KUIPERS Er worden reeds kanalen gegraven in nog niet bestaande polder Kort en bondig TAXI 18000 „Holle Bolle Gijs" maakte indruk SLOT DEFECT? Zomerse kermis in Spaarndam Koninkrijk Laos meldt communistische actie Electriciteit vervangt gas in Spaarndam Ultimatieve eis tot nieuwe vergadering Zomeracademie voor orgel geopend Strijd om taxi-concessie in Badhoevedorp Protestbrief naar Provinciale Staten Twee jaar N.Ph.O. Volgend jaar hoopt men met de droogmaling van Oostelijk Flevoland te beginnen PLYMOUTH Eeuwfeest Haarlemmermeer Tweede opvoering te Hoofddorp werd succes Examens Kindervoorstelling Panda en de Gemaskerde H Dankbrief van de Koningin aan Margrietkleuterhuis Madame houdt jour Koninklijke onderscheiding voor Jhr. I. H. A. Backer Overeenkomsten van Genève en wapenstilstand geschonden Decoratieve lantaarns wegens pittoreske omgeving Dierenbeschermingsconflict Anders maakt oppositie kort geding aanhangig Medische diensten van dit weekeinde B. J. J. Hartgers kwart eeuw bij G. en A. Behandeling voor Gedeputeerden Een der topfiguren van de Amsterdamse tramstaking voor scheidsgerecht Actie tegen wegplannen van Aerdenhout-Bentveld' 'n Vualitlt ^jBrisven aan de redactie ZATERDAG 9 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT X coccoocoocoooccceoco: XOCCOCOCCCOCOOCCCODCXXXXX Gestadig vordert het werk aan 's we relds grootste polder: Oostelijk Flevoland 56.000 ha groot, 8000 ha groter dan de Noord-Oostelijke polder. Verleden week werd zonder enig uiter lijk vertoon de Knardijk voor het verkeer van Harderwijk naar Lelystad openge steld. Volgend jaar hoopt men de dijk om de polder te sluiten, waarna met de droog maling, welke acht maanden in beslag zal nemen, kan worden begonnen. Drie gemalen, het gemaal Colijn bij Ke telhaven, het gemaal Wortman bij Lely stad en het gemaal Lovinck bij Harder wijk, zullen het water uit de polder ma len. Dan zullen door de droogkomende gronden reeds twee hoofdkanalen lopen, elk ongeveer 25 tot 30 km. lang en zal men overal klei- en zanddepöts zien. In het water zullen baggermolens reeds de wa terwegen graven. Bij Ketelhaven is men reeds begonnen. De twee hoofdkanalen lo pen van gemaal Colijn naar de gemalen Wortman en Lovinck. Het uitbaggeren ge schiedt in twee of drie gedeelten. De eer ste laag .bestaande uit klei, wordt gestort (in het water) op drie plaatsen, waar land en tuinbouwgronden kunnen worden ver beterd. De tweede laag die uit veen be staat, wordt als onbruikbaar buiten de polder gedeponeerd. Een klein gedeelte zal echter voor bosbouw in de polder wor den gebezigd. De derde laag bestaande uit zand wordt op depots gestort om het la ter te gebruiken bij wegenaanleg. Ver schillende kleuren vlaggen geven de breedte aan van de twee of drie lagen, die uitgebaggerd moeten worden. Het profiel loopt dus al schuin af, zodat bij het droog vallen van de polder de taluds reeds te zien zijn. In de vaargeul van het Randkanaal van het IJselmeer tussen de Roggebotsluis bij Kampen) en Elburg ligt de zandzuiger „Nederland" die daar een zanddepöt op werpt. Dit depot, dat eveneens gebezigd zal worden voor wegenaanleg, wordt echter eerst gebruikt voor opslagplaats van en kele millioenen draineerbuizen voor de toekomstige polder. Binnenkort hoopt men met het bagge ren van de kanalen te beginnen, namelijk naast Ketelhaven bij Elburg, bij Harder wijk en bij Lelystad. Dan zullen 10 tot 12 baggermolens zorgen dat per week on geveer 18.000 tot 20.000 ton grond per mo len wordt verzet. ADVERTENTIE 8-cyl., 4 deurs, groene bekleding, met radio, af fabriek. RHEUMA verr. couvertjes 0.50 per stuk 250.000.aan prijzen Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54 - LO 520/052 Dank zij een voortreffelijke geluidsin stallatie is het openluchtspel van dr. P. H. Schroder bij het eeuwfeest van de Haar lemmermeer er Vrijdagavond in de tweede opvoering heel wat beter afgekomen dan Maandagavond door het reeds eerder met waardering in dit blad genoemde bewe gingsspel van Marius Kruyne, waaraan honderden gymnasten uit alle delen van de polder deelnamen. De aanzienlijk betere outillage gaf ver trouwen aan de medewerking, want van het uitjouwen van Holle Bolle Gijs, de in carnatie van het vraatzuchtige meer, af zat er bezieling en vaart in het spel. Ach ter de coulissen loeiden nu en dan de koeien, die zouden optreden in de. veepest- episode, maar wier voorbarige geluiden op de achtergrond er toe bijdroegen dat de sfeer goed werd getroffen. De slottableaux, waaraan men de vorige keer door de mislukkingen allang niet meer was toegekomen, toonden op waar lijk indrukwekkende wijze de verbeterde hulpmiddelen van de boeren. Het gedreun van tractormotoren kondigde de mechani satie aah, een geweldige verandering, welke de pionier mr. J. P. van Amers- foordt voorzag en trachtte te versnellen. Het défilé van dit hele landbouwarsenaal van zaaimachines, maai-dorsers, eggen en ploegen achter krachtige tractoren werd een van de hoogtepunten van het spel, dat besloten werd met twee strofen van het lied van Valerius' Gedenkklank „O, Heer, die daar des hemels tente spreidt". HAARLEM. Aan de Gemeentelijke Ho gere Burgerschool B met vijfjarige cursus, Zijlvest 27, Haarlem, zijn geslaagd: A. G W. Anker, Haarlem; M. de Boer, Haarlem; J. Boes, Aalsmeer; C. van Esch, Haarlem; E. R. Godding, Haarlem; R. E. Kluyt, Haarlem; T. W. van de Laar, Haarlem; L. A. Maars- sèn, Haarlem; C. v. Mackelenberg, Haarlem; H. J. Mulder, Heemstede; P. H. Muusze, Heemstede; A. van Reeuwijk, Hoofddorp; T. van Rijn, Haarlem; M. Mol, Haarlem; W. F. van Woudenberg, Heemstede; K. B. Zwaan, Haarlem; Thiam Hok Go, Haarlem; W. Beksvoort, Haarlem; D. J. Bosman, Lisse F. C. van Dorsser, Haarlem: W. P. F. H. de Graaff, Zandvoort; P. E. Haster, Haarlem; A. E. Hendrikse, Zandvoort; G. J. Lagas, Heemstede: mejuffrouw J. W. van Loy, Haarlem; P. Schager, Haarlem. Afgewezen: negen candidaten. AMSTERDAM (Gemeente universiteit): Bevorderd met lof tot doctor in de rechts geleerdheid: mr. W. J. Ford, geboren te Sin gapore. Candidaatsexamen rechten: mevr. A. V. LeeserGassan, mej. A. J. Postma en K. W. J. M. Weve, Amsterdam. Doctoraal examen paedagogiek: mej. M. E. G. Pelgrim, Am sterdam en J. van Weelden, Bussum. Dpcto- raalexamen klassieke letteren: J. J. A. Schrijen, Vijfhuizen en A. van Steen, Delft. Doctoraal examen Nederlands: mej. A. M. Sillevis Smitt. Amsterdam; mej. S. Hoevers, Amersfoort; en A. E. M. v. d. Waag, Heem stede; en met lof W. Hoffmann, Amsterdam. Candidaatsexamen Nederlands: mej. A. A. C. ten Berge, Amsterdam. Met lof voor het doctoraalexamen kunstgeschiedenis: mej. A. Zwolle, Amsterdam. Doctoraalexamen En gels: J. Ridder, Amsterdam. Candidaatsexa men Engels: mej. M. A. Th. Hintzen, Am sterdam. Candidaatsexamen geschiedenis: mej. E. Korteweg, Amsterdam. Doctoraal examen aardrijkskunde: mej. A. Rozeman en J. D. Paauwe, J. B. M. Vogt, Amsterdam en N. Weggelaar, Wageningen De hoofdvaarten krijgen een bodem breedte van 12 tot 28 meter. De diepte van de kanalen bedraagt 8 a 9 meter be neden N.A.P. Dit is ongeveer 5 meter be neden de zeebodem. Met de bouw van de putten waar de sluizen komen ,is men reeds een paar ja ren geleden begonnen. De nieuwe polder krijgt voor de scheepvaart twee toegangs wegen en wel bij Ketelhaven en bij Lely stad. Die van Lelystad is voor grote sche pen bestemd. ADVERTENTIE „DE S L E U T E L S P E C I A L I S T" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 Zoals wij veronderstelden in onze eerste publicatie over de Panda-voorstelling, waren reeds hedenmorgen alle 1500 toegangskaarten afgehaald. Teneinde 8 teleurstelling te voorkomen, hebben wij voor onze abonné's, die zich niet tijdig 8 van kaarten hadden voorzien, nog een extra-quantum van 200 kaarten tegen de gereduceerde prijs van 50 cent in de verkoop kunnen brengen. Mogelijk is op Maandagochtend nog een aantal van deze kaarten bij onze kantoren voorra dig. Daarna wordt de verkoop aan onze kantoren gesloten. Op Woensdagmorgen zal wellicht bij 'het Openluchttheater nog een kleine hoeveelheid kaarten verkrijgbaar zijn, tegen de normale prijs van 75 cent. Wij wensen de kinderen van onze abon né's en hun begeleiders voor Woensdag mooi weer toe, en genoeglijke uren met Panda en zijn kornuiten. Directie 8 HAARLEMS DAGBLAD/ 8 Oprechte Haarl. Courant. X»OOOOOOOOOOOCOOCOCXXXXXX>OOOCOOOOOCOOOOOOOOCOCOOOCXX)OOa Kermis in een dorp is altijd bekoorlij ker dan in een stad; het gemeenschappe lijk feestkarakter komt er meer in tot uitdrukking zodat men zich zou kunnen voorstellen welke vreugde dergelijk volks vermaak in de middeleeuwen, die kleine samenleving moet hebben gebracht. Omdat men nu wel gewend is aan tech nische wonderen gelooft men de reusach tige dame wel en ook griezeltuinen maken de aanschouwers niet zo van streek als onze voorvaderen, die nog bijgelovig wa ren. Daarom heeft de huidige exploitant deze effecten vermoedelijk uitgeschakeld; slechts de draaimolen, een zweefmolen, voor sterke mannen koppen van jut en natuurlijk schiet- en werptenten hebben wij nog over. Vrijdagavond stond Spaarndam in het teken van jolijt: de kinderen, zo verzeker de een moeder ons, hadden zich ruim een week van te voren op de molens verheugd en dat was hen aan te zien want zij draai den allemaal met veel toewijding rond op fietsjes en in auto's, die ze bedienden als wijze volwassenen. Tenlotte werd het donker in het dorp. De verlichting gloeide rood tussen de bo men aan de Westkolk en bescheen het terrein. De kinderen werden naar bed ge stuurd maar de ouders bleven nog een tijdje buiten waar zij onder meer de ring- stekerij op los paard aan de Rietpol heb ben gevolgd. Winnaars werden: de heer N. Stut uit Haarlem-Noord, A. Lemmer uit Santpoort en de Spaarndammer H. Spicht. Het bestuur van het kleuterhuis „Mar griet" heeft een brief van Koningin Juliana ontvangen, waarin de landsvrouwe namens prinses Margriet haar hartelijke dank uit spreekt voor het geschenk, een zilveren le peltje, dat de prinses van het bestuur kreeg aangeboden. Aan het begin van de „Margriet"-lepel tjes-actie heeft het bestuur van dit kleuter huis, zoals wij reeds eerder berichtten, prin ses Margriet"een lepeltje aangeboden, ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het kleuterhuis. Het succes van de extra openstelling van de tentoonstelling „Madame" in de Haarlemse Vleeshal op de afgelopen Woensdagavond heeft de organisatoren aanleiding gegeven ook voortaan op Woensdagavond de expositie geopend te houden, evenals op Zaterdagavond het ge val is. Als extra aantrekkelijkheid zal „Mada me" op Dinsdagmiddagen voortaan „jour" houden. Haar gasten zal dan een kopje thee worden aangeboden. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw jhr. I. H. A. Backer te Haarlem. De onderscheiding werd uitgereikt door de di recteur-generaal van het departement van Scheepvaart, de heer W. L. de Vries. Jhr. Backer is op 1 Juli afgetreden als di recteur van de N.V. Koninklijke Paket- vaartmaatschappij. PARIJS (AFF) In Noord-Laos heb ben verscheidene bataljons Pathet Lao- communistische troepen bondgenoten van de Vietminh een zware aanval uit gevoerd in het berggebied van Moeong Peun, waarbij zij een vooruitgeschoven stelling der regeringstroepen veroverden. In een uit Vientinae afkomstig bericht wordt gezegd dat regeringsvalschermtroepen boven het terrein van actie zijn uitgeworpen en dat thans hevige gevechten gaande zijn. In een bekendmaking van de regering van Laos wordt gezegd: „Dit betekent een schending van de overeenkomsten van Ge nève en van de op 9 Maart 1955 uitgegeven gemeenschappelijke verklaring, waarin al le partijen plechtig beloofden een einde te zullen maken aan alle uitdagende acties en vijandige daden. Het berggebied van Moeong Peun is een bolwerk van de Pathet-Lao. Dit gebied grenst aan het door de Vietminh beheerste Noord-Vietnam. Sinds het sluiten van de Indochinese wapenstilstandsovereenkomst hebben zich van tijd tot tijd schermutselin gen voorgedaan tussen Pathet Lao-een- heden en militairen van het nationale leger van Laos. Deze schermutselingen zijn uit gelopen op een grote aanval door verschei dene Pathet Lao-bataljons op door de re geringstroepen bezette stellingen. Volgens radio-Noord-Vietnam hebben de strijdkrachten der pro-communistische Pathet Lao krachtig bij de internationale wapenstilstandscommissie geprotesteerd te gen „nieuwe aanvallen door de nationale strijdkrachten van het koninkrijk Laos. Een bataljon van de Koninklijke strijd krachten had de opdracht gehad de strijd krachten in de provincie Sam Neua te ver sterken. Deze „ernstige daden" hadden' ten doel de wapenstilstandsovereenkomst te ondermijnen. De strijdkrachten van het koninkrijk hadden de verantwoordelijkheid voor de gespannen toestand. Spaarndam ondergaat een vernieuwing. De mannen van het Haarlemse Energie bedrijf zijn deze week begonnen in het rustige dorp een moderne straatverlichting aan te leggen. Tot nog toe werden het dorpsplein, de verscheidene IJdijken, en de andere straatjes en wegen verlicht door gaslantaarns. Ongetwijfeld brengen deze lantaarns wanneer de avond valt een sfeer in het oude dorp, die men romantisch zou kunnen noemen, maar voor tegenwoordige begrippen voldoen zij toch eigenlijk niet meer. Zij zullen dan ook alle zonder uit zondering plaats moeten maken voor lantaarns met een electrische verlichting. De gloeilampen vervangen de gaskousjes. Om het karakter van 't pittereske plaatsje geen geweld aan te doen heeft men voor Spaarndam een aantal straatlantaarns be stemd die door hun vorm en uitvoering op décoratieve wijze bij het dorpsbeeld zul len passen. In elke lantaarn zitten vier gloeilampen. Men is begonnen bij de IJ- dijk, waar 23 lantaarns geplaatst zullen worden, elk van vierenhalve meter hoogte, benevens een zestal wandarmen. Op de West- en Oostkolk en in de Kerk- laan komen tezamen 21 van deze straat lantaarns met een lengte van drie en een halve meter, die in samenwerking met tien wandarmen de bewoners op frisse en dui delijke wijze zullen bijlichten. Men schat dat het verwijderen van de oude en het plaatsen van de nieuwe lantaarns ongeveer twee maanden in beslag zal nemen, zodat Spaarndam ongeveer in September volle dig door nieuw en modern licht beschenen zal zijn. Naar wij vernemen heeft de oppositie groep in de Vereniging tegen het mishan delen van Dieren voor Haarlem en Om streken het voornemen zijn actie tegen het huidige bestuur voort te zetten door het uit naam van tien leden de eis te stellen, dat binnen een bepaalde termijn een ver gadering zal worden uitgeschreven voor de verkiezing van een bestuur. In verband met de vacanties is deze termijn ruim ge steld: de vergadering zou namelijk om streeks half September moeten plaatsvin den. Indien door het huidige bestuur niet binnen de gestelde termijn aan het verlan gen zal zijn voldaan, wordt een kort geding aanhangig gemaakt. De oppositie heeft in middels besloten zich voor rechtskundig advies terzijde te doen staan door mr. J. W. Rutgers. Een tweede eis, bij dit kort geding te stellen, is inzage van de leden lijsten, een verzoek dat tot dusver niet door het huidige bestuur is ingewilligd. Bij het uitblijven van resultaat van deze stappen zal de lange weg bewandeld wor den om het huidige bestuur gerechtelijk opwettig te doen verklaren op grond van de door de oppositie geconstateerde onwet tige benoeming van drie der huidige be stuursleden. HAARLEM Artsen, boodschappendienst firma Mathot, Grote Houtstraat 39, tel. 11990. Apotheken, Bosch en Vaart Apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, tel. 13290; Cen traal Apotheek v.h. Florijn, Grote Hout straat 78, tel. 10500-10502; H. Remmers Zoon, Kruisstraat 6, tel. 10354; Noor der Apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. Deze apotheken zullen tevens ge opend zijn op werkdagen van 9 Juli tot 16 Juli, des avonds na 6 uur tot des ochtends 8 uur. BLOEMENDAAL Artsen, Bloemendaal, Van Zaterdagmid dag 2 uur tot Maandagochtend 8 uur, dr. J. H. M. Egberts, Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, tel. 22261. Overveen, Van Zaterdagavond 6 uur tot Maandagochtend 8 uur, dr. J. Tjakkes, Nic. Beetslaan 6, Aerdenhout, tel. 27570. Wijkverpleging. In hetzelfde tijdvak als de artsen in Bloemendaal hebbén de vol gende zusters dienst: zuster B. W. Schar- renberg, Van Dalenlaan 20, Santpoort station, tel. K 2560-8348 en zuster H. J. G. Lugthart, Anjelierenlaan 5, Aerden hout, tel. 26876. Apotheken, Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, tel. 22181; Apo theek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-dorp, tel. K 2560-8284; Apo theek Schotsman, Binnenweg 206, Heem stede, tel. 38320. HEEMSTEDE Artsen, Dr. A. G. Degenaar, Pieter de Hooghstraat 11, tel. 35008 en dr. J. L. Tombrock, Burgemeester van Lennepweg 1, tel. 38032. Wijkverpleging, zuster Verduyn, Antho- nis Duycklaan 5a, tel. 38666. Apotheken, Apotheek Schotsman, Bin nenweg 206, tel. 38320. BENNEBROEK Dr. G. Manschot, Rijksstraatweg 34, tel. K 2502-430. Met een korte toespraak in de Duitse taal heeft burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers in Haarlems stadhuis heden morgen de eer ste Internationale Zomeracademie voor or gel geopend. Spreker achtte het verkeerd er de nadruk op te leggen, dat er „slechts" vijftien deelnemers zijn, doch vond veeleer reden tot dankbaarheid in het feit dat er „überhaupt" een begin is gemaakt. Vrees voor concurrentie met de conservatoria be hoeft daarbij niet te bestaan, hetgeen al in de aanduiding „zomer" tot uiting komt. Bo vendien is er een geheel andere leerstof gekozen. In zijn dankwoord aan de gemeentelijke autoriteiten wees directeur J. F. Ober- mayer er op, dat het de bedoeling is jonge mensen uit verschillende landen bij elkaar te brengen om artistieke inzichten en men selijke gevoelens uit te wisselen. De oi-ga- nisatoren zijn zeker niet lichtvaardig te werk gegaan en hebben integendeel lang geaarzeld of men het plan wel zou doorzet ten. Men maakte na ampele besprekingen een bescheidener opzet dan aanvankelijk in de bedoeling had gelegen. Dubbel dankbaar was spreker daarom jegens de inspecteur voor de muziek van het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr. J. Daniskas, die beloofde de inmiddels ook verleende steun van de regering te zullen bevorderen, indien het oorspronkelijke plan gerealiseerd zou worden. De Zomeracademie omvat een cursus in orgelspel door Jeanne Demessieux uit Pa rijs en Friedrich Bihn uit Hamburg en in improvisatie door Anton Heiller^uit Wenen en Gaston Litaize uit Parijs. Docenten voor de theoretische onderdelen zijn prof. Jo seph Arens uit Berlijn, dr. Anthon van der Horst uit Bilthoven, prof. A. D. Fokker uit Velp, ing. Egon Kraus uit Wenen, prof. Gustav Leonhardt uit Bazel, Hennie Schou ten uit Amsterdam en Josef Tonnes uit Duisburg. De organisatie was mogelijk dank zij de gelukkige omstandigheiid dat Haarlem een barokorgel van Christiaan Müller in de Grote Kerk, een romantisch orgel van Ca- vaillé Coll in het Concertgebouw en een 31-toons orgel in Teylers Museum rijk is. De deelnemers aan de cursus zullen excur sies maken naar Gouda, Alkmaar, Amster dam, Hilversum, Loenen en 's-Gravenhage. Op 14 Juli is de heer E. J. J. Hartgers sr., wonende in de Badelochstraat 21 in Haar lem vijfentwintig jaar in dienst bij de N,V. C. en A. Brenninkmeijer in Amsterdam als electricien en onderhoudsmonteur. De ju bilaris geniet in Haarlem grote bekendheid als actief scheidsrechter in de Nederlandse Honkbalbond en de Haarlemse Voetbal bond. Voor een commissie uit Gedeputeerde Staten is Vrijdagmiddag het beroep be handeld, dat een adspirant-taxi-onder- nemer uit Badhoevedorp had ingesteld tegen een beslissing van B. en W. van Haarlemmermeer, waarbij hem een con cessie om het taxibedrijf te gaan uitoefe nen met één huurauto was geweigerd. De zaak lag een beetje gecompliceerd, omdat dc betrokken gegadigde reeds eer der voor deze commissie uit Gedeputeerde Staten was verschenen. Aanvankelijk ruim een jaar geleden had hij namelijk wel een vergunning van B. en W. ge kregen, maar toen waren drie aanstaande vakgenoten uit Badhoevedorp tegen deze concessie in beroep gekomen. Gedeputeer den hadden dat beroep toen inderdaad gegrond verklaard. Toen de gegadigde daarop desondanks toch weer een vergun ning bij B. en W. vroeg, wezen deze de nieuwe aanvraag af op grond van regelen van behoorlijk bestuur: het college wilde natuurlijk niet ingaan tegen de eenmaal door Gedeputeerden genomen beslissing. Nu kwam de adspirant-taxi-ondernemer dus in beroep tegen de afwijzing door B. en W., zodat de wonderlijke figuur ont stond, dat de vertegenwoordiger van de gemeente Haarlemmermeer verklaarde, dat B. en W. geheel en al achter de appellant stonden. Zij deelden de mening van zijn raadsman, de districtssecretaris van de FNOP (Federatie van Nederlandse organi saties voor het beroepspersonenvervoer), die een betoog op vier thema's ontwik kelde: namelijk dat het vervoergebied van Badhoevedorp geen 6500 maar tienduizend inwoners omvat, dat twee van de drie daar gevestigde taxi-ondernemers zich geheel concentreren op het vervoer van en naar de luchthaven Schiphol, dat wel blijkt dat de derde ondernemer aan de vervoers behoefte niet kan voldoen gezien het vele onrechtmatige personenvervoer tegen ver goeding dat daar zou voorkomen een mening welke gestaafd werd met een ver klaring van de rijkshoofdinspecteur voor het verkeer terwijl de districtssecretaris ook nog aandacht schonk aan het feit, dat de derde ondernemer tevens voor het zie kenfonds rijdt, een auto overwegend voor verhuur zonder chauffeur gebruikt en ten slotte een totale kilometeromzet bereikt van 109.000 per jaar, hetgeen zeer ren dabel genoemd moet worden. De vertegen woordiger van de gemeente Haarlemmer meer voegde hieraan nog toe, dat het op het raadhuis in Hoofddorp opgevallen was, dat de ondernemer nogal eens met al zijn auto's aan trouwrijden deed, zodat op dat ogenblik Badhoevedorp van openbaar ver voer per taxi verstoken moest zijn. De betrokken huurauto-ondernemer zelf ontstreed al die argumenten natuurlijk, waarbij nogal wat particuliere familiever houdingen om de hoek kwamen kijken. In zonderheid ging hij fel in tegen suggesties, dat hij zijn hoge kilometerproductie slechts door overtredingen van het rijtijdenbe sluit zou hebben behaald. Hij overlegde belastingpapieren waaruit zou blijken, dat zijn inkomsten uit het taxibedrijf terug lopen. Badhoevedorp telt trouwens 450 in woners met een eigen wagen en zeshon derd bejaarden en die twee categorieën zijn nu niet bepaald goede klanten van het taxibedrijf. Na re- en dupliek waarbij de districts secretaris van de FNOP nogmaals vast stelde dat het algemeen vervoerbelang gediend is met uitbreiding van het aantal vergunningen, kwam een der leden van de commissie, de griffier der Staten, mr. N. Stufkens, tot de kardinale vraag wat er nu eigenlijk in wezen veranderd was in de vervoerssituatie in Badhoevedorp sinds Gedeputeerden verleden jaar beslisten, dat uitbreiding van het aantal huurautover gunningen ongewenst is. En daarop kon ook de districtssecretaris van de FNOP geen bevredigend antwoord geven. Ge deputeerden zullen later hun beslissing be kend maken. ADVERTENTIE De 31-jarige tramconducteur G. de Vente, die bij de tramstaking in Amstei'dam van eind Maart, begin April, een dominerende rol heeft gespeeld als leider van diverse massavergaderingen, heeft Vrijdagavond terecht gestaan voor het scheidsgerecht, blij behoort tot de 64 ontslagen gemeente ambtenaren en is bij het scheidsgerecht tegen dit ontslag in beroep gekomen. „Ik heb nooit tot staking aangezet", ver klaarde hij Vrijdagavond. „Ik zat wel in het actie-comité, maar ik heb de beslissin gen altijd aan de vergaderingen overgela ten en me daarbij neergelegd. Ik had wel sympathie voor de staking". Zijn raadsman, mr. W. L. Speyer, viel in zijn pleidooi in hoofdzaak het vroegere be leid van de ex-directeur van de tram, ir. Hofman, aan. „Ook nadien hebben B. en W. grove beleidsfouten ten opzichte van het personeel gemaakt", zo meende spre ker. Hij zag daarin een van de voornaam ste oorzaken van de staking en vroeg tot slot intrekking van het ontslag van zijn cliënt. Voor B. en W. van Amsterdam voerde mr. Ensing aan, dat De Vente wel degelijk tot staking heeft aangezet. „Als ooit een ontslag terecht is opgelegd, dan is het wel in het geval van De Vente". Hij verzocht het scheidsgerecht 't ingestelde beroep on gegrond te verklaren. Het scheidsgerecht zal op een nader te bepalen datum uitspraak doen. Het bestuur van de Vereniging „Buurt- belang Aerdenhout-Bentveld", dat voor haar protest tegen de voorstellen van Ge deputeerde Staten van Noordholland tot aanleg van een Westelijke randweg langs Haarlem en een Oost-West-verbinding met Zandvoort talloze adhaesiebetuigingen heeft ontvangen, heeft zich thans tot het college van Provinciale Staten gewend, dat de plannen op 12 Juli in behandeling zal nemen. Het bestuur herinnert aan de ver gadering van 24 Juni, waarop een bespre king van de verontrustende plannen ertoe leidde, dat haar werd opgedragen hiertegen protest aan te tekenen. In de brief aan Provinciale Staten worden de reeds beken de overwegingen herhaald. Het is bijna twee jaar geleden, dat de Haarlemse Orkest Vereniging tot Noord hollands Philharmonisch Orkest werd omgezet. Betreffende deze omschakeling, welke naast de sociale ook belangrijke ar tistieke en culturele doeleinden beoogde, kan reeds thans worden geconstateerd, dat een grote verschuiving en uitbreiding van de werkzaamheden heeft plaats gevonden. Het aantal orkestconcerten dat in het sei zoen 19521953 ruim zestig bedroeg, liep in het seizoen 19531954 op tot een aantal van 73. Gedurende dit seizoen zal het to taal aantal concerten 86 bedragen. Voor het komende seizoen is een aantal van 90 concerten geprojecteerd. Hiertegenover staat, dat de begeleidin gen, waarvan het aantal aan de hoge kant was en die bovendien voor een groot deel buiten Noordholland plaats hadden, be langrijk moesten worden beperkt. De spreiding van de concerten in Noordhol land komt tot uiting in het aantal ge meenten, waar hét orkest thans regelmatig optreedt. Bedroeg dit aantal de twee vo rige seizoen respectievelijk 10 en 13, dit jaar bedraagt het reeds 22. Voor het ko mende seizoen zijn in 25 gemeenten con certen vastgesteld. Een verheugend ver schijnsel is, dat in vrijwel alle gemeenten, speciaal ook in de kleinere en zelfs in zeer kleine plaatsen, waar het orkest komt con certeren, de belangstelling groot is. Steeds wordt na de première om een herhaling in het volgende seizoen gevraagd. In ver scheidene gemeenten, waar het eerste jaar één concert plaats had, komt nu een gehele serie. In Heiloo bijvoorbeeld zal het orkest, na verleden jaar een eerste con cert te hebben gegeven, het komende sei zoen met een abonnementsserie van vier concerten komen. De grote belangstelling van het Noord hollands Philharmonisch Orkest, dat in de provincie in zeer korte tijd een bekende klank heeft verworven, komt tevens tot uitdrukking in het steeds groeiende aan tal gemeenten, dat toetreedt als lid van de Stichtingsraad, ook al bestaat voor som mige daaarvan nog geen gelegenheid, bij gebrek aan zaal-accommodatie, het orkest te laten optreden. Bedroeg het aantal ge meenten bij de oprichting 23, thans is dit gegroeid tot bijna veertig. De grote belangstelling in de provincie voor het orkest heeft duidelijk aange toond, dat er overal een groeiende behoef te bestaat an belangrijke, op hoog peil staande, culturele uitvoeringen. Met deze ervaring is de onmisbare taak van het Noordhollands Philharmonisch Orkest dui delijk bewezen. Het streven van de artis tieke leiding is er op gericht de keuze van de programma's in de toekomst zo hoog mogelijk op te voeren. ZIJLSTRAAT HAARLEM BINNENLAND Te Winlers\ "k is ingebroken in de boerderij van J. Willink. Een bedrag van ruim f 1900 is ontvreemd. W., die de boer derij alleen bewoont, was op het ogenblik van de diefstal in een weiland aan het hooien. Te Winsum in Friesland is een hef truck in een langs de weg lopende sloot ge reden. De bestuurder, de 25-jarige J. de Gi oot uit Tzum, kwam daarbij om het leven. Het stoffelijk overschot van de sedert 3 Juli vermiste 30-jarige Nederlandse ver pleegster mej. M. van der Weg uit Bakkum is gisteren bij de 1949 meter hoge Hüttenkopf in de Allgaeuer Alpen ten Zuiden van Oberstdorf bij de Oostenrijkse grens ge vonden. Veertig Italiaanse jongens van negen tot twaalf jaar, voornamelijk slachtoffertjes van overstromingsrampen in Italië, zullen als gast van het Nederlandse "jeugdi Rode Kruis van 12 Juli tot 7 Augustus hun vacantie in het Henri Dunanthuis te Zeist doorbrengen. HAARLEM EN OMGEVING Aangehouden. Van de rijkspolitie te Waalre heeft de Haarlemse politie overgeno men een achttienjarige jenge man, verdacht van verduistering in dienstbetrekking van een rijwiel met hulpi.iotor. Hij was in April in dienst van een houder van een fietsen stalling in de binnenstad te Haaiiem en nam een daar gestalde bromfiets mee. De jonge man is ingesloten; het rijwiel is nog niet opgesnoord. Brugafsluitbomen beschadigd. Donder dagmorgen om negen uur had de brugwach ter van de Langebrug te Haarlem de rode lichten ontstoken en ter weerszijden van de brug de afsluitbomen aan de rechterkant gesloten. Toen de >omen aan de linker zijde daalden wilde een negenendertigjarige chauffeur met zijn bestelauto nog over de linker helft van de brug passeren. Een aan rijding volgde, waardoor de afsluitboom werd verwrongen en de bovenkant van de carro^orie werd ingedeukt. Kop. Naar aanleiding van het verslag van de onthulling van het vissersmonument van H. M. Wezelaar te IJmuiden wordt ons meegedeeld, dat het Frans Halsmuseum een in brons gegoten voorstudie voor de kop van de uitgebeelde figuur bezit. V.V.D.-manifestatie. De centrale Haar lem van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie heeft een commissie benoemd, die actie zal gaan voeren voor de grote liberale manifestatie op 17 September in Scheveningen. Het centrale bestuur benoem de in deze commissie: ir. A. Stoffels, G. Derks en J. van Holten. ADVERTENTIE (Verkort weergegeven) Speeltuin. Tot verwondering van mijzelf en van vele bewoners van het Brouwers plein stond er in Haarlems Dagblad/O.H.C. van 6 Juli, dat het vrij saaie Brouwers plein door de aanleg van de speeltuin een betere bestemming heeft gekregen. Ons plein bezat vroeger een van de mooiste parken uit Haarlem, dat bovendien uitste kend door Hout en Plantsoenen werd on derhouden. Voorts ben ik van mening dat velen niet bijzonder opgetogen zijn over de nieuwe speeltuin en de speelgelegen- heid best willen missen. A. S. Brouwersplein (Bij onze infonnaties over de opening van de nieuwe speeltuin van „Klarenhof" heeft men van de zijde van het Haarlems speeltuin verbond de bezwaren, die er van de kant van de bewoners van het Brou wersplein tegen de aanleg van een speel tuin gerezen waren, kennelijk door het enthousiasme over het bezit van een nieu we tuin, over het hoofd gezien. Red.) Trottoirs met hindernissen. Kunnen we tijdens de Sportweek in Iiaarlem- Zuid niet een trottoirwedloop laten houden met natuurlijke hindernissen zoals kuilen, steenbrokken, brandnetels en distels? Bij droog weer is men verzekerd van stof wolken en bij regen zorgt een vieze bui wel voor bedorven schoenen en kleding. Enige jaren geleden vroeg ik de directeur van het betrokken bedrijf of het niet mo gelijk was dat deze trottoirs geëgaliseerd werden en van een harde bovenlaag voor zien. Het antwoord was: „Dat zou in deze landelijke omgeving niet passen". En dus begint het verval onzer huizen bij de trot toirs. Heeft de gemeente geen onderhoudsplich ten vanwege de door ons betaalde belas tingen? E. P. SCHUYT De Haarlemse toonkunstenaar Gijs Beths, concertmeester bij de Nederlandse Opera, is de solist in het tweede zomerconcert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, dat door Marinus Adam wordt geleid. Hij speelt het Vioolconcert van Max Bruch.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 10