Verzoek om stichting van UTS in Haarlem ingediend Canadese dirigent Eugene Kash musicus, acteur en psycholoog Ds. W. M. van Asperen sprak voor Nederlandse Christenvrouwenbond Haarlemse Kantonrechter deelde honderden guldens boete uit Speciaalzaak Morgenmiddag 3 uur: jaarlijkse slag Gemeenteraad - Journalisten Onderzvijskwesties in de raad Wales Anthraciet „De Spaarnestad" Revue van verkeersfouten JAC. VAM MARIS HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Benoeming inspecteur bij lager onderwijs tot 30 Juni „Seven Sisters" Wales Uitbreidingsplan nen kcnncmcr lyceum Strooibiljetten en collecte Nieuwe schuren achter huizen van „Het Oosten" Brillante causerie voor Haarlemse commissie voor de schoolconcerten Apostolaat ouder de arbeiders Echtpaar J. v. Houten 55 jaar getrouwd Lepeltjesactie ten bate van speelwerktuigen Plan voor onderstation Haarlem*Zuid gereed Burgerlijke Stand van Haarlem Huizenveiling in Haarlem Glashandelaar beticht van oneerlijke concurrentie Krijgt Haarlem streek museum moderne kunst? Aankoop van Kruyder- werken voorgesteld Eeuwfeest Jacob van Looy Jubileumuitgave voor scholieren en grote tentoonstelling Half jaar geëist we ens heling Bil' de lijst van ingekomen stukken voor de vergadering van de gemeenteraad van Haarlem bevindt zich een brief van de vereniging voor nijverheidsonderwijs met een verzoek aan de raad om de stichting van een uitgebreid technische school (UTS) noodzakelijk te verklaren. J)e directeur van de ambachtsschool, de heer I Hubregtscn, deelde ons in verhand met dit verzoek mede, dat men het plan heeft opgevat om in Nederland ongeveer 35 uitgebreid technische scholen te stichten omdat gebleken is, dat aan een dergelijke vorm van onderwijs grote behoefte bestaat. De UTS leidt namelijk op voor de functies van het lagere kaderpersoneel en staat zodoende tussen de ambachtsschool en de MTS in. Men heeft daarbij bepaald, dat een UTS pas noodzakelijk wordt wanneer het rayon waarin de nieuwe school gevestigd zou worden, beschikt over ten minste vierhonderdduizend inwoners. Het rayon Haarlem, dat zich uitstrek» van Hilleeom tot Beverwijk voldoet aan deze eis en ook de inspectie sprak zich voor de stichting van een UTS in Haarlem uit. Bovendien deelde de heer Hubregtsen ons nog mede. dat onlangs uit een enquête is gebleken, dat van de leerlingen op de ambachtsschool 50,3 gerekend kan wor den tot de neutrale groep, 17 is van Christelijke huize en de overige leerlin gen zijn Rooms-Katholick opgevoed. Dit alles duidt er op, aldus de directeur, dat de stichting van een tweede neutrale school in het geheel niet overbodig zou zijn. Voorts heeft de vereniging voor nijver heidsonderwijs een verzoek aan de ge meenteraad gericht waarin men de wens uitspreekt, dat aan de ambachtsschool in de dagopleiding het vak metselen verbon den zal worden. Men heeft dit verzoek ingediend op ver zoek van de bouwvakpatroons, die, zoals bekend, met een groot tekort aan vakbe? kwaam personeel hebben te kampen. Men wil daarom, zoals eveneens in Hoofddorp het geval is, een kopklasse inrichten, waar bij de leerlingen, die het diploma timme ren hebben behaald nog een jaar opgeleid zullen worden in het vak metselen. Later zou men dan eventueel kunnen overgaan tot het stichten van een aparte tweejarige opleiding in het vak metselen. Overigens deelde de heer Hubregtsen ons nog mede, dat de ambachtsschool op het ogenblik nauwelijks aan een derde van de aanvragen kan voldoen, hetgeen voor alle vakken geldt. Benoemingen Ter benoeming van een inspecteur voor het lager onderwijs in Haarlem hebben B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: 1. E. J. Lodewijks uit Amsterdam en 2. M. R. Groenewege uit Dordrecht. De heer Lodewijks, geboren in 1906, die geruime tijd in Indonesië heeft vertoefd is op het ogenblik belast met de personeelsser lectie op de Nationale Handelsbank in Am sterdam, waar hij zich in de eerste plaats bezig houdt met het onderzoek naar de persoonlijkheid van de candidates dje voor de bank naar Indonesië vertrekken. De heer Groenewege, geboren in 1907 te Stavenisse, begon zijn loopbaan aan de ADVERTENTIE VOORJAARSPRIJZEN „Victorious" Wales (super kwaliteit) r 4 4 4 g afm. 20/30 (III) J ««•13 (le soort) 1 O iCG alm. 20/30 (III) J w.03 Ook alle andere soorten en afmetingen. Op aanvraag zenden wij gaarne onze volledige prijscourant. ALLEEN-VERKOOP: Brandstoffenhandel Fr. Varkenmarkt 610 (Spaarne bij Viaduct) Telefoon 14164 cn 13904 openbare school in Oosterwoud (Zeeland), vervolgens was hij werkzaam bij scholen in Sommelsdijk en Ooltgensplaat totdat hij in 1932 naar Dordrecht verhuisde. In 1936 ging hij over naar het buitengewoon lager onderwijs en op 1 December 1945 werd de heer Groenewege benoemd tot hoofd van de h.I.o.-school in Dordrecht. Bovendien is hij hoofd aan de nazorg en geeft hij en kele uren per week les aan de gemeente lijke kweekschool. Voorts zullen de raadsleden nog een aan tal benoemingen en ontslagen te behande len krijgen. Aangezien de heer H. J. Cra mer de functie van bestuurslid van de vereniging voor nijverheidsonderwijs reeds langer dan twee jaar heeft vervuld en daardoor niet terstond opnieuw te benoe men is. heeft het bestuur van de vereni ging aan B. en W. de volgende aanbeve ling toegezonden: 1. de heer ir. J. D. Ber denis van Berlekom uit Haarlem en 2. de heer ir. J. Roosenschoon uit Bloemendaal. Voorts verzoeken B. en W. de raad om aan het Coornhertlyceum te benoemen tot tijdelijke leraar in de wiskunde de heer T. F. Aartsen uit Utrecht en tot tijdelijk leraar in de Franse taal de heer Th. Stro bel uit Bloemendaal. Vervolgens stellen B. en W. de raad voor om met ingang van 22 Augustus 1955 me juffrouw A. van de Weg over te plaatsen als onderwijzeres van de J. P. Coenschool naar de Theo Thijssenschooh Op de lijst van ingekomen stukken ko men onder mepr nog enkele brieven voor van mevrouw M. Asma-Wissing met een verzoek om ontslag als onderwijzeres aan de Jan Gijzenschool en van mejuffrouw J. Zevenhoven met een vezoek om ontslag als onderwijzeres aan de Führopschool. Onlangs heeft de rector van het Kcnne- rner Lyceum, drs. E. van Meir, de ouders gelukgewenst, wier kinderen in 1955 het Lyceum bezoeken, omdat er nu nog plaats voor hen is. In 1958 zal het aantal leer lingen, dat hel middelbaar onderwijs gaat volgen, namelijk anderhalf maai zo groot zijn als in 1954. Daarom willen wij niet nalaten melding te maken van reeds enige tijd geleden ge maakte voorbereidingen, die momenteel nog op goedkeuring van het rijk wachten, orp Noordelijk van het tegenwoordige school gebouw een tweede gebouw te slichten. Het gebouw zal dan op de plaats komen, waar nu de tennisbanen van het lyceum zijn. Het is niet te verwachten dat de tennisbanen zullen worden opgeheven, maar verplaatsing is dan wel noodzakelijk. De sloot zou gehandhaafd blijven, zodat een brug de verbinding tussen beide ge bouwen moet gaan vormen. Natuurlijk zul len, bij vastere omlijning van de plannen, ook gemeentelijke commissies er zich mee moeten gaan bezighouden. De stichting „Het nationaal Rhéuma- fonds" te Rotterdam heft van het ge meente!;;.stuur van Bloemendaal vergun ning ontvangen om op Zaterdag 2 Juli boven de gemeente Bloemendaal strooi biljetten uit te werpen uit een vliegtuig. Aan het bestuur van de Bloemendaalse Reddingsbrigade is toestemming gegeven op twee nader te bepalen Zondagen in de maanden Juli en Augustus op het Bloe mendaalse strand te collecteren in verhand met de hoge kosten, die de brigade moet mpken om het voor reddingen benodigde materiaal te onderhouden en nieuw mate riaal aan te schaffen. B. en W. van Haarlem stellen de gemeen teraad voor om aan de in Haarlem geves tigde woninghouwslichting „Hel Oosten" een bedrag van 24.950 ter beschikking te stellen voor het vernieuwen van de schuren behorende bij het complex van 21 arbeiderswoningen, gelegen aan de Graaf schapstraat, de Merovingenstraat en de N.óormannenstraat. Donderdag higld de afdeling Haarlem centrum van de Nederlands Christelijke Vrouwenbond in de Hervormde Kapel aan ds Leeuwerikenlaan te Aerdenhout haar jaarlijkse dag-samenkomst ter beëindiging van het werkjaar. In de morgenbijeen komst sprak de tweede secretaresse, mevrouw M. Masaro—De Groot over „Hei lig jaar in Rome," terwijl in de middag ds. W. M. van Asperen, Hervormd predikant te Haarlem-Oost, het woord voerde over ..Apostolaat onder de arbeiders." Na te zijn ingeleid door de voorzitster, mevrouw C. P. HavermanVan Raven- zwaay, begon dominéé Van Asperen zijn uiteenzetting met de opmerking dat een onderwerp als „Apostolaat onder de arbei ders" misschien niet harmonieert met een vrouwenvereniging en een prachtige omge ving als die van de Aerdenhoutse kapel. Veeleer ziet men het als „mannenwerk" in een omgeving van hoogovens en scheeps werven/Maar daar dit werk de Christelijke gemeenschap in zijn geheel raakt, zal ook ongetwijfeld ook in deze kringen belang stelling bestaan. Nog niet zo heel lang geleden was de plaats waar Christendom en arbeider Wie zich een voorstelling straat zou willen maken van het waren bij. De „gevallen" verscheidene advocaten kon wel verschillend, niet verhinderen dat er Maandag 4 Juli is het feest in de Java- laan te Heemstede, want dan zal het vijf envijftig jaar geleden zijn, dat de heer J. van Houten en mevrouw E. van Houten- van der Berg te Hillegoin in de echt wer den verbonden. Gedurende deze periode was het echtpaar populair, doordat zij te Hillegom vele jaren verschillende calé's exploiteerden, maar deze bekendheid is mede het gevolg geweest van de actieve rol in het verenigingsleven. De heer Van Houten is namelijk een der oprichters van de Toneelvereniging „Vondel" en het is voor. een groot deel aan zijn bemoeiingen te danken geweest, dat deze naam in de gehele omtrek een uitstekende klank ver kreeg. Tevens kan hij zich erop beroemen de auteur te zijn van de twee revue's „Waar blijf je nou?" en „Daar kom je niet meer van af", welke onder zijn leiding werden ingestudeerd en opgevoerd. Het gezelschap ging er later mee op tournee en trok in diverse zalen vele duizenden toeschou wers. Zo was bijvoorbeeld de grote zaal van de Dierentuin in Den Haag bij hun komst reeds enige dagen van tevoren to-r taal uitverkocht. In het R.K. Verenigings gebouw te Heemstede heeft zij eveneens veel succes geboekt. Het prijzenswaardige van deze tournee was, dat de gehele op brengst steeds voor een nuttige bestem ming werd afgadran. Dat de sommen vrij belangrijk waren moge blijken uit bet feit, dat na afloop van een der tournée's wijlen pastoor Van Leeuwen onmiddellijk een aanvang kon laten maken met de bouw van de St. Josephkerk te Hillegom. Niet alleen met deze revue's, maar ook door het schrijven van een toneelstuk gaf de heer Van Houten blijk over een leven dige fantasie te beschikken. Zijn drama „De verloren zoon" beleefde eveneens een aantal opvoeringen, maar het manuscript is helaas verloren geraakt. Vermeldens waard zijn de voorstellingen van „De twee wezen", in welk toneelstuk de rollen door de heer Van Houden en zijn familie wer den bezet. Zo speelde mevrouw Van Hou ten de hardvochtige vrouw Trochard en hij nam de rol van de blinde Jacques voor zijn rekening. aantal verkeersovertredin- maar over het algemeen vele boeten werden opge- gen dat vrijwel dagelijks in verschenen er chauffeurs, legd. De justitiële (en en om Haarlem gepleegd van vracht- en bestelwa- eigenlijk wel droeve) oogst wordt, zou zich eens een gens, voorts de nodige van van de slordigheid in het ochteqd vgn zijn dagelijkse personenauto's en ook gtopd verkeer de voornaamste werkzaamheden moeten er een enkele buschauffeur oorzaak van de meeste vrijmaken om deze dan in het beklaagdenbankje, ongelukken bedroeg in door te brengen in het De meeste overtredingen ettelijke uren niet minder zaaltje waar de Haarlemse waren voorgevallen buiten dan ongeveer vijfhonderd- kantonrechter gedurende de Spaarnestad, op de we- envijftig vele uren bezig is een lange reeks van verkeers- overtreders te wijzen <ip gulden. In het gen die naar en van om- volle zaaltje van de kan- ljggende gemeenten leiden, tonrechter waar de ene be de ander de Een zware, brede vracht- klaagde na hun fouten en hen hiervoor wagen had een klein Re- trieste revue van verkeers- volgens de regelen der wet naultje in de berm gedrukt, overtreders vormde, be te bestraffen. Daar ver- een Kaiser Frazer was al dachten wij dat hei toch schijnen de meest uiteen- slippend een bocht (te ruim) zeker voor velen van nut lopende typen van wegge- nemend tegen een ander zou zijn wanneer zij inder- bruikers, variërend van automobiel aangebotst, een daad eens enkele uren hier schooljongens, die een man- andere vrachtwagen was op de publieke tribune kement aan hun rijwiel ergens op een brede weg in aanwezig konden zijn om hadden waardoor dit niet de Haarlemmermeer ge- te horen wat onoplettend- meer aan alle voorschriften stopt en reed toen te snel heid, haast en nonchalance voldeed, tot chauffeurs die weer achteruit, waardoor reeds jarenlang een zeston- hij pardoes op een klein ner - met - aanhangwagen bestelauto'tje. dat niet over de steeds drukker even ijlings kon ontsnappen er niet over te verheugen, wordende wegen van Ne.- inreed en ergens in de buurt dat op déze zitting van de derland leiden en ondanks van een wegversmalling bij kantonrechter overwegend hun ervaring toch ergens een bushalte trok een bus autobestuurders versche- in het verkeersgewriemel te snel op, waardoor enkele nen. Want de fietsers zijn van de stad een fout maak- wielrijders die juist pas- bij een overtreding spoe- ten. Zo woonden wij seerden in de verdrukking diger geneigd tot een finan- Woensdagochtend een flink kwamen. Enfin, de rij der ciële schikking, omdat het deel van de zitting van de overtredingen was weer dan als regel om betrekke- kantonrechter aan de Jans- bont en het pleiten van lijk kleine bedragen gaat. in het verkeer voor gevol gen kunnen hebben. De fietsers behoeven zich elkaar moesten ontmoeten de kerk, maar sinds enige tijd lijkt het wel alsof de fa brieksschoorstenen boven de kerktorens zijn uitgegroeid. De kerk, die lange tijd een gesloten burcht leek, heeft zich opengesteld en zoekt nu de arbeiders op in hun eigen omgeving. Het mag wel als bekend worden verondersteld, dat vooral de laatste jaren de ontkerstening hand over hand toeneemt cn het verwekt dan ook geen verwonde ring. dat vele evangelisatie-acties gevoerd worden. Die van Billy Graham trekt in grote kringen belangstelling, maar men vraagt zich wel eens af „Wat heeft die actie voor resultaat" en dan moet het antwoord helaas „niet veel" luiden. Ds. Van Asperen heeft samen met 23 predikanten uit zeven landen vorig jaar vier weken doorgebracht in het oeceume- nisch werkkamp van dominéé Symanovsky in Mainzkastel. De predikanten werkten dagelijks op een cementfabriek temidden van de arbeiders, om op deze manier met deze bevolkingsgroep meer in contact te kernen. Enkele jaren geleden kreeg -ds. Symanovsky, een vluchteling uit de Oost- zóne van Duitsland, van de Gpsser Mission de opdracht in de omgeving van Mainz een tehuis voor losgeslagen jongeren tussen twaalf en veertien jaar op te richten. Om de bouw hiervan te kunnen financieren zocht dominéé Symanovsky werk op de nabij gelegen cementfabriek. In het begin werd hij door de arbeiders een beetje wan trouwig bekeken: hjj was tenslotte een dominéé, en voor vele arbeiders zijn kerk en conservatisme nauw verbonden, maar toen na epn tijdje geen pieken volgde, k-eeg dominéé Symanovsky het vertrou wen van de arbeiders. Na dit menselijk contact was de weg om op andere terreinen contact te maken niet meer zo vol obsta kels. Veel heeft ook dominéé Symanovsky moeten strijden tegen de traditie die een moderne aanpak van de evangelisatie in de weg stond.. Men zal ook in ons land moeten trachten de arbeiders als groep te bereiken. Ook hier wordt de kerk dikwijls met achter docht bekeken, omdat, vooral in de vorige eeuw, de kerk de arbeiders niet steunde bij hun strijd om verheffing van hun be staan.. Spreker besloot „We zullen in de toekomst elkaar moeten zoeken, en op die manier meer getuigenis van het Evangelie afleggen. We leven nog te dikwijls in over tuigd Christelijke tradities, maar we vos- ter onbevreesd de mens om ons heen tege moet treden, daar waar hij leeft en waar hij werkt en met hem solidair zijn." In de ridderzaal van het Haarlemse Stadhuis ontmoetten wij. nadat wethouder Geluk juist een gezelschap Zweedse gym nasten had ontvangen, de Canadese diri gent Eugene Kash. Hij werd namelijk ont vangen door de subcommissie voor de mu ziek van de commissie voor de aesthetische vorming van de schooljeugd, voor welk gezelschap hij een causerie zou houden over zijn methode van het geven van jeugdeoncerten met het 65 man sterke philharmpnisch orkest van Ottawa, waar hii vandaan komt- Elk seizoen geeft, hij daar tien jeugd eoncerten vijf met Engelse en vijf met - iff die door zo'n elfhon derd jongens en meisjes per keer worden bijgewoond. Eugene Kash maakt bijzonder veel werk van die toelichtingen, bezeten als hij is van de vrees dat hij de jeugd met zijn uiteenzettingen niet moet vervelen. Vandaar dat hij de aandacht van zijn ge hoor steeds opnieuw boeit met anecdoten en levendige illustraties. Wanneer hij ver telt dat Mozart naar Londen reisde om kennis te maken met de door Bachs zoon Johann Christiaan uitgevonden klarinet, laat hij onmiddellijk een klarinctpassage door een vjm zijn musici spelen. Moet een Lapdler. een menuet of een wals gede monstreerd worden, dan is er altijd een kinderballet bij de hand om die rhythmen te laten zien. Soms laat bij een twaalf jarige knaap op hel podium komen om een sonate fragment te spelen. „Kijk", zegt Kash dan, „zo oud was Mozart toen hij dat werk componeerde". Toen Eugene Kash eens het begrip „thema met variaties" moest uitleggen, wees hij zijn publiek eerst op zijn gezicht: dat was het thema. Daarna zette hij ach tereenvolgens een cowboy-, een pastoors- hoed en een matrozenpet op: dat waren de variaties. Om de improvisatiekunst uit te leggen roept hij wel eens de hulp in van een jazzcombinatie, die eerst de vertrouw de voorbeelden uit het klassieke jazzré- pertoire laat horen om dan aan te tonen dat de componisten met de grote namen in principe hetzelfde procédé toepasten. Kash heeft de Commissie voor de aesthe tische vorming van de schooljeugd ook gistermiddag laten zien en horen, dat hij een levendig verteller is die bedreven is in mimiek en gebaar. ..Een combinatie van musicus, acteur en kinderspychooloog", zo zei wethouder Geluk na de bijeenkomst. 41)' '-t l ENTIE Grootste sortering Vakkundige bediening BARREVOETESTRAAT 19 TEL. 15051 Men verzoekt ons mede te delen, dat zij die de lepeltjesverkoop ten bate van het kleuterhuis „Margriet" willen helpen sti muleren. zich kunnen opgeven bij de vol gende adressen: Jansweg 25 A (overdag) en Bos en Vaartstraat 20 (na zes uur). Deze actie die ontsproten is uit het parti culier initiatief is uitsluitend bestemd om het kleuterhuis aan speelwerkluigen voor de tuin te helpen. De tekorten bij de verplegingskosten zullen worden gedekt door de opbrengst van de collecte en door de in September te houden klaverjascompetitie. Het schetsplan voor het te bouwen 50 kV-onderstation in Haarlem-Zuid, dat in de toekomst het Zuidelijk gedeelte van Haarlem van stroom zal voorzien, is gereed. Dit onderstation is geprojecteerd op de plaats van de voormalige manége aan de Linnaeuslaan. De schoonheidscommissie heeft zich met de opzet van dit plan kun nen verenigen. Teneinde een veilige stroomvoorziening in het onderhavige stadsgedeelte te waar borgen, is het gewenst, dat met de bouw zo spoedig mogelijk een aanvang wordt gemaakt. Het onderstation kan dan vóór de winter van 1956-1957 in bedrijf worden genomen. De transformatoren van 50.00'.)- 6000 Volt en de schakelinstallaties voor deze voltages zijn reeds besteld en kunnen op tijd worden afgeleverd. Tot sloping van de voormalige manége zal dezer dagen worden overgegaan. Met de bouw van het nieuwe ondersta tion is naar een voorlopige raming een uit gaaf gemoeid van totaal 500.000. HAARLEM, 23 Juni 1955 ONDERTROUWD: 23 Juni, J .M. van dei- Wiel en P. H. Kieft. GEHUWD: 23 Juni, M. van den Berg en F. M. van Wijk: W. A. M. van Dril en C. G. Leijdel; M. Baan en O. Flink; J. de Haan en B. N. van Elten; A. Kuijkhoven en M. Iking; P. G. W. de Korte en A. H. van Gulik; H. Broekmeijer én E. Bonke; C. Luttik en P. Drenth; C. Drullman en M. Boxs. BEVALLEN van een zoon: 22 Juni, E. Du- belaar—Meulenbroek; M. H. Eijsvogel—ten Berge; 23 Juni, A. M. H. de Wijsvan Alst. BEVALLEN van een dochter: 22 Juni, L. van der Goesvan der Heijden; S. Wage naarvan Dam. OVERLEDEN: 21 Juni, W. F. Kolder. 62 j., Minahassastraat; H. J. Stemeberg, 62 j„ Maerten van Heemskerkstraat. De uitslag van de Donderdag in het ver kooplokaal Notarishuis te Haarlem gehouden huizenveiling luidt: Kloosterstraat 79. Haar lem. niet geveild: Kolkstraal 3 zw. en rd, Haarlem, niet geveild; Vlugthovenstraat G 7. Santpoort, opgehouden; Zijlstraat 31, Haar lem f 10.100, J. Vijn; Landzichtlaan 57. Heem stede, niet geveild; Oranjestraat 96, Haar lem f5000, W. J. Nagtegaal qq.. De percelen Korteweg 6, 3, 10. 12. 14. 16, 18, Haarlem, Rijksstraatweg 257, 259, 261, Haarlem wer den niet geveild; le Hoogerwoerddwars- srtaat 15, Haarlem f 3900, A. Stevens; le Hoogerwoerddwarsstraat 17, Haarlem, niet geveild. GEMEENTE KOOPT HUISJES IN HET VISSERS EINDE B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om voor 3600 de percelen aan het Visserseinde 63, 65 en 67 te kopen, mede met het oog op een binnen afzienbare tijd in deze omgeving tot stand te brengen sa nering. Een Haarlemse glashandelaar heeft bij de politie aangifte gedaan van het plegen Y30 oneerlijke concurrentie door een Haarlems vakgenoot. Hij baseerde zijn klacht op het volgende. Bij een Franse firma had hij enige tijd geleden 50.000 glaasjes voor fietslantaarns besteld, waarvan geregeld zendingen binnenkwamen. Toen er 30.000 glaasjes waren afgeleverd ontving de Franse firma plotseling het bericht om de rest van de bestelling, 20.000 stuks, niet meer le leveren. Dit bevreemdde de Franse firma zeer en de Haarlemse glashandelaar niet minder, daar deze, naar hij zei, niets van een dergelijk bericht afwist. Hij heeft het er niet bij laten zitten en stelde een onderzoek in, waaruit hem gebleken zou zijn dat de betrokken concurrent het briefje geschreven heeft. Hoe de laatste zou heb ben geweten dat de glashandelaar nog 20.0000 glaasjes uil Frankrijk moest ont vangen is niet bekend. Van deze zaak is door de politie inmiddels proces-verbaal opgemaakt. De jaarlijkse slag tussen de voetbalelftallen van de Haarlemse Gemeenteraad en de Haarlemse journalisten staat weer voor de deur. Morgenmiddag om drie uur treden op het Haarlem-terrein in Haarlem-Noord twee tot het uiterste ge laden teams aan om de fraaie B. en VV.-bokaal, die op het ogenblik in bezit is van de journalisten. En, al zeggen we het zelf: de jaar lijkse tweekamp belooft weer veel goeds. Er is flink getraind, weinig gerookt, dmk gepraat (over systemen en zo), lang geslapen, degelijk gege ten en ijverig gestudeerd in beide kampen. Allemaal voor dé match van het jaar - voor het goede doel, de sportieve eer en de gezelligheid. Uiteraard zal de opbrengst van de zeer goedkope toegangsbewijzen weer ten goede komen aan een in stelling, die wel wat geld kan ge bruiken. Dit jaar zijn dat de Haar lemse kinderbewaarplaatsen van alle gezindten. En de gezelligheid? Men kent. die langzamerhand wel. Zot voetbal, muziek en wat al niet meer. Ieder jaar hebben we onze lezers aangeraden: Gaat dat zien. En dat geldt zeker voor dit jaar. Gaat kijken naar d.c mensen, die belangen ver dedigen in de raad; gaat kijken naar de mannen, die de pen voor u voe ren. Het sportieve genoegen voor de '-)e vv'Öze waarop Kamperveen gewend spelers - het plezier voor de toe- 's een wedstrijd te leiden. schouwers. De volgende elftallen treden morgenmiddag onder leiding van Haarlems populaire voetballende Surinamer Kamperveen aan: GEMEENTERAAD Voogd (Arbeid) Bettink (VVD) Sap (Arbeid) Vissers KVP) lansen (Arbeid) Balm (KVP) Stoffels (VVD) Proper Vissers Spek (CPN) (KVP) (AR) Scheidsrechter: Kamperveen (.Suriname) Surendonk De Graaf D. Koning (Hrl. Dgbl.) (Nwe Hrl. Crt) (Hrl. Dgbl.) Klein E. Koning (Hrl. Dgbl.) Adelaar (KVP) De Leeuw (Hrl. Dgbl.) De Graaf (Hrl. Dgbl.) Kramer (Telegraaf) Neelissen (Hrl. Dgbl.) Keesman (Fotojourn.) Franse (Hrl. Dgbl.) Vermeulen (Panorama) De heer Kash werd 39 jaar geleden uit Pools-Russische ouders geboren. Op zijn zestiende jaar ging hij naar Wenen om viool te studeren. Hij geraakte er door hechte vriendschap verbonden met Szy- mon Goldberg, die hij nu ter gelegenheid van het Holland-Festival is komen op zoeken. Kash was diep onder de indruk van de kwaliteit van het Nederlandse Ka merorkest dat door zijn vriend was ge vormd. Hij was het ook van het Concert- ebouwnrk si. dat hij al van de granio- foonplaat kende. Maar meer nog was hij getroffen door de intensieve culturele be langstelling van het Nederlandse publiek ook buiten de grote steden: in Arnhem, Groningen, Maastricht. „Deze cultuur spreiding missen we nog in Canada", zo zei hij. „Ik heb dat vanmiddag ook beseft toen ik ergens in het Frans Halsmuseum het jaartal 1600 zag slaan; in dat jaar moest Champlain Quebec nog binnevaren". De causerie van de heer Kash. die van daag met zijn film over de jeugdeoncerten in Ottawa naar Parijs vertrekt, heeft op de Commissie het effect gehad van een verfrissend bad en een impuls gegeven tot het ontwikkelen van nieuwe ideeën en initiatieven. ADVERTENTIE JOURNALISTEN B. en W. van Haarlem hebben de raad een voorstel doen toekomen om schilderijen van Herman Kruyder aan te kopen tot een bedrag van 13.8G0. In het voorstel zeggen B. en W.: „Aan onze voorstellen tot aankopen van werken van moderne kunst ligt het streven ten grondslag om te komen tot een verzameling samengesteld uit werken van kunstenaars uit het Kennemerlanri en meer in het bij zonder uit Haarlem en omstreken. Deze verzameling kan wellicht te zijner tijd de kern vormen van een streekmuseum van moderne kunst. De subcommissie voor de Beeldende Kunst van de Gemeentelijke Commissie van Advies voor de Kunstzaken heeft ons College geadviseerd een collectieve aan koop le overwegen uit de onlangs in het museum „Het Huis Van Looy" geëxposeer de werken van Herman Kruyder,-die van 1910 tot 1927 in Haarlem en omgeving heeft gewoond en gewerkt. De keuze der commissie is gevallen op de volgende werken: Stierenkop 700;, Koe met witte kop- 700), Het paradijs 4850), De brief 3600), Heemstede in de sneeuw 880), Ziek meisje en vrouw 130), Het koekslaan 3000). Daar het jaarlijks voor de aankoop van kunstwerken beschikbare crediet hiervoor niet toereikend is, verzoekt de commissie ons te bevorderen, dat door uw raad voor dit doel een extra-crediet beschikbaar wordt gesteld en wel tot een bedrag van f 15.000, teneinde het mogelijk te maken naast de reeds genoemde werken nog en kele tekeningen van de kunstenaar aan te kopen." B. en W. van Haarlem stellen de Raad voor aan de stichting „Het Huis Van Looy" een subsidie te verlenen van f 1000.en voor een jubileumboekje over Jacob van Looy een bedrag van f 3050.— ter beschik king te stellen. B. en W. motitveren de verzoeken als volgt: ,.Bjj brieven v;in 23 Februari 1955 heeft, het bestuur van de stichting ,,1-Iet Huis Van Looy" ons in kennis gesteld van zijn plannen ter herdenking van het feit, dat vóór honderd jaar, op 12 September 1855, Jacobus van Looj' te Haarlem werd geboren. I-Iet bestuur heeft onder meer het voornemen een herdenkingstentoonstelling te houden, grojtser van opzet dan de tot dusver jaarlijks gehouden tentoonstellin gen- Onder de titel „Jacobus van Looy en zijn tijdgenoten" zal een expositie worden gehouden, waarbij ernaar gestreefd zal Worden een beeld van Van Looy te geven temidden van zijn medekunstenaars. Het bestuur heeft bewerkstelligd, dat een jubi leum-editie zal worden uitgegeven van het door Van Looy gesphrevcn boek „.Jaapje". waarin een biografie van de schilder- schrijver zal worden opgenomen van de hand yan dr. M. Augusta Jacobs. Om in het bijzonder ook de jongen mensen op nieuw met Van Loqy's werk in aanraking te brengen heeft het bestuur ons voor gesteld de jubileum-uitgave als geschenk van het gemeentebestuur aan te bieden aan die leerlingen van de Haarlemse in richtingen voor voortgezet onderwijs, die in de loop van het jaar 1955 eindexam n zullen doen." De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bon man. eiste Donderdag tegen een 26-jarige kantoorbediende uit Haarlem een gevange nisstraf voor de tijd van zes maanden, waarvan drie maanden onvoorwaardelijk omdat zij ongeveer vierhonderd gulden aangenomen zou hebben van een vriend van haar, die dit geld echter bij een bouw- kas verduisterd had. De verdediger, mr. C. F. M. van Koppen, bepleitte de grootst mogelijke clementie en verzocht de onmiddellijke in vrijheidstel ling van de verdachte. Dit verzoek werd echter door de recht bank afgewezen, waarna de uitspraak werd bepaald op 7 Juli des morgens om half tien.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15