Panda en de Meester-Klokkenmaker Andrews „Sociale onrust door ondermijning van de geleide loonpolitiek" Wereldnieuws De radio geeft Woensdag Lifters zwaar gewond bij autobotsing Twee jaar geëist voor messteek in café Verdachte ontkent alle schuld Achtervolgde sprong in de Vecht en verdronk ió Aet zo 2 Congres Algemene Bouwbedrijfsbond U kunt best leven zonder blindedarm Leerstoel sedimentologie Rijksuniversiteit Utrecht Kerkelijk Nieuws Twee-jarig meisje op onbe waakte overweg overreden Gaat U verhuizen F. DAMIAANS EN ZN Films van ramp in Le Mans worden bestudeerd Dirigentencursus N.R.U. met enig vertoon geopend &u// uee HUftKlü Mfcteycuüu/f sturka sportkleding EEN GRIEKSE NEUS kJ DINSDAG 21 JUNI 1955 In het Scheveningse Kurhaus is Maandag het driedaagse congres begonnen van de Algemene Nederlandse Bouwbedrijf sbond aangesloten bij het N.V.V. Uit de toelich ting, die de bondssecretaris, de heer C. Brandsma gaf op het uitgebrachte jaarver slag en op het beleid van het bondsbestuur blijkt, dat de aandacht van de bond vooral is gericht, op een aantal vraagstukken, die verband houden met de productiviteitsver hoging. De heer Brandsma merkte op, dat onder de na-oorlogse verhoudingen stakingen van enige omvang weliswaar weinig voorkomen, maar dat de bond desondanks op eventuele stakingen steeds moet zijn voorbereid. ,,Üe reactie in werkgeverskringen is nog geens zins gestorven. Zij kan ons in de toekomst zeer wel voor de noodzaak plaatsen een ernstige aanval op onze verworven rechten met het stakingswapen te pareren", zo zei hij. Het aantal werkloze bouwarbeiders be droeg in 1952 gemiddeld 26.000. in 1953 gemiddeld 14.300 en in 1954 gemiddeld 10.000. Gezien de grote gevoeligheid voor seizoen werkloosheid, mogen deze werkloos heidscijfers met onbevredigend' worden genoemd. Naar de stellige overtuiging van de heer Brandsma zou de seizoen werkloos heid nog verder teruggedrongen kunnen worden. Een betere spreiding van het werk dat wil zeggen het overhevelen van de topdrukte in de zomermaanden naar de winterperiode zou het aantal seizoen werklozen nog verder kunnen beperken. Aan dit vraagstuk zal de grootst mogelijke aandacht worden besteed. De heer Brandsma stelde vast, dat op basis van het thans bereikte productie niveau het nog ettelijke jaren zal duren eer het Nederlandse volk van de woning nood en het daaruit voortvloeiende leed zal zijn verlost. Bij deze stand van zaken valt te begrijpen dat velen zich afvragen of geen middelen en wegen gevonden kunnen worden, "elke een drastische opvoering van de woningbouwproductie kunnen be vorderen. Omtrent dit laatste zijn reeds velerlei suggesties gelanceerd, waarvan spreker thans noemde de suggesties inzake langer werken en meer vrijheid op loon- gebied. Waar nood heerst, zullen de bouwarbei ders hun gemeenschapsplicht ten volle na komen. Desondanks heeft de poging, om door een algemene overwerk verg unni n g gedurende deze zomermaanden de bouw productie enigermate te verhogen, geen on verdeeld succes opgeleverd. Naar sprekers overtuiging is dit niet te wijten aan een ADVERTENTIE maar uw spijsvertering moet in staat blijven om dag in dag uit 3 kilo vocht en voedsel te verwerken. Als uw maag en inge wanden overbelast zijn of in de knel zitten bij zittend werk of nauwe kleding, kunnen zi j hun taak niet meer behoorlijk vervullen - onverteerde voedselrcsten hopen zich op. Een nare smaak en beslagen tong, hoofdpijn, een loom en landerig gevoel - het zijn in 9 van de 10 gevallen noodsignalen van uw spijsvertering. Neem direct Andrews brui send Gezondheidszput, twee lepeltjes op een glas water, om maag en ingewanden een handje te helpen. Want Andrews bevat - in smakelijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stoffen die u nodig hebt om storingen in de spijsvertering op te heffen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. •1* I:' HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 8.30 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Het leven van Ludwig van Beethoven, hoorspel. 12.15 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Lichte muziek. 12.53 Platen en actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 Salonorkest. 13.50 Platen. 15.40 Interscholair jeugdlour- nooi. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Koersen. 17.45 Orgel, 18.15 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 18.00 R.V.U.: Dr. A. L. Constandse: Drie minder ontwikkelden gebieden: Mexico. 19.00 Nieuws en weerbericht. 19.10 Reportage Depulaten- vergadering v. d. A. R. Partij. 20.00 Radio krant. 20.20 Kamerorkest en solist. 21.20 De Positie van het Christelijk Onderwijs in In donesië, causerie. 21.40 Promenade-orkest en soliste. 22.05 Wonderlijke wetenswaardig heden. 22.20 Orgelconcert. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II. 208 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 0.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Instrumentaal trio. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor hot platteland. 12.38 Orgel en zang. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda, 13.18 Lichte muziek. 14.00 Medische kroniek. 14.10 Platen. 14.30 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Platen. 17.30 Instrumentaal kwintet. 17.50 Regerings uitzending: Nederland en de wereld: Inter nationale dierziekten-bestrijding. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.40 Actualiteten. 18.50 Lichte muziek. 19.10 Uit de school geklapt, klankbeeld. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Metropole-orkest. 20.45 Ontmoeting in het Zwarte Woud, hoor spel. 22.05 Strijkkwartet. 22.45 Het vraagstuk der veroudering, causerie. 23.00 Nieuws en S. O. S.-berichten. 23.15. Socialis tisch nieuws in Esperanto.. 23.20 Orgel. 23.40 —24.00 Platen. TELEVISIE (KRO. en NTS.) 17.00 Voor de jeugd. 20.15—21.45 Film avond. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 School radio. 16.02 Omroep-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Muzikale causerie. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Kamerorkest. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.20 Omrjep-orkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.00—22 30 Nieuws. Feiten van de dag. Engelse les voor beginnelingen, een uit spraak les. (Op 224 cn 76 m.). gebrek aan solidariteitsbesef maar aan bij komstige omstandigheden, welke de achter grond van de overwerkvergunning in een vals daglicht hebben geplaatst. Vooral de vrees, dat deze overwerkvergunning een aanval zou inhouden op de 48 uren-week, heeft de bouwarbeiders weerhouden om aan de oproep om langer te gaan werken gevolg te geven. Voorstellen tot invoering van een langere werkweek gedurende de zomermaanden zullen door de Algemene Nederlandse Bouw bed rijf sbond niet in overweging worden genomen, maar men staat niet afwijzend tegenover het streven een oplossing te zoeken voor het vraagstuk van de verloren arbeidsuren gedurende de wintermaanden. Verstaat men onder meer vrijheid op loopgebied afschaffing van de loonvoor- schriften, dan kan het nuttig zijn hier open lijk te verklaren, dat daarover met ons ndet te praten valt," aldus de heer Brandsma. De na-oorlogse loonpolitiek heeft voor de bouwvakarbeiders niet uitsluitend' beteke nis vanwege haar bijdrage in het spoedig herstel van de welvaart; zij wensen haar ook te behouden vanwege haar grondsla gen die gericht zijn op een zo rechtvaardig mogelijke verdeling van het nationale in komen. Tenslotte stelde de secretaris vast, dat de practijk reeds bewezen heeft dat het verbreken van de samenwerking met de confessionele vakbonden de belangen van de werkende klasse niet ten goede komt. Voor belanghebbenden is er dus alle aan leiding zich te bezinnen op de vraag, of men nog langer mag berusten in deze voor de arbeiders nadelige situatie. ,.Na hetgeen gebeurd is mogen van onze zijde echter geen initiatieven worden verwacht" aldus de heer Brandsma. Rede N.V.V.-voorzitter De N.V.V.-voorzitter, de heer A. Ooster huis, verklaarde in een rede tijdens dit congres, dat het probleem van de woning bouw in hoger tempo dan thans moet wor den opgelost. Veel levensgeluk gaat ver loren door samenwonen en in krotwonin gen. Hij zei waardering te hebben voor de wijze, waarop de regering het huurvraag- stuk aan de orde heeft gesteld. Er dient een einde te komen aan de loonpolitieke spanning tussen de huren van oude en nieuwe woningen. Hij was evenwel verontrust door de loon politieke plannen voor 1955. Het N.V.V. kan moeilijk aanvaarden, dat 1935 een jaar van economische stabilisatie en sociale rust kan zijn. Door de ondermijning van de ge leide loonpolitiek door afwijking van loon- afspraken, zwarte Ionen, extra uitkeringen enzovoort zijn „onderstrooms een sociale onrust en ontwikkeling ontstaan, die wij nauwelijks in de hand hebben", zo zeide de heer Oosterhuis. Zo snel mogelijk moe ten in de Sociaal Economische Raad (S.E. R.) op basis van het economisch mogelijke, de richtlijnen van de loonregeling aan de orde worden gestold. Het ondermijnings- proces moet tot staan komen, wil men niet verrast worden door een minder prettige ontwikkeling. Spreker keerde zich tegen de prijskartels. Hij hoopte, dat regering en werkgevers in de S.E.R. tot herziening hiervan zullen komen cn dat een noodzakelijke, redelijke aanpassing van de lonen aan de stijgende welvaart tot stand zal worden gebracht. Indien de zaken blijven zoals ze nu zijn, dan iis het N.V.V. niet langer bereici de ge leide loonpolitiek te verdedigen. De arbei ders zullen een redelijk aandeel in de stij ging van de nationale welvaart moeten krijgen. Dat aandeel zal zich in verbetering van de richtlijnen en van de lonen moeten manifesteren. Er zullen twee weken betaal de vacant ie en voor jeugdige arbeiders drie weken moeten komen. Bij de gemeente Oudorp op de drukke nieuwe Schermerweg kort bij de „uitvals weg" naar Oudorp, heeft zich Maandag een ernstige autobotsing voorgedaan, waar bij twee personen ernstig en twee licht werden gewond. De 37-jarige aannemer Roodenburg uit Ursem, die drie lifters in zijn bestelauto had, moest rijdende op weg naar Alk maar een stilstaande NACO-bus passe ren, juist toen uit de richting Alkmaar enkele tegenliggers naderden. Hij week te weinig uit, met het gevolg dat hij in volle vaart tegen de bus reed. De gevolgen waren ernstig. De vier inzittenden werden allen gewond; het ergst de 20-jarige jonge vrouw Ch. Schuitemaker-Brink uit Hensbroek, die met een zware hoofdwond en een been breuk naar hel St. Elisabethsziekenhuis te Alkmaar moest worden vervoerd. Hetzelfde geschiedde met de 13-jarige Nico Beers, eveneens uit Hensbroek. Hij liep een zware hoofdwonde op en brak een been. De bestuurder Roodenburg en een 27- jarige militair N. Schuitemaker, de echt genoot van de zwaar gewonde vrouw, kregen lichte verwondingen. De chauffeur van de bus en de inzittende passagiers kwamen er met de schrik af. Wel heeft de bus zware averij opgelopen. Professor dir. D. J. Doeglas is vanwege het Utrechts universiteitefonds benoemd tot bijzonder hoogleraar aan de rijksuniver siteit te Utrecht om onderwijs te geven in de sedimentologie. In de inaugurele rede welke prof. ar. D. J. Doeglas Maandag middag heeft uitsproken, verklaarde hij de betekenis en het doei van de nieuwe leer stoel in de sedimentologie. De steeds duur der wordende exploitatie van steenkolen en aardolie, welke in sedimentgesteenten voorkomen, eisen een betere kennis van de eigenschappen en verbreiding van sedi mentaire lagen. Ook het toenemend gebruik van water voor de grote steden en de in dustrie vraagt een zeer nauwkeurige ken nis van de verbreiding van zand- cn klei lagen. De sedimentologie nu tracht met ge bruikmaking van alle haar ten dienste staande methoden, de regionale versprei ding en de variaties in samenstelling en eigenschappen van sedimentaire lagen in de aardkorst nauwkeurig te leren kennen. Voor de rechtbank te Maastricht heeft Maandagmorgen opnieuw de zaak gediend tegen de 54-jarige timmerman H. W. F., die in de avond van 3 Januari in een café de caféhouder H. J. L. met een mes in de zijde zou hebben ge-loken. De onenigheid was ontstaan, omdat verdachte bij het ver schijnen van een kruisbeeld op het televi siescherm tijdens een beeldreportage van het Vaticaan smalend had afgegeven op deze reportage. De caféhouder had toen nogal opgewonden de gast gesommeerd te verdwijnen en niet meer terug te komen. Verdachte was inderdaad weggegaan, maar bij de deur, achter het afsluitgordijn, had hij volgens de caféhouder deze een steek met een mes gegeven. In het zieken huis was bij de daardoor ontstane wond nog een complicatie ontstaan door inwen dige verbloeding. Verdachte ontkende tegen alle getuigen verklaringen iedere schuld; hij had niet gestoken, zelfs geen mes bij zich gehad. Er was een psychiatrisch rapport van dr. Ha- vermans uit Venray en van prof. Baan uit Utrecht, die verdachte sterk verminderd toerekeningsvatbaar verklaarden. De offi cier van justitie eiste twee jaar geva ge- nisstraf met ter beschikking stelling van de regering. Mr. H. Sanders uit Maastricht bepleitte een geringe vrijheidsstraf en ter beschikkingstelling. De uitspraak volgt op Maandag 4 Juli. Ned. Hen-. Kerk Beroepen te Rotterdam-Delfshaven (vac. H. G. Abma), Jac. Vermaas te Bode graven. Aangenomen naar Hoogeloon-Eersel (als hulppred.) H. J. Dijckmeester, a.s. em. pred. te 's-Gravenhage; naar 's-Graven- hage (vac. Jac. Poort) J. F. v. Woerden te Almelo. Beroepen te Leiden (voor bijz. werk zaamheden) W. J. H. Hubeek, voorg. Ver. v. Vrijz. Herv. aldaar. Geref. Kerken Tweetal te Dieren (vac. A. J. R. Brus- saard) E. Brilman te Ooster-Nijkerk en G. Veeneman te Nes (W.D.) Beroepen te Tholen W. Baaij te Alphen a. d. Rijn. Aangenomen naar Hengelo (O.) W. Baas te Antwerpen. Tweetal te 's-Gravenhage-Moerwijk (vac. dr. R. Kooistra) A. L. Bos te Katwijk aan Zee en J. Verlare te 's-Gravenzande. Bedankt voor Schoonhoven-Willige-Lan- gerak J. E. Hendriks te Winterswijk. Teruggenomen tal Op verzoek van ds. Joh. Heule te Edam heeft de kerkeraad van Utrecht diens naam om persoonlijke redenen van het in de vac. van ds. J. W. de Jager gestelde tal afgevoerd en dit tweetal teruggenomen waarom het beroepingswerk j.l. Zondag avond dan ook geen voortgang vinden kon. Ds. J. C. Houtzagers naar Brazilië Naar wij vernemen zal ds. J. C. Houtza gers, Geref. predikant te Driebergen met zijn echtgenote voor de tijd van een jaar naar Sao Poulo in Brazilië vertrekken ten einde in deze millioenenstad de geestelijke verzorging van de Ned. Prot. Christenen te verzorgen, zulks op verzoek van de al daar bestaande Bijbelkring. In 1954 heeft dr. D. K. Wielenga Gzn. te Wassenaar dit werk enige tijd verricht en ds. Houtzagers zal dit nu voortzetten. Giften en legaten De Herv. Muiderpoortkerkgemeente A. te Amsterdam ontving een gift van 3000. De Haagse Elerv. gemeente ontving voor het kerkbouwfonds een gift van 3000. De Herv. gem. van Nijmegen ontving le gaten groot 1000 en 500. Voor het orgel fonds in de Nicolaikerk te Utrecht werd een gift van 1.000 ontvangen. De Herv. gem. van Vlaardingen ontving een legaat groot 500. Maandagmiddag tussen twee uur en half drie is het twee-jarig dochtertje van de heer J. Scheffer te Hattumerbroek, ge meente Oldebroek, op een onbewaakte overweg in de spoorlijn Zwolle-Amers- foort door de sneltrein aangereden. Het kindje overleed ter plaatse. Op het spoorwegemplacement van hel Duitse station Regeiisburg-Ost ramde door een verkeerde wisselstaiid een zwaargeladen goederentrein een andere, stilstaande, goederentrein. Vreemd liep het af met twee tankwagons, die door de botsing, als steigerende paarden, tegen elkaar op hun achterste benen" kwamen te staan. Maandagmorgen ontdekten een jachtop ziener en twee manschappen van de rijks politie te Ommen mannen in een jachtveld op verboden terrein. De twee mannen zetten het op een lopen. Een der politie mannen liet zijn politiehond los en een der vluchtenden werd daardoor tot staan ge bracht. De tweede vluchtte verder en toen de politieman de hond ook op hem los liet, sprong de man in de rivier de Vecht. Zwemmende probeerde hij de rivier over te komen, maar hij zonk spoedig. Enige tijd later is het levenloze lichaam geborgen. Toen bleek, dat de omgekomene de 65- jarige dekknecht D. J. K. uit Ommen was. ADVERTENTIE Loop geen enkel risico, Daarvoor is Uw huisraad te kostbaar. Voor offerte: ZIJLVEST 41 - HAARLEM Telefoon 12456 - 14155 - 22279 I Achtendertig mensen hebben op het filmdoek van een theater in Le Mans nog eens de ramp zien afspelen, welke dit stadje de vorige week Zondag zo zwaar heeft getroffen. Deze films, vijf in getal, werden vertoond voor de commissie, die belast is met het onderzoek naar de oor zaak van dit ongeluk, waarbij 82 personen het leven verloren, en voor een aantal autoriteiten en journalisten. Drie van deze films behoren aan filmnieuws-maatschap- pijen, een aan de Franse televisie en een aan een particulier. Men verwacht, dat de films van groot nut kunnen zijn voor het onderzoek. Wellicht zouden zij ook een ant woord kunnen geven op de vraag of een van de coureurs blaam treft ten aanzien van de rampzalige gebeurtenissen. Deze keer werden de films in normaal tempo ge draaid. Na afloop verklaarde de rechter van instructie, de heer Zodac-Kahn, dat nog geen conclusies konden worden getrok ken. Maandag zullen de films in vertraagd tempo en gedeeltelijk beeld voor beeld worden geprojecteerd. Van de zijde van de commissie van on derzoek is een beroep gedaan op het pu bliek, dat aanwezig is geweest bij de 24- uursrit., om l'ilms van het ongeval naar Le Mans op te sturen. Speciaal is rechter Jacques Zadoc-Kahn geïnteresseerd in op namen, welke een beeld geven van de positie van de wagens, vlak voor dat het ongeluk gebeurde. Maandag zal op het cir cuit van Le Mans een reconstructie van het gebeurde plaats vinden. De regeringscommissaris voor het radio wezen, mr. L. A. Kesper, heeft Zaterlag- midclag in de omroepstudio aan de Schut- lersweg in Hilversum de derde dirigenten cursus der Nederlandse Radio Unie met een rede geopend, waarin hij verklaarde, dat dit stoutmoedige initiatief van de N.R.U bewondering verdient, te meer waar het hier volstrekt niet alleen om het eigen belang het belang van de radio gaat, maar door deze cursus in sterke mate het algemene muziekbelang wordt gediend, hel algemene muziekbelang in binnen- en bui tenland. Zonder twijfel is het succes, dat men tot dusver heeft mogen boeken, vooral te danken aan de grote toewijding en de gro te ernst die deze gehele onderneming ken merken; aan de energieke, rustige, vastbe raden wijze, waarop zij is aangepakt en waarop zij verder wordt geleid." De vice- voorzitter van de Radio-Unie, mr. A. B. Roosjen, merkte op, dat de voor naamste grondslag van deze cursus is de deelnemers een volledig vakmanschap te verstrekken om beroepsorkesten bekwaam te kunnen leiden. Op deze wijze meent men een goede bijdrage te leveren aan het in ternationale muziekleven in de toekomst. Van de 70 candidaten uit 19 landen zijn er tenslotte 28 uit 14 landen als werkend cursis toegelaten. De cursus zal vijf weken duren, waarbij in de laatste week openbare lessen worden gegeven, waar de cursisten bewijzen van hun prestaties zullen afleg gen ten aanhore van o.a. vertegenwoordi gers van Europese en Nederlandse omroe pen. Nadat het Radio philharmonisch sextet de Suite naar Rameau van Sem Dresden had vertolkt werd een receptie gehouden. De Wurttembergse dirigent Ferdinand Leitner zal de cursus leiden. ADVERTENTIE 6ARï£llORISSTR. HAARIEm'tEJ. 13439 FERD.. B01.STR 48 A DAM TEb 717162 Over. Noord-Koreaanse piloten zijn in twee straaljagers geland' op het vlieg veld Kimpo bij Seoel in\Zuid-Korea. Zij zijn gedeserteerd' uit de Noord- Koreaanse luchtmacht. Omverwerping'. Te Philadelphia zijn Maan dagavond negen communisten uit heb gebied van deze stad veroordeeld we gens samenzwering om de gewelddadige omverwerping van de regering te pro pageren. Vier kregen gevangenisstraf fen van drie jaar. De andere vijf wer den tot twee jaar veroordeeld. Fiat. De premier van Zuid-Afnka, Strij- dom, heeft Maandagavond medegedeeld, dat de gouverneur-generaal, dir. Ernest Jansen, zijn goedkeuring heeft gegeven aan de wet ter uitbreiding van de Se naat. Door deze fel omstreden wet, die de vorige week door het parlement is aangenomen, krijgt de regering een zo danige meerderheid in de Senaat, dat zij de wet op de afzonderlijke vertegen woordiging van de Kaapse kleurlingen kan doen aannemen. Heilig. Ongeveer 200 Japanse boeren en arbeiders hebben Amerikaanse oefenin gen met artillerie aan de voet van de Fuji, hun heilige berg. verhinderd. Zij drongen in een Amerikaan.- legerkamp aan de voet van de berg door en renden het schietterreïn op, roepend: „schiet ons maar dood". Zij voerden borden mee, waarop stond „Red de Fuji". De Amerikaanse troepen grepen niet in, maar zorgden voor handhaving van de orde. op verscheidene plaatsen bomaanslagen i gepleegd. Dit geschiedde omstreeks half twaalf, in totaal waren er elf ontplof fingen, onder meer in Nicosia, Fama- gusta en Paphos. Vier personen werden licht gewond. Er braken enkele bran den uit, die echter spoedig werden ge blust. Er werd door de ontploffingen ook enige schade aan politiebureaux aan gebracht. Een der doelen was een aan zee gelegen bungalow van generaal Eir Charles Keightley, opperbevelhebber van de Britse landstrijdkrachten in het Midden-Oosten. Vissers. Een 53 ton metende Japanse vis-A sersboo't, de Kokyu Maru, met 16 be- j manningsleden aan boord', is in het Noordelijk deel van de Stille Oceaan. gezonken. Een andere vissersboot, de 15 (j ton metende Goko Maru, met acht men- sen aan boord, is waarschijnlijk op 159 mijl ten Oosten van Hokkaido gezon- y ken. Er zijn geen overlevenden. Bezoek. Dr. Albert Schweitzer is voorne mens in de herfst van dit jaar naar Parijs te komen. Dit heeft ds. B. Boeg- ner, die Schweitzer onlangs in Lani'oa- rene heeft bezocht, medegedeeld in een vergadering van de Franse Academie van Geestelijke en Politieke Weten- schappen. Schweitzer is in 1951 lid van- die academie geworden. Vermoedelijk. De Amerikaanse luchtmacht heeft bekend gemaakt, dat de vier Amerikaanse vliegers, die onlangs zijn teruggekeerd uit China, vóór hun vrij lating onder dwang hadden bekend dat zij zich hadden schuldig gemaakt aan oorlogsmisdaden, maar dat zij daarvoor vermoedelijk niet ter verantwoording geroepen zullen worden. Gehandhaafd. Maandagavond heeft het Franse kabinet zijn vorige week geno men besluit om. alle automobiel wed strijden in Frankrijk voorlopig te ver bieden, nog eens nader besprkoen. De ministers besloten het verbod te hand haven tot scherpere veiligheidsvoor schriften zijn opgesteld. De grote meer derheid der aanwezige ministers vond deze houding de beste. Bewakers-stakers. Achtduizend Franse ge- vangenbewakers hebben hun 24-uurs- staking beëindigd die zij waren begon nen uit protest dat de aan hun hoede toevertrouwde gevangenen het beter hadden dan zij zelf. De staking eindigde Maandag te middernacht, maar kringen uit de bond van gevangenbewakers be richtten dat in de toekomst de termijn langer zou worden dan 24 uur, indien aan de eisen niet tegemoet gekomen zou worden. De staking had succes in 115 van de 237 Franse gevangenissen. Doorgaand. Op het centraal kantoor voor doorgaande post te Bern werd Maan dag een postzak met naar verluidt ten minste 273.000 Zwitserse francs vermist. In.de postzak zat geld, dat door de klei nere postkantoren Zaterdag gezonden was. De gemeentelijke en kantonnale politie zijn onmiddellijk een groot scheeps onderzoek begonnen. 49. „Als Grump denkt, dat hij me zonder meer hier kan buitensluiten, dan heeft hij het toch mis", dacht Panda. „Ik weet wel een middeltje om dat poortje open te krij gen". Tegelijkertijd trok hij met een haak de grote wijzer van de torenklok vooruit, tot deze het halve uur aanwees. Dit was slim bedacht van onze Panda, want op het halve uur moest het deurtje open klappen en de ridderpop naar buiten ko men. Het resultaat liet niet lang op zich wachten. Achter het deurtje klonken ver warde geluiden en een kreet van Grump. Toen klapte het open en de ridderpop rolde naar buiten.maar niet alleen de ridder pop. Het zwaard van de pop was in de kraag van Grump gehaakt, zodat deze booswicht mee naar buiten werd gevoerd ..Hallo, meneer Grump", zei Panda triom fantelijk. „Gaat u even een rondje om?" HET KOMT inderdaad wel eens voor, dat in gezelschap andere onderwerpen ter spïa- ke komen dan gewoonlijk het geval is. In plaats van het koude voorjaar, de regen achtige zomer of de prijs van schelvis, weet een onverlaat het gesprek bijvoor beeld op de beeldhouwkunst te brengen en instinctief voelen we dat de conversatie zich op het hoogst denkbare niveau gaat bewegen. Voor degenen die zich niet tijdig kunnen bedienen van termen als: neo-klassicisme, stofuit drukking, plastieken, dyna miek, sculpturen, abstracte constructies en geometrische vormen, kan dit een uiterst on gelegen moment zijn, zodat zij wellicht beter doen hetzij on gemerkt te verdwijnen, hetzij de prestaties van het Nederlands elftal ter tafel te brengen. Maar zij kunnen natuur lijk ook beschaamd en bescheiden blijven zitten om te ervaren hoe de gecultiveerde leden van het gezelschap zich met hun ei gen beeldhouwtenncn verzadigen. Ruim een eeuw geleden was dit alles veel makkelijker. Zodra iemand van het gezelschap zich de term Griekse neus" liet ontvallen, begrepen allen, als bij stilzwij gende afspraak, dat hier een kenner aan het woord was. Thans weten velen niet eens meer wat een Griekse neus is, om de eenvoudige reden dat aan allerlei moderne beélhouwersproducten kop noch staart valt te ontdekken, zodat we naar een neus hele maal niet behoeven te zoeken, laat staan naar een Griekse neus. Maar goed, zo omstreeks de Napoleonti sche tijd was de Griekse neus een bekend begrip bij iedereen. De ontdekking van Pompei en Herculanurh, benevens de reizen en expedities naar de landen rondom de Middellandse Zee hebben stimulerend ge werkt op de kunstenaars uit die tijd, die hun vormen ontleenden aan voorbeelden uit de oudheid, in het bijzonder Egytische siermotieven en Romeinse kicnstwerken, welke laatste op hun beurt weer groten deels teruggaan op de Griekse kunst die zich in dc drie laatste eeuwen vóór Chr. in de landen om dc Middellandse Zee had- ontwikkeld. Dit betekende echter aller- minst dat de empire-stijl een herleving van de oude Griek se kunst te zien gaf. In te gendeel, de Franse kunst tus sen 1800 en 1830 mist alle levendigheid, alle echtheid, en maakt vóór alles de in druk van het kunstmatige, waarbij gestreefd werd naar koele voornaamheid. In deze sfeer was de Griekse neus, waarbij de neusbrug in één lijn met het voorhoofd ligt. volkomen op haar plaats, en talrijke beeldhouwwerken uit die tijd zien roe dan ook met deze strakke gezichtslijn uitgerust. Maar denkt u nu niet,, dat de Grieken in werkelijkheid dergelijke neuzen bezaten. Deze neuzen zijn becldhouwersvitvindingcn, die we kunnen aantreffen in alle stijlperioden waarin men het menselijk gelaat op voor name wijze wilde styleren, zowel bij Egyp- tenaren, Assyriërs, Perzen, Grieken en Ro meinen, als bij de Fransen in de vorige eeuw. Met dien verstande echter dat de Griekse neus in de beeldhouwkunst der oudheid uitzondering, maar bij de Fransen regel werd. En weet u dat de Egyptenaren reeds een soort damspel kenden? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PcTILLON

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2