Kort en bondig Weinig opwekkende cijfers over woningbouw en huisvesting Haarlemse industrie floreert Dit jaar vier ton beschikbaar Jonggehuwden het slachtoffer „Kunst zij ons doel" exposeert Amsterdamse Beurs Firma Möhringer vierde veertigjarig bestaan Subsidiëring van de woningbouw 'grieven aan de redactie Voor Westelijke randweg 9 Haarlemse kwartaalstatistiek Equipe voor internationaal concours in Hoofddorp Vijf kinderen gewond door carbid-ontploffing Opnieuw een verzetsgroep in China opgeruimd Programma van school- honkbal wedstrijden Schoolsoftbal-titel voor Montessori-lyceum Ned. Bond van Bouwonder nemers oppert bezwaren De Bedrijfscompetitie Statistieken wijzen op grote omzetstijgingen Staking van KLM-personet! op Idlewild bij New York Marokkaanse studenten bezoeken ons land Canada levert tarwe aan Oost-Europese landen Twee jubilarissen bij Heldring en Pierson Burgerlijke Stand van Haarlem Groeiend spaartegoed bij Nutsspaarbank Ook in Minerva voortaan cinemascope Geldkistje met J 200 uit woning in Haarlem-N vermist Kapel Kon. Luchtmacht maakt mars door de stad Klaas Bolt geeft Dinsdag orgelconcert in Grote Kerk B. J. Korsman 40 jaar bij P.T.T. ZATERDAG 2 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSGHE COURAN1 Gemeten naar het aantal woningen in uitvoering is de bouwactiviteit de laatste maanden teruggelopen. Aan het begin van het derde en vierde kwartaal van 1954 waren respectievelijk 1.059 en 1.074 woningen in uitvoering, recordaantallen voor de periode na de oorlog. Gedurende het vierde kwartaal van 1954 kwam echter een groot aantal woningen gereed namelijk 251, terwijl aan de bouw van slechts 53 woningen werd begonnen. Op 1 Januari van dit jaar waren zodoen de slechts 876 woningen in uitvoering. Tachtig woningen werden in de loop van het eerste kwartaal voltooid, terwijl, waar schijnlijk mede ten gevolge van vorstverlet, slechts met de bouw van 33 woningen een aanvang werd gemaakt. Het aantal woningen in uitvoering aan het begin van het tweede kwartaal daalde daardoor tot 821. Het winterhalfjaar geeft begrijpelijker wijs steeds een daling in het aantal begon nen woningen te zien. In de periode Octo ber 1954 tot en met Maart 1955 zakte dit aantal echter tot 86 en is dit, afgezien van de jaren 1945 en 1946, toen in Haarlem nog helemaal niet werd gebouwd, het laagste totaal voor een winterhalfjaar sinds de oorlog. Het is natuurlijk mogelijk, dat het hui dige geringere aantal woningen in uitvoe ring via een betere arbeidsbezetting van de objecten leidt tot een kortere bouwduur en dus snellere voltooiing. Slechts in dat geval is er geen reden tot bezorgdheid over de woningproductie van het lopende jaar. In onmiddellijke relatie tot het vooraf gaande staat de langzame daling van de woningnood. Het slachtoffer hiervan zijn uiteraard op de eerste plaats de jonggehuwden. In het eerste kwartaal van 1955 traden 271 paren De tentoonstelling van werken der leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel", die in Het Huis Van Looy gehouden wordt, miedt in alle opzichten het aspect wat men van deze expositie gewoon is. Met ononder broken regelmaat keren steeds weer de schilderijen, die het bloemstuk, het land schap, het stilleven en een enkele maal het portret als onderwerp hebben, in de zalen terug. Vooral het bloemstuk is favo riet, men telt er tegen de veertig op deze tentoonstelling. Voor haar die dit onder werp met veel smaak gedurende haar leven schilderde: mevrouw Dingemans-Numans, werd een aparte wand ingeruimd. Vlak daarnaast hangen drie bloemstukken van de eveneens overleden schilder R. Heiloo, wiens Azalea Mollis al eens eerder om de warme kleur in bloemen en fond de bezoe ker getroffen heeft. Er zijn verder bloem stukken van Doeser, een donkertonige vaas met bloemen van G. D. Gratama, een de coratief gecomponeerd bloemstuk in nis van Willem Rees, witte Primula's en Bonte Begonia van W. A. van der Colk, Rozen- bottels van A. Voorzanger en aquarellen van tulpen en een schaal met sinaasappels door Miek Otto, welke laatste werken voor mijn gevoel tot de weinige behoren die een eigen, frisse visie vertonen. Tussen deze vele met zorg geschilderde werken, valt dan een hoekig gecomponeerd stilleven van P. C. Kloes ineens op omdat hier sprake is van een zekere schildersdrift, van een noodzaak om het zó en niet anders te doen. In het smalle tekeningengangetje hangt een bijzonder mooi tekeningetje van H. F. Boot, die behalve dit o.a. een van zijn so berste stillevens inzond dat, in eindeloos- geschakeerde grijze tonen geschilderd, een grote rijkdom bezit. Van de verschillende monumentale com posities met paarden door J. de Ridder was naar mijn smaak de kleine aquarel (no. 77) het sterkste. S. H. de Roos zond een aantal landschaps tekeningen op de bekende consciëntieuse, maar daarom niet minder levendige manier voorgedragen. De tentoonstelling is nog tot 10 Juli te bezichtigen. OTTO B. DE KAT. Een jury bestaande uit overste b.d. T. A. Camerling Helmont uit Ubbergen en de heer L. M.'Moermond uit Dreischor heeft in de manége van de Koninklijke Federatie van Landelijke Rij verenigingen, de volgen de équipe samengesteld, die ons land zal vertegenwoordigen op het internationale concours-hippique te Hoofddorp op 6 en 7 Juli ter gelegenheid van het „Eeuwfeest Haarlemmermeer": D. J. Mellema van FEO (Reiderholderpolder) Groningen, op ,,Ge- rard"; H. v. d. Wai van Blauwe Ruiters (Haren, Groningen) op „Black"; J. van Merle van Rij'vereniging Olst op „Kort- haan"; T. Ruiterkamp van Rijvereniging Gorssel (Ter Wolde, Gelderland) op „Sil- verking"; H. ter Agter (Hamelandse Rui ters, Borculo) op „Krilly"; G. Kraai, Apel- doornse Ruiterclub, op „Jawalisa"; mej. R. v. d. Top van „De Schaffelaar" (Barneveld) op „Lady"; W. C. van Dam van „De Bata vieren" (Lienden) op „Sunlight" en J. Knoop van Venneper Ruiters (Nieuw Ven nep) op „Theo". Chef d'équipe is de heer Mellema en instructeur P. A. Voorsluis van het federatie-centrum. 3-3% Nederl/47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Vrijdag 101% 319 461 443 604% 121 188 181 136% 140 267 222% 232 231 71% 146 95% 63% 35 %4 112% Openings koersen 101% 311 452 426 601% 120% 186 176 137 137 267% 219 231% 231% 70% 142>/s 94% 63 35 108% in het huwelijk. Een deel daarvan vestigde zich niet in Haarlem of was reeds gehuis vest; 184 paren echter werden door hun huwelijk wel woningbehoevend. Hiervan kan slechts 5 een zelfstandige woning betrekken; 59% vond een inwoning, terwijl 35% helemaal geen woonruimte vond. Zoals al meer in de kwartaalberichten van het Nederlands Economisch Instituut is opgemerkt, behoeft dit laatste niet steeds zo tragisch te zijn, omdat het hier deels ook adspirant-emigranten betreft en (RK)-echtparen, die het burgerlijk huwe lijk wel, maar het kerkelijk huwelijk nog niet hebben gesloten. Maar een ander deel valt niet onder deze beide categorieën en voegt zich dus bij de reeds bestaande groep van echtparen, die geen echtelijk huishou den kunnen vormen. Niet anders dan verontrustend is het daarom, dat dit cijfer zich de laatste twee jaar nog steeds in stijgende lijn beweegt. Hier komt dan nog bij, dat in dezelfde periode het peil der inwoningen eveneens een ongunstige ontwikkeling te zien gaf. Nog steeds groeiend is het deel der in woningen, waarbij de jonggehuwden slechts de beschikking krijgen over één kamer en het gebruik van keuken en toilet met andere moeten delen. Bij een ontploffing op het terrein van de Ven lose boerenhoeve De Tichelarij hebben vijf kinderen brandwonden opgelopen. Zij zijn allen in het ziekenhuis te Venlo op genomen.' De kinderen vonden in een schuurtje een met carbid gevuld vat. Een gedeelte van de inhoud daarvan stortten zij in een waterput, waarna zij een stuk papier in brand staken en dit eveneens in de put lieten vallen. Het vijftal ging over de putrand hangen om goed te kunnen zien wat ©r verder zou gebeuren. Er ontstond een ontploffing die tot ver in de omtrek te horen was. De kleren van de kinderen raakten in brand, zij holden naar. de Rijn beek, die daar in de omgeving stroomt, maar intussen bleken de vlammen al ge doofd te zijn. Een juist passerende automo bilist heeft zich over de kinderen ont fermd en hen naar een ziekenhuis ge bracht. De 10-jarige P. S. en de 12-jarige L. M. hebben ernstige brandwonden opgelopen. Drie andere jongens van 12, 13 en 16 jaar, waaronder een broertje van een van de ernstig gewonden, zijn er beter afgekomen. HONGKONG (Reuter). - Radio-Peking meldt, dat in de provincie Kiangsi 31 per sonen zijn aangehouden op beschuldiging van contra-revolutionnaire activiteit. Onder hen bevinden zich landeigenaren, en gewe zen nationalistische militairen, aldus de radio. Zij maakten deel uit van het „leger ter redding van het Chinese vasteland". ADVERTENTIE Zaterdagavond vierden op feestelijke wijze directie en personeel van de machi nefabriek Möhringer te Haarlem het feit dat deze firma veertig jaar geleden werd opgericht. Ongeveer zestig personen zaten aan een diner in restaurant Brinkmann, dat gevolgd werd door een gezellige avond, waarbij een conférencier en een bandje er mede toe bijdroegen dat de aanwezigen zich uitstekend amuseerden. In 1919 begon de heer P. Möhringer mei een kleine ruimte in de Groendaalsteeg een machine-reparatie werkplaats, waar hij tot 1943 alleen gewerkt heeft. Op 2 Januari van dat jaar namelijk heeft de heer H. Fonkert dit bedrijfje overgenomen. In de loop van het jaar werd ook zijn jongere broer, de heer B. M. Fonkert, in de zaak opgenomen. Er viel in deze oorlogsjaren, naai de heer H. Fonkert vertelt, weinig te doen en de beide broers bepaalden zich er toe de aanwezige klanten zo goed mogelijk te bedienen. Na de oorlog echter beleefde de firma' een grote opgang. De heren Fon kert, die beide een technische en wel speciaal een lifttechnische opleiding hadden genoten, specialiseerden ook de werkzaam heden van hun bedrijf in de richting van de liftbouw. Zij construeerden verscheidene machines, namen contact op met het bui tenland en thans produceert de tot onge veer 40 man uitgebreide staf van werklie- derï en technici regelmatig diverse types van liftapparaten en tevens ook andere machines, zoals „kolenbrekers", bontkoel- kluizen enzovoorts. Ook de reparatiewerk zaamheden blijven nog steeds een groot deel van de activiteit der firma vormen. In 1950 werden de beide zoons van de heer H. Fonkert in de zaak opgenomen. Sedert 1948 staande bouw en installatie van een 120 tal liftapparaten, in vele ge bouwen van ons land, op naam van deze zaak. Op het ogenblik is men bezig een ge heel electronisch werkende lift te bouwen in een kantoorgebouw te 's Hertogenbosch. Dit zal de eerste van zijn soort in Neder land zijn en om een reeds in gebruik zijnd exemplaar te zien moet men een reis naar Oostenrijk maken. Door de bijzonder slechte weersomstan digheden moesten de vastgestelde wedstrij den voor het schoolhonkbal-tournóoi wor- dien afgelast. Thans heeft de schoolhonk- balcommissie een nieuw rooster samenge steld, zodat er een programma voor twee middagen moet wórden afgewerkt. Het programma voor deze week luidt: Woensdag 6 Juli (terrein Schalkwijkerweg) A: 14.15 uur: Ambachtsschool 2Lorentz lyceum 2; D: 15.10 uur: Coornhert lyceum Lorentzlyceum; E: 16 uur: HBS Ale Chr. lyceum; F: 14.30 uur: HBS BJac. P. Thijsse Montessorilyceum: G: 15.45 uur: RijkskweekschoolR.K. Ulo St. Jeroen. Vrijdag 8 Juli: (terrein Kleverparkweg): B: 14.15 uur: Coornhert lyceum 2Marnix van St. Aldegonde lyceum; C: 15.10 uur: Mendel collegeAmbachtsschool; H: 16 uur: Triniteits lyceumKlaas de Vries ulo. Het verdere programma luidt: Woensdag 13 Juli (terrein Schalkwijkerweg): J: 14.30 uur: Winnaar AWinnaar E; K: 14.30 uur: Winnaar BWinnaar F: L: 15.45 uur: Win naar CWinnaar G; M: 15.45 uur: Win naar DWinnaar H. Vrijdag 15 Juli (terrein nader aan te wijzen): N: 14.30 uur: Winnaar JWinnaar L; O: 15.45 uur: Winnaar KWinnaar M. De datum en plaats van de finale zullen nog nader bekend worden gemaakt. Het meisjes softbalnegental van het Jac. P. Thijsse Montessorilyceum uit Overveen is er geheel onverwacht in geslaagd voor de tweede achtereenvolgende keer beslag te leggen op de titel in het schoolsoftbal- tournooi. De Overveense meisjes waren door enkele fraaie overwinningen doorge drongen tot de finale, waarin de ploeg uit kwam tegen het favoriete team van het Lorentzlyceum. Deze wedstrijd werd op het gemeente lijk sportterrein aan de Kleverlaan gespeeld en het Overveense negental nam reeds direct een veilige voorsprong. Ook tijdens het verdere verloop slaagden de Lorentz- meisjes er niet in het hun tegenstandsters bijzonder moeilijk te maken, zodat het einde kwam met een volkomen verdiende en overtuigende 20-5 overwinning van het Jac. P. Thijsse Montessori lyceum. De secretaresse van de Nederlandse Dames Softbal Bond, mejuffrouw Bosch, reikte na afloop de wisselprijs aan het win nende team uit. Naar aanleiding van de beschikking van de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting de jaarlijkse bijdragen voor woningen, gebouwd door woningbouwver enigingen en gemeenten op basis van de Woningwet, te verhogen, heeft de Ned. Bond van Bouwondernemers een verkla ring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat deze verhoging uiteenloopt van 15.tot 80.per woning per jaar en een gemid delde stijging van 15% van de huidige jaarlijkse bijdrage betekent. De verhoging zal gelden van 1 October 1954 af en dient mede ter opvanging van de loonsverhoging van 6 pet. per 1 October 1954. Voor de normale woningbouw zijn twee ërlei subsidieregelingen van kracht: de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953, voor ljiet verstrekken van premies a fonds perdu'voor de particuliere woning bouw, en de Beschikking Bijdragen Wo- ningwetbouw 1950 voor jaarlijkse bijdra gen voor de woningbouw door gemeenten en woningbouwverenigingen. Het bezwaar van de particuliere bouw ondernemers ir. dat beide vormen van subsidiering van de woningbouw, die door hun afwijkende structuur niet vergelijk baar zijn, leiden tot bevoorrechting van de woningwetbouw, die tot lagere huren in staat stelt, en de particuliere woningbouw het onmogelijk maakt om concurrerend op te treden. Nu de bijdragen voor de woningwet- bouw nog verder worden verhoogd, terwijl de premie van de particuliere woning bouw geen verhoging ondergaat, wordt die kloof breder en het gesignaleerde euvel verscherpt. Het bestuur van de Nederlandsche Bond van Bouwondernemers meent dat de sub sidiëring van de woningbouw op zodanige wijze dient te geschieden, dat de bouw van eenvoudige woningen uit het oogpunt van rendabiliteit mogelijk wordt, zowel in de grote steden als in de kleinere plaatsen. Een zodanige regeling dient het mogelijk te maken, dat huurwoningen zowel voor de arbeiders als voor de middengroepen door de particuliere bouwondernemer kun nen worden gebouwd. Een gelijke subsidieregeling dient te gel den voor en door particuliere bouwonder nemers en door gemeenten en woning bouwverenigingen te bouwen woningen. De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld in de bedrijfscompetitie luiden: Planeta 13000 3-2; HAC—Nederland II 3-4, SVOW IIVermaat II 2-3, HSMNederland I 3-5, SVOW IVermaat I 3-1, Heeremans en Van LeuvenHenkes 4-1. Het programma voor de volgende wed strijden luidt: Maandag 4 Juli: HSMHee- remans en Van Leuven (Slaperdijk); Dins dag 5 Juli: HenkesSVOW I (Slaperdijk); Woensdag 6 Juli: Vermaat INederland I (Schotenveld I); Vermaat IINederland II (Schotenveld II); HACPlaneta (Slaper dijk); Vrijdag 8 Juli: 13000—SVOW (Sla perdijk). De totale omzetten van de Haarlemse industrie bedroegen in het laatste kwartaal van 1954 f 61.732.000,hetgeen 19,5 percent meer is dan in het kwartaal daarvoor. Voor Nederland als geheel bedroeg deze stijging 9 percent, naar verhouding dus min der dan de helft. Bij het bezien van deze cijfers dient men rekening te houden met de gewoonte van het bedrijfsleven om tegen het eind van het jaar nog zoveel moge lijk te factureren, welk feit een verhogende invloed heeft op de omzetten in het laat ste kwartaal van een jaar. Interessanter is daarom een vergelijking met de vierde kwartalen van de voorgaande jaren. Uit deze cijfers blijkt, dat sinds 1950 de omzetten van de Haarlemse industrie in het vierde kwartaal voortdurend zijn ge stegen en voorts, dat in 1954 deze stijging relatief groot was. Van 1953 op 1954 steeg het indexcijfer van 124 naar 136. Een aan merkelijke stijging, ofschoon ze in grootte nog wordt overtroffen door de stijging die de omzetten voor dezelfde perioden mee maakten van 1950 op 1951 (van 100 tot 113). De industriële omzetten zijn in Haarlem de laatste jaren doorlopend gestegen. Ge lijke tred hiermede hield de stijging van de waarde van de export. Sinds jaren maakt de export rond de 20 percent uit van de industriële omzetten. In het laatste kwartaal van 1954 bedroeg dit 17,2. Op dit punt is dus niet veel verandering te constateren. Werkgelegenheid De werkgelegenheid bleef zeer groot. Eind April 1955 bereikte de werkloosheid een nieuw laagtepunt; op dat ogenblik stonden slechts 527 Haarlemmers als ge heel werklozen bij het Gewestelijk Ar beidsbureau ingeschreven. 500 van deze werklozen waren mannelijke en 27 vrou welijke arbeidskrachten. Van de mannelij ke werklozen was bijna de helft 222 personeel in algemene dienst (vnl. losse arbeiders, voorts ook magazijnpersoneel). Vervolgens waren er 65 werkloze kantoor bedienden en 50 werkloze bouwvakarbei ders. Het aantal overgebleven aanvragen van werkgevers bedroeg op hetzelfde tijdstip 1.686 en was dus meer dan drie maal ho ger dan het aantal nog beschikbare ar beidskrachten.. Een belangrijk deel van deze overge bleven aanvragen betrof vrouwelijke beidskrachten, in totaal nl. 773. De groot ste behoefte bestond aan personeel voor de bedrijfsklasse kleding (307 aanvragen), textielnijverheid (75 aanvragen) en huis houdelijk personeel (114 aanvragen). Het feit, dat hier tegenover slechts 27 geheel werkloze vrouwen stonden ingeschreven, tekent wel de huidige schaarste aan vrou welijke arbeidskrachten. Het aantal overgebleven aanvragen naar mannelijke arbeidskrachten bedroeg 913. Het grootst was het aantal aanvragen van de bedrijfsklasse metaalnijverheid, scheepsbouw, enz. (351 aanvragen, ca. 25 NEW YORK (Un. Press) Ongeveer 50 man K.L.M.-personeel,die op de luchthaven Idlewild bij New York het voedsel berei den voor dè passagiers van de K.L.M.-toe- stellen, die van New York vertrekken, zijn Zaterdag in staking gegaan, teneinde kracht bij te zetten aan hun eis, dat de K.L.M. hun vakbond zal erkennen. Een woordvoerder voor de K.L.M. heeft meegedeeld, dat de K.L.M. van plan is om ondanks de staking normale vliegdiensten te blijven onderhouden. Hij zeide, dat func tionarissen van de K.L.M. op Idlewild bij- een waren gekomen om de toestand te be studeren. Vierentwintig Marokkaanse studenten van de „Ecole marocaine d'administration" in Rabat, brengen op het ogenblik een be zoek van een vijftal dagen aan ons land. Het bezoek heeft voor een deel een instruc tief, voor een ander deel een toeristisch karakter. Van de zijde der studenten-orga nisatie voor buitenlandse studenten-be trekkingen is een programma opgesteld. Deze school, waar de studenten worden opgeleid in de bestuurswetenschappen, werd in 1948 in Marokko opgericht. OTTAWA (Reuter) Premier St. Lau rent heeft de berichten, dat tien millioen bushels Canadese tarwe aan Polen wor den verkocht onder een banklening, waar voor de Canadese regering zich garant stelt bevestigd. De transactie is nog niet tot stand gekomen, maar de regering ver trouwt ten volle dat dit zal geschieden. Hij zeide, dat terugbetaling zal geschieden binnen een jaar, en dat de lening 85 per cent van de prijs bedraagt, wanneer de verkoop tot stand zal komen. St. Laurent deed deze mededelingen in antwoord op vragen in het Lagerhuis van de oppositie leider, Drew. St. Laurent werd voorts gevraagd, of soortgelijke transacties met andere com munistische landen tot stand zijn ge komen. Hij antwoordde, dat een verkoop aan Tsjechoslowakije is gesloten en dat ook hiervoor garantie werd gegeven door de exportverzekeringsmaatschappij, een overheidsbureau. Betaling is reeds op de overeengekomen wijze geschied. ADVERTENTIE Wie gaarne zijn gezondheid spaart Stookt vaste brandstof in zijn haard Al wordt de winter nog zo guur Met kolen heeft men 't beste vuur. Maarwaar U ook Uw brandstof haalt Zij dient altijd CONTANT BETAALD. In de loop van de maand Juli hopen twee leden van het personeel van het kantoor Haarlem van Heldring en Pierson de dag te vieren, dat zij veertig jaar bij het bank wezen werkzaam zijn. Op Vrijdag 15 Juli is het veertig jaar geleden, dat de heer W. de Graaff, procuratiehouder, in dienst trad bij de firma Brinkman en Co., welk bedrijf in 1932 in het concern van Heldring en Pierson werd opgenomen. Donderdag 26 Juli is het veertig jaar geleden, dat de heer A. J. W. IJpenburg, eveneens procuratie houder, bij het concern werd aangesteld. Vrijdagmiddag 15 Juli zal er ten kantore Zijlstraat 78-80 gelegenheid bestaan de jubilarissen geluk te wensen. HAARLEM. 2 Juli 1955 ONDERTROUWD: 2 Juli, G. Gommans en J. M. van Diemen. GEHUWD: 2 Juli, M. J. Geerlings en J. M. Kooien; A. H. Hendriks en J. M. A. Schijven; Jf Huel en M. G. de Könnigh; B. Steven hagen en E. M. van Thienen; J. P. de Groot en E. Kingma; A. Beneven te en M. W. Senft. BEVALLEN van een zoon: 30 Juni, E. J. Gleijmvan Halm; 1 Tuli, M. Braunius van der Putten. BEVALLEN van een dochter: 1 Juli, C. van der Ven-de Quastenit; E. Kelin-den Breejen; 2 Juli, K. J. Knegtvan der Zwan. OVERLEDEN: 1 Juli, B. Nederkoorn, 59 j„ Allanstraat; A. M. SnijderWijers. 68 j., Lange Annastraat; L. J. M. Disseldorp, 4 j., Kamperlaan. verschillende beroepen betreffend) en bouwnijverheid (180 aanvragen). Tegen over het totaal aantal van 913 aanvragen naar mannelijke arbeidskrachten stond, zoals gezegd, een aantal van slechts 500 geheel werkloze mannen. Ook de Haarlemse arbeidsmarkt is dus niet vrij van spanningen. Het behoeft in dit verband maar weinig verwondering te. wekken, dat de personeelsbezetting van de industrie slechts weinig kon toenemen. Op 1 Januari waren hierin slechts 28 personen méér werkzaam dan drie maanden tevo ren het geval was. In Juni werd bij de Nutsspaarbank te Haarlem een bedrag ingelegd van f 1.685.635,— en terugbetaald f 1.412.320,—, zodat het spaaroverschot f273.315,be droeg. Voorts werden in de afgelopen maand 621 nieuwe spaarders ingeschreven. Gedurende de eerste helft van dit jaar steeg het inleggerstegoed bij de Nutsspaar bank met bijna f 3% millioen tot een totaal van f 38.390.528,het aantal spaarders steeg in dezelfde periode met 2036 tot 74545. (Verkort weergegeven) Verkeer. Met grote belangstelling las ik uw artikel in uw blad van 28 Juni jl., met als opschrift „Ommekeer vereist". Inder daad heeft het aantal verkeersongevallen zeer verontrustende vormen aangenomen. Het is meer dan hoog tijd, dat er ernstige pogingen worden aangewend deze ziekte want dat is het, te bestrijden. Volgens mij moet men door middel van de wetenschappelijke propagandametho den, er bij alle weggebruikers inhameren, dat zij medeverantwoordelijk zijn voor het leven van de ander, van de naaste. Om te bereiken dat ieder zich zijn verantwoor delijkheid tegenover zijn naaste bewust wordt, moeten overheid en burgerij de handen ineenslaan en deze ziekte krach tig gaan bestrijden. Ik zou willen voorstel len dat een commissie samengesteld wordt bestaande uit deskundigen van de Ver keerspolitie, burgers, een psycholoog, enz. De dictatuur van de jakkerende moto ren moet gebroken worden. W. v. d. VAART Naschrift: In het door u aangehaalde ar tikel werd nu juist betoogd, dat men te maken heeft met een verschijnsel dat slechts voor een gering gedeelte door pro paganda voor de verkeersregels en de per soonlijke verantwoordelijkheid kan' wor den beïnvloed. De door u bedoelde com missie zou daarom ernstig studie moeten maken van een reconstructie van het hele verkeerswezen, waardoor een aantal on gelukken op verkeerstechnische wijze tot de onmogelijkheden worden verwezen. (Red.). BINNENLAND In tegenwoordigheid van minister mr. J. M. L. Th. Cals en vele autoriteitei uit Limburg en prominente musici is Zaterdag avond in Maastricht de verbouwde concert zaal van de Limburgse hoofdstad met een Galaconcert in gebruik genomen. De heer Oscar de Ia Torre is benoemd tot ambassadeur van Cuba in Nederland. In de gemeentelijke bibliotheek en leerzaal van Rotterdam is een bibliogra- phische en iconografische tentoonstelling over het leven en werk van Charles Baude laire geopend. De expositie is een onderdeel van de herdenkingen die in en buiten Frankrijk worden gehouden ter gelegenheid van het verschijnen van zijn reeks gedichten „Les fleurs du mal", nu honderd jaar ge leden. Drieëntwintig grote panelen met reproducties van portretten en documenten geven met boeken uit Nederlandse en parti culiere collecties een overzicht van Baude- laires leven en zijn ontwikkeling als schrijver. Op het graf van ds. Dirk Bakker te Huizum, één van de oudstrijders van de vroegere S.D.A.P., is Zaterdagmiddag een gedenkteken onthuld, na een toespraak van prof. dr. W. Banning. Twee kazematten van de 17de eeuwse vestingwerken van Naarden, die nog geheel in de oorspronkelijke staat zijn, zijn voor het publiek opengesteld. In de kazematten zijn ondergebracht voorwerpen en prenten, alsmede kanonnen en wapenuitrustingen uit de .Spaanse, Franse en Pruisische tijd en de jaren na de eerste wereldoorlog 1914. Ook staan er twee kanonnen uit de Napoleonti sche tijd. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben aan dc gemeente Purmerend een extra bouwvolume toegewezen van 200 wo ningen ten behoeve van de huisvesting van personeel van in Amsterdam-Noord geves tigde bedrijven. Dokkum heeft een carillon ten geschen ke gekregen, waarvoor de middelen bijeen gebracht zijn uit giften van de burgerij en van oud-Dokkumers. Het is een lichte beihard, bestaande uit 37 klokken, uitgerust met een stokken- en pianoklavier en een speeltrommel. De grootste klok weegt 200 kilogram, de kleinste 11 kilogram. Dr. G. de Jong en dr. W. J. Wieringa, beiden thans lector, zijn benoemd tot ge woon hoogleraar in de faculteit der econo mische en sociale wetenschappen om onder wijs te geven onderscheidenlijk in de econo mische aardrijkskunde en in de economische en sociale geschiedenis aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam. Prof. dr. G. J. de Vries, die onlangs tot buitengewoon hoog1eraar werd benoemd, is thans benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte voor het onderwijs in de Griekse taal- en letterkunde. Gustave Abrahams, een 26-jarige Maas trichtenaar, behoort tot de 67 leden van het Franse vreemdelingenlegioen, die van het Italiaanse transportschip „Flaminia" in het Suezkanaal zijn gesprongen en aan wal zijn gezwommen. Tweehonderd sigarenmakers van de Hudson sigarenfabrieken in Roosendaal zijn in staking gegaan, deels om persoonlijke redenen, deels om redenen die verband hou den met de lonen. HAARLEM EN OMGEVING Brandje te Overveen. De ervaringen door de heer A. van Schooten bij de Bloemen- daalse brandweer opgedaan waren voor hem van belang bij een begin van brand in de keuken van zijn woning aan de Julianalaan 126 te Overveen. Op een brandend oliestel stond een wasketel in de keuken op de eerste verdieping. De wasketel is gevallen, waar door begin van brand ontstond. De heer Van Schooten bluste het vuur; de schade was gering. Eerste prijs. Op het nationaal Rooms Katholiek Zangfestival te Utrecht behaalde het R.K. Gemengd koor St. Caecilia te Haar- elm, onder leiding van Gerard de Barbanson, in de afdeling Uitmuntendheid een eerste prijs met 232 punten. Amsterdam. Gemeentelijke Universiteit. De heer P. M. J. Hokkeling uit Overveen, leraar Duits aan het Triniteitslyceum te Haarlem slaagde aan de Amsterdamse Uni versiteit voor het doctoraal examen in de Slavische talen. Uit de heden verschenen eerste supple- loire begroting van het Wegenfonds blijkt, dat dit jaar voor de uitvoering van de Wes telijke randweg en de verbinding Haarlem AerdenhoutBentveld slechts vier ton beschikbaar is. Dit bedrag wordt echter voor 1955 toereikend geacht. Deze vier ton is afkomstig uit een post van in totaal 700.000 voor de verbetering van het wegdek Het Schouw—Purmerend, welke voorlopig niet wordt uitgevoerd. Van de resterende drie ton is de helft bestemd voor de aanleg van het wegvak Leimuiden Naar wij vernemen heeft de directie van het Minervatheater te Heemstede besloten eveneens tot 't vertonen van cinemascope- films over te gaan. Doordat men bij de bouw van het theater, wat betreft de breedte van het toneel en het plaatsen der projec tie-apparaten reeds met deze mogelijkheid had rekening gehouden, is hiervoor thans geen verbouwing meer noodzakelijk, doch kan alleen worden volstaan met het aan brengen van een nieuw filmdoek, in de af metingen van negen bij vier meter. Binnen" kort zal hiermee een aanvang worden ge maakt. De vertoning van cinemascopefilms zal reeds Vrijdag 22 Juli beginnen met „Three coins in the fountain", nog in dezelfde week gevolgd door „How tot marry a millio naire". In de loop van Zondagnamiddag of avond heeft men zich toegang verschaft tot een woning aan de Raafstraat in Haarlem- Noord. Via de ongesloten keukendeur is men binnen gekomen. Uit het dressoir wordt een geldkistje vermist, dat f 200 en polissen bevatte en van de kapstok een herenoverjas. Ter gelegenheid van de Milva/Luva-ten- toonstelling, die in het Concertgebouw te Haarlem wordt gehouden, maakt de kapel van de Koninklijke Luchtmacht onder leiding van luitenant Diepenbeek een mars door de stad. Vanavond om zeven uur ver trekt de kapel van de Dreef; gewandeld wordt naar het Kennemerplein en dan keert de kapel terug naar het Klokhuis plein. Oude Wetering, de andere helft voor de aanleg van terreinen voor zes benzine stations. Wat betreft de aanleg van het wegvak Oude WeteringLeimuiden kan nog wor den meegedeeld, dat het zand daarvoor af komstig zal zijn van de vroegere spoorlijn HoofddorpAalsmeer, waarvan een ge deelte in 1956 moet worden afgegraven voor de aanleg van de watertransportlei ding RijnKennemerland. Het progianima der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk te Haarlem op Dins dagavond van 8 tot 9 uur door Klaas Bolt, bevat de volgende werken. Programma 1. Preludium en fuga g. kl. t., Dietrich Buxtehude; 2. Triosonate III (An dante, Adagio, Vivace), J. S. Bach; 3. Suite in D (Introduction, Trumpet tune, Moderato, Allegro(, John Stanley; 4. Koraalvoorspelen, -> Arh bleib bei uns. Herr Jesu Chrirt; b. Erhalt uns, Herr, bei deinem Wort (Kanon in het octaaf); c. Ein feste Burg is unser Gott; d. Wer nur den lieben Gott laszt walten; e. O. Heiland, reisz die Himmel auf; f. Den die Hirten lobten sehre (Pastorale); g. Macht hoch die Tür, die Tor macht weit, Helmut Walcha. Vrijdag is de heer B. J. Korsman, die veertig jaar werkzaam is bij het P.T.T.- bedrijf, op hartelijke wijze gehuldigd. De heer W. Flooren opende met een kort woord de feestelijke bijeenkomst. Daarna sprak de heer W. J. Steemers, adjunct-inspecteur, die namens het bedrijf en de afdeling in spectie hartelijke woorden tot de jubilaris richtte en hem de oorkonde voor 40 jaar trouwe dienst overhandigde en de gebrui kelijke gratificatie. De heer J. van- Kamp, directe chef van de jubilaris, sprak namens de directie, bij afwezigheid van de direc teur van het postkantoor Haarlem. Daarna sprak de heer P. Koomen, voor zitter van het jubileumfonds, die namen3 dit fonds een prachtige staande lamp aan bood; mevrouw Korsman kreeg bloemen. De heer W. H..J. v. d. Bosch bood namens het personeel en dat van de bijkantoren een electrisch scheerapparaat aan. De heer H. J. Meyer, voorzitter ambtenarenbond, afde ling Haarlem, sprak de jubilaris toe na mens de bond en overhandigde een bloem stuk. De heer H. C. Menke sprak namens de Coöperatieve Cantine-Vereniging P.T.T. en dankte de jubilaris voor het vele werk dat hij heeft gedaan als voorzitter van de Cantine-Vereniging en hij overhandigde een vulpen. De heer L. Loos sprak namens de afde ling Contróle van Postwaarden. Tenslotte sprak d^ jubilaris een dankwoord.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 3