de wereld van de kleine jongen zelf". Zondag was het 25 jaar geleden, dat de heer G. A. Tiemeijer, hoofd van de Craye- nesterschool te Heemstede, in dienst van het onderwijs trad. Na enige jaren als onderwijzer aan de Bronstceschoo! verbonden >e zijn geweest, werd hij in 1939 onderwijzer aan de school, waarvan hij sinds 3 December van het vorige jaar het hoofd is. Met het oog op de drukke examen- en overgangstijd vindt de officiële viering van het jubileum op Maandagmiddag 18 Juli plaats. Zowel het gemeentebestuur als de ouder commissie hebben er prijs opgesteld reeds op de dag zelf van dit zilveren jubileum van hun waardering jegens de heer Tie meijer te getuigen. Daartoe hebben de wethouder van On derwijs, de heer H. D. Disselkoen, en na mens de afdeling onderwijs der gemeente secretarie de heer A. G. Zijlmans alsmede de voorzitter en de secretaris van de oudercommissie, mr. G. W. F van der Valk Bonman en de heer H. van den Briel, zich naar de woning van de jubilaris begeven om hem met een paar hartelijke woorden en een bloemenhulde „op voorschot" te complimenteren. Toen onlangs de 35-jarige ongehuwde boekhoudster van een firma in Hilversum ziek werd, bleken diverse bescheiden aan haar administratie te ontbreken. Dit was voor haar patroon aanleiding een onderzoek te laten instellen, waarbij kwam vast te staan, dat de vrouw, die al sinds 1946 in dienst is. in de loop der jaren de firma voor enige tienduizenden guldens door verduis tering benadeeld heeft. Uit dit. eerste on derzoek. dat de recherche met behulp van het Centraal Girokantoor heeft uitgevoerd bleek dat over de laatste vijf jaar 20 mille is verduisterd. De vrouw paste een methode toe. die bij enige controle direct zou zijn ont dekt maar zij genoot het volle vertrouwen Zij stortte gefingeerde uitgaven op haar eigen gironummer en zodra de afschrijvings. biljetten binnenkwamen. veranderde zij deze niet behulp van een radeermesje. Dan wijzigde zij hel gironummer en zette daar voor het nummer van een firma, waarvoor de storting zogenaamd bedoeld was, in de plaats. De vrouw is voor de officier van jus titie te Amsterdam geleid Omtrent het motief zeide de politie nog geen medede lingen te kunnen doen. Het officierskruis in de orde van Oran je Nassau is uitgereikt aan moeder AnseJma (mejuffrouw M. J. van Vugt), algemeen overste van de congregatie der zusters Fran ciscanessen van Bennebroek. De uitreiking geschiedde in het St. Antoniuskloosler, dal Zaterdag precies honderd jaar bestond. De nieuwe jachtwet zal in werking tre den op 15 Juni a.s. Ook is een besluit ver schenen ter uitvoering van artikel 15 van de Jachtwet, houdende nadere regelen in zake de wijze van aanvragen, de afdoening der aanvragen en het intrekken van jacht- acten, het beroep tegen weigering en in trekking van jachtacten en de inlevering van jachtacten. Op de bijeenkomst van de uitvoerende raad van de Internationale Vereniging van Gemeenten te Frankfort is besloten om het dertiende internationale congres in 1957 in 's-Gravenhage te houden. De eerste promotie aan de Zevende Fa culteit die der politieke en sociale weten schappen der Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam zal op Dinsdag 14 Juni ge schieden. Des middags om vier uur zal de heer R, N, Chowdhuri, Jaipur (India) zijn proefschrift getiteld: „International Manda tes and trusteeship systems: a comperative study", verdedigen. Als promotor zal optre den professor A. J. P. Tammes. De ongehuwde monteur Schipper, af komstig uit Enschedé en werkzaam bij een Hollandse constructiefirma uit Leiden, is in de nacht van Zaterdag op Zondag tijdens montagewerkzaamheden in de zeverij van de steenkolenmijn „Laura" te Eygelshoven vier meter naar beneden gevallen. S. kwam terecht in een kolenwagon. In de loop van Zondag is hij in het ziekenhuis te Heerlen aan de verwondingen overleden. De vereniging Nederland-Amerika-ïn- stituut heeft in de Groote Club te Amster dam haar jaardiner gehouden, waar als ere gast aanwezig was de heer Luther H. Evans, directeur-generaal van Unesco te Parijs, die een toespraak hield over „The work of Unesco", Op de hoek Keizersstraat-Parallelweg te Winterswijk is Zaterdagmiddag de 7-jari- ge I-Ienkie Klooster, die naast zijn vriendje fietste, door een vrachtauto overreden en op slag eedood. De N.V. Koninklijke Hollandsche Lloyd heeft opdracht gegeven aan de werf „Blohm und Voss" te Hamburg voor het bouwen van 2 vrachtschepen met passagiersaccom modatie. elk ruim 10.000 ton, met een dienst- snelheid van 16 tot 17 mijl. Het verstrekken van deze opdracht aan de werf werd mede bepaald door de gunstige leveringstijden. Oplevering zal kunnen plaatsvinden Novem ber 1956 resp. Februari 1957. HAARLEM EN OMGEVING Gouden jublieum. Op 15 Juni hoopt de heer J. Hoogewerf, wonende Leirtsevaart 30 te Vogelenzang, het feit te herdenken dat hij 50 jaar in dienstbetrekking is bij de familie Teixeira de Mattos te Aerdenhout. Padvinders-bandconcours. Het jaarlijk se concours voor padvindsters- en padvin dersbands wordt dit jaar op Zaterdag 9 Juli in Utrecht gehouden. Hieraan nemen de drumbands deel van de vier padvindersorga nisaties. de vereniging De Nederlandse Pad vinders en de Verkenners van de Katholie ke Jeugdbeweging bij de iongens en het Ne derlands Padvindsters Gilde en de Neder landse Gidsen Beweging bij de meisjes. Op dit concours zal ook Haarlem door een of meer bands vertegenwoordigd zijn. Geslaagden. Drie onderwijzeressen aan kleuterscholen in de gemeente Bloemendaal hebben dezer dagen met. goed gevolg het in Haarlem gehenden examen afgelegd voor de acte B (volledige bevoegdheid) Het zün do dames N. Butter te O verveen en E. H. Tjassens Keiser te Haarlem, heiden leer krachten van de in de villa „Bloemenheu vel" gevestigde onenhare kleuterschool voor Overveen. en mejuffrouw P. E. Meenhorst te Haarlem, onderwijzeres op ..Kleuterdiiin" aan de Juliana van Stolberglaan in Aer denhout. Open Deur. Voor de zomermaanden beginnen wordt door het Open Deurcomité in Bloemendaal nog eenmaal een Onen Deurdienst gehouden in het gebouw „Ma- ranatha" aan de Donkerelaan. Ds. J. T. Wiersma. hervormd predikant te Wassenaar, zal on Vrijdag 17 Juni spreken over het on- drewern: „Heeft God de wereld geschapen?'' Mej. Ch. Alphensar zal als vioolsnliste mu zikale medewerking verlenen aan d"ze Open Deurdienst, die om ha'f nerren begint. Geen spreekuur. De Heemsteedse wet houder van Onderwijs en Volksgezondheid, de heer H. Disselkoen. is deze week verhin derd spreekuur te houden. Vow-tonic geen spreekuur. De Haar lemse wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvestnig, de heer W. F Hnppé, zal wegens vaoantie op Donderdag 30 Juni voor het eerst weer snreekuur houden. Mr. ,T. C. C. W. H'iszeler, wethouder van Snc'ale Zaken en Huisvesting in de ge- mepnte Bloemendaal, is Dinsdagavond ver hinderd ziin snreekuur te houden. Eerste prïis. On het concours le Sche- veningenv op Zaterdag 11 Juni. uitgeschre ven door',,Ars Nova", behaalde hot gemengd koor „Ons C-onnegen" uit Haarlem onder leiding van de heer Jan Hensen in de eer ste afdeling een eerste prijs met 336 punten. Naar wij nader vernemen omtrent het koninklijk bezoek op 8 Juli aan IJmuiden, waar de koningin op de kop van de vissers- haven het vissersgeüenkteken zal onthul len, ligt het in de bedoeling dat de koningin over hel zij kan aal C, dus uit de richting Amsterdam de gemeente Velsen zal binnen komen. Zjj wordt daar omstreeks half twaalf per auto verwacht. De onthulling van het monument heeft iets voor twaalf uur plaats en half één zal de koningin zich aan boord van het nieuwe hospitaalkerkschip „De Hoop" begeven teneinde zoals is gemeld door het hij sen van de vlag „De Hoop" in dienst te stellen. Onmiddellijk daarna zal het hospi- taalkerksehip zee kiezen voor de vaartocht naar Schcveningen. Als het weer te slecht is zal „De Hoop" slechts een korte trip buiten de pieren maken en keert de ko ningin per auto terug. Voorts ligt het in de bedoeling dat, voor afgaande aan de onthulling, burgemeester mr. M. M. Kwint een kort welkomstwoord spreekt, na de onthulling zal de koningin een krans leggen aan de voet van het beeld. Het ligt in de bedoeling de onthullings plechtigheid zelve het karakter van een herdenkingsdienst voor de omgekomen vis sers te geven, zodat er geen redevoeringen in liet programma worden opgenomen. De familieleden van omgekomen vissers zullen de plechtigheid van zeer nabij kunnen bij wonen. De IJmuider Harmonie zal de plech tigheid met gewijde muziek opluisteren. Van de hand van een zekere Kevin Devli- naui is in de „Sunday Press", het blad van de oppositiepartij van De Valera, een artikel over zes kolommen verschenen, waarin wordt aanbevolen een studiegroep bestaande uit vakverenigingsleiders en werkgevers op staatskosten voor een iaar naar Nederland te zenden om daar te zien „hoe men door samenwerking tussen vakverenigingen, rege ring en werkgevers de wereld een voorbeeld zonder weerga geeft van wat een industriële gemeenschap kan bereiken". ..Daar wordt een afdoend antwoord gege ven op de Marxistische leuzen en dat voor beeld zou de Ierse industrie vrede en een nieuwe welvaart kunnen brengen", aldus de schrijver.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11