Panda en de Meester-Klokkenmaker 1WITSMINE Wereldnieuws Steeds meer Hollanders keren Indonesië de rug toe WRIGLEY Prins Bernhard reikte heden vier zilveren anjers uit Bedrag voor LTB toegezegd voor nieuw gebouw te Haarlem Demagogisch gestook van communisten tegen de B.P.M. en de K.P.M. De radio geeft Zaterdag J Vrijspraak na „drinkproef Roulettespeler tot zes maanden veroordeeld Kostbare juwelen gestolen Examens KAUW 18 jaar transpiratie-lucht Viering veertigjarig bestaan Eerste Zondag in Zweden zonder verkeersongelukken Enkelvoudige werktuigen VRIJDAG 17 JUNI 1955 (Van onze correspondent in Djakarta) Twintigduizend Nederlanders zullen dit jaar naar schatting uit Indonesië naar het vaderland vertrekken. Met de gewone mailboten, die niet-volgeboekt aangekomen met de retour-passagiers geen raad weten, en met extra-ingelegde schepen. De ver wachting is echter dat onder de 90.000 Nederlanders, die hier nog wonen, in de naaste toekomst de drang om dit land te verlaten, nog groter zal worden dan in het getal van 20.000 tot uitdrukking komt. Een redevoering als die van de heer Aidit, secretaris-generaal van de commu nistische partij, dat de PKI desnoods alle Nederlanders wil vermoorden, is weinig bevorderlijk voor hel geestelijk klimaat, waarin de Nederlanders hier zich „senang" (prettig) gevoelen. Het heet dat de pap nimmer zo warm wordt gegeten, als zij wordt opgediend, maar de tot kop in een krant geworden slagzin, waarmee de heer Aidit zijn toehoorders opzweepte: „Hol landers, maak dat je weg komt" blijft niet zonder uitwerking. De heer Aidit sprak zijn rede uit op het Medan Merdeka, het voormalige Konings plein, voor een menigte, die op 15.000 man werd geschat ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan van de P.K.I. Of ieder van die vijftienduizend aanwezigen wist wat communisme is, wagen we te betwijfelen. De heer Aidit stelde hun een aantal vragen Hij vroeg of er Islamieten aanwezig waren. Luid geroep weerklonk. Op de vraag of er cok nationalisten waren, kreeg hij een iets minder luid antwoord. Het antwoord was nog zwakker toen hij vroeg of er ook com munisten onder de aanwezigen waren. „Wees niet bang te zeggen dat men com munist is," zei Aidit. En op zijn herhaalde vraag of er communisten aanwezig waren op deze door de communisten belegde bijeenkomst kreeg hij (eindelijk) luide bijval. De Indonesiër is in het algemeen een hoffelijk mens en dus ook tegenover de heer Aidit Rp 1600 per ademhaling De vraag is echter of hij, behalve hoffe lijk, ook voldoende onderlegd is om de demagogie te onderkennen, als de heer Aidit vertelt dat de Nederlanders in Indo nesië nog steeds 10,5 milliard per jaar ver dienen. Dat is, zei hij, om meer indruk te maken: rp. 335 per seconde of rp. 1600 in de tiid van een ademhaling. En wij verdienen maar rp. 3,50 met een hele dag werken. „Als wij bij de verkiezingen winnen," ging Aidit verder, „gaan de rood-witte vlaggen niet omlaag. Neen. die komen boven de vlaggen van de BPM en de KPM te wap peren. Voor de Nederlanders is er dan geen plaats meer. We sturen de Hollanders naar huis. Hun schepen mogen zij hier laten." Dit was het meest demagogische trekje in Aidits redevoering. Want zonder Neder landers varen er geen KPM-schepen in In donesië en zonder KPM-schepen in Indo nesië morgen aan de dag ligt de ganse ADVERTENTIE economie van Indonesië op apegapen. De heer Aidit weet dat. De heer Aidit weet, dat de KPM Indonesië niet nodig heeft, maar dat zij elders in de wereld voor haar schepen eveneens emplooi kan vinden. De massa op het Merdekaplein, die reeds aarzelde te antwoorden of zij communis tisch is, weet dit vermoedelijk niet. En met voorlichters als de heer Aidit zal zij er ook niet achter komen, het het voor Indonesië met helemaal zonder belang is. dat er nog een paar duizend Nederlandse deskundigen op vele terreinen en dus ook in de scheep vaart. blijven varen om te trachten Indo nesië op de been te houden, daarbij voor zichzelf weliswaar een boterham ver dienend, maar een boterham, die hun elders ook niet ontbreken zou. Het Amsterdamse gerechtshof heeft de 42-jarige hoofdvertegenwoordiger F. de H. uit Hilversum, aan wie het onder invloed van sterke drank besturen van een auto was ten laste gelegd, conform de eis vrijgesproken. Daarmede werd het vonnis, dat de rechtbank in eerste aanleg tegen de ze autobestuurder had uitgesproken, beves tigd. De officier van Justitie had toen ho ger beroep aangetekend. De verdachte heeft, ten bewijze van zyn mening dat zijn lichaam zeer goed tegen alcohol bestand is, onder toezicht van po- litie-ambtenaren in korte tijd 6 borrels en 1 glas bier gedronken. Hij bleek daarna nog over de normale coördinatievermogens te beschikken. In hoger beroep heeft het Amsterdamse gerechthof twee vonnissen, die de recht bank in eerste aanleg had gewezen tegen de 43-jarige gedetineerde meubelmaker F. W. H. uit Amsterdam, bevestigd. De meu belmaker hoorde voor het hof de uit spraak aan: vier maanden wegens het be drijven van roulettespel te Kortenhoef en 2 maanden voor hetzelfde delict gepleegd te Loosdrecht. De uitspraak is conform de eis van de procureur-generaal. Hij was reeds 7 maal terzake van hazardspel ver oordeeld. Beivoners met vacantie Terwijl de bewoners met vacantie in het buitenland vertoefden, heeft een insluiper met behulp van een valse sleutel zich toe gang verschaft tot hun flat in de Burge meester Andriessenstraat te Hilversum. Vrienden van de bewoners, die een oogje in het zeil zouden houden, constateerden in het begin van de week dat er iets „fout" was. maar of er veel werd vermist konden zij niet meedelen. Daarom heeft de politie de familie in het vacantieverblijf in Duits land gewaarschuwd en nu de bewoners zijn teruggekeerd kon worden vastgesteld dat de insluiper met een grote buit de flat weer had verlaten. Uit een slaapkamer- kast zijn namelijk een bedrag van f 17.000 gulden aan contanten en juwelen ter waar de van f 3.000 verdwenen. Geslaagd voor de acte handenarbeid aan de Rijkskweekschool te Haarlem de heren H. Hensen, J. Holleman, D. Sijpestijn, T. Souwer, J. Stevens, G. J. Suman en A. de Zwaan, allen uit Haarlem en R. Zuidema uit Bever ijk en de dames Tr. Arnaud de Callavon, T. Delzenne, E. Hos en H. Jansen allen uit Haarlem en P. Gall uit Heemstede. ADVERTENTIE heerlijk - verfrissend zuivert mond en keel bevordert uw spijsvertering HILVERSUM I. 402 M. KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen, 7.15 Ge wijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgi sche kalender. 8.00 Nieuws, weerberichten en katholiek nieuws. 8.20 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Gevar. muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen, 12.33 Dansmuziek. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.45 Zang en orgel. 14.00 Boekbespreking 14.10 Platen. 14.20 Platen. 14.40 Amateurs programma. 15.15 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.55 Platen, 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Lichte mu ziek. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Nederlandse liedjes. 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Dansmuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 „Lichtbaken", causerie. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Concertge bouworkest. 20.25 Zang en piano. 20.40 Ac tualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Ge varieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22-24.00 Kamer muziek. HILVERSUM II, 298 M. VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gym nastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Pla ten. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Orgel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gymnastiek. 9,10 Pla ten. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Pianovoordracht. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Metropole-orkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Harmonie-orkest. 14.20 „Europees toe risme", causerie. 14.35 Lichte muziek. 15.05 Fries programma. 15.30 H.M. de Koningin spreekt over „Welvaart der wereld als ge meenschappelijke verantwoordelijkheid". 16.45 Platen. 16.50 Raclio Philharmonisch or kest en solist. 17.30 Weekjournaal. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Dansmuziek. 18.45 Regeringsuitaending: „Atlantisch al lerlei", een en ander over de 15 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staal kaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", cause rie. 19.40 „Tranen over Zuid-Afrika", cau serie. 19.55 „Deze week", causerie. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Dansmu ziek. 20.45 Gevarieerd programma. 21.30 Amusementsmuziek. 22.00 Socialistisch com mentaar. 22.15 Amusementsmuziek. 22.40 ..Lessen in Huwelijksgeluk", hoorspel. 23.00 Nieuws en SOS-berichten. 23.15-24.00 Pla ten. TELEVISIEPROGRAMMA (VARA) 20.15 Actualiteiten en weeroverzicht. 20.30 De zingende stift. 20.35 Bezoek aan het cir cuit van Zandvoort. 20.45 Luchtig tussenspel 21.00 Filmverz.programma. 21.20. Luchtig tussenspel. 21.35 Disneyland. BRUSSEL, 324 M. 11.45. Platen. 12,30 Weerberichten. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.45 Accordeon- muziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmu- ziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Orgelconcert. 17.55 Platen. 13.10 Orgelconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.45 Omroep - Ommeganck21.15 V ei-zoek pro gramma. 22.00 Nieuw. 22.15 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.05 Dansmuziek. 23.40-24.00 Platen TBC. 22,00-22.2') Nieuws; Feiten van de dag. Vorm en kleur. Sportjournaal. (Op 224 en 76 m.). Prins Bernhard heeft vanmorgen als regent van het naar hem genoemde fonds voor financiële steun aan culturele arbeid in het Gebouw van de Nederlandsche Handelmaatschappij N.V. te Amsterdam drie der vier zilveren anjers voor dit jaar uitgereikt. Dit jaar is de onderscheiding van het onder het devies „Tua res agitur" (Het gaat om uw zaak) .werkende Prins Bern- hardfonds, verleend aan ir. Vincent Wil lem van Gogh te Laren, een neef van de schilder. De anjer werd hem verleend op grond van: „Het piëteitvolle en onbaat zuchtige instandhouden van de grote col lectie schilderijen en tekeningen van Vin cent van Gogh en het voortdurend ter be schikking stellen van deze collectie voor tentoonstellingen in Nederland en over de gehele wereld, waardoor millioenen het contact met deze geniale zoon van ons volk hebben kunnen deelachtig worden. Hiermede wordt tevens geëerd wijlen me vrouw Johanna Gesina van Gogh-Bonger, zijn moeder, die, weduwe geworden in 1890, ondanks zeer moeilijke omstandig heden en aandrang van anderen toch met grote liefde het overgrote deel van de collectie bijeenhield. Het was haar geloof in de waarde van het werk en haar liefde voor de taak, die Vincent zich in zijn werk stelde, welke in feite tot deze onderschei ding hebben geleid". De tweede anjer werd uitgereikt aan mr. Karei Paul van der Mandele, onder meer voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam en omstre ken. De onderscheiding viel hem ten deel op grond van: „De bijzonder belangrijke ar beid van initiatief, steun en voortdurende actieve belangstelling en zorg ten behoeve van de cultuur in zeer breed verband als: de tuindorpbouw in Rotterdam-Zuid en Kralingen, reeds in 1913 begonnen, het Conservatorium en het Rotterdams Phil harmonisch Orkest, het Museum Boymans en speciaal daarin de unieke collecties aardewerk en tin, de restauratie van het nationale monument Het Prinsenhof te Delft, het oudheidkundig museum Het Schielandhuis, het tot stand brengen van de nieuwe Rotterdamse diergaarde Blij- dorp, zijn aandeel in het cultureel herstel van de Maasstad na de ontzaglijke oor logsverwoesting, waarbij als jongste initia tief het comité „Herrijzend Rotterdam" dat na de totstandkoming van een waar dig oorlogsmonument voort zal gaan de stad Rotterdam met schone beeldhouw werken t.e verrijken. In hem werden ge huldigd al diegenen, die als hij het begrip „burgerzin" positieve inhoud gaven". De derde anjer werd uitgereikt aan de initiatiefnemer en organisator van de In ternationale Muziekconcoursen te Kerk- rade de heer Willem Eduard Adolf Schee- len uit deze stad. Op grond van: „De voor treffelijke prestatie van de internationale muziekconcoursen van 1951 en 1954 te Kerkrade, waaraan deelgenomen werd door zestien landen uit twee werelddelen- Initiatiefnemer en bezield organisator van dit stuk internationale-goodwill-werk van grote betekenis, dat honderdduizenden mensen, geïnteresseerd of actief in de culturele zelfwerkzaamheid van de brede volkslagen, in edele wedijver tot het be reiken van zo hoog mogelijke kwaliteit van hun muzikale prestaties tezamen bracht. In hem mogen tevens geëerd wor den al diegenen, die ondanks de sterke tendenzen van vervlakking onvermoeid voortgaan de culturele zelfontplooiing van de mens te bevorderen en in kwaliteit te ontwikkelen". De vierde anjer is toegekend aan pater Gerardus Wilhelmus Maria Ahlbrinck C.ss.R. te Suriname voor zijn wetenschap pelijk werk betreffende de Caraibische In dianen. De versierselen zullen hem wor den uitgereikt door Prins Bernhard tij dens het bezoek aan Suriname in het ko mende najaar. ADVERTENTIE en geen vrienden! bedierf alles MejuHr. In» Schollenberg, W. van OutHoornstraat, Den Haag, schrijft: „Ik had zo'n last van transpiratie dat de mensen op kantoor gewoon niet meer naar me toe kwamen. Op feestjes bleof ik vaak alleen. Arrld crème bracht de oplossing. Een moordmiddell Transpiratie weg, geur wog, geen plekken meer in de lurken, altiid reker van mezelf." Een beet.ie Arrid In de okselhollen - eenvoudig en vlug. Meteen stopt de transpiratie, geen spoortje geur meer te bekennen. Arrid werkt volgens een geheel nieuw principehet bevat Transtop, waar door de crème direct bü het aanbrengen tot diep in de onderhuid doordringt. Daarom is het zo afdoende - al is het nog zo warm. Uw oksels blijven fris en droog en bederf van kleren komt niet meer voor. Arrid-crème werkt bovendien verzachtend en ontsmettend. Begin vandaag nog met Arrid, de crème waarvan specialisten hebben vastgesteld dat het anderhalf maal langer, ze kerder en veiliger werkt. Delicaat geparfumeerd, prijs f. 1.65. Het eerste „radareiland" van Amerika gezien tijdens de vaart naar Boston voor completering. Het 6000 ton zware drijvende radar-station kan eventueel zeewaarts gesleept worden waar het 100 mijl ten. Oosten van Kaap Cod op palen, hoog boven het wateroppervlak gemonteerd kan worden als een schakel in de keten van ra darwaarschuwingspost en. Op de feestelijke bijeenkomst in het Concertgebouw te Haarlem, waarop het veertig jarig bestaan van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond (LTB) in het bisdom Haar lem is gevierd, heeft de heer S. Slot uit Westwoud meegedeeld, dat besloten is als ju bileumgeschenk het hoofdbestuur in de toekomst een bedrag aan te bieden, met verzoek dat te bestemmen voor een nieuw gebouw voor het secretariaat en de diensten van de L.T.B. Er zijn 13.500 leden en allen zal gevraagd worden tien gulden beschik baar te stellen. „Gestart kan dus worden met een bedrag van f 135.000,aldus de heer Slot, die uiteenzette, dat de huisvesting op het ogenblik in een pand aan de Parklaan te Haarlem om verbetering schreeuwt. De heer Slot herinnerde in zijn toe spraak ook aan het advies van de Sociaal Economische Raad over het beperken van de invloed van organisaties. Onder applaus van de bezoekers riep hij uit: „Ik hoop, dat de regering het ongevraagde advies van de S.E.R. naast zich neer zal leggen". De voorzitter, de heer G. W. Kamp- schröer dankte de heer Slot voor de inzet van de actie onder leden en huldigde de heer Jac. Groen, die in de loop der jaren zoveel voor de L.T.B. heeft verricht en mr. Vermeulen, die op voorbeeldige wijze het secretariaat vervult. De feestrede is uitgesproken door mr. T. Brouwer, secretaris van de Koninklijke Nederlandse Katholieke Boeren en Tuin- dersbond, die na een herinnering aan het verleden de aandacht vroeg voor de toe komst. Hij merkte op, dat zich op het platteland sedert de tweede oorlog een totale structuur-verandering aan het vol trekken is. De industrie trekt niet alleen, maar zoekt zelf het platteland op. Indu strialisatie wordt gezien en gepropageerd als één van de grootste middelen om de steeds toenemende bevolking bij voortdu ring werk te verschaffen. Met al de ma teriële beïnvloeding van het platteland gaat nauw samen een geestelijke infecte- ring. Sterk en critisch zal de geest moeten zijn om weerstand te kunnen bieden aan de systematische geestelijke beïnvloeding. Mr. Brouwer vervolgde, dat de proble men om de dorpen en de gezinnen steeds de aandacht vragen van de standsorgani satie. Deze stelt zich immers tot doel hei behartigen van de belangen niet alleen van haar individuele leden, maar ook van de gezinnen en de bedrijven. Willen de gezin nen weerstand kunnen bieden aan de steeds verder gaande ontkerstening van het plat teland dan zullen de leden degelijk opge voed en sterk gevormd dienen te zijn. Deze problemen hebben reeds de aan dacht van de L.T.B. en daarbij dacht spre ker aan het land- en lumbouwonderw'js, alsmede aan de landbouwhuishoudkunde- school. De vijfentwintig Katholieke scho len leveren jaarlijks 500 jongens geestelijk en technisch gevormd af. Ook heeft de vorming buiten schoolverband de zorg van de bond, waarover spreker zich verheugde. Bij de bespreking van de betekenis van de standsorganisatie merkte mr. Brouwtr op, dat de activiteiten voortgezet dienen te worden en dat de leden, die met zovele problemen te worstelen hebben, met raad en daad bijgestaan dienen te worden. Daar bij is het noodzakelijk, dat de leden ver trouwen moeten stellen in hun bond. „Ais zorgzame moeder wil de L.T.B. waken over het grote gezin. Zij wil leiding geven, or denen, stimuleren en afremmen als het nodig is en in nauwe samenwerking met de coöperatieve instellingen in de bres staan voor alle boeren- en tuindersbelan- gen en daarbij is het nodig, dat-de leden meewerken", aldus besloot mr. Brouwer. Ir. A. W. van der Plassche bracht de ge lukwensen over namens de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening en sprak woorden van waardering voor het vele werk door de leden verricht ten dien ste van land- en tuinbouw en van het plat teland. Sprekende over de toekomst vroeg ir. Van der Plassche de bijzondere aan- 46. Terug in de klokketoren wachtte Panda ongeduldig tot het vier uur zou zijn. Op dat uur zou het horloge hem hel pen bij zijn taaktenminste, dat had de klokkenmaker gezegd. Hoe dat in zijn werk zou gaan, was voor hem nog een duister geheim. Vol verwachting keek hij naar het overmaatse horloge, dal. de klok kenmaker hem had meegegeven. Het stond op één minuut voor vier. Nog één minuut je, 4an zou het raadsel worden opgelost. Eindelijk, daar stond de grote wijzer op het bovenste streepjeuit het kastje klonk een welluidend geting, alsof tegen een waterglas werd getikt. Vier slagen meer niet. „Is dat nu alles?", dacht Panda teleurgesteld. „Zou de klokkenmaker me dat horloge alleen hebben meegegeven om me te laten weten, hoe laat het is?" Maar toen opeens klapte het kastje van het uur werk zo onverwacht open, dat Panda on willekeurig een luchtsprong maakte. Een rol papier schoot naar buiten en viel rit selend op de grond. Nieuwsgierig raapte Panda het op en toenslaakte hij een vreugdekreet. Een schema van de toren klok m.et aanwijzingen, hoe ik de poppen moet monteren! Hoera! Nil kan ik einde lijk aan het werk!" Het horloge had hem dus tóch geholpen... dacht voor het onderwijs en hij verwachtte daarbij de bereidheid van de L.T.B., die reeds zoveel voor de ontwikkeling van de boeren en tuinders en van de jeugd ge daan heeft. De neer L. J. P. N. A. Bouwman, lid van Gedeputeerde Staten van Noordho'land, zeide, dat de Commissaris der Koningin in deze provincie hem verzocht had zijn grote waardering uit te spreken voor het werk van de bond in de loop der veertig jaren verricht in dit gewest. Met trots kan op het verleden worden teruggezien en in het bijzonder op het onderwijs, waaraan de provincie financiële steun verleent. Dat doet zij gaarne, omdat het in het belang van de jeugd is. In de toekomst zullen de jongeren toch het landbouwbeleid moeten voeren. Grote problemen zullen binnenkort zijn de vaststelling van de streekplannen IJmond en Kennemerland en de overheid werkt daarbij gaarne met de organisaties, ook met de L.T.B. Met de wens dat de arbeid van de L.T.B. ten zegen zal zijn van het gewest en van het Nederlandse volk, besloot de heer Bouwman zijn toespraak. In de middaguren heeft het bestuur in restaurant Brinkmann gelukwensen in ont vangst genomen van vele organisaties op het gebied van land- en tuinbouw en van Katholieke verenigingen, die nauw met de L.T.B. samenwerken. De heer C. Mertens bood namens de Ko ninklijke Nederlandse Katholieke Boeren- en Tuindersbond een vloerkleed voor het toekomstige gebouw aan. (Van onze correspondent te Stockholm) De eerste Zondag in Juni gaf in Zweden aanleiding tot vreugde: voor het eerst was er op een drukke Zondag geen ernstig verkeersongeluk te melden. De campagne voor veilig verkeer neemt een gunstige wending. Er zijn tal van factoren te noemen, die hiertoe hebben bijgedragen. Eerst had men de actie voor veilig verkeer en toen dit niet genoeg hielp, deelde de politie strenge straffen uit. Met motorfiets, auto en heli copter werden de wegen gecontroleerd. Ook werden de wegen verbeterd. En ten slotte heeft zo oordeelt men in Zweden ook het groeiende aantal automobilisten tot meer voorzichtigheid geleid. Men kan niet meer dromend sturen. Oranje. In de Provence (Zuid-Oost-Frank rijk) is de „toeristische weg van de Prinsen van Oranje" geopend. De Nederlandse ambassadeur, baron Van Boetzelaer van Oosterhout, was daarbij tegenwoordig alsmede vele Franse autoriteiten. Geweer. Het Canadese ministerie van Landsverdediging heeft in het Lager huis te Ottawa bekendgemaakt, dat Canada het Belgische geweer FN 280 gaat gebruiken. Men gaat op dit auto matische geweer over na schietproeven in het Canadese Noordpoolgebied. Geknapt. Acht personen zijn levend ver brand en talrijke anderen zwaar ge wond, doordat een hoogspanningskabel te Teresine in Brazilië knapte en op de grond neerkwam. Verlenging. De Amerikaanse Senaat heeft zich zonder debat uitgesproken voor verlenging met vier jaar van de dienst plichtwet. Simpang-hótel. Het Simpanghötel te Soe- rabaja, dat destijds het toneel was van. incidenten naar aanleiding van het wei geren van een kamer aan een Indone sische autoriteit, is door de vroegers eigenaresse, de Nationale Handelsbank, overgedragen aan de Indonesische regering, die het personeel en de exploi tatie overnam. Betogingen. De politie te West-Berlijn heeft Donderdag drie communistische betogingen uiteengedreven en tijdelijk 127 personen in hechtenis genomen, van wie er 107 uit Oost-Berlijn afkomstig waren. De communisten ageerden tegen de herdenking van de opstand in Oost- Duitsland van twee jaar geleden. Twee van de demonstraties werden in de Amerikaanse en de derde in de Franse sector gehouden. Verongelukt. Bij het vliegveld van Asun cion (Paraguay) is Donderdag een Con stellation van de „Panair do Brasil," op weg van Londen naar Buenos Aires, neergestort. Van de 24 inzittenden zou den er negen, zes passagiers en drie be manningsleden onder wie de gezagvoer der, het ongeluk hebben overleefd en in een ziekenhuis zijn opgenomen. Fascisme. De leider van een organisatie, die er op uit zou zijn geweest een af zonderlijke, fascistische staat in Slo wakije te vestigen, is te Bratislava ter dood veroordeeld. Elf andere beklaag den kregen gevangenisstraffen variërend van levenslang tot zes jaar. De twaalf beschuldigden waren beticht van hoog verraad, spionnage en misdadige acti viteit tegen de vrede. Het merendeel der beklaagden zou lid zijn geweest van de fascistische volkspartij onder pater Tiso, die tijdens de Duitse bezetting aan het hoofd stond van een afzonderlijke Slowaakse staat. Tiso werd in April 1947 wegens verraad opgehangen. Hervormingen. Het Joegoslavische parle ment heeft zijn goedkeuring gehecht aan een plan voor een administratieve reor ganisatie, waarbij het aantal gemeenten van 5.023 tot 1.508 wordt verminderd. In de nieuw gevormde gemeenten, die gemiddeld 10.000 inwoners zullen tellen, zullen meer werknemers bij het bestuur worden betrokken. Voorts zal het aan tal districten, die ieder een aantal ge meenten omvatten, van 338 tot 102 worden verminderd. De districten zullen de activiteit van de gemeenten coördi neren. Woede. In een voorstad van Rio de Janei ro is een trein ingereden op het achter ste gedeelte van een andere trein. Beide treinen werden zwaar beschadigd. Er zijn zes of zeven doden en een groot aantal gewonden. Er zijn vrij veel ernstig gewonden. Het publiek, dat ge tuige was van het ongeluk het jong ste van een reeks ongelukken, welke in de laatste tijd bij de Braziliaanse spoor wegen zijn geschied werd woedend en stak het station in brand. De brand kon echter spoedig worden geblust. Misnoegen. De Vlaamse Rooms-Katholieke bevolking gaat voort uiting te geven aan haar misnoegen over het verleden week door de linkse meerderheid in de Kamer goedgekeurde schoolontwerp- Collard. In vele plaatsen worden zwarte vlaggen van de torens uitgehangen. Op tal van gemeentehuizen zijn spandoeken opgehangen met de tekst: „Hier wordt de dwangwet-Collard niet toc|;epast." ADVERTENTIE verfraait Uw teint Zcch ió Uet zo f BIJ WAT nu volgen gaat, is het wel ge wenst het verschil tussen werktuig en ge reedschap goed in het oog te houden. Bij ome opsomming van de enkelvoudige werktuigen die al sinds de oudheid bekend zijn, moet u dus geen aanvulling geven van gereedschappen die we vergeten zouden hebben, want we moeten hier uitdrukkelijk onderscheid maken tussen het een en het ander. Reeds sinds overoude tijden gebruikt de mens de hamer, het mes, de bijtel, priem, kortom een keur van gereedschappen die ter bewerking van allerlei ma teriaal dienden. Onder werk tuig zouden we echter willen verstaan de instrumenten die arbeid verrichten. Een duide lijke grens tussen beide be grippen is weliswaar niet te trekken (en het woordenboek maakt ook geen onder scheid), maar toch moeten we proberen voor dit éne moment de gereedschappen van de werktuigen le scheiden, anders ra ken we lelijk in de war. We komen er ook niet vit. door de werktuigen als machines le betitelen (hoervel hun functie daarmee méér in overeenstemming is) want. bij de machines denken we direct aan gecompli ceerde mechanismen en daarvan is in de oudste tijden nog geen sprake. Maar goed, wanneer u zich dus kunt verenigen met het onderscheid dat we tus sen gereedschappen en werktuigen maken, zijn er vijf enkelvoudige werktuigen te de rotspunt te slaan, maar vervolgens ge- per f ectionne er d tot een handiger en gemak kelijker le verplaatsen werktuig. Een gro tere stap is de overgang naar de windas, die we dan ook veel later zien verschijnen, maar waarmee de mijnwerkers van I-Iall- stadt in de bronstijd toch reeds zó ver trouwd waren, dat zij daarmee de liften in hun mijnschachten bedienden. Deze serie enkelvoudige werktuigen wordt tenslotte bekroond met. de schroef; niet de schroef die wij in hout draaien of met een moer bevestigen, maar de schroef zonder einde die een draaiende beweging op een tandrad kon over brengen. Tegenwoordig zou den we spreken van wormwiel, een vinding die in de Griekse en Romeinse oudheid reeds algemeen bekend was en die de technici van de 17de eeuw heel wat hoofdbrekens heeft bezorgd. Want. wel braken toen allerlei geniale gedachten door, maar de moeilijkheid was destijds vooral gelegen in het vervaardigen van metalen onderdelen, die grotendeels met de hand moesten worden vervaardigd en nog niet in serie op machines konden worden af- gewerkt. Dit was bij het begin van onze machine-techniek vooral een bezwaar bij schroeven of wormwielen en tandwielen, zodat we in die tijd voor het eerst leer boeken over machinetekenen en machine bouw pien verschijnen. Maar in de oud heid ondervond men die moeilijkheden l!!?! gebrrtm wTder- t0eUJe niet, omdat het wormwiel in hout werd menselijke beschaving begon te gloren. Om te beginnen is er de hefboom die gebezigd werd om zware lasten op eenvoudige wijze te verplaatsen. En dan natuurlijk de wig die in de gespleten stam werd geslagen om de in het hout gemaakte spleet ruimer te maken Als derde verschijnt de lakei, waarschijnlijk het eerst, ontstaan door een louw over een boomtak of een overhellen- uitgesneden en bovendien slechts in gerin ge aantallen gebruikt behoefde te worden. We kunnen nu toch ook de werkelijke schroeven, spijkers en duimen wel eens 'en tonele voeren. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON. i

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2