Ontwerp voor Heemstede nieuw Marinehospitaal bij minister ingediend BOLERO PÉTROLE HAHN Jubileumconcert door het N Ph O met solisten TAXI bestellen? ü3o3@© bellen! Complex van vier gebouwen met capaciteit van 200 bedden Bijbelkennis op Haarlemse scholen Koningin onthult monument en hijst de „Hoop"-vlag op 8 Juli Handenarbeid voor diploma Helicopterdienst op Haarlem gaat door Toonkunst Haarlem 125 jaar Wales Anthraciet „De Spaarnestad" WOENSDAG 2 9 JUNI 1955 T aken SHERRY DRY PALE Commissie Goede buur gezocht Indeling Oprichting van overkoepelende organisatie Burgemeester Cremers als „Tovenaarsleerling" Aanrijding tussen twee bromfietsen op de Rijksstraatweg „Victorious" Wales Seven Sisters" Wales Brandje in voormalige visrokerij aan Houtmarkt Lepeltjesactie vandaag officieel begonnen Burgerlijke Stand Orgelbespeling op Donderdagmiddag „Hans en Grietje" gaat niet door ADVERTENTIE Na diepgaande studie en voorbereiding zijn thans de ontwerptekeningen voor het te bouwen Marinehospitaal op het ruim tien hectare beslaande landgoed Eikenrode" aan de Herenweg in Heemstede bij de Minister van Marine inge diend. Het project voorziet in de bouw van een hospitaalcomplex van in totaal twee honderd bedden. Daarvan zijn er 140 bestemd voor het hospitaal in engere zin en de overige zestig voor de thans nog te Leiden gevestigde sociaal-medische dienst, wiens taak het is herstellende zieken hetzij aan te passen aan de hen wachtende terugkeer in actieve dienst, hetzij wanneer dat om redenen van physische of psychische aard niet mogelijk blijkt aan een terugkeer naar de burgermaatschappij, opdat het dit oud-marinepersoneel mogelijk zal zijn ook daar het dagelijks brood te verdienen. Voorts zal het nieuwe marinehospitaal berekend en ingericht zijn op de oplei ding van marineverplegers, terwijl het tevens dienst zal doen als de moederin stelling van alle medische en pharmaceutische diensten van de marine. Deze omvangrijke en veelzijdige werkzaamheid verklaart ook de grootte van het thans ingediende project, waarvan het bureau van de architecten irs. Hoekstra en Westerhout de architectonische vorm bepaalde en dat voorziet in de bouw van een hoofdgebouw van drie verdiepingen en twee vleugels, een gebouw voor het „ambulantorium" (de hierboven genoemde sociaal-medische dienst), een zusterhuis en een officiersverblijf. Met de aankoop van het landgoed was 250.000,— gemoeid, de bouwkosten worden op vijf millioen geraamd. Die voorbereiding begon eigenlijk met de hernieuwde discussie of de strijdkrach ten nu wel per se eigen hospitalen nodig hebben en ook deze keer is die vraag vol mondig bevestigend beantwoord door de commissie-Mol, een lid van de Tweede Kamer. In het kort gezegd wordt deze noodzaak voor de marine bepaald door de psychische gesteldheid van het marineper soneel, dat leeft en denkt in de sfeer van de zee. Daarbij is vooral belangrijk, dat de man geen zwakke schakel mag zijn in de keten welke door de leden van de beman ning van een schip worden gevormd. Op zee heeft iedereen zijn eigen taak en hij kan daarbij niet worden gemist, men moet staat op hem kunnen maken. Alleen in een hospitaal van de marine zelf kan men beoordelen of een herstelde zieke inder daad weer voor zijn dagelijks werk bere kend is, omdat men daar met de aard van dat werk volledig bekend is. De vraag waarom een marinehospitaal niet in Den Helder wordt gevestigd, werd reeds in 1940 beantwoord, toen het ma rinehospitaal al kort na het uitbreken van de oorlog door een Duits bombardement in puin werd gelegd. Men heeft thans een ver van militaire doelen gelegen plaats uitgezocht. Wij herinneren eraan, dat na de oorlog het vroegere tehuis voor be jaarden „Duinrust" in O verveen voor dit doel werd gehuurd. Dit gebouw zal men echter eerlang moeten verlaten; het is trouwens door zijn vroegere bestemming minder geschikt voor een permanente ves tiging van het marinehospitaal. In de aanhef vermeldden wij reeds, dat het nieuwe hospitaal niet alleen bestemd is voor de acuut-zieken, maar ook voor de revalidatie van de herstellenden, welk laatste onderdeel tot nu toe te Leiden ge- ADVERTENTIE SHIPPED BY PALOMINO VERGARA JÉREZ DE LA FRONTERA SPAIN PRIJS PER FLES F 4.90 Uitsluitend verkrijgbaar bij uw wijnhandelaar slijter IMP. WED. G. OUD PZN CO..HAARLEM Voor vluchten met ten hoogste zes passagiers Naar wij vernemen zal de voorgenomen seizoenlielicopterverbinding Rotterdam ZandvoortHaarlem v.v op Donderdag 7 Juli toch worden geopend. De moeilijkhe den welke er om het Haarlemse landings terrein waren gerezen zijn in wederzijds overleg opgelost. Zoals wij in ons blad van Zaterdag had den gemeld, had de Sabena bezwaar ge maakt tegen landingen op de Haarlemse helihaven aan de Spanjaardslaan, omdat het hoge geboomte in de omgeving een ri sico vormt bij het landen met een volbe- last toestel met zeven passagiers. De Sa bena stelde toen voor op het traject ZandvoortHaarlem v.v. slechts vier pas sagiers tegelijk mee te nemen, doch dit was het gemeentebestuur van Haarlem on aanvaardbaar, omdat men dan met een paar vluchten door de gemeentelijke ga rantie heen zou zijn. Andere landingster reinen om de stad waren te ver van het centrum gelegen en zouden te grote fi nanciële offers voor de inrichting hebben gevergd. Dinsdagmiddag kwam echter uit Brus sel bericht, dat men alsnog bereid was het 'landingsterrein aan de Spanjaardslaan te aanvaarden, zij het dan slechts voor vluch ten met niet meer dan zes passagiers. Zoals men weet zal er van 7 Juli tot 15 Augustus op Donderdag, Vrijdag en Zater dag worden gevlogen. De exploitatie ge schiedt door het Hillegomse reisbureau Copex en de Sabena gezamenlijk met ge meentelijke garanties van Haarlem (dui zend gulden) en Zandvoort (vijfhonderd gulden). vestigd is, Waar na de oorlog hondei'den leden van de marine, die in de oorlog me disch ongeschikt voor hun taak waren ge worden door de zorg van deze instelling net zo lang zijn behandeld tot hun aan passing aan marine of burgermaatschap pij was verzekerd. De opleiding voor ziekenverpleger wordt natuurlijk ook gekenmerkt door de eigen aard van de marine. Waar geen dokter in de buurt is moet hij zelf verantwoording kunnen dragen voor beslissingen op me disch gebied; hij is niet alleen verband- meester, maar hij moet ook van labora toriumwerk of recepteerkunde weten, hij moet administratief niet voor één gat ge vangen zijn en organisatievermogen bezit ten. Daartoe is een eerste opleiding van een jaar nodig, welke voortgezet wordt nadat de man een paar jaar praktijk heeft opgedaan. In het algemeen zijn er altijd ongeveer dertig verplegers in eerste op leiding. Ook het laboratorium heeft bij het ma rinehospitaal een andere taak dan bij de burgerziekenhuizen. Het werkt voor de gehele marine ter bevordering van de uniformiteit der onderzoekingen en dat zelfde geldt ook voor de apotheek. De op zet van de polikliniek wordt al evenzeer door de speciale eisen van de marine be paald. Er is toen een commissie ingesteld om de bouw van het nieuwe hospitaal voor te bereiden, het programma van eisen te formuleren en om in he breedste zin zowel medisch als bouw. nisch het nieuwe hospitaal in overeenstemming te doen zijn met de modernste inzichten wel ke er in dat opzicht leven. Die commissie bestond uit een vertegen woordiger van het ministerie van Finan ciën, mr. H. H. Maas, een vertegenwoordi ger van het ministerie van Volksgezond heid, de arts H. Slettenaar, het hoofd van het bureau Gebouwen en terreinen van het departement van Marine, hoofd-inge- nieur ir. J. L. Witte, het hoofd van de af deling Huisvesting van de Rijksgebouwen dienst, de vroegere commandant van het Marinehospitaal in Overveen, de kapitein ter-zee b. d. A. W. Mellema (tevens on dervoorzitter), terwijl het hoofd van het bureau Geneeskundige dienst van het de partement van Marine, schout-bij-nacht arts P. C. Broekhoff presideerde. Deze commissie heeft langer dan een jaar de problemen welke zich bij de hospitaalbouw voordoen terdege bestudeerd in het besef dat de marine thans voor een lange reeks van jaren aan een doeltreffend ingericht ziekenhuis moet worden geholpen. Nadat het programma van eisen aan de staatsse cretaris was aangeboden, zijn de ontwerp tekeningen gemaakt, welke thans bestek- klaar worden gemaakt. Nog voor het einde van dit jaar lioopt men tot aanbesteding van het eerste ge deelte van de bouw te kunnen overgaan. xoo<xo30oococc<xx5ccc<x>ccccccooocooocccccocccccoccoo Het is nog niet bekend, wat er met de villa „Eikenrode" gaat gebeuren. Een', verbouwing met het oog op de toevoe-j ging van het pand aan het complex van j het nieuwe marinehospitaal zou te on economisch worden, zodat daarvan is: afgezien. Enige jaren geleden is de villa aange boden aan de „Mytylstichting" voor het gebrekkige kind, doch deze heeft later j van dit aanbod geen gebruik menen te kunnen maken. Daarom zoekt de Marine nog naar een geschikte „buur", die past bij de chari tatieve sfeer van de ziekenverpleging. ocx>coooc<xxxxx>cocx>ococoocoooocoooococcccc>cx30oooooocxxjccc zaal voor de verpleegsters op de begane grond met daarboven de ruimten voor het commandement, het beddenhuis voor de interne zieken, de therapeutische en rönt- genologische afdeling en een recreatiezaal, terwijl de hoogste verdieping de chirurgi sche afdeling met operatiekamers en wat daar verder bij hoort zal omvatten. De vleugels welke zullen worden aan gebouwd zullen dienen voor de magazij nen - waarbij gebruik gemaakt wordt van het heuvelachtige terrein om deze te mas keren - en voor de apotheek met daarbo ven de laboratoriumafdeling. Een apart complex dient tot „ambulan torium", de verblijven voor de „lopende" patiënten, maar tevens voor de kazerne ring van het vaste personeel. Juist deze vermenging van de gedwongen-passieve en de actieve personeelsleden van de ma rine werkt op psychologische motieven het herstel in de hand. Op de begane grond komen de dagvertrekken als eet- en re creatiezalen, schrijfkamers en ruimten voor de administratie en dergelijke, op de twee daarboven gelegen verdiepingen de slaapzalen. Voorts komt er een apart gelegen huis in twee verdiepingen voor vijftig zusters en een huis voor de officieren, zowel degenen die tot de staf behoren als verpleegden. Het gaat hier om de huisvesting van on geveer veertien ongehuwde officieren en vier patiënten. Wat nu het ontwerp zelf betreft valt in de eerste plaats op, dat men profijt heeft willen trekken van ligging en begroeiing van het terrein, dat zoveel mogelijk in de bestaande toestand zal worden gelaten. De verschillende gebouwen van het complex zullen zo voordelig mogelijk ten opzichte van licht en lucht worden gesitueerd. Het hoofdgebouw - dat de ingang aan de Prinsenlaan in de Glip krijgt - zal be staan uit poliklinieken, opname-afdeling, leslokalen en kerkzaal, alsmede een eet- haar wordt droog en stug van water; van zeewater, zoet water en zwembad-water. Gebruik geregeld Pétrole Hahn, de lotion die hoofdroos verdrijft, haaruitval tegengaat en die Uw haar soepel houdt zonder het vettig te maken. Licht en aangenaam geparfumeerd tegen haaruiival en IMPORT.: FIRMA A. MA/ hoofdroos >S. AMSTERDAM Op een gisteren in de consistoriekamer van de Grote of St. Bavokerk te Haarlem gehouden vergadering van vertegenwoor digers van verscheidene kerkgenootschap pen en onderwijsorganisaties is in begin sel besloten tot de oprichting van een ver eniging tot verspreiding van de kennis van de Bijbel. De eerste doelstelling van deze vereni ging is te komen tot een coördinatie van alle krachten welke belangstelling heb ben voor het geven van lessen in Bijbel kennis op de Haarlemse lagere scholen. Tot nu toe werd dit onderricht voorna melijk door de Nederlands Hervormde Kerk en de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden verzorgd. Een intensief gebruik van do mogelijk heden sluit echter samenbundeling van alle krachten welke op dit terrein werk zaam kunnen zijn in, waardoor tevens de mogelijkheid van een gemeentelijke sub sidie wordt geopend. Tot de initiatiefne mers tot deze coördinatie behoorden onder andere vier raadsleden de heren Bet- ADVERTENT1E Wie gaarne zijn gezondheid spaart Stookt vaste brandstof in zijn haard Al wordt de winter nog zo guur Met kolen heeft men 't beste vuur. Maar.waar U ook Uw brandstof haalt Zij dient altijd CONTANT BETAALD. Dinsdagavond had in de Gemeentelijke Concertzaal de feestelijke herdenking plaats van de in 1829 opgerichte afdeling Haarlem en Omstreken der „Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst" en van haar Muziekschool, die, gegroeid uit de „Zangschool" der Afdeling, tachtig jaar geleden gesticht werd. Een dubbel jubi leum aldus. Het werd gevierd met een feestconcert, gespeeld door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest, onder lei ding van Marinus Adam, waaraan twee oud-leerlingen van de Toonkunst-School, de pianisten Leendert Huges en Berthe Da- velaar, solistisch medewerking verleenden. Voorzitter J. K. Tadema schetste in een openingswoord de rol die „Toonkunst" en yooral de Muziekschool der Afdeling in Haarlem gespeeld heeft. Hij prees zich ge lukkig, de burgemeesters van Haarlem en Bloemendaal onder de aanwezigen te mo gen begroeten en het welkom te mogen toe roepen aan een afgevaardigde van het hoofdbestuur, aan de inspecteur van het Muziekonderwijs en vele andere promi nente figuren uit de muziekwereld. Spre ker dankte de gemeentelijke overheid voor haar tegemoetkomende houding inzake de belangen der Muziekschool en sprak een extra woord van dank tot zijn voorganger als voorzitter der Afdeling, de heer J. C. ADVERTENTIE Garage: Twijnderslaan 35 HET VOLLEDIGE PROGRAMMA van het bezoek van de Koningin op Vrijdag 8 Juli aan IJmuiden ter gelegenheid van de onthulling van het Vissersmonument op de Kop van de Vissershaven en de indienststelling van het hospitaal-kerkschip „De Hoop" in de Vissershaven ziet er als volgt uit: 11.30: Aankomst zijkanaal C, weg Amster damVelsen. Begroeting door de burge meester van Velsen, mr. M. M. Kwint. Naar de haven. 11.45: Aankomst Koningin op Sluisplein bij de kop van de Vissershaven. 11.5011.55: Welkomstwoord van de ere voorzitter van het comité, de burge meester van Velsen, mr. M. M. Kwint. 11.5512.00: De Koningin onthult het ge denkteken. Het „Wilhelmus" wordt ge speeld. De Koningin neemt haar plaats in. 12.1012.15: Kranslegging door de Ko ningin, waarna de „IJmuider Harmonie" stemmige koraalmuziek ten gehore zal brengen. 12.45: Koningin naar het hospitaal-kerk schip „De Hoop". 12.52: Aankomst op het sloependek, waar de leden van het dagelijks bestuur, de scheepsbouwmeester en de ontwerpei- van „De Hoop" aan haar zullen worden voorgesteld. Daarna begeeft de Koningin zich naar het zonnedek. 13.05: Toespraak van de voorzitter van de vereniging „De Hoop". 13.08: Vlaghijsen. Hierna verlaten de ge nodigden, die niet meevaren het schip. 13.12: Vertrek van „De Hoop" voor een trip, die ondermeer wordt bijgewoond door de Commissaris van de Koningin in Noordholland en de burgemeester van Velsen. Afhankelijk van de weersomstandigheden zijn er voor de rest van het programma drie mogelijkheden. A. Het schip vaart via de semaphore naai de Hoogoven Buitenhaven. Het gezel schap gebruikt de lunch aan boord en de Koningin bezichtigt het schip. Een korte kerkdienst in visserij termen een ge bed wordt uit de kerk door de radio uitgezonden; daarna ontscheping in de Vissershaven. B. Vaartocht van een half uur op de Noord zee met eveneens ontscheping in de Vis sershaven. C. Reis naar Scheveningen, tijdens welke onderweg hulp wordt verleend aan eni ge vissersschepen. Tadema, die gedurende dertig jaar die taak met ere vervuld heeft. Het feestconcert werd con brio ingezet met de Academische Fest-Ouverture van Brahms. Hierna kreeg men, met Leendert Huges als solist, het Pianoconcert no. 5 van Beethoven te horen. De jonge pianist, leer ling van de heer Piet Vincent, leverde een technische prestatie die respect afdwong. Onder de veilige directie van Marinus Adam gaf het orkest een markante en soepele begeleiding te horen. De Nederlandse toonkunst was op het programma vertegenwoordigd door de ouverture „Saul en David" van Johan Wa genaar, waarin de harpiste van het orkest, mejuffrouw Francine Hinlopen een prach tige beurt maakte. Het deed ons goed, deze brillante partituur weer eens te horen klinken. Mejuffrouw Berthe Davelaar, eveneens leerlinge van Piet Vincent, was soliste in de Variations Symphoniques van Franck, die zij technisch knap en met veel uitdruk king vertolkte. Nu en dan kwam er een forser accent in haar interpretatie, een élan dat Franck ook wel verdraagt. Daarna gaf Adam met het orkest een schitterende vertolking van „l'Apprenti Sorcier" van Paul Dukas, een prestatie die de hoogste lof verdiende. De heer Piet Vincent, directeur der Toonkunst-Muziekschool, besloot de avond met op zijn beurt dank te brengen aan allen die de culturele taak van de Afdeling dat is momenteel hoofdzakelijk de Mu ziekschool met raad en daad bevorder den. Hij had een speciaal woord van hulde voor zijn voorganger, de heer A. de Vogel, die in de dertig jaar van zijn directeur schap de school tot ongekende bloei bracht, en hij vergat ook niet dank te zeggen aan de aftredende administrateur Van der Kaay voor zijn ijver en dienstbetrachting. Na afloop van de herdenking in de Con certzaal kwam een groot aantal genodig den in een der zalen van Brinkmann bij elkaar om nog gezellig na te fuiven. Bur gemeester Cremers bereidde het gezelschap een dubbele verrassing die nota bene voor velen geen verrassing meer was maar die op de wijze waarop ze met een geestige toespraak gedebiteerd werd toch het effect van een surprise maakte. Mr. Cremers overhandigde aan voorzitter J. K. Tadema onder enveloppe het bedrag dat de gemeente als eregave ter gelegenheid van het Toonkunst-jubileum bestemde; en tevens goochelde hij, als een volleerd „ap- prenti sorcies" een tweede enveloppe met inhoud uit zijn binnenzak, namelijk een gave van het „Muziekfonds", bij erflating gesticht door de in 1877 overleden secreta ris van „Toonkunst", C. G. Voorhelm Schneevoogt, en dat beheerd wordt door een commissie waarvan de burgemeester van Haarlem voorzitter is. Mr. Cremers wist deze geste te illustreren met een ci taat uit het testament van Voorhelm Schneevoogt, dat bewees welk een zegen de toonkunst in het leven van deze hart stochtelijke muziekdilettant geweest is. Ook de oude heer J. C. Tadema getuigde met een vlotte toespraak van de zegen van een goed gefundeerd dilettantisme. De oud voorzitter bekende namelijk dat hij meer aan Toonkunst te danken had dan Toon kunst aan hem. De heer J. K. Tadema bracht dank en hulde aan de gemeenteraad en aan de be heerder van het Muziekfonds en deelde mee dat het bestuur besloten heeft de ge meentelijke feestgave te bestemmen voor de leerkrachten der schcol. In aangename stemming bleef men nog geruime tijd bij elkaar. JOS DE KLERK tink (WD), Spek (AR), Voogd (Ar beid) en Wensing (CHU) en ds. B. van Gelder. Op de gisteren gehouden vergadering schijnen van de zijde der Gereformeerde kerk en van de kant van de Nederlandse Onderwijzersvereniging nog enige reserves gemaakt te zijn. Dinsdagmiddag omstreeks vijf uur wil de de 62-jarige bromfietsberijdster me vrouw A. S.-van H. die in de richting van Haarlem op de Rijksstraatweg reed links af de Eksterstraat inslaan. Zij zwenkte, na richting aangegeven te hebben, naar links en kwam daarbij in botsing met een bromfietser, die haar nog juist wilde pas seren. Mevrouw S. viel op de grond en moest nadat de Ongevallendienst eerste hulp had verleend, naar het Marinehospi taal in Overveen gebracht worden, waar men constateerde, dat zij een hersenschud ding en een gebroken sleutelbeen had op gelopen. De bromfiets van de bromfietser werd in beslag genomen omdat de voor- wielrem defect bleek te zijn. ADVERTENTIE tot 30 Juni VOORJAARSPRIJZEN (super kwaliteit) 4 4 c afm. 20/30 (III) I I I 3 n (le soort) jr a afm. 20/30 (III) Ü.OO Ook alle andere soorten en afmetingen. Op aanvraag zenden wij gaarne onze volledige prijscourant. ALLEEN-VERKOOP: Brandstoffenhandel Fr. Varkenmarkt 610 (Spaarne bü Viaduct) Telefoon 14164 en 13904 Dinsdagmiddag om kwart voor vier werd de brandweer gealarmeerd voor een brandje in een voormalige visrokerij aan de Houtmarkt in Haarlem. De brand bleek te zijn outstaan nadat de nieuwe huurder in een van de oude rookhokken een hoeveelheid zaagsel en vuil in brand had gestoken. Door een ventilator werden de vlammen echter om- hooggezogen, waarna enkele houten schot ten vlam vatten. Nada' de brandweer het brandje had geblust bleek, dat de schade nihil was omdat de verbrande schotten toch weggebroken moesten worden. Vanmorgen had in een van de eetzaal- tjes van het kleuterhuis „Margriet" aan de Anna van Burenlaan in Haarlem een kleine plechtigheid plaats, welke een begin bete kende van de lepeltjesactie ten bate van de speelwerktuigen in de tuin van het kleu terhuis. Op de verjaardag van Prins Bernhard meende men er goed aan te doen ook Prin ses Margriet een klein cadeau aan te bieden De vice-presidente van het tehuis, mevr. Lacomblé-Dunnewolt ontving vanmorgen, in het bijzijn van het actie-comité, de ini tiatiefnemers van deze actie en de (etende) kleuters uit handen van mevrouw J. Jur- rissen-Riezebos een zilveren lepeltje, dat vandaag nog met een begeleidende brief naar Soestdijk zal worden gezonden. De organisatoren hopen, dat binnenkort alle Haarlemmers een vereenvoudigde uitvoe ring van dit lepeltje zullen gebruiken. Het was gisteravond ru moerig in een der zalen van de Rijkskweekschool aan de Leidsevaart. Ongeveer 25 jonge mensen stonden daar in spanning gebogen over met gereedschap en mate riaal overdekte werkban ken. Zij allen stonden daar te zagen, boren en tmme- ren, in de hoop enige uren later met het diploma Han denarbeid voor jeugdlei ders (sters) naar huis te kunnen gaan. Deze jonge mensen zijn cursisten van de afdeling Haarlem van de Vereniging voor Handenarbeid; veertig avonden lang, twee per week, zijn zij onderricht in de vele facetten, die de han denarbeid telt. Zij hebben er individueel werk verricht, maar ook in groepsverband werkstukken vervaardigd. De resultaten van het cur suswerk waren gisteravond in een paar lokalen van de Rijkskweekschool bijeenge bracht. Deze producten tel den mee voor de examen- uitslag in zoverre, dat zij de cursisten slechts tot voordeel konden strekken. Als collectieve werkstukken waren vervaardigd een oud- Hollands dorp, een stad in het jaar 2000 en een kasteel. Deze omvangrijke werk stukken zijn grotendeels op gebouwd van waardeloos materiaal, zoals closetrol len, puddingdozen en luci ferdoosjes Het individuele werk droeg een veelzijdig karakter. Men zag er onder meer pitrietwerk, houtwerk, dieren van touw, plastic- knopen, boekbinden, lino leumsneden, maskers, ver vaardigd van krantenpa pier, applicatiewerk, raffia- werk, leerwerk en aardap pelstempelen. Ook trof men er een proefexamen-werk- stukje aan: een band op een podium. Het was interes sant te zien, hoe geheel ver schillend de cursisten deze opdracht hadden opgevat: sommigen hadden in de vrij korte tijd, die beschikbaar was, een verbluffend groot aantal orkestleden vervaar digd, anderen hadden zich beperkt tot een paar muzi kanten, zonder dat deze een voud schadelijk was voor het geheel. Volgens de examenopgave van gisteravond moesten de cursisten ieder een praalwa- gentje vervaardigen tussen zes en tien uur. De wielen wercfen meteen beschikbaar gesteld, de rest kon men naar eigen fantasie uitkie zen. Omstreeks acht uur moest men met de versie ring begnnen, anders zou men in tijdnood raken Het diploma stelt de ge slaagden in staat, in club huizen en dergelijke aan de jeugd les te geven in deze waardevolle wijze van vrije tijdsbesteding. Het valt te begrijpen, dat de N.J.G. zeer sympathiek tegenover het werk van de Vereniging voor Handenarbeid staat en onder haar leden propagan da maakt voor dit vereni gingswerk. ADVERTENTIE HAARLEM, 28 Juni 1955 ONDERTROUWD: 28 Juni, G. J. Willemse en L. W. van Duuren; J. Bakker en K. Broek huis; A. Joustra en G. van der Vliet. GEHUWD: 28 Juni, J. Westdijk en A. A. M. van Hamburg. BEVALLEN van een zoon: 25 Juni, M. J. Fraij—van der Stelt; 27 Juni, M. van Wijk— Jans; K. van Zonvan der Ende; J. van der Tangvan der Aart, D. Nossent Jongsma. BEVALLEN van een dochter: 27 Juni, A. H. G. Joostenvan Bilderbeek; Chr. Mar tensvan Heijningen; H .M. Reijndersvan der Wijden; M. M. Preer.envan Dijk; 23 Juni, H. Th. C. WiebolsBückmann; E. Wil- deboerde Ridder. OVERLEDEN: 24 Juni, J. J. Wesselius, 82 j., Gedempte Oude Gracht, 26 Juni, B, Bak ker, 80 j., Voorhoutstraat; 27 Juni, B. Hoog kamerHuizinga, 76 j., Eendrachtstraat; J. Uijlennbroek, 68 j., Sint Bavostraat; J. Hoogland, 62 j., Maasstraat. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Don derdagmiddag van 34 uur, door George Robert luidt: 1. Deux pointe d' orgue en triple, Pérotin le Grand; 2. a. Pausa, Conrad Paumann; b: Lied, Paulus Hofhaymer; 3 a. Canzona, An drea Gabrieli; b. Fuge, Hans Leo Hassler; 4. Paduana Hispania (Thema met Variaties), J. P. Sweelinck5. a. Fuga, Georg Caspar Wecker; b. Choralfuge und Choralvorspiel „Warum betrübst du dich, mein Herz", Jo- hann Pachelbel; 6. Passacaglia en dubbel- fuga, c. kl. t., J. S. Bach. De voorstelling van „Kans en Grietje" door het Aerdenhouts kindertoneel ten bate van een groepshuis voor de Caprera-groep van de Nederlandse Padvindsters in Bloe mendaal, zal hedenmiddag geen doorgang vinden wegens de ongunstige weersomstan digheden. De voorstelling is een week uit gesteld en zal dus Woensdag 6 Juli in het Openluchttheater te Bloemendaal worden gegeven.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 7