Ir. C. Krijn besprak rapport over financiering niet-planwegen New York City Ballet nam afscheid van Amsterdam Afschaffing voorgesteld van maximum provinciale bijdrage Economisch herstel van West-Europa Noordhollandse waterschappen Missie van Russische kerken in Engeland Coalitie in Italië zal waarschijnlijk herleven Scheelt Haarlem ongeveer veertienduizend gulden Twee soorten Euro pese organen bij'een Sukarno ziet oplossing voor de legercrisis 5 Twee „Musyckcamer"- concerten in De Stompetoren Kerkelijk Nieuws Amsterdam krijgt in 1957 weer atoomtentoonstellng Uitnodiging voor Billy Graham naar Rusland waarschijnlijk HOLLAND FESTIVAL Helicopter redt zieke Nederlander in volle zee Examens Accoord tussen centrumpartijen Subsidie Noordhollands Philharmonisch Orkest Provinciale subsidie Effecten- en Geldmarkt Leger niet tot schikking bereid Agenda voor Haarlem DINSDAG 5 JULI 1955 Op de Maandag in Haarlem gehouden vergadering van de Vereniging van Noord hollandse Waterschappen heeft de hoofd ingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat in Noordholland ir. C. Krijn, een causerie gehouden over het thans ver schenen rapport van de commissie-Rustige over de financiering van niet-planwegen. Dit rapport gaat vergezeld van een wets ontwerp, dat aan de betrokken ministers is aangeboden. (De commissie-Rustige was een sub-commissie van de commissie-Oud welke laatste het vraagstuk der financiële verhouding tussen rijk en gemeenten heeft bestudeerd). Als het wetsontwerp wordt aangenc. |ien zullen de provincies van de te ontvangen rijks-uitkeringen ook 15 voor de niet- planwegen moeten besteden, aldus ir. Krijn in zijn toelichting. Voor de tertiaire wegen is dit percentage eveneens 15 en voor de secundaire wegen 30 De provincies zul len 10 mogen reserveren voor bijzondere doeleinden. Bij de verdeling van de uit keringen mag geen onderscheid worden gemaakt tussen de provincie en de andere onderhoudsplichtigen. De hoofdgedachte van de commissie-Rus tige is, dat in het algemeen alle wegen, waarop verkeer mogelijk is, voor een uit kering van rijkswege in aanmerking moeten komen, waaronder dus ook de niet-plan wegen. De commissie meent, dat behalve de motor-rijtuigenbelasting in de toekomst ook de opbrengst van het bijzonder invoerrecht op benzine bij het bepalen van het jaar lijkse beschikbare bedrag een rol zal moe ten spelen, omdat het benzineverbruik de verkeersintensiteit tot uitdrukking brengt. Ir. Krijn zeide te verwachten, dat na de inwerkingtreding van de voorgestelde wet op een verhoogde uitkering van 20.000.000 per jaar zou kunnen worden gerekend, het geen naar zijn mening ongetwijfeld van in vloed zal zijn op het tempo en de wijze waarop tot verdere wegverbetering en aan leg zal worden overgegaan. Voor de niet-plan-wegen, ook wel quar taire wegen genaamd, werd tot dusver als regel geen subsidie verleend. Ten aanzien van de algemene gedachte: uitkering voor alle wegen, wenst de commissie een uit zondering te maken voor de wegen binnen de bebouwde kommen tenzij dit wegen zijn die passen in het stelsel van planwegen. Ook de zogenaamde vervangende wegen, die het verkeer opvangen van nog niet aan gelegde planwegen en wegen, die een tijde lijke en plaatsvervangende functie hebben (bijvoorbeeld door langdurige verbeterin gen van een weg van hoger orde) zouden voor subsidie in aanmerking moeten komen. De commissie is verder van oordeel dat in de verschillende provincies 78.000 km weg, waarvan rond 13.000 km plan-weg en 65.000 km niet-planwegen (waarvan 2/3 thans niet verhard is) voor subsidie in aan merking komen. Een groot bezwaar achtte ir. Krijn het, dat geen rekening wordt gehouden met de grondgesteldheid en evenmin met het voor komen van bruggen in de wegen. Dat dit een groot verschil kan maken illustreerde spreker aan de hand van een voorbeeld van twee voor de oorlog volgens hetzelfde pro fiel aangelegde wegen: een weg in het Gooi kostte 90.000 per km, de weg Hembrug Limmen 226.000 per km. De motivering, dat in provincies met een slechte ondergrond van oudsher minder wegen zijn, raakt aldus ir. Krijn kant noch wal, want het kan nodig zijn, dat die achterstand moet worden ingehaald. Ook de noodzakelijkheid van bruggen bouw in ons waterland, komt, aldus ir. Krijn, in het verdelingsschema niet tot uit drukking, zulks in tegenstelling tot de al 23 jaar tot ieders tevredenheid bestaande regeling. Ir. Krijn vreest daarom, dat de Der traditie getrouw zullen ook dit jaar twee Zaterdagavond-concerten in het cul tuurcentrum „Stompetoren" te Spaarn- woude plaats vinden; het eerste op 9 Juli, het tweede op 1 October 1955. Aan het eerste concert wordt solistische medewerking verleend door het van de radio bekende violistenpaar Bouw Lemkes en Jeanne Vos, die het dubbelconcert in d klein van J. S. Bach zullen vertolken. Daarna volgt het clavecymbelconcert in A groot van dezelfde meester, waarbij de claveciniste van de „Musyckcamer", Ger trude Maclaine, als soliste optreedt. Voorts wordt het cello-concert in d klein van An tonio Vivaldi gespeeld door de solo-cellist van de „Musyckcamer", Otto Voorhoeve (leerling vaar Piet Lentz). Het programma vermeldt overigens een nog niet eerder door de „Musyckcamer" uitgevoerde com positie van Riciotti en twee kleine werken van Mozart. Voor het concert op 1 October 1955 werd reeds toezegging tot medewerking verkre gen van Hubert Barwahser, solo-fluitist van het Concertgebouw Orkest. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Rotterdam-C.: Dr. J. Sperna Weyland te Brouwershaven. Bedankt voor Hoornaar C. v. d. Wal te Polsbroek. Benoemd tot vicaris te St. Jacobi Paro chie-Wier: mejuffrouw E. A. v. Wilsum te N oordwij kerhout. Beroepen te St. Maartensdijk: J. v. Vliet te Zetten-Andel; te Middelstum: J. Srik- werda, vic. te Nisse (Z.).; te Schiedam (N.P.B.) G. W. B. A. Thoden van Velzen, voorg. der N.P.B. te Apeldoorn. Geref. Kerken Bedankt voor Vlagtwedde: J. G. O. Guhrt, cand. te Ihrhoven (Dl.) Beroepen te Barneveld: G. Veeneman te Nes (W.D.); te Paesens A. J. Dondorp, cand. te Heemstede. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Nieuwpoort: J. C. v. Ra- venswaay te Scheveningen. Geref. Gemeenten Tweetal te Marknesse: J. B. Bel te Krab- bendijke en A. Elshout, cand. te Rotter dam; te Dordrecht: M. Blok te Rotterdam- C en A. Elshout, cand. te Rotterdam. Beroepen te Utrecht, te Vlissingen en te Scheveningen: A. Elshout, cand. te Rotter dam. Doopsgezinde Broederschap Drietal te IJmuiden: H. Bilderbeek te Bolsward, J. P. Jacobszoon te Oldeboorn en F. v. d. Meulen te Ternaard. Beroepen te 's-Gravenhage (vac. J. E. Tuininga) J. Nooter te Akkrum. onbillijkheid, dat de provincies met betere ondergrond zich de verkeersintensiteit in aanmerking genomen een hoger ver- zorgingspeil kunnen veroorloven dan die met overwegend slechte ondergrond, na de inwerkingtreding van de wet niet alleen zal blijven bestaan, maar waarschijnlijk nog verergerd zal worden. Een van de belangrijkste uitspraken van de commissie noemde spreker dat de uit kering zodanig behoort te zijn, dat daarmee in beginsel kan worden gedekt een gedeelte van de totale uitgaven, zowel voor de aan leg- en verbeteringskosten als voor het onderhoud, en wel van 100% voor de wegen van de secundaire wegenplannen, 75 voor de wegen van de tertiaire wegenplan nen en 50 voor de niet-planwegen. Men heeft berekend, dat de uitkeringen over de jaren 1948 tot en met 1951 volgens deze regeling gemiddeld 27.500.000 zouden hebben bedragen, volgens het bestaande systeem bedroegen ze echter gemiddeld nog geen 20.000.000. Op grond van de opbrengst van motor rijtuigenbelasting en het bijzondere invoer recht op benzine in de jaren 1948 tot en met 1951 kon worden berekend, dat hier van 1772% nodig zou zijn om de hierboven genoemde 27.500.000 te verkrijgen. De commissie is echter van oordeel, dat gezien de achterstand in aanleg en onderhoud van wegen een verhoging van dit percentage tot 20 verantwoord is. In dat geval zou over 1952 de totale uitkering 40.700.000 hebben bedragen, of wel 60 méér dan de totale uitkering, welke in dat jaar voor wegen van de secundaire en tertiaire v/egenplannen was verleend (dit bedrag was rond ƒ20.000.000). In 1957 zal in Amsterdam een grote „atoom"-tentoonstelling worden gehouden, waarbij het gebruik van kern-energie voor vredelievende doeleinden de hoofdschotel zal vormen. Deze expositie zal worden ingericht door de gemeente Amsterdam tezamen met de Amsterdamse Kamer voor Koophandel en Fabrieken. PRESTWICK (United Press) Een bisschop van de Russische orthodoxe kerk heeft verklaard dat het waarschijnlijk is dat de Amerikaanse evangelist Billy Gra ham zal worden uitgenodigd in de Sovjet- Unie te prediken. Metropoliet Pitirim van Minsk en Wit-Rusland zeide dat de kwestie van een uitnodiging aan Graham bestu deerd wordt en dat de Sovjet-kerk grote belangstelling heeft voor het werk van Graham. Metropoliet Pitirim arriveerde op Prestwick in Schotland aan het hoofd van een Russische kerkelijke delegatie van acht man, de eerste die sedert de oorlog Groot- Brittannië bezocht. De delegatie omvat vier Grieks orthodoxe geestelijken, twee Luthe ranen en twee Baptisten. Namens de aarts bisschop van Canterbury, hoofd van de Kerk van Engeland, en leiders van andere geloven, werden de Rusen begroet door een dozijn Britse geestelijken. Pitirim zeide: „Wij zijn gekomen als broeders in Christus, die naar broeders in Christus komen. Wij zijn gekomen met een dubbele taak: versterking van de banden van vriendschap die tussen de kerken en de volken van onze landen bestaan. De godsdienst wint terrein in Rusland en alle kerken zijn vol." Zaterdag en Zondag heeft het New York City Ballet, dat deze week nog enkele voorstellingen in 's-Gravenhage geeft, af scheid van Amsterdam genomen. Behalve de reeds besproken werken zijn nog „The Duel" van William Dollar op muziek van Raffaelo de Banfield en „Pied Piper" van Jerome Robbins uitgevoerd, ons reeds van het vorige bezoek aan ons land bekend. Dat het eerstgenoemde dramatische ballet, aanvankelijk voor de groep van Roland Petit vervaardigd, op het répertoire ge handhaafd blijft, is mij een raadsel al moet ik vermelden, dat het publiek we derom enthousiast reageerde, hoewel Patricia Wilde, die thans met sterke techniek de rol van de dappere Saraceense Clorinda vervulde, veel minder overtuigde dan Melissa Hay- den, toen ik deze gevechtsscène uit de tijd van de kruistochten voor het eerst zag. En Jacques d'Amboise, die men overigens menigmaal mocht prijzen, bleek lang niet over een toneelpersoonlijkheid als die van Francisco Moncion, zijn voorganger in de rol van Tancredo, te beschikken. „Pied Piper" was vooral Zaterdagavond, met een volkomen frisse en onnoemelijk dwaze Tanaquil LeClercq, een waarlijk brillant sluitstuk. Het is een burleske be wegingsfantasie op een toneel zonder dé cors, doeken of coulissen, waar de dansers motorisch reageren op het door Benny Goodman bestelde maar thans door Ed mund Wall vertolkte Concert voor klari net en strijkorkest van Aaron Copland een fascinerend divertissement, vol expres sieve, verbouwereerde of vrolijke gebaren, met een ondanks alle gekheid lyrische pas- de-deux van Diana Adams en Herbert Bliss, enigszins herinnerend aan „Inter play" van dezelfde choreograaf, hier enkele jaren geleden door het American Ballet Theatre vertoond. Vooral de Charle ston is bijzonder vermakelijk, evenals de bijbehorende „instinctieve" gesticulatie. Als men deze explosieve improvisatie, met logica in de absurditeit, meer dan eens ziet, gaat men er werkelijk van houden. Het is merkwaardig, dat de balletten van Robbins hier zoveel instemming vin den. Want ook de reprise van „The Cage" werd met ovationeel applaus beloond. Er komt hetzelfde gefrustreerde levensgevoel in tot uiting dat men kent uit de toneel stukken van cle Amerkaanse schrijvers Tennessee Williams en Willam Inge, het kan eigenlijk gelden als een slag in het gezicht van het als een raadseldier voor gestelde en als zodanig gevreesde wezen vrouw, maar het is met talent, met com positorisch meesterschap gesteld. Over de „Après-midi d'un faune" in de nieuwe zetting heb ik reeds verslag uitgebracht. Met de „Serenade" van George Balanchine was dit choreografische gedicht voor mij het hoogtepunt van deze onvergetelijke reeks voorstellingen. Volledigheidshalve moet ik nog vermel den, dat er Vrijdagavond een nieuwe ver sie van de „Pas de trois" van Balanchine op muziek van Glinka (uit „Don Qui- chote") op het programma stond, die mij slechts matig bekoorde en dat Zaterdag avond de „Schotse Symphonie" op drie delen uit de gelijknamige muziek van Mendelssohn aanmerkelijk aan betekenis won, doordat André Eglevsky de manlijke solist was. Ik kan haast niet geloven, dat er ooit een grotere danseur noble ter we reld zou zijn geweest. Maria Tallchief ondervond blijkbaar nog steeds hinder van een blessure want anders kan Ik mij niet voorstellen, waaraan zij de titel van eerste ballerina van Amerika te danken heeft. Hoe is het eigenlijk te verklaren, dat ALGIERS (United Press) Een heli copter van de Franse marine heeft de Ne derlandse gezagvoerder van het vracht schip „Bernarth John", die op zee ziek was geworden, overgebracht naar het vliegdek- schip Arromanches, dat hem naar Oran heeft gebracht. De kapitein, Kruger, werd ziek toen zijn schip 25 mijl van Oran voer. De helicopter steeg op toen een radiobe richt binnenkwam dat Kruger zeer drin gend medische hulp behoefde. VARKENSMARKT LEIDEN Aanvoer 477 vette varkens. Notering zware f 151f 154, lichte f 154f 163, slagersvarkens f 158f 160, zeugen f 125f135. Handel vlot. Eén nuchter kalf. het New York City Ballet dit keer zoveel geestdriftiger wordt ontvangen dan drie jaar geleden, toen een groot deel van het programma gelijx was aan het huidige? Ik geloof, dat het publiek in die tussen tijd vooruit is gegaan, aan onderschei dingsvermogen en ontvankelijkheid heeft gewonnen. En welke bezwaren men tegen deze stijl ook nog zou willen inbrengen, niemand kan blind zijn voor de zeldzame uitvoeringskwaliteiten, waarbij de man nen niet slechts technische stunts vol brengen maar werkelijk dansen en de vrouwen op haar voordeligst worden ge toond. DAVID KONING ROME (Reuter/AFP) Een woordvoer der der Italiaanse christendemocratische (R.K.) partij heeft medegedeeld dat op een bijeenkomst van vertegenwoordigers der vier Italiaanse centrumpartijen overeen stemming is bereikt over de richtlijnen voor de vorming ener nieuwe regering. De par tijleiders zullen er vandaag hun oordeel over uitspreken. Het accoord heeft, naar ge meld wordt, onrust doen ontstaan onder de rechtervleugel van de christendemocraten, die dertien dagen geleden de val van de re- gering-Scelba heeft veroorzaakt. Kabinetsformateur professor Segni, die tot de linkervleugel der christendemocraten behoort, heeft drie ministersportefeuilles toegezegd aan leden der groep, doch de mo gelijkheid bestaat dat een of meer der aan- gezochten, onder aandrang van hun volge lingen, uiteindelijk toch zullen weigeren in een regering-Segni zitting te nemen. - di"cti« de Nederlandse Opera deelt mede dat Zondag in de Amsterdamse Indien deze moeilijkheden overwonnen stadsschouwburg een voorstelling tegen kunnen worden zal waarschijnlijk Donder- p0pUiaire prijren azl worden gegeven van dag een nieuw Italiaans kabinet worden be- Benjamin Britten's opera „Peter Grimes" edigd onder directie van Alexander Krannhals. Haarlem. Aan het Christelijk Lyceum „Marnóx van Sint Aldegonde" te Haarlem zijn voor het eindexamen HBS-B geslaagd: H. E. Bloemhaird, mej. P. A. Dekker, J. E. Evendijk, C. F. Graafstal, H. R. Stroes, R. Tensen, R. Thijssen. M. J. Vos. Afgewezen: één candiaat. Haarlem. Aan het Eerste Christelijk Ly ceum te Haarlem (afdeling Gymnasium) zijn geslaagd voor diploma A na verlengd examen: mej. W. Holleman, F. L. van Muis winkel, beiden te Haarlem, Afgewezen: geen. Voor het examen van makelaar in on roerende goederen slaagde te Amsterdam d!e heer P. L. G. van Lierop te Hillegom. Bloemendaal. Aan de Da Costa-kweek- school te Bloemendaal zijn geslaagd voor het eindexamen de heren M. Bolt te Half weg; H. Bruitsman te Bennebroek; K. Dem- m endaal te Aerdenhout; E. Verkerk te Heemstede en J. Wagelaar te Zandvoort. LEIDEN. Doctoraal examen geschiedenis: P. J. Smallegange te Rotterdam. Groningen. Bevorderd tot apotheker de dames M. J. Maring, Stedum, M. J. Pot en M. H. Streek te Groningen. Doctoraal examen letteren en wijsbegeerte mevrouw J. F. Oudenaarde, Veendam, mej. A. Sevenster, Amsterdam, A. P. M. de Bie, Groningen. Dootoraal examen rechtsgeleerdheid: P. D. A. Wijk, Bedum. Doctoraal examen genees kunde: de dames D. M. van der Horst, Amersfoort, A. van der Hem, Leeuwarden, J. Gorter, Groningen, G. A. J. Monsieur, Steenwijk, S. E. Besse, Groningen en de heren J. E. ter Braak, Irnsum, S. J. Detmar, Balk, P. Egydi, Amsterdam, J. Dam, Dok- kum, R. J. Panaro, Flushing (V. S.), A. P. M. van Gestel, Tilburg, E. Schulman, Brook lyn (V. S.), R. C. Marvin, Bellmore (V. S.). H. G. D. Bouma, Groningen, W. D. Reitsma, Leeuwarden, V. A. M. Frencken, Groningen, J. Boersma en P. M. Moormann, Nijmegen. Candidaatsexamen letteren en wijsbegeerte: R. J. A. Twiest, Groningen. Candidaats examen geneeskunde (2 B): J. F. Weerstra, Leeuwarden. Voorbereidend examen god geleerdheid: J. D. Domela Nieuwenhuis, Nyegaard, Groningen. Amsterdam. Vrije Universiteit: Candi daatsexamen theologie: mej. J. van der Woude, Zaandam en J. A. Kemp, Rotter dam. Candidaatsexamen economie: J. Bart- lema, Amsterdam; P. Breukelaar, Haarlem en D. van Gulik, Amersfoort. Utrecht. Doctoraal examen rechten: J. Bulthuis, Arnhem. Candidaatsexamen tand heelkunde: R. J. Baron, Den Haag; R. Blok ker, Zaandam; A. E. Bosman, Baarn; L. Th. M. van Everdingen, Doesburg; D. de Haas, Utrecht; S. R. Kinsbergen, Amsterdam; K. de Man, Middelharnis; J. F. A. la Rivière, Leiden; A. A. Versprille, Meppel; mej. J. van Zutphen, Paramaribo; H. K. van de Beek, Leiden; mej. P. C. de Boer, Steen- wijk; B. F. van Elburg, Ermelo; J. H. Gil let, Utrecht; G. O. M. Karthaus, Breda; W. van de Maas, Hilversum; H. de Recht, Utrecht; J. A. C. H. Swinkels, Schijndel; J. D. van de Vliet, Voorburg. Doctoraal examen wiskunde: mej. W. M. J. Cottaar, Utrecht; H. G. van Kooten, Gouda; P. J. Rijkoort, Bilthoven; H. A. Dijkerman (cum laude) Utrecht. Doctroaal examen scheikunde: J. G. V. de Jongh, Utrecht; mej. J. H. M. Th. van Eupen, Nijmegen; A. H. M. Cosijn, Utrecht; L. H. Prineen, Utrecht; mej. A. M. C. van Zeelst, De Steeg; mej. I. Ebels, Ter Apel; A. H. W. M. Schuurs, Utrecht. Delft. Geslaagd voor het examen electro- technisch ingenieur: W. L. Baer, Naarden; C. H. V. A. Botter, Delft; T. J. J. van Brug gen, Delfzijl; J. M. Bijnagte, Delft; W. F. Cammel, Rotterdam, P. G. Cath (met lof), Leeuwarden; H. W. C. Dockhorn, Delft; J. van Duuren, Wassenaar: C. W. van Es, Rot terdam; F. Eijkhout, Delft; F. N. A. Ker- stens, Eindhoven; J. Krebbers, Deventer; J. Lit (met lof), Rotterdam; J. P. Molenkamp Ter Apel; H. Mooijweer (met lof), Vollen- hove; P. J. Roda, Voorburg; K. H. Schle- baum, Schiedam; A. B. Schotanus a Ste- ringe Idzerda, 's Gravenhage; S. H. Sten- fert, Zeist: H. G. Suyderhoud, 's Graven hage; J. Timmer ten Woldie, Aerdënhout; A. J. J. M. Verswyveren, HalsterenL. Vroom, Scheveningen; K. G. van Wagten- donk, Amersfoort en L. R. de Wit, Eind hoven. Propaedeutisch examen werktuigkundig ingenieur: R. Gerritzen, Heemstede; H. R. Kfeyn, Haarlem; R. Wereldsma, Haarlem. ADVERTENTIE In de binnenkort te houden vergadering van de Provinciale Staten van Noordhol land zal een voorstel van Gedeputeerde Staten aan de orde komen om tezamen met de gemeente Haarlem een nieuwe stichting in het leven te roepen, dragende de naam Noordhollands Philharmonisch Orkest. Er bestaat reeds een stichting sedert 11 Sep tember 1953, die zich ook bezig houdt om de orkestleden een betere sociale verzor ging te bieden dan de vroegere Haarlemse Orkest Vereniging. Het stichtingsbestuur is tot de conclusie gekomen, dat opneming van het personeel in het Algemeen bur gerlijk pensioenfonds gewenst is. Dat is alleen mogelijk, als de stichting in het leven wordt geroepen door een of meer overheidslichamen. Daarom stellen Gede puteerde Staten voor in samenwerking met Haarlem een nieuwe stichting te vormen. In de feitelijke toestand komt daardoor geen verandering. In dezelfde vergadering komt ook een voorstel aan de orde om de subsidiebepa lingen te wijzigen. Tot nu toe bestond er een maximumbepaling voor de provinciale subsidie aan het Noordhollands Philhar monisch Orkest, namelijk van zeventigdui zend gulden per jaar. Dit zou er toe leiden, dat de provincie bij een over het seizoen 1955/56 geraamd tekort van 201.600 geen ruim 88 mille voor haar rekening zou nemen, zoals het geval zou zijn indien er geen maximumbepaling bestond, maar slechts zeventig mille. Dit zou dan beteke nen, dat het daardoor ongedekt gebleven tekort over de subsidiërende gemeenten in de provincie zou moeten worden omge slagen, hetgeen inzonderheid voor Haarlem ruïneus zou worden. Want Haarlem zou in dat geval geen ruim 82 mille moeten bij dragen, maar bijna 96 mille. In de stichtingsraad werden reeds stem men vernomen, dat een of meer gemeen ten en men kan veilig aannemen, dat die van de Haarlemse wethouder D. J. A. Geluk daarbij is gehoord het voorbeeld van de provincie zouden volgen. Gedepu teerde Staten schrijven nu in hun toelich ting op het voorstel om de maximumbepa ling in te trekken, dat zij het daartoe ge daan verzoek en de motivering door de stichtingsraad zeer redelijk vinden en dat ook de Commissie voor de culturele zaken zich er mee kan verenigen. Al moge dan het ideaal van de econo mische integratie in Europa nog lang niet zijn bereikt en de vrije uitwisseling van kapitaal en goederen nu eens hier dan weer daar door allerlei maatregelen wor den beperkt, in grote lijnen en over een langer tijdvak is er toch op dit punt een belangrijke vooruitgang te constateren. Tussen de conjunctuur in de verschillen de landen is er dan ook een nauwe samen hang en zoals meer dan eens opgemerkt, is met name de conjunctuur in de Ver. Sta ten voor de gehele wereld, niet het minst voor West-Europa van dominerende bete kenis. Economische onafhankelijkheid be staat in de wereld van vandaag nog nau welijks, mogelijk in enkele primitieve staatjes, maar overigens zijn de economi sche belangen der verschillende landen dermate vervlochten dat tot op zekere hoogte van een wereldconjunctuur kan worden gesproken, welke de nationale economieën beheerst. Die onderlinge af hankelijkheid behoeft niet als een nadeel te worden gezien, mits er ten aanzien van de verhouding tussen de verschillende lan den een zeker evenwicht bestaat en naar mate dit evenwicht meer wordt benaderd, mag op een grotere mate van stabiliteit worden gerekend. Na het einde van de tweede wereldoor log was er van evenwicht en stabiliteit geen sprake. De Verenigde Staten hadden zich op het gebied van de handel, de in dustrie en de scheepvaart de eerste plaats veroverd en zij waren het crediteurland bij uitnemendheid, terwijl de landen van West-Europa bij haar diep in het krijt stonden. En het is daarom een verblijdend verschijnsel als in het verslag van de Eco nomische Commissie voor Europa der V.N. (de ECE) wordt geconstateerd dat gedu- (Van een verslaggever) STRAATSBURG, Maandag. Wie zich niet dagelijks bezighoudt met organen van Europese samenwerking, kan een duizelig gevoel krijgen bij het horen van al hun verschillende namen, die meestal met on begrijpelijke afkortingen worden aange duid. Vandaag waren in Straatsburg twee van zulke lichamen in actie, 's Ochtends waren er ministers uit zeven Europese lan den bij elkaar. Dat was de ministerraad van de West-Europese Unie. Des middags kon men diezelfde heren bij elkaar zien, maar toen in gezelschap van collega's uit acht andere landen. Dat was het Ministers comité van de Raad van Europa. De West-Europese Unie bestaat uit de zes landen, die oorspronkelijk de Europese Defensiegemeenschap hadden willen stich ten, namelijk Frankrijk, de Benelux, West- Duitsland en Italië. Na de mislukking der Europese Defensiegemeenschap vormden deze landen met Engeland de West-Euro pese Unie, volgens de bestaande accoorden van Parijs. Een van die accoorden, gesloten tussen Duitsland en Frankrijk, betrof het Saar- gebied. Hiermee heeft de ministerraad van de West-Europese Unie zich nu in hoofd zaak beziggehouden. Voor Saarland was in Parijs een oplos sing voorzien, waartie in dat land de kie zers zouden worden geraadpleegd. Dat zou geschieden bij een zogenaamd referendum. Het toezicht op dat referendum en de voor bereidingen ervan is opgedragen aan een bizondere commissie. De voorzitter van deze commissie, de Belg Dehousse, heeft vandaag in de ministerraad verslag gedaan van de bevindingen der commissie terzake van de wettelijke voorzieningen in Saar land met betrekking tot het referendum getroffen. Met heel andere zaken heeft het gezel schap van vijftien zich beziggehouden. Dit ministerscomité van de Raad van Europa heeft gesproken over vraagstukken van vluchtelingen en bevolkingsoverschotten. De parlementaire vergaderingen van de Westelijke Unie en de Raad van Europa afzonderlijke lichamen, waarin veelal de zelfde mensen zitting hebben! zullen morgen bijeenkomen. Die van de Weste lijke Unie zal dan voor het eerst bijeen zijn. De andere zal Woensdag over Euro pese politiek in het algemeen spreken. Rechten van de mens STRAATSBURG, Dinsdag. De staten leden van de Raad van Europa hebben in dertijd een conventie tot bescherming van de rechten van de mens aangenomen. Daar bij is ingesloten het individuele klacht recht, d-at ook aan gewone burgers het recht geeft een klacht over vermeende schending van de rechten des mensen in te dienen. Dit individuele klachtrecht kan pas in werking treden als tenminste zes aangesloten landen het hebben erkend. Dit is nu gebeurd. Bij de vier, die reeds voor gingen Denemarken, IJsland, Ierland en Zweden hebben zich vandaag West- Duitsland en België gevoegd. Een gedenk waardig feit, waardoor de conventie pas goed tot haar recht zal kunnen komen. Als acht staten hebben verklaard dat zij zich zullen onderwerpen aan de rechtspraak van een Europees gerechtshof, zal ook dat tot stand komen. Er zijn nu nog slechts vijf DJAKARTA (PIA) President Su karno heeft verklaard „een opening te zien voor een oplossing" van de crisis rondom de benoeming van staf-chef van de Indonesische landmacht. Hij verklaar de te Solo in een rede, dat het probleem kan worden opgelost in een sfeer van eenheid. Na de terugkeer in Oost-Java van de territoriale commandant, kolonel Sudir- man, gaf de legervoorlichtingsdienst in Surabaja een bekendmaking uit, waarin wordt bevestigd, dat Sudirman het eens is met het streven van de nieuw-benoemde staf-chef Utoyo zich vrijwillig terug te trekken en met de weigering van de waar nemende staf-chef Lubis zijn functie aan Utoyo over te dragen. Volgens deze be kendmaking is kolonel Sudirman niet be reid deel te nemen aan enige agitatie tegen de regering, noch in de vorm van lijdelijk verzet, noch met geweld. De be kendmaking constateert verder, dat de vergadering op het hoofdkwartier van de landmacht een „schitterend resultaat" heb ben opgeleverd. landen toe overgegaan. Zolang het hof niet bestaat, kan het ministerscomité van de Raad van Europa in deze zaken als rechter optreden, waarbij het zijn beslissingen met een meerderheid van 2/3 moet nemen, rende de laatste jaren niet alleen de West- Europese handel als één geheel gezien zich in een bevredigend tempo heeft ontwik keld, maar dat ook de handel tussen de landen onderling in belangrijke imate is toegenomen. De West-Europese invoer van voedsel en grondstoffen uit het dollarge- bied is gedaald, die uit andere gebieden ge stegen, hetgeen tot een aanmerkelijke ver betering van de handels- en betalings balans van West-Europa heeft geleid en het dollartekort, waaraan dit deel van de wereld vele jaren labourreerde, belangrijk heeft verminderd. Verdwenen is het nog niet en West-Europa zal voor het aanvul len van het dollarinkomen op de Ver. St. aangewezen blijven zolang de Amerikaanse invoer niet een hoger niveau bereikt dan thans. Het is daarom wel van belang dat ter wijl de invoer van de Ver. St. in 1954 met ca. 'A milliard terugging, wat dus wil zeggen dat door het buitenland voor dat bedrag minder naar de Ver. St. werd uit gevoerd, de uitvoer naar West-Europa in dat jaar met 10 is gestegen, hetgeen dus op een grotere mate van economische zelf standigheid wijst. Want de goederenuit wisseling was het sterkst tussen de ver schillende landen van de OEEC onderling, n.l. 13 terwijl die met de rest van de wereld slechts met 9 steeg. Het verdient de aandacht dat met name Nederland en West-Duitsland in de toene ming van de buitenlandse handel geduren de 1954 het grootste aandeel hadden, zowel wat de invoer, a>ls wat de uitvoer betreft en dat ook de handel tussen deze beide landen onderling aanmerkelijk is gestegen en nog steeds toeneemt. Terwijl de totale uitvoer van de OEEC landen in 1954 met 10 vooruit ging, steeg die van West- Duitsland met niet minder van 24 die van Nederland met ca. 18 En bij een stijging van de invoer met 11 voor de gezamenlijke OEEC landen .gingen die van West-Duitsland en van Nederland beide met 25 vooruit. Zien we naar de cijfers van de Nederlandse buitenlandse handel voor het eerste kwartaal van 1955, dan blijkt dat zowel de uitvoer als de invoer gestegen is, zij het dan ook de stijging van de invoer belangrijk groter was dan die van de export, maar tevens dat in de Nederlandse uitvoer West-Duitsland thans het grootste aandeel heeft, n.l. 16.1 te gen 12.9 in hetzelfde tijdvak van 1954. Daarna volgen België en Luxemburg en de West-Europese landen tezamen hebben in het eerste kwartaal van 1955 bijna 66 van de Nederlandse uitvoer afgenomen, terwijl die naar de Ver. St. van 8 in dat tijdvak van 1954 tot 5in 1955 is terug gegaan. Ten aanzien van de Nederlandse invoer liggen België en Luxemburg met een cijfer van 17k> aan de kop, maar West-Duitsland zit onze Beneluxpartners met een cijfer van 17.2 vlak op de hie len. Voor de maand April zijn de desbe treffende cijfers nog niet bekend, maar de totale invoer van Nederland is in die maand tot f 954 millioen gestegen en het zou niet verwonderen als West-Duitsland daarin het grootste aandeel blijkt te heb ben. De nauwe samenhang tussen de Neder landse en de West-Duitse economie komt door deze cijfers wel in een scherp licht en de mirakuleuze ontwikkeling van het bedrijfsleven bij onze Oostelijke naburen is daarom voor ons land van de grootste betekenis. West-Duitsland is weer ons ach terland bij uitnemendheid, evenals vóór de oorlog. Dat er aan de economische opbloei van dat land nog geen einde is gekomen blijkt wel uit het feit dat de export in de eerste vijf maanden van het lopende jaar met 19 de invoer met niet minder dan 32 is toegenomen. De industriële productie lag in Mei van dit jaar 16 de bouwnij verheid 15 hoger dan in diezelfde maand van het vorig jaar en het is duide lijk dat de nationale economie van West- Duitsland door de thans toegestane herbe wapening een stimulans ontvangt, waar van ook ons land de vruchten zal plukken. Reeds nu zijn de Rotterdamse havens door de aanvoer van ijzer en staal, etc., uit de Ver. St. met bestemming voor West- Duitsland overbelast en de toenemende verteringsmogelijkheden van de Duitse be volking betekenen ook voor Nederland nieuwe exportmogelijkheden. De nog altijd sterker wordende econo mische positie van West-Duitsland komt ook duidelijk uit in het overschot, dat dit land heeft in de pot van de Europese Be- talings Unie, een overschot, dat thans meer dan 1 milliard bedraagt (Nederland 380 millioen), terwijl Engeland met een tekort van 536 millioen op de lijst voor komt. West-Duitsland kan zich daarom thans weer een en ander veroorloven. Doordat de lonen en salarissen in veel sterkere mate zijn gestegen dan de prijzen, neemt de welvaart de besparingsmogelijk heid toe en de gunstige betalingsbalans heeft de regering er dezer dagen toe ge leid niet alleen de import uit de Ver. St. verder te liberaliseren, maar ook het kapi taalverkeer dermate te vergemakkelijken dat Duitse ingezetenen straks weer fondsen in het buitenland zullen kunnen kopen, hetgeen vermoedelijk een van de redenen is, waarom de Amsterdamse beurs, met name voor de internationale fondsen, deze week weer een vast en levendig aspect had. Wie zegt er nog dat Duitsland de oorlog heeft verlogen? DINSDAG 5 JULI Minerva: „Als de dauw hangt, komt er regen", 18 jaar, 8.15 uur. Palace: „Canaris" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het schandaal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Huwelijksloterij", alle leeft., 7 en 9.15 u. Luxor: „Raspoetin", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Het teken van de heiden", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Opstand der Maori's", 18 jaar, 8 uur. Roxy: „Bloedvlag boven Quinto", 14 jaar, 8 uur. Spruiten- boschstraat 9, Haarlem, Church of Christ, 8 uur. Concertgebouw, 8 uur, N. Ph. O. geeft zomerconcert. Dirigent Marinus Adam solist: Gerard Hengeveld, piano. WOENSDAG 6 JULI Minerva: „Lili", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Palace: „Canaris", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het schandaal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Hu welijksloterij", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 u. Luxor: „Raspoetin", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Lido: „Het teken van de heiden", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Op stand der Maori's", 18 jaar-, 2.30, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Bloedvlag boven Quinto", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Nutsgebouw, 8 uur, Spir. Ver. „Het hogere leven".

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 9