Panda en de Meester-Klokkenmaker Oud-ministu/ In't Veld: „Zet 5 jaar neven-bouwactiviteit stop Lekkend reserve-benzineblik oorzaak van autobus-ramp Wereldnieuws Zangfeest in het Rijkenspark De radio geeft Dinsdag Johannishus ligt in Schiedam Wijzigingen „Eutupia" CVP wenst deel te nemen aan verkiezingen „Sluisweg" 16 Juni open College van beroep voor het bedrijfsleven Gaasterland vast tussen de pieren J MAANDAG 13 JUNI 1935 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nationale Woningraad houdt 2-daags congres Kerkelijk Nieuws Massale kooruitvoering op Woensdagavond LAST VAN DIARRHEE? Benoemingen Kon. Ned. Academie van Wetenschappen Acht doden gevonden Examens Herfstcongres moet beslissen Ramp te Osnabrück: 2 doden, 19 gewonden Westerling is misdadiger in ogen van Masjumi Adenauer betuigt deelneming Heringa Wathrich Machine weigerde Drie slepers trokken schip bij tweede tij weer vlot <€ccU ió het zo K. EEN OPGAVE J J Op de tweede das van de algemene leden vergadering van de Nationale Woningraad te Groningen is Zaterdag de huisvesting van voormalige krotbewoners en de taak van de woningbouwcorporaties besproken. De bur gemeester van Opsterland, de heer W. Harmsma. hield allereerst een inleiding over dit onderwerp. Na hem sprak de secretaris-penningmees- ler van de Algemene Woningbouwvereniging, ie heer S. van der Galien, over de taak van de woningbouwvereniging ten opzichte van de huisvesting van voormalige krotbewoners. Op de eerste dag der vergadering hield oud minister J. in 't Veld een rede over de wo ningbouw, waarin hij een krachtig pleidooi hield voor het niet meer in uitvoering bren gen van bouwwerken, die niet direct bijdra gen tot opheffing van de woningnood. Hij noemde o.a. stadhuizen, schouwburgen, poli- tiebureaux. De heer W. Harmsma wees op de vele ver anderingen sinds de vooroorlogse periode wat betreft de behoeften, woningvoorraad, bouw prijzen e.d. Primair is thans het nijpei wo ningtekort waardoor de gedachte opkomt eerst voldoende woningen te bouwen en dan te gaan denken aan krotopruiming. Dat er niettemin aandacht is voor de krotopruiming, komt voor een deel omdat de oude woningen aan het eind van hun krachten zijn. De spre ker constateerde dat het loon- en inkomen- peil sterk zijn gestegen in vergelijking met de vooroorlogse periode, en hij wees er onder meer op dat het tekort aan landarbeiders deels zijn oorzaak vindt in het feit, dat zij gezien de hogere levensstandaard geen ge noegen meer nemen met slechte woningen. De heer S. van der Galien zei dat zonder meer niet iedere krotbewoner te plaatsen is in de woningen van de woningbouwvereni gingen. De categorie van a-sociale gezinnen zal door het gemeentelijk apparaat geholpen moeten worden. Spreker onderscheidde in zijn betoog de financiëel zwakke en de sociaal zwakke gezinnen. Voor wat betreft de finan ciëel zwakken bepleitte hij waar nodig finan ciële steun en het eisen van stipte huurbeta ling. De sociaal zwakken hebben in vele op zichten steun nodig. De spreker zei slechte ervaringen te hebben opgedaan bij het plaat sen van deze gezinnen tussen de andere be woners. Hij was voorstander van het onder brengen van deze gezinnen in complexen, een soort ..doorgangshuizen", in de onmiddellijke nabijheid van de andere bewoners. Huisves- ADVERTENT1E Want Silvlfix bevat Puur Sil- vikrin. de na tuurlijke haar- voeding! Het verfraait het haar. geeft mooie diepe glans en houdt het haar de hele dag keu rig in orde. Voor het haar van Gentlemen ting alleen is niet voldoende, ook met con tacten met de gezinnen via maatschappelijke werksters is nodig. De heer Van der Galien vond. dat bij de bouw van deze „doorgangs woningen" rekening moest worden gehouden met de bewoners wat betreft grootte, ver langens e.d. Hij wees ten slotte er op dat er op gelet moest worden dat die gezinnen, die onder invloed van maatschappelijke werk sters en anderszins op hoger peil gebracht zijn. naar andere woningen van de vereni ging overgebracht worden, opdat er een ge leidelijke „doorstroming" in deze complexen wordt verkregen. Ned. Herv.Kerk Benoemd tot hqlppred. te Zeist G. W. K. Hugenholtz, em. pred. en ziekenhuispred. te Amersfoort. Geref. Kerken, art. 31 K.O. Bedankt voor Houston (Canada) W. Boes- senkool te Capelle a. d. IJsel. In het Rijkenspark te Santpoort wordt Woensdagavond, onder leiding van de, mu zikale adviseur Leo Mens, een openlucht- zanguitvoering gegeven door kerk- en evangelisatiezangkoren. Hieraan wordt deelgenomen door het „Ned. Herv. Kerkkoor" IJmuiden, Evange- lisatiekoor „Asaf" Haarlem, Dubbel ge mengd Kwartet Hoofddorp, Evang.zang- koor „Eben Haëzer" Haarlem, Santpoorts Kinderkoor, Gemengd Kwartet „Melodia" Santpoort, Geref. Evangelisatiekoor ,,Ma- ranatha" Haarlem, Herv. Wijkkerkkoor Velsen Noord, Christ. Gemengd Koor „Sur- sum Corda" IJmuiden, Geref. Evangelisa tiekoor Beverwijk, Christ. Gemengd Koor Hoofddorp en Ned. Hen'. Kapelkoor Sant poort. In totaal doen 450 zangers mee en niet alleen, dat de verschillende koren hun prestaties zullen laten horen, ook het pu bliek zal ingeschakeld worden: het wordt de gelegenheid geboden zijn talenten te to nen. ADVERTENTIE WITTE TABLETTEN iegen maag- en darmstoornissen Bij Koninklijk Besluit zijn bekrachtigd de benoemingen van: prof. dr. ir. W. P. A. van Lammeren en prof. dr. B. G. Ziedses des Plantes tot leden van de Koninklijke Neder landse Academie van Wetenschappen, afde ling natuurkunde. Prof. dr. C. Heymans werd tot buitenlands lid benoemd en tot correspon dent dr. W. H. van den Bos, dr. I. de Haan, dr. E. den Tex en prof. dr. D. de Waard. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de vrouw, 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Amusementsmuziek. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.30 Lichte muziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.45 Zang. 14.00 Gevarieerde muziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Regeringsuitzending: Rijks delen overzee: Het cultureel centrum Aruba. 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Militair orkest. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichte muziek. 19.30 Avondgebed en liturgische ka lender. 19.45 Platen. 20.30 Platen. 20.40 Ac tualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Uit het Boek der Boeken. 21.15 Radio Pbilhar- monisch orkest en soliste. In de pauze: Nieuw leven in de kerk van Frankrijk, causerie. 22.30 Viool en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.15 Kookpraatje. 11.30 Alt en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Me- tropole-orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen of platen. 13.20 Lichte muziek. 13.55 Koersen. 14.00 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Volksliedjes. 15.15 Strijkkwartet. 15.45 Brie ven aan emigranten. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Orgel en viool. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 Vraaggesprek na afloop van Congres van de Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond. 18.40 Platen. 19.00 Paris vous parle. 19.05 Amateurprogramma. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Journaal. 20.15 Gevarieerd programma voor de mili tairen. 21.00 Adriaan en Olivier, hoorspel. 21.15 Dansmuziek. 21.35 't Begon met het slot. hoorspel. 22.05 Mezzosopraan en piano. 22.30 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 New oYrk calling. 23.20 Platen. 23.45—24.00 Platen. TELEVISIE (KRO) 20.15 Actualiteiten, wereldvisie cn weer- overzicht. 20.35 Film. 21.00 Pauze. 21.1022.15 Mvsteriosa. TV-spel. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 15.45 Platen. 16.02 Orgel. 16.30 Omroep orkest en soliste. 16.45 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Gevarieerde muziek. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 De zandloper. 21.00 Om- roep-orkest en solide. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00--2.30 Nieuws. Feiten van de dag. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 76 m.). Zaterdagmiddag om vier uur is het Zweed se tankschip „Johannishus" aan de boeien te Schiedam vastgelegd. Aan boord zijn acht slachtoffers van de ramp gevonden. Langs de Nieuwe Waterweg hingen tal van vlaggen halfstok. De sleep heeft de af stand Hoek van HollandSchiedam, onge veer 15 mijl, afgelegd in vijf en een half uur. De snelheid bedroeg twee tot vier mijl per uur, afhankelijk van het aantal sleepboten, dat tenslotte zeven bedroeg. In Maassluis. Vlaardingen en Schiedam hadden zich honderden kijkers langs de Waterweg opgesteld om de trieste stoet te zien voorbijvaren. De „Johannishus" zal nu eerst het restant van de lading moeten lossen, dan moet het schip gereinigd worden en pas daarna zal het gerepareerd kunnen worden. Huiswaarts (United Press.) Zes Zweedse leden van de bemanning van de „Johannishus" zijn per schip onderweg naar hun land. Zij ver trokken uit Tilbury (Engeland) met het Zweedse passagiersschip „Saga" naar Gö- teborg. De andere 17 geredden, allen Duitsers, keren ook in de komende dagen naar hun land terug. Aan de Rijkskweekschool te Haarlem zijn geslaagd voor de acte handwerken de dames E. Groen te Aerdenhout, H. Hoek man te-Haarlem. M. Klunder te Haarlem, C. Spaargaren.te Aalsmeer. C. M. Stevenhagen te Haarlem en M. Visser te Velsen. Utrecht: Doctoraal-examen rechten: A. W. Vogt te Blaricum, W. P. van Sikkelerus (cum laude) te Rotterdam, H. J. van Ros malen te Bilthoven. Semi-arts examen: H. J. Buiting te UtVecht. J. H. J. Drenth te Kerkrade, J. F. M. de Groot te Tilburg, P. C. Lakerveld te Utrecht, F. J. A. Prop te Utrecht. Arts-examen: B. E. A. M. Janssens te Moergestel. J. Riemer te Arnhem, F. Ton te Utrecht. Kerkelijk examen: G. S. Schin kel te Scherpenzeel. H. H. van der Neut te Amersfoort, J. Leij te Rotterdam. Candi- daats-examen sociale geografie: pater C. A. J. M. Eijl te Utrecht. Doctoraal-examen so ciale geografie: W. P. van Nieuwehuizen te Utrecht. Nijmegen: Candidaatsexamen Frans: mej. Th. W. A. van Drunen (Eindhoven). Doctoraalexamen Frans: P. H. Swelsen (cum laude, Heerlen) en F. Eijkhout (cum laude, Nijmegen). Candidaatsexamen rechten: C. A. Rosheuvel (Curagad) en C. G. L. Plomp (Nijmegen). Leiden: Doctoraalexamen II genees kunde: J. M. Donk te Breda. J. G. van Hoorn te Rotterdam, M. L. Megdal (U.S.A.), R. Portheine te Velp en R. S. Tulchin (U. S. A.i. Semi-arts examen: mej. A. M. Th. Kerstjens te Voorburg, mei. J. van der Mei te Leiden en de heren G. Th. A. M. Bots te Dordrecht, R. W. M. Buers te Leiden en L. A. H. Hogenhuis te Venlo. Arts-examen: D. D. Goldberg (U.S.A.), W. F. van Klave ren te Den Haag. R. U. Mekking te Leiden en A. H. C. van Senus te Rotterdam. Docto raal-examen Nederknds recht: A. J. v. d. Steur te Rotterdam. J. A. Nagtegaal te Voor burg en J. J. Nouwen te Rotterdam. Candi daatsexamen godgeleerdheid: J. D. Kila te S lied recht. Met betrekking tot het als onderdeel van „Eulopia" rondom de Koepelkerk te Arnhem gestichte vermaakscentrum heeft overleg tussen het stichtingsbestuur „Parijs in Arn hem" en het kerkbestuur der Ned. Hervorm de Gemeente er toe geleid, dat enkele wijzi gingen zijn aangebracht in de opzet van het bouwsel. Dit is geschied om bezwaren die er tegen bestonden te ondervangen. In de laatste raadszitting waren deze door de CHU-fractie naar voren gebracht. De veranderingen heb ben Zaterdag haar beslag nog gekregen. Ter voorbereiding van het in het najaar te houden congres werd op Zaterdag 11 Juni te Utrecht onder leiding van de voorzitter van de Christelijke Volkspartij, de heer J. Hindriks een besturenconferentie gehouden. In deze vergadering werd uitvoerig verslag gegeven van de op verzoek van het hoofd- Dit is wat er overbleef van het intérieur van de autobus die, met 43 Nederlandse schoolkinderen als passagiers, in Osnabriick in brand vloog. Twee kinderen ver loren bij deze brand het leven, 19 werden geivond. Toen de brand ontdekt weri konden door snel optreden van een Duitse garagehouder en de buschauffeur alle kinderen op tivee na uit de bus gered worden. De twee omgekomen kinderen waren beiden 14 jaar oud. Bij de ramp te Osnabriick waar een autobus uit Vrièzenveen met 43 kinde ren van het Hervormd Jeugdkoor uit Den Ham en vier volwassen begeleiders Zaterdagmorgen om kwart over negen vava in brand vloog blijken niet vier maar bestuur van "d"e CV TL ge h oud e n bespre - twee kinderen het leven te hebben ver- kingen met de Christelijk Historische Unie en de Anti-Revolutionnaire partij. De vergadering heeft als haar oordeel uitgesproken, dat van de besturen van deze beide partijen geen daadwerkelijk initiatief is te verwachten om binnen afzienbare tijd te komen tot eenheid van de protestanten op politiek terrein; dat dit eensdeels een ge volg is van onwil, maar andersdeels en wel in belangrijke mate een gevolg is van de berustende houding van de leidinggevende personen in deze partijen; dat de practische politiek van de Christelijke partijen nog steeds als een voortzetting van de vooroor logse koers moet worden beschouwd en dat daarin geen noemenswaardige verandering is te verwachten; dat de Christelijke par tijen nauwelijks beroerd worden door het feit dat ongeveer 200.000 protestantse kie zers hun stem uitbrachten op een niet- Christelijke partij en in het algemeen niet zien of willen zien, dat het merendeel dit heeft gedaan op grond van de practische politiek der Christelijke partijen; dat een heid zonder koersverandering als een ramp voor ons volk wordt gezien en wederom voor velen een aanleiding zou zijn de Christelijke partijen te verlaten; dat „een heid" en voorts ook een werkelijk Chris telijk sociale politiek alleen kan worden bereikt door de Christelijke Volkspartij. De vergadering besloot om deze redenen haar actie voor eenheid en koersverande ring krachtig voort te zetten en voorts aan het komende congres voor te stellen in 1956 aan de kamerverkiezingen deel te nemen. De Rijkswaterstaat deelt ons mede, dat Donderdagmorgen, 16 Juni, de over de slui zen te IJmuiden aangelegde bruggen voor het verkeer van personenauto's zullen wor den opengesteld. Voor het aangeven van de nieuwe routes heeft de A.N.W.B. 32 richtimgs- en voor lichtingsborden geplaatst, zoals vrij al eer der meldden. Het voornemen bestaat deze borden alle van een eigen verlichting te voorzien, zodat ook bij duisternis een snelle oriëntering mogelijk is, waarmee, zo meent de bond, de verkeersveiligheid tevens is gediend. DJAKARTA (Pia> In de ogen van de Masjumi is Westerling een wrede misdadi ger, die de zwaarst mogelijke straf dient te krijgen. Dit heeft het parlementslid en lid van het bestuur van de Masjumi mr. Jusuf Wibisono verklaard naar aanleiding van be richten, dat Westerling van plan zou zijn naar Ceram te gaan. Indien hij in handen ioren. Het zijn de twee 14-jarige meisjes Jantje Kosters en Ineke Ileikens. Levensgevaarlijk gewond waren de veer tienjarige Alie Schutmaal en de vijftien jarige Jantje Vrijlink, de twaalfjarige Henk Leeuwis. de twaalfjarige Gerrit Pod- de en de dertienjarige Jan Ardesch, allen uit Den Ham. Zeer ernstig gewond, maar niet in levensgevaar verkerend, bleken te zijn de volgende jongens: de twaalfjarige Fredrik Jan Koskamp, de vijftienjarige Gerrit Jan Kelder, de twaalfjarige Bertus Podde. de vijftienjarige Cor Snel, de vijf tienjarige Henk Rensink. de twaalfjarige *Frederik Jan Dalvoorde en de vijftien jarige Martje Kremer, en de volgende meisjes: de dertienjarige Dini Marsman, de^ dertienjarige Ilenny Stokvis, de der tienjarige Gezina Vrijlink, de veertien jarige Herma Jansen en de zestienjarige Ilenny Bloemendal, allen uit Den Ham. Licht gewond bleken het zestienjarige meisje Henny Kelder, het dertienjarige meisje Hendrika Voort, de 52-jarige heer Jacob Gorter, hoofd van de hervormde school te Den Ham die optrad als reisleider van het Hervormd Jeugdkoor, en de chauf feur. de heer Anton Ileuver, allen uit Den Ham. Ongedeerd bleven 22 kinderen. Het gezelschap was Zaterdagmorgen om streeks vijf uur uit Den Ham vertrokken om een uitstapje van een dag te maken naar het Teutoburger-woud. Toen de auto bus door Osnabrück reed bemerkte een Duitse employé van een tankstation dat er vlammen en rook aan de achterzijde uit de bus sloegen; hij waarschuwde de chauf feur. Het is gebleken dat zich enige blikken benzine onder de achtef-bank in de bus bevonden. Eén van deze blikken was, door onbekende oorzaak, niet gesloten. Er is, zo neemt men aan, benzine uitgelopen die de vloer van de bus heeft doordrenkt en door die vloer op de, uiteraard hete, uitlaat is gedruppeld. Daardoor ontstond de brand. Zaterdagmiddag omstreeks vijf uur is de burgemeester van Den Ham. de heer U. Bramer, met ouders van de omgekomen en in levensgevaar verkerende kinderen in Osnabrück aangekomen. Om circa half- zes bevond de heer Bramer zich bij de on gedeerd gebleven kinderen, die allen zeer onder de indruk waren. De heer Bramer heeft verklaard niets dan lol' te hebben voor de wijze waarop van Duitse zijde hulp is en wordt verleend. De gewonden zijn voor het merendeel opgenomen in het stadsziekenhuis van Os nabrück, enkelen bevinden zich in het Ma- rien-hospitaal. De 22 niet-gewonde en 2 lichtgewonde kinderen zijn Zaterdagavond om hali'-elf autobusongeluk in Osnabrück uitgespro ken. Het telegram van dr. Adenauer luidt: „Diep bewogen heb ik vernomen van het ongeluk in Osnabrück, waardoor op een verschrikkelijke manier het vacantiereisje van 43 Nederlandse kinderen een einde nam. Ik doe uw excellentie mijn oprechte deelneming en mijn hartelijk medegevoel toekomen, ook voor de familieleden van de omgekomenen, alsmede voor de gewonden, die ik een spoedige genezing toewens". De West-Duitse minister voor het Ver keerswezen, dr. Hans Christoph Seebohm, heeft in een telegram aan de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, zijn medeleven uitgesproken. Politie-autoriteiten in Osnabrück heb ben verklaard dat de wens van de eige naars van de bus geld op benzine te be sparen de oorzaak is voor het ongeluk. De politie zegt dat de exploitant de bus ach terin vol had gezet met benzineblikken, om te vermijden dat de duurdere Duitse ben zine gekocht zou moeten worden. Drie der bussen lekten en toen de dampen in aan raking kwamen met de oververhitte rem- trommel, kwam het tot een explosie. In de toestand van de zwaargewonde kinderen is in de afgelopen nacht geen verandering gekomen. Volgens de dienst doende dokter in het Stedelijk Ziekenhuis bevinden zich vijf van de daaropgenomen Nederlandse kinderen nog steeds in le vensgevaar, de toestand van een hunner, een jongen, is zeer ernstig. Over de verdere ontwikkeling van de toestand der pa tiëntjes zou naar de mening van de dok ter pas over vijf a acht dagen een oordeel mogelijk zij. Twee van de kinderen, die in het „Marienhospitaal" verpleegd worden zijn buiten levensgevaar. De toestand van een derde kind is echter nog zeer ernstig. van Masjumi-leden valt, zal hij niet heel- jn Den Ham teruggekeerd, vergezeld van huids terug kunnen keren. Aangezien er misschien toch nog men sen zijn, die de Masjumi er van verdenken, in betrekking te staan met Westerling, heeft mr. Wibisono de staatsorganen verzocht in binnen- en buitenland een zo uitgebreid mogelijk onderzoek in te stellen naar die betrekkingen. Dit zal ongehinderd kunnen worden gedaan, daar de Masjumi op het ogenblik niet in de regering is vertegen woordigd. aldus mr. Wibisono. burgemeester Bramer en ds. Labrie. De bondskanselier, dr. Adenauer, heeft in een telegram aan minister-president dr. W. Drees zijn diepe medeleven met het 42. Na veel gepeuter had Panda eindelijk twee poppen op hun plaats gemonteerd: een heraut en Vader Tijd. „Dat is dat", zuchtte hij. „Als ik ze nu goed met al die radertjes heb verbonden, zal de heraut op zijn trompetje blazen en Vader Tijd met zijn zeis de uren slaan". Hij schakelde het raderwerk in en wachtte in spanning af. In het inwendige van de poppen begon het te brommen. Langzaam, met schokkende bewegingen, hief de heraut zijn trompet op en Vader Tijd zijn zeis. „Ilé, alwéér fout", bromde Panda teleurgesteld, toen Vader Tijd zijn zeis aan de houten mond bracht, „Vader Tijd blaast op zijn zeis! En de herautBONG!, klonk het door de torenruimte, toen de heraut zijn trompet met een klap op Panda's harde bolletje liet neerkomen. en de heraut slaat de uren...", vervolgde onze kleine klok kenmaker duizelend. „Daar klopt dus weer niets van!" ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Bij Koninklijk Besluit zijn benoemd bij het College van Beroep voor het Bedrijfs leven tot lid, onder gelijktijdige aanwij zing tot voorzitter, mr. H. Bogaardt, voor zitter van het Scheidsgerecht voor de Voedselvoorziening en directeur van het Nederlandse Beheersinstituut; als lid: mr. J. In 't Veld, lid van de Centrale Raad van Beroep te Utrecht; mr. J. van Andel, tweede griffier van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; mr. J. Peters, rechter in de arrondissements-rechtbank te Am sterdam. Tot griffier is benoemd mr. F. W. ter Spill, secretaris van het scheids gerecht voor de voedselvoorziening. t Moordaanslag. De Frapse dagbladeige- naar Lemaigre-Dubreuil is Zaterdag avond bij zijn huis te Casablanca in Frans-Marokko door onbekenden ver moord. Verzoekschrift. Een petitie, ondertekend door 1.500 Amerikaanse medici is aan president Eisenhower gezonden. De art sen vragen wijziging van de federale veiligheidswetten, die volgens hen de onderzoekingen op medisch gebied in gevaar brengen. Op grond van deze wetten, aldus het verzoekschrift, is een aanzienlijk aantal geleerden, dat bezig was met onderzoekingen, door univer siteiten en ziekenhuizen ontslagen. Hillary. Sir Edmund Hillary, de „bedwin ger van de Mount Everest," heeft een aanbod aanvaard om de leiding op zich te nemen'van een expeditie van Nieuw Zeelanders naar het Zuidpoolgebied. De Nieuw Zeelandse expeditie vertrekt van de Momurdo-zeeëngte in de Ross-zee, terwijl een Britse expeditie als uit gangspunt de Wahsel-baai in de Wed- dell-zee zal hebben. Uitbarsting. De grootste werkende vul kaan in Japan, de 2500 meter hoge Asama.is Zaterdag voor de tweede maal in negen maanden tot uitbarsting ge komen. Het nabijgelegen plaatsje Ka- ruizawa, 125 kilometer ten Noord-Was ten van Tokio, werd met een dikke ais- laag overdekt. Rustig. Premier Eden van Groot-Brittariy- nië is Zondag 58 jaar geworden. Hi\ heeft zijn verjaardag rustig gevierd op1 zijn officiële buitenverblijf Chequers. Erfenis. Een negentienjarig meisje te Faenza in Italië heeft tien milliard lire geërfd van een vroegere officier van de Amerikaanse luchtmacht, die zij in 1944 had geholpen, toen deze met zijn para chute bij Faenza was geland nadat zijn bommenwerper door Duits luchtafweer geschut in brand was geschoten. Magnesium. De Amerikaanse luchtmacht heeft een prototype getoond van een nieuw jachtvliegtuig voor opleidings doeleinden, gemaakt van magnesium. Magnesium is sterker dan aluminium en twintig percent goedkoper. Voorraden. Het Amerikaanse departement van Landbouw voorspelt, dat de tarwe oogst der Verenigde Staten wegens droogte dit jaar dertien percent kleiner zal zijn dan die van het vorige jaar en 27 percent kleiner dan de gemiddelde oogst van de laatste tien jaren. Daar de Amerikaanse regering nog over aan zienlijke voorraden van vorige oogsten beschikt, is geen tarwetekort te vrezen. Tien. De Amerikaanse B-29, die Vrijdag avond in de Zwabische Alpen veronge lukte blijkt niet uit twaalf maar tien in zittenden te hebben gehad. Er zijn geen overlevenden bij het wrak aangetroffen. Vergiftigirfg. Vorige week hebben zich bij niet minder dan 1000 patiënten in een Zweeds krankzinnigengesticht bij Lund ernstige symptomen van voedselvergif tiging voorgedaan. Een tachtigjarige man is aan de gevolgen overleden. Medische deskundigen van de regering hebben een onderzoek ingesteld. Reuzendiamant. In de mijn Jagersfontein te Kimberley is een diamant van 57214 karaat gevonden. De diamant, die 2,5 x 5 x 2 cm meet, is niet geheel zuiver. Om kwart voor twaalf weigerde Zondag morgen van de 5100 ton grote vrachtboot .Gaasterland" (van de Koninklijke Hol landse Lloyd uit Amsterdam) tussen de IJmuider pieren de machine, waardoor het schip nabij de Noordpier vastraakte buiten de boeienlijn. Het heeft tot het opkomende water moeten duren, eer drie slepers de omhooggelopen „Gaasterland" omstreeks tien minuten over half zes uit haar netelige positie bevrijdden. Het schip, dat op de zanderige bodem vastraakte, kon zijn reis via dë Noorder- sluis naar Amsterdam voortzetten met in Bremen geladen stukgoederen. Aanvankelijk hebben de beide Wijsmul- ler-slepers „Nestor" en Hector" gepoogd de „Gaasterland" vlot te krijgen, maar dit lukte niet bij de 99 palm water, die er op het moment van de stranding tussen de pieren stond. Men kreeg daarna assistentie van Goeakoop's Winston Churohill" en bij het tweede tij kwam de omhooggelopen Amsterdammer vlot, nadat eerst uit de achtersteven water was weggepompt. ZOALS AFGESPROKENhebben we 10 stapeltjes van 10 munten, die ieder 10 gr. wegen,, althans behoren te wegen. Eén van de stapeltjes telt echter 10 valse munten van 12 gram ieder, waarna de vraag werd gesteld hoe het valse stapeltje kan worden aungcivezen door slechts éénmaal van de weegschaal gebruik te maken. Gemakkelijk is de opgave beslist niet, en er zijn altijd slimmerds die de moeilijkheden willen om zeilen, bijvoorbeeld door van ieder stapeltje één munt te nemen en dan te zien hoe ver de weegschaal doorslaat. Bij iedere eerste munt van elk sta peltje slaat de weegschaal dan 10 gram verder door en zijn ze aan Rei valse stapeltje aangekomen, dan blijkt de balans 12 gram te zijn doorge slagen. In het totaal hebben zij dan 102 gram afgewogen, echter in 10 étappes. En dat is de bedoeling niet, want elke étappe is een afzonderlijke weging, zodat een der gelijke oplossing helemaal niet aan de op gave beantwoordt. Neen, de oplossing is veel ingenieuzer en vereist werkelijk een dosis vindingrijk heid. Bovendien munt zij uit door een voud en élégance. Wanneer we n.l. van het eerste stapeltje één munt nemen, van het tweede twee, van het derde drie, en r~ zo vervolgens tot tenslotte het laatste sta peltje in zijn geheel wordt genomen, en zon derlij ke moleculen en atomen te we bevinden. Immers, wanneer alle munten hetzelfde gewicht van 10 gram hebben, moeten de 55 munten tezamen 550 gram wegen. Is het eerste stapeltje vals, dan bevindt zich dus onder de 55 munten één munt die 2 gram méér weegt dan de ver eiste 550 gram. Is het tweede stapeltje vals, dan zijn er tussen de 55 munten twee stuks die vals zijn, en bedraagt het over wicht 4 gram, is het derde stapeltje vals, dan is het over wicht 6 gram, enz. Door dus de 55 munten tezamen te wegen, van het ge wicht 550 gram af te trek ken en het verschil door 2 te delen, vinden we het stapel tje waarin zich de valse mun ten bevinden. Wijst de weegschaal dus 506 gram aan, dan weten we direct dat het achtste stapeltje vals is, bij 560 gram is het vijfde stapeltje de schuldige en bij 570 het tiende en laatste stapeltje. Méér dan 20 gram overwicht kan de weegschaal natuurlijk niet aanwijzen. Dit brengt ons in herinnering een vraag die geruime tijd geleden door een lezeres werd gesteld. Zij wil weten tot hoever de nauwkeurigheid van de fijnste weegappa- ralen gaat en of de fijnzinnigheid van de balansen onbegrensd, is, zodat we bij het bereiken van nog grotere nauwkeurigheid er tenslotte in zouden kunnen slagen af- we leggen deze 55 munten op de weeg schaal, dan kunnen we uit het totale ge- welk stapeltje zich de valse exemplaren wicht van dit aantal munten aflezen in gen. Dit laatste kunnen we met grote stel ligheid ontkennen. Maar natuurlijk zit er wel wat meer aan vast. Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2