Antwoord op Renate-mysterie komt nu snel naderbij CANM1S 'BuryersENR. Bij IJmuidense Noordersluis wordt op het goede weerbericht gewacht 1 Bunkerdorp in Zandvoort, ideaal vacantieverbiijf voor 38 gezinnen Goudbergingstoren klaar voor de expeditie AVONDSTILTE Wales Anthraciet „Klein paradijs" bestaat tien jaar „De SpaarnestatiT DINSDAG 21 JUNI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Bs. JOH. BRONSGEEST H. Tuin overleden PALACE Bijzondere bijeenkomst Herman Zaiss-comité tot 30 Juni 11.15 „Seven Sisters" Wales ƒ10.65 Burgerlijke Stand van Haarlem ALS EEN INDRUKWEKKENDE BRULBOEI ligt de 26 meter hoge stalen en betonnen bergingstoren, waarmee de Coöperatieve Bergingsvereniging „Renate Leonhardt" 454 kistjes goud voor een waarde van 72 millioen gulden wil ber gen uit het bij de Noorderhaaksgronden gezonken Duitse stoomschip „Renate Leonhardt", thans in het Noordzeeka naal bij de Noordersluis gereed voor de expeditie. Vrijdag middag laat is het personeel van Hogeveens Machinefabrie ken te Zaandam klaar gekomen met het storten van de 45 kubieke meter beton in de dubbele wanden van de toren en voor de leider van het werk, de 52-jarige fruitteler P. Visser uit Wijde Wormer de „goudvisser" is nu de tijd geko men om voortdurend contact te houden met de meteorologen van het KNMI te De Bilt. Begin volgende week kiest het hulpschip bij de bergingspoging, een Hëlderse kotter, van Nieuwediep uit zee om eerst een boei boven het wrak te leggen en voorts moet men nog met het Loodswezen tot een afspraak komen over de verlichting van de toren, wanneer die boven het wrak staat. Is dat geschied en is er geduren de vijf a zes dagen goed weer te verwachten, dan gaan bij Visser de telefoontjes en telegrammen de deur uit. Naar het personeel van Iloogeveen dat met de ex-stoker van de „Re nate Leonhardt", de IJmuidenaar G. Wolf en zijn schoon zoon, in de toren zal afdalen om naar de schat te graven; naar de duikers Adriaanse en Van der Schans in Den I leider; naar Bureau Wijsmuller, dat voor drie sleepboten zal zor gen om de toren boven het wrak te brengen en naar de schippers van de twee Ilelderse kotters, die als hulpschepen zullen worden gebruikt. En bovendien kunnen al die ande ren, die bij het omvangrijke bergingswerk zijn betrokken, een berichtje uit Wijde Wormer tegemoet zien. Voor de drie zeeslepers van Bureau Wijsmuller zal het een reis worden van ongeveer 32 mijl of 56 km. Men verwacht met een vaart van twee a drie mijl te kun nen slepen, zodat het transport van de IJmuidense sluis uit naar het wrak nog geruime tijd in beslag zal nemen. Zoals links onderaan op de tekening is te zien, steekt de toren tijdens het slepen nog een flink stuk boven water uit. De diepgang zal op dit moment 9.80 meter zijn De twee watertanks zullen dan leeg zijn en zullen pas vollopen, wanneer men boven het wrak is aangekomen en de afsluiter onder in de werkkamer is open gedraaid. Mocht het weer onverwacht sterk veranderen, dan is het altijd mogelijk de toren nog weg te halen. De watertanks zullen leeggepompt moeten worden, waarna de dichtstbijzijn de haven, Den Ilelder moet worden opge zocht. Is men evenwel met het doorbreken van de vloer van de werkkamer begonnen, dan is het niet meer zo eenvoudig het werk te staken. De heer Visser is daar echter niet bang voor. Van wind of een kleine storm heeft de toren volgens hem geen last. Ook de stroming spreekt op deze plaats bijna geen woord mee; de druk zou slechts twee ton groot zijn. Uitsluitend de golfslag kan ge vaarlijk zijn voor de bergingstoren. Maar vier ankers en in de zeebodem van de werkkamer uit geslagen palen moeten het gevaarte voor omslaan behoeden. liet goudschii HET WRAK van de „Renate Leon hardt", dat aan de Noordwestzijde van de Noorderhaaksgronden op 23 Augustus 1917 op de zeebodem terecht kwam door toedoen van een Engelse onderzeeboot, ligt in de richting Noord-Oost en moet nog aan boord hebben 800 ton cacaoboter, rum, cokes en voorts juwelen.en 454 kist jes goud van 37.5 kg per kistje. De heer Visser heeft in de bijna twintig jaar, dat hij al bezig is de berging voor te bereiden, vele tekeningen en gegevens van het schip verzameld. Met al de inlichtingen, die hij van ex-opvarenden, van de werf, van de assurantie en met duikers heeft bijeenge kregen, heeft hij vastgesteld, dat op pre cies 14.2 meter van de achtermast tussen de brug en de schoorsteen een luik zit van 2.20 x 2.20 meter. Achter een wand van het onder het luik gelegen ruim, moet de goudvoorraad in een gang liggen. Maar op het luik en het schip rust volgens de heer Visser een laag klei van 3.5 meter. Hierboven uit steekt nog vijf meter van de achtermast, wat een mooi herkennings punt is bij het plaatsbepalen tijdens het neerlaten van de bergingstoren. De brug staat niet meer op het wrak. Dit heeft de heer Visser door peilingen kunnen vast stellen. Ook de schoorsteen is er af en van de voormast is ook niets teruggevonden. Er blijven echter vragen over, wanneer men dit alles van de heer Visser aanhoort. We hebben die vragen gesteld. Hoe heeft u door een kleilaag van 3.5 meter kunnen peilen? De heer Visser glimlacht eens. En wat heeft de Engelse torpedo voor schade aangericht. Volgens verklaringen van Hel- derse vissers zou het een treffer in de mid scheeps zijn geweest. Misschien juist die plek, waar het goud flonkert. En weer was daar de strakke glimlach van de heer Vis ser, met het gebaar: „Dat weet ik alleen" en de woorden:: „Ik weet meer dan u denkt". Klei of slib ER LIGT een kleilaag boven het wrak en daar zet ik de toren boven op, zegt de heer Visser, en hij gaat verder: ,,'t Is ste vige klei, ik heb monsters genomen. Ik heb daar gedoken, ben er beneden geweest en heb het zelf ook geconstateerd". Deskundigen betwijfelen echter ten zeer ste of op deze plek een compacte kleilaag ligt. Weliswaar ligt er op de 20meter-lijn voor de Nederlandse kust op deze hoogte bij Texel een kleibank van zes tot zeven km, maar, zo zei een van deze deskundi gen ons, het is onbegrijpelijk, dat een schip als de „Renate Leonhardt" door een kleilaag van drie en een halve meter zakt. Ook een specialist op bergingsgebied gaf ons dit te verstaan en wees daarbij op het wrak van de J. P. Coen, dat al langer dan tien jaar tussen de IJmuidense pieren op een kleilaag van een halve meter rust en weigert verder te zakken. Wanneer men met deze stelling bij de heer Visser komt, is daar weer zijn glim lach. Hij peinst eens even, steekt de han den in de broekzakken en tuurt naar zijn gele klompen. „Kijk", zegt hij; „Toch is dat heel eenvoudig. Die klei is in de loop der jaren door de stroom rond dat schip weggesleten en heeft tenslotte het wrak bedekt". Wanneer hier op het schip werkelijk klei zou liggen, dan hebben de bergers de wind mee. De heer Visser rekent daar op. Een kleilaag laat namelijk beslist geen water door en de bergers zouden na het doorbreken van de bodem van de werk kamer rustig kunnen spitten in de neer gelaten segmenten. Wanneer de bergers echter te maken krijgen met een mengsel van slib en zand, dan wordt het werk in de bergingstoren zeer riskant. Dit mengsel van slib en zand zou gaan „lopen" en voor de heer Visser betekent dit het wer ken in de werkkamer met overdruk. De werkkamer kan hiervoor worden afgeslo ten; een luchtcompressor staat in de toren opgesteld. Maar het werken onder een druk van drie en een half atmosfeer vraagt gerouti neerde caissonarbeiders, die gewend zijn dit werk te doen. Lang is het bij deze druk niet uit te houden en er zou daarom in de werkkamer in ploegen gewerkt moeten worden. Wanneer de bergers in het schip zijn doorgedrongen hoeven zij in geen ge val op klei te rekenen. Specialisten op ber gingsgebied hebben ons verzekerd, dat een wrak vervuld raakt van slib en zand. Slib en zand, dat altijd loopt en beweegt en dat door de kleinste kieren binnenloopt en doordringt. Het ligt dus voor de hand dat HUiPSCH I o AAN-EN AFVOER LUCHT 1ICHTAOÖRE6A&T EN LUCHrcO"0REi5OU in de toren met overdruk moet worden ge werkt. Boven het wr.k MAAR GOED, we zullen de meningen van de door ons geraadpleegde deskundi gen verder laten rusten en in alle ver trouwen het bergingsplan van P. Visser aan de hand van de tekening verduidelij ken. De bergingstoren is aan de onderzijde achttien meter in middellijn, de werkka mer heeft een middellijn van 8 meter en is 2.75 meter hoog en de schacht van het platvorm naar de werkkamer is niet min der dan 23 meter lang. Langs de trap in deze schacht dalen de bergers in de toren af. Rond de schacht zijn verschillende ka mers gebouwd, die van de zee zijn geschei den door een dubbele stalen wand, gevuld met beton. De bovenste kamer bevat de installatie voor het electrisch licht, de luchtcompressor, de radio-apparatuur en voorts verschillende bij het graafwerk be nodigde instrumenten. Daaronder ligt de ronde kamer, waarin het onderkomen voor de bergers is gebouwd. Deze kamer is door middel van een vluchtschacht verbonden met de werkkamer. Deze vluchtschacht, die gebruikt kan worden, wanneer het be neden overhoopt spaak mocht lopen, loopt door twee watertanks. Deze tanks laat men bij het neerlaten van de toren boven het wrak vol lopen via de afsluiter in de werk kamer. Ook het onderkomen van de be manning en de kamer voor de diverse ap paraten zijn door trappen en een luik met elkaar verbonden. Van de bovenste kamer uit kan men via de schacht naar boven en naar beneden. Wanneer de vier ankers zijn uitge bracht en de toren (op precies 14.20 meter van de achtermast....) op de zeebodem staat, wordt het tijd voor de bergers, die via twee pijpen van verse lucht worden voorzien, om de 96 peilgaten in de beton nen bodem van de werkkamer een voor een te openen. Door peilingen moet men al dus aan de weet te komen, waar de vier meter lange en twee meter brede buizen met een vijzel in de zeebodem moeten worden gedrukt. Deze buis moet namelijk uitkomen in het luik van 2.20 x 2.20 me ter. De peilgaten bestaan uit stalen potten, die voorzien zijn van afsluiters. Door de stalen potten worden na het aftasten sta len palen gedrukt om de bergingstoren stevig te verankeren. Ook de opstaande rand aan de onderzijde van de toren helpt hieraan mee. Horizontale tunnel HEEFT MEN de plek boven het luik ge vonden (men heeft in de werkkamer slechts zes meter speling) dan wordt de ADVERTENTIE GROTE KERK - GROTE MARKT Woensdagavond 22 .Juni 88.45 uur Spreker: Organist: KLAAS BOLT. In de ouderdom van 59 jaar is te Haar lem overleden de heer H. Tuin, die vele jaren de leiding heeft gehad van een schildersbedrijf en zijn krachten gegeven heeft aan organisaties op allerlei gebied. Hij maakte deel uit van het bestuur va.* de Vereniging van Schilderspatroons in Haarlem en omstreken (afdeling van de Nederlandse Schilderspatroonsbond) en was lid van de Sehadecommissie Haarlem. Veel heeft de heer Tuin gedaan voor de Harmonie Crescendo waarvan hij de laat ste jaren voorzitter was. Ruim veertig jaar is hij lid van het corps geweest. Zijn be langstelling ging niet alleen uit naar zijn eigen vereniging, maar ook naar het Haar lemse muziekleven in het algemeen. Als voorzitter van de Woningstichting „Ons Belang" heeft de heer Tuin veel ge daan in het belang van de volkshuisvesting. De laatste jaren namen de werkzaam heden toe nadat in Haarlem-Oost vele wo ningen door de vereniging zijn gebouwd. Ook was de thans overledene een propa gandist van het weldadigheidsfonds „Het Schemerlampje". De heer Tuin is werk zaam geweest in diverse functies en zijn heengaan zal in vele kringen betreurd worden. Vrijdagmiddag om halfeen zal zijn stoffelijk overschot op de Noorderbegraaf- plaats aan de Vergierdeweg ter aarde wor den besteld. ADVERTENTIE Vrijd. a.s. Üfè'MAN Dt£Ml£SW/&r Op deze foto loas de bergingstoren nog in aanbouw. Het platform wordt aangebracht. betonbodem voor een gedeelte weggehakt en zakt het eerste segment door een rub beren ring in de kleibodem. De andere ringen worden hieraan gelast en worden eveneens in de zeebodem weggedrukt. Het beton binnen de buis kan vervolgens bij A (zie tekening) geheel verwijderd worden en dan kan worden begonnen met het weg- spitten van 17 kubieke meter klei. Deze klei wordt in de werkkamer in kisten op geslagen om tijd te besparen. Zijn de bergers zover, dat zij met deze ongeveer 6.5 meter lange buis in het schip zijn doorgedrongen en daarna stuiten, dan moeten zij een gat in deze buis maken om horizontaal verder te gaan. Er wordt ver volgens po een houten schot gestoten en daarachter ligt weer een stalen schot. Dit laatste hoeft echter niet gepasseerd te wor den. Tussen beide schotten moet namelijk het goud liggen. De deskundiger., die van het pim op de hoogte zijn, achten T*e MêSJSS v-n cieze horinzcntale tunnel, die oen gos£o bekis ting nodig heeft, de grootste moeilijkheid. Vooral omdat de heer Visser zeker niet met harde klei, maar met zand en s'ib krijgt te maken. De afstand tussen houten en stalen schot is 1.89 meter en in deze gang zullen naar twee zijden bekistingen aangebracht kunnen worden om bij het goud te komen. De segmenten hiervoor worden in de werkkamer in elkaar gelast. De heer Visser is niet van plan te zuigen, omdat de bodem hierdoor in beweging wordt gebracht. Hij wil dit zoveel mogelijk vermijden. ADVERTENTIE VOOR ZOVER onze inlichtingen reikten - de bergers bewaren een zo groot mogelijke geheimhouding en laten niemand op de toren toe - was het mogelijk deze tekening samen te stellen. Voor een verklaring van het werken met deze bergingstoren verwijzen we naar het nevenstaande artikel. „Is het Gods bedoeling, dat wij ziek zijn" was de vraag, die aan twee medici was voorgelegd tijdens een bijzondere bijeen komst in de Begijnhofkapel te Haarlem, welke was voorbereid door het Inter kerkelijk Evangelisatie Comité voorheen Hermann Zaiss Comité. Beiden beantwoord de de vraag ontkennend. Mejuffrouw dokter C. H. Beerman de Roos, kinderarts te Rotterdam, merkte in haar inleiding op, dat artsen niet altijd ter stond een specalist willen consulteren. Zij wil de patiënten echter steeds verwijzen naar Jezus Christus, de grote speciaist, om dat Hij altijd bereid is de zieken te ontmoe ten. Vroeger heeft men gedacht, dat de wetenschap steeds een grotere vlucht zou nemen en dat men eindelijk het punt zal bereiken, waardoor het mogelijk zal zijn alle zieken te genezen. Spreekster meende, dat deze gedachte niet geheel juist is. De wetenschap blijft natuurlijk van belang, maar van nog meer belang is het, dat zie ken zich tot Jezus wenden. Deze weigert niemand om te genezen, hetgeen ook uit de Bijbel blijkt. Ook is het Gods bedoeling niet, dat de mensen ziek zijn. Zij vertelde vele genezingen meegemaakt te hebben en sprak de wens uit, dat de medicus ook open staat voor het woord van God. Dr. S. T. Heidema, zenuwarts te Rotter dam, zeide eveneens, dat het de bedoeling van God niet is, dat wij ziek zijn. Toch stui ten artsen altijd op die vraag, want er is zoveel ellende ontstaan door ziekte. De re den is, dat de mens zondig is. Er bestaat een nauw verband tussen hot zich onttrek ken aan Gods wetten en het ziek zijn. Spre ker besprak Psalm 23 en beval het lezen aan, speciaal aan zieken, omdat er zoveel uit te leren valt. Dr. Heidema noemde een aantal getuigenissen van eigen patiënten, die genezen zijn dank zij het feit, dat zij bereid waren zich te wenden tot de Oppcr- ste-geneesheer. God wil de zieleen genezen, maar dan moeten zij geloven in Jezus Christus en zich volledig aan Hem over geven. De heer Fr. Stroethoff, directeur van „Het heil des volks", sprak een slotwoord, waarin hij opmerkte, dat het verheugend was dat steeds meer doktoren contact op nemen met de in den lande gevestigde co- mité's; het aantal doktoren is groter dan liet getal predikanten. Tenslotte werd er met de zieken gebeden. In de Rotte gevallen en verdronken is de achtjarige Leendert J. Osman uit de ADVERTENTIE VOORJAARSPR13ZEN „Victorious" Wales (super kwaliteit) afm. 20/30 (III) (le soort) afm. 20/30 (III) Ook alle andere soorten en afmetingen. Op aanvraag zenden wij gaarne onze volledige prijscourant. ALLEEN-VERKOOP: Brandstoffenhandel H'anneer men tien jaar geleden tegen iemand gezegd zou hebben, dat hij de komende tien jaar gedoemd zou zijn. de zomermaanden in een bunker te moeten doorbren gen, dan zou dit vooruitzicht niet erg aanlokkelijk zijn geweest. Er zijn echter men sen gevonden, die voor geen geld ter wereld dit „Kleine Paradijs", zoals men thans ccn aantal bunkers noemt, zouden willen missen. Zij leven in de gemeente Zand voort en elk jaar opnieuw kijken zij uit naar het ogenblik, dat zij bun bunker weer zullen kunnen betrekken, hetgeen op 1 Mei het geval is. En zij zien met angst en vrees het ogenblik van de 31ste Augustus weer naderen, het tijdstip, waarop zij hun bunker weer voor een normaal huis in de grote stad moeten gaan ruilen. Fr. Varkenmarkt G10 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 HAARLEM, 20 Juni 1955 ONDERTROUWD: 20 Juni, J. A. Roelofs en N Bakkens; W. Chr. Langenberg en A. M. van Allena; A. F. van Duffelen en G. J Blankvoort; Th. J. Kouwenboven «m .S. Herder; D. Abink en R. Erenstein. GEHUWD: P. Kloos. Achter het KostveWoren Wandelpark, diep verscholen in de duinen, liggen deze bunkers. Overblijfselen van de „Atlantic Wall" waar eens de Duitsers een onderko men vonden. Logge, betonnen gevaarten, acht en dertig in totaal. Een kleine neder- zitting was het, zoals er zovele waren in de oorlogstijd in onze duinen. Deze bouwwerken hadden toen maar weinig gerief, er waren geen ramen, want alles was berekend op hechtheid en veilig heid. Toen kwam de bevrijding, de Duitsers trokken weg, maar de bunkers bleven. De trek naar duin en strand werd spoedig weer groot, ja groter dan ooit tevoren, want te lang had men dit moeten missen, de bunkers werden ontdekt en bij de heer sende woningnood door velen als ideale on derkomens beschouwd. Zo ging het ook met de 38 bunkers, ge legen achter het Kostverloren wandelpark cn juist deze werden meer dan de andere begeerd, omdat zij lagen temidden van een uitermate fraai duinterrein dat toebehoor de aan de familie Quarles van Ufford, van wie dus ook de daarop gebouwde bunkers waren. Het duurde niet lang, of alle bunkers werden bewoond. Men trok er zonder meer in en wie het eerst er bezit van had geno men, meende daarop alle rechten te kun nen laten gelden. Klachten Maar het duurde niet lang of de behui zing gaf aanleiding tot vele klachten. Er was gebrék aan elke hygiëne en bovendien ontstonden er uit zedelijk oogpunt niet te verantwoorden toestanden. De Zandvoortse politie stelde een onderzoek in. bracht rap port uit ann B. cn W. en hot gevolg was, dat de goeden mot de kwaden moesten leiden, want de bunkers werden ontruimd, waarbij men zich op het zgn. „Keten-be sluit" beriep. Doch hiermee was de zaak niet afgedaan, want men had de smaak van het bewonen van deze bunkers te pakken, enkele fami lies stelden zich in verbinding met Jhr. P. Quarles van Ufford. die op zijn beurt over leg pleegde met het Zandvoortse gemeente bestuur en men besloot deze bunkers niet op tt blazen of te doen verdwijnen op andere wijze, doch als vacantie-verblijf tr laten voortbestaan, mits aan bepaalde voorwaar den zou worden voldaan. Het kostte de heer Quarles geen moeite, gegadigden te vinden. Voor een lage prijs, namelijk f 25 voor het gehele seizoen, van I Mei tot 1 September mochten de. bunkers bewoond worden. De gemeente zorgde voor een waterleiding en liet enkele toiletge bouwtjes neerzetten. De bewoners dienden ervoor te zorgen, dat hun zomerverblijven voldeden aan de eisen, die bouw- en wo ningtoezicht stelt aan door gezinnen te be wonen gebouwen. Zo trokken de nieuwe bewoners aan het werk. Men groef de hunkers gedeeltelijk in en bouwde aan de voorzijde aan beide kan ten een schuin aflopend éénsteens muurtje, waardoor men een leuk terrasje verkreeg. Met enorm veel moeite en inspanning werd de voorzijde gedeeltelijk weggebroken. Men plaatste daarin oen normale deur, een groot raamkozijn met dubbele openslaande ramen, inwendig werd de zaak geheel ge moderniseerd. van buiten en van binnen gewit en zo verkreeg men een miniatuur landhuisje waarvan slechts de voorzijde zichtbaar bleef, terwijl de rest van het ge bouw werd ingegraven. Reglementen Het is een grote familie geworden, sa mengesteld uit ruim honderd mannen, vrou wen en kinderen, die hier elk seizoen op nieuw komen wonen. Er is geen vereniging, maar wel een sterke onderlinge band. Er zijn ook reglementen, waaraan men zich streng houdt, want overtreding zou uitwij zing kunnen betekenen en men kan zich niets orgers voorstellen Dankbaar is men en uitermate tevreden. Dankbaar voor de tien jaren, die men hier hoeft mogen doorbrengen en omdat nu het liende seizoen wordt beleefd, wil men deze dankbaarheid gaan uiten jegens de wel doeners die dit mogelijk maakten. Op Za terdag 2 Juli houdt men een feestelijke bij eenkomst des middags om drie uur en tij dens deze bijeenkomst zal men jhr. P. Quar les van Ul'ford huldigen voor diens initia tief om het verblijf in deze voormalige bun kers mogelijk te maken en het Zandvoortse gemeentebestuur voor de medewerking die hierbij werd verleend. Het zal een spontane dankbaarheids- uiting worden van deze kleine gemeenschap, die van klein tot groot behoefte gevoelt hiertoe over te gaan. Het „klein paradijsder bunkers 20 Juni, G. Chr. Tolmeijer en BEVALLEN van een zoon: 16 Juni, R. BoermaKobes; 18 Juni, C. E. Ransijnvan Egmond; L. HennekeSteenkamp, 2 z.; G. A. AilingHulsbergen; A. K. Janssen Smit; A. ZondervanKrax; 19 Juni, K. Wie- dijk—Borger; J. TierieBakels; L. C. M. van Rooijen—de Beer; 20 Juni, C. J. van de BeekBakker. BEVALLEN van een dochter: 18 Juni, A. C. M. RiswickWesselink; M. C. d' Hane van Bruggen: 19 Juni, A. M. C. de Loor van Saase; C. W. GeerlingsLourenburg; A. K. BeijerPeters; G. M. Roest—Pérukel, 2 d. OVERLEDEN: 17 Juni, B. J. Beringen. 58 j., Madoerastraat; 18 Juni, D. Willemse Bosma, 78 j.. Preside t Steijnstraat; A. A. de KeizerStals, 21 j.. Weltevredenplein; W. Kruijsenaar, 87 j., Bilderdijkstraat; 19 Juni, M. C. OldenburgerHeemskerk. 85 j„ Jans- Eerste reserve Boezemstraat in Rotterdam, weg; J. Kosterman, 81 j., 2e Theemsstraat.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9