ZE VEN DA GEN HA ARLEM Stichting groot concertgebouw in Rotterdam overwogen De prijs van de veerman De prijs voor de student Een week lang: Rome! Kort en bondig Laatste brugdeel wordt dit weekeinde ingevaren Roeien met je eigen riemen Langdurige juridische nasleep verwacht VRIJDAG 17 JUNI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Moerdijk-spoorbrug Treinverkeer gestremd N. J. G. stuurt telegram aan Eisenhower Directeur Hollandse Beton Mij overleden Film van Toon Hermans pas volgend jaar Conflict tussen B. en W. en woonruimtecommissie Cijfers over sterfte aan (long-) kanker Hulp aan door storm getroffen kampeerders Directrice „Olijftak" Van mensen en dingen onder de Damiaafjes Zo is het Collecten Orgelconcours Haarlem Coltmiraurks _Na de ramp in Le Mans Stakers op Britse schepen worden uitgesloten B. en W. van Rotterdam hebben de ge meenteraad voorgesteld een bedrag van ten hoogste f 11.250.000 beschikbaar te stellen voor de bouw van een concertgebouw, dat zal verrijzen op een terrein, begrensd door Karei Doormanstraat, Weslersingcl en Theaterplein. Het gebouw zal omvatten een grote zaal met 2500 tot 3000 zitplaatsen en een kleine zaal met 600 tot 700 zitplaatsen. De vloeren van deze zalen zullen oplopend zijn. Verder komen er een grote foyer, klei nere koffiekamer en wandelgangen, een re petitieruimte voor musici en koor, zomede accomodatie voor dirigenten en solisten, dienstruimten voor het bedrijf, kantoorruim ten voor het Rotterdams Philharmomseh Orkest en voor de Rotterdamse Kunststich ting (voor welke laatste instelling tevens een expositiezaal) en tenslotte een café- restaurant. In het voorstel herinneren B. en W. aan een vroeger na-oorlogs plan, dat op f27.600.00 was begroot. Op 27 Januari 1949 heeft de gemeenteraad zich in beginsel be reid verklaard financiële medewerking te verlenen, mits er naar zou worden gestreefd de garanties, die van de gemeente zouden worden gevraagd, lager te stellen. De voor bereidingen zijn echter vertraagd, voorna melijk door de wisselende financiële moge lijkheden sedert 1950. B. en W. merken on der meer op, dat de symphonische muziek, mede dank zij de radio, een buitengewone belangstelling heeft gekregen, die een symptoom is van de snel toenemende de mocratisering van het artistieke leven, die ook in andere landen is vast te stellen. Het concertbezoek te Rotterdam van 1951 geeft in vergelijking met 1938 een toeneming van 162,4 percent te zien. Zou de verdere toe neming niet meer dan één percent per jaar bedragen, dan zouden er in 1980 315.470 be zoekers zijn bij een bevolking van 811.000 zielen. Een zaal voor ongeveer drieduizend be zoekers kan elk werk uit het symphonisch repertoire van de laatste drie eeuwen tot zijn recht doen komen en biedt de moge- Op Zondag 19 Juni zal bij gunstige weersomstandigheden het laatste brugdeel voor de nieuwe spoorbrug over het Hol- landsch Diep bij Moerdijk worden inge varen. Om de doorvaart van deze te Dor drecht gemonteerde overspanning mogelijk te maken, zal op Zaterdag 18 Juni een van de overspanningen van de spoorbrug bij Baanhoek in de spoorlijn DordrechtSlie- drecht tijdelijk worden verwijderd. Als gevolg daarvan zal het treinverkeer tussen Dordrecht en Sliedrecht op die dag gestremd zijn van 14.50 tot 17.50 uur. Men dient met vertraging rekening te houden, evenals op Zondag, want dan wordt het treinverkeer Dordrecht en Lage Zwaluwe opnieuw stilgelegd. Deze stremming is van 9.15 tot ongeveer 21.00 uur. Zestienjarige Amerikaan tot elecfrische stoel veroordeeld Onlangs is de zestienjarige Amerikaan Raymond Holley veroordeeld tot de electri- sche stoel wegens moord op de vijftienjari ge Jesse Dipseomb tijdens een hevig ge vecht tussen twee jeugdige benden in Brooklyn. In de week beginnende met 10 Juli zal Raymond ter dood gebracht wor den in de Sing Sing-gevangenis. Het bestuur van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap deelt thans .mede, dat de Raad van Afgevaardigden van de N.J.G. besloten heeft een telegram te zenden aan president Eisenhower van de volgende in houd: ,,De vergadering van de Raad van Afgevaardigden van de Nederlandse Jeugd Gemeenschap spreekt haar grote veront rusting uit over het uitgesproken vonnis, waarbij een 16-jarige jongen uit de Ver enigde Staten veroordeeld werd tot de elec- trische stoel". Het telegram is 16 Juni verzonden. Op 62-jarige leeftijd is in Cagnes sur Mer in Frankrijk, waar hij tijdelijk ver bleef, overleden ir. B. Peiser, directeur van de Hollandse Beton Mij N.V. te Den Haag. zDe heer Peiser was, toen hij aan de Technische Hogeschool in Delft studeerde, in het studiejaar 19141915 president van de Delftsche Studentenbond. Hij maakte zich voor deze bond verdienstelijk en werd daarom tot erelid benoemd. De bond heeft thans voor de tijd van twee weken rouw aangenomen. lijkheid om met een voor iedereen betaal bare toegangsprijs toch een normale recet te te verzekeren. Bij een dergelijke zaai is er rekening mee gehouden, #dat een sterk oplopend frontbalcon gemakkelijk kan wor den afgesloten, zonder accoustisch nadeel, zodat de zaal daardoor met de beide zijbal- cons tot vijftienhonderd plaatsen kan wor den teruggebracht. Het podium zal een op pervlakte moeten hebben van vierhonderd- vijftig vierkante meter voor. de opstelling van een orkest van maximaal honderdvijf- entwintig musici en een koor van vierhon derd executanten, in welk geval het audi torium met driehonderd personen vermin dert. De bouwkosten worden afgerond geraamd op f 10.500.000, waarbij komt de waarde van de grond ad f 750.0Ó0, tenzij deze inge volge de Wederopbouwwet zou worden toe gewezen, in welk geval f 600.000 verschul digd zou zijn. In totaal zou dan nodig zijn f 31.250.000, respectievelijk f 11.100.000. In deze opgave zijn niet de kosten voor de bouw van een orgel opgenomen, maar het uitvoerend comité tot stichting van een nationaal vredes-orgel ter nagedachtenis aan hen, die in de strijd voor de vrijheid van ons land vielen, is bereid dit instru ment een plaats te geven in de te Rotter dam te bouwen concertzaal. Als voorwaar de stelt het comité, dat de namen van de gevallenen in het gebouw zullen worden vermeld. De commissie van advies voor de stich ting van een concertgebouw meent te moe ten adviseren opdracht tot de bouw te ge ven aan het architectenbureau ir. E. H. en H. M. Kraayvanger te Rotterdam en de ar chitect R. M. Fledderus, waarbij er de aan dacht op wordt gevestigd, dat dit bureau reeds grote bouwwerken in het nieuwe Rotterdam tot stand heeft gebracht. ADVERTENTIE Reeds enige maanden trekt de heer C. Diederik Brouwer, mede-organisator van de komende speelfilm van Toon Hermans, door het land op zoek naar geschikte typen Er zijn vele typen nodig, vooral dorpsfigu ren. De eisen die gesteld worden zijn zeer speciaal. Thans wordt ons medegedeeld, dat de eerste opnamen zeker niet voor Mei 1956 zullen geschieden. De samenstelling van het draaiboek vergt, doordat veel met na tuurlijke décors zal worden gewerkt, meer tijd dan normaal. In Leidschendam Tussen het College van B. en W. van Leidschendam en de Woonruimtecommis sie 1947 is een conflict uitgebroken. Alle commissieleden hebben hun functie ter beschikking gesteld. Tot nu toe is over de aard van het conflict nog niets bekend; in de raadsvergadering van 29 Juni zullen nadere mededelingen worden gedaan. Ongeveer vier jaar geleden heeft de toen zittende commissie zich beklaagd over het feit, dat de burgemeester afweek van de adviezen der commissie. Bij het daarbij ontstane conflict bedankten toen *wee raadsleden. Het sterftecijfer voor mannelijke lijders aan longkanker in Nederland is tussen 1949 en 1952 met 24 percent gestegen, terwijl dat van vrouwen niet gestegen is. Dit blijkt uit een statistisch overzicht, dat zo juist is gepubliceerd door de wereldge zondheidsorganisatie over de sterfte aan longkanker in zestien landen. In al deze landen steeg in de genoemde periode het Sterftecijfer van lijders aan kanker in de ademhalingsorganen, maar over het alge meen was die stijging ten aanzien van mannen vijf tot zes keer zo groot als ten aanzien van vrouwen. In de periode tus sen 1936 tot 1938 en 1950 tot 1952 nam het sterftecijfer voor longkanker bij mannen met 69 percent en bij vrouwen met 29 per cent toe, terwijl het sterftecijfer voor alle soorten van kanker in diezelfde periode bij mannen met 15 percent toenam en bij vrouwen slechts met één percent. Terwijl in 1936 tot 1938 in Nederland 9.3 percent van alle kankersterftegevallen bij mannen aan longkanker was te wijten, steeg dit percentage in 1950 tot 1952 tot 19.9 per cent, voor vrouwen waren deze cijfers respectievelijk 2.5 percent en 3.1 percent. Koningin Juliana heeft t r gelegenheid van de ingebruikneming van de nieuwe kerk der Nederlands Hervormde gemeente te Uddel een fraaie avondmaalbeker met inscriptie aangeboden. De beker werd na mens de Koningin overhandigd door freule J. C. C. Roëll. De volgende week Vrijdag, 24 Juni, zal de commissie welke in Zandvoort werd gevormd voor het organiseren van een hulpverlening aan de door de storm van 18 Mei getroffen kampeerders op het Zand- voortse raadhuis bijeen komen om tot uit kering van een geldbedrag als gedeelte lijke schadeloosstelling aan de zwaarst ge troffenen over te gaan. De bijeenkomst begint om 7 uur 's avonds en zal tot onge veer 10 uur duren. Tot directrice van ,,De Olijftak", het in aanbouw zijnde tehuis voor bejaarden van de Gallenkamp-Sticbting aan de Heem- steedse Dreef, heeft het bestuur benoemd mevrouw J. E. Wansink-De Vletter te Am sterdam. BURGERLIJKE STAND VAN BLOEMENDAAL GEBOREN: A. Roose-Schevel, dr.; B. Lukens-Hazenberg, zn.; F. P. Kaijk-Jans- sen, zn.; A. Mijnlieff-André de la Porte; I,. P. M. van Run-Bolsius, dr. ONDERTROUWD: G. C. Ravenhorst en M. G. Broertjes; C. F. Verhaar en H. J. Brouwer; Th. J. Durville en M. C. D. Bij voet GEHUWD: C. Jonker en W. R. Korens; K. H. van Donselaar en J. Veldhuis; K. F. Onstein en Y. van der Veen. OVERLEDEN: D. Dinkla-Sinnig, 67 jaar; mcj. H. A. M. Hcijnes, 88 jaar; wed. M. C. A. Manders-Coblens, 72 jaar. Naar aanleiding van de tweede verjaardag van de Oost-Berlijnse opstand van 17 Juni 1953, zal op de begraafplaats, waar de slachtoffers zijn bijgezet, een gedenkteken opgericht worden, dat door de Berlijnse beeldhouwer Karl Wenks is gemaakt. Hier legt de kunstenaar de laatste hand aan het gedenkteken. Het belangrijkste talent van de nu 67-jarige Jan Krijns is zijn leven Tang geweest het vermogen snel tevreden te zijn. Nu hij in zijn kleine hokje van twee hij drie meter dagelijks zit te wachten op iemand uit de steeds kleiner wordende groep mensen, die zich van of naar de Vijverlaan over het Spaarne willen laten zetten in Jan's roeiboot, is het eigen lijk al te veel gezegd dat Jan het vermogen tot tevreden heid hééft; hij is tevredenheid en daar komt dan bij dat hij een bekwaam veerman is. Het is een verademing Krijns over de grote problemen van het leven te horen spreken vanuit zijn onwrikbare zeker heid: het leven, dat hij leidt, zijn weldadige rust. Hij ziet geen complicaties, hij ziet uitsluitend datgene, waaruit ze zouden kunnen ontstaan; hij leeft simpel en kernachtig. Voor hem is reeds een slotsom, wat voor anderen een moei lijk begin is, en hij is er blij mee. Soms duurt het dagen voor hij weer een klant krijgt en dan zit hij ook dagen in zijn cabine, het oude overweghuis je, dat vroeger bij de spoor wegovergang aan de Kruisweg stond. Dat huisje heeft een geschiedenis, het veer heeft een geschiedenis, Krijns heeft een geschiedenis; maar in de warme sfeer van Krijns'kleine knusse hok verliezen zelfs die hun belang. Krijns zet thee, hij biedt een sigaar aan. Méér is er niet. „Het overzetten kost een dubbeltje, maar als er een heel gezin over wil reken ik toch niet meer dan een kwar tje, hoor", zegt hij, „kinderen een stuiver". Op een van de kraakheldere wandplanken liggen wat scheermessen, zo juist door de veerman ge slepen. Hij doet alles zelf, kleren verstellen, koken, fiets repareren, planken schoon- schuren. „Weet je", zegt hij ineens, „als je iemand glans rijk te grazen wil nemen moet je 'm veertigduizend gulden geven". Er komt vast» nog meer. Het water is bijna aan de kook. „Ik ben gelukkig met mezelf, anderen zijn het met dingen of andere mensen." Dat was het dus. Krijns is nu bijna twintig jaar veerman. Hij trekt van Drees. Soms komt er een kleine zorgelijke trek op zijn gezicht. „Vorig jaar is mijn oude boot tussen de palen ge zonken; ik heb een nieuwe ge kocht met veel hulp van de gemeente (daar ben ik zó dankbaar voor) maar ik moet nog honderdzestig gulden af betalen". Dat zit hem een beetje dwars. „Dat is 1600 personen overzetten", zeggen we. Maar dat weert hij af. „Zo moet je niet rekenen." En het heeft geen zin te vragen hoe je dan wel moet rekenen; dat zou in dit hok als lastering klinken. Hij zet niet meer dan 700 a 800 personen per jaar over Toch zit hij er dagelijks. Hij geniet van zijn water, zijn wolken en zijn vogels. Zijn geheim is zo onbeschermd en open als maar kan, en toch. het is zijn geheim. „Ik heb nooit een echt groot doel nagejaagd", zegt hij, „trouwen heb ik ook niet kun nen bereiken". „Leven is een grote gave, maar je moet het kunnen beheren en beheer sen." „Ja. ik filosofeer graag; er komen hier kunstenaars en daar ben ik erg amicaal mee." Als die zich dan tenminste maar eens over lieten zetten. „In het algemeen kan dus worden gezegd, dat na een tot stand komen van de Europese eenheid, plaatselijk, maar daar bij vooral ook tijdelijk de wel vaart zal kunnen afnemen, maar dat op den duur de alge mene welvaart zal toenemen; en ook, dat dus niet de genera tie die de offers brengt om tot de eenheid te komen, maar pas een volgende generatie de zoe le vruchten van een verenigd Europa zal kunnen plukken" Vanmiddag staat de schrij ver van deze in alle opzichten uitmuntende zin voor de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen om een prijs in ontvangst te nemen. De 20- jarige Haarlemmer Hans van Opzeeland, van het Triniteits- lyceum, won namelijk met zijn opstel over het verplichte the ma van «ie Internationale Schoolopstellenprysvraag de zesde van de acht internatio nale prijzen: een reis naar Ita lië met een verblijf van een week in Rome. Misschien zal hij een beetje beduusd lachen; even beduusd als toen hij voor het eerst van de prijs hoorde. Hij kwam toen namelijk juist uit het lokaal, waar hij de eindexamenverta ling had gemaakt uit Home rus. Hij zei: „Dat kan wel, maar ik heb mijn Homerus slecht gemaakt". Inmiddels weet hij, dat hij een punt te kort kwam om met het diplo ma gymnasium A in de zak die reis naar Rome te maken. Dat heeft hem enkele dagen het leven volstrekt verzuurd en ook nu nog heeft zijn in zicht „er is natuurlijk niets meer aan te doen" het nog niet gewonnen van zijn onbe haaglijk gevoel. Vandaar dat beduusd lachje. De opdracht voor het opstel luidt: „In de streek, waar je woont en in ons land waarvan je burger bent, hadden en heb ben mensen elkaar nodig; ver tel in een opstel hoe je het ziet in verband met Europa". Hans hoeft dat „hebben" en „had den" letterlijk opgevat. Hij heeft de ontwikkeling tot dorp tot stad, tot gewest tot land beschreven en vastge steld, dat bij elke ontwikkeling een steeds belangrijker deel van de autonomie moest wor den prijsgegeven; echter voor al van de externe autonomie, omdat de innerlijke meestal bleef. Op die wijze, zegt hij, zou dus ook in principe de Europese eenheid tot stand kunnen komen. Maar de moei lijkheid is groot de scheidings lijn te trekken tussen het eige ne en het gemeenschappelijke, vooral in handel en industrie. Zo komt hij tot de reeds ver melde conclusie. Zijn leraar had hem op school al een negen gegeven voor het* opstel. Talen zijn trouwens zijn beste vakken. Maar niettemin kan niemand hem uit het hoofd praten in het bedrijfsleven tc gaan. Niemand zou dat ook willen, want Hans heeft een uitgesproken practisch-zakelij- ke aanleg. „Eerst economie studeren, dan het zakenleven in", zegt hij, „alleen, nu ik nog een jaar op 't Gym moet blij ven, zal ik meteen na mijn eindexamen in dienst moeten, en daarna zou ik pas met mijn acht-en-twintigste kunnen af studeren". Hoe zijn ouders het vinden? „Die zien de ernst van de toe stand niet", zegt hij, maar hij zelf wèl de humor van die op merkingEnfin, in Rome zal hij wel weinig tijd hebben om ver in de toekomst, te den ken. „Ik was eerlijk gezegd van plan om deze vacantie naar Rome te gaan, maar zo als nu In Haarlems Dagblad van Zaterdag 11 Juni schreef onze medewerker H. Pétillon in zijn rubriek „Toch is het zo" over uitvindingen, die nog „braak liggen" zoals de niet ladderen de kous, de rem die geen slij tage veroorzaakt en verbete ring van de kroonkurk. Kort daarop ontvingen wij een brief van een abonné uit de Oly- canstraat in Haarlem, die ons daarin wist te vertellen, dat hij zojuist een sluiting had ge fabriceerd, die naar hij meent wellicht vlugger werkt dan de „schoensmeer- doosje-opener". „Het ding sluit goed af en kan na ope ning opnieuw gebruikt wor den. Alles geschiedt met de hand", schrijft de Haarlem mer, die voorts meedeelt, dat een paar huisvrienden, voor wie hij een demonstratie hield, vol lof waren. Eerlijk gezegd, wij vinden de huidige schoensmeerdoos-con structie zo slecht nog niet. Wij wachten evenwel nog steeds op de uitvinding van de schoensmeercrême, die alléén maar op de schoen, en niet op onze handen en de vloer valt. Een inwoner van de Binnen weg in Heemstede heeft zich bij ons beklaagd over wat hij noemt de „collecten-plaag". In de eerste plaats betreurt hij het, dat naar hij zegt niet alle collecten tegelijk over het gehele land worden gehouden, zodat men, wanneer men bij voorbeeld' in Amsterdam een gift heeft gegeven, vervolgens in Haarlem weer een andere collecte tegenkomt. „Heeft men in Amsterdam een zaak", zo zegt hij. „dan wordt men per dag één of meermalen aangeklampt voor diverse col lectes". „Wanneer men een giroreke ning bezit, dan ontvangt men per post de ene uitnodiging na de andere om maar het een en ander te gireren", verzucht nog steeds dezelfde Heemste- denaar, die weliswaar van me ning is, dat de collectes nuttig zijn, maar anderzijds veronder stelt, dat hier toch een andere oplossing mogelijk moet zijn. Op Woensdag 6, Donderdag 7, Vrijdag 8 en Donderdag 14 Juli wordt in de Grote Kerk en het Gemeentelijk Concert gebouw in Haarlem het vijfde internationale orgelconcours gehouden. Hoewel de NCRV evenals wij er van over tuigd is, dat vrijwel iedereen deze vermaarde concerten zal komen beluisteren, zal zij er niettemin een aantal radio-uit zendingen aan wijden. Het improvisatieconcert zal worden uitgezonden op Woens dag 6 Juli van 21.0022.45 en eventueel van 23.15 tot afloop. Het ochtendconcert v?jn 7 Juli wordt uitgezonden op Donder dag 7 Juli van 14.0015.00 uur. Het juryconcert gaat de aether in op Maandag 18 Juli van 21.4522.45 uur, het zaal concert op Maandag 11 Juli van 21.0522.45 uur. De uit zending van het improvisatie concert (winnaars) vindt plaats op Woensdag 27 Juli van 20.20—21.30 uur. Hoewel de discussie over het artikel „Haarlem, cultuurnurks bij uistek" en de daarin weerge geven meningen van de lieren Baard, Geluk, Chapon en Leffe- laar, (Zeven Dagen Haarlem van Vrijdag 3 Juni) niet in deze ru briek gevoerd worden maar in ERBIJ, is er aanleiding om in deze rubriek te antwoorden op een brief van de Haarlemse schilder Kees Verwey, welke brief werd gepubliceerd :n ERBIJ van Zaterdag 11 Juni. Immers, niet alleen de meningen der vier genoemden worden cLor de lieer Verwey bestreden, maar Dok van de schrijver van „Haarl' m, cultuurnurks bij uistek", om. lat hij immers het gebrek aan bela-tg- stelling van de Haarlemse bevol king voor exposities als een uiterst bedenkelijk verschijnsel signaleert. Welnu, als de heer Verwey uit bet artikel opmaakt, dat de schrijver een beroep doet op de kleine burgerij, dan is het de schrijver welkom, dat de heer Verwey opmerkt, dat die burgerij alleen voor tentoonstellingen ge ïnteresseerd kan worden, als daar iets van de gading der kleine bur ger „in feite bet provinciale stadstype" getoond wordt. En die gading zal dan uiteraard het „populaire" betreffen; een kwa lificatie.' die natuurlijk toe laat dat het getoonde zeer schoon is. Maar als de heer Verwey de kunstenaars oproept tevrede" ce zijn, „en laten zij bedenken Uit zij bet zijn, die zich van de bur gerij verwijderen", dan zegt hij niet minder dan: als je bezoekers wilt, dan moet je maar weer ge wóón gaan schilderen en géén „composities" of „landschaps abstracties". En daarmee geeft de heer Verwey blijk, Je bedoeling van het artikel „Haarlem, cul tuurnurks bij uitstek" niet te hebben begrepen, tenzij hij de be doeling had niét er tegen in te gaan. maar naar aanleiding ervan opmerkingen te plaatsen. Want niét wil het artikel, dat nu de Haarlemse burgerij naar alle ten toonstellingen gaat, maar dat juist dat deel der burgerij er heen gaat, dat zoals de heer Verwey omschrijft: „zich heeft losge maakt van zijn burgerlijke af komst"; ook dat deel komt ech ter niet. En o' tkennen dat een dergelijke groe ering in Haarlem zou zijn. staat gelijk met ontken nen. dat Haarlem burgerlijke grootheid zou bezitten. Beide op merkingen staan namelijk even los van de realiteit. Het is niet de bedoeling, dat alle Haarlem mers tentoonstellingen aflopen, maar wei dat de groep er heen gaat van hen, „die zich hebben losgemaakt" en die zoals wet houder Geluk zei: „Wel het plan hebben te gaan, maar er om mys terieuze redenen toch niet toe ko men". Dié redenen zijn interes sant; niét de evidente reden, waarom niet de hele Haarlemse burgerij gaat. Niettemin heeft de heer Ver- wev scherpe grenzen getrokken, waarbinnen het gesprek nu hel der gevoerd kan worden: óf kun stenaars moeten weer gewoon gaan schilderen; óf de smaak van een deel der burgerij zal zich moeten ontwikkelen, tot ook meer „moderne" kunst kan worden geapprecieerd. Wat de eerste „grens" betreft: de heer Verwey zou zelf de laatste zijn te verlan gen, dat kunstenaars, die uit in nerlijke noodzaak „modern" werk maken, „gewoon" werk gingen scheppen. Wat de tweede „grens" betreft: die mag alleen een deel der burgerij betreffen, omdat an ders de „burgerlijke grootheid" van Haarlem in gevaar zou ko men. Dat laatste mag zeker niet. Het terrein dat tussen beide gren- ccn ligt is slechts een klein en daar is tot nu toe in de discussies nog geen woord gesproken. Het grote probleem ligt daar, of men maar lijdelijk moet toezien dat de afstand tussen de kleine groep „fijnproevers" en de grote groep kunstminnaars tot een klooi ont aardt, of dat men moet trachten op zijn minst die afstand met het progressiever worden der kunst gelijk te houden. Het schijnt een gebied, waar de overheid een krachtig woord graag of tegen haar zin moét Tieespréken. DE SCHH1IVER VAN „HAARLEM. CULTUUR NURKS Bij UITSTEK". BINNENLAND Prof. mr. dr. G. M. Venijn Stuart zal als leider optreden van de Nederlandse de legatie in de commissie, welke de Europese gedachte nieuw leven zal moeten inblazen. Paul Henri Spaak is Woensdag tot voorzit ter van deze commissie benoemd. Tot de oprichting van deze commissie werd beslo ten tijdens de conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken der landen van de Euro pese Gemeenschap voor Kolen en Staal, welke te Messina is gehouden. De rechtbank te Rotterdam heeft met gedeeltelijke vrijspraak de 40-jarige zich journalist noemende N. B. P. V. uit Rotter dam wegens oplichting veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden met af trek, waar.cn orie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Majoor b. d. H. J. Schenk de Jong is Donderdag in zijn woning te Nijmegen ge huldigd door de garnizoenscommandant van de Waalstad, luitenant-kolonel P. J. Maters en enkele andere officieren, omdat hij die dag zestig jaar drager van de Militaire Wil lemsorde was. Majoor b. d. Schenk de Jong ontving in 1895 deze onderscheiding, omdat hij een jaar daarvoor in de strijd tegen de Balinezen als luitenant een gevaarlijke pa trouille op Lombok had geleid. Tot commissaris van Politie te 's-Gra- vemhage is benoemd de hoofdinspecteur bij de Haagse politie J. Kalf. Hij zal als chef van de zeden- en kinderpolitie de plaats in nemen van de heer A. L. A. van den Berg, die op 1 Juli a.s. met pensioen de dienst verlaten zal. Prof. dr. K. Dijk te Amsterdam, hoog leraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen, oud-predikant der Gereformeerde Kerk te 's Gravenhage, hoopt Woensdag 22 Juni zijn zeventigste verjaardag te vieren. HAARLEM EN OMGEVING Rijkswaterstaat. Met ingang van 1 Augustus is benoemd tot ingenieur eersta klasse van de Rijkswaterstaat in vaste dienst, ter standplaats Velsen, ir. H. Wie- ringa. Proces-verbaal. Tegen drie personen (een 52-jarige man. een 71- en een 77-jarige vrouw) is proces verbaal opgemaakt wegens diefstal van levensmiddelen uit zelfbedie ningswinkels in Haarlem-Noord en Haar lem-centrum. De goederen vertegenwoordig den waarden van f 10, f 5,50 en f 1,16. Jubileum. Op Dinsdag 21 Juni hoopt de heer D. J. Reefman, wonende Cheribon- straat 32 te Haarlem, de dag te herdenken, waarop hij veertig jaar geleden in dienst trad van Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. Benoeming. In de vacature mej. N. van Kluijve is aan de Doopsgezinde school te Haarlem benoemd tot onderwijzeres mej. P. Z. Brouwer te Driebergen. Rectificatie. De tentoonstelling bestaan de uit werken van leden van het genoot schap „Kunst zij ons doel", welke van 18 Juni tot 10 Juli in het Huis Van Looy ge houden zal worden, zal op Vrijdagavond 17 Juni om 8 uur door de heer ir. H. A. Breu- ning geopend worden. Dus niet pp Zaterdag avond, zoals door ons per vergissing in een vorig bericht werd bekend gemaakt. Franse juridische experts houden reke ning met de mogelijkheid van een lang durige strijd in de rechtzalen in verband met de ramp van Le Mans. Mr. René FIo- riot, één van de vooraanstaande juristen van Frankrijk, is van mening dat, tenzij de partijen het eens worden over een rege ling, de behandeling van de eisen tot schadeloosstelling van de familieleden der slachtoffers twee jaar zou kunnen vorde ren. Ingeval van hoger beroep zou de af wikkeling nog jaren langer kunnen duren. Het consortium van Franse verzeke ringsmaatschappijen, dat het circuit van Le Mans verzekerd heeft, bestudeert de situatie. Men verwacht dat het op korte termijn een verklaring zal afleggen. De organisatoren van races zijn bij de wet verplicht een verzekering voor de veilig heid der toeschouwers af te sluiten. Maar het is de vraag of deze verzekering in het onderhavige geval van toepassing is. Vol gens mr. Floriot beperkt de verantwoor delijkheid van de organisatoren zich tot de inachtneming van de door de wet ge- eiste veiligheidsmaatregelen en tot onge lukken, veroorzaakt door het falen van voorzieningen waarvoor zij direct aan sprakelijk zijn, zoals bijvoorbeeld het in storten van een tribune. Jean Marie Lelièvre, president van de automobielclub van West-Frankrijk en directeur-generaal van een belangrijke groep verzekeringsmaatschappijen, ver klaarde dat de betrokken verzekerings maatschappijen ongetwijfeld hun stand punt ten opzichte van de compensaties pas zouden bepalen wanneer de resultaten van het gerechtelijk onderzoek bekend zijn. Het is mogelijk dat de verzekerings maatschappijen verhaal zullen zoeken op een of meer coureurs en op hun fabrieken die bij de ramp betrokken waren. Mr. Zadok Kahn, de rechter van in structie die belast is met het onderzoek naar de omstandigheden waaronder de ramp geschiedde, heeft een filmopname van de race gezien. In een morgen te hou den bijeenkomst zullen de bij het onder zoek betrokken autoriteiten gelegenheid krijgen andere films en TV-opnamen te bestuderen. Militaire dienst dreigt LONDEN (AFP). De Britse scheep vaartmaatschappijen hebben de staking van bemanningsleden van de Transatlanti sche passagiersschepen beantwoord met uitsluiting van de stakers. Ongeveer 300 bemanningsleden van de „Ascania" en de „Britannic" hebben bericht gekregen, sA zij niet meer tot de koopvaardij behoren, omdat zij hun contract hebben verbroken. Een gevolg hiervan is, dat bepaalde sta kers de kans lopen, dat zij in militaire dienst moeten. De bepaling, dat zeelie den ter koopvaardij vrijgesteld zijn van dienstplicht, heeft voor hen geen waarde meer. In Britse politieke kringen gelooft men, dat premier Eden voornemens is een plan op te stellen tot herstel van de arbeids- rust. Hij zou de arbeiders een deel in ds winst willen toezeggen.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15