Con junctuurs daling mag middenstand niet verrassen Panda en de Meester-Klokkenmaker GEBR. BEEKMAN STOFZUIGERS Daling aantal werkzoekenden blijft zich voortzetten Wereldnieuws Oudere ongeschoolde arbeidskrachten worden in Rijkswerkplaatsen opgeleid Hoge Raad vernietigt arrest van Haags hof De radio geeft Donderdag Congres Kon. Ned. Middenstandsbond Middenstand: een te generaliserend begrip Berging „Brederode" gestaakt tot 1956 KRISSEN WOENSDAG 15 JUNI 1955 2 GE WESTELIJK ARBEIDSB UREA U Rijkswerkplaatsen Organisatie Fiscus kreeg geen inzage in patiëntenregister H. J. MAERTENS N.V. Kerkelijk Nieuws Schaap gestolen en gewurgd FIAT 1100 ƒ5990.— FIAT 600 ƒ4450.— FIAT 500 ƒ3990.— In Mei 1954 bedroeg het aanbod van mannen op de arbeidsmarkt in het gewest Haarlem 1146. Hoewel 1954 al gekenmerkt werd door een klein aantal ingeschrevenen, lijkt 1955 een nog gunstiger jaar te worden wat betreft het aantal werkzoekenden: in April van dit jaar bedroeg het aanbod nog 822, in Mei was dat 667. De vraag daaren tegen was in April 1425 en in Mei zelfs 1497 (1264 in Mei 1954). In de bouwnijverheid daalde het aanbod van 77 tot 59 (tegen 112 in Mei 1954) en de vraag van 292 tot 281 (243). In de metaal nijverheid bleef het aanbod vrijwel gelijk: een stijging van 73 tot 74 (144); de vraag daarentegen neemt nog steeds toe: een stijging van 577 tot 613 (464). Het aanbod in de landbouw daalde van 25 ,op 14, de vraag steeg van 24 tot 28. Naarmate het seizoen vordert, heeft een verdere daling van het aanbod plaats. Wat de horecabe drijven betreft: het aanbod daalde van 18 tot 16 (29) en de vraag van 65 tot 38 (22). In deze branche moet vaak een beroep worden gedaan op Amsterdam. In de vis serij steeg het aanbod van 15 op 27 (67), ook al omdat enige trawlers uit de vaart zijn genomen. Bij het transport viel een stijging van de vraag waar te nemen (van 59 tot 92), onder meer door een grote be drijvigheid in de havenbedrijven. Bij het kantoorpersoneel liep het aanbod terug van 117 tot 109 en de vraag van 68 tot 60. Vele bedrijven wachten nu eerst de uitslag van de examens af.. Het aanbod van losse ar beiders verminderde van 275 tot 189 (289) en de vraag steeg van 67 tot 113 (84). Bij de vrouwen daalde het aanbod van 61 tot 52 (69); de vraag steeg van 1139 tot 1181 (477). Onder de jeugdigen daalde het aanbod van 28 tot 23 (19) en de vraag van 343 tot 321 (292). Over het algemeen kan gezegd worden, dat bemiddeling steeds moeilijker wordt. Het overschot is of zeer gespecialiseerd of moeilijk plaatsbaar. Tijdens een persconferentie op het Ge westelijk Arbeidsbureau in Haarlem heeft de heer K. de Jong, inspecteur Arbeids voorziening in Noordholland, een en ander meegedeeld over de Rijkswerkplaatsen, waar oudere ongeschoolde arbeidskrachten worden opgeleid. Onder deze arbeids krachten dient men te verstaan hen, die niet in de gelegenheid zijn geweest, na het bezoeken van de lagere school een andere opleiding te volgen. Deze mensen blijken over het algemeen nog zeer goed te vol doen; en dat is. ook alleszins begrijpelijk, want zij, die op oudere leeftijd nog een vakopleiding aandurven, zijn meestal wel uit het goede hout gesneden. Na de bevrijding zijn ruwweg 35.000 ge schoolden afgeleverd en enquêtes hebben uitgewezen, dat 85 van deze mensen in het beroep zijn terechtgekomen, waarvoor zij werden opgeleid. In deze werkplaatsen houdt men het oog vooral gericht op die beroepen, waarin grote tekorten heersen, zoals de bouw- en de metaalnijverheid. Wat de organisatie betreft: aan de top staat de directie voor de arbeidsvoorziening, welke ressorteert onder het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Als onderafdeling fungeert het Rijksarbeids- ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD. BOLSTR:.48 A DAM - TEL. 717162 ANORAKS - SPORTTRUIEN bureau in Den Haag. In elke provincie treft men districtsbureaux voor de arbeids voorziening aan. Daaronder staan weer de rijkswerkplaatsen en de arbeidsbureaux. Van de 34 rijkswerkplaatsen, die ons land lelt, zijn er drie in Noordholland gevestigd en wel in Amsterdam, Hoorn en Haarlem. De Haarlemse werkplaats kan 135 cursis ten herbergen, de huidige bezetting is 85. In de afdeling bouwnijverheid kan men zich bekwamen in metselen, betontimme- ren en terrazzowerk. In de mtaal-afdeling kan men worden opgeleid tot machine bankwerker. constructie-bankwerker, pre- cisie-bankwerker, lasser en draaier. De duur der cursussen is, afhankelijk van het vak, waarin men zich wenst te bekwamen, drie tot achttien maanden. De overheid steekt enorme bedragen in deze werkplaatsen: de cursisten ontvangen allen een loondervingsvergoeding. Boven dien worden eventuele dagelijkse reiskos ten vergoed. De toekomstige cursisten (ingeschreven bij het arbeidsbureau) worden benaderd door een bemiddelaar. Blijkt een gegadig de interesse te hebben, dan wordt deze gestuurd naar een beroepskeuze-adviseur, die hem een psychotechnische test afneemt. In sommige gevallen volgt nog een medi sche keuring, maar lang niet altijd. Wel wordt ieder aankomend cursist doorgelicht. De minimum leeftijd voor toelating tot een Rijkswerkplaats is achttien jaar. 'n Mens heeft eigenlijk geen leven met dat brandend maagzuur... Maar Rennies brengen uitkomst! Zo lang 't niet opkwam, was de dreiging er toch en zo was er dan, zelfs zonder enige aanwijzing, van eten al geen sprake meer. Maarkomt 't eenmaal zo ver. dan is ook de meest snerpende zuurbrand (U kent dat) met een of twee Rennies bezworen. Die doven het vuur en stillen de pijn. Radicaal! 'n Heer lijk veilig gevoel zo'n paar Rennies op zak - bij voorbaat. Altijd bij de hand en als de nood aan de man komt, onmiddellijk baat.... Waarom zou U ze niet bij U steken Advocaat beschuldigd van oplichting De Hoge Raad deed uitspraak in de zaak van de gewezen Haagse advocaat mr. A. S., die in cassatie was gekomen tegen een arrest van het Hof te 's Graven- hage, waarbij hij niet ontvankelijk werd verklaard in zijn in appèl gedaan beroep op nietigheid der dagvaarding" ten aanzien van de ten laste gelegde oplichting en waarbij hij verder ter zake van oplichting, het doen van een valse opgave in een authentieke akte, diefstal en valsheid in geschrifte is veroordeeld tot vier jaren ge vangenisstraf met aftrek van preventief. De Hoge Raad heeft thans beslist, dat het Hof de requirant in zijn beroep met betrekking tot de dagvaarding ten onrechte niet ontvankelijk verklaarde op grond, dat hij tegen de oorspronkelijke afwijzende be schikking der rechtbank niet had geappel leerd. Deze beslissing van de rechtbank was geen eind-uitspraak, zodat daartegen slechts hoger beroep kon worden ingesteld, welk laatste beroep aan requirant echter was ontzegd, nu hij door de rechtbank van oplichting was vrijgesproken. Nu het Hof zich aan een onderzoek ter zake heeft onttrokken, heeft de Hoge Raad het arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het Hof te Amsterdam. Uitspraak Hoge Raad HILVERSUM I, 402 M. KRO 7 uur Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weerberichten en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 8.30 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Platen. NCRV. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. KRO. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. (12.30-12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33-12.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.50 Platen. NCRV: 14.00 Promenade-orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamer koor en solist. 15.45 Platen. 16.00 Bijbelover denking. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 18.00 Lichte muziek. 18.30 Frie se uitzending. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws en weerberichten. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 21.45 Platen. 22.10 Periodiekenpara de. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15-24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gym nastiek; 7.30 Platen. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerorkest. 11.45 Voordracht. 12.00 Orgel en zang. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.35 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Lichte mu ziek. 13.55 Koersen. 14.00 Cabaret. 14.40 Cel lo en piano. 15.10 Voor de zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Re geringsuitzending: Nederland en de wereld: ,.De internationale betekenis van de Am sterdamse Effectenbeurs". 18.00 Nieuws 18.15 Zigeunermuziek. 18.40 Zang en orgel. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Habane- ra-orkest. 19.20 Actualiteiten. 19.30 Theater orkest. 19.55 Fototips. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Holland Festival: Concertge bouworkest en solist. 22.20 Platen. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws. 23.15 Platen. 23.25-24.00 Pla ten. TELEVISIEPROGRAMMA (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerberichten. 20.35 „Naar nieuwe vormen", documentair pro gramma. 21.00 „Eindexamen", TV-spel. 21.40 Dagsluiting. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Platen. 15.00 Klankbeeld. 16.02 Sym- phonie-orkest. 16.35 Platen. 16.40 Kinder zang. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Platen. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Con certgebouworkest en solisten, 22.00 Nieuws. 22.15 Sopraan en piano. 22.45 Platen. 22.50- 23.00 Nieuws. BBC. 22.00-22,30 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse litteratuurgeschiedenis. (Op 224 en 76 m.) De Hoge Raad heeft Dinsdag arrest ge wezen in de zaak van de rijksadvocaat, die in cassatie is gegaan van een uitspraak der Haagse rechtbank, die een fiscale eis om inzage te nemen van het patiënten- register in een ziekenhuis nietig verklaar de op grond van het feit, dat dit zieken huis geen commerciële onderneming is en geen „bedrijf" kan worden genoemd. De Hoge Raad heeft geen grond aan wezig geacht voor de opvatting, als zou de rechtbank in haar vrijsprekend vonnis ten aanzien van het ziekenhuis zijn uitgegaan van een met de wet strijdige opvatting omtrent het begrip „bedrijf", waaruit volgt, dat tegen deze vrijspraak geen beroep in cassatie openstaat, aldus het thans gewezen arrest. ADVERTFNT1E Ned. Horv. Kerk Aangenomen naar Katwijk aan Zee (vac. P. Pras) F. Offeringa te Wageningen; naar Zutphcn P. A. Stapert te Moordrecht; naar Zuidwolde (Gr.) R. J. Mooy te Vries (Dr.) Benoemd tot bijstand in het pastoraat te Hoogeloon-Eersel H. J. Dijckmeester, a.s. em. pred. te 's-Gravenhage. Geref. Kerken Tweetal te Utrecht (vac. J. W. de Jager) L. W. Boeijinga te 's-Gravenzande en Joh. Heule te Edam. Beroepen te Nijkerk J. Verlare te 's-Gra venzande; te Weesp W. G. Scheeres te Eef- de-Gorssel; te Drimmelen en Raamsdonk A. J. Dondorp, cand. te Heemstede. Bedankt voor Zwagerveen G. Veeneman te Nes (W.D.). Examens. Aan de V.U. zijn geslaagd voor het prop.examen theologie mej. H. Wuyckhuyse te Zwyndrecht en de heren E. P. Bosma te Musselkanaal. J. B. F. v. d. Brink te Voorburg, A. M. Brouwer te Utrecht, J. de Jongh te Amsterdam, P. C. Koster te Pernis, P. v. Loo te Sneek, T. L. PI. Pieterse te Goes, P. K. Pilon te Hilver sum, M. Rebel te Hilversum, C. Stam te Goes, J. J. Tissink te Bergen op Zoom, L. J. Vos te Sloten (Fr.) en J. D. A. de Zwart te Oldekerk (Gron.). Geref. Kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Zwolle (voor de miss. dienst op Soemba) C. v. Kalkeren te IJssel- n-nnde-Bolnes-Slikkerveer. Ter gelegenheid van de derde twee-jqar- lijkse beeldhouwtentoonstelling, die van Juni tot September in Antwerpen wordt gehouden, zijn twee nieuwe postzegels uitgegeven. De voorstelling op de zegel is een werk van de Belgische beeldhouwer Rik Wauters (1882-1916) en geeft weer „De razende maagd". De postzegel van 1,20 fr. is groen en de zegel van 2 fr. is violet gekleurd. De Koninklijke Nederlandse Middenstandsbond houdt in Hilversum zijn jaarlijkse congres. Dinsdagmiddag begon de jaarvergadering met een jaarrede door de voor zitter van de bond, de heer L. de Groot, die aanving met te herinneren aan de voor spoed op economisch gebied, waarin Europa en Amerika zich thans mogen verheu gen. Maar hij vroeg zich af, of dit wel zo zal blijven, hoewel voor noodlotsprofetieën geen reden is. De hedendaagse welvaart berust voor een belangrijk deel op de be wapening. Het ziet er niet naar uit, dat de uitgaven daarvoor binnen afzienbare tijd belangrijk zullen verminderen; in dit opzicht dreigt dus weinig gevaar, aldus spreker. Kentekenend voor de hele situatie is echter wel het feit, dat de beurs op berichten omtrent een verbetering in de internationale verhoudingen pleegt te reageren met koersdalingen. Maar ook al te sterke opvoering van het loonpeil en de sociale lasten kan, vooral in een zo kwetsbaar land als het onze, tot ernstige ontwrichtingen leiden. Er zijn trouwens nog meer dergelijke mogelijkheden en daarom wilde de heer De Groot een woord van bedachtzaamheid laten horen. „De economen verzekeren ons, dat de overheid thans beschikt over een arsenaal van wapenen om een opkomende crisis reeds in de kiem te smoren. Dit is ongetwijfeld een heugelijk feit, maar we mogen daarbij toch niet vergeten, dat de deugdelijkheid van deze wapenen nog be proefd en bewezen moet worden. In elk geval zal iedere zakenman verstandig doen met reeds nu een zodanig beleid te voeren, dat zijn bedrijf tegen een stootje kan, als onverhoopt een daling in de conjunctuur mocht optreden. Het te voeren middenstandsbeleid moet hiermee terdege rekening houden". Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Ingaande op de toestand van de midden stand merkte de spreker op, dat ongetwij feld een deel van de middenstand goede zaken maakt. Daarnaast valt echter een ander deel aan te wijzen, waar het maar „zó zó" is; en in de derde plaats heeft de middenstand een brede zoom van bedrij ven, die het ook nu nog. door welke oorza ken dan ook, hard te verantwoorden heb ben. Dit alles hangt samen met de omstan digheid, dat de middenstand nu eenmaal een uiterst gecompliceerd verschijnsel is, met een problematiek, waarvan de oplos sing nog heel veel inspanning zal vergen." Middenstand is een rijk geschakeerd begrip. Over de handelsmargebeschikking" 3955 zei de spreker, dat deze zich speciaal richt tegen de handel, dus tegen een bepaalde groep in het productieproces, terwijl de overige schakels hier buiten geding blijven. Daarom kan zijns inziens ln dit geval wel degelijk van een discriminatie worden ge sproken De détailhandel heeft alle reden hierover onrust en wrevel te betonen. „Het gemak, waarmede men zo nu en dan wel hoort spreken over het aandeel van de middenstand in de algemene welvaart, vindt zijn weerspiegeling in het overheids beleid. Ik denk in dit verband met name aan de wijze, waarop het kartelbesluit wordt gehanteerd. Ook hier kan ik mij niet aan de indruk onttrekken, dat de gedachte, dat de middenstand toch zo'n „fleurige" tijd doormaakt, een rol speelt bij de ge dragslijn, welke ten aanzien van de onder nemersafspraken wordt gevolgd. Naar mijn smaak onderscheidt men echter te weinig tussen het kartel in het grootbedrijf en het kartel in het middenstandsbedrijf. Natuurlijk zal ik niet ontkennen, dat on dernemersafspraken in de middenstand eveneens ongewenste vormen kunnen aan nemen. Uitwassen van deze aard zullen, wanneer zij mochten voorkomen, door mij nimmer in bescherming worden genomen. Maar onomwonden wil ik zeggen, dat ge vaar hiervoor veel en veel geringer is dan i.i de sector van het grootbedrijf. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat het midden standskartel eigenlijk gericht is op een doel, dat ook de regering nastreeft: de bevorde ring van een oi'delijk economisch verkeer. De middenstand met zijn groot aantal klei ne economische eenheden, waarvan de eigenaars maar al te vaak slechte reken meesters zijn, zodat de calculatie gemak kelijk in het gedrang komt, heeft, naar de ervaring leert, dringend behoefte aan enige zelfordening op het gebied van de prijzen. Anders ontstaat maar al te licht het ge vaar van prijsonderbieding". Middenstandsbeleid van de regering Over het middenstandsbeleid van de re gering merkte de heer De Groot op, dat sedert liet debat over de Middenstandsnota van verleden jaar in de gelederen van de middenstand een zekere teleurstelling is ontstaan. Het in de middenstand heersende ongenoegen wordt, naar de spreker meent, voor een deel veroorzaakt door het feit, dat men er nog steeds niet in is geslaagd het middenstandsbedryfsleven voldoende in het algemene overheidsbeleid te integreren. Erkend zij, dat dit een moeilijk vraagstuk is, omdat ten aanzien van de gehele mid- denstandsproblematiek nog zoveel onzeker heid bestaat. Het zou daarom onjuist zijn hierover eenzijdige verwijten tot de over heid te richten, al moeten wij ons natuur lijk de critiek op concrete punten voorbe houden. De middenstand zal echter van zyn kant ook zelf bijdragen moeten leveren tot de oplossing van de vraagstukken, die hier liggen. Men kan niet zeggen, dat de middenstand zich niet op het gebied van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie weert. Over de vrije organisatie zei de spreker, dat over het thema ..organisatiezwakte" in de middenstand al heel veel is gezegd en geschreven. „Wie de cijfers bekijkt, ziet, dat het er met de organisatiepercentages nog niet zo kwaad voorstaat. De ambachts sector vertoont een organisatiegraad van 60 de dienstverleningssector van ruim 45 en de détailhandel van 41.5 De werknemersvakverenigingen met hun ruim 1.200.000 georganiseerden winnen het, wat ledental betreft, echter verre van de mid denstandsorganisaties. Daarin zit een niet te miskennen bron van kracht, die de vak verenigingen op ons voor hebben. De mid denstand kan dit alleen compenseren door het betonen van een grotere offervaardig heid. Hier nu ligt echter ons zwakke punt; dit verschijnsel is de ongunstige keerzijde van een middenstandsdeugd, aldus de heer Dc Groot. De middenstander is van nature een individualist, iemand, die niet veel voor werken in groter verband voelt. Dit is in deze naar massificatie neigende tijd zeker een deugd. Mensen van dit slag leveren juist door hun eigengereidheid een waar devolle bydrage tot de opbouw van een ge zonde maatschappij. Maar te ver doorge voerd, kan deze deugd in haar tegendeel 44. Na een onrustig slaapje ontwaakte Panda in de schoot van Vader Tijd. Met tegenzin keek hij naar het raderwerk om zich heen. „Alweer een dagmompelde hij, „en ik ben nog even ver als toen ik begon. Als ik maar iets begreep van al dat radergedoe, dan zou ik tenminste kun nen nagaan, hoe ik de poppen moet mon teren". Hij bekeek het ingewikkelde klok- kenmechanisme nog eens goed, maar veel wijs kon hij er niet uit worden. Tenslotte nam hij een besluit. Hij gooide zijn gereed schap neer en snelde de toren uit. „Ik ga de klokkenmaker opzoeken", dacht hij, „die zal me wel kunnen uitleggen, wat ik moet doen". Maar de boze gemeentesecretaris was Panda vóór. Hij stond al bij de ge vangenis, toen Panda kwam aanrennen. „Kijk", zei hij tegen de gevangenisbewa ker, „daar komt de klokkenmakersleerling aan. Hij komt zijn baas natuurlijk om raad vragen, maar dat mag niet. Dat is verbo den! Zorg er dus voor, dat de klokkenma ker hem geen enkele inlichting geeft". cmslaan. Dan blijkt diezelfde middenstan der te weinig mens-in-de-gemeenschap te zijn, dan betoont hij onvoldoende belang stelling voor de publieke zaak, dan mist hij het juiste begrip voor de waarde van een krachtige middenstandsorganisatie Op dit gebied valt er werkelijk ontzaglijk veei te doen. De heer De Groot eindigde zijn jaarrede met een opwekking, het „werk dat aan de winkel is" aan te pakken in eendracht en verdraagzaamheid. Ir. Jan Uhre heeft medegedeeld dat hij zijn pogingen het admiraalschip van Witte de With, de „Brederode", te bergen heeft opgeschort tot het volgende jaar en dat hij zijn pogingen vermoedelijk pas in April 1956 zal kunnen hervatten. Uhre liet merken dat dit uitstel een fi nanciële kwestie is. Hij zei dat pas aan het einde van dit jaar zal blijken in hoeverre pogingen in Nederland, geld bijeen te brengen voor verder bergingswerk, het ge wenste resultaat opleveren. In het najaar en de winter valt niet aan bergingswerk te denken. Het wrak van de „Brederode" ligt sedert de helft van de 17e eeuw op de bodem van de Sont bij Snekkersten, vlak ten zuiden van Elseneur. Officier eist negen maanden onvoorwaardelijk „Beseft u wat een marteling dit voor het dier geweest is", zo vroeg Dinsdag de pre sident van de Rotterdamse rechtbank de 37-jarige opkoper H. J. van 't H. uit Maas sluis. Deze had een schaap tegen de grond gegooid, een dun touwtje om de nek ge bonden, en met een voet op de kop van het dier het touwtje aangetrokken tot het dier dood was. Enkele mensen, die er bij stonden te kijken, konden het niet langer aanzien en waren naar buiten ge lopen. Bovendien had hij het schaap te Moor drecht gestolen met de 25-jarige G. B. Ten slotte was hem nog diefstal van wat oud ijzer te Capelle aan de IJsel ten laste ge legd. De officier van Justitie eiste een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, en tegen B. een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek. De uitspraak volgt over veertien dagen. ADVERTENTIE AUTOMOBIELBEDRIJVEN HAARLEM Tel. 14160 BLOEMENDAAL Tel. 22165 Veiliger. Hairold Gray van de Pan Ameri can World Airways heeft verklaard, dat in 1954 één dodelijk ongeval gebeurd is op iedere 1250 miliioen passagier-vlieg- mijlen. Voor auto's was dit getal 2.6 doden op iedere 100 mdllioen passagier- mijlen. Hij concludeerde hieruit, dat een luchtpassagier 32 maal veiliger reist aan een automobilist. Wrijving. Te Coventry in Engeland is een windtunnel iin gebruik genomen die be stemd is voor het onderzoek van ver schijnselen welke optreden bij vliegtui gen die twee tot driemaal zo snel vlie gen ais de snelheid' van het geluid'. Bij deze grote snelheden treedt zodanige verhitting op door de wrijving van de lucht, dat sommige materialen die ge bruikt worden in vliegtuigen gevaar lopen te smelten. Geen bezwaar. Generaal Sadao Araki, oud-minister van Oorlog van Japan, en een van de belangrijkste oorlogsmis dadigers, die tot levenslang veroordeeld was en thans in de gevangenis Sugamo te Tokio zit, is op erewoord vrijgelaten wegens gezondheidsredenen. Frankrijk, Groot-Brittannië, de Verenigde Staten, Nederland, Australië, Nieuw-Zeeland, Pakistan en Canada hebben de Japanse regering meegedeeld, dat zij geen be zwaar hebben tegen zijn vrijlating. Uitgesloten. Deze maand wordt te Bang kok in Thailand een televisiezender in gebruik genomen, de tweede in Zuid- Oost-Azië. Er is reeds een zender te Manilla op de Philippijnen. De televisie organisatie in Thailand heeft het mono polie van verkoop en onderhoud van televisie-ontvangers. Slechts een Ame rikaanse maatschappij mag materiaal invoeren. Europese firma's zijn van de markt uitgesloten. Waardig. De 31-jarige Giacomo Alliata uit Borgomanero is tot „koning der kaai- hoofdigen van Italië in 1955" gekozen. Een jury stelde na een zorgvuldig on derzoek van de schedels der candidaten vast, dat Alliata, die kaal is sedert zijn zevende jaar, geen enkele haar heeft, „noch een poging tot een haar, noch zelfs een herinnering aan een haar" en bijgevolg waardig is de kroon te dragen. Goedkoper. De Shaw Savill Line heeft be kend gemaakt dat de Vulkan Werft te Bremen voor haar rekening drie snelle vrachtschepen van 8900 ton zal bouwen. De prijs is gemiddeld vijftien percent lager dan die van zes Britse en een Nederlandse aanbieding. De levertijden zullen acht maanden korter zijn. De maatschappij zal bij Harriand en Wolff in Schotland een zusterschip van deze drie vaartuigen laten bouwen. Proef. President Eisenhower, zijn kabinet en ongeveer 15.000 ambtenaren zullen vandaag Washington verlaten en zich verspreiden in een cirkel om de stad met een middellijn van 500 kilometer om het apparaat van de burgerlijke ver dediging te beproeven. Men zet op de nieuwe standplaatsen de werkzaam heden voort. De regering blijft tot het einde van de week weg. Gegrepen. Een negenjarig Belgisch meisje uit Flemalle, dat dicht bij de kooi van een circusleeuw stond en door een pas serende vrachtauto tot voor de tralies werd gedrongen, werd door het roofdier bij de schouder gegrepen en in het ge zicht geslagen. Zij werd zwaar gewond naar een ziekenhuis overgebracht. Traditie. Een oude Oostenrijkse gewoonte om de bruid op de dag van haar huwe lijk te wekken door vuurwerk te ont steken bij het raam van haar slaap kamer, heeft de dood tengevolge gehad van de bruidegom en de verwonding van de twee broers van de bruid. Het onge val geschiedde te Krumbach-Amt nabij Wenen, waar de 26-jarige bruidegom Johann Trimmel door een ontploffend stuk vuurwerk werd gedood. De 22- en 25-jarige broers van de bruid, die toe keken, liepen verwondingen op. Machtiging. In de Zuid-Zweedse haven Ysstad is een Oost-Duitse vissersboot binnengelopen, waarvan de vier leden van de bemanning om politiek asyl heb ben gevraagd. Het viertal had midden 'op ze<? de kapitein in het vooronder op gesloten. In de haven is een Oost-Duitse patrouilleboot binnengelopen, waarvan de kapitein een geschreven machtiging bij zich heeft om de vissersboot en zijn kapitein terug te brengen naar Oost- Duitsland. Toch ió het zo DE VEELVULDIG voorkomende opvat ting dat alle krissen vergiftigd zijn, berust vooral op het idee dat de kris een wapen is zonder meer. Bovendien heeft het lem met van sommige soorten krissen een kronkelende, op een slang gelijkende vorm, waardoor hel idee van giftigheid als het ware wordt gesuggereerd. Ook wordt het lemmet vaak gedamasceerd, d.iv.z. door- smeed met een ander metaalmengsel (pa- mor) waardoor in het staal fi guren van een andere tint ont staan. Deze figuren zouden volgens sommige mensen zijn ontslaan door het scherpe ver gif dat zich in het metaal heeft geëtst. Alles bijeen, zijn hier dus voldoende argumenten aan- J wezig J pioenen en slangen gedompeld, waardoor de steriliteit van het metaal weliswaar niet bevorderd wordt., maar in deze geval len is toch niet de opzet aanwezig om het wapen giftig te maken. Alhoewel het in de praclijk toch wel op hetzelfde neer komt. r~ om de veronderstelde giftigheid van Indische krissen te onder steunen. In de eerste plaats moeten we in de kris meer een pronk- en statiewapen zien, dan een vechtwapen. De kris verviÈt in sociaal opzicht een zeer belangrijke func tie, want hij is in de eerste plaats een waardigheids- en onderscheidingsteken en behoort tot de vijf dingen die in het leven van de Javaan de belangrijkste plaats in nemen, t.io. zijn paard, vrouw, wapen (kris), huis en vogels. De kris neemt dan ook in het volksgeloof een aparte plaats in, hem wordt veelal een magische kracht toegeschreven, zodat men de kris van een inlands vorst bijvoorbeeld niet zal durver, aanraken uit vrees ziek ie worden en te sterven. Soms worden deze wapens omge ven met een geheel ritueel; zij worden be wierookt, of de lemmet-s worden met geuri ge oliën geparfumeerd, ja, zelfs brengt men offers aan de kris. Men meent dat het wa pen de eigenaar onkwetsbaar kan maken hem dapperheid zal schenken en zijn aan zien zal vergroten. Om de bezielende kracht van de kris te doen toenemen wordt het wapen bij de Madoerezen soms enige da gen in hersenen of ingewanden van schor- Kortom, theoretisch wordt de kris niet vergiftigd, maar onder bepaalde omstan- v digheden kan het wel dege lijk voorkomen dat het wapen giftig is. Voorzichtigheid is dus altijd geboden, vooral omdat, de giftigheid vaak moeilijk te ontdekken is en - al naar de aard van het vergif - soms lang werkzaam kan blijven. Indien het wapen echter een paar keer behoorlijk wordt schoongemaakt, behoeft men voor het staal werkelijk geen grotere angst te koesteren dan voor elk ander lemmet dat zich in dezelfde condities bevindt. Maar zorgvul dige reiniging blijft een vereiste voor elk vreemd wapen dat u in handen komt; dan is alle overdreven angst in het vervolg overbodig. Overigens is het merkwaardig te con stateren hoe reeds het Muurstenen mes uit de oertijd met eerbied werd beschouwd en behandeld, als bezat, het een eigen bezie ling, welke denkwijze culmineerde in oude legenden, die ons verhalen van zwaarden die lvun bezitter de onoverwinnelijkheid bezorgden. De magische cultus rondom de krissen is hiervan nog een levend restant. Maar we zullen het daarover niet verder hebben, want we wilden spreken over de vier verdedigingswapens die op geen enke le ontwapeningsconferentie ter sprake ko men, terwijl zij het gesprek toch zeer zou den vereenvoudigen indien alleen zij ter 'aiel loerden gebracht. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2