Britse spoorwegstaking na 17 dagen plotseling R.K. geestelijken uit hun functies ontzet Buitenlandse belangstelling voor processen in Indonesië Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Scheidsrechter zal over de loonsverhoging beslissen KLM bestelt 9 Vickers Viscounts Adenauer wordt in Washington als bondgenoot gevierd Algemene opluchting in Groot-Brittannië Professor Hahn vreest radio-actieve wolken A rgentijnse situatie Dr. Van Roy en bracht het witboek op Buitenlandse Zaken te Washington Nu ook Indonesisch witboek Het woord is aan Pravda leest Dulles de les over Genève Neutraliteit in een gemeenschappelijke verklaring vierkant verworpen Zonnig weer 69e JAARGANG No 284 WOENSDAG 15 JUNI 1955 299e JAARGANG No 131 Prins Bernhard bij president Coty Pinay steunt de Amerikaanse verlangens voor de agenda Weer rapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Engeland herademt. De spoorwegstaking is voorbij. Het besluit kwam Dinsdag namiddag laat als een blijde verrassing toen de Londenaars op weg naar huis bij duizenden geduldig in eindeloze rijen bij de bushaltes stonden. Al was het leed toen nog niet geleden, daar de treinen pas na vierentwintig uur weer normaal zouden rijden, toch viel meteen de zware druk van de staking, die zeventien dagen heeft geduurd, van de mensen af. Vooral de vacantiegangers zijn opge lucht. Vandaag kregen de forensentreinen in de-spitsuren voorrang. Dank zij geven en nemen van beide kanten werd tenslotte een oplossing gevonden. (Van onze correspondent in Londen) De persoonlijke invloed van de minister van Arbeid, Sir Walter Monckt^n, die in 1936 de .juridische raadsman was van de tegenwoordige hertog van Windsor tijdens de ahdicatiecrisis, schijnt de doorslag te hebben gegeven. De machinistonbond heeft zij,n aanvankelijk onverzettelijke standpunt moeten verlaten dat voor het einde van de staking een definitief loonaanbod zou wor den gedaan. De bond heeft het voorstel aanvaard dat een onpartijdige bemiddelaar die in feite de functie van scheidsree,hter zal vervullen, na partijen te hebben ge hoord, binnen een week een verhoging van het grondloon voor machinisten en wagen bestuurders zal vaststellen. Geen der par tijen zal aan zijn besluit meer mogen tor nen. De 70.009 stakers zouden dit resultaat zo wordt opgemerkt, ook zonder staking kunnen hebben bereikt, want voor deze begon had de Britse Transportcommissie de benoeming van een verzoeningsraad aangeboden', die zich bezig zou houden met het ingewikkelde probleem van de loon- toeslagen voor personeel met scholing en speciale verantwoordelijkheid. Het nieuwe plan wijkt slechts weinig af van het voorstel dat de Transportcommis sie Zaterdag de.ed. De stakers hebben de arbeid hervat zonder de geëiste verzeke ring te hebben ontvangen dat het grond- tarief van alle rangen van het locomotief- personeel, ongeacht hun functie, zou wor den verhoogd. De machinistenbond zal een nieuwe looneis indienen voor de derde jaars stokers, waartegen de Transportcom missie zich waarschijnlijk zal verzetten. Maar het voorstel der Transportcommissie is gehandhaafd voor betaling aan de sto kers van speciale toeslagen op basis van het aantal afgelegde kilometers. Verder zal de Transportcommissie overwegen of er iets kan worden gedaan voor degenen on der het spoorwegpersoneel, wier functies te vergelijken zijn met die der machinisten en wagenvoerders. Dit komt dus tegemoet aan het verlangen van de 400.000 leden van de nationale unie van spoorwegperso neel, die niet gestaakt hebben. Binnen een week moeten uitvoerige be sprekingen tussen de Transportcommissie, waaronder de spoorwegen ressorteren, de bond van machinisten en stokers en de unie van spoorweglieden beginnen over een nieuw loonstelsel voor alle 500.000 Britse spoorwegmensen. Lord Justice Morris is aangewezen om bij de tenuitvoerlegging van de regeling als scheidsrechter op te treden. Het feit dat de unie van spoorweg lieden zich met de regeling accoord heeft verklaard, geeft hoop op arbeidsvrede bij de Britse spoorwegen, waarbij zich de laat9te twee jaar vrijwel voortdurend loon- conflicten hebben voorgedaan. Hoewel het spoorwegverkeer voor vier vijfden tot stilstand was gekomfen, waren de gevolgen minder funest dan men had verwacht. Dank zij het afkondigen van de noodtoestand konden zodanige maatregelen worden getroffen, dat er na verloop van ruim twee weken slechts 5000 arbeiders tengevolge van de staking werkeloos wa ren. De Transportcommissie leed evenwel dagelijks een verlies van ruim tien mi'l- iioen gulden. Twee andere stakingen in Engeland bij de een zijn 20.000 havenarbeiders in zes havens betrokken, terwijl de andere 500 bemanningsleden van vijf Transatlan tische passagiersschepen betreft duren intussen nog voort. Laatstgenoemde staking breidde zich nog uit, doordat ongeveer 150 leden van de bemanning van de 81.000 ton metende „Queen Mary" zich te Southamp ton bij de stakers aansloten. De „Queen Mary" zal Donderdag echter normaal uit varen. TRIER (Reuter) Professor Otto Hahn, de Duitse Nobelprijswinnaar, wiens onder zoekingen van voor de oorlog leidden tot de constructie van de atoombom, heeft op de jaarlijkse vergadering van de Max Pianck-vereniging, waarvan hij directeur is, verklaard dat atoomwapens verboden dienen te worden. Het gevaar ligt volgens hem niet zozeer in de onmiddellijke uit werking, waarbij het betrekkelijk geringe aantal van honderdduizend mensen om het leven zouden kunnen komen, doch meer in de invloeden op lange termijn van radio actieve wolken, waartegen geen duurzame bescherming is. Toen het Hahn voor het eerst gelukt was uraniumatomen te doen splitsen, poogde hij te bewijzen, dat zulks niet het geval was. Hij vreesde namelijk, dat zijn ont dekking voor vernietigingsdoelen gebruikt zpu worden. De publicatie van zijn proef neming was de aanleiding tot ae. wedloop tussen Duitse en geallieerde geleerden om de eerste atoombom te construeren. BUENOS AIRES (AFP/Unitcd Press) - De Argentijnse regering heeft twee hoge katholieke geestelijken uit hun functie ontzet. Het zijn mgr. Manuel Tato, hulp bisschop en vicaris-generaal van Buenos Aires, en mgr. Ramon Novoa, kanunnik. Het is waarschijnlijk dat de twee functio narissen zijn gearresteerd. Zij worden verantwoordelijk gesteld voor de recente ongeregeldheden in Buenos Aires. Hun wordt verweten, dat. zij hun aanhangers hebben aangezet openbare en particuliere eigendommen te beschadigen, dat zij processies hebben georganiseerd in strijd met het verbod van de regering en de landsvlag hebben onteerd. Voor het congresgebouw te Buenos Aires is Dinsdag door" het algemeen vakverbond een massa-bijeenkomst van arbeiders ge organiseerd die hun solidariteit met de regering-Peron in haar strijd tegen de R.K. kerk betuigden. Temidden van een zee van vaandels en vlaggen bevond zich een galg, waaraan een pop in kardinaals- kleding hing. Aan de demonstratie werd deelgenomen door 120.000 arbeiders. Zij legden een vak bondsleider, die hen poogde toe te spreken, met kreten van „wij willen Peron" het stilzwijgen op. President Peron, die zich met spoed van zijn buitenverblijf naar de vergaderplaats had begeven, werd met luide toejuichingen begroet. WASHINGTON (Un. Press) Te Washington wordt vernomen, dat zowel de Amerikaanse als de Britse ambassade te Djakarta bil de hervatting van het proces Jungschlager morgen, Donderdag 16 Juni, diplomaten zullen afvaardigen om het ver loop van het proces gade te slaan. De Amerikaanse en Britse regeringen hebben reeds stappen ondernomen bij de Indone sische regering, waarbij werd aangedron gen op een eerlijke berechting van de Ne derlandse gevangenen. Tijdens de conferentie van Bandoeng zouden eveneens de regeringen van Pa kistan en Ceylon soortgelijke vriendelijke verzoeken tot de Indonesische regering hebben gericht, evenals nog enkele andere Aziatische mogendheden. Waarnemers geloven dat ook de regerin gen van India en Burma zich met de aan gelegenheid der Nederlandse arrestanten hebben bemoeid en in informele gesprek ken met Indonesische autoriteiten eenzelf de verzoek tot hen hebben gericht. De Nederlandse ambassadeur dr. J. G. van Royen heeft een bespreking gehad op het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken met de onder-minister van Buitenlandse Zaken Herbert Hoover Jr. teneinde de Amerikaanse regering te inte resseren voor het proces van de 23 Neder landers, die in Djakarta gevangen worden gehouden. Dr. Van Royen heeft op het ministerie aan de Amerikaanse plaatsvervangende minister het Nederlandse witboek overhan digd inzake het proces Jungschlager en de andere Nederlandse gevangenen in Indo nesië. Amoassadeur Van Royen verklaarde tegenover United Press, dat hij de Ameri- 1anse regering heeft willen wijzen op en haar belangstelling heeft willen vragen voor deze aangelegenheid. Dr. Van Royen zou minister Hoover erop hebben gewezen, dat de Nederlandse regering de publiciteit in deze zaak ten zeerste betreurt, doch dat ziin regering thans tot deze maatregelen was gedwongen aangezien alle pogingen van Den Haag deze aangelegenheid direct, met de Indonesische regering te regelen hadden gefaald. Het enige wat de Nederlandse regering thans verlangt, aldus de ambassadeur, is dat men een eerlijke behandeling en een werkelijke rechtspraak zal kunnen verkrij gen voor de Nederlanders die door de In donesische regering zijn gearresteerd. Hij had begrepen, dat de Amerikaanse ambas sade te Djakarta een diplomaat zou zenden naar de zitting van het proces, welke deze week zal plaats hebben, doch deze persoon zou enkel en uitsluitend de positie van waarnemer vervullen, aldus de ambassa deur. Advocaten benaderd Uit welingelichte kringen te Washington wordt vernomen, dat de Nederlandse re gering mr. Henry P. de Vries, een advocaat behorend tot het kantoor Sullivan en Cromwell te New York. waar de huidige minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles eens deel van uitmaakte, zou heb ben aangezocht om te assisteren bij de ver dediging van de gevangen Nederlanders, die thans te Djakarta terecht staan. Mr. De Vries werd in Willemstad op Cu racao geboren en werd in 1935 Ameri kaans staatsburger. Vernomen wordt dat mr. De Vries het verzoek van de Nederlandse regering m beraad heeft gehouden; het wordt tevens voor mogelijk gehouden dat behalve de heer De Vries nog enige andere Ameri kaanse advocaten werden benaderd. De president zeide onder meer: „Het ogenblik om te handelen is nog niet ge komen. Wanneer de lijd daar is, zal ik het sein geven. Verspil uw kruit niet aan een waardeloze prooi". Het aartsbisdom van Buenos Aires heeft een verklaring uitgegeven, waarin wordt ontkend, dat katholieken Zaterdagavond bij betogingen een Argentijnse vlag heb ben verbrand. Volgens een rapport van de politie van Buenos Aires zijn Zondagavond 434 per sonen gearresteerd die zich hadden ver schanst in het aartsbisschoppelijke paleis in de stad. Volgens kerkelijke kringen worden mgr. Tato en mgr. Novoa op het hoofdbureau van politie vastgehpuden en mogen zij niet in contact treden met hun vrienden. Een groot deel der rooms-katholieke wereld blijkt in opschudding gebracht te zijn over de jongste ontwikkelingen in de strijd tussen kerk en staat in Argentinië. De liga van katholieke vrouwen in Ca nada heeft een boodschap aan de katho lieke vrouwenbonden in Argentinië ge stuurd waarin volledige morele steun aan de Argentijnse katholieke vrouwen „in dit uur van beproeving" wordt toegezegd. DJAKARTA (PIA) Het Indonesische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdagmiddag een verklaring uitgegeven naar aanleiding van het Nederlandse wit boek. In deze verklaring wordt tegenge sproken, dat de Indonesische politie schul dig zou zijn aan wreedheden. Aangekon digd wordt een Indonesisch witboek, waar in bewijzen zullen worden neergelegd van subversieve illegale handelingen tegen In donesië, waaraan Nederlanders zich schul dig hebben gemaakt. „De beschuldigingen jegens de Indone sische politie zijn onjuist, zoals door de Indonesische regering reeds is uiteengezet in haar antwoorden op Nederlandse nota's. Het witboek", zo vervolgt de verklaring van het ministerie van Buitenlandse Za ken, „kan alleen ertoe leiden, dat de be trekkingen tussen Indonesië en Nederland nog slechter zullen worden." Het blad „Duta Masjarakat" noemt het witboek „een zwart witboek", omdat slechts bedoeld wordt de Indonesische overheids apparaten zwart te maken. Als wij er het zwijgen toe doen, zal het zeker een slechte invloed op onze staat hebben. Het blad hoopt, dat de Indonesische regering een witboek zal maken over de „illegale acti viteiten van Nederlanders in Indonesië, waarvoor het materiaal zeker niet moei lijk te vinden is. Het tijdstip is gekomen de betrekkingen met Nederland te herzien, aangezien de huidige toestand onhoudbaar is." Het blad hoopt, dat de Indonesische regering niet in de val zal lopen van de pogingen om een Amerikaanse advocaat aan te trekken. „Merdeka" PNI-regeringsgezind ver wondert zich erover, dat de Nederlandse regering bezwaar maakt tegen het onder zoeksysteem van de politie, dat gebaseerd is op de oude Nederlandse wetgeving. Het biad noemt het witboek slechts een diplo matiek offensief, dat weinig verband houdt met de zaken van de in Indonesië gearresteerde Nederlanders. „Merdeka" zegt, dat de Indonesische regering zeker een Amerikaanse advocaat zal afwijzen. Het hoopt, dat de zaak-Jungschlager en andere zaken bespoedigd zullen worden, aangezien de getuigen anders zich niet meer hun verklaringen herinneren en tegenstrijdige verklaringen zullen afleg gen. DIT NUMMER BESTAAT UIT T.TEN PAGINA's Jean de Boisson: Om nieuwe ideeën te herkennen moet men er eerst oude op na houden. De K.L.M. heeft bij de Vickers Vliegtui- genfabriek in Engeland negen „Viscount"- verkeersvliegtuigcn besteld. De toestellen zullen in de eerste helft van 1957 worden afgleverd. Met deze bestelling, de eerste van enige omvang die de K.L.M. in de bijna 36 jaar van haar bestaan hij een Engelse vliegtuigenfabriek doet, is een bedrag van in totaal 40 millioen gulden gemoeid. Met de „Viscount" zal het eerste vliegtuig met schroefturbines een aandeel krijgen in de K.L.M.-vloot. De „Viscount", die de K.L.M. heeft be steld, is het type „Viscount" 803, een spe ciale K.L.M.-uitvoering, die met een be talende lading van 5300 kg een snelheid zal hebben van 512 kilometer en in totaal 53 passagiers kunnen vervoeren, namelijk 37 in de toeristenklasse en 16 in de eerste klasse. De toestellen worden aangeschaft ten behoeve van het K.L.M.-vervoer in Euro pa en op sommige lijnen naar het Nabije Oosten. Dinsdagmiddag heeft prinses Margriet, het twaalfjarige, in Ottawa geboren derde dochtertje van ons Koninklijk paar, de hoeksteen gelegd voor de nieuwe Canadese kanselarij aan de Sophialaan in Den Haag. Begeleid door ambassadeur Thomas Stone verrichtte de prinses de steenlegging. Met een fraai uitgevoerde troffel, waarop ebn inscriptie was aangebracht en die haar door de ambassadeur was aangeboden, bracht zij voorzichtig wat cementspecie aan, waarna ae aan een takel hangende hoeksteen werd neergelaten. Met een ha mer werd de steen beklopt en tenslotte heeft prinses Margriet nog even „vakkun dig" naar de waterpas gekeken, om zich ervan te overtuigen, dat dit vakwerk in orde was. De prinses tekende daarop een verkla ring, dat zij de steen heeft gelegd, welke verklaring met een aantal andere docu menten door haar m een koker van alumi nium werd gesloten, die eveneens in het bouwwerk zal worden gemetseld. De Canadese ambassadeur en premier Drees hielden toespraken, waarin zij deze plechtigheid kenschetsten als een manifes tatie van de nauwe vriendschapsbanden tussen beide landen, waarna de steenleg ging met het spelen van het „God save the Queen" en het Wilhelmus door de Konink lijke Militaire Kapel besloten werd. Nadat de gasten in de oude kanselarij verversingen hadden gebruikt, namen de ambassadeur en mevrouw Stone afscheid van prinses Margriet, die overigens eerder op de dag al deelgenomen had aan het toelatingsexamen voor het Baaras lyceum. PARIJS (AFP). Prins Bernhard heeft Dinsdagmiddag op het Elysée een bezoek gebracht aan president en mevrouw Coty De Prins had de luchtvaarttentoonstelling bezocht, die op het vliegveld Le Bourget wordt gehouden. Woensdag keert hij naar Nederland terug. PARIJS (AFP/Reuter). Het orgaan van de Sovjet-Russische communistische partij „Pravda" schrijft in een hoofdarti kel, dat Amerikaanse leiders spreken over zekere onderwerpen van bespreking op de aanstaande topconferentie der Grote Vier, met de kennelijke bedoeling de onderhan delingen te doen mislukken. Een en ander wijst er volgens het blad duidelijk op, dat bepaalde Amerikaanse kringen een ver mindering der internationale spanning, die dank zij Sovjet-Russische inspanning is begonnen, niet wensen en dat zij evenmin wensen, dat de conferentie doeltreffend werkt. De wens van minister Dulles bijvoorbeeld om kwesties betreffende de Oost-Europese landen en het internationale communisme te bespreken heeft niets gemeen met de wens. om tot positieve resultaten te komen. Het wordt tijd. dat de Westelijke politici begrijpen, dat de methode, om bepaalde situaties te scheppen nog voor de confe rentie begonnen is. naar mislukking leidt. De Sovjet-gemeenschap is er van over tuigd, dat de top-conferent.ie resultaten kan en ook zal behalen. De Sovjet-Unie heeft reeds van haar goede wil blijk gegeven door in te stemmen naar Genève te komen. De Verenigde Staten. Groot-Brittannië en Frankrijk zijn het er over eens gewor den. dat op de top-conferentie alle vraag stukken, die van invloed zijn op de inter nationale spanning en de Europese veilig heid besproken dienen te worden, zo ver neemt Reuter in Pari.ise diplomatieke krin gen. Dit heeft volgens de Fransen eveneens betrekking op de huidige status van de Oost-Europese landen van het Sovjet-blok. De Fransen zijn het niet eens met de ver klaring van „Tass", volgens welke er geen Oost-Europees vraagstuk bestaat. Zi.i zijn voorts van oordeel, dat Duitsland het kernvraagstuk voor de Europese veiligheid vormt. De Franse minister van Buiten landse Zaken is stellig van mening, dat de Westelijke militaire organisatie moet blij ven als zij is. Hierin verschilt hij wel zeer met de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, die op de conferentie van Berlijn in Februari 1954 vorig jaar. terugtrekking der Amerikaanse troepen uit Europa eiste, aldus verneemt Reuter. WASHINGTON (Reuter). Bondskan selier Adenauer van West-Duitsland is in Washington begonnen met een serie be langrijke besprekingen met Amerikaanse regeringsautoriteiten. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles en Adenauer hebben een tweede bespreking gehad, alvorens de bondskanselier op het Witte Huis president Eisenhower ontmoet te. Deze bijeenkomst, werd mede bijge woond door de West-Duitse ambassadeur te Washington, dr. Krekeier. de permanen te vertegenwoordiger van West-Duitsland in de NAVO dr. Blankenhorn en de Ame rikaanse ambassadeur te Bonn, dr. Co- nant Na de besprekingen ontving Eisen hower zijn gasten aan een noenmaal, waar aan ook nog aanzaten vice-president Nixon, minister van Defensie Wilson, ge neraal Clay, de voormalige Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland McCioy en zeven leden van het Congres. In een verklaring, die na de bijeenkomst werd uitgegeven, werd gezegd dat de be sprekingen voor een groot deel handelden over de betrekkingen tussen de vrije we reld en de Sovjet-Unie en in het bijzonder over de bereidheid van de Sovjet-Unie deel te nemen aan een confei'entie van de Grote Vier en de uitnodiging van de Rus sische regering aan Adenauer. „De presi dent en de bondskanselier zijn er opnieuw van verzekerd dat er een grote mate van onderling begrip is. Zij zijn ervan over tuigd dat tot het bereiken van de doelstel lingen van de Amerikaanse en West-Duit se politiek ook in de toekomst voortdurend de nauwste samenwerking nodig zal zijn. Deze politiek is gebaseerd op een geza menlijke inspanning tot het bevorderen van een rechtvaardige en duurzame vrede tussen de naties van de wereld", aldus de verklaring. In verband hiermee is men van mening dat ook is gesproken over de voorstellen van Adenauer inzake een Europees vei- iigheidsstelsel, dat zowel de Sovjet-Unie als de Westelijke mogendheden garanties zou bieden tegen aggressie Reuter's medewerker Rankine meldt: De gezamenlijke verklaring vormt de krachtig ste en meest gezaghebbende verwerping tot dusverre van het neutraliteitsbegrip, zoals de Sovjet-Unie dat gaarne voor West- Duitsland zag toegepast en waarop zij, sinds de bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier in Fe bruari 1954 te Berlijn steeds heeft aange drongen. In Washingtoiise diplomatieke kringen beschouwt men de verklaring als een waarschuwing aan de Sovjet-Unie, dat het slechts tijdsverspilling zou zijn te po gen opnieuw met een dergelijk voorstel aan te komen op de topconferentie. Grote mogendheid Ook meent men dat de verklaring een aanwijzing is, dat de Verenigde Staten West-Duitsland reeds grotendeels hebben aanvaard als „grote mogendheid", die als gelijke over vraagstukken van wereldbe lang kan meespreken Tenslotte wordt op gemerkt dat de verklaring er op duidt, dat de president en de bondskanselier de tot standkoming van een verenigd Duitsland voorzien, dat uit vrije wil verkiest toe te treden tot de Noord-Atlantische Verdrngs- Organisatie of tot een soortgelijke over eenkomst ter wederzijdse beveiliging van de aangesloten leden-staten. Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft medegedeeld dat minister Dulles vandaag te New York met zijn Britse en Franse ambtgenoten Mac- Millan en Pinay zal beraadslagen over de komende bijeenkomst van Genève De drie ministers zullen Vrijdag besprekingen voeren met dr. Adenauer. Oppositie afwijzend De West-Duitse sociaaldemocratische oppositiepartij heeft te Bonn een verkla ring uitgegeven, waarin wordt, gezegd dat „elk politiek programma, dat de bonds kanselier in zijn besprekingen met de Amerikaanse leiders naar voren gebracht kan hebben, op nog geen enkele wijze is aanvaard door alle West-Duitse politieke partijen", waaraan wordt toegevoegd: „De oppositie betreurt het, dat de bondskan selier tevoren noch de volksvertegenwoor diging, noch de West-Duitse politieke partijen van zijn politieke programma voor de besprekingen met de Amerikaanse lei ders op de hoogte heeft gebracht". Het K.N.M.I. deelt mede: Een hoeveel heid minder koude oceaanlucht stroomde gisteren naar Engeland en onze streken. De hoge vochtigheid van de lucht veroorzaak te in ons land vrij veel bewolking waar door de zon zijn verwarmende invloed niet kon doen gelden. In Engeland daarentegen kwamen flinke opklaringen voor. waardoor de temperatuur daar gistermiddag plaatse lijk tot 23 graden opliep. Intussen stroomt met Noord-Westelijke wind polaire lucht via de Noordzee in de richting van ons land. Deze lucht is droger en in verband daarmede zullen morgen flinke opklaringen voorkomen, die het weer een aangenamer karakter geven alhoewel in het tempera tuur verloop nog weinig verandering komt. De krachtige luchtdrukstijgingen boven de Britse eilanden hebben verder de ontwik keling van een hogedruk gebied tot gevolg, dat langzaam naar het Noordzeegebied be weegt. De kans op regen is daarom de eer ste paar dagen gering. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand *5 "C o - .S£ cS £S 2.5 Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Aj-accio Mallorca regen regen geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt zwaar bew. licht bew. geheel bew. geheel bew. regen zwaar bew. regen half bew. onbewolkt onbewolkt CZO 2 Z 10 WZW 6 W 4 WZW 2 windstil windstil windstil NW 4 windstil windstil windstil Z 4 ZZW ZW WNW WNW NO ONO windstil 18 17 17 3 14 0,6 17 0 15 0 21 0 24 0 22 0 22 0 20 0 18 0 24 0 17 2 17 0,2 14 1 16 7 18 0,1 28 0 23 0 - 0 Neerslag laatste 24 uur. OCCCCO(XXXX>T«WYxrmvvyY. OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht iets kouder, morgenmiddag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog vrij krachtige, overigens matige tot zwakke naar Noordelijke richtingen draaiende wind. 16 Juni Zon op 4.21 uur. onder 21 04 uur. Maan op 1.23 uur. onder 16.45 uur. Maanstanden 20 Juni 5.12 uur: Nieuwe maan 27 Juni 2.44 uur: Eerste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 15 Juni Hoog water: 10 45 en 23 18 uur. 8 Laag water- 6 02 en 18 40 uui. [i Donderdag 16 Juni Hoog water: 11.53 en uur. 3 Laag water: 7.11 en 19.51 uur. xx»xooooccoooocoocooooo<xoooooc»ccoocooccococcco:oocoo

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1