Toneelprijsvraag Twee jaar wegens huwelijkszwendel Oorzaak der crisis in Italië ligt bij christen-democraten Oefening „Carte blanche" stelt Europese paraatheid op de proef RR IS In wezen linkse partij heeft teveel rechtse elementen aangetrokken Muziek der toekomst 5 Velen dachten dat het duurder was De Hoge Autoriteit en het investeringsbeleid Atoom-oorlogmet 3000 NA VO-vliegtuigen Bomaanslagen aan de orde van de dag op Cyprus Betaling abonnementsgeld per giro Examens Resultaat verkeers controle: 63.495 processen-verbaal De rijksdaalder en de gulden FESTIVAL laA' d!e ech^r,de Vice-minister van Defensie der V.S. neemt ontslag VRIJDAG 24 JUNI 1955 (Van onze correspondent in Rome) Eindelijk is de crisis in Italië, die in werkelijkheid reeds maanden duurt, open lijk uitgebroken. Een regering, die tot algehele werkeloosheid was gedoemd daar iedere handeling de val van het kabinet kon betekenen, is in wezen een regoring- in-crisis, ook al poogt de minister-presi dent nog zo ijverig zijn zinkend schip zo mogelijk weer zeewaardig te maken. Ein deloos heeft men gedraald alvorens de crisis te openen. De oorzaak is, dat ieder beseft hoe moeilijk het zal zijn deze crisis op te lossen. De christen-democratische partij geeft als reden van de crisis op, dat het partij bestuur het onmogelijk oordeelde de vier- partijen coalitie in leven te houden, wan neer de republikeinse partij niet onvoor waardelijk bereid was het nieuwe rege ringsprogramma te steunen. Dat klinkt heel overtuigend. Maar wan neer men weet, dat republikeinen al maan den geleden hun steun aan het kabinet- Scelba hebben opgezegd zonder dat daar om de regering viel, dan is het duidelijk dat de ware oorzaak van de crisis elders gezocht moet worden. Zelfs het geschil tussen liberalen en sociaal-democraten, dat ontstond doordat in de liberale partij sedert een jaar de uiterst-conservatieve rechtervleugel zozeer de overhand heeft genomen, dat de linkje liberalen uit de partij zijn getreden, bleek geen onoverkomelijke hinderpaal. De libe ralen in hun nieuwe gedaante waren niet langer bereid het regeringsprogramma, waarop de coalitie is gebaseerd, in zijn geheel te onderschrijven en dat werd 'hun door de sociaal-democraten hoogst kwalijk genomen. Zo groot echter is de bezorgdheid der sociaal-democraten voor een in vrij brede kringen der christen-democraten be staande neiging om Nenni en zijn linkse socialisten zij het indirect bij het regeringsbeleid te betrekken, dat zij tegen over dit gevaar bereid waren de liberalen heel ver tegemoet te komen. Een houding, die helaas aan de toch al zo bloedarme partij van Saragat heel wat aanhangers kost, zoals bij de verkiezingen op Sicilië wel gebleken is. De werkelijke, diepste oorzaak van het na lang beraad genomen besluit om het kabinet-Scelba te ontbinden en de vrijwel onoplosbare crisis te openen, is het gebrek aan eenheid in de christen-democratische gelederen. De christen-democraten zijn in wezen een linkse partij, een partij van de kleine man. In 1948 echter toen vrees voor het communisme de burgerstand deed uit zien naar een macht sterk genoeg om de Marxistische stroom te keren, hebben de christen-democraten millioenen stemmen verworven, die ejgenlijk stamden van libe ralen, conservatieven en oud-fascisten. Het was een talrijke groep mensen, die buiten de kerk leeft, van het partij-pro gramma der christen-democraten, of van welke andere partij ook, niets afweet, maar zijn stem wilde geven aan een sterke, anti communistische beweging. In Italië brengt de kiezer niet alleen zijn stem uit, maar geeft tevens te kennen aan welke der csn- didaten op de door hem gekozen lijst hij de voorkeur geeft. Het gevolg is, dat de partij vrij links is, terwijl de partijloze „angstkiezers" een groot aantal rechts ge oriënteerde Rooms-katholieken in Kamer en Senaat brachten. Dit verschil in samenstelling tussen partij en Kamerfractie leidt tot grote moeilijk heden. Het partijcongres wijst een linkse richting aan en benoemt links georiënteer- den in het partijbestuur, met het gevolg dat de partij een sterk sociaal gericht pro gramma voorslaat. Gezien het overwicht der christen-democraten wordt het rege ringsprogramma grotendeels bepaald door hun partijprogramma. Het zijn evenwei voor een groot deel conservatieve Rooms- katholieken, die in de Kamer over dat linkse programma van hun partij moeten heslissen. Vandaar het telkens weerkerende euvel, dat bij geheime stemmingen een aantal christen-democraten tegen de voor stellen van hun eigen ministers stemmen. Gevaar voor splitsing Dat kwaad is nu zo ver doorgevreten, dat het gevaar van een splitsing der partij al lerminst denkbeeldig is en indien Scelba en zijn kabinet, in een vernieuwde uitgave, zouden zijn gehandhaafd, dan zou bijna zeker de rechtervleugel der christen-demo craten zo sterk zijn gaan optreden tegen die regering, dat de eenheid der partij niet meer bewaard kon zijn gebleven. Dit wordt door de beste waarnemers hier beschouwd ADVERTENTIE Er zijn twee dingen, die U bij LIPPITS zo bijzonder aangenaam zullen verras sen. De prachtige collectie FABLO OVERHEMDEN en de aantrekkelijke prijzen. Waarom zoudt U dus niet eens kijken bij anno 1896 KRUISWEG 72 HAARLEM Zie onze speciale etalage De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen stelt voor het jaar 1955 twee prijzen ter beschikking voor toneel schrijvers. Om mee te kunnen dingen naar een der prijzen dimen gegadigden, die van Nederlandse nationaliteit moeten zijn, vóór 1 November 1955 he; eerst? bedrijf van een oorspronkelijk nog niet gepubli ceerd of opgevoerd Nederlands toneelstuk van hun land, alsmede een beknopt over zicht van het verdere verloop van de handeling van dit stuk in zesvoud in te zenden bij het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, afdeling kun sten, bureau toneel en letteren, Nieuwe Uitleg 1, 's-Gravenhage, met vermelding „Prijsvraag Toneelschrijfkunst 1955". De lengte van het stuk moet zodanig zijn, dat de opvoering ervan een avond in beslag neemt. als de ware oorzaak van de crisis. Liever dan de machtige partij, het hechtste ja, bijna het enige bolwerk der democratie in gevaar te brengen, heeft men het kabinet geofferd. En wie dit deed, weet terdege hoe moeilijk het zal zijn deze crisis op te lossen. Rechtser of linkser? Optimisten menen, dat met andere per sonen en een nieuw programma de coalitie der vier partijen uit deze crisis verjongd herrijzen zal. Alles is mogelijk, maar.... waarschijnlijker is dat men zal pogen een regering te vormen van uitsluitend chris ten-democraten en eventueel enkele par tijlozen. Zulk een regering zou alleen levensvatbaar zijn als zij de steun heeft hetzij van liberalen, sociaal-democraten en royalisten, hetzij van de Nenni-socialisten. In het eerste geval gaat Italië nog meer naar rechts, in het tweede meer naar links. Het is mogelijk, dat er een oplossing ge vonden wordt, maar het is evenzeer moge lijk dat na enige tijd blijken zal, dat alleen vervroegde verkiezingen en een daaruit voortkomend nieuw parlement Italië zullen kunnen helpen uit het slop, waarin het zich sedert maanden bevindt. (Reuter-U.P.) Drie van de vier cen trumpartijen, de christen-democraten, so ciaal-democraten en liberalen, hebban be sloten te zullen trachten de centrum-coali tie te herstellen die het land in de afgelopen zeven jaar geregeerd heeft. Naar verluidt is ook de vierde centrumpartij, de republi keinse partij, voorstandster van herstel van de oude coalitie, doch zij zou twijfelen of dit herstel mogelijk is. President Gronchi, die Woensdag het ontslag van premier Scelba en diens kabi net aanvaardde, is begonnen met het raad plegen van oudere Italiaanse staatslieden. Men verwacht, dat Gronchi de volgende week aan een christen-democraat zal vra gen te proberen een regering van de vier centrum-partijen te vormen, tussen de lin kervleugel van communisten en socialisten en de rechtervleugel van monarchisten en neo-fascisten in. Politieke kringen in Rome achten het mogelijk dat de kabinetsformatie zal toe vallen aan Ezio Varini, een vroegere mi nister voor de begrotingen en de rnan die het nieuwe tien-jaren-plan dat een eind aan de werkloosheid moot maken, ontwor pen heeft. Hij behoort tot geen der beide vleugels van de christen-democratische partij en hij heeft grote regeringservaring. Een regering van de vier centrum-par tijen zou beschikken over een eenvoudige meerderheid in de beide Kamers, maar zonder de vijf stemmen van de republikei nen zou zij één stem aan de meerderheid te kort komen. De republikeinen hebben steeds met Scelba meegestemd, hoewel zij weigerden tot de regering toe te treden,met als motief dat de christen-democraten ge deserteerd waren uti de kruistocht voor een verenigd Europa. De Amsterdamse rcchibank heeft de 40- jarige gedetineerde Amsterdammer E. A. C. M. van B., die tiet vorig jaar huwelijks advertenties in enkele dag- en weekbla den plaatste en daarna min of meer gefor tuneerde oudere weduwen voor circa f 200.000 oplichtte, een gevangenisstraf opgelegd van twee jaar met aftrek van voorarrest. In zijn advertentie verzocht hij als „be middeld heer kennismaking met eveneens bemiddelde dame". Hij ontving een stroom van brieven. Enkele jaren geleden was de verdachte ook al wegens oplichting, dit maal van zijn toenmalige schoonvader, tot tweeëneenhalf jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Begin 1954 werd hij voorwaar delijk in vrijheid gesteld. Dezelfde, zomer zette hij zijn practijken voort. Hij had d* oudere dames verteld, dat hij 50 jaar en commission na ir in ef fecten was. (Van een bijzondere verslaggever) STRAATSBURG. Donderdag De kwestie van het investeringsbeleid vraagt in de thans aan de gang zijne begrotings debatten der Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal bizonder de aandacht, ook uit principieel politiek oogpunt. In hoe verre mag en moet de Hoge Autoriteit in grijpen? Van socialistische zijde is men ge neigd vrij ver te gaan in tegenstelling tot de christen-democratische zijde. Vandaag heeft voor de Hoge Autoriteit de heer Daum zich over deze aangelegenheid uit gelaten. Zijn betoog verwees naar hetgeen hierover in het verdrag is bepaald. De Hoge Autoriteit kan indirecte invloed heb ben op de investeringen door adviezen te geven en door het formuleren van alge mene doelstellingen: de ondernemer houdt echter de verantwoordelijkheid. Dit stelde d heer Daum boorop. Verwijzing naar het verdrag ontsloeg de woordvoerder der Hoge Autoriteit van een principiële stand puntbepaling inzake overheidsbemoeiing. Zelfs in een supra-nationaal parlement als dit kan voor „streekbelangen" worden opgekomen. Het protest van de Belgische schristcn-dcmocraat Bertrand tegen de aanpassing van de Belgische kolenprijzen zou men als zodanig kunnen beschouwen. De Hoge Autoriteit werd ook nog aan gespoord om diligent te blijven op het ge bied der sociale maatregelen. Met grote in stemming werd de instelling van commis sies begroet, die op dit gebied materiaal moeten verzamelen, zoals ten aanzien van arbeidsveiligheid en beroepsziekten. De Nederlandse afgevaardigde dr. M. A. M. Klompé. hier lid der christën-democra- tisehe fractie en rapportrice van de poli tieke commissie, klaagde erover dat in na tionale kring te weinig rekening wordt ge houden met de kalender van de E.G.K.S.. waardoor zittingen moeten worden uitge steld en vaak te weinig leden aanwezig kunnen zijn. Inderdaad is er een onrust barend aantal lege zetels in de vergadering van het E.G.K.S.-parlement. Mej. Klompé opperde de constructieve gedachte dat de voorzitter der assemblée zich hierover zou de verstaan met de presidenten der natio nale parlementen. Morgen worden de debatten wellicht was interessanter doordat enkele politieke on derwerpen aan de orde komen. ADVERTENTIE Geen wonder5hagretta is zo rijp - dank zij de natuurgcfcrmenteerde tabak, die bij het Clark Procédé EQ 7 wordt verwerkt. Koop en rook een pakje Shagretta cn vergelijk het met shag! Smaakt ook beter in de pijp Woensdagavond om 12 uur geloofde „Noordland" niet meer dat er door onder handelingen met ..Zuidland" iets te berei ken was. De luchtmacht van dit Europese „land" (waar Nederland deel van uit maakt) kreeg opdracht de vitale doelen in „Zuidland" aan te vallen. Maar sedert Zaterdagnacht was „Zuidland" op alle ge beurlijkheden voorbereid en hoewel „Noordland" ondermeer 17 vliegvelden van de tegenpartij met atoomhommen aanviel en gedeeltelijk uitschakelde, kon ..Zuid land" toch onmiddellijk tegenmaatregelen nemen. ..Zuidland" voorkwam daardoor, al in de eerste uren van de oorlog buiten ge vecht te worden gesteld. Zo begon de grote oefening van de lucht strijdkrachten van de NAVO in centraal- Europa, die wordt aangeduid met de code naam „Carte blanche". Het is de grootste luchtmachtoefening die de NAVO ooit heeft gehouden. Het is bovendien de eer ste oefening op deze schaal, waarbij syste matisch gebruik wordt gemaakt van het atoomwapen. Met atoomwapens bedoelt men de atoombom in verschillende uit voeringen. De „atoombommen" worden bij deze oefening uitgeworpen door enkele af zonderlijke vliegtuigen afkomstig van de 6de Amerikaanse vloot die in de Middel landse Zee is gestationneerd. Die enkele vliegtuigen B 4 5en B 47 kunnen met die ene bom een vitaal vliegveld buiten ge vecht stellen, en dat maakt een enorme afweerorganisatie noodzakelijk. Drieduizend NAVO-vliegtuigen nemen aan deze oefening deel. Zij zijn verdeeld in twee partijen. Naar de politieke werke lijkheid zou eigen de ene partij naar het Oosten en de andere naar het Westen moe ten trekken, maar voor de moderne lucht- strijdtechniek is de strook van het vrije Europa te smal: daarom heeft men de grens van Oost naar Noord laten lopen. Nederland. België en het Noordelijk deel van West-Duitsland vormen nu „Noord land" (de aggressor-natie) en het Oostelijk deel van Frankrijk en het Zuidelijk deel van West-Duitsland vormen het aange vallen „Zuidland". Deze verdeling stemt min of meer over een met het gebied van de 2de en van de 4de geallieerde tactische luchtmachten. Noordland wordt vertegenwoordigd door de 2de geallieerde tactische luchtmacht en die bestaat weer uit Britse, Nederlandse en Belgische eenheden, voor deze gelegenheid versterkt met Deense en Noorse eenheden. Hun tegenstanders, de 4de geallieerde tac tische luchtmacht, worden gevormd door Amerikaanse en Franse esqnadrons. ver sterkt met Italiaanse, Griekse cn Turkse eenheden. Geen van heide partijen beschikt over „atoomwapens". Die heeft de Ameri kaanse 6de vloot. In deze oefening doen dus beide partijen oen beroep óp de atoom bommenwerpers van cle 6de vloot en deze worden dan ingezet naar het inzicht van de leiding der manoeuvre. Een wijdvertakte organisatie van scheidsrechters beslist wel ke doelen getroffen zijn en welke schade is aangericht. Geen kinderspel Men moet niet denken, dat met al deze schijnvertoningen de oefening ..Carte blan che" slechts kinderspel is. De technische voorzieningen in oorlogstijd, die nu eenmaal sterk afwijken van de vredespractijk. wor den grondig getest: de verbindingen, bevel- overbrenging. bevoorrading en het staf- werk komt tijdens een oefening als deze op volle toeren. Bovendien, sinds onheugelijke tijden spreekt de list een belangrijke rol in iedere oorlog. Ook in deze schijnoorlog: er zijn (aan beide zijden) nu reeds uitvoerige aanvallen ondernomen op vliegvelden die reeds tijdens de eerste alarmdagen ont ruimd waren. Onverwachte omstandigheden doen zich voor: oen vliegveld in West- Duitsland, dat diende als basis voor een Belgisch squadron, werd door de „vijand" met atoomwapens aangevallen, terwijl het squadron met een aanvalsopdracht in dc lucht was. Hoewel dit vliegveld buiten ge vecht was gesteld, was dit geenszins het geval met de Belgische vliegtuigen. Deze werden per radio naar een ander vliegveld gedirigeerd. De commandant van de geallieerde lucht strijdkrachten in centraal-Europa, Sir Ba sil Embry, hield ter inleiding van deze oefening op zijn hoofdkwartier in Fontaine- bleau een rede. die in rond Hollands hierop neerkwam: de eerste klap is méér dan een daalder waard: die eerste klap kan de on dergang betekenen voor wie haar ontvangt. De oefening Carte blanche" gaal nu na hoe hard die eerste klap kan aankomen en hoe effectief de afweermiddelen moeten zijn. De eerste klap is Donderdag hard aange komen, maar de afweermiddelen zijn effec tief gebleken. Hoe effectief zullen de ko mende dagen van „Carte blanche" moeten uitmaken. ADVERTENTIE E LSSTfi TR '4 HAARIÉM ItL-13439 'i 8 A'DAH T£L. 7171624L HEINZELMANN BADKLEDING j NICOSIA (Reuter). Uit de hoofdstad van Cyprus wordt gemeld, dat de militaire autoriteiten van het eiland, nu verzets strijders drie nachten achter elkander bomaanslagen hebben gepleegd, voorne mens zijn de avondklok af te kondigen. Ook zou het voornemen bestaan bewaakte prik keldraadversperringen rondom Britse ka zernes te leggen. Er zijn reeds verdedi gingsmaatregelen genomen rondom de kazernes van Wolseley, waarin het Britse militaire hoofdkwartier voor het Midden- Oosten is ondergebracht. In verscheidnee stedenop Cyprus wordt door militairen ge patrouilleerd. In Lacarna werd een me nigte met traangasbommen uiteen gedre ven. c/yyx-c<*v>-'0.-/*>T<xvv-ror«v,oor>-»-<vyvvy-x*>o-<y>rcco<vviocooor'-' U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no 27310" ten name van Haarlems Dagblad U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50. post- abonnés f 7. U kunt hel ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de. maand Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobelalingeu (het allergemakkelijkste) zijn for mulieren op aanvraag gaarne ter beschikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de giro-rekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATE >5CX»DC>COCOOC033COOa»'>OOCOOCOa>CCC«X>X020aXÖCl< txxxxxx> Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift getitled: ..Proconvertine; een klinisch en biochemisch onderzoek" de heer C. A. M. Haanen, geboren te Amsterdam en op proefschrift getiteld: „Zwangerschap en suikerziekte" de heer I. S. Sindram, geboren te Amsterdam. Candidaatsexamen politieke en sociale wetenschappen (sectie B) mej. L. van Wolferen, Den Haag en de heer W. de la Court. Amsterdam. Nijmegen. Doctoraal examen rechten: A. N. Kersten, Arnhem, Jhr. C. C. C. M. van Nispen tot Sevenaer. Vorden en J. J. M. van Benthem, Den Bosch. Leiden. Gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld „Thermodynamics of irreversible processes in rotating systems" de heer G. J. Hooyman. geboren te Arnhem en thans wonende te Utrecht. Rotterdam. Economische Hoogesehool. Candidaatsexamen ir de economische weten schappen: A. D. .1. van Leeuw, Delft en N. Zegelaar. Sliedrechl. Baccalaureaatsexamen: mej. E F. Meyer, Rotterdam en de heren P Flierenca. Rotterdam. H. Keijman. Den Haag, F,. D. W. Stapel, Schiedam, R. E. Hanrath. Voorburg, J. E. Wildt Meijboom, Amsterdam. Groningen. Candidaatsexamen genees kunde (2 Bi: mej. A. A. van der Veen Aduard: E. J. L. Dundas, Noorwegen en G. A. Mook, Assen. Arksexamen le gedeelte: J. •J. Huberts. Appelscha; J. W. Oosterhoff, Slie drecht. Bevorderd tot arts: mej. K. J. Rut gers. Vlaardingen: J. Dijkstra, Leeuwarden: H. J. Maes, Tuddern (L.) en H. H. Weller, Zwolle. Rotterdam. Voor het eindexamen Dal- croze-rhythmiek zijn aan het Toonkunst conservatorium geslaagd de dames Martine s' Jacob, Rotterdam: Anna Sophia van San- dick. Amsterdam en Louise Johanna van Wijk. Wageningen. 's Gravenhage. Notarieel examen (le ge deelte): N. J. van Duin te Akersloot. Haarlem. Mendel-college (RK HBS). Voor het eindexamen van de A-afdeling slaagden de volgende candidaten: TI. C. A. Bekker te Haarlem. J. L. van den Berg te Haarlem. S. J. C. van Eijndhoven te Haarlem. E. J. Gecr- lings te Haarlem. E. P. M. Geldermans te Beverwijk. B. J. M. Grijmans te Haarlem, A. J. Haverman te Haarlem. C. J. M. Hogervorst te Haarlem. C. J. J. Nooy te Krommenie, J. J. M Peperkamp te Haarlem. J. G. M. Post- ma te Haarlem. J. T. Simtenie te Velsen. J. A. Spronk te Haarlem. J. C. Tollenaar te Haarlem. T. J. van Turnhout te Haarlem en W. F. M. Wassenberg te Haarlem. Eén candidaat werd afgewezen. 's Gravenhage. Notarisexamen: P. Batubara te Amsterdam (2e gedeelte). H. Schoenma ker te Amsterdam (2e gedeelte). Groningen. Op een proefschrift getiteld „Over het microphonisch cochlea- en crista- effect bij de duif" is aan de rijksuniversiteit te Groningen gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer Dirk Reinder Ubbens. geboren te Sneek. Utrecht. Op het proefschrift „Het natuur recht volgens de wijsbegeerte der wetsidee" is aan de rijksuniversiteit te Utrecht gepro moveerd tot doctor in de rechtsgeleerdheid de heer O. J. L. Albers (OESA) uit De venter. Wageningen. Tr. J. F. G. M. Wintermans. geboren te Eindhoven, is bevorderd tot doctor in de landbouwkunde na verdediging van proefschrift met stellingen getiteld: „Polyphosphate formation in chlorella in relation to photsynthesis". Leiden. Dctoraal examen Nederlands recht: T. J. Jansen. Schoonhoven te Oegstgeest, J L. Gelein Vitringa te Velp (Gld.). en L. F. D. ter Kuile te Hengelo. Candidaatsexamen A wis- en natuurkunde: H. ter Ilarmsel te Oegstgeest en J. A. Grubben te Leiden. Doc toraal examen biologie: T. W. Reijenga te Leiden Doctoraal examen chemie: H. P. Beets te Leiden. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Be vorderd tot doctor in de wis- en natuurkun de op proefschrift getiteld „Geologie de la region au Nord du Golfe de Porto (Corse de heer J W. A. Bodenhausen. geboren te Batavia. Bevorderd met lof tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift geti teld: „The infra red absorption spectrum of compressed Co2 and Co2-containing gas mixtures, induced and simultaneous tran sitions" de heer J. Fahrenfort. geboren te Amsterdam. Bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde op proefschrift getiteld: „Physisch - chemisch onderzoek van het ooglens-eiwit A-Crystalline" de heer W. F. Bon, geboren te Amsterdam. Candidaatsexamen rechten: mej. Ch. E. Lang en de heren Th. Seylhouwer. Amster dam. J. S M. Dijt, Haarlem en J. P. Bommel, Diemen. Candidaatsexamen Frans: J. A. Schenkeveld, Amsterdam. Doctoraal examen scheikunde: mevr. L. Loopstra- -Hufferman, mevr. Ch. de Jong—Vies en de heer J. H. Caro. Amsterdam. Doctoraal examen natuur kunde: C. Dullemond. Noord scharwoude. Candidaatsexamen wis- en natuurkunde: L. P. Dirkx, M. Th. van Ees en W. G. F. Schroe vers. Amsterdam. Bevorderd tot arts: mevr. P. L. KamermansAbraham's, mei. A. G. van Doorne, mej A. Boerrigter en de heren C. B. Gcyarts, C. Comelisse. D. J. Schouten, J. C-. Schwa.ntje. A. C. Helt, G. F. J. Res. M. J. Kamermans. Amsterdam. H. Bijkerk, Haar lem en L. C. Kliin, Raamsdonk. Artsexamen le eed.: mei. E. E. J. Marler en de heren G. ■T. Buers. H. S. Menco. N. F. Bosma, H. G. Post, P. van Laarhoven, J. N. Landsman, C. J Glas. Oev Eng Jauw en mej. C. Coster, Amsterdam en J. Burghout. Haarlem. Doc toraal examen geneeskunde: mej. S. Kra- marskv, Amsterdam. In de maanden Februari en Maart 1955 werd de eerste landelijke verkeersactie ge houden. Gedurende 4 avonden werd in elke gemeente door alle beschikbare politie ambtenaren in bet bijzonder controle uit geoefend op de naleving van de verlich tingsvoorschriften voor bet rijdend verkeer, zowel het snelverkeer als de bromfietsen, fietsen en bespannen en onbespannen wagens. Het aantal in die tijd opgemaakte processen-verbaal is ontstellend groot ge weest: Ressort Amsterdam (provincies Noord holland en Utrecht) 13.611: Ressort Den Haag (provincies Zuidholland en Zeeland) 13.091: Ressort Den Bosch (provincies Noovdbrabant en Limburg) 1-1.071Ressort Arnhem (provincies Gelderland en Over- ijsel) 12.389; Ressort Leeuwarden (provin cies Friesland, Groningen en Drenthe) 5.333. Dit betekent een totaal van 63.495. Het leeuwenaandeel der verkeerszon- daars werd gevormd dooi' de fietsers. In het algemeen kan wel gezegd worden, dat 75 der procéssen-verbaal tegen de wiel rijders werd opgemaakt. Op grond van de ervaringen bij deze con trole opgedaan heeft de minister van Jus titie thans plannen voor een tweede lande lijke verkeersactie uitgevaardigd. Ditmaal zullen de controles door Rijks- en ge meentepolitie betrekking hebben op andere bepalingen van de Wegen verkeerswet- geving. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan de toestand waarin de motor rijtuigen verkeren, terwijl voorts scherp zal worden toegezien op de naleving van een aantal gedragsregels door de verkeers deelnemers (onder andere rachtshourien, tijdig aangeven vin richtingverandering, wijze van rijden van gemotoriseerd ver keer). Iluizenruilen is een even bemoedigende bezigheid als trachten een gulden in le wisselen tegen een rijksdaalder. De man met de rijksdaalder trapt er zelden in. De man met de gulden kan zijn bezit zelfs met de grootste fantasie in aanprijzings techniek niet groter maken dan honderd centen. Van huizenruilen wil men beter worden dat is de moeilijkheid. Allebei beter. En dat gaat moeilijk. Soms lukt het bijma. Hel echtpaar dat tegen de avondsche mering op mijn -toep postvatte en speu rend langs de gevel keek, kwam kennelijk op de advertentie. Het kwam met ruil- voornemens. Het belde en zei eenstemmig: „Wij kwamen naar aanleiding." „Juist," zei ik hoopvol. „U ziet hel." „We zien het. Het valt een beetje tegen." Daar had je het weer. Ze herkenden de gulden. „Ons huis, ziet u, is groter." zei de man. „Het heeft een grote voortuin," zei de vrouw. „En een balcon op de zon," vervolgde hij. „En een zolder van heb ik jou daar," aldus de vrouw. „Vlak bij een bushalte." De man. „Pas geverfd." De vrouw. „Nette buurt." „Lage huur." „Belachelijk laag." „Een achteruitgang." „Een garage." „Een schuur." „Ruime schuur." „Vlakbij bos." „Vrij uitzicht." Zo ging het even door. In de deuropening luisterde ik ademloos naar dit unieke v/oonvërschij n,-el. „Tien minuten van zee." „Vijf minuten van het station." „Een huis uit duizenden." „Een prachthuis." Toen viel er een verschrikte stilte. Het echtpaar keek elkander vorsend aan. „Wat zeg je?" vroeg de vrouw dreigend. „Een prachthuis, zeg ik" herhaalde de man. „Asjemenou. „Wat dan?" „Een prachthuis, zeg je.... En eerst schold je er iedere dag on." „Wie?" „Jij." „Ik?" „Ja." „Tja. „En nou is het ine non een prachthuis. Asjemenou." „Het is ook een prachthuis." „Waarom wil je cian ruilen?" „Wie?" „Jij." „Ik?" „Ja." „Ik wil niet ruilen." „Asjemenou.... Wat doen we dan hier op de stoep?" „Niks. We gaan weg." En ze gingen weg. De rijksdaalder gaat altijd weg. De gul den blijft altijd honderd cent. L. Het Hongaars Strijkkwartet (Zoltan Sze- kely, Alexander Moskowsky, Denes Ko- romzay en Vilmos Palotai) is voor drie programma's bij het Holland-Festival in geschakeld. Op elk dezer avonden brengt het beroemde viertal een werk van Ilaydn, één van Beethoven en één van Bartök ten gehore. Van deze laatste, die men kenne lijk in het middelpunt der belangstelling wil zetten, zijn dit: het vierde, het vijfde en het zesde kwartet. Geflankeerd door een viriel Haydn- kwartel (in d kleine terts, opus 76 no 2) en Beethoven's opus 132 (a klein) kwam op deze eerste avond in de kleine zaal van het Amsterdamse Concertgebouw het Vier de van Bartök uit' 1928 aan de beurt. De componist schreef het voor het Pro Arte Kwartet uit Brussel, waarmee hij harte lijke relaties onderhield. Voor de kennis van Bartök's kunst is dit opus van het grootste belang. Het staat trouwens vast, dat men de ontwikkeling van deze com ponist het best afgetekend vind in de reeks van zijn zes kwar- "v tetten. Het Vierde HOI I ANH typeert hem als de nULLrtlMJ overmoedige fan- J klassieke middelen van contrapunt en vorm niet versmaadde om zijn onrustig temperament in zeer subjectieve klank poëzie te ontladen. Harmonisch durfde hij radicaal hard te zijn, althans volgens ge ijkte begrippen, want bij een volmaakt verantwoorde uitvoering, zoals wij die nu hoorden van Szekely en de zijnen, valt het nog al mee. Dit moet te danken zijn aan de geraffineerde wijze waarop Bartók de kunst der instrumentatie beheerste en deze met verrassende vondsten uitbreidde. Trouwens, het zoeken naar nieuwe klank effecten gold bij Bartök niet als een bij komstige aangelegenheid. maar vormde een onderdeel dat onverbrekelijk met de constructie verbonden was en zelfs in me nig geval een hoofdbestanddeel van de compositie werd. Wat Bartök later aan geheimzinnig geruis zou bereiken in zijn Muziek voor strijkers, celesta en slagwerk, is ook reeds in het Vierde Kwartet te be luisteren, namelijk in het merkwaardige langzame middendeel, waar de poëzie van de klank in de plaats treedt van de melo die. Wie weet of dat niet de muziek der toekomst word-l? De tijd ligt nog niet zover achter ons, dat het voor de hand lag tussen Haydn (of Mozart) en Beethoven (wier oeuvre voor strijkkwartet toch de kern van het genre blijft uitmaken) Debussy of Ravel te plaatsen als moderne vertegen woordigers van de kwartctkunsl. Het wordt duidelijk dat Bartök nu favoriet is, waar schijnlijk om de zuivere perspectieven van zijn werk. In gezelschap van Haydn en Beethoven ligt de weg voor hun open. En wat voor de toehoorder bij Bartök voorlopig duister blijft, zal dan zijn compensatie vinden in de vertrouwde kunst van de klassieke meesters. Ten slotte stuwt de ene generatie dc andere voort. Het Hongaars Strijkkwar tet speelde bewonderenswaardig. Men kon zich afvragen of de uiterste mogelijkheden hier niet bereikt waren. JOS. DE KLERK. WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse minister van Defensie. Wilson, heeft medegedeeld, dat zijn plaatsvervanger An derson binnen enkele maanden wil aftre den. Er werd geen reden orwefeven voor Andersons ontSlagaafevra^0 minister van het Leger, Stevens, is V, jnsdag af getreden.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7