A Huiduitslag 1 HUISVROUWEN HEBBEN DODELIJK WAPEN Panda en de Meester-Klokkenmaker Wereldnieuws Bondsdag gaat volgende week vrijwilligerswet bespreken N.V. P. GEERVLIET DÉBRAUIME Ware vuurdoop voor minister Blank Indonesische premier noemt witboek laster De radio geeft Zaterdag Sociale verwikkelingen in België Vluchtelingenkinderen te gast op Soestdijk Doofstomme kleermaker verdacht van oplichting T och ió het zo r~ J 2 het grote u/onder Vakbonden eisen verhoging van nationaal minimum uurloon Dr. Gerstenmaier verken!: het Oosten van Afrika Katholiek herstellingsoord aan de rand van Tilburg SER-benoeming Vonnis van IV2 jaar voor matroos die 5000 stal Aanvragen kentekenbewijzen Vijftien jaar voor moord op stiefdochter Minister Algera opende expositie „Wad en Land" Nieuw middel een succes Schilder ontdekte lijkje van baby Delegatie wereldraad van kerken op Schiphol Kerkelijk Nieuws Records simultaan BONN (A.N.P.) Het eerste debat over de militaire wetgeving in de West-Duitse Bondsdag (Tweede Kamer) zal, wanneer zich geen verrassingen voordoen, begin volgende week worden gehouden. De bondsregering had aanvankelijk het plan reeds eerder met een verklaring en met haar zeer omstreden vrijwilligerswet voor c'.e Bondsdag te treden, maar dit tempo vonden ook vele aanhangers van de coalitie te bar. Dr. Adenauer heeft echter niet veel uitstel gedoogd en zo zal minister Blank Maandag zijn beloofde regeringsverklaring afleggen, waaraan het kabinet zijn goed keuring reeds heeft gehecht. Dinsdag zal de Bondsdag de vrijwilligerswet dan in eerste lezing behandelen. De volharding die dr. Adenauer tegen over het verzet van de Bondsraad (Eerste Kamer) toont, is minder riskant dan wel lijkt. Ten eerste lijkt de regering geneigd zich neer te leggen bij enkele amendemen ten van het wetsvoorstel, die er op gericht zijn de omvang van het vrijwilligers-expe- riment nauwkeurig te begrenzen. Ten tweede komt minister Blank nu voor het voetlicht met een principiële verklaring, die bedoeld is om de bestaande twijfel weg te nemen. Ten derde werkt de nieuwe minister onder hoge druk aan zijn „sol- datenw-et," het kernpunt der militaire wet geving. Dit ontwerp is in staat van vol tooiing en kan op.de kortste termijn aan de Bondsraad worden overgegeven. Daarmee zullen, naar de regering hoopt, de beden kingen tegen de vrijwilligerswet wel wor den overwonnen, temeer omdat de grote meerderheid in de Bondsraad zich voor een onverwijlde uitvoering der verdragen met het Westen heeft uitgesproken. Brochure-Blank twijfel over het nieuwe soldatendom uit de weg zal worden geruimd. Ex-generaal Bodo Zimmermann, thans uitgever, heeft het beekje, waarin ook een uiteenzetting wordt gegeven over „de politieke noodzakelijk heid van een West-Duitse herbewapening" en de status en het leven van de soldaat, uitgegeven. DJAKARTA (PIA) Sprekende op een zeer druk bezochte ontvangst van de bond van politiepersoneel in Bandoeng heeft de Indonesische minister-president, mr. AH Sastroainidjojo, gewaarschuwd voor de Ne derlandse activiteiten, die tweespalt trach ten te zaaien door verdachtmakingen. Hy noemde, hef witboek over de Nederlandse arrestanten in Indonesië laster en spoorde het politiecorps aan zich niet door insinua ties te laten beïnvloeden. Vice-president Hatta noemde het natuur lijk, dat men ontevreden is over de huidige toestand. Wat een mens schept is nooit vol maakt, zeide hij. „De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken is een werktuig geworden in de handen van de communistische propa ganda'' zo schrijft het Indonesische blad Duta Masjarakat in een hoofdartikel. Het Mohammedaanse blad zegt verder dat de Nederlandse minister in zijn pogingen om de Nederlandse gevangenen in Indone sië vrij te krijgen een gewoon foefje heeft gebruikt door hen te gaan vergelijken met de ingesloten Amerikaanse vliegers in communistisch China. „Luns heeft blijkbaar niet geaarzeld om zich tot propagandawerktuig voor de com- Daar de parlementaire oppositie in elk munisten tè laten bombarderen", aldus de geval met grote verbittering blijft vechten Duta Masjarakat. „Wij weten, dat het tegen de politiek der voldongen feiten, wacht minister Blank volgende week in de Bondsdag een ware vuurdoop. Nog vóór hij de lijnen van het militaire beleid voor de Bondsdag heeft ontvouwd heeft Blank zich met een brochure tot de Duitse jeugd ge wend om deze op haar militaire taak voor te bereiden. Het geschrift draagt de titel: „Van de toekomstige Duitse soldaat" en wort in 200.000 exemplaren aan allerlei jeugdorganisaties gezonden. In het ge schrift wordt een radicale hervorming van de oude kazernegeest beloofd. Dr. Adenauer heeft een inleiding geschreven, waarin de hoop wordt uitgesproken, dat hierdoor de ADVERTENTIE in de nieuwe J0-HOORTOESTELLEN Koningstraat 11 - Tel. 16171 HAARLEM Vraagt uitgebreide brochures HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Platen. 8.25 Platen. 9.00 Voor de yrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Pla ten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Ka tholiek nieuws. 13.20 Lichte muziek (Inter mezzo: platen). 13.45 Platen. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Platen. 15.05 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Meisjeskoor. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Fanfare-orkest. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Samenzang. 18.15 Jour nalistiek weekoverzicht. 18.25 Platen. 18.30 Parlementair overzicht. 18.40 Platen. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen van het Atlan tisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken, causerie. 19.30 Avondgebed en liturgische kalender. 19.45 Omroep-orkest en solist. 20.40 Actualiteiten. 20.55 De gewone man. 21.00 Gevarieerd programma. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in. Esperanto. 23.25—24.00 Dans muziek. (Intermezzo: Franse chansons).. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Vacantiekalender. 8.30 Orgel. 8.55 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Vier handig pianospel. 12.00 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmedcdelingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Accordeonorkest en solist. 13.45 Platen. 14.00 Sportpr'aatjc. 14.15 Platen. 14.45 Streekuitzending. 15.10 Platen. 15.25 Boekbespreking. 15.40 Fluit en alt-viool. 16.00 Uit vroeger dagen, lezing. 16.15 Radiophil- harmonisch orkest. 17.00 Weekjournaal. 17.30 Platen. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Platen. 18.40 Hammondorgel. 19.Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, causerie. 19.40 Israël gezien uit Arabisch land, causerie. 19.55 Deze week, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.25 Gevarieerd programma. 21.00 Voordracht en causerie. 21.30 Sport, 21.40 Community singing. 22.00 Socialistisch com mentaar. I '.15 Weense muziek. 22.45 Lessen in huwelijksgeluk, hoorspel. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (N.C.R.V.) 20.15 Journaal en weerbericht. 20.35 Geva rieerd programma. 22.05 Dagsluiting. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Journaal. 15.00 Platen. 15.45 Accordeon- muziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.30 Koorconcert. 18.15 Causerie. 18.30 Voor de soudaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Militair orkest. 21.00 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. -1.15 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Dansmuziek. BBC 22.00---22.30 Nieuws. Feiten van de dag. Op de planken. (Op 224 en 76 m.). Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken de heer Luns niet zal geloven: het zal een nieuwe waarschuwing voor de we reld zijn zich te hoeden voor misselijke Ne derlandse trucjes", aldus het blad. (Van onze correspondent in Brussel) De sociale verwikkelingen in België zijn in een acuut stadium gekomen. De bespre kingen tussen de werkgevers en de vakbon den over een uitgebreid program van so ciale-eisen zijn mislukt. Het Algemeen So cialistische Vakverbond heeft de eis gesteld dat dringend een door de regering gepresi deerde nationale arbeidsconferentie bijeer. moet worden geroepen om de voornaamste eis: de opvoering van het nationaal mini mum uurloon tot twintig francs of f 1.52, te bespreken. Het Verbond der Belgische Nijverheid acht de eisen van de socialistische en Rooms Katholieke vakbonden onaanvaard baar. Een minimum" uurloon van twintig frans zou de gehele loonschaal in beweging brengen o.n het loonverschil met de voor naamste concurrenten Nederland, West- Duitsland en Frankrijk weer groter ma ken.. Daar België veertig percent van zijr. nationale productie moet exporteren, is een voorzichtig, loonbeleid noodzakelijk. Alleen een verhoogde productiviteit kan de hoge levensstandaard der Belgische arbeiders nog verbeteren. De Rooms Katholieke vakbonden, die in een felle concurrentiestrijd zijn gewikkeld met de socialistische bonden, willen de be sprekingen met het Verbond der Nijverheid in de Nationale Arbeidsraad (de tegenhan ger van de Nederlandse Stichting van de Arbeid) hervatten. Zij eisen, behalve het minimum uurloon tien percent verhoging van de werkloosheidsvergoeding en twintig- percent meer kinderbijslag. Sommige waarnemers zijn van oordeel dat het overleg zo moeilijk is geworden dat waarschijnlijk binnenkort stakingen zullen uitbreken in industrieën die hoge conjunc tuurwinsten maken, namelijk de hoogovens en de meeste metaalfabrieken. (Van onze correspondent in Bonn) De voorzitter van de Bondsdag dr. Ger stenmaier, vertrekt vandaag met de leider van de geografische dienst van het West- Duitse minister van Buitenlandse Zaken en een afgevaardigde van de Christel ijk-De mocratische Unie voor een reis van zeven weken naar Oost-Afrika. Het heet dat het plan tot deze reis al sedert drie jaar be stond maar dat zij op verzoek van dr. Adenauer werd uitgesteld tot na de ratifi catie van de verdragen met het Westen. Dr. Gerstenmaier verklaarde, dat hij de reis niet onderneemt om op de leeuwen jacht te gaan.. Het schijnt de bedoeling te zijn te onderzoeken of de West-Dutise han del, industrie en banken mee kunnen wer ken bij de economische ontwikkeling van de landen in Oost-Afrika. Onder meer zullen streken rondom het Victor ia meer, Oeganda en het Oosten van de Belgische Congo worden bezocht. In Goirie aan de rand van Tilburg zal na de verkregen ministeriële goedkeuring, op een temidden van de bossen gelegen twee hectare groot terrein in September worden begonnen met de bouw van het eerste rooms katholieke herstellingsoord met B-verpleging in Nederland. Er komt daar een centrum op medisch-preventief gebied, gebouwd en bestuurd volgens de modernste principes van de kindergenees kunde en psychologie. De reeds jaren in bewerking zijnde planen hebben concrete vorm gekregen door samenwerking van het rooms-katholiek huisvestingscomité met de stichting Kleuterheil Goirie. Uit deze samenwerking is voortgekomen de nieuwe ,.St. Godelievenstichting", die het beheer van het herstelllingsoord zal voe ren. Met de bouwplannen, die door de archi tect Jos Bedaux uit Breda zullen worden uitgevoerd en waarop reeds goedkeuring is verkregen van de hoofdinspectie van de volksgezondheid, is een bedrag gemoeid van 760 duizend gulden. Prof. H. A. Kaag heeft ontslag genomen als plaatsvervangend lid van de Sociaal Economische Raad. Ter vervulling van een hierdoor ontstane vacature is bij Koninklijk Besluit benoemd tot plaatsvervangend lid van de raad prof. dr. J. J. J. Dalmulder. De benoemde heeft zijn benoeming aan vaard. De rechtbank te 's-Gravenhage heeft Donderdag de 27-jarige matroos A J. ten B. uit Voorschoten, conform de cis, veroor deeld tot een gevangenisstraf van ander half jaar met aftrek van voorarest omdat hij, zoals hij had erkend, in de nacht van 31.Maart op 1 April j.l. een brandkast van een N.V. in Voorschoten had opengebroken en er f 5000 uit had gestolen. Aanvragen om kentekenbewijzen voor auto's, waarvan de provinciale nummerbe- wijzen hun geldigheidsduur op korte ter- mijn nog niet verliezen, kunnen, aldus de K.N.A.C., door de Rijksdienst voor hel Wegverkeer niet in behandeling worden ge nomen. Het aantal normale aanvragen is namelijk zo overstelpend groot, dat zonder het nemen van deze maatregelen de reeds bestaande achterstand ira de uitgifte nog aanzienlijk groter zou worden De rechtbank in Den Bosch heeft Don derdag: de 31-jarige stucadoor J. van S. uit St. Michielsgestel, die in Februari zijn 18-jarige stiefdochter met een pistool schot doodde, wegens moord veroordeeld tot een gevangenisstraf van vijftien jaar met aftrek van voorarrest en ter beschik kingstelling van de regering. De eis luid de twintig jaar met aftrek en ter beschik kingstelling. De: tentoonstelling „Wad en Land" 1e Baflo is Donderdag officieel geopend door de minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algéfa. De vele genodigden onder wie de commissaris der Koningin in de provincie Groningen, mr. W. A. Offerhaus, de verschillende Noordelijke burgemees ters en leden van de provinciale staten werden verwelkomd door de burgemeester van Baflo, de heer D. de Zee. De tentoonstelling geeft een instructief beeld van onderwerpen op het gebied van land, wad en grensgebied, uit de historie, van het heden en over de toekomst. Koningin Juliana heeft Donderdagmid dag op paleis Soestdijk een 22-tal kinderen uit het vluchtelingenkamp Spital an der Drau ontvangen. Deze kinderen vertoeven, op uitnodiging van het Comité voor Vluch telingenhulp te Spijkenisse, voor de tijd van ongeveer drie maanden bij diverse ge zinnen aldaar. De kosten voor reis en ver blijf worden geheel door de inwoners van Spijkenisse betaald. Tijdens de ontvangst werden de kinde ren onthaald op limonade, ijs en taartjes, terwijl het poppentheater „De Vleermuis" uit Laren een voorstelling gaf van „De onzichtbare dief". De kinderen werden vergezeld door de burgemeester van Spij kenisse en diens echtgenote, de voorzitter van het Comité Vluchtelingenhulp Spijke nisse en diens echtgenote en door hun Oos tenrijkse leraar. De Nederlandse Federatie van Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, die een bedrag van 258.000 ten behoeve ADVERTENTIE Mottenvliegenmuggen radicaal verdelgd Het nieuwe. RADICALE middel tegen motten, vliegen, muggen en andere insecten, dat onlangs door Philips-Roxane in de handel werd gebracht is een doorslaand succes gebleken- Reeds een vleugje ROXASECT micro-mist van Philips-Roxane doodt niet alleen de motten, maar óók hun LARVEN en EIEREN. Ook andere hinderlijke insecten worden er onmiddellijk door gedood. Geen geknoei met pompjes ROXASECT micro-mist van Philips- Roxane 7-.it in een handig ousje van aluminium. Eén druk op hel knopje en de dodelijke micro-mist verspreidt zich dooi de hele ruimte en dringt overal door. Het omslachtige geknoei en gemors met vettige blikken en spetterende pompjes hoort tot het verleden. LET ER OP H Let er op, dot U werkelijk het g g nieuwe middel van Philips- M g Roxane kr\jgt. Het is een g ff kleine bus met een gestreept. E g (rood of blauw) etiket. Vraag g Veilig en zuinig g dus om ROXASECT micro- g f§ mist van Philips-Roxane, dan g ROXASECT micro-mist is g hebt U 'het nieuwe, radicale E volkomen onschadelijk voor 1 middel. 1 mens en huisdier. Het is niet brandgevaarlijk en het geeft geen vlekken op meu bels, behang, lampekappen e.d. Het is uiterst zuinig. Even op de knop drukken en de motten en andere insecten zijn er geweest. ROXASECT micro-mist van Philips-Roxane werkt bo vendien langdurig na Het is verkrijgbaar bij apothekers en drogisten (ROXASECT micro-mist is ook handig mee te nemen als U met vacantie gaat). In kartonnen doos Het "rapport, van de Amsterdamse politie van Donderdag meldt dat op 21 Mei in het perceel Weteringschans 122 te Amsterdam door een aldaar aan het werk zijinde schil der in een zeer diepe kast in het souterrain het lijkje is gevonden van een naar schat ting zeven dagen oud kind. Om het halsje van het kind zat een zakdoek geknoopt. Vermoed wordt, dat het kind door wurging om het leven is gebracht. Het lag in een kartonnen doos, die aan de onderzijde ge heel vergaan was. De schilder ontdekte het lijkje, toen hij na afloop van zijn werkzaamheden enige potten verf in de kast wilde zetten. Een uitgebreid onderzoek, dat werd ingesteld, heeft tot nu toe'geen resultaat opgeleverd. Terug uit Moskou Drie van de vier leden der delegatie van de Oucumenische raad van kerken in Ne derland, die op uitnodiging van de Rus sisch Orthodoxe kerk een bezoek van veertien dagen aan Moskou hebben ge bracht, zijn Donderdagavond op Schiphol weer in Nederland gearriveerd. De delegatie, die onder leiding staat van professor P. J. Jans, waarnemend voor zitter van de Oucumenische raad van ker ken en president van het oud-katholiek seminarium in Amersfoort, en waarvan de leden waren ds. F. E. Iiuizjnga uit Henge lo, voorzitter van de unie van baptisten ge-, meenten, professor dr. J. de Graaf, hoog leraar vanwege de Nederlands Hervormde kerk in Utrecht cn dr. E. Emmen, secre taris van de generale synode der Neder lands Hervormde kerk, had ten doel ken nis te maken met de Russisch orthodoxe kerk. „Ons bezoek heeft volledig aan zijn doel beantwoord", zo zei professor Jans na zijn aankomst op Schiphol. „Wij hebben vele kerken, seminaries cn academies be zocht en contact gehad van informatieve aard met geestelijke leiders aldaar". Ned. Herv. Kerk Beroepen te Veenendaal (2 vac.) C. A. Korevaar te Rotterdam en P. P. J. Monster te Katwijk aan Zee. Beroepen te Oudshoorn A. J. Jorissen te Wilsum. Beroepen te Kampen (vac. L. Blok) P. P. J. Monster té Katwijk aan Zee; te Nieuw Helvoet A. D. H. Huisman, vic. te Tjalle- bert; te Nieuwwolda O. de Jong, vic. te Eindhoven. Geref. Kerken Beroepen te Dieren G. Veeneman te Nes W.D.; te IJlst K. Ykema, cand te Haarlem. Beroepen te Amersfoort (vac. dr. F. H. von Meyenfeldt) G. Veeneman te Nes W.D.) te Nederhorst den Berg W. v. d. Wijk, cand. te Amsterdam. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Veenendaal W. F. Laman te van het vluchtelingenkamp Spital beschik baar heeft gesteld, onder meer voor studie- Rotterdam-West. hulp en woninginrichting, was tijdens deze I Geref. Gemeenten ontvangst onder meer vertegenwoordigd Bedankt voor Kampen M. Blok te Rot- door haar presidente. terdam-C. 52. Als ik je te pakken krijg, zul je ervan lusten!", loeide Grump, achter Panda aan hollend. „Ik maak pannekoek van je!" Maar hoewel Panda graag pannekoek lustte, voelde hij er weinig voor om tot zo'n gerecht te worden verwerkt. Dus zette hij het op een lopen om uit Grump's han den te blijven. Rond de hoek stuivend, zag hij nog juist, hoe in de zijkant van de toren een poortje automatisch openklapte, om de ridderpop binnen te laten. „Als ik ach ter die pop aan naar binnen kan glippen, ben ik gered", dacht hijtoesnellend. Te laat... toen hij het poortje bereikte, was de ridderpop al naar binnen gerold en klapte het poortje vlak voor zijn neus dicht. „Nu heb ik, je!", riep Grump, zijn harige armen naar hem uitstrekkend. Maar Panda was niet voor één poortje te vangen. Als een aal glipte hij onder Grump's armen door en klom vliegensvlug omhoog langs de klimijzers, die in de zijkant van de toren waren gemetseld. De 24-jarige doofstomme kleermaker M. T. uit Amsterdam, die ruim twee jaar ge leden terzake van oplichting tot een gecom bineerde straf was veroordeeld en wiens proeftijd van een tweede vonnis nog niet is geëindigd, zou zich in Maart j.l. opnieuw aan oplichting schuldig hebben gemaakt. Daarom stond hij Donderdag voor de Am sterdamse rechtbank terecht. De directeur van zijn school, die toezichthouder over hem is geweest, fungeerde als tolk. De jongeman heeft papier laten drukken voor een intekenlijst met als tekst de mede deling, dat medio Maart 1956 de Amster damse Doofstommen-schaakclub „Ons Ge noegen" ter ere van haar 35-jarig bestaan een internationaal schaaktournooi zou or ganiseren. Omdat de doofstommen weinig kapitaalkrachtig zijn, werd een beroep op het publiek gedaan om in te tekenen op deze lijst. Het gelukte de verdachte 22 men sen te doen tekenen tot een totaal bedrag van 27,25 gulden, hetgeen hij geheel ten eigen bate, voor een reis naar Den Haag cn Rotterdam, gebruikte. De officier van Justitie mr. J. F. Hart suiker eiste een gevangenisstraf van 12 maanden, waarvan vijf voorwaardelijk, met aftrek van de preventieve hechtenis, met proeftijd van drie jaar en onder toe- zichtstelling. De directeur had zich bereid verklaard opnieuw de jongeman onder zijn hoede te nemen. Op Dinsdag 5 Juli zal de rechtbank uitspraak doen. ADVERTENTIE vergalt Uw leven. Gij zult verbaasd zijn over de snelle l^en afdoende werking van hef -J==7: -- beroemde huidgeneesmiddel B. en W. van Amsterdam hebben aan de gemeenteraad voorgesteld aan de stichting „Amstelkring", ten behoeve van de restau ratie van het perceel Heintje Hoeksteeg 26. een subsidie te verlenen van f 16.800. De stichting is voornemens dit perceel in te richten tot dienstwoning bij haar museum (Onze Lieve Heer op Solder), dat in het aan grenzende pand is ondergebracht. Mau Man. De nieuwe Britse bevelhebber in Oost-Afrika, luitenant-generaal Ge rald Latihbury, heeft verklaard, dat de activiteit van de Mau Mau vrijwel be perkt blijft tot vee- en voedseldiefstal len. De toestand is zeer verbeterd en Lathbury heeft goede hoop voor de toe komst. Sinds de afkondiging van de noodtoestand in 1952 zijn 8.883 opstan delingen gedood, 932 gewond gevangen genomen en 24.188 „krijgsgevangenen" gemaakt of als verdacht gearresteerd. In het geheel hebben zich er 1.538 over gegeven. Misdrijven. Het aantal zware misdrijven in Groot-Brittannië is vorig jaar met 8,2 percent gedaald. Er waren vorig jaar 434.327 ernstige misdrijven ge pleegd tegen 472.000 in 1953. Vlot. Vier avontuurlijke Canadezen zijn op een vlot „l'Egare" genaamd vertrok ken naar Europa. Een sleepboot trok het vlot de haven van Quebec uit. De vier mannen hopen op gunstige zeestromin gen, goed weer en veel geluk bij de vis vangst onderweg. Voor alle zekerheid hebben zij twee ton geconserveerde levensmiddelen en een half dozijn kis ten cognac meegenomen. Ter dood veroordeeld. Britse gevangenis autoriteiten hebben bekend gemaakt dat de mannequin Ruth Ellis, een 28-jarige gescheiden vrouw en moeder van twee kinderen, op 13 Juli in de gevangenis Holloway te Londen zal worden opge hangen. Zij heeft bekend de 25-jarige Robert Blakely, die haar voor een andere vrouw verlaten had, te hebben gedood. Haar advocaten zullen gratie vragen aan de minister van Binnen landse Zaken, majoor Gwilvm Lloyd George. Mevrouw Ellis had besloten niet in hoger beroep te gaan, toen het doodvonnis was geveld. Vijfling. In Rhodesia (Afrika) heeft mevrouw Judith Tandzeni het leven ge schonken aan een vijfling. De kleinste van de vijf babies een meisje is bezweken tijdens de reis van Toko naar Salisbury (160 kilometer). De vier andere babies twee meisjes en twee jongens verkeren in een redelijk goede gezondheidstoestand. Drie -van de kinderen wogen haast drie pond, de overige twee iets minder dan twee pond. Mevrouw Tandzeni heeft reeds twee maal het leven geschonken aan een drieling. Eén daarvan is in het leven gebleven.Voor de geboorte van de vijf ling had zij' reeds tien kinderen ter wereld gebracht. Besteller. Italië's oudste postbode, de 92- jarige Celestino Orlandi is na zeventig •jaar te hebben gewerkt, met pensioen gegaan. Hij schat, dat hij 420.000 km heeft afgelegd, sinds hij in 1885 begon met brieven bestellen. Terug! Russen, die na de breuk van Joe goslavië met de Cominform hun Joego slavische onderscheidingen terugstuur den, vragen ze nu terug, zo verneemt Reuter van gewoonlijk betrouwbare zijde te Belgrado. Aanslag. Een woordvoerder van Liberia, de negerrepubliek in Afrika, heeft te Washington verklaard, dat er een aan slag is gepleegd op de Liberiaanse pre sident William Tubman. Hij bleef even wel ongedeerd. Drie personen, onder wie twee lijfwachten, liepen verwondin gen op. De vermoedelijke dader was ge arresteerd. De woordvoerder zei dat er politieke drijfveren voor de aanslag waren. Ingehaald. Een Canberra straalbommen- werper van de R.A.F., heeft als eerste straalvliegtuig een tocht over de Noord pool van Noorwegen naar Alaska vol bracht. Het toestel arriveerde, gerekend naar plaatselijke tijden, ruim vóór de vertrektijd. Het haalde de middernacht zon tijdens de tocht over het Poolgebied in. Toen de Canberra op het punt stond te vertrekken ging de zon onder, maar tijdens de vlucht rees de zon weer. Afhankelijk. De Amerikaanse directeur- generaal van de UNESCO, dr. Evans, heeft nog drie Amerikaanse employé's ontslagen, die hebben geweigerd te ver schijnen voor een Amerikaanse instantie voor betrouwbaarheidsonderzoek. Het invloedrijke Franse dagblad Le Monde heeft de beschuldiging geuit dat „er ruimte bestaat voor de vrees dat de houding van dr. Evans voortkomt uit door Washington uitgeoefende druk en dus in strijd is met de onafhankelijkheid die van de directeur van een internatio nale instelling geëist wordt." TOEN OMSTREEKS het midden va.n de 18de eeuw de Franse musicus en schaak meester F. A. Danican Philidor 3 partijen simultaan speelde zonder de borden lezien, leek dit zó ongeloofwaardig dat de enthou siaste aanwezigen na afloop van de séance een protocol lieten opmaken, waarin het wonder werd beschreven, „opdat de we reld er later niet aan zou twijfelen dat deze verbazingwekkende prestatie door het menselijk geheugen inderdaad was vol bracht". Men had dit protocol echter ook achterwege kunnen laten, want na Philidor heeft ook Labourdonnais maximaal 3 partijen blind gespeeld, doch slechts als uitzondering omdat het hem te veel inspande. Een nieuw tijdperk brak echter op dit gebied, aan met de Amerikaanse schaakmeester Morphy die met 8 tegenstanders blindsimultaan speelde. Zijn record werd echter reeds spoedig gebroken door Paulsen, die in het midden van de vorige eeuw meermalen 10 a 14 partijen blind speelde, welke de monstraties volgens deskundigen overigens hoogst vervelend waren, omdat de schaak meester te ernstig en te langzaam speelde, zodat na 10 uren het merendeel der par tijen nog onbeslist was zodat de zaak in een tweede zitting moest, •worden beëindigd. Een voortreffelijk blindspeler was voorts Zukertort, die zelden minder dan 8 par tijen speelde en het record op 16 bracht. Twintig jaar lang bleef deze prestatie on overtroffen, doch de geniale Amerikaan Pillsbury bracht dikwijls 16 partijen tegen betrekkelijk sterke tegenstanders met een verrassende snelheid en vaak zonder een enkele geheugenfout lot een goed einde en bracht in 1902 het record op 22 partijen. Records zijn er echter alleen om gebro ken te worden en in 1919 speelde de Hon gaar Réti het in Haarlem, klaar aan 24 borden blind te spelen, van welk. aantal partijen hij in 7'/a uur tijds 12 partijen wou en 9 remise maakte. Nog in hetzelfde jaar bracht zijn landgenoot Breyer het record op 25, maar tijdens een tournée door Zuid- Amerika gaf Réti een blindv oor stelling aan 28 borden. Dit gaf Aljechin aanleiding spoedig daarna de stand op 25 te brengen en, nog niet tevreden met dit resultaat, brak hij in 1933 zijn eigen record door in Chicago een blindséance aan 32 borden te geven. Vier jaar later speelde Koltanows- ky te Edenburg 34 partijen blind simul taan, waarvan hij er 24 won en 10 remise maakte, een record, dat onaantastbaar scheen. Echter, Argentijn 1943 de de tegenwoordige Najdorf wilde in aandacht trekken, in de hoop dat zijn familie leden in Polen iets van hem zouden vernemen en speelde daarom, te Rosario 40 par tijen blind, waarvan 36 gewon nen werden en slechts 1 ver loren. Dezelfde speler mocht het nog eens dunnetjes over doen, aangezien het officiële karakter van zijn demonstratie werd. be twist, zodat hij in 1947 in Sao Paolo onder controle van de Wereldschaakbond en de Argentijnse schaakbond 45 partijen simul taan blind speelde in ruim 24 uur tijds, waarvan 39 werden gewonnen en 2 verlo ren gingen. Er zijn thans plannen om het record op 50 te brengen! We hebben hier uitsluitend de namen genoemd van degenen die op dit gebied records gevestigd hebben, maar er zijn uiteraard veel meer schaakmeesters die bij het. blindspelen opmerkelijke prestaties hebben geleverd, zoals Blackburne, Tschi- gorin, Tarrasch, Bogoljubow e.a. Van deze laatste wordt, verteld dat hij bij een blind séance in het uiterste hoekje van de zaal was gaan zitten, met het. gevolg dat zijn beeltenis niet op de officiële foto kwam. De fotograaf had hem. er af geknipt in de veronderstelling dat hij er niet. bij hoorde! Weet u. tussen twee haakjes, dat blind spelen ook in oude tijden reeds werden gedemonstreerd? Daarover morgen.- H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2