Prachtig N.Ph.O.-concert Muzikale, folkloristische en gymnastische energie op E55 Bittere woorden bij tweede lustrum Bond van oud-illegale werkers Dit;jaar begint werk aan Spaarndamse sluis Amusante voorstelling in „De Leeuwerik" Braderie in Noord vanmorgen geopend Mr. J. E. Goudsmit is benoemd te Haarlem Linos" gaf concert in het Gymnasium Teleurstellingen in afgelopen tien jaar bleven niet uit Schildersbedrijf viert 18 Juni feest f Nieuwe brug breder Amateurtoneel Tien RMS-leiders dienen verzoek om gratie in Noordholland op Place Mondiale Haarlem vertegenwoordigd door „Zang en Vriendschap" Derde kantonrechter Kampioenen van HPC in Heemstede gehuldigd Caspar Broecheler zingi Autotocht voor ouden van dagen uit Heemstede Receptie Bond gemeente-ambtenaren hield provinciale dag Harmonie „St. Michaël" behaalde successen J. C. Cramer en Zoon bestaat een eeuw Noord-Oost-polder heeft 20.000 inwoners MAANDAG 13 JUNI 19 55 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Eenmaal per jaar concerteert het Noord hollands Philharmonisch Orkest in Castri- cum. De kunstkring „Elckerlyc" heeft reeds een zeer groot aantal belangstellenden voor deze uitvoeringen weten te interesseren, die in de plaatselijke veilinghal gegeven moeten worden, teneinde alle bezoekers te kunnen ontvangen. Voor de werken, die het orkest er ten gehore brengt, heeft men, zeer verstandig, geen „zware" nummers gekozen. Zaterdag avond opende Toon Verhey met zijn musici de uitvoering met Mendelssohn's „Hebri- den"-ouvert.ure. Deze compositie was een der vruchten van de reis naar Schotland, die de toen twintigjarige componist maakte. Zijn levendige fantasie werd vooral gegre pen door het bezoek aan het eiland Staf fa met zijn Fingalsgrot, die volgens de over levering bewoond zou zijn door de geest van een Keltische bard. De soms veeleisen de Mendelssohn was over zijn ouverture niet verrukt., Hij zei er van, dat deze mu ziek meer r/aar contrapunt dan naar mceu- HEDEN STAD EN STER Spaarndamse sl. De verenigde vergadering van Rijnland iheeft haar Junibi.jeenkomst tot het vast stellen van de rekening over 1954 in Spaarndam gehouden. Bij die gelegenheid hebben de leden de grote sluis bezichtigd met het oog op de grote werken, die daar aan zullen worden uitgevoerd en waaraan 7.0 mogelijk nog dit jaar zal worden begon nen. Er komt een nieuwe, bredere brug over ■de sluis, welke van nieuwe damwanden zal worden voorzien. De sluiskolk wordt daar door smaller, maar dat betekent geen ver smalling van de doorvaart, welke op twaalf nieter blijft. De Dijkgraaf heeft het overlijden her dacht van de oud-hoogheemraad de heer A. Buurman, de oud-hoofdingeland-plaats vervanger de heer A. B. Verkley en van de eerste machinist te Katwijk de heer Kooien. Lange tijd heeft de vergadering beraad slaagd over de bouw, op Rijnlands kosten, van een stroomduiker naast de Bodegraaf- sesluis. Deze duiker is bestemd te dienen ter verzekering van de afstroming op Rijn land van al het water hetwelk door de Enkele Wierikke te Goejanverwelle uit de Hollandse IJsel wordt ingelaten. Hierom trent heeft men tenslotte een voorwaar delijk toestemmend besluit genomen. Ook is Rijnland betrokken in grote ruil verkavelingsplannen. De -werken aan de noordzijde van de Oude Rijn, tussen de Zijl en de Does, zullen de verdwijning van enige boezemwateren medebrengen; want één hiervan is bestemd voor een nieuwe verbindingsweg vanaf de Rijksweg 4 a, en andere wateren zullen plaats maken voor wegen ten dienste van de ontsluiting van dit gebied. Maar het boezembelang laat dit niet toe, tenzij tegelijkertijd de Dwarswa- tering, tussen Does en de Zijl, op dubbele capaciteit wordt gebracht. De vraag was nu, of Rijnland hiertoe ook financieel zou willen medewerken, door besparing op bij dragen voor polderkaden langs de te dich ten wateren te verkrijgen voor dit werk te bestemmen. Deze vraag is door de vergadering toe stemmend beantwoord, maar zij zou wel gaarne over de ruilverkavelingsplannen uitvoeriger worden ingelicht, hetgeen de dijkgraaf heeft toegezegd. Voorts zijn de gebruikelijke administra tieve besluiten over salariszaken en der gelijke genomen. De toneelvereniging „Heemstede-West" heeft haar seizoen kennelijk op een vrolijke wijze willen besluiten en dit heeft Zater dagavond in „De Leeuwerik" een plezierige opvoering van het blijspel „Telefoon voor menöer, telegram voor mevrouw" ten ge volge gehad. Het is één van de zo lang zamerhand niet meer te tellen kluchten van de welhaast verbijsterend productieve toneelschrijver Will, van der Berg, die evenwel grover werk dan dit stuk op zijn naam heeft staan. De intrige is ook nu weer r.iet bepaald origineel en het toeval speelt hier opnieuw een onwaarschijnlijk grote rol, maar in ieder geval wist de auteur zich ditmaal toch voor grove banaliteiten te be hoeden. Al kunnen wij bijvoorbeeld de keuze der namen van sommige personnages uit het stuk, zoals Hilaris Draadnagel en Dop Neutelaar, niet anders dan gewild en goedkoop noemen. Men kon zich nu amu seren om de uitgever George Brouwer, zo juist voor de tweede keer getrouwd, die voor zijn vrouw angstvallig verzweeg dat hij reeds een dochter uit zijn eerste huwe lijk heeft. Omgekeerd hield Charlotte het bestaan van haar struise zoon Aad geheim. Beide echtelieden trachten elkaar nu langs een omweg van het bestaan hunner kinde ren op de hoogte brengen: Charlotte smok kelt haar zoon als chauffeur de woning binnen en George reserveert voor zijn dochter de positie van secretaresse. En dat is het begin van een serie verwikkelingen, misverstanden cn penibele situaties, waar op het publick met de gewenste lachsalvo's reageerde. Dit succes mag ongetwijfeld voor een niet gering deel worden toegeschreven aan regisseur Carl Veerhoff, die voor een groot aantal kostelijke blijspelfiguren heeft ge zorgd. Doch dit houdt dan tevens een com pliment in aan het adres van de spelers voor de manier, waarop zij de aanwijzingen van hun regisseur hébben gerealiseerd. Door deze opvatting werd het stuk totaal in de echte kluchtspelsfeer getrokken. Het is dan ook niet mogelijk geweest bij „Heemstede-West" een zwakke plek aan te wijzen, omdat de spelers een vlot en prima sluitend ensemble vormden. Hiervan waren de hautaine huisknecht (duidelijk geïnspi reerd op de vermaarde meneer Belvedere van 't witte doek) en de vrijpostige werk ster, de mallotige corrector, de steile secre taresse en de droge boekhouder, respectie velijk door Cor Hunik. Annie Jeltema, An ton Jansen, Lien en Ton Wijnstroom wer kelijk uitstekend getypeerd. Theo Visser en Jannet Foks speelden niet minder vlot de beide echtelieden. Henk Kluit en Ans Vis ser lieten zich als de twee verzwegen kin deren evenmin onbetuigd. De jeugd werd vertegenwoordigd door Piet Böhm en Cob by Dikkeboom, het uitbundige kantoorper soneel. Het succes van deze amusante op voering was groot cn verdiend, zodat het niet meer dan billijk is geweest, dat men regisseur Veerhoff aan het slot in de bloe menhulde liet delen. wen cn levertraan smaakte. Niettemin ont vingen publiek cn critiek het werk met instemming en heeft hel steeds terecht overal vele uitvoeringen beleefd. Verhey had deze romantische muziek met de hem eigen nauwgezetheid ter dege voor bereid. Strijkers en blazers werkten op ideale wijze samen teneinde de onrust van het water en ziin eeuwige strijd tegen de rotsen, zoals Mendelssohn dit hoorde, in klanken om te zetten. Hef door de klarinet voorgedragen zangthema kwam uitnemend tot zijn recht, zodat het geheel een goede inleiding vormde tot de hoofdschotel van dif concert: dp Zevende Symphonie van Beethoven, dikwiils als de klassieke ode aan de Dans betiteld. Ze kenmerkt zich door een daarin tot uiting gebrachte le vensvreugd". zoals men bij R-Whoven 'dichts zMden vindt. Het sprankelende heldere timbre van de toonaard (A grote terts) is er een der sterkste kenmerken voor. Zelfs in het in mineur staande Alle gretto straalt, fiog de lichte gloed door. die deze compositie gemaakt heeft tot oen der liefst gehoorde van de grote meest.°r. Verhev heeft deze compositie reeds tal loze malen gedirigeerd, maar de frisheid van zijn directie heeft daar niets onder "deden. Tintelend van voordracht en doorzichtig klonken de verrukkelijke me lodieën van de exponent der symphonische traditie in deze grote hal met haar vele honderden luisteraars. De ruimte leent zich voor dergelijke muziekuitvoeringen bij zonder goed. zodat alle registers van het ensemble op hun juiste kwaliteiten geschat konden worden. De weergave van het ont roerende Allegretto en het tintelende Pres to bewezen hoe perfect het spel van dit orkest thans is. In de symphonische cyclus „M!m vader land" getuigde Smetana van de schoonheid van het Tsjechische land en het glorieuze verleden. Het tweede deel dezer cyclus is wel het meest gespeelde er van: „De Mol- dau"-illustratieve muziek, geweven rond de beschrijving van de bekoring, die er van deze rivier uitgaat. De bekende ..Notenkraker"-suite was het slotnummer. Een jaar voor zijn dood (in 1893) schreef Peter Tsjaikovskv een van zijn beste werken: een ballet op een oud- Russisch Kerstsprookje, dat hij „De noten kraker" noemde. Het N.H.Ph.-orkest heeft niet het minst door zijn artistieke leider, in dit forensendorp welverdiende lauweren geoogst. Het was een prachtige avond. A. J. VAN DER WEIJDEN. DJAKARTA (PIA) Tien van de twaalf veroordeelden uit de R.M.S.-zaak hebben tegen hun recente veroordeling door de krijgsraad gra' ieverzoek ingediend. Het zijn: president Manuhutu, minister president Wairisal, oud-minister van Fi nanciën Pattiradjawane, minister van Fi nanciën ad in'erirn Apitupaly, minister van Voorlichting Pessuwariza. minister van Voedselvoorziening Ohorilla, minister van Welvaart Norimarna. minister van Ver keer Pieters. d" opperbevelhebber van de RMS-striidkraehten Samson en zijn staf chef Nussy. De minis'er van Binnenlandse Zaken Gaspers, wie vier en een half jaar werd opgelegd. heeft de gevangenis verlaten, daar hij reeds vijf iaar in voorarrest had doorgebracht. Dr. Pattiradiawane. de mi nister van Gewondheid, thans arts op Am- bon, en de entee leider van de RMS. die noit is gearresteerd, d;e tot drie .iaar werd veroordeeld, heeft nog geen gratieverzoek ingediend. Hij is familie van de oud-minis ter van Financiën. Vanmorgen is met een langdurige rondrit door de stad van drie boerens.jeesen. waar op niet minder dan vijftig gecostumeerde medewerkenden aan de braderie in Haar lem-Noord gezeten waren, een begin ge maakt met de feestelijkheden, die in de Cron.iéstraat, de Paul Krugerstraal en de Schoterweg tot en mat Woensdag 15 Juni ongetwijfeld talloze Haarlemmers zullen aantrekken. De verkoopsters en verkopers van de tientallen kraamn.jes, die in deze straten op de trr.ttoirs of de rijwegen staan, zijn gekleed in bonte cos'uums en trachten met min of meer gloedvolle toespraakjes hun waren aan de man te brengen. Tijdens de feestelijkheden zullen Gene raal Cronjéstraat en de Paul Kruaerstraat. voor het verkeer geslo'en zijn, zodat het publiek rustig kan winkelen en bovendien zullen dan de diverse muziekkorpsen, zoals enkele drumbands uit Amsterdam en de leden van de Tirolerkapel, hun tonen de lucht in kunnen blazen zonder overstemd te worden door he^ voorbijrijdende ver keer. De kleine Marinus Meeuwsen, die het klapstoeltje voor de grote trom van „Crescen do" mocht dragen heeft Zaterdagochtend ongetwijfeld al een half uur voor de tijd in Westzaan op de bus staan wachten, die hem en de fanfare naar de E 55 zou bren gen. En misschien is er bij het vertrek uit Alkmaar wel een van die knapen van de turnvereniging „De Halter" geweest, die zich bezorgd heeft gemaakt of hij voor al die mensen zijn salto's wel mooi gestrekt zou maken. Of bij het vertrek uit Amsterdam een meisje van de sportvereniging „Arma", dat zich afvroeg of zij bij de oefening op de 'E 55 geen knots zou laten vallen. Ook de „Schermer dansers' van Slompetoren zijn vroeg uit de veren geweest voor de reis naar Rotterdam waar zij de „Donder in 't hooi" zouden dansen. En de mannen van de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" uit Haarlem zijn Zaterdagmorgen met het zelfvertrouwen dat een 125-jarige Liedertafef past in hun geklede pakken gestapt. In de bus naar de Maasstad hebben zij natuurlijk gezongen. Want de mannen van „Zang en Vriend schap" zingen nu eenmaal altijd als zij bij elkaar zijn. In de reeks provinciale dagen op de E 55 ts Rotterdam was Zaterdag Noordholland aan de beurt. Een rijtje autobussen met de genoemde Noord-Hollandse gezelschappen stopte des morgens bij museum Boymans, in welks tuinzaal zij namens het Rotter dams gemeentebestuur en het stichtingbe- stuur van de E 55 werden verwelkomd door de gemeentesecretaris, de heer J Hasper. Ook de Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J Prinsen, het lid van Gedeputeerde Staten, de heer A. B. J Prakken en de de burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cre- mers. waren bij de ontvangst tegenwoordig, evenals de griffier der Staten, mr. M. A. Stufkens, en de voorzitter van de K. v. K. vr>or Haarlem en omstreken, de heer Ch. E. Visser. Andere leden van de Gedeputeer de Staten en vele leden van de Provinciale Staten' werden om half twaalf in het res taurant Parkzicht ontvangen. Na de koffie en een galmende yell van Zang en Vriendschap begaven de manifes tanten zich het tentoonstellingsterrein op Langs het Roodbonte Maas-, Rijn- en IJsel Veeslag en de zwartbonte fokkoeien van de lichte grond, de exvositie Zuivelland ging hel naar de tentoonstelling Noordholland en Amsterdam in de provinciale ..Groei en bloei van stad en land", een rondtocht die uiteindelijk leidde naar Parkzicht, waai de lunch werd gebruikt. On de Place Mondiale in het kleurige stadje Unifesti begonnen zich de terrasjes te vullen met belangstellenden en naast het oodium stond nog een draaiorgel te ridelen Maar deze muziek zweeg zodra in de verte de fanfares, waarmee de Noordhollandse gasten kwamen aanmarchcren. weerklon ken. De harmonie „Crescendo" van West zaan ging voorop en was ook de eerste, die het podium besteeg teneinde haar ta lenten op het koper te demonstreren. Dat gebeurde met de ..B B.- en C.F.-mars" van Ord Hume en ..Partita Picola" van Gerard Boedijn, waarin in het bijzonder de char mante menuet-fragmenten met veel gevoel werden verklankt. Tenslotte oogstte „Cres cendo" veel succes met Mnrquina's zigeu nerdans. Daarop betrad de Haarlemse liedertafel onder leiding van de dirigent Jack P. Loorij hef podium met een zeer gevarieerd réper toire. dat begon met twee liederen van Valerius Gedenckklanck. „Wilt heden nu treden voor God. dsn Here" en „O Heer. die daar dos hemels tente spreidt" en via de prachtig gezongen spirilual ..My old Kentucky Home" naar drie Hongaarse Volksliederen van Bartók leidde, waarvan helaas vele détails verloren gingen door het geruis van de wind en de flarden gra- mofoonmuziek. die uit andere paviljoens naar de Place Mondial uitwaaiden. Vervol gens zong Zang en Vriendschap een schalks 'ied van A. Zander en het Italiaanse volks- "«d Tieinesj «nn bravi so'da in een bewer king van de dirigent. De Spaarnestad heefl met dit optreden in de Maasstad zeker een waardige representatie gehad. Verder traden nog op de dames van de Amsterdamse sportvereniging „Arma", met goed uitgevoerde knotsoefeningen en een minder geslaagde tremplin-paard-demon- stratie. Wat daaraan ontbrak werd ruim schoots goed gemaakt door andere Noord hollanders en wel de leden van „De Hal ter" uit Alkmaar, die met de weergaloze Klaas Boot in hun midden een aantal num mers kast en matsprongen weggaven, dat het applaus al vrijwel niet meer onder broken werd. Vooral de serie overslagen gevolgd door salto's voor en achter over en het tempo waarin deze geschiedde oogstte terecht alle bewondering. De Noordhollandse manifestatie kreeg een folkloristische staart door het optre den van de Oud-West-Friese Dansgroep „De Schermer Dansers", die al verscheidene internationale tournées heeft gemaakt. Op muziek van een fraai boerenstrijkje werden de dansen „Schaatsenrijden", „Slaapmuts", „Donder in 't hooi", de Kruis polka. de Dubbele Vier en nog enige an dere dansen, uitgevoerd, waarbij men het publiek vooral schattingen hoorde maken omtrent de geldelijke waardering van de klederdrachten. Daarmee waren de demonstraties afge lopen en de Noordhóllanders kregen einde lijk de kans de E 55 op eigen gelegenheid te gaan zien. Daartoe was nog wel tijd over, want de gastheren hadden hen ook op een souper genodigd. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot kantonrechter te Haarlem mr. J. E. Goud smit, thans kantonrechter te Gorinchem. Mr. Goudsmit wordt de derde kantonrech ter in dit kanton, doordat het aantal uit gebreid is. Mr. Goudsmil is, voordat hij in ApriH 1951 naar Gorinchem vertrok, reeds bij he' Haarlemse kaini|p@ei-echt werkzaam ge weest, eerst als waarnemend grillier en later als kantonrechter - plaatever vanger Na de bevrijding werd hij benoemd tot Md van het Haarlemse tribunaal en trad hij op als voorzitter van de Zaanse kamer. Toen in Juni 1948 de nog lopende zaken van het opgeheven tribunaal werden ovenr;ec!iragen aan het kantongerecht, werd mr. Goudsmit benoemd tot kanton recht er-plaatsvervan ger. Behalve de z.g. tribunaalzaken werd hij ingeschakeld in de gewone werkzaam heden van het Haarlemse kantongerecht, totdat hij op 23 April 1951 benoemd werd tot kantonrechter te Gorinchem. Voorts was mr. Goudsmit van 1936 tot 1951 advo caat en procureur; zijn woonplaats was Badhoevedorp. De installatie van mr. Goudsmit als kaïn- tonrechter te Haarlem zal op Vrijdag 1 JuiM geschieden. JEUGD-FILMMIDDAG Ter gelegenheid der viering van de „Ne derlandse speeltuindag" houdt do Zand- voortse speeltuinvereniging „Kindervreugd" een filmmiddag voor jeugdleden der speel tuinvereniging op Zaterdag 18 Juni in het Patronaatsgebouw. linos" de leerlingenvereniging van het Haarlems Gymnasium gaf Zater dagavond in de aula van hel schoolge bouw een concert, dat reeds eerder had moeten plaats hebben, doch om redenen van interne aard uitgesteld was. Er werd een zeer belangrijk, van goede smaak ge tuigend programma uitgevoerd door het Linos-orkest en door het schoolkoor, bei de onder leiding van Eduard Biele, als mede door een aantal solisten en kamer muziekspelers een programma, dat een voorname dunk kon geven van het cultu- re'e besef dat er bij deze jongelui leeft. Het orkest begon met een statige ba rok muziek van Manfredi. die aan de trio-sonates van Corelli een degelijk voor beeld nam. Daarna werd met succes een deel uit een pianoconcert van Ditters- dorf vertolkt. De rhythmische vastheid van de jonge solist bleek een waarborg voor een goed samenspel met het orkest. Twee jeugdige fluitisten cn een pianist maakten een gelukkige beurt met een fraaie triosonate van J. B. Loeillet, waar van vooral de motorische delen vlot ver liepen. Een verrassing was het vervol gens een bekende vioolsonate van J. B. Senaillé te horen spelen: een prestatie die van bijzonder talent getuigde. Een der andere scheidende leerlingen liet met een van de „lande'ijke miniaturen" van B. van de Siptenhorst Meyer een fraai klin kend muzikaal adieu horen. En dan heb ben wij ook met genoegen geluisterd naar Claire de lune" uit de Suite Berga- masque van Debussy, sfeerrijk vertolkt. Bijzonder verblijdend is het, dat de musi cerende jongelui uit eigen beweging een kamermuziek-ensemble vormen. Zo hoorde men een aardig staaltje van mu zikaal wisselspel in de vertolking van drie Novellet.ten van Niels Gade, een prestatie die bij het publiek zeer in de smaak viel en waar de spelers zelf nog het meest van zullen hebben genoten, wat allicht aanleiding zal zijn om met dit trio-spel door te gaan. Eduard Biele leidde ook enige nummers samenzang. Het probleem: „hoe krijg ik die halfwas jongemannenstemmen aan bet zingen?" had de dirigent dit keer aar dig opge'ost door een paar negro-spiri- tuals te laten voordragen, hetgeen aan de viriele helft van het koor de eer verschaf te gebisseerd te worden. Het programma werd besloten met twee delen uit een suite voor orkest van Koos van der Griend, een oogewekt geval, waarbij de fluiten mar kant hun kans gebruikten en de pianisten brillant bun partij speelden. Een extra compliment verdiende voorts de pianist, die de zangnummers begeleidde. Rector dr. K. Huibregtse gaf in een slot woord een mondelinge solo ten beste en daar konden de insiders lering uit trek ken. JOS DE KLERK In de toneelzaal van hotel „Het Wapen van Heemstede" hebben bestuur en leden van de Heemsteedfe Zwem- en Poloclub „H.P.C." Zaterdagavond de diverse kam pioenen gehuldigd, die zich gedurende het winterseizoen in de zwemwereld biizonder hebben onderscheiden. Het waren de esta fette ploeg van de heren, beslaande uit Bouwman. Geurtsen. Prins en Tiebhes. die het Nederlands record 4 x 100 en 4 x 200 meter heeft verbeterd en hef meisjes polo zevental. dat in de afoelonen wintercom petitie de eerste priis behaalde. Zij warden allen harte'iik begroet door de heer C. A. Schipner. als voorzitter van H.P.C.die er in de eerste plaats aan her innerde dat deze feestavond in dezelfde 'aal gehouden werd. waar nu negenender tig jaar geleden de oprichting van H.P C °en feil geworden is. Wanneer de oprich ters zich e»- nog eens van konden overtui gen. od welke wiize hun rluh in dezp veer tig iaar is gegroeid, zouden zii stellig niet alleen verbaasd, maar ook bijzonder aan- genaam verrast ziin. Nadat wezamenliik hef clublied gezongen was depldn dn soerptaHs van H P C.. de heer A. M Heev^ens Thiissen nog mede dat de bacphermheor. hurgemnecter mr. A G A. ridder van Faopard had' kennis ge geven. tot ziin spijt deze avond niet te kunnen bijwonen. Na een muzikaal intermezzo door de H15 f -band" ging de voorzitter tet de huldiging dar kamnioenen over. Van de pstafettonloeg waren dit er slechts dri» omdat Tjehhas wegens zieWe verhinderd was. De d'-ïo pTuvezige laden van deze nloeg werden dnnr da hf"r q^hinnar in litansf waardnrpndo hawnordingen tnpgp- snroken nnadat zii door hun prestati-vs nief allaan H D.C„ maar ook de naam Heem stede in da afgamene aandacht hebban gp- olaaf.st. Vrvilmrnen faraaht waren zii hier voor reeds onlangs dnnr het gamennfphp- stuur nnfvnn<r~n en gehuldigd. Als hb'iven- de h°rinr"'Hn® aan dozo recordvpi-VWprine nverhand'adn enra'.-nv iadpr ann fnt^popie van haf o fin'Zin dinloma' da dames Storm Rn Poot. dia zieh vnnr WT5p rvanaans hii- zondar vérdinnstalük h^bbon gemaakt, opt- vingpn een hloamstuk. waa>mn de lieer Troa.-i-ans Thiisoan da rannrdhouder.s no° een fofo van de wedstriid kwam .aanbinden Vnrwolrtnns snrak book bat damas- zeven'al foa jn ziin kw.alifait a's vonrzhtnr v>rj da rolo-nnrnm'ssin. waar'ojj snrekar zijn hnwandoring woorden hmrh' voor hof hatoonde enthousiasme en uithou- di n rt^varniognn Too -lotto i-ooohf haf tnnnol worden linfre- Uoi"! door hof d-'mnsznvnotal, dat on dn fa „t'-ooM rrohmi'-'on nnlnrl-*" na ncn felle sfrjjd de nnrsf.a nriis vn'-ovordn. \vaaVvoor z.ii thans van dn lieer T-Tor>r!.-ens Tbiisson aan fraaie O orcaea ontvin een. NatiipsI? v.-erd daarna hof eh'b'ind i">7nn"en. vaarn? da rest van de avond aan de dans kon wor den gewiid. De directie van de Nederlandse One,-n deelt me---, dat Casnar Prnnrholer hii de première van ..Fu«en Onegin" van Tsia'- kofskv op Woensdag 15 Juni in Amsterdam a's onderdeel van het Holland Festival de titelrol zal vervullen 'n de nlaals van Theo Bavlé, die zijn medewerking heeft opge zegd. Ingezetenen van Heemstede in de leeftijd van achtenzestig jaar en ouder, die wensen deel te nemen aan de jaarlijkse autotocht voor Ouden van Dagen, die Donderdag 7 Juli gehouden wordt, kunnen zich in de week van 13 tott 18 Juni opgeven aan do volgende adressen: E. J. van light, Spaarnzichtlaan 6: Jae Roest. Raadhuisstraat 13: L. Timmers, Lie ven de Koylaan 3; A. Verdonschot. Bosboom Houssaintlaan 15 en H, Verdonschot, Glip- perweg 37. „Wij zijn in de afgelopen tien jaar aan decepties niet ontkomen. Een der doelstellin gen van de illegaliteit was een strenge, rechtvaardige berechting der politieke delin quenten. Dit is een grote mislukking geworden, hoewel de inzichten van de illegali teit tot in de hoogste regionen werden verdedigd door een man die het compromis niet kende, nir. N. G. J. Sikkel. Dat de berechting op niets is uitgelopen is te wijten aan de politieke tegenstroom, waarvan wij, vechtersbazen, geen kaas hebben ge geten". Aldus formuleerde de voorzitter van de Bond van Oud-Illegale Werkers te Haarlem, de heer J. Th. van de Boogaard, in zijn inleidend woord tot de voorstelling van Ar- mand Salacrou's toneelstuk „Het Verraad", dat Zaterdagavond ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de B.O.I W. in de Haarlemse Stadsschouwburg door het Rot terdams Toneel werd opgevoerd, een der grieven welke de oud-verzetsstrijders je gens het na-oorlogse beleid ten aanzien van de handlangers van de bezetter koesteren. C. C. W m aan*-' au' Twee andere teleurstellingen waren ge legen in het niet-zuiver houden van de overheidsinstanties, hetgeen de spreker een slag in hot gelaat van iedere verzetsstrij der noemde en een hoon van de gevalle nen, en tenslotte het samengaan met Duits land in een militair verdrag. ,,U zult be grijpen, dat ik u voor de toekomst ook 'egen een te groot optimisme wil waar schuwen", aldus de heer Van de Boogaard, die desondanks zijn gehoor opwekte trouw 'e blijven aan Oranje, aan de vrijheid cn aan hen die voor de vrijheid gestreden hebben zonder haar te mogen beleven. De voorstelling van „Het Ve'-"ad" werd onder meer bijgewoond door de wethou ders W. C. Bakker en A. J. M. Angenent van Haarlem en wethouder T Hijszeler van Bloemendae' Haarlemse raadsleden en v teiten. Op dit uitgelezen publiek van our' t- zetsstrijders en bij de voormalige illegali teit betrokkenen maakte het werk van Sa- lacrou, die het wezen van de tegenstellin gen tussen „goeden", „verkeerden" en „af- wachters" in de jongste oorlog meesterlijk dramatiseerde, een diepe indruk. Vermel den wij nog, dat Leo de Hartogh verhin derd was de rol van de landverrader Bi- sancon te spelen en vervangen werd door Willy Ruys. die zich voortreffelijk van zijn taak kweet. In het sociëteitsgebouw aan de Kok straat werd 's middags een receptie ge houden. Het bestuur van de BOIW heeft tal van gelukwensen in ontvangst mogen nemen en vele handen moeten drukken, waaronder die van Haarlems gemeente secretaris mr. H. E. Phaff, de gemeente raadsleden J. Prikkel en mr. G. J. H. de Leeuw, baron mr. A. M. van Tuyll van Se- rooskerken, leden van het hoofdbestuur van de Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet Nederland, en tal van anderen. Ook waren er vele bloemstukken, onder andere van NZHVM, Ereschuld en Dankbaarheid, het gemeentebestuur van Velsen en van de vereniging Kokstraat. Van deze vereniging kwam ook een delega tie persoonlijk gelukwensen aanbieden. Dit werd door voorzitter J. Th. van de Boo gaard bijzonder op prijs gesteld, omdat hii steeds in de veronderst-ellig leefde bevreesd te moeten zijn voor de bewoners, die steeds zoveel lawaai op de Vrijdagavond, eigen lijk reeds Zaterdagochtend, moeten dulden, na de wekelijkse sociëteitsavond. Maar de Kokstraatbewoners zeiden, dat zij dit de leden van de BOIW in 't geheel niet kwa- Zaterdag heeft de Bond van Gemeente ambtenaren te Haarlem een provinciale bijeenkomst voor Noordholland gehouden In Dreefzicht kwamen des morgens de le den in een vergadering bijeen en om twaalf uur zijn de leden officieel op het stadhuis ontvangen. Wethouder W. C. Bakker heeft als waarnemend burgemeester de gasten welkom geheten. Hij noemde de Bond van Gemeente-ambtenaren een wijze bond. Dat mag men wel verwachten, omdat de bond reeds de leeftijd van zestig jaar gepas seerd is, maar de wijsheid blijkt ook uit de arbeid, zoals het organiseren van cur sussen. om de leden te bekwamen. Ook ziet het goed opgezette bondsblad er uitstekend urt Voorts noemde de heer Bakker het kiezen van Haarlem voor de provinciale dag een wijze keus en hij wenste de gasten een prettige dag in Haarlem en omgeving toe. De heer J. E. Vesseur. gemeente-secreta ris van Zaandijk, beantwoordde als vice- voorzitter de toespraak van de heer Bak ker en herinnerde aan de belangrijke be tekenis van Haarlem als stad. Het gemeen tebestuur denkt aan de toekomst, hetgeen blijkt uit de plannen om Haarlem te be trek-ken in de helicopterdienst. In de middag maakten de leden met hun darfies 'n tocht door de omgeving van Haar lem en daarna verenigden zij zich aan een maaltijd in het restaurant van het wandel bos Groenendaal te Heemstede. De R.K. Harmonie „St. MichaëP' uit Heemstede heeft Zondag deelgenomen a?>n het muziekconcours te Wateringen, dat door de R.K. Bond van Muziekverenigingen voor Zuid-Holland was georganiseerd. Het corps kwam uit in de afdeling Uitmuntendheid, welk optreden met niet minder dan vier prijzen werd beloond. De eerste prijs werd behaald met 308 punten, welk hoogste aan tal tevens de dagprijs, gecombineerd met een wisse Ibeker, opleverde. Voort- werd de eerste prijs in de mnrswedstrijd behaald met 108 punten, waarbij als bijzonderheid kan worden vermeld, nat het hoogst mogc- 'i.jke aantal punlen op 110 was vastgesteld. Ongetwijfeld dus een buitengewoon fraai succes voor deze Heemsteedse muziekver eniging en haar dirigent, de heer S. A. Noom. Uiteraard heeft „St. Michaël" de lauwe ren niet geheim willen houden, zodat de •ntocht door Heemstede 's avonds onder vrolijke marsmuziek p'aats had. De harmo nie begaf zich vervolgens n3ar riet Ver versingshuis in het wandelbos Groenen daal, waar de heer W. Luiten als voorzit ter zijn grote vreugde op enthousiaste wijze onder woorden bracht. Het gevolg hiervan was. dnt de dirigent op de schouders ge hesen en in r.riomf door de /aal gedragen vvegd. Later op de avond kwam ook de burgemeester van Heemstede, nir. A. G. A. ridder van Rappard, de harmonie „St. Mi chaël" complimenteren. lijk namen als deze dan eens wat extra vrolijk de Kokstraat verlieten. Tal van anderen voerden eveneens het woord, zoals ds. G. J. Waardenburg na mens de Hervormde Gemeente Haarlem, de heren J. Grasborn uit Heerlen als lid van het hoofdbestuur van de NFR van het voormalig verzet Nederland, H. Cox na mens het comité Nationale Herdenking, mr. J. A. P. C. ten Bokkel als vertegen woordiger van het Centrumeomité Ko ninginnedag, drs. A. P. W. van dei- Ham en C. Brink namens de afdelingen Bloe- mendaal en Amsterdam van de NFR en C. Mulder van de afdeling Velsen. Laatst genoemde spreker bood de heer Grasborn, het op Hemelvaartsdag in Valkenburg '-"uden jaarlijkse congres van de Na- Ie Federatieve Raad van het VVN had orbereid, namens de leden van de afde- i:v* Kennemerland een stoffelijke herin ner'"- aan. T neeste van de toespraken gingen ver- gez van het aanbieden van geschen ken: asbakjes van Delfts blauw, een gas tenboek, glazen, een kapstok, alles bestemd voor het gezellig en intieme sociëteitslo kaal. Namens het Hnariems Studenten Gildt sprak de praeses G. de Jong Ziin toe spraak willen wc nt bijzond aanstip- oen. omdat de lv Jong met veel ge voel getuigde va" dankbaarheid jegens de BOIW om de jongeren, die de oorlog niet bewust hebben meegemaakt en van het verzet dus nagenoeg niets afweten, hierover in te lichten. Spreker hoopte, dat indien dit onverhoopt nodig zou zijn de jongeren van nu dezelfde idealen en op offeringsgezindheid zouden willen nastre ven en tonen als de illegaliteit dit deed in de jaren 19401945. De heer F. Vink deelde het bestuur na mens de leden mee, dat zij aan de heer Jan Kraakman hebben opgedragen een vaandel te maken, volgens het reeds eer der vervaardigde model. Ook verzocht de heer Vink een minuut stilte om een voor man uit het verzet, mr. N. G. J. Sikkel, en de gevallen medestrijders te herdenken. Met het zingen van het eerste couplet van het Wilhelmus en een „Leve de Ko ningin" kwam een einde aan de geslaagde midd a gbiieen komst. Het schildersbedrijf J. C. Cramer en Zoon, gevestigd aan de Jansstraat nummer 10, zal op 19 Juni honderd jaar bestaan. Ter gelegenheid van dit jubileum vindt er op Zaterdag-18 Juni in „Brinkmann" een receptie plaats, waarbij ongetwijfeld velen van hun belangstelling blijk zullen geven, want het verrichten van schilderwerk in Haarlem en omgeving gedurende honderd jaar heeft deze firma uiteraard een be kende klank gegeven. Op de receptie zal men uit een kleine „expositie" van oude documenten, bestaan de uit koop- en hypotheekacten, vesti- gings- en geboortebewijzen enzovoorts, kunnen opmaken, dat reeds in 1719 in het perceel Jansstraat 10 een schildersbedrijf gevestigd was. Destijds was de nummering anders en duidde men dit pand aan als nummer 220 van wijk 6. Toen woonde daar Jan Bombaers, serert 1710 in het register van het Sint Lucasgldt ingeschre ven als „Glaasemaker", hierin later ge volgd door zijn zoon Elias. In 1817 komt het huis voor korte tijd in het bezit van Arent Vernout, een loodgieter, (die het voor 660 gulden gekocht had!). Na twee jaar vestigde Theodorus Erdtsieck, weder om een „Meesterschilder" opnieuw een schildersbedrijf in dit pand en bovendien koopt hij er de werkplaats aan de Bake- nessergracht 6 bij. die thans nog bij de firma behoort. Vervolgens gaat in 1855 de gehele zaak over aan Johannes Cornelis Cramer, waarmee de periode begint waar van thans het jubileum gevierd wordt. In de „Oprechte Haarlemsche Courant" van 2 Juli 1855 kan men van deze overdracht nog een drietal advertenties lezen. De firmanaam J. C. Cramer en Zoon dateert van 1886. De heren H. J. Cramer en A. Cramer, respectievelijk kleinzoon en ach terkleinzoon van de stichter, hebben thans het beheer van de zaak. De heer H. J. Cramer bekleedt verschei dene functies in dc organisatie der schil dersbedrijven, onder meer is hij voorzitter van de Nederlandse Bond van Schilder patroons. Hc contact onderhouden met de verscheidene schildersorganisaties, zowel in binnen- als buitenland brengt met zich mee dat de heer Cramer veel „op pad" is. Met grote energie kwijt hij zich van zijn vele taken en hij spreekt bijvoorbeeld en thousiast over het uitwisselen in inter nationaal verband van groepen jonge schil ders, die door een werktijd, doorgebracht in het buitenland, zowel een grote vak technische als- een goede persoonlijke er varing opdoen. Dit vele reizen en confereren brengt met zich mede dat de heer Cramer zich minder dan hem lief is met het eigen bedrijf kan bezig houden. Zijn hart is er echter nog steeds met honderd procent bij en waar het geëist wordt staal hij zijn zoon. die thans de zaken waarneemt, met raad en daad terzijde. In de Noord-Oo-tpolder is Zondag de 20.000ste inwoner geboren, namelijk Johan- nus de Wolf. zoon van ploegbaas C. de Wolf, •vonend" aan 'm? A<i\-r)-md teven ten Noor den van Urk). De .seere'-iris van het open baar lichaam de Noord-Oostpolder, de heer Riemersma, heeft de lieer De Wolf een spaarbankboekje uitgereikt, waarop een bedrag van f 75 was gestort.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7