Dankbare bewoners schonken tegeltableau en klok voor wijkgebouw Agenda voor Haarlem Prof. Van Niftrik gaf toelichting op herderlijk schrijven Herv. Synode Kort en bondig GEEN LOTERIJBRIEFJE? Concert in de Stompetoren De Glip geen stiefkind meer „De Princehof" geopend Kilo's slanker BonKorets N. V. V.-hoofdbesturenvergadering Amsterdamse Beurs Tegen sigarenwinkelier wegens verkoop sigaretten uit automaat boete geëist Bloemendaal Auto van Zwollenaar in Zandvoort ontvreemd Zeshonderd deelnemers aan sterrit door Haarlemmermeer MAANDAG 11 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 ff ff Ophoging terreinen aan Vergierdeweg „Die Haerlemsche Musyckcamer" Tienjarig meisje met zwemmen verdronken Thomas Mann hij Koningin Juliana Veel ploegen in zomer- volleybalcompetitie Kantongerecht Haarlem Josef Tonnes bespeelt orgel Grote Kerk Successen van Haarlemse lycea in Rotterdam Tasje gestolen van een bagagedrager Ballon „Libelle" voer naar Namen Duo-passagiere liep shock op in Oud-Schoten Feestavond van de stadsevangelisatie Wandelaars liepen 80 krn. in de nacht Jeugdige volleyballers waren op het CIOS Mevr. V. Th. A. Tillmanns bij jubileum gehuldigd Brandweer gealarmeerd voor een kampvuur „Maar het vjas en bleef een stiefkind; 't telde niet met Heemstêe mee, Niemand, wilde er graag wonen, niemand koos er graag zijn stee". ALDUS DE EERSTE refreinen van het „Gliplied", dat Zaterdagmiddag door een meisjeskoortje op het fraaie toneel van „De Princehof" ten uitvoer werd gebracht; direct nadat burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard dit moderne en gezellig geoutilleerde wijkgebouw aan de Prinsenlaan te Heemstede officieel voor geopend had verklaard. Maar verder in het lied werden ook de verbeteringen bezongen, die in de loop der laatste jaren de betrekkingen tussen Heemstede en dit „eenmaal zo verwaarloosde en misdeelde gehucht" belangrijk hebben verbeterd; om dan te be sluiten met de verheugende conclusie, dat De Glip niet langer meer een stiefkind mag worden genoemd en velen zich hier nu gaarne voor goed zullen willen vestigen. de tegeltableau te onthullen, dat de Glip- commissie het gemeentebestuur namens de bewoners gaarne zou willen aanbieden. Een verzoek, waaraan burgemeester Van Rappard uiteraard onmiddellijk gevolg gaf en welk fraai geschenk hij na het ver wijderen van de Nederlandse vlag in dank voor de gemeente aanvaardde. Na deze officiële daad werd het toneel voor het eerst in gebruik genomen door een meisjeskoor, samengesteld uit kinderen van de Glipbewoners, dat onder leiding van de heer Visser een fris en onbevangen intermezzo voor zijn rekening nam. Nadat de heer Jac. Hendrikse namens de aan nemers vervolgens een electrische klok had aangeboden, hetgeen met een kort woord van felicitatie vergezeld ging, wees ds. Van Dijl erop welk een groot voorrecht het is een overheid te bezitten, die zich beijvert het kerkelijke en culturele leven in volle vrijheid tot groter bloei te bren gen. Spreker wilde dan ook niet nalaten hier persoonlijk van de dank van de kerke- raad te komen getuigen, evenals van de niet geringe erkentelijkheid der Glipbe woners. Ongetwijfeld moet dit lied als de muzi kale vertolking van de dankbare gevoelens der bewoners van deze buurtschap worden beschouwd, waarvan velen hun blijdschap door het uitsteken van de driekleur nog eens extra wensten te onderstrepen. De door de plantsoendienst smaakvol versierde zaal van „De Princehof", van welk interieur wij onlangs reeds een uit voerige beschrijving hebben gegeven, was vrijwel geheel met genodigden gevuld, die allen door burgemeester Van Rappard har telijk welkom werden geheten. Hieronder merkten wij op de gemeentesecretaris van Heemstede, de heer T. M. Schelling; de wethouders A. J. van Houten en E. J. van Lent; de hoofdinspecteur van politie, de heer A. Berentsen; de directeur van Open bare Werken, ir. E. A. Bierdrager en de opzichter, de heer D. Plat; ds. Van Dijl van de Hervormde Gemeente en pastoor Jansen-Smit van de St. Jozefparochie te Bennebroek en verscheidene leden van de Heemsteedse gemeenteraad. De burge meester noemde dit na zijn begroetings woord een grote dag, waar vooral door de Glipbewoners met verlangen naar is uit gezien. Vandaar dat de gemeenteraad on getwijfeld van hun grote erkentelijkheid overtuigd mag zijn, omdat men hier het belangrijke bedrag beschikbaar wilde stel len, dat voor het realiseren van deze vrome wens noodzakelijk was. Niet ten onrechte heerste in De Giip de overtuiging ten op zichte van Heemstede enigszins stiefmoe derlijk te worden bedeeld: in welk ver band spreker nog even herinnerde aan de door hem enige jaren geleden geïnstal leerde Glipcommissie, welke stellig tot een vruchtbaar contact met het gemeente bestuur heeft geleid. Vervolgens gaf de burgemeester enige interessante historische bijzonderheden over De Glip, waarbij hij onder meer ver klaarde dat deze buurtschap eenmaal meer inwoners telde dan Heemstede. Dit is dan ongeveer driehonderd jaar geleden, in een gezinsverhouding van 42 tot 50. De her komst van de naam is niet zo eenvoudig vast te stellen; glip kan betekenen een smal voetpad tussen schoon houtgewas, maar hij kan ook zijn ontstaana in de tijd, toen deze buurtschap juist buiten een be paalde jurisdictie viel en men hier de schout en zijn rakkers dus nog net kon ont„glippen". Vierduizend inwoners Hierna vestigde de burgemeester er de aandacht op, dat De Glip in de naaste toe komst minstens vierduizend inwoners zal kunnen huisvesten, waarbij dit gebouw is bestemd om hier in het culturele leven een rol van betekenis te gaan vervullen. Daarnaast concludeerde hij uit de aan wezigheid van ds. Van Dijl en pastoor Jansen-Smit, dat „De Princehof" ook op kerkelijk gebied in een reeds lang ge voelde behoefte zal kunnen voorzien. Na nog een bijzonder woord van dank te heb ben gericht tot de directeur van Open bare Werken met de aannemers en hun verschillende medewerkers; in het bijzon der aan het adres van de heer D. Plat als architect van het gebouw, verklaarde de burgemeester „De Princehof" voor ge opend, onder het uitspreken van de innige wens, dat de bewoners van De Glip het nimmer zullen betreuren, dat hun eigen wijkgebouw in 1955 werd opgericht. Daarna was het de beurt aan de heer D. H. Philippo, om als voorzitter van de Glip-commissie in een kort dankwoord de grote erkentelijkheid der bewoners van deze buurtschap tot uitdrukking te bren gen, voor de aandacht en voortvarendheid, welke door het gemeentebestuur bij de verbetering van De Glip aan de dag wordt gelegd. Spreker verzocht de burgemeester zich naar de hal te begeven, om hier het door Josje Smit ontworpen en vervaardig- ADVERTENTIE houdt DINSDAGMIDDAG jour in de Vleeshal en biedt U gratis een kopje thee aan tussen 14.30 en 16 uur. Entrée 1. Woensdagavond verwacht „Madame" U van 19—22 uur Entrée 0.50 MAANDAG 11 JULI Concertgebouw: 8 uur: Einduitvoering mu ziekschool „Toonkunst", met medewerking van het Toonkunstorkest onder leiding van Marinus Adam. Palace: „Rear Window", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt. „Meisjes zonder moraal", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het net", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Inspecteur Ripley slaat toe", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De pui-peren vlakte14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Gevaren ener wereldstad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „The Las Vegas Story", 18 jaar, 8 uur. Mi nerva: „Hans Christian Andersen", alle leef- De laaste spreker was de heer M. Lam- mers, voorzitter van de buurt- en speel tuinvereniging „De Glip", die er vooral de aandacht op vestigde, welk een grote betekenis dit nieuwe gebouw voor het jeugdwerk in deze buurtschap zal kunnen hebben. Hij hoopte dat de voorbeeldige samenwerking met het gemeentebestuur zou blijven voortbestaana en gaf van zijn kant gaarne de verzekering, dat „De Prin cehof" door de buurtbewoners in alle op zichten op hoge prijs wordt gesteld en men zal trachten een dergelijk fraai bezit waard te zijn Burgemeester Van Rappard sprak daar op nog een kort slotwoord, waarbij hij de verschillende sprekers dankte voor hun goede wensen en geschenken. Dit alles had hem de overtuiging geschonken dat men De Glip met „De Princehof" gelukkig heeft kunnen maken en de burgemeester hoopte tenslotte, dat deze buurtschap met het ge bouw gelukkig zou mogen blijven. ADVERTENTIE Kocp HHEUMA-verr. couvertjes 1/4 millioen gulden aan prijzen Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54-LO 520/052 ADVERTENTIE Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer mei u meedragen? BonKoreis geven u in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. BonKoreis werken volgens het principe van dehydratie - veilig en snel. Opgehoopt vet smelt weg, loomheid en verstopping maken plaats voor een opgewekt en monter gevoel - veroverende charme straalt van u af - u is een ander mens. Begin een nieuw leven, begin nog vandaag met BonKoreis, f. 3.30 per flacon. VERMAGERINGSDRAGEES De directeur van Openbare Werken te Haarlem heeft hedenochtend in het stad huis in het openbaar aanbesteed: het op hogen van terreinen aan de Vergierdeweg voor uitbreiding van de Noorderioegraaf- plaats met een R.K. gedeelte, met bijko mende werken. Van de twaalf inschrij vers was het aannemingsbedrijf C. Kok Hz. te Amsterdam het hoogste met 465.000 gulden en de aannemingsmaatschappij A. Faas te Amsterdam het laagste met 367.500 gulden. De „Stompetoren" te Spaarnwoude was Zaterdagavond stampvol belangstellenden voor het concert dat „Die Haerlemsche Musyckcamer" daar zou geven. Van hen, die behoorden tot de nazending per twee de bus uit Haarlem, werd een flinke dosis optimisme gevraagd om door de compacte toehoorders-„massa" een speurtocht te gaan ondernemen naar een niet-bezette plaats. Voor zover het ondergetekende be trof werd dit beloond met een geriefelijke zit op de nog niet geheel bezette divan op de bovengalerij. Het was ondertussen hoog tijd geworden om met de uitvoering van het eerste num mer van het programma, het Concertino voor strijkorkest in G van Carlo Ricciotti, te beginnen. Zij bracht ons muziek, ge heel in stijl van de eerste helft van de achttiende eeuw geschreven, die het rust gevende evenwicht van de vorm, van de melodische gestalte en van de rhythmiek van een onpersoonlijke karakteristiek be vatte. De dirigent André Kaart wist dat evenwicht te behouden en zorgde daarbij voor een passende ongecompliceerdheid van uitdrukking. Op deze avond werden er drie concer ten voor solo-instrumenten met strijkor kest ten gehore gebracht. Het eerste, een stralend Concert in A voor cembalo van Johann Sebastian Bach, gaf de soliste Getrude Maclaine gelegenheid haar gave clavecimbeltechniek en haar door stijl begrip gekenmerkte muzikaliteit te de monstreren, daarbij met smaak terzijde gestaan door André Kaart en zijn orkest. Het tweede was het bekende Concert in d voor twee violen en strijkorkest, eveneens van de grote Johann Sebastian, muziek van zeldzame zuivere schoonheid, zowel van klank als van inhoud. Bouw Lemkes en Jeanne Vos waren de solisten. Vergeleken met een vorig optreden van deze violisten in een ensemble, was er in hun spel een bewuster persoonlijk accent gekomen, een verheugend bewijs van ar tistieke groei en van bevrijding uit een remming, die het uitslaan van de kunste naarsvleugels belemmerde. Het succes van dit violistenpaar was groot, mede dank zij de orkestbegeleiding. Deze was voor het derde concert dat in a voor violoncel en strijkorkest van Antonio Vivaldi, niet zo onberispelijk van nheid met het solospel, wat ten dele op rekening van de violoncellist Otto Voor hoeve gezet moet worden. Want zijn ver tolking, die door een goede technische be heersing en klankvorming uitmuntte, was te weinig strak van rhythmiek en van voordracht te neutraal. Het concert van Vivaldi werd door het verrukkelijke Divertimento in F (K.V. 138) tijden, 8.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Ten toonstelling „Madame", van 10 tot 17.30 uur. met het evangelie. Spreker waarschuwde De bij het N.V.V. aangesloten organisa ties hebben op een Zaterdag te Utrecht gehouden N.V. V.-hoofdbesturenvergade ring een verklaring aangenomen over het herderlijk schrijven van de Hervormde Synode. In deze verklaring spreekt het N.V.V. zijn voldoening uit over het begrip van de Synode voor die christenen die persoonlijk hun keuze op het terrein der vakbeweging voor het N.V.V. hebben ge daan in tegenstelling tot de onrechtvaar dige beoordeling van het N.V.V. door het bisschoppelijk mandement van het vorige jaar. Voordat deze verklaring door de NVV- hoofdbesturen-vergadering werd aange nomen heeft professor dr. G. C. van Niftrik het herderlijk schrijven nader toegelicht en er de achtergronden van verklaard. Christen zijn, aldus professor Van Nif trik, is niet er een bepaalde christelijke mening of wereldbeschouwing op na houden. Wij moeten er van af, aldus spre ker, het christen zijn een met andere meningsuitingen concurrerende partij te noemen. Het bestaan van het christen zijn zag hij voornamelijk in de solidariteit die juist in deze tijd moet worden aangeno men. Fel keerde professor Van Niftrik zich tegen het absolutisme. Het is niet als van zelfsprekend, zo meende hij, dat men lid van het C.N.V. moet zijn cmdat men chris ten is. Men dient in deze keus vrij te zijn. Het evangelie mag men niet identificeren met partij of vakbeweging. Men kiest geen partij vanuit de honderd percent geloofs- overwegingen, maar ook uit niet theolo gische factoren als sociale herkomst en persoonlijke ervaringen. Men mag zich nooit voorstellen dat het geloof zich voor honderd percent verdisconteert in de partij. Absolutisme is daarom ook verwerpe lijk, aldus professor Van Niftrik, omdat men vanuit de hoogheid van het evangelie het relatieve dient te zien van een P. v. d. A., van een N.V.V. maar ock van een A.R., C.H.U. of C.N.V. Het is verwerpelijk wan neer men wordt beheerst door een abso lutisme, waarbij men het lidmaatschap van partij of vakbeweging laat samenvallen Begijnhofkapel: 8 uur, Interkerkelijk Evang. Comité, J. Klein Haneveld. DINSDAG 12 Juli Palace: „Rear Window", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Meisjes zonder moraal", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Studio: „Het net", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Inspecteur Ripley slaat toe", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De purperen vlakte", 14 jaar, 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Ge varen ener wereldstad", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Roxy: „The Las Vegas Story", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „Hans Christian Andersen", alle leeft., 8.15 uur. Vleeshal, Grote Markt: Tentoonstelling Madame', van 10 tot 17.30 uur. Concertgebouw, 8 uur, zo- merconcert N. Ph. O. onder leiding van Marinus Adam; solist Gijs Beths, viool. Spruitenboschstraat 3, te Haarlem, Ge meente van Christus, Engelse dienst, 8 uur. voor het identificeren van het evangelie met persoonlijke partijkeus. Verzuiling Ook de verbondsvoorzitter, de heer H. Oosterhuis, hield een inleiding. Een vakbeweging, die macht en mate rieel gewin zou stellen boven alles en geen oog zou tonen voor ideële en geestelijke waarden en niet het probleem van de ar beidende mens in al zijn geledingen cen traal zou stellen, blijft met haar taakstel ling beneden de maat, zo meende de heer Oosterhuis. „Wanneer wij als N.V.V. enerzijds heb ben te luisteren naar de vermaningen, welke de generale synode van de her vormde kerk tot het Nederlandse volk richt, menen wij anderzijds er voor te moeten waken de indruk te wekken, dat wij het herderlijk schrijven zouden willen annexeren voor het N.V.V. Zo ernstig als wij verontrust zijn over het element van isolationisme in het man dement van het R.K. episcopaat", aldus spreker, „zo verheugd zijn wij over het herderlijk schrijven van de generale sy node der Nederlands hervormde kerk, om dat het de vervreemding tussen de bevol kingsgroepen van verschillend geloof en levensovertuiging en de toenemende ver zuiling afwijst." Het N.V.V. zo besloot de heer Ooster huis, zal zich blijven keren tegen de be denkelijke gevolgen van een verdere ver vreemding, omdat in dat ijskoude, steriele isolement het wantrouwen overheerst en de tegenstellingen zich toespitsen, ook tot schade van land en volk. Zondagmiddag is tijdens het zwemmen het tienjarig dochtertje van de familie Van der Heijden, wonende op de Vlijmen- sedijk te Vlijmen, in het Nieuw-Kuijkse natuurbad „De Wiel" verdronken. Waar schijnlijk heeft zij zich in het diepe bad begeven, hoewel zij de zwemkunst nog niet volkomen meester was. Later heeft men het stoffelijk overschot kunnen op- dreggen. Hedenochtend om elf uur heeft Koningin Juliana op paleis Soestdijk de schrijver Thomas Mann en diens echtgenote ont vangen. 3-3Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Vrijdag 101% 313 456'/2 435 611 124)4 193% 181 141 143% 271% 229 234% 231% 69K/m 146% 92% 62 ex. d. 32 108 Openings koersen 101% 317 464 441 614 126% 194 183% 140% 145 2711/» 228% 234% 231% 69% 148 92% 62 31% 110 van W. A. Mozart gevolgd. Afgezien van de dynamiek, die ik mij fijner relatief ge schakeerd denk en in dit geval meer aan gepast aan de uitvoeringsruimte had willen horen, wat 't een vertolking, die respect af dwong. Als slot van deze muziekavond werden zes Contradansen van Mozart ge speeld, waarvoor het strijkorkest uitge breid werd met een hoorn en met twee hobo's. Die uitbreiding verleende aan de uitvoering een levendige kleurwisseling en bewerkte de verrassende ontdekking, dat Mozart ook zijn geniale greep op deze eenvoudige, ja simpele dansvormen liet gelden en deze tot een peil bracht, waar de contradansen van anderen uit zijn tijd niet aan toe kwamen. P. ZWAANSWIJK Om kennis te maken met het compe titie-volleybal houdt de afdeling Haarlem van de Nederlandse Volleybalbond ieder jaar een zomer-volleybalcompetitie voor spelers (sters) die volleybal nog niet in competitie-verband beoefend hebben. De belangstelling voor deze competitie is ook dit jaar bijzonder groot, want ruim der tig teams schreven in. Woensdag 13 Juli starten de senioren op de velden van het CIOS in Overveen. De poule-indeling is als volgt: Heren: Poule D: Oranje Zwart, VVSH, Wilson, HPS en SV; Poule E: Rapiditas, Spaarnestad, Wilson 2, SSH, Sizo; Poule F: Genie Haarlem, Altijd Welkom, Onze Gezellen, Tip Toppers, Velox. Jeugd: Meisjes poule A: VCJC, WIK, HBC; Jongens poule B: The Sea Gulls, WANDELTOCHT DER IL POVERELLO- STAM De II Poverello-stam te Haarlem, aangeslo ten bij de Katholieke Verkenners, organiseert op 4 September een wandeltocht waaraan leden van alle erkende jeugdorganisaties kunnen deelnemen. Er wordt gewandeld over afstanden von 10, 15 en 20 kilometer en de start heeft plaats tussen 10 en 12 uur bij de aula van het Triniteits Lyceum. Bij het af leggen van het parcours, waarlangs de medi sche hulp in handen is van de R.K. E.H.B.O.. binnen de vastgestelde tijd. ontvangt ieder deelnemer een medaille. Aan groepen van tien personen plus leider zal een groepsprijs worden uitgereikt. Bovendien maakt de best lopende ploeg kans op een extra prijs. Men kan inschrijven bij de heren M. Hagenaars, Bantamstraat 88, Haarlem-Noord en P. Pronk, Langendijkstraat 33, Haarlem (bij de Zijlweg). De ambtenar van het Openbaar Ministe rie bij het kantongerecht te Haarlem mr. H. Lagerwaard heeft vanmorgen een geld boete van f 11, subsidiair twee dagen hech tenis geëist tegen de sigarenwinkelier P. J. Schoen uit de Spaarnwouderstraat te Haar lem, die een proefproces heeft uitgelokt over verkoop van sigaretten door middel van automaten. Volgens de Haarlemse po litieverordening is dit verboden. De kan tonrechter mr. Th. F. Raedt zal over veer tien dagen schriftelijk vonnis doen. De sigarenwinkelier gaf toe, dat hij op 29 Maart een automaat had laten plaatsen voor zijn winkel. In de automaat zaten doosjes sigaretten en nadat twee voorbij gangers een doosje hadden gekocht en de politie proces-verbaal had opgemaakt is de automaat verwijderd. De heer S. hoopt op ontslag van rechtsvervolging en dan is hij voornemens een automaat voor zijn winkel te plaatsen. De kantonrechter merkte op, dat volgens artikel 224 van de algemene politiever ordening de verkoop van sigaretten door middel van automaten verboden is; het ar tikel is geplaatst onder 't hoofdstuk „open bare gezondheid en reinheid". De organist Josef Tonnes uit Duisburg, een der docenten van de zomeracademie voor orgel, speelt Dinsdagavond 12 Juli van 20 tot 21 uur de volgende werken op het orgel van de Grote of St. Bavokerk te Haarlem: 1. A. Scarlatti: Toccata in A; 2. Palafutti: Elevazione in F; 3. G. Fr. Handel: Praelu- dium en fuga in f: 4. J. S. Bach: Orgel koraal „Schmücke dich, o liebe Seele"; 5. J. G. Walther: Concert naar Telemann in C; 6. G. Fr. Böhm: Praeludium en fuga in g; 7. J. P. Sweelinck: Variaties over „Mein junges Leben hat ein End"; 8. G. Fresco- baldi: Passacaglia in B. Zaterdag zijn in Rotterdam op de Nenijto- baan atletiekwedstrijden gehouden voor ue leerlingen van de middelbare scholen en gymnasia in Nederland georganiseerd door de Centrale Commissie voor School-athletiek (C.C.S.A.) van de KNAU. De meisjes van het eerste Christelijk Lyceum en van het Chr. Lyceum Marnix v. St. Aldegonde uit Haarlem legden beslag op de beide eerste en tweede prijzen, Het Mar nix Lyceum werd eerste in de wedstrijd om de Gez-ritsen en Van Kempen-beker voor de algemene athletiekvijfkamp en 't eerste Chr. Lyceum werd voor de veertiende maal over winnaar bij de nationale estafetteloop over 5 x 80 meter. Een achttienjarig meisje heeft bij de politie aangifte gedaan, dat haar een hand tasje ontstolen is. Zij fietste Zaterdagavond omstreeks kwart voor elf op de Oudeweg in de richting van de Amsterdamsevaart en achter op haar rijwiel had zij haar handtasje onder een snelbinder op de ba gagedrager bevestigd. Ter hoogte van de gasfabriek werd zij ingehaald door een on bekend gebleven man, die het tasje van de bagagedrager gehaald heeft; hij is in de richting van de Amsterdamsevaart ver dwenen. In het tasje zat een portemonnaie inhoudend ongeveer acht gulden. Uitgeleide gedaan door talrijke autoritei ten steeg Zaterdagmiddag na een moeilijke start door vrij sterke wind de ballond „Li- belle" op te Roermond. Na een zeer snelle vaart over de Belgisch Kempen maakte balloncommandant C. Vos tenslotte een vlotte landing in de Noord-Ardennen nabij Namen. Zaterdagavond omstreeks 8 uur wilde een motorrijder, rijdende op de Rijksstraatweg in Haarlem-Noord in Noordelijke richting, de Eemstraat inrijden en hij moest de weg oversteken. Uit Noordelijke richting nader de 'n wielrijdster. Een aanrijding ontstond, waardoor de tweeëndertigjarige mevrouw A. P.-D., die op de duo van de motor van haar echtgenoot zat, viel. Met een shock is zij naar de Maria-stichting vervoerd. Getuigen van het ongeval wordt verzocht zich met de verkeerspolitie, Lange Wijn gaardstraat, in verbinding te stellen. De ambtenaar van het O.M. meende uit de grote belangstelling op de publieke tri bune te kunnen concluderen, dat verwacht wordt, dat spoedig tot verkoop door middel van automaten kan worden overgegaan; zij, die dat menen, komen bedrQgen uit. Mr. Lagei-waard herinnerde er aan op wel ke wijze het artikel in 1932 tot stand is ge komen. De jeugd kon zich door middel van automaten rookwaren -erschaffen. School hoofden drongen aan op een verbod en na een uitgebreide discussie besloot de ge meenteraad een bepaling in de politiever ordening op te nemen. Woensdagavond, 13 Juli om acht uur viert de Stadsevangelisatie in haar gebouw aan de Lange I-Ieerenstraat 6 haar 24ste verjaardag. Deze arbeid werd namelijk of ficieel begonnen in Juli 1931 toen ds. C. J. van Paassen, Hervormd predikant haar in wijdde met de woorden uit Matthëus 11 vers 28: „Komt herwaarts tot Mij, allen die vermoeid en belast zijt en ik zal u rust geven". Reeds in 1927 had de heer J. F. Snoeks. de leider der Stadsevangeli satie, de eerste stoot tot het werk gegeven. Een zangkoor en een muziekkapel zul len medewerking aan de feestavond ver lenen. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft de sportvereniging de „Lange Afstand Tip pelaars" de derde van de serie lange afstand wandeltochten gehouden. De afstand bedroeg ditmaal tachtig kilometer en er werd gestart in Amsterdam. Onder de 34 deelnemers bevonden zich de heren A. J. Feringa en D. Beumer, beide leden van de Haarlemse .wandelsportvereni ging „Jan Passtoors," die deze prestatietocht met succes uitliepen. Ook de „Onder Door"- leden H. Hekelaar, J Oudendag, B. Vos en P. Vos liepen de tocht uit. Gestart werd des avonds om negen uur en de eerste wande laars bereikten de volgende morgen om half negen het eindpunt. Op het CIOS in Overveen hield het district Noordholland van de Nederlandse Volleybalbond Zaterdag een tournooi voor jeugdploegen. Het bleek dat de Haarlemse jeugdploe gen een grote achterstand hebben op de ploegen uit de provincie. Het spelpeil van deze ploegen was zeer goed en houdt een belofte in voor de toekomst van het volley bal. Bij de jongens ging de eerste prijs naar ULO (Zaandijk). Tweede werd Servita (Enkhuizen) en derde Reactie (Alkmaar). Bij de meisjes ging de eerste prijs naar Lyceum (Zaandam), tweede Madjoe (Enk huizen) en derde Flevo (Enkhuizen). Dit jaar bestaat de Montessori Kleuter school aan de Vijverweg te Bloemendaal vijf en twintig jaar. Het hoofd van de school, mevrouw V. Th. A. Tillmanns, is eveneens vijf en twintig jaar aan de school verbonden. Deze heugelijke feiten werden Zaterdagmor gen gevierd met een poppenkastvoorstelling voor de leerlingen. In de middag had in het schoolgebouw aan de Vijverweg tussen half drie en half vijf een receptie plaats, waarbij vele oud-leerlingen de kans waarnamen nog eens een woordje met mevrouw Tillmanns te wisselen. Een deel van hen doet dat nog wel eens meer, want verscheidene huidige leerlingen zijn kinderen van oud-leerlingen. Het werd een spontane reünie in het met bloemen versierde school gebouw. Onder de ruim 150 bezoekers was de heer K. Tinholt, die vroeger aan de school had les gegeven (tot 1937 was namelijk aan de school eveneens een. Lager Onderwijsafdeling verbonden) en een delegatie van het bestuur van de Bloemendaalse Schoolvereniging. De heer G. S. K. de Blaauw, wees in een korte toespraak op de buitengewoon aardige om gang die mevrouw Tillmanns met de kleu ters had. Hij bewonderde dikwijls haar psy chologisch inzicht. Namens het schoolbestuur bood hij mevrouw Tillmanns een geschenk onder enveloppe aan. Ook vele oud-leerlingen lieten hun felici tatie vergezeld gaan van een cadeau. In een dankwoord zei mevrouw Tillmanns getroffen te zijn door de grote en hartelijke belangstelling en genegenheid, die haar ten deel waren gevallen en zij sprak de hoop uit. dat de Montessori Kleuterschool nog veel leerlingen binnen haar deuren zal mogen be groeten. BINNENLAND Op de werven van de Howaldt-werke te Hamburg is het 4650 ton metende motor vrachtschip „Kameroenkust", dat gebouwd is voor de stoomvaartmaatschappij Neder land, te water gelaten. De Paus heeft de in Maastricht woon achtige letterkundige Alphons Laudy be noemd tot ridder in de Orde van de Heilige Gregorius de Grote. De heer Laudy werd kortgeleden tachtig jaar. Hij is waarnemend hoofdredacteur van de Gazet van Limburg en oud-hoofdredacteur van het dagblad „De Tijd". Op het ogenblik is op de Noordzee een oefening aan de gang, waarbij zee- en lucht strijdkrachten van de TT.A.V.O. betrokken zijn. De Nederlandse oorlogsschepen De Ruyter, Evertsen, Kortenaer, De Zeeuw, Van Ewijck en Walrus nemen aan deze oefening deel. Geniesoldaten van de vijfde divisie, voor herhalingsoefening onder de wapenen, hebben bij weze van oefening een terrein van ongeveer 20 h.a. aan de rijksweg te Bergen (L.) geëgaliseerd. Dit terrein ligt in het uitbreidingsplan der gemeente Bergen. Door deze oefening, waaraan het zagen van dennebos met door compressors aangedre ven pneumatische zaagmachines en het ma chinaal rooien der overgebleven stobben voorafgi.' is het terrein voor Bergen op voordelige wijze tot bouwrijpe grond ge- rricicikt HAARLEM EN OMGEVING Te hoge lonen. Een aannemer uit Sant poort stond voor de Haarlemse economische politierechter terecht omdat hij aan dei-tien van ziin arbeiders, die werkten in Bloemen daal, Santpoort en IJmuiden te hoge lonen zou hebben uitbetaald. De officier van Justitie vroeg drie .aal f75 boete en de politierechter veroordeelde de aannemer tot drie maal f 60. ADVERTENTIE Aangeboden: Reis AUSTRALIË, CANADA, AMERIKA of NIEUW ZEELAND Vliegtuig of boot. Prijs 0.50 RHEUMA-verrassingsactie Vraagt Uw winkelier Ggk. Min. v. Just. 22-ll-'54-LO 520/052 Zondagmorgen werd de brandweer van het rayon Overveen gealarmeerd, omdat passa giers van de trein naar Zandvoort ter hoogte van het viaduct over de Zanderijvaart in de spoorlijn OverveenZandvoort een rookont wikkeling hadden gezien. Toen de brand weerlieden op de plaats aankwamen, bleek dat een aantal kampeerders op het terrein van het CIOS, het Centraal Instituut voor Opleiding Sportleiders, een vuurtje aan het stoken waren om „stokbrood" te maken. Het gebeurde op een zanderig terrein, zodat voor de omliggende dennen geen gevaar bestond. Zondagmorgen werd voorts een begin van brand geconstateerd door een bewoner van de Van Haemstedelaan te Aerdenhout. Met behulp van een voorbijganger werd het vuur, dat vermoedelijk was ontstaan door het spelen met een vergrootglas of lucifers door kinderen, geblust. TWEE JUBILARISSEN BIJ HET P.E.N. Op 16 Juli zal de heer I-I. J. Bloemers, chef monteur bij het Provinciaal Electriciteits Bedrijf Noordholland te Bolemendaal vijf en twintig jaar in dienst zijn van dit bedrijf. Op 17 Juli zal de heer A. S. J. van Schaik te Haarlem, eveneens vijf en twintig jaar in dienst van het P.E.N. zijn, in de functie van technisch opzichter B te Bloemendaal. De Zwolse textielhandelaar J. A. Borgers meldde Zondag in de namiddag bij de Zandvoortse politie, dat zijn auto, een Peu geot, die hij op de Zuid-boulevard gepar keerd had, verdwenen was. 1-Iij was des morgens in de badplaats aangekomen en had zijn wagen tussen verscheidene andere op de boulevard geparkeerd. Hij was in de loop van de dag nog twee maal bij zijn auto geweest, één keer om zijn jasje, waarin zich zijn portefeuille met f250 en al zijn papieren bevonden, in zijn wagen te brengen. Hij deed de auto zorg vuldig op slot, maar toen hij om half vijf weer op de Zuid-bouleverd kwam, ontbrak zijn auto. De politie heeft nog geen enkele aanwij zing betreffende de daders. Ruim zeshonderd automobilisten en berij ders van motoren, scooters en bromfietsen hebben Zaterdag deelgenomen aan de grote sterrit, die ter gelegenheid van het eeuw feest van de Haarlemmermeer door de mo torclub uit deze polder op voortreffelijke wijze was georganiseerd. De opzet van de rit was vrij eenvoudig. De auto's en de zware motoren moesten negentig kilometer afleg gen voordat zij de feestende polder mochten binnenrijden, de scooters en lichtere motoren maakten een tocht van veertig kilometer en de bromfietsers deden eerst één controle buiten de Haarlemmermeer aan. De deelnemers waren geheel vrij in het rijden van een bepaalde route van de start plaats hunner keuze tot de binnenkomst ln de Haarlemmermeer, waarna zij verplicht waren een voorgeschreven tocht van onge veer zestig kilometer door de Meer te maken Het doel van deze verplichte route was om de deelnemers een beeld te geven van de middelen waarmee de polder destijds droog gemaakt was. De controleposten in de Meer leidden daarom langs de Schutsluis, de Cru- quius, de Lijnden en de Leeghwater en voorts waren de deelnemers in staat gesteld om ook op het vliegveld Schiphol een con- trólestempel te halen. De deelnemers, die tenslotte allemaal in het gemeentelijk sportpark te Hoofddorp aan de finish verschenen, toonden zich allen bij zonder enthousiast over de leerzame tocht, die voor velen voor het eerst de schoonheid van de polder had geopenbaard en boven dien liet de organisatie niets te wensen over. Ook de burgemeester van de Meer, mr. J. F. Jansonius, die des avonds in het paviljoen „Het ruisend graan" op het tentoonstellings terrein de prijzen uitreikte had niets dan lof voor de initiatiefnemers van de rit, die zo- velen naar het centrum van zijn feestende gemeente had gevoerd. Bii de uitreiking van de prijzen bleek.dat de Haagse bromfietsclub met het grootste aantal deelnemers was verschenen. De verst- wonende deelnemer kwam uit Veendam en de verst-gestarte deelnemer had zijn eerste contrölestempel in Nieuwe Schans gehaald. De 81-jarige P. Stroet uit Hoofddorp ten slotte was de oudste deelnemer en hij ont ving een extra-prijs. De overige automobilis ten en motor-, scooter- en bromfietsberiiders kregen voor zover zij de tocht op de juiste wijze hadden volbracht, een fraaie plaquette.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 8