NEGEN GROOTHEDEN DER WETENSCHAP WAARSCHUWEN Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bedenk slechts dat ge mens zijt en vergeet de rest Trein nabij station Haarlem uit de rails gelopen Minister accoord met opheffing tram Amsterdam-Zandvoort Einde der mensheid of einde van oorlog C.N.V. wil thans geen nieuwe loonronde Beperkte dienst op Zondag Vervanging door bus niet voor einde 1956 te verwachten Hittegolf in West-Europa Het woord is aan Boelganin stelt een voorbeeld van Genève Vijf staatsbezoeken van Sukarno afgelast 70e JAARGANG No 1 MAANDAG 11 JULI 1955 299e JAARGANG No 153 Van eminent belang Kindervoorstelling Panda Praag laat mevr. Sispera en haar kinderen vrij Attlee beveelt boodschap aan Grote Vier aan Afkoeling in Verenigde Staten Molotov hoopt Moskovieten een cowboyhoed te laten zien Weerrapport Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie,' Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V, Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p.p. ƒ7.-Losse nrs. 12ct. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OCC<X)OCCOOOOOC>OC<XXXXXXXX)OOCOOCCCCCOOC1CCOC>OOCO In onze editie van Zaterdag maakten wij reeds melding van de verklaring, die negen geleerden - onder wie prof. Albert Einstein op de dag van zijn dood - ondertekenden en waarin een ondub- i belzlnnige waarschuwing tegen het ge-1 bruik van atoombommen en tegen oor- j log in het algemeen was vervat. Wij komen vandaag op deze pagina terug op deze verklaring, die van eminent be lang moet worden geacht. ©OOOOQCXXX5COOOOOOOO!XXX>OOOCXXXX> die een opmerkelijke geschiedenis heeft en de verdwijning waarvan nie mand onzer kan wensen. Wij zullen trachten geen enkel woord te uiten dat op de ene groep meer indruk zou maken dan op de andere. Allen zijn gelijkelijk in gevaar en, als dat gevaar wordt ingezien, is er hoop dat zij het collectief kunnen voor komen Wij moeten op een nieuwe wijze leren denken. Wij moeten leren ons zelf niet meer af te vragen, welke maatregelen genomen worden om een militaire zege te bezorgen aan de groep die wij prefereren, want zulke maatregelen bestaan niet meer. De vraag die wij onszelf moeten stellen is: welke maatregelen kunnen genomen worden om een militaire strijd te voor komen, waarvan de uitslag rampzalig moet zijn voor alle partijen". „Wij spreken bij deze gelegenheid niet als onderdanen van deze of gene natie, als behorende tot een bepaald continent of geloof, doch als menselijke wezens, leden van het menselijke ras, wiens voortbestaan in gevaar is. De wereld is vol conflicten, maar alle worden overschaduwd door de titanen strijd tussen het communisme en anti-communisme. Vrijwel iedereen met politiek besef heeft sterke gevoelens over een of meer van de onderwerpen die in het geding zijn. Maar wij willen dat gij, als gij dat kunt, deze gevoe lens opzij zet en uzelf alleen beschouwt als leden van een biologische soort Aldus luidt een citaat uit de boodschap, die negen geleerden van naam hebben ondertekend en waarbij de naam van de 12 April van dit jaar overleden natuur kundige Albert Einstein de spectaculair ste is. Bertrand Russell, een der bekend ste voorvechters van wereldregering en verwoed strijder voor wereldvrede, heeft onthuld dat Einstein deze verklaring op de dag van zijn dood heeft ondertekend. Zy was hem en achttien andere geleerden van wereldnaam toegezonden door Russell, die op deze wijze de wereld wil wakker schudden uit haar gevaarlijke droom, dat een oorlog nog een oplossing van geschil len zou kunnen brengen. De verklaring gaat gepaard met een oproep aan alle atoomgeleerden om te confereren over deze kwestie en stelt de problemen van atoomoorlog en wereldvrede in het kort aldus: „Zullen wij een einde maken aan het mensdom of zal het mensdom een einde maken aan de oorlog?" Er is slechts deze keus, aldus de tendenz van de ver klaring. Zij geeft onder meer deze ontwerp resolutie: „Gezien het feit, dat in elke toekomstige wereldoox-log zeker atoomwapens zullen worden gebruikt, en dat deze wapens het voortbestaan van de mensheid bedreigen, dringen wij er bij de regeringen in de wereld op aan te beseffen en openlijk te erkennen, dat haar doelen niet naderbij gebracht kunnen worden door een wereld oorlog, en wij dringen er bijgevolg op aan, dat de regeringen zullen trachten vreed zame middelen te vinden voor de regeling van alle bestaande geschillen." Afschriften van deze verklaring zijn toe gezonden aan de staatshoofden van de grote mogendheden, de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frank rijk, China en Canada. De verklaring wijst erop dat de vrees bestaat dat bij het gebruik van waterstof bommen in een eventuele nieuwe wereld oorlog de mensheid zal worden uitgeroeid; de minderheid plotseling, doch de meer derheid in een langzame marteling van ziekte en ontbinding. Acht van de ondertekenaars van de ver klaring zijn Nobelprijswinnaars. De onder tekenaars zijn: Prof. Percy Rridgman (Ver. Staten), prof. Albert Einstein (Ver. Staten), prof. Leo pold Infeld (Polen), prof. Joliot-Curie (Frankrijk), prof. Cecil Powell (Groot-Brit tannië), prof. Joseph Rotblat (Groot-Brit tannië), prof. I-Iideki Yoekawaw (Japan), prof. H. J. Muller (Verenigde Staten) en Bertrand Russell (Groot-Brittannië). Russell verklaarde Zaterdag voorts, dat hij aanvankelijk had gehoopt, dat India de staatshoofden van de grote mogend heden met de verklaring zou willen be naderen, doch premier Nehroe had beslo ten, dat deed. het beter was dat hij het niet Conferentie verzocht De voornaamste zinsneden van de ver klaring luiden: „In de tragische toestand waarin de mensheid zich geplaatst ziet, menen wij, dat geleerden bijeen moeten komen in een conferentie om na te gaan welke gevaren zijn ontstaaan als gevolg van de ontwikke ling van de wapens voor massavernieti ging en ter bespreking van een resolutie in de geest van de aangehechte ontwerp resolutie. Ongetwijfeld zullen in een oorlog met waterstofbommen grote steden worden weggevaagd; dit is een van de rampen van minder ernstige aard die onder de ogen gezien moeten worden. Als alle in woners van Londen, New York en Moskou zouden worden uitgeroeid, zou de wereld in de loop van enige eeuwen de slag wel licht te boven kunnen komen. Doch.... waterstofbommen kunnen geleidelijk ver nietiging verspreiden over een veel groter gebied dan verondersteld wordt. Van ge zaghebbende zijde is verklaard, dat nu een bom kan worden vervaardigd die 2.500 maal krachtiger is dan de bom die Hiro- sjima vernietigde. Een dergelijke bom zou, als zij bij de grond of onder water ontplofte, radio actieve deeltjes tot in de hoge luchtlagen slingeren. Deze deeltjes dalen langzaam en bereiken de oppervlakte van de aarde in de vorm van dodelijke regen of stof. De beste deskundigen zijn eenstemmig in de verklaring, dat een oorlog met water stofbommen zeer wel een einde aan het menselijke ras zou kunnen maken. De genen die het best op de hoogte zijn, zijn het somberst gestemd. „Hier is dan het probleem, dat wij u voor ogen houden, grimmig en ontzettend en on ontkoombaar: zullen wij een einde maken aan het menselijke ras: of zal de mensheid de oorlog afzweren?" De verklaring brandmerkt elke hoop dat misschien oorlog kan worden toegelaten, als moderne wapens verboden worden als bedrieglyk. Doch zij voegde er aan toe, dat „een overeenkomst om kernwapens af te schaffen als onderdeel van een algemene vermindering van de bewapening" zou bij dragen aan het verminderen van de span ning tussen Oost en West en „de vrees voor een plotselinge aanval in de trant van Pearl Harbour zou verminderen." „Wy doen een beroep, als menselijke we zens, op menselijke wezens: bedenk dat gij mens zijt en vergeet de rest. Als u dat kunt ligt de weg open naar een nieuw paradijs. Als u dat niet kunt, ligt het risico van een algemeen sterven voor u." De aangehechte ontwerp-resolutie, die hierboven reeds vermeld is, zal door Ber trand Russell worden ingediend op de ko Zo was het Zondag aan het strand van Zandvoort en zo is het overal geweest langs de kust: een volksverhuizing van de stad naar zee. Naar schatting heeft het aantal bezoekers van het Zandvoortse strand de honderdduizend ver overschreden. Des morgens te half tioaalf was er aan de Zuidzijde van de badplaats al geen enkele parkeerruimte meer vrij. Een goede barometer voor de drukte is altijd het aantal zoekgeraakte kinderen. Gisteren waren het er 364! Ter geruststelling: ze werden allemaal afgehaald. Hoewel de zee een veel gevaarlijker karakter had dan op Zondag 3 Juli wordt er geen verdrinkingsgeval gemeld. Verkeersongelukken kwamen evenmin voor. Een zonnige Zondag dus in alle opzichten! mende conferentie van geleerden in Lon den. Reacties Uit alle delen van de wereld komen blij ken van instemming met de oproep. De Engelse Zondagsbladen brachten deze waarschuwing aan de gehele wereld op hun voorpagina. Sommige drukten de tekst ervan volledig af. In Washington deelden officiële zegs lieden mede dat de waarschuwing op een goed ogenblik is gegeven: vlak voor de Geneefse conferentie van regeringsleiders. Die zegslieden brachten ook in herinnering dat president Eisenhower de laatste tijd herhaaldelijk sedert zijn toespraak van 8 December 1953 in de algemene vergadering van de UNO heeft aangedrongen op vreed zaam gebruik van atoomenergie. In die toespraak zinspeelde ook hij al op de kans op vernietiging van de beschaving en de mensheid door onverantwoordelijk mis bruik van die energie. Socialistische vrouwen uit zestien lan den, waaronder Nederland, hebben Zondag te Londen een resolutie aangenomen, waar in wordt aangedrongen op verbod van proeven met atoom- en waterstofbommen, totdat een speciale conferentie van de UNG zal hebben vastgesteld welke de gevolgen zijn van atoomenergie voor alle levende schepsels. Deze vrouwen, 400 in totaal, namen deel aan een conferentie van de internationale raad van sociaal-democratische vrouwen In de resolutie wordt de Zaterdag uitge geven waarschuwing van vooraanstaande geleerden voor de gevolgen van een atoom oorlog met instemming begroet. In Britse regeringskringen in Londen is de oproep van Einstein en andere atoom geleerden met warme sympathie ontvan gen. In officiële kringen acht men echter de opvatting, dat de wereldleiders niet vol doende besef hebben voor de verschrikke lijke gevolgen van een eventuele atoom oorlog, niet van toepassing op de Britse regering. In diplomatieke kringen meende men, dat de geleerden met hun conferentie wel licht beter konden wachten op de resul taten van het onderzoek dat het Britse en het Amerikaanse medische genootschap bezig zijn in te stellen naar de eventuele gevolgen van een atoomoorlog. Het verbondsbestuur en de verbonds raad van het Christelijk Nationaal Vakver bond hebben hun standpunt bepaald ten aanzien van het vraagstuk van lonen en prijzen. Zij zijn van oordeel, dat de loon- en salaristrekkenden in een stijging van de welvaart behoren te delen. De beste weg daartoe is een verlaging van het prijspeil, 3 3 f Alle 1700 toegangsbiljetten, die wij ft krachtens overeenkomst met de Directie 8 8 van het Openluchttheater tegen geredu- 8 'cl ceerde prijs voor onze abonné's hebben kunnen reserveren, zijn nu verkocht. De o verkoop aan onze kantoren is hiermede H o geëindigd. Een klein aantal kaarten is nog verkrijgbaar aan de loketten van g o het Openluchttheater, uiteraard tegen 8 8 de normale prijs van 75 cent. Directie HAARLEMS DAGBLAD/g Oprechte Haarl. Courant 8 o <xxxxx)coocxjcooco3coooocooooooocooooooccooocooooooocxxx>d LONDEN (Reuter) Tsjechoslowakije heeft Groot-Brittannië medegedeeld, dat mevrouw Phyllis Sispera Tsjechoslowakije met haar drie in Engeland geboren kin deern mag verlaten. Mevr. Sispera - Brit se van geboorte was gehuwd met een Tsjechoslowaakse vlieger tijdens de oor log in Engeland. Sispera, werd veroordeeld tot elf jaar gevangenisstraf, omdat hij in 1950 had gepoogd met zijn gezin de grens over te komen. Zijn vrouw kreeg een straf van achttien maanden. Naar Reuter meldt scheidde zij van hem onder druk van de Tsjechoslowaakse autoriteiten. Londen had Praag gewaarschuwd, dat de betrek kingen tussen beide landen benadeeld zou den worden, als mevrouw Sispera tegen gehouden zou worden. LONDEN. (United Press). De leider van Engeland's socialistische oppositie, ex-premier Clement Attlee, heeft de hoop uitgesproken dat de vertegenwoordigers der Grote Vier, die, de volgende week in Genève bijeenkomen, rekening zullen hou den met de boodschap die wijlen Einstein en de Britse filosoof Bertrand Russell, gesteund door andere geleerden, Zaterdag aan de wereld hebben gericht. Attlee noemde deze boodschap „een grote dienst aan de mensheid". „Ik hoop", aldus verklaarde Attlee, ,,dat allen, die deelnemen aan de Geneefse conferentie, een duidelijk besef zullen heb ben van de dingen die op het spel staan en die zo duidelijk zijn uiteengezet door Lord Russell en zijn medestanders". Doordat Zaterdagavond omstreeks kwart over elf vier van de uit zes rijtuigen be staande trein Amsterdam-Haarlem-Uit- geest nabij het Haarlemse station uit de rails zijn gelopen, is grote schade aange richt aan rails en materiaal. Daardoor moest het verkeer Zondag beperkt blyven tot een uitgebreide dienst Amsterdam- Haarlem-Zandvoort;de trein moest gebruik maken van de rails van de lyn Haarlem- Amsterdam. Om 7 uur des avonds was de storing opgeheven. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. De trein, die uit de rails gelopen is, moest om 23.16 uur op het Noordelijke per ron aankomen. Honderd meter voor dit punt, ter hoogte van de Baljuwslaan, toen de trein de spoorbrug over het Spaarne was gepasseerd, is het ongeluk gebeurd. Van het derde rijtuig is het voorste wiel aan de linkerzijde van het achterste wiel- stel gescheurd; het gevolg was, dat het binnenwiel van de velg losraakte. Dit moet op een afstand van een kilometer voordat Haarlem bereikt wordt, gebeurd zijn. De trein is gaan slingeren en de koppeling tussen het tweede en derde rytuig brak. Nabij het postkantoor aan de Baljuws laan liepen de achterste vier rijtuigen uit de rails en de voorste twee bleven er op. Het derde rijtuig zakte tot byna een halve meter in de grond. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor en er ontstond geen paniek. De reizigers hebben de trein rustig kunnen verlaten. Het verkeer naar en van Amster dam ondervond Zaterdagavond vertraging. Na een uur konden de reizigers vervoerd worden. Zondag op enkel spoor De schade aan de rails bleek aanzienlijk te zijn en hoewel in de loop van de nacht Naar wy vernemen heeft de minister van Verkeer en Waterstaat aan de directie van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaat schappij meegedeeld, dat hij geen bezwaar heeft tegen de vervanging van de tramlijn ZandvoortAmsterdam door een busdienst op een door de directie van de NZH te be palen tijdstip. Daarmee is dus het lot van de tramlijn beslist. Het komt nog slechts op de datum van overgang op de bus aan. Zoals wij reeds indertijd meedeelden, ging de directie van de vervoermaatshappij oorspronkelijk uit van de gedachte, dat het baanvak Zandvoort Haarlem reeds met ingang van de aanstaande winterdienst en het overige deel met ingang van 1 Maart 1956 door bussen bediend zou kunnen worden. Maar dat was op 13 April 1953, toen men na langdurige besprekingen met B. en W. van Amsterdam tot overeenstemming was ge komen. Het duurde evenwel tot 8 Juli 1954 voor de Amsterdamse raad dit accoord be krachtigde, waarna de toestemming pas officieel aan de minister kon worden ge vraagd. Minister Algera heeft over het pro bleem dus een jaar gestudeerd. Daardoor is het de directie van de NZH organisatorisch niet meer mogelijk de trac- tie-omschakeling op de oorspronkelijk ge projecteerde tijdstippen te doen ingaan. De omscholing en aantrekking van personeel het laatste zal wel vlotter gaan nu in de materiële voorzieningen verbetering is ge komen door de invoering van een onregel matigheidstoeslag, terwijl verdere verbete ringen te verwachten zijn door de in te voeren werkclassificatie - vergen nu eenmaal tijd. Daarnaast zal de NZH er de voorkaur aan geven de exploitatie van haar belang rijkste lijn te beginnen met nieuw materieel. Zoals wij ook reeds hebben gemeld worden onderhandelingen gevoerd over de bestelling van 65 autobussen. De grootste moeilijkheid vormt echter de overeenkomst met Amsterdam, waarin de eerste Maart 1956 als uiterste datum wordt genoemd, waarop de tram in die gemeente verdwenen moet zijn. Zoals men weet ziet Amsterdam de „Haarlemmer" liever van daag dan morgen uit het stadsbeeld vertrek ken. De directie staat dus voor de zware taak het gemeentebestuur van de rijks hoofdstad er van te overtuigen, dat factoren buiten haar macht er toe hebben geleid, dat de vervanging van de tram door de bus niet voor het einde van 1956 mogelijk is. Het ontspoorde tremstel. van Zaterdag op Zondag aan de herstel- werkzaamhden begonnen werd was men hiermee bij het begin van de nieuwe dienst op Zondag nog niet gereed. De rails waren over een afstand van een kilometer bescha digd en bovendien was de schade aan de vier rijtuigen aanzienlijk. Zij waren in de grond gedrongen. Zondagmorgen en -mid dag is er hard gewerkt en des avonds om zeven uur was het verkeer Haarlem-Am sterdam en omgekeerd weer normaal. In de loop van de Zondag is het verkeer Amsterdam-Haarlem over een spoor ge leid; er werd een beperkte dienst ingesteld en elk uur reden er drie treinen in beide richtingen. Zij reden door tot Zandvoort. Treinen uit Rotterdam of Uitgeest reden niet verder dan tot Haarlem. Hier kon men mee met de treinen, die uit Zandvoort kwa men en ook kon men gebruik maken van de autobussen van de Noord Zuid Holland se Vervoermaatschappij, die van het Haar lemse naar het Amsterdamse station reden. Deze maatschappij had het bijzonder druk, omdat er een groot vervoer was naar de badplaatsen. Van half zeven tot negen uur reden er twaalf bussen. Toen was er inmid dels een verbinding per spoor Haarlem- Amsterdam en terug tot stand gekomen en het aantal bussen kon tot vijf beperkt wor den. Des middags was het voor de NZH niet meer nodig hulp aan de Nederlandse Spoorwegen te verlenen. Wel stonden er enkele autobussen gereed voor het geval het nodig moest zijn om passagiers te ver voeren. LONDEN (Reuter/U.P.) Boven West- Europa heei-st een hittegolf. In Denemar ken zijn twee Denen door zonnesteek om het leven gekomen. Zweden beleefde het warmste weekeinde van het jaar. Ook in Frankrijk, West-Duitsland en Groot-Brit tannië was het warm en zonnig weer. In Southgate bij Londen is een huis afge brand, daardat de lens in een televisie toestel de zonnestralen zodanig opving, dat zij als brandglas werkte. Nu een periode van droogte in aantocht is schijnt het gevaar voor overstromingen als gevolg van hevige regens van de af gelopen dagen in Oostenrijk te vermin deren. Sterk gezwollen rivieren, zoals de Inn en de Salsach, zijn niet verder geste gen. Andere, zoals de Traun en de Enns, zijn zelfs gezakt. Het peil in de Donau was ook dalend. In het afgelopen weekeinde hebben zware stormen gewoed boven Duitsland en Italië. In Italië werd ex-nstige schade toegebracht aan de druivenoogst. Taltijke wegen langs de Italiaans-Franse grens kwamen blank te staan door de hevige slagregens. Ook de Beierse Alpen werden door stormen geteisterd. Het gevaar voor overstromingen nam echter af met de in trede van zonnig weer. In Frankrijk was het normaal Juli-weer met een abnormaal groot aantal onweers buien in vele streken. Kopenhagen had zijn warinste dag van het jaar. In België was het zonnig en warm. De hittegolf in Amerika is voorbij. Zon dag was het in het Oosten van Amerika nog drukkend warm maar ook voor dit deel was verlichting op komst doordat koele lucht uit de Stille Oceaan die de rest van het land verloste van de hittegolf, langzaam Oostwaarts trok. Delen van Iowa werden getroffen door plotselinge overstromingen. DIT NUMMER BESTAAT ACHT PAGINA'S UIT Swift: „Wij hebben genoeg godsdienst om elkander te haten, niet om elkan der lief te hebben". MOSKOU, (Reuter) Premier Boel ganin van de Sovjet-Unie, heeft op een i-eceptie van de Argentijnse ambassade ter gelegenheid van de Argentijnse onafhan kelijkheidsdag, tegen de Amerikaanse zaak gelastigde, Walmsley gezegd: „Ik hoop dat ons bezoek (aan de Amerikaanse ambassade op Maandag j.l.) geen beroering heeft ver wekt. Wij hebben heel wat gesproken. Misschien hebben wij te openhartig ge sproken, maar ik geloof, dat dat de manier is waarop we in Genève moeten spreken. U hebt daar reeds een begin van de Geneefse conferentie gehad." Molotov sprak op de receptie van de Argentijnse ambassade geruchten tegen, volgens welke hij van plan zou zijn binnen kort af te treden als minister van Buiten landse Zaken. Deze geruchten waren ont staan door een „grapje" op de conferentie over een Oostenrijks verdrag in Wenen, toen Molotov had opgemerkt, dat „wij alle maal een daagje ouder worden" en dat nu jonge mensen aan de beurt zijn. Molotov acht de voouitzichten voor de Geneefse conferentie goed. „Het klimaat is goed", zo zei hij, „en 't jaargetijde ook". Hij vertelde aan de Amerikaanse zaakgelastigde, dat hij tijdens de bijeenkomst van de UNO te San Francisco, een cowboyhoed heeft gekx-egen en dat hij van plan is die aan de inwoners van Moskou te laten zien. Op de vraag van Walmsley, of hij ook cowboyschoenen had gekregen, zei Molotov: „Nee, alleen een hoed, maar een hoed valt ook meer op." DJAKARTA (PIA) President Sukar no van Indonesië heeft zijn bezoeken aan Thailand, Birma, India, Pakistan en Irak afgelast wegens „diverse moeilijke proble men, waarvan de oplossing zijn volle per soonlijke belangstelling eisen". Sukarno vertrekt 18 Juli naar Mekka en zal alleen een officieel bezoek aan Egypte brengen. De reisplannen van de president zijn ge wijzigd op verzoek van premier Sastroa- midjojo omdat de regeringscommissie waarvan hij deel uitmaakt er nog niet in is geslaagd de moeilijkheden uit de weg te ruimen die zijn ontstaan door de weige ring van de legerleiding de benoeming van Bambang Utoyo tot legerstafchef te erkennen. De regering heeft in een verklaring ge zegd dat er niettegenstaande de huidige gespannen toestand goede hoop bestaat dat voor deze moeilijke kwestie een op lossing kan worden gevonden door middel van besprekingen. Kolonel Lubis heeft inmiddels een dag order uitgegeven waarin er de nadruk op wordt gelegd, dat de landmacht strijdt voor een beëindiging van de pogingen om haar te verpolitiseren of om in de boezem van de landmacht politieke krachten op te roepen. Het leger heeft een uit drie punten bestaand voorstel ingediend, ter oplossing van de legercrisis: Aftreden van Utoyo; benoemen van een nieuwe stafchef en op heffing van de schorsing van kolonel Lubis. Verder wordt geconstateerd, dat het leger sinds 2 Juli wacht op het openen van on derhandelingen ter oplossing van de leger- kwestie. (van hedenmorgen 7 uur) weers- tl "O -Del r n d 25 toestand C-C c cs r fejd es zS Stockholm onbewolkt windstil 29 0 Oslo onbewolkt NNO 1 30 3 Kopenhagen half bew. ONO 6 24 0 Amsterdam onbewolkt ONO 6 24 0 Londen geheel bew. NNO 4 26 0 Luxemburg licht bew. NO 4 25 0 Parijs onbewolkt N 1 28 0 Bordeaux nevel ZZW 4 27 12 Grenoble geheel bew. windstil 27 0 Nice licht bew. NW 2 24 0 Genève nevel windstil 23 0 Zürich mist windstil 22 0 Locarno regen O 1 28 1 Berlijn half bew. NO 3 26 0 Fx-ankfort nevel windstil 26 0 München mist windstil 20 0,6 Wenen half bew. windstil 22 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 18 0 Rome onbewolkt windstil 28 0 Ajaccio onbewolkt ONO 2 28 0 Mallorca onbewolkt windstil 26 0 Neerslag laatste 24 uur. ■■■•■■■■■■■■■■■a ""J AANHOUDEND WARM Weersverwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in de Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond: Warm en overwegend zonnig, maar voornamelijk in het binnenland enkele onweersbuien. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen Noord en Oost. 12 Juli Zon op 4.35 uur, onder 20.59 uur. Maan op 23.27 uur, onder 13.05 uur. Maanstanden 12 Juli 21.31 uur: Laatste kwartier 19 Juli 12.34 uur: Nieuwe maan 26 Juli 16.59 uur: Eei-ste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 11 Juli Hoog water: 7.19 en 19.46 uur. Laag water: 3.02 en 15.18 uur. Dinsdag 12 Juli Hoog water: 8.06 en 20.34 uur. Laag water: 3.43 en 16.00 uur.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 1