Een mijlpaal voor uw krant Rechter beoordeelt herroeping van adoptie, niet het kind IN DE WERELDPOLITIEK De Duitsers denken dieper na Agenda voor Haarlem Een nieuwe rotatie-pers Tweede Kamer herdacht dr. J. van den Tempel EERSTE KAMER Wettelijke regeling der crematie P.v.d.A.-fractie is er niet eenstemmig voor TWEEDE KAMER Maximum-leeftijdsverschil met nieuwe" ouders vijftig jaar Discussie tussen filmbedrijf en pers Melkpr ij s verlaging alleen in niet- gesaneerde gebieden 99We zijn leuk met z9n beidjes99 Examens Huid uitslag Kerkelijk Nieuws WOENSDAG 2 9 JUNI 1955 Deze dag betekent een mijlpaal in de ge schiedenis van uw krant, Haarlems Dag blad Oprechte Haarlemsche Courant, want vandaag hebben wij de gehele oplaag van meer dan 43000 exemplaren gedrukt op onze nieuwe machtige rotatiemachine, die in ons nieuwe drukkerijgebouw aan het Groot Heiligland is opgesteld. Aan de mon tage van deze machine is half Maart be gonnen, een week geleden zijn wij gaan „proefdraaien", heden was, na zorgvuldig bijstellen van het gecompliceerde mecha nisme, het drukresultaat zodanig, dat wij besluiten konden, het de lezers thuis te be zorgen. De machine, van het Zwitserse fabrikaat Winkler Fallert Co, kortweg bekend (en vermaard) als Wifag, is niet alleen uiterst modern en voorzien van een speciaal patent, dat voor de eerste maal is toegepast op een aan een Nederlands dagblad geleverde pers, zij is ook zeer veel sneller dan de machine, waarop tot en met gisteren ons blad werd gedrukt. Mogelijk zal het de ADVERTENTIE zegt Stannie tegen Stannie-in-de-spiegel. Dat schijn bedriegt, zal die kleine wijs neus gauw genoeg merken. Maar weet U wat geen schijn is? Dat het „kleding stuk", dat ze aan heeft, dubbel schoon is. Dubbel schoon door Omo. Want alles wat U in Omo wast wordt ten eerste piekfijn wit, en ten tweede óók nog zonder een vlekje. Bij gebruik van een ander wasmiddel moet U meestal metéén van die twee voordelen tevreden wezen. Heus.het mag gezegd worden: èn zuiver wit èn vlekkeloos, dat 's Omo-schoon. Alléén het moderne Omo bezit het geheim van de z.g. dubbele waskracht. Alléén Omo geeft een resultaat, dat U met recht doet zeggen: „Omo voor de schoonste was van Uw leven". O 253° WOENSDAG 20 Juni Concertgebouw: 127ste muziekuitvoering Haarlems Muziek-Instituut, 7.30 uur. Grote Kerk, 8 uur. Avondstilte, spreker, dr. H. v. d. Loos, organist Klaas Bolt. Cinema Palace: „Canaris", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The Country Girl", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het moederhart spreekt", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Drie vrouwen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Verborgen moe derschap", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vrouwen die wij schuwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duel in de jungle", 14 jaar, 8 uur. Minerva: „Michale Strogoff", 14 jaar, 8.15 uur. DONDERDAG 30 JUNI Wilhelminastraat 43 a: „Wat zijn de grondslagen der Rudolf Steiner Paedago- gie?", 8.15 uur. Nutsgebouw, L. Veerstraat 16: Trancerede v. spirit, studied. „Doorgang n. h. Hogere. 8 u. Cinema Palace: „Canaris", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „The Country Girl", 14 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het moederhart spreekt", 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Drie vrouwen", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: .Verborgen moederschap", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vrouwen die wij schuwen", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Duel in de jungle", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: Strogoff", 14 jaar, 8.15 uur. lezers interesseren, dat de bouw van deze machine in de fabriek te Bern twee jaar heeft gevergd, omdat zulke machines niet aan de lopende band worden vervaardigd, maar na langdurig overleg tussen fabriek en krant als een eenheid worden opge bouwd. Om een kleine indruk van de om vang der machine te geven, kunnen wij opmerken, dat zij ongeveer 60.000 kg weegt. Haar maximumcapaciteit is het drukken en vouwen van een krant van 32 pagina's in één machinegang met een snelheid van 18000 exemplaren per uur. In overeenstemming daarmee kan zij per uur viermaal zoveel kranten van 8 pagina's in een uur tijd drukken en vouwen, dus 72000 exemplaren en kranten van 10, 12, 14, 16 pagina's met een snelheid van 36000 exem plaren per uur. Overigens zij hieraan toe gevoegd dat het, evenmin als bij een auto, gebruikelijk of gewenst is, het maximum eruit te halen. Nu de nieuwe machine in werking is ge steld, kunnen wij de tientallen machines en apparaten, die voor de voorbereiding van de druk onontbeerlijk zijn, van ons oude gebouw naar het nieuwe pand gaan overbrengen. Dit is een bijzonder moeilijk karwei op zichzelf, omdat uiteraard een en ander zodanig georganiseerd moet worden, dat de levering van de courant geen dag stagneert. Al die zetmachines en verdere apparatuur moeten vervoerd worden, zui ver opgesteld, electrisch aangesloten, som mige ook nog aan de waterkoeling. Dit wordt een tijd van grote inspanning en spanning voor allen, bij de technische werkzaamheden van ons bedrijf betrokken. In het besef, dat zij zonder uitzondering alle krachten zullen geven, om alles zo vlot mogelijk te doen verlopen, zijn wij overtuigd dat wij spoedig zullen hebben bereikt waarnaar wij nu reeds jaren van gestadige voorbereiding hebben uitgezien: de volledige werking van ons technisch bedrijf in een geheel nieuw, volgens de modernste opvattingen ingericht gebouw. Ook de „oude" machine, die onze krant zoveel jaren heeft afgeleverd gaat, na grondige revisie, over enkele maanden naar het nieuwe gebouw, want zij moet nog jaren helpen in de zoveel groter eisen die al geruime tijd aan onze productiecapaci teit worden gesteld. Door deze samenwer king, die tegen het einde van het jaar een feit zal zijn, zal deze capaciteit meer dan verdubbeld zijn. In de Tweede Kamer is Dinsdagmiddag dr. J. van den Tempel herdacht, met ir. Alberda de eerste socialistische minister, nadat hij 24 jaar lid van de Tweede Kamer was geweest. Voor itter Kortenhorst schet ste hem als een goed, eenvoudig en warm voelend mens, die zich door zelfstudie heeff opgewerkt tot de hoogste posten in het staatsbestel. Namens de regering sloot minister Donker zich bij deze woorden aan, waarbij hij ook de aandacht vestigde op het grote idealisme, dat de heer Van den Tempel bezielde. 's Gravenhage. Notarieel examen: A. J. M. Daverveldit te Roosendaal (N. B.), tweede gedeelte en E. Haoijer te Sappemeer, eerste gedeelte. Utrecht. Op een proefschrift „Electrofore- tisch eiwitonderzoek van de hartspier van de mens" is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer W. van Aalderen te De Bilt. Groningen. Op het proefschrift „De kristal structuur van p 4 s 10 en p 4 s 7" is gepromo veerd tot doctor in de wis- en natuurkunde: Aafje Vos, geboren te Marum. Prinses Margriet heeft met goed gevolg toelatingsexamen gedaan voor het Baams Lyceum. In September a.s. zal zij de lessen aan de dependance van het lyceum gaan volgen. ff (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp van minister Donker om de aanneming van een kind als eigen kind mogelijk te maken is gisteren in de Tweede Kamer nog niet afgehandeld, maar de aanneming er van is reeds verzekerd. Over twee amendementen is een afwijzen de beslissing gevallen. Volgens het wetsontwerp kan adoptie door een uitspraak van de rechtbank op verzoek van het aangenomen kind worden herroepen, maar dat verzoek kan alleen worden toegewezen ais de herroeping in het kennelijk belang van het kind is, de rechter van de redelijkheid der herroeping overtuigd is, en het verzoek is ingediend wanneer het aangenomen kind 23 jaar is geworden, maar nog geen 24 jaar is. Op deze bepaling had de heer Van Rijckevorsel (KVP) een amendement ingediend om de geadopteerde zelf te laten beslissen. Een beslissing van de reenter vond hij een beperking van de persoonlijke vrijheid.. Mr, Van Leeuwen (WD) vond het amendement een ondergraving van de adoptie-gedachte en in die zelfde geest spraken mejuffrouw Tendeloo (P. v. d. A.), jkvr. Wttewaal van Stoet wegen (CHU) en de heer Verkerk (A.R.). Het amendement werd daarna met 31 tegen 37 stemmen verworpen. Volgens het wetsontwerp krijgt een aan genomen kind dezelfde rechten als een wettig kind. Prof. Lemaire (KNP) had een amendement ingediend om de familiebetrekkingen in de opgaande lijn ■slechts te erkennen voorzover de familie leden zich daartegen niet verzetten. Het amendement werd verworpen met alleen de stemmen van de heren Lemaire en Weiter vóór. Uitvoerig is gesproken over de bepaling van het wetsontwerp dat de nieuwe ouders van een kind tenminste achttien jaar en ten hoogste vijftig jaar ouder moeten zijn dan het aan te nemen kind. De Kamer vond in het algemeen de grens van vijftig jaar leeftijdsverschil te stad, hoewel mevr. PloegPloeg (P. v. d. A.) liever het maxi mum gesteld had willen zien op veertig of vijfenveertig jaar. Minister Donker antwoordde, dat hij het maximum-leeftijdsverschil liever had willen stellen op veertig jaar, maar om uitzonderingen mogelijk te maken, heeft hij de grens tot vijftig jaar verhoogd. Het aangenomen kind moet enige zekerheid hebben dat zijn nieuwe ouders lang genoeg leven om hem volledig te kunnen opvoeden en ook jong genoeg zijn om met het kind te kunnen meeleven. Over deze kwestie wordt vandaag verder gesproken. Na het in werking treden van de wet zal het gedurende twee jaar mogelijk zijn een meerderjarige te adopteren, indien hij nog geen dertig jaar is. Pleegouders, die een kind 21 jaar en langer hebben opgevoed, kunnen het dan alsnog de rechtspositie be zorgen van een eigen kind. Voor deze over gangsregeling wilde mejuffrouw Tende loo (P. v. d. A.) de eis van het leeftijds verschil verruimen, maar minister Don ker was van mening dat ook in deze ge vallen dezelfde voorwaarden moeten wor den gesteld, omdat anders feitelijk een in breuk zou worden gemaakt op de geest van de wet. Ook hierover zal vandaag nog wel iets worden gezegd, want mejuffrouw Ten deloo had gedreigd met een amendement als de minister niet uit eigen beweging tot tegemoetkoming bereid zou zijn. (Van onze parlementaire redacteur) Toen Dinsdagavond op een voor de Eerste Kamer vrij ongebruikelijk laat uur het debat was afgesloten over het wetsont werp, dat wettelijke regeling van de lijk verbranding gaat invoeren, die tot dusverre een „buitenwettelijk" karakter bezat, was het duidelijk, dat minister Beel het Dins dag bij de stemming met grote meerderheid aangenomen zal krijgen. Onverzoenlijke tegenstand ontmoette het voorstel bij de VVD. Om beurten veroor deelden de woordvoerders van die fractie, mr. DeVosvanSteenwijkenprof. Molenaar, de huns inziens te grote in breuk op de geestelijke vrijheid, welke zij in de regeling bespeurden, en het volgens hen met ware verdraagzaamheid strijdig karakter van de regeling. Hun kon het compromis, dat grondslag van de voorge stelde regeling heette te zijn, een compro mis tussen tegenstanders en voorstanders van lijkverbranding, niet bekoren. Zij meenden, dat de crematie te zeer door be perkende voorschriften belemmerd wordt. Deze mening deelden mr. Kropman (KVP) en de heer Reyers (C.H.) en prof. Diepenhorst (A.R.) niet, zij betoogden dat nog steeds het begraven ten onzent zijn steun vindt in de Christelijke traditie. Ook minister Beel keerde zich tegen de zoëven vermelde critiek. Hij liet vooral uitkomen, dat bij de tegenwoor dige rechtsovertuiging van de overgrote meerderheid van ons volk past, dat begra ven door de wetgever als het normale ge bruik wordt beschouwd en behandeld. Deze zorgt er echter tevens voor, dat wie blij kens een duidelijke schriftelijke uiterste wilsverklaring gecremeerd wenst te wor den, dit verlangen vervuld kan krijgen. Belangwekkend was de houding van de fractie van de Partij van de Arbeid. In de Tweede Kamer ging zij éénstemmig met het wetsontwerp mee, hetgeen in de Eerste Kamer niet het geval is. M r. Van W a 1- su m (P. v. d. A.) nam de niet lichte taak op zich, om enerzijds aan allerlei ten dele ook wel degelijk principiële bezwaren van ernstige aard uiting te geven, maar aan de andere kant toch een uitweg te vinden om voor het ontwerp te stemmen. Op zichzelf zag hij daarin geen aantasting van de gees telijke vrijheid. Intussen zag hij in het wetsontwerp geen royale poging werkelijk recht te doen aan wat er in ons volk inzake crematie leeft. Zijn hoofdbezwaar was, dat er in de voorgestelde regeling sterker in de persoonlijke vrijheid wordt ingegrepen dan geoorloofd is. „Van de staatsmacht," zo merkte hij op, „wordt hier een illegitiem gebruik gemaakt. De regering heeft de zaak te veel in de sfeer van het burgerlijk recht getrokken door de bepalingen inzake uiter ste wilsverklaring omtrent crematie bij tes tament of codicil." Bij deze afgevaardigde ontmoette, evenals bij alle andere sprekers, ook verzet de bepaling, waardoor kinderen beneden de achttien jaar, ook als de ouders zulks zouden willen, na hun overlijden niet gecremeerd mogen worden als dat zou in gaan tegen de geest van de inrichting waarin zij een jaar voor hun overlijden verzorgd zijn. Dat werd een principieel onjuist doorkruisen van de wil der ouders genoemd. Minister Beel bleek in dit opzicht echter niet bereid te zijn de wet te gaan veranderen. Met betrekking tot enige andere punten toonde hij zich echter wat tegemoetkomender. Dat was ook wel nodig, wilde hij tenminste op de steun van mr. Van Walsum en een vrij groot deel van diens fractie kunnen rekenen. Ofschoon deze senator een reeks ernstige bezwaren had opgesomd, op zichzelf voldoende om tegen te stemmen, kon hij, naar hij zei, mogelijk toch nog wel met het ontwerp meegaan als hij het als slechts een voor lopige regeling zou mogen beschouwen en indien de minister bereid zou zijn toezeg gingen te doen, bereid te zijn binnen niet al te lange tijd enige verbeteringen in de nu tot stand te brengen regeling aan te brengen. Iets van dien aard stelde de minister inderdaad in het vooruitzicht. Hij verklaarde tot twee, drie keer toe, dat het ontwerp alleen de rechtsovertuiging van dit ogenblik ten grondslag had, dat die overtuiging zich kan wijzigen en dat de regering zeer zeker die ontwikkeling zal hebben te volgen. Bovendien beloofde hij aan de commissie-Kan, welke nu bezig is met de voorbereiding van een algemene herziening van de Begraafwet, in over weging te geven, na te gaan of daarin soe peler bepalingen een plaats zouden kunnen krijgen. Onverzettelijk toonde zich minister Beel ten opzichte van het wettelijk ver bod voor gemeenten, crematoria op te rich ten en die financieel te steunen. Dat zou volgens hem volkomen in strijd zijn met de opzet van de voorgestelde regeling, die niet uitgaat van gelijkstelling van crematie met begraven, doch die het begraven op de voorgrond plaatst. Bij deze opzet gaat het niet op, dat de overheid door subsidiëring de crematie zou bevorderen. Van een aan tasting van de gemeentelijke autonomie, zoals mr. Van Walsum had beweerd, was hier geen sprake. Mr. Van Walsum verkoos het wets ontwerp, hoe slecht hij het ook vond, boven handhaving van de bestaande toestand, te meer omdat minister Beel dan toch wat aan semmige wensen tegemoet was gekomen. Dit mocht de minister echter niet baten om ook nog de steun te kunnen krijgen van mevrouw VerweyJonker (P. v. d. A.) en van enige van haar geestverwanten. Zij vonden het ontwerp onaanvaardbaar en wilden niets weten van overheidsingrijpen op dit gebied. ADVERTENTIE Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep in de poriën door. doodt de ziek tekiemen e.\ geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN H.B.B. VLOEISTOF BALSEM ZEEP Nadat de Duitse herbewapening door de Parijse overeenkomsten was bezegeld, hebben talrijke Duitse deskundigen op het gebied van militaire en organisatorische aangelegenheden bezoeken gebracht aan Washington, waar tenslotte de voorzieningen van het nieuwe Duitse leger vandaan moesten komen. Ook journalisten van Duitse bladen beijverden zich om zoveel mogelijk op de hoogte te komen van de détails in strategie en be wapening, waarmede West-Duitsland bij de opbouw van zijn Wehrmacht rekening zou moeten houden. Het resultaat van al deze informaties is da Duitsers niet meegevallen. De Duitse pers van de laatste tijd geeft blijk van een zekere ongerustheid, die vooral haar oorsprong vindt in het besef dat de kwetsbaarheid van Duitsland in de West-Europese defensie-organi satie de aantrekkelijkheid van een ondubbelzinnige inschakeling van hef land in het Westelijk bloc ten zeerste vermindert. En natuurlijk is het weer de schaduw van de atoomkracht, die deze kwetsbaarheid zo scherp doet uitkomen. Men begint zich thans in West-Duitsland te realiseren, dat het hernieuwde bezit van een leger zelfs al werkt dat nauw samen met de andere West-Europese en met Ame rikaanse strijdkrachten geen zekerheid geeft op beveiliging van het land. De ogen van de Duitse militairen zijn geopend voor de ontzaglijke mogelijkheden van de atoom oorlog. Zij hebben in Amerika leren zien en begrijpen, dat de veiligheid van Duitsland ook als het eenmaal weer herenigd zal zijn niet afhangt van de vraag hoe sterk de Westelijke defensie zijn zal, doch van de kwestie of er al dan niet een oorlog zal uit breken. De Amerikaanse militaire deskun digen hebben hun categorisch verzekerd, dat in een eventuele volgende oorlog ge bruik zal moeten worden gemaakt van atoombommen, aangezien de Westelijke supprematie d&é-rop, en enkel daarop, be rust. De consequentie is, dat de Duitse ste den geen kans meer krijgen op voortbe staan. Duidelijker dan de Amerikaanse ge neraal Gruenther het gezegd heeft, kan het al niet: „Theoretisch gezien zijn de dicht bevolkte steden ideale doelen voor atoom- aanvallen". De troepen zullen zich in deze steden nestelen om de vijand voor het ge wetensconflict te stellen, of hij een ganse stad aan de vernietiging moet prijsgeven om een betrekkelijk kleine troepenmacht te treffen. Het hangt van het geweten van de vijand af. En welke vijand heeft een ge weten De „Frankfurter Allgemeine Zei tun g" stelt naar aanleding van deze afschuwelijke realiteit de vraag, of de veiligheid van Duitsland, zelfs bij volledige aanpassing der Wehrmacht aan de atoomoorlog, enkel door herbewapening gewaarborgd kan wor den. Deze vraag lijkt niet moeilijk te be antwoorden. Er kan slechts een nadrukke lijk „neen" op volgen. De veiligheid van Duitsland, noch van enig ander land, kan onmogelijk meer gewaarborgd worden door wat ook. Terwijl de andere Westelijke landen en ook Nederland deze vraag reeds voor zichzelf hebben beantwoord en zich daarna hebben verborgen achter de verwachting, dat hun bewapening de oorlog zal voorko men, is men in Duitsland verder gaan re deneren, omdat Duitsland nu eenmaal in deze tijd heen en weer geslingerd wordt tussen toekomstmogelijkheden en keuze problemen: in het Westelijke kamp blijven? Neutraal worden? Geneutraliseerd wor den? Tot een verbond met de Sovjet-Unie proberen te komen? Verdeeld blijven? Ver enigd worden en kiezen tussen Oost en West? De Duitsers zien in hun stringente po sitiekeuze in Westelijke richting zeer dui delijk het gevaar, dat de breuk met de Sov jet-Unie onherstelbaar zal worden en de oorlogskans daardoor groter. Terwijl klei nere Westelijke landen zichzelf nog- kun nen inprenten dat hun bijdrage tot de Wes telijke bewapening de oorlogsmogelijkheden zou kunnen verkleinen volgens de Ameri kaanse theorie „vrede door kracht", staan de Duitsers voor de onbetwistbare zeker heid, dat hun bewapening, volledig in de Westelijke alliantie gepast, de oorlogskans zal doen stijgen. Want de hereniging van Duitsland zit aan dat inpassen vast en dat zou de Sovjet-Unie op een of andere ma nier moeten beroven van haar „Duitse deel". Thans spelen ook in Duitsland steeds sterker de overwegingen een rol, die de mo gelijkheid van een al-Europese veiligheids verdrag als de gunstigste oplossing voor Duitsland zelf zien. Een al-Europees veilig heidsverdrag, waarin de veiligheid van Duitsland zowel door Oost als door West wordt gegarandeerd. Deze twee samen zijn namelijk de enige macht ter wereld, die nog iets kunnen garanderen. Wellicht komt het zichtbare tanen der Europese gedachte in de Duitse gelederen voort uit deze ont wikkeling der meningen. Een grotere nei ging tot vriendschappelijke betrekkingen naar beide zijden kenmerkt de Duitse open bare mening zeer duidelijk en het Russische aanbod aan Adenauer om „eens te komen praten" is daarop ongetwijfeld afgesteld. Adenauer heeft weliswaar neutralisatie zeer nadrukkelijk als mogelijkheid voor Duits- lands toekomst afgewezen, doch de garan tie van Oost en West, tegelijkertijd gegeven en als enige positieve kans op veiligheid erkend, zal niet de naam van „neutralisa tie" behoeven te dragen. Zo is het wellicht opnieuw de atoombom geweest, die de ontwikkeling der dingen met verbazingwekkende snelheid heeft ach terhaald. De atoombom heeft afgerekend met het denkbeeld, dat een vredestoestand een soort van adempauze zou kunnen zijn in het vooruitzicht van nieuwe militaire avonturen. Nu zowel voor Duitsland als voor alle andere naties het tijdperk der avonturen is afgesloten, is er de dringende vraag naar de mogelijkheid van voortbe staan voor in de plaats gekomen. Het is die vraag, belangrijker dan alle andere, welke Duitsland voor zichzelf moet beant woorden. Is het te verwonderen, dat daarbij rea listische mogelijkheden nadrukkelijker bo ven komen dan twijfelachtige speculaties? J. L. De tweede dag van de filmweek Arnhem kan men met de heer M. P. M. Vermin, voorzitter van de Nederlandse Bioscoop bond, gerust kenschetsen als een histori sche in de geschiedenis van het vaderland se filmleven. In het Provinciehuis kwamen namelijk Dinsdagmiddags filmbedrijf en pers bijeen om in een discussie de degens met elkaar te kruisen. Het is een zeer hof felijk en bijzonder irenisch steekspel ge worden, dat minder spectaculair werd dan men vermoedde, maar in ieder geval ver helderend heeft gewerkt, Er zijn nogal eens tegenstellingen tussen bioscoopexploitant, filmverhuurder en Bond enerzijds met de pers in casu de filmcritici anderzijds. Hun controverses gaan het publiek dikwijls niet onopgemerkt voorbij. Gistermiddag is wel bewezen, dat begrip voor'elkaars speciale taak veel van die controverses kan op heffen. Er waren aan de orde een aantal vragen met welke beantwoording een forum van drie journalisten en drie filmbedrijfmensen zich bezig hielden. Men vroeg van de cri tiek de films te bespreken naar het genre dat zij vertegenwoordigen. De critiek stond daar welwillend tegenover, maar stelde, dat de reclame dikwijls de kwaliteit van een film zo opschroeft, dat de filmcritici zulk een valse voorstelling van zaken wel ontmaskeren moeten. Het filmnieuws, dat naar het oordeel van het bedrijf stiefmoe derlijk werd behandeld, bleek in verhou ding tot andere kunstrubrieken, er toch niet zo slecht af te komen en van een ver onderstelde animositeit tegen Hollywood was ook geen sprake. Welke normen aan de critici gesteld moeten worden bleef in feite een open vraag. Er zijn geen positieve normen te geven. Wel staat de opleiding van nieuwe persmensen borg voor een zo serieus mogelijke en verantwoorde voor lichting. De hele middag hield men zich met de door deze zaken opgeworpen pro blemen bezig en kwam tot de conclusie, dat er voor de toekomst in ieder geval aan beide zijden een beter begrip is ontstaan, dat wellicht vruchten zal afwerpen zonder dat men overigens concrete besluiten uit de besprekingen wou trekkn. Voorzitter van het forum was de voorzit ter van de Nederlandse Journalisten Fede ratie de heer J. J. van Mechelen. Fr. Op een te Utrecht onder voorzitterschap van de heer C. A. Heuft gehouden verga dering van de R.K. Bond van Melkhande laren werd onder meer de melkprijs be sproken. De heer Heuft, die tevens deel uitmaakt van het bestuur van de Alge mene Vereniging Melkvoorziening (A.V.M.) deelde mede, dat de A.V.M. besloten heeft met ingang van 10 Juli a.s. de melkprijs met één cent te verlagen voor de niet ge saneerde gebieden. Hierdoor wordt de schuld, die de détaillist aan de consument in deze niet gesaneerde gebieden had, ver rekend. De verrekening met de consument duurt tot medio October. Op dat tijdstip zullen de melkbedrijven, aldus de heer Heuft, een cent minder aan de détaillist in rekening brengen. Deze prijsverlaging, die terugvalt op de consumentenprijs, geldt dan ook voor de gesaneerde gebieden, zodat in October de melkprijs op 28 cent per liter wordt ge bracht. Tot nu toe bedraagt de prijs voor melk in de gesaneerde gebieden 29 en in de niet gesaneerde gebieden 30 cent per liter. De heer Heuft zei, liever gewacht te hebben met deze prijsverlaging van een cent per 10 Juli, omdat volgens hem een prijsverlaging van twee cent in October bij het publiek beter in de smaak zou val len dan tijdens deze zomermaanden. Hij zei evenwel nadrukkelijk ervan overtuigd te zijn, dat de consument in de niet gesa neerde gebieden recht heeft op deze per 10 Juli a.s. in te voeren prijsverlaging. Door de drastische prijsverhoging van de melk op 8 Januari j.l. is het verbruik van de melkproducten teruggelopen met 3.6 percent. De heer Heuft deelde voorts mede, dat de A.V.M. bezig is te komen tot een uniforme administratie voor de melkhan del, die uiteindelijk zal leiden tot een juiste margebepaling. Buiten het werk gebied van de A.V.M. zal dit geschieden door het Economisch Instituut van de Middenstand. Tot nu toe is de marge voor de melkhandel bepaald op basis van een enquête welke het vorige jaar onder de détaillisten werd gehouden. Geref. Kerken Beroepen te Bennekom R. J. v. d. Meu- len te Scheveningen; te Molenaarsgraaf- Brandwijk D. Bouwknegt, cand. te Nije- veen; te Baambrugge J. Ubels te Almelo; te Dussen D. Bouwknegt, cand. te Nijeveen. Tweetal te Arnemuiden D. C. Los te Stellendam en H. K. Poelman te Andel. Aangenomen naar Aardenburg M. Gras- hoff, cand. te Voorburg; naar 2e Exloër- mond A. Ykema, cand. te Haarlem, die bedankte voor Oudemirdum, IJlst, Gies- sen-Oudekerk- en Nieuwkerk en Mole naarsgraaf-Brandwijk. Bedankt voor Heeg G. Veeneman te Nes. Geref. Gemeenten Tweetal te Tholen A. Elshout, cand. te Rotterdam en H. v. Gilst te Leiden; J. W. Kersten te Genemuiden en A. Elshout, cand. te Rotterdam; te Ridderkerk H. v. Gilst te Dirksland en A. Elshout, cand. te Rotterdam; te Veen H. Ligtenberg te Rot terdam-W. en A. Elshout, cand. te Rotter dam. Beroepen te Werkendam A. Elshout, cand. te Rotterdam; te Yerseke A. Elshout, cand. te Rotterdam; te IJsselmonde A. F. Honkoop te Goes. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuwerkerk a.d. IJssel en te Vriezenveen A. J. Jorissen te Wilsum; te Makkinga-Elsloo H. J. Bos, cand. te Heemstede. De Prov. Kerkverg. van Zuid-Holland heeft beroepen als predikant voor buiten gewone werkzaamheden J. M. Hoekstra, cand. te Oegstgeest. Bedankt voor Alblasserdam J. P. v. Roon te Zierikzee; voor Nw. Helvoet A. D. H. Huysmaa, vic. te Tjallebert. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Driebergen H. v. Leeuwen te Zaanslag; te Haarlem-N. W. Heerma te Groningen. Oud. Geref. Gemeenten Tweetal te Rijssen L. Gebraad te Ca- pelle a. d. IJssel en B. Toes te Kinderdijk.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 5