Andrews Luchtmanoeuvre „Carte Blanche" Beter Hl Panda en de Meester-Klokkenmaker Wereldnieuws Kankerbestrijding doet beroep op Nederlandse kunstbezitters Chefarine „4" doet wonderen! In September veiling ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds Oud-bankbediende tot li jaar veroordeeld Schaf weeldetarief op koelkasten af Nieuwe Amerikaanse luchtfototechniek De radio geeft Donderdag Vonnis van drie jaar wegens oplichting Boete van f 500.- voor Amsterdamse paragnost f 1 Kilometers Djakartase pers neemt boycot hoog op ^ock ió het zo J WOENSDAG 2 9 JUNI 1955 2 Maag en ingewanden zijn dikwijls eigenwijs Amsterdamse bank voor halve ton benadeeld Kamercommissie vraagt: Franse boerderijen en kas telen te koop aangeboden Kon. Ned. Mij. tot Bevorde ring der Geneeskunst aan vaardt verhoging loongrens Examens Gunstige vooruitzichten voor crediteuren van Tieleman en Dros Indonesia Raya komt op voor waarnemend stafchef Lubis Gerrit Snider na 50 jaar terug in Monnikendam Sedert 1953 is in ons land gaande de actie Veiling Kunstwerken ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding. Het doel van deze actie, van welker comité van aanbeveling prins Bernhard erevoorzitter is, is een groot aan tal kunstwerken door schenkingen uit de Nederlandse bevolking bijeen te krijgen en vervolgens deze verzameling in Septem ber op een veiling in Amsterdam te gelde te maken ten bate van het fonds. De daadwerkelijke inzameling van kunstwerken en kunstvoorwerpen door het comité van actie, bestaande uit C. J. Ba ron Schimmelpenninek van der Oye, voor zitter, professor mr. H. de la Fontaine Ver- wey, de heer J. J. W. Noordervliet, lid van het hoofdbestuur van het Koningin Wil helmina Fonds en de heer P. H. Siepman van den Berg, secretaris, is ongeveer an derhalf jaar geleden begonnen. Tot nu toe werden zeshonderd bijdragen geleverd, de waarde der ingebrachte goederen bedraagt, summier getaxeerd, 65 duizend gulden. Het Koningin Wilhelmina Fonds rekent er evenwel op, een kwart millioen te ver garen. Soms heeft bet er veel van weg, dat dit bedrag spoedig bereikt kan worden, wan neer men bijvoorbeeld bedenkt, dat het comité op zekere dag verblijd werd met een schenking van een kunstwerk ter waarde van twintigduizend gulden en dat anonieme kunsthandelaren drie fraaie doe ken ter beschikking stelden met een ge zamenlijke waarde van vijftienduizend gulden. Men dient hieruit evenwel niet af te leiden, dat het slechts gaat om groot- kunstbezit. De organisatoren van de actie Veiling Kunstwerken accepteren ook gaar ne kleine giften. Zo hebben zij reeds ont vangen tekeningen en aquarellen van veertig gulden, een tinnen koffiekan van twintig gulden (maar ook een porceleinen van 350 gulden), een theeservies van 25 gulden, om slechts enkele voorbeelden te noemen. Ook waaiers, Chinese en Japanse kimono's zullen ter veiling worden ge bracht. Deze veiling zal waarschijnlijk wor den ingeleid door de bekende kleinkunste naar Cruys Voorbergh; het comité heeft zich bovendien reeds verzekerd van de medewerking van radio, film en televisie. Zo zullen bijvoorbeeld enige vooraanstaan de Nederlanders tijdens een televisie-uit zending enige kunstwerken overhandigen aan het comité van actie. Inzendingen worden met dankbaarheid tegemoet gezien bij het Koningin Wilhel mina Fonds, Koninginneweg 28 in Amster dam. Ook kan men aan dit adres berichten, dat een schenking gereed staat om door het Fonds na voorafgaand advies te worden afgehaald. In deze actie wordt dus een beroep ge daan op allen, een of meer (kleinere of grotere) kunstvoorwerpen af te staan, op dat men de opbrengst daarvan zal kunnen gebruiken voor de bestrijding van deze zo gevreesde ziekte. Wanneer men evenwel tot de slotsom komt, dat men dit goede doel met geen enkel kunstvoorwerp kan steunen, dan is er nog de mogelijkheid van een geldelijke bijdrage. Dergelijke bijdra gen zijn bestemd voor het Fonds tot aan- ADVERTENTIE koop van Kunstwerken, dat reeds tweedui zend gulden telt. Storting kan geschieden op gironummer 26000 van het Koningin Wilhelmina Fonds, Amsterdam, onder ver melding „Voor Veiling Kunstwerken". ADVERTENTIE Uw maag is maar erg klein, in ledige toe stand niet langer dan uw hand en niet breder dan twee vingers. Dag in dag uit wordt daar 3 kilo vocht en voedsel verwerkt. Als u dit gevoelige orgaan overbelast of als het in de knel zit, bij zittend werk ol door nauwe kleding, kan het zijn taak niet meer behoor lijk vervullen. Onverteerde voedselresten hopen zich op in maag en ingewanden. Een nare smaak en beslagen tong, hoofdpijn, een loom en landerig gevoel - het zijn in 9 van de 10 gevallen noodsignalen van uw spijsver tering. Neem direct Andrews bruisend Ge- zondheidszout, twee lepeltjes op een glas water, om maag en ingewanden een handje te helpen. Want Andrews bevat - in smake lijke en prettige vorm - de geneeskrachtige stof fen die u nodig hebt om storingen in de spijs vertering op te heffen. Gun u geregeld 's morgens vroeg even tijd voor een heerlijk bruisend glas Andrews. Dan functionneert van binnen alles weer vlot en gaat u met méér plezier aan het werk. f. 1.65 per bus. De 54-jarige oud-effectenbediende M. B. uit Amsterdam, die thans schildersknecht is, is conform de eis wegens frauduleuze handelingen ten nadele van de Neder landse Middenstandsbank, waarbij hij des tijds werkzaam was, door de Amsterdamse rechtbank tot 1 jaar veroordeeld. In vier jaar tijds verkocht hij voor een opbrengst van ruim f 9000.effecten van rekeninghouders, die deze effecten bij de bank gedeponeerd hadden. Hij zorgde er voor, dat deze cliënten normaal hun rente uitgekeerd kregen. Aangezien deze knoeierijen eerst na jaren aan het licht kwamen, heeft de bank een veel grotere schade geleden, om dat vele der effecten intussen aanzienlijk in waarde waren gestegen. In totaal zou de bank voor circa f 45.000 zijn benadeeld. De commssie voor Financiën uit de Twee de Kamer heeft verslag uitgebracht over de voorgestelde wijziging der Omzetbelas ting-tabellen. Het merendeel van de leden der commissie staat op het standpunt, dat het gehele weeldetarief behoort te verdwij nen. Gezien de beperkte strekking van het wetsontwerp wilden zij daarop thans niet aandringen. Enige leden vroegen een uitzondering te maken voor eenvoudige fotografietoestel- len, die toch bezwaarlijk als een vorm van luxe of weelde kunnen worden beschouwd, doch niettemin met 15 pet belast zijn, en voor kleinere koelkasten. Betoogd werd, dat tegenwoordig slechts weinig huisvrouwen over een kelder kunnen beschikken. Het is dus een belang voor de volksgezondheid, de aanschaffing van koelkasten te bevor deren. Gevraagd werd, of de regering bereid is automobielen, die speciaal voor invaliden geschikt gemaakt zijn, van de 15 pet.-hef fing vrij te stellen. Deze kolossale machine, de „Wonsover" kan volgens de uitvinder, Herman Cohen uit Kennebunk, in de Amerikaanse staat Maine, in één handeling: ploegen, eggen, gelijkmaken, bemesten, voren trekken, zaaien, onkruid uittrekken en onkruid- clodende chemicaliën aanbrengen. Hij beweert, dat een man, die deze machine van 20.000 dollar bedient, in één dag presteert, xvaar men anders negen dagen voor op het land in de weer had moeten zijn. BARTELJ0RISSTR. HAARLEM-TEL. 13439 FERD B0LSTR 48 ADAM TEL 717162 MOTOROVERALLS 48.75 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws, weer bericht en katholiek nieuws. 8.15 Dat heb ik nooit geweten. 8.18 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Platen. 19.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Piano. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchcon cert. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.3312.40 Voor de boeren). 12.52 Dat heb ik nooit geweten. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Sopraan en piano. 14.00 Reportage. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Kamermuziek. 15.45 Platen. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Beursberichten. 17.45 Platen. 17.55 Viool en piano. 18.30 Friese uitzending. 18.45 Leger des Heilsmuziek. 19.00 Nieuws en weerbe richten. 19.10 Platen. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Platen. 19.55 Doe mee aan de A.C.S.I.S., causerie. 20.00 Radiokrant. 20.20 Robert en Bertram, wedstrijd. 21.30 Platen. 21.40 Re portage. 21.50 Platen. 22.00 Periodieken parade. 22.10 Orgelconcert. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en S.O.S.- berichten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerorkest. 11.45 Van het Haarlemmermeer tot De Haar lemmermeer, causerie. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmede- delingen. 12.35 Platen. 12.50 Uit het Bedrijfs leven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 13.55 Koersen. 14.00 Cabaret. 14.45 Sopraan, alt en piano. 15.15 Voor de zieken. 6.00 Ge varieerd programma. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Rijksdelen over zee: Kroniek van overzee. 18.00 Nieuws. 18.15 Dansmuziek. 18.40 The Henley Regatta, reportage. 18.50 Internationale Tenniskam pioenschappen Wimbledon. 18.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Surinaamse volksmu ziek. 19.20 Journaal. 19.30 Amusementsmu ziek. 19.55 Fototips. 20.00 Nieuws. 20.05 Hu manistisch praatje. 20.15 Holland Festival 1955: Residentie-orkest en solist. (In de pau ze: Discussie). 22.30 Platen. 22.40 Sportpro- blemen. 22.50 Sportactualiteiten. 23.00 Nieuws 23.15 Platen. 23.25—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.00 Platen. 20.15 Televizier. 20.30—21.45 Eén Poulet Madras, documentaire. BRUSSEL, ,324 M. 11.45 Kozakkenkoren. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht 12.34 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en sopraan. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Pla ten. 15.00 Pianorecital. 16.00 Platen. 16.40 Kin derlied. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Viool en piano. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20.10 Klankbeeld 20.40 Verzoekprogramma. 21.20 Causerie. 21.30 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Vioolrecital. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws, feiten van de dag. en Engelse literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 76 m.). (U.P.) De grote luchtmanoeuvre van de Nato „Carte Blanche" is beëindigd. Sir Basil Embry, de Britse commandant van de geallieerde luchtstrijdkrachten in ?»Iidden-Europa, verklaarde dat het moei lijk is deze achtdaagse manoeuvre, waar aan ruim 3000 geallieerde vliegtuigen deel namen, naar waarde te schatten. Ilij zei dat hij over het geheel genomen met deze oefening „zeer ingenomen" is, maar liet hierop volgen: „Het enige waarover ik niet geheel tevreden ben is de verdediging. Wij moeten een Verenigde Europese Defensie hebben". Embry ontving een groep journalisten in het hoofdkwartier van de vierde geallieer de tactische luchtmacht, dat Amerikaanse, Franse en Canadese bommenwerpers en straaljagers uitzond tegen een „aggressor"- macht, samengesteld uit Britse, Nederland se en Belgische vliegtuigen. De oefening is georganiseerd om na te gaan hoe het Wes ten zich zou kunnen verdedigen in de eer ste dagen van een volslagen „atoom oorlog". De opmerkingen van sir Basil over de noodzaak van een „Verenigde Europese Defensie" hebben betrekking op de mede deling in het officiële communiqué dat de aggressieve en de verdedigingstrijdkrach ten 335 „aanvallen met atoom-wapens" hebben geregistreerd. Volgens hetzelfde communiqué waren meer dan de helft van de 3000 vliegtuigen, die aan de oefening deelnamen, in de schijn-oorlog „vernie tigd". De realistische kant van de oefening was de omstandigheid dat zeven vliegtuigen door ongelukken verloren gingen. Daaron der bevond zich een viermotorige Britse bommenwerper, die met zes man aan boord neerstortte na door een Amerikaanse straaljager te zijn geramd. Vijf andere straaljagers stortten neer. waarbij twee pi loten om het leven kwamen. Sir Basil verklaarde dat de manoeuvre duidelijk had aangetoond, dat één atoombommen vervoerend vliegtuig meer vernietiging kon aanrichten dan de raids van duizend bom menwerpers met „conventionele" bommen uit de tweede wereldoorlog. (ANP) Op het hoofdkwartier van de vierde geallieerde tactische luchtmacht is een Amerikaanse vinding op fotoverken- ningsgebied getoond, die een grondige ver andering in de huidige camouflagetechniek noodzakelijk maakt, wil men de meest vitale punten, zoals commandoposten, hoofdkwartieren, enz., van de lucht uit volkomen onzichtbaar maken. Tot dusver- ve doet men dit door tenten en wagens onder en tussen de bomen te zetten en de open plekken, die er nog zijn, af te schut ten met eamouflagenetten en takken. Op luchtkleurenfoto's, die de Amerikanen thans kunnen maken en die ze via een projector op het doek werpen, vindt men alles wat organisch is in een rode kleur. Anorganische en dode voorwerpen ziet men op deze projectie in een duidelijk groene kleur. Dit houdt dus bijvoorbeeld in dat dode takken niet meer als camou flagemateriaal dienst kunnen doen en dat in camouflagekleuren geschilderde voor werpen, ook al zijn ze bedekt met camou flagenetten. op deze kleurenfoto's onmid dellijk zichtbaar zijn. De taxateur en zich makelaar noemen de Dirk D. uit Staphorst is door de recht bank te Zwolle veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie jaar met aftrek. De eis was twee jaar met aftrek. D. heeft gedurende geruime tijd grote bedragen in handen gekregen van boeren, die wilden emigreren. Hij bood boerderijen in Frankrijk te koop of te huur aan zon der daartoe het recht te bezitten. Over deze boerderijen bezat hij niet de minste zeggenschap. De transacties gingen meestal niet door. D. had te voren echter vaak zeer grote bedragen van zijn slachtoffers in handen gekregen. Hij handelde uit naam van de „Stichting Landerijen". Hij heeft ook gronden en nog te bouwen boerderijen te koop aangeboden op de Veluwe zonder dat deze in zijn bezit waren. D. heeft tegen het vonnis hoger beroep aangetekend. Tijdens de in Utrecht gehouden alge mene vergadering van de Kon. Ned. Mij. tot Bevordering der Geneeskunst heeft met grote meerderheid het voorstel van het hoofdbestuur aanvaard om uit te spreken: le. dat in grote lijnen aan de in de al gemene vergadering van 27 November 1954 aangenomen motie is voldaan, waar mede dus nu volgens deze motie de ver hoging van de loongrens tot zesduizend gulden blijvend wordt aanvaard. 2e. dat de onderhandelingen en bespre kingen met kracht dienen te worden voort gezet ter bereiking van verdere resultaten. 3e. dat de algemene vergadering de voorlopige beslissing van het hoofdbestuur aanvaard en verlengt, waarbij toegezegd werd, dat na het ontstaan van een con flict altijd nog drie maanden respijt zal worden gegeven voordat de medewerking aan de ziekenfondsen zal worden be ëindigd. De Amsterdamse rechtbank heeft de 45- jarige hoofdstedelijke paragnost A. A. H., die al diverse malen wegens het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde is ver oordeeld, opnieuw f 500.boete opge legd, waarmede zij het vonnis van de kan tonrechter bevestigde. De rechtbank volg de echter niet de eis van de officier van Justitie, die veertien dagen geleden boven dien 14 dagen voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar tegen deze paragnost requireerde. Voor de paragnost legden behalve prof. W. H. C. Ten Haeff, bijzonder hoogleraar in de parapsychologie aan de rijksuni versiteit te Utrecht, nog diverse patiënten zeer gunstige verklaringen af. Zij hadden zich allen door de verdachte laten be handelen, nadat medici vruchteloos gepro beerd hadden hen van hun kwalen te ge nezen. Dat was de paragnost echter in opvallend korte tijd wel gelukt. Amsterdam. Gemeente Universiteit. Can- didaatsexamen geneeskunde (2e gedeelte): E. I. Bakker, Hogeveen; P. Borst, Amster dam; J. Boomgaard, Amsterdam; mej. H. Broers, Amsterdam; R. W. M. Croughs, Djokja; M. W. R. den Dooren de Jong— Hupkes, Dieren; mej. M. P. J. Hagenaars, Amsterdam; E. J. Jonkman, Amsterdam: R. van der Veen, Zwolle; mej. G. J. Wassink; Amsterdam; mej. A .A. E. Zimmerman (cum laude), Djakarta; M. C. van Joost, Bui tenzorg. ADVERTENTIE N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) Tijdens de verificatievergadering der crediteuren in het faillissement van de commanditaire vennootschap Tieleman en Dros te Leiden is bekend geworden, dat de verwachting gerechtvaardigd is, dat de crediteuren vrijwel volledig betaald kun nen worden, terwijl een geringe mogelijk heid bestaat, dat deze betaling tot de vol le honderd percent zal kunnen geschieden. Drie omstandigheden hebben daartoe meegewerkt: de ontwikkelingsgang tijdens de periode van surséance van betaling, de grote medewerking van de banken, die een overheersende positie innamen door hypo thecaire vorderingen, op grond van cre- dieten vóór het intreden van de surséance, en de algemene conjunctuur, die thans gunstig is voor de resultaten van de op handen zijnde liquidatie. Het bedrijf kreeg op 11 November vorig jaar definitief surséance van betaling, nadat deze op 16 Juli 1954 voorlopig was verleend. Op dat moment waren in feite de Incassobank en de Herstelbank eige naressen van het bedrijf, op grond van haar hypothecaire vorderingen als dekking voor bankcredieten tot een bedrag van twee en een half millioen gulden. De sur séance werd aangevraagd en verleend toen de banken niet bereid bleken verdere credieten te verstrekken. DJAKARTA (PIA) De boycot van de beëdigingsplechtigheid van de nieuwe staf chef van de Indonesische landstrijdkrach ten, generaal-majoor Bambang Utoyo, houdt vrijwel alle Djakartase bladen bezig. „Indonesia Raya" (oppositie) wijt het conflict aan politici, die het leger tot hun werktuig wilden maken. Het blad respec teert de houding van de waarnemend staf chef, kolonel Lubis, die de verantwoorde lijkheid voor een insubordinatie durft te dragen, omdat hij overtuigd is, dat de een heid van het leger landsbelang is. (UP) De vastberaden houding van het leger heeft een kritieke situatie doen ontstaan. Het leger heeft nu twee com mandanten, een, die de regering heeft be noemd, maar die door het leger verwor pen wordt, en een, die kennelijk de steun van alle opper-officieren heeft. Utoyo heeft nog steeds zijn intrek niet in het hoofdkwartier van het leger kunnen nemen. Intussen heeft een parlementslid aangekondigd, dat hij een motie van wan trouwen tegen de regering zal indienen voor haar beleid in deze kwestie. De actie van het leger heeft grote beroering in In- donsië verwekt. Kivajongen zoen, senator terug De in Nederland vertoevende senator uit Alaska, de 69-jarige Gerrit Snider, is met zijn echtgenote, na een afwezigheid van 50 jaar, in zijn geboorteplaats Monniken dam, waar hij op ongeveer 11-jarige leef tijd wegliep en „de wereld introk", terug gekeerd. Aan de grens van de gemeente wachtte burgemeester W. N. Kelder om de gast welkom te heten, doch de heer Snider voorkwam hem door in duidelijk Neder lands te zeggen: „Üit was vroeger ook de plaats, waar men mij altijd opwachtte, als ik kattekwaad had uitgehaald". Een jeugd vriendin, de 77-jarige mevrouw W. C. Koerse, gaf de heer Snider een hartelijke welkomstkus. Na de welkomstwoorden van de burge meester stapte het gezelschap in een met twee witte paarden bespannen open lan dauer. en met het muziekcorps ..Olympia" voorop, begon een ware triomftocht door Monnikendam. De Monnikendammers zwaaiden en juichten hun oud-stadgenoot toe. De muziek klonk luid door de anders zo stille straten, overal waren vlaggen uit gestoken en geen raam of deur bleef on bezet. Velen liepen naar het rijtuig om in het voorbijgaan een handdruk te wisselen met Snider die hen zeide: „Ik kom je nog wel opzoeken". Bij zijn ouderlijke woning, Zuideinde 12, bood de 4-jarige Hansje Vos, wiens ouders thans in het huis wonen, bloemen aan. Een 81-jarige man vroeg: „Gerrit ken je me nog? Ik ben Verbeek". Het bleek dat de heer Snider na zijn lange afwezigheid veel stadgenoten herkende. Na de tocht door de straten, waarbij drie zusters van Gerrit Snider uit Zaandam, Rotterdam en Frankrijk, aanwezig waren, volgde een ontvangst op het raadhuis, waar een aantal stadgenoten hun gast verwel komden. Hier ontving de senator uit Alaska een Edammer kaasje, benevens een kistje sigaren. De heer Snider, die zelf niet rookt bood de aanwezigen sigaren aan, doch de burgemeester bedankte onder hilariteit van de omstanders, aangezien hij ook niet rookt. De Koningin heeft benoemd tot eredame in de Huisorde van Oranje mejuffrouw J C. M. M. Geld ens, particulier secretaresse van Prinses Wilhelmina. 56. „Ah, dat is precies wat ik zoek", mom pelde Grump, zich over een zwaar giet ijzeren onderdeel van de klok buigend, „hiermee wordt de snelheid van de klok geregeld. Als ik die regelaar lossla, zul je eens wat zien". Hij greep een hamer en begon daarmee op de pen te beuken, waar mee de regelaar op de as was gemonteerd. „Hela", riep Panda, die dit alles op enige afstand met stijgend wantrouwen aanzag, „je mag de klok niet stuk maken! Dat is dat is straf baar!" „Ik maak niets stuk", antwoordde Grump met een vals lachje. „Ik breng de klok alleen maar op gang. Let maar eens op!" Bij deze laatste woor den sloeg hij de pin met een fikse slag los en..meteen klonk er een luid gegons en gezoem. Alle raderen van de klok begonnen als wild rond te snorren. Boven het lawaai uit klonk het hoongelach van Grump. Ha ha!", lachte de slechtaard. „Op deze manier schiet de tijd tenminste een beetje op, hè?! Blindganger. In de woning van de Ameri kaanse vice-consul Howard Hill te La Marsa, een voorstad van Tunis, is een krachtige niet-ontpiofte bom gevonden. De lont had wel gebrand, maar was uit gegaan. De vice-consul bevindt zich op het ogenblik niet in Tunesië. Atoombomvrij. Het Zwitserse leger bouwt atoombomvrije brandstofreservoirs, re- paratiewerkplaatsen voor vliegtuigen en munitiedepots, die op geheime plaatsen in de rotsen van de Alpen zijn uitge houwen. Dit is officieel te Bern mee gedeeld. Kijkje. De metropoliet van de Roemeense orthodoxe kerk heeft geestelijken uit Westerse landen uitgenodigd voor een bezoek aan Roemenië om zelf uit te komen maken of de kerk daar onder communistische overheersing staat. Gezond. De secretaris-generaal van de voormalige Wafd-partij in Egypte Foead Serag El-Din, die in januari 1953 door het revolutionnaire tribunaal tot vijftien jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, heeft om gezondheidsredenen toestem ming gekregen, zich bij zijn gezin in Aiexandrië te voegen. Verboden. De 46-jarige Zuid-Afrikaanse burger Josias Madzunya heeft een boete gekregen toen de politie bij hem thuis een inval deed en op zijn boekenplank het werk van Lenin aantrof „Tactiek bij de democratische revolutie". Deze wer ken zouden bij een wet in 1952 verboden lectuur zijn verklaard. Teruggeroepen. Volgens de Londense Daily Mail heeft de Sovjet-Unie haar mili taire attaché voor luchtvaartaangelegen heden te Londen, kolonel Koetsjoemov, alsmede diens plaatsvervanger, kolonel Tsjisjov, teruggeroepen. Het blad ge looft, dat zii betrokken zijn geweest bij een spionnage-affaire waarbij het ge heimen gold van de vervaardiging van De Havilland- en Handley Page-toe stellen. Huiszoeking. De eigenaar van het grote Alexandrische hotel „Cecil", Albert Metzger en zijn zoon, beiden Engelsen, zijn door de Egyptische politie in hech tenis genomen. Volgens een woordvoer der van de politie werden bij een huis zoeking een radiozender, wapens en mu nitie in het hótel aangetroffen. Albert Metzger is oud-voorzitter van het „Bri tish Legion" in Egypte. T. V. Volgens een rapport van de UNESCO zijn er 570 televisie-stations in de we reld, drie maal zoveel als twee jaar ge leden. Uit het rapport blijkt dat 38 lan den televisie-stations hebben tegen 27 in 1953. Er zijn 42.000.000 ontvangers in gebruik tegen 24.700.000 in 1953. In twintig landen wordt televisie voorbe reid. Eerherstel. Het Hongaarse blad „Nepszava" meldt, dat Istvan Friss, president van het Hongaarse instituut voor economi sche wetenschappen, en zijn medewer ker Ferenc Donath naar Moskou zijn vertrokken om een studie te maken van de organisatie der Sovjet-Russische economische instituten. Donath was sinds 1949 van het politieke toneel ver dwenen, bij het begin van het proces- Rajk. Hij werd gearesteerd en tot ge vangenisstraf van enige jaren veroor deeld. Tegenspraak. In Karatsji (Pakistan) zijn 500 buschauffeurs in staking gegaan. Zij hadden bij geruchte vernomen, dat de regering van plan zou zijn, doodvon nissen te eisen tegen hen, die door on bedachtzaam rijden de dood van een ander veroorzaken. Het gerucht is door de politie ten stelligste tegengesproken. Herstel. De Duitse filmonderneming „Ufa" die door de geallieerden aan het einde van de oorlog werd ontbonden, wordt thans weer opgericht. De nieuwe Duitse Lufthansa is toegelaten als actief lid van de internationale vereniging voor luchtverkeer (IATA). Er zijn thans 73 maatschappijen bij de IATA aangeslo ten. Groei. Volgens de uitkomst van een volks telling van een jaar geleden is de be volking van Australië sedert de telling van 1947 met bijna anderhalf millioen zielen toegenomen tot bijna negen mil lioen. ADVERTENTIE Sm 3êÈêBêbfbifcuiiïAÊllBËMiiïL TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN i 85 cent HET KOMT herhaaldelijk voor dat de werkelijkheid veel onwaarschijnlijker re sultaten oplevert dan de stoutmoedigste fantasie. We kunnen dxis met een gerust hart onze verbeelding de vrije loop laten, zonder in aperte onmogelijkheden te ver vallen, en om de daad bij het woord te voe gen, zulen we ons eens voorstellen dat het dak lekt. Ondanks de huurverhogingen klinkt deze veronderstelling nog niet eens zo onaanneme- f lijk, maar we zijn er nog niet. Dit lek bevindt zich n.l. vlak RARE boven 't toetsenbord van mijn TAFTC schrijfmachine en op meer of 1 UJl 1 O minder geregelde tijden vallen de druppels precies op de toet- Vs sen. Tot zo ver zult u tegen deze fantasie waarschijnlijk niet al te veel bezwaren hebben. Maar nu komt een veronderstel ling, die moeilijkheden oplevert, zowel voor de techniekals voor ons voorstellingsver mogen. Iedere keer dat er een druppel op een toets van de schrijfmachine valt, slaat n.l. een letter aan en wordt één van de 26 letters van ons alphabet afgedrukt op het papier, dat ik voor deze bijzondere gele genheid natuurlijk haastig in de machine heb gedraaid. Nu weten we wel, dat geen enkele druppel zó zwaar valt, noch dat er een schrijfmachine gevonden kan worden die zó licht tikt dat een simpele lekkage dit mechaniek in beweging zou kunnen brengen, maar dat doet allemaal weinig terzake, want we hebben dit hele geval nu eenmaal nodig voor een wonderbaarlijk verschijnsel. Dat geeft ons trouwens ook het recht allerlei andere bijkomstigheden buiten beschouwing te laten, zoals bijvoor beeld het feit dat de schrijfmachine veel méér dan 26 tekens en toetsen bevat. Maar goed, wanneer u dus met de ge schetste situatie genoegen wilt nemen, doet zich het volgende merkwaardige feit voor: een druppel valt van het lekkende plafond op de T-toets, en slaat dus de letter T aan. De volgende druppel valt op de O, en ver volgens verschijnen de E, V, A en de L, zodat het woord TOEVAL op het papier wordt afgedrukt. Het kan natuurlijk ook een ander volledig woord van evenveel letters zijn, maar in dit geval is het nu juist het woord Toeval en daarmee uit! U zult het er ongetwijfeld mee eens zijn, dat het wel bijzonder onwaarschijnlijk zou zijn, dat 6 op het toetsenbord vallende druppels nu juist een ongeschonden en vol ledig Nederlands woord zouden vormen. En de kans dat dit het woord Toeval zal zijn, is nog veel en veel kleiner, want de mogelijkheden daarvoor zullen zich vol gens de kansrekening ééns per ruim 300 millioen keren voordoen. Hoewel er erg veel lekkende plafonds zijn en het aantal schrijfmachines eveneens aanzienlijk is, mogen xve toch niet veronderstellen dat een dergelijk geval tot de ivaarschijnlijkheden behoort. Daarvoor was het dan ook maar een fantasie. Maar weet u, dat zich 13 jaar geleden in Monte Carlo iets heeft voorgedaan dat nog .900 maal onwaarschijnlijker is? En desondanks is het gebeurd! Daarover morgen. H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2