Openluchtspel ging aan technische euvelen ten onder Kort en bondig Jonge boeren en boerinnen wedijveren in Hoofddorp c ©v/£fc DE GêVoEGeNs DF5 t-EVE/VS m De vacantie tegemoet met Spencer Eeuwfeest Haarlemmermeer Bewegingsspel van frisse eenvoud Noodkreet 11 Sabor, de Robot De koningin vaart mee van IJmuiden naar Scheveningen Opsporing verzocht urma Zuiveltentoonstelling komt deze maand in Haarlem Ronde van Nieuw Vennep voor nieuwelingen Gijs Beths solist op Tweede Zomerconcert Uitbreidingswerken voor Prov. Electriciteitsbedrijf terwijl Sabor, de robotde samba danst Eendragt (Texel) en Eyerlandse polder Koopman veroorzaakte brand2 weken hechtenis Burgerlijke Stand van Haarlem R. M. van der Hart gehuldigd door Bloembollencultuur Deputatie van „Eutopia" in Haarlem Eerste reis van De Hoop Wandeling langs Haarlemse gevelstenen DINSDAG 5 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHH GOl IRAN'l Dit jaar trekken 1.468.917 Nederlanders met vacantic naar het buitenland. Waar U ook heengaatnaar de Noorse fjorden of naar de Zwitserse merenper Rheingold Expres of per brommer: wij wensen U goede reis. Is er een heerlijker traditie dan die om er één keer per jaar eens helemaal uit te breken? Eén goede raad: gaat U naar het buiten land, vergeet dan Uw Spencer niet. U wilt immers een volmaakte vacantie! En hoe zou dat kunnen wanneer U het edele product van de beste Virginia traditie zoudt moeten missen Welnu In elk doosje Spencer zitten 20 van de beste sigaretten ter wereld. De opvoering van het openluchtspel „Holle Bolle Gijs" bij gelegenheid van het eeuwfeest van de Haarlemmermeer is Maandagavond utgelopen op een débacle. Toen te half tien op het concoursterrein te Hoofddorp de schijnwerpers aanflitsten leek de opvoering zonder haperen een aan vang te kunnen nemen, maar het duurde vijf kwartier eer men zover was, dat de microfoons werkten en de geluidsinstallatie van een nieuwe versterker was voorzien, omdat de oude blijkbaar zo oud was dat hij het had begeven. De rampen waren daarmee nog niet ten einde. Midden onder de voorstelling viel de geluidsinstallatie opnieuw uit en een kwartier voor midder nacht de voorstelling was aan de laat ste scènes toe moest het spel worden gestaakt en het publiek toegezegd, dat het op vertoon van 't toegangsbewijs Maandag a.s. alsnog een herhaling zal kunnen aan schouwen. Men mag hopen, dat er dan tegen technische storingen als deze doel treffender veiligheidsmaatregelen zijn ge troffen. Voor spelers, schrijver en regis seur betekende de affaire een niet minder grote teleurstelling dan voor het publiek, dat lange tijd de zaak lankmoedig opvatte tot het er begrijpelijkerwijze de brui aan gaf. Het fiasco werd nog vergroot door het feit, dat de paarden, die voor de opvoe ring waren ingeschakeld het licht van de schijnwerpers niet konden verdragen en ons het achterlijf toekeerden, daarmee hun berijders juist in die pose vertonend, welke nu het minst geschikt is om voor een con frontatie met hun problemen zorg te dra gen. Het was bedroevend en beschamend. Is er dan bij de voorbereidingen niet ge rekend op euve'en als deze en heeft men blindelings vertrouwd op een vlotte gang van zaken? Het lijkt mij dienstig, dat dit wordt onderzocht. Zo mag men een pu bliek van meer dan duizend mensen niet onthalen. Dat regisseur Kommer Kleijn een slechte avond had is wel duidelijk. Hij was ook al niet gelukkig met de microfoons wat hun plaatsing betreft wan ze stonden open en bloot op het veld, schril contrasterend met de historische entourage van het spel, zodat de vraag gewettig was waarom hij niet met wat zetstukken hun aanwezigheid had kunnen maskeren. Voor de nodige uiterlijke beweging en dynamiek bleek in het spel van dr. P. H. Schroder aanvanke lijk weinig gelegenheid. Het is een aan eenschakeling van tableaux, waarin de ge schiedenis van de Haarlemmermeer wordt geschetst. Op zichzelf kleurige tableaux, die pas dan de begeerde dramatische spanning kregen, wanneer er scherpe tegenstel lingen werden opgeroepen tussen de voor standers van de drooglegging van de Meer en de tegenstanders of tussen de conser vatieve elementen onder de bevolking en vooruitstrevende geesten. Een spreker ver bond de verschillende taferelen met be scheiden commentaar. Als kijkspel vond ik „Holle Bolle Gijs" het meest te waarderen. Het was een spel van impressies, dat door zijn vorm en kleur boeide maar door de ongelukkige omstandigheden niet de climax bereikte waar het naar toe groeide. Bijzonder jammer voor de spelers, want zij deden hun uiterste best en onderscheid den zich door hun voortreffelijke rolkennis en onbevangenheid, omdat zij achter de dingen stonden, die zij zeiden. Ook al kwa men die dingen er in de ruimte niet uit. De ruimte accentueerde vooral het beeld. Het woord boette aan dramatische kracht in. Het bewegingsspel Aan het openluchtspel ging een fraai geregisseerde en heel aantrekkelijke de monstratie van jeugd en frisheid vooraf, die heel wat bewoners van de Haarlem mermeer verenigde in een bewegings spel. Talloze gymnasten beschreven op het veld hun figuren, dansten op de maten van een vrolijke muziek en gaven tenslotte een fleurige vendeldemonstratie met de Nederlandse driekleur voor zij in gesloten gelederen langs de tribunes afmarcheerden. Dit bewegingsspel was heel eenvoudig ge houden, maar was juist omdat het zo pre tentieloos werd geoffreerd een alleraar digste opening van het programma. Ont werper en regisseur Marius Kruyne legde er alle eer mee in en de toewijding van de honderden medewerkenden in de vlagende ADVERTENTIE Wie helpt echtpaar zonder kinderen aan 2 kamers en een keuken of ruimte v. keuken. Rijke beloning. Br. no. 9315 wind was groot. Het eeuwfeest van de Haar lemmermeer werd met deze gemeenschaps getuigenis gelukkig naar waarde gediend. Vrijdag, wanneer bewegings- en openlucht spel opnieuw worden vertoond, zij de or ganisatoren eenzelfde goede wil, maar heel veel minder narigheid toegewenst. P. W. FRANSE In het programma van de Eeuwfeestviering van de Haarlemmermeer, houdt de Half- wegse wielervereniging „De Bataaf' op Vrij dag 8 Juli in Nieuw Vennep een wielerron de voor nieuwelingen over een afstand van zestig kilometer. Tot de deelnemers behoren o.m. de plaatselijke favorieten Rijkborts en H. en J. Cuvelier; Buis (Vijfhuizen), Jong (IJmuiden), de Haarlemmers Koger, West broek. Steenkist en Van Wijk: de Beverwij- ker Niesten en zijn clubgenoten Braas, Duinmeyer en Folkerts. De start is om zeven uur. Dinsdag 12 Juli vindt het tweede zomer concert plaats onder leiding van Marinus Adam, met solistische medewerking van de Haarlemse violist Gijs Beths. Het programma omvat de volgende wer ken: Ouverture Die Entführung aus dem Serail Mozart; Militaire Symphonie Haydn; Vioolconcert Bruch; Jeux d'en- fants Bizet. In de tweede suppletoire begroting van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noord holland is een bedrag van f 1.600.000 uit getrokken voor uitbreidingswerken. Ter toelichting delen Gedeputeerde Staten van Noordholland mee, dat verscheidene ge meentelijke uitbreidingsplannen sneller tot uitvoering zijn gekomen dan aanvan kelijk werd verwacht. Bovendien hebben in het laatste jaar verscheidene gemeenten besloten tot verbetering van de openbare verlichting. Het gevolg van deze omstan digheid is, dat de voor deze doeleinden thans nog voor 1955 beschikbare credieten ontoereikend zijn. Naar wij vernemen wordt van 18 tot en met 27 Juli in het Gemeentelijk Concert gebouw te Haarlem een tentoonstelling ge houden onder auspiciën van het Nederlands Zuivelbureau, een voornamelijk door de gloeien en door de gehele massieve gestalte „Jonge raad van boeren" staat er met grote letters op het spandoek terzijde van de tent en aan de andere zijde hangt een gelijk doek met „Jonge raad van boerin nen". Wanneer men voor deze tent staat bevindt men zich op het feestterrein van Hoofddorp, het middelpunt van de bonte eeuwfeestviering van de Haarlemmermeer. De tent is een wedstrijdtent, speciaal voor jonge boeren en boerinnen, die hier mogen tonen wat zij waard zijn, elk in hun eigen specifieke werkzaamheden. De doch ters van de Haarlemmermeer kunnen wedijveren in bloemenschikken, of tafel dekken, dessertbereiding of in het onder scheiden van gewassen- en fruitsoorten, terwijl de jongemannen van „De Meer" zich met elkander kunnen meten in het bepalen van het gewicht van enkele var kens en koeien, het keuren van een aan tal zeer gevarieerde paarden, het „monte ren", dat wil zeggen startklaar maken, van een graanmaaier of in behendigheid van het besturen van trekkers. Voor elke wedstrijd betaalt de deelnemer een klei nigheid aan inschrijfgeld en voorts ont vangt hij of zij een groot formulier met de algemene regels. Hieruit kan men onder meer leren dat het organiserend comité of de „in dienst zijnde officials" zich niet aansprakelijk stellen voor de handelingen der deelnemers of voor de gevolgen, voort komende uit het deelnemen aan de wed strijd. Het tafeldekken of bloemenschik ken zal wel voor niemand kwade gevolgen kunnen hebben, ook het schatten van het juiste gewicht der rustig sluimerende varkens brengt ogenschijnlijk geen gevaar met zich mee, maar deze waarschuwing zal wel gegeven zijn met het oog op de paarden'. Daar zijn namelijk in de ge- improviseerde stallen achter de tent en kele enkele exemplaren bij die zich niet zo welwillend laten bekijken. Onrustig snuivend en wat geïrriteerd trappelend staan zij zich ongetwijfeld af te vragen wat die dagelijkse rij van belangstellen den toch te beduiden heeft. Zij prefereren kennelijk toch de wijdheid der polders. Misschien zou ook een der deelnemers hopeloos verward kunnen raken bij de montage van de graanmaaier, tussen grote en kleine wielen, klapperende en rond draaiende latten, handles en lopende ban den? Het lijkt overigens niet zeer waar schijnlijk, want over het algemeen tonen de bezoekers een grote kennis van zaken. Tweemaal per dag des morgens en des middags gedurende vele uren kunnen de jonge bewoners van de Haarlemmermeer hier terecht, mits zij boven de zestien jaar zijn. Sedert de opening, vorige week Za terdag, is de toeloop niet onbevredigend. De prijzen, fraaie kunstvoorwerpen, wor den de winnaars nog dezelfde dag uitge reikt of aan het eind van de week toe gezonden. In een naburige tent treedt achtmaal per dag Sabor op, de knappe robot, die Zater dag de Koningin tijdens de opening van de tentoonstelling begroet heeft, zij het schoorvoetend en met stijve bewegingen. Voor het begin van een der voorstellingen des middags verzamelden zich twee klas sen van een Amsterdamse lagere school om het podium. Vol ontzag en bewonde ring keken de leerlingetjes naar de in een blikken pak gestoken starende figuur. Het voorste gedeelte van zijn harde wambuis was afgenomen en een technicus contro leerde het inwendige van Sabor. dat uit een ingewikkeld schakelbord bestaat met lampjes, knoppen, schakelaartjes, draden en zelfs een telefoondraaischijf. Na enige tijd bevestigde de man het stuk wambuis weer op de goede plaats. Hij maakte voorts een dekseltje ter borsthoogte van de robot los en stak zijn hand in de opening men hoorde een klik, enkele zoemtonen, de grote ogen in de ijzeren kop begonnen te melkhandel gefinancierde instelling. Het hoofdbestanddeel van de expositie wordt gevormd door kookdemonstraties, waarbij de kwaliteiten van de drie hoofd producten melk, boter en kaas in het licht gesteld zullen worden bij de bereiding van soepen, pudding en vla, dan wel bij de „aankleding" van broodjes. Behalve de gebruikelijke foto's en gra fieken trekken ook een maquette van een weide met weidevogels en twee bewegende diorama's de aandacht, de ene beeldt een in bedrijf zijnde boter- en kaasmakerij uit, de andere een boerenstal, waarbij de dier geluiden niet ontbreken. Tot de overige attracties behoort een weegschaal, welke niet alleen het gewicht aangeeft, maar ook het „te zwaar" of „te licht" van de ge- wogene. De tentoonstelling is 's ochtend, 's mid dags en 's avonds geopend, met uitzonde ring van de Maandagochtend. Men kan vrij naar binnen wandelen, waarbij men nog kans heeft op de prijs welke aan iedere duizendste bezoeker wordt uitgereikt. De zuiveltentoonstelling maakt een rond reis van drie jaar door ons land. Tot nu toe was zij in Gouda, Leeuwarden, Utrecht en Maastricht te zien en in die vier steden werd zij door niet minder dan 145.000 be zoekers bekeken. ging een trilling. Langzaam schuivelend maakte de robot enige passen naar voren zonder dat iemand hem aanraakte of via een of ander verbindingslijntje met hem in contact stond. „Goeten mittag", klonk toen een micro- foonstem uit het binnenste van Sabor, ter- wijn zijn metalen lippen bewogen. „Mein naam ies Sabor". De robot komt evenals zijn uitvinder uit Zwitserland en voor iemand die nog maar sinds twee dagen in ons land vertoeft was dit ongetwijfeld zeer behoorlijk Nederlands. Gedurende de volgende twintig minuten waren de toeschouwers er getuige van dat Sabor kon roken, op zijn polshorloge kijken en vertellen hoe laat het was, mond- harmonika spelen, met zijn hoofd draaien, armen en benen kon strekken en buigen, een beetje langzaam allemaal maar juist daarom des te indrukwekkender. Boven dien hielden hij en de explicateur, ook uit Zwitserland, gezellige gesprekjes in ge broken Nederlands en deed de robot nog een verbluffend kaarttruc je. Enkele vlugge Amsterdamse jongetjes vroegen de ijzeren man hoe zwaar hij was, en voorts zijn lengte, breedte, dikte en wat kleine jongens alzo meer voor technische vragen kunnen stellen. Op alle vragen kwam telkens keurig een antwoord. Het hoogtepunt werd bereikt toen een dame uit het publiek uitgenodigd werd even op het podium te komen en daar tot haar verrassing met Sabor een samba ging dan sen, waarbij de robot wel niet een zeer elegante partner was maar blijkens zijn woorden wel een goed charmeur. De heer Peter Steuer, de Zwitserse In genieur, die tezamen met een (eveneens zeer technische) begeleider met Sabor overal in Europa optreedt, vertelde dat- deze robot het extract was van een vier tal voorgangers, waarvan de prestaties en mogelijkheden steeds opgevoerd werden. Hij heeft thans enkele nog „menselijker" robots in aanbouw en wel een neger, die wat soepeler in zijn bewegingen zal zijn en een koorddanseres. Zijn robots worden allen draadloos be diend en kunnen ook via een fotocel met behulp van een zaklantaarn tot daden wor den aangezet. Zo werd Sabor eens in Ko penhagen door een onweer in werking ge steld. Hij begon te lopen en trapte met zijn zware reuzenschoenen twee grote ga ten in een muur. Radiografisch bestuurd kan hij een wan deling maken van ongeveer honderdvijftig kilometer. Dergelijke uitstapjes zijn ech ter maar uitzonderingen, daar niemand graag een alleenwandelende robot onder weg ontmoet. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben bij de Provinciale Staten een voorstel ingediend om- de polder de Een dragt op te nemen in het verband van de polder Eyerland op Texel. De ruim vier kilometer lange zeedijk van de polder de Eendragt, die bij de stormvloeden van 1 Februari 1953 en van 22 en 23 December 1954 zware schade opliep, wordt door de provincie verbeterd. Gedeputeerde Staten achten het noodzakelijk, dat de dijk na de verbetering in beheer komt bij een gere glementeerd waterschap, dat technisch en financieel over voldoende middelen be schikt om de dijk in goede staat te onder houden. Daartoe is het slechts 244 ha. grote particuliere poldertje niet bij machte. Het brengen van het onderhoud van de zeedijk van de Eendragt bij een geregle menteerd waterschap heeft bovendien het voordeel, dat bij stormvloed uit de om wonenden een dijkleger kan worden sa mengesteld en dat zo nodig van hen voer tuigen, gereedschappen enzovoort kunnen worden gevorderd. Dat zulks in een onge reglementeerd waterschap niet mogelijk is, heeft zich bij de stormvloed van 22 en 23 December 1954 als een ernstig bezwaar doen gevoelen. Ook verdient, volgens Ge deputeerde Staten, publiekrechtelijke re geling van de zorg van de zeedijk en de bemaling van de Eendragt de voorkeur bo ven de bestaande privaatrechtelijke rege ling tussen de beide tegenwoordige eige naressen. De Haarlemse politierechter veroordeel de Maandag de 38-jarige koopman S. S. uit Haarlem conform de eis van de officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Vajk Bouman, tot een hechtenisstraf voor de tijd van twee weken. S. zou namelijk achter zijn woning in de Korte Begijnestraat enkele keren pa- pierafval in brand gestoken hebben tot grote ergernis van de buren overigens, en op 24 Mei moest de brandweer er aan te pas komen. S. had namelijk weer hout wol aangestoken en was vervolgens in zijn winkeltje een klant gaan helpen. Onder tussen breidde het vuur zich uit en toen S. dit eindelijk merkte was het laat, want zijn hele schuurtje stond in lichter laaie. De officier van justitie wees in zijn requisitoir nog op het grote gevaar dat aan het stichten van brandjes in de oude binnen stad verbonden is. HAARLEM, 4 Juli 1955 ONDERTROUWD: 4 Juli, J. Fioole en J. C. L. Zonnenberg. BEVALLEN van een zoon: 1 Juli, J .M. J. van Zon—Verheijde; 2 Juli, H. P. Hilterman Nijman; 3 Juli, N. C. LuttikSaarloos; R. de Jonge—van Dijk; C. H. Brammer— Le Noble; H. B. Dekkers—Schëfer; 4 Juli, J. Nicolaï—Bouma; A. Th. M. Bakkenhoven— Snoeks. BEVALLEN van een dochter: 1 Juli, C. L. Rewijkde Kuijer; 2 Juli, A. M. Gosen—van Gooi; H. M. van Wijk—Femhout; 3 Juli, H. T. VinkenGuiteneau; E. Grootvan den Bosch; J. HosKoppen. OVERLEDEN: 1 Juli, J. K. C. van der PuttenNoteman, 81 j., Maerten van Heems kerkstraat; 2 Juli, C. Boon—Wijdom, 70 j„ Badhuisstraat; C. Wouterse, 68 j„ Leeuwe- rikstraat; C. D. Ketelaar—Kloos, 69 j., Gast- huisvest; M. H. van der Burgtr—Stoetzer, 69 1., Kruistochtstraat; 3 Juli, C. H. Tholen, 74 h Gedempte Voldersgracht; J. J. Persoon, 65 j., Zaanenlaan. ADVERTENTIE Aanbieding geschenken De heer R. M. van der Hart heeft met in gang van 1 Juli zijn functie van redacteur van het Weekblad voor Bloembollencultuur (orgaan van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Bloembollencultuur) neer gelegd en dit was voor het hoofdbestuur van de vereniging aanleiding de heer en mevrouw Van der Hart een receptie aan te bieden. In de loop der jaren heeft de heer Van der Hart zich op verscheidene wijzen ver dienstelijk gemaakt voor de tuinbouw en voor het bloembollenvak in het bijzonder, maar steeds trad hij op de achtergrond, als er aanleiding was hem een verdiende hulde te brengen. Nu hij er toe had ingestemd aan een receptie deel te nemen, hebben velen uit het bloembollenvak van de gele genheid gebruik gemaakt hun sympathie te betuigen. Dat kwam in zijn woning te Haarlem tot uiting, waar de heer J. F. Ch. Dix de woordvoerder was van de Nederlandse Dahliavereniging, „Het bijgoed" en West- Friese Flora. Namens deze organisaties werd de heer Van der Hart een geyser aan geboden. In een der zalen van het Krelagehuis is Maandagmiddag een bijeenkomst gehou den van het hoofdbestuur van Bloem bollencultuur en van de groepen der ver eniging. De zaal was versierd met prach tige bloemen. Jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden heeft zich als voorzitter van de Vereniging tot de heer Van der Hart gericht en opgemerkt, dat het eindelijk gelukt is met de thans scheidende redacteur bijeen te komen. Daardoor is er gelegen heid hem dank te zeggen voor zijn arbeid gedurende tien jaar. Het hoofdbestuur en alle vakgenoten hebben waardering voor de rechtschapen en onafhankelijke wijze van werken om te bestrijden en te strijden. Altijd heeft hij met open vizier gestreden en met tact, zelfbeperking en ervaring. Daarbij kwamen z'n liefde en verknochtheid voor het vak tot uiting. Het hoofdbestuur verheugt er zich over, dat de heer Van der Hart honorair medewerker blijft. Het af scheid betekent dus een tot weerziens. Spreker vroeg de heer en mevrouw Van der Hart een laatste opdracht te aanvaarden, namelijk het maken van een reis naar Zwitserland. Mevrouw Van der Hart ont ving bloemen. De heer H. van de Marei, voorzitter van „De Tulp" was de tolk van alle groepen en na dank te hebben gebracht voor de wijze, waarop de heer Van der Hart zijn taak heeft vervuld, overhandigde spreker een vaas met bloemen. De heer C. J.van Til, voorzitter van de Gladiolusvereniging, ver heugde zich er over, dat de heer Van der Hart heeft meegewerkt aan een vrije pers en dat hij geen „loonslaaf" was van de vereniging. Als bewijs van erkentelijkheid bood hij een stoel aan. De heer T. Lode- wijk, sprekend namens de collega's van de dagblad- en vakpers, bracht de heer Van der Hart hulde en dank voor de wijze, waarop hij hen altijd tegemoet is getreden. Nadat de heer Van der Hart woorden van dank had gesproken bestond er gelegenheid hem de hand te drukken. Onder de aan wezigen waren dr. E. H. Krelage, erevoor zitter, dr. A. J. Verhage, oud-voorzitter van Bloembollencultuur en velen uit het bloem- b'ollenvak. De scheidende redacteur heeft daarbij ondervonden dat hij vele vrienden in het vak heeft en dat zijn arbeid op prijs is gesteld. Actieve oud-brandweerman. Men ver zoekt ons mee te delen, dat het keuken brandje aan de Julianalaan te O verveen, niet gewoed heeft in het gedeelte, waar de heer Van Schooten woonde, maar op de ver dieping, waar een andere familie woonachtig is. Bij het vernemen van de brand heeft hij zich naar boven begeven om het vuurtje te blussen. BINNENLAND De 47-jarige Nederlander K. Heringa, die zijn opleiding aan de landbouwhoge school te Wageningc heeft ontvangen, is benoemd tot opvolger van H. Reerink als deskundige van de UNO inzake suikerriet- onderzoek op Ceylon. Hij is lange tijd in Indonesië werkzaam geweest. De aanvoer van Meikersen op de vei ling te Tiel neemt, hoewel hij nog niet ruim is, in betekenis toe. Door flinke belangstel ling, hoofdzakelijk van de verwerkende industrie, liep de prijs gisteren tot een gulden per kilo op. Rijkswaterstaat. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat is be noemd met ingang van 1 Juli 1955 ir. J. M. van Duin tot ingenieur van de Rijkswater staat in vaste dienst, ter standplaats Haarlem. De Arnhemse gemeenteraad heeft een garantie van maximaal f216.000 verleend voor de volgend jaar in park Sonsbeek te houden bloemententoonstelling. De raad heeft ook f 120.000 beschikbaar gesteld voor de bouw van een tentoonstellingshal, als mede een werkcrediet van f270.000 aan de afdeling Arnhem van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. De expositie zal in April en Mei 1956 worden gehouden. In het komende najaar zullen 750.000 bloembol len worden gepoot. Het bestuur van het Diaconessenhuis Bronovo te 's Gravenhage heeft de heer P. A. de Groot benoemd tot dirigerend genees heer. De heer De Groot was van 1946 tot nu toe zendingsarts in Suriname, waar hij te Kebel een ziekenhuis stichtte. Hij is 38 jaar en studeerde te Utrecht In de week van 19 tot en met 25 Juni zijn in Nederland aangegeven 450 gevallen van Rode Hond, en drie gevallen van kinder verlamming (twee in Oisterwijk en één in Amsterdam). HAARLEM EN OMGEVING Crematiewet. Het lid van de Tweede Kamer de heer J. de Kadt zal op Donderdag avond 7 Juli voor de Humanistische werk gemeenschap voor Haarlem en omstreken van de Partij van de Arbeid in het wijk- gebouw van de Remonstrants-Gereformeer de gemeente aan de Oranjekade te Haarlem spreken over d-- crematiewet. Internationaal orgelconcours. Naast de drie avondconcerten, die wij Vrijdag in onze rubriek „Uitgaan in Haarlem" aankondigden, vermeldt het programma van het internatio nale orgelconcours voor deze week nog een ochtendconcert op het orgel van de Grote Kerk op Donderdag 7 Juli om elf uur, te geven door de deelnemers aan de improvi satiewedstrijd. Toelage. Aan dr. J. M. Rombouts is om gezondheidsredenen met ingang van 1 Juli door Gedeputeerde Staten van Noordholland eervol ontslag verleend als geneesheer specialist eerste klasse van het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. Daar hij niet in aanmerking komt voor invaliditeitspensioen ten laste van het algemeen burgerlijk pen sioenfonds stellen Gedeputeerde Staten van Noordholland de Provinciale Staten voor hem een toelage te verlenen tot het tijdstip, waarop hij recht heeft op pensioen. „Madame" daardoor Woensdagavond ook voor publiek open Wegens het bezoek der Arnhemse afge vaardigden van „Eutopia" zal de tentoon stelling „Madame" in de Vleeshal Woens dagavond voor het publiek te bezichtigen zijn van 1922 uur, tegen de gereduceer de entreeprijs welke op Zaterdagen geldt. De deputatie van „Eutopia" bestaat on der meer uit tien charmante ambassadri ces. Zij zal omstreeks zes uur op het Stad huis worden ontvangen en vervolgens een tocht maken langs de belangrijkste Haar lemse bezienswaardigheden, waarbij het laatste deel van de improvisatiewedstrijd van het internationaal orgelconcours zal worden bijgewoond. De ontvangst eindigt met een gezellig samenzijn in hotel „Bou- wes" in Zandvoort. De eerste dienstvaart van het nieuwe hospitaal kerkschip „Be Hoop"- zal op 8 Juli worden gehouden. Het schip zal van IJmuiden naar. Scheveningen varen. Bij goed weer zal Koningin Juliana deze eerste dienstvaart meemaken. De reddingboot van IJmuiden, de „Neel- tje Jacoba", zal „De Hoop" vergezellen tot Noordwijk, waar de „Arthur" van Sche veningen de begeleiding overneemt. Bij aankomst van „De Hoop" te Scheve ningen, om ongeveer kwart over vijf, zal de haveningang te Scheveningen omzoomd zijn door een erewacht van in het wit ge klede gymnasten van alle Scheveningse gymnastiekverenigingen. „De Hoop" meert in de eerste binnenhaven, waar de Ko ningin zal worden verwelkomd door de burgemeester van Den Haag, mr. F. M. Schokking. Wij leven midden in de examentijd, zo dat het geen verwondering behoeft te wek ken, dat het bestuur van de Vereniging Haerlem zijn leden een aantal vragen wilde stellen. Maandagavond konden zij deel nemen aan een wandeling langs historische plekjes van de binnenstad en onderweg moesten zij antwoorden op de vragen en de routebeschrijving invullen. In het vereni gingsgebouw De Hoofdwacht kon men de beschrijving van de route in ontvangst ne men. Daarna begon de wandeling in de richting van het Klokhuisplein. Het doel van de wandeling was in het bijzonder aan dacht te besteden aan de gevels. Via het Spaarne ging de wandeling door de Lange Veerstraat, Oude Groenmarkt naar de Warmoesstraat. Bezoeken werden gebracht aan de Gedempte Oude Gracht en het Hei ligland. Het tweede deel van de tocht was gewijd aan een bezoek aan de omgeving van het Proveniershuis en via de Zijlstraat, de Krocht keerde men op de Grote Markt te rug, waar de routebeschrijving ingeleverd moest worden. Wie de vragen juist heeft ingevuld dingt mee naar een prijs. Vorig jaar heeft de Vereniging Haexdem ook een prijsvraag uitgeschreven, waarbij bezoeken werden gebracht aan de Haar lemse hofjes. Thans kregen de leden gele genheid extra te kijken naar de historische gevels, die Haarlem rijk is. De politie in Haarlem verzoekt namens de ouders de opsporing en terugbrenging van de minderjarige Bernard Johannes Valk, geboren in Haarlem, 2 Juli 1938, wonende in Haar- lem, Jan Gijzen- kade 123. Hij is sinds 27 Juni 1955 spoor loos. Hij is ongeveer 1.80 meter lang, van nor maal postuur, heeft gewone gelaatskleur met sproeten, blauwe ogen, donkerblond, sluik, stekelig haar, heeft gebroken voor tanden in bovenkaak, draagt groene trui met gele punthals, grijs overhemd, korte khaki broek, hoge bruine schoenen, grijze kousen. Hij heeft een zwartgelakt herenrijwiel van het merk „Magneet" bij zich, en heeft een tentje en een slaapzak meegenomen. De mogelijk heid bestaat, dat hij bij de oogst helpt. Er moet rekening mee gehouden worden, dat hij zich voor ouder uitgeeft dan hij in wer kelijkheid is.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10