Bolsward richt boodschap aan alle gemeenteraden Handdrukken iEIEN NIIEU volgens de klassieke methode Een badtas ONZE TUIN- EN KAMERPLANTEN SEIZOEN-O PRUIMING De meeste Vrouwen KOM ZIE EN SPAAR GELD TAPIJTEN-BEDDEN-MEUBELEN VLIJTIG LIESJE DONDERDAG 14 JULI 1955 TEXTIEL WANDELWAGEN KINDERWAGEN Baggermolen gezonken in mond van Rijnhaven Twee jubilea bij oliefabrieken in Zaandam zijn te goed van vertrouwen „De vrijheid kan alleen blijven leven als gemeentelijke autonomie gehandhaafd wordt" IJS ALS NAGERECHT Burgemeester bespeelde het nieuwe carillon TINTGEVENDE HAARWASSING vwi MtrAaafc! Aardbeienmoespudding DIT MAKEN WE ZELF XI ADVERTENTIE VRIJDAGMORGEN 9 uur aanvang Sterk verlaagde prijzen in onze Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel.11266 (kzjoo) <~Üoor de^rouw Dinsdagmiddag is een in de mond van de Rijnhaven liggende baggermolen van Adriaan Volker's N.V. maatschappij tot het uitvoeren van openbare werken, gezonken. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor en de scheepvaart ondervindt geen hinder. De oorzaak is nog niet bekend. Men zal trachten met behulp van pomp- boten de baggermolen te lichten. Mr. A. J. Honig te Overveen en zijn zoon, de heer A. Honig te Bennekom, zijn respectievelijk 50 en 25 jaar directeur van de N.V. Oliefabrieken „Het hart" en de „Zwaan", voorheen Adriaan Honig te Zaandam. Beide heren hebben de wens te kennen gegeven aan dit jubileum geen grote ruchtbaarheid te geven. Zaterdag zal het feest slechts gezamenlijk met het personeel worden gevierd. ADVERTENTIE en daarom komen zij soms met dingen thuis, die zij helemaal niet bedoelden. Honderdduizenden huisvrouwen geven aan MAÏZENA DURYEA de voorkeur. Allemaal vragen zij hun winke lier dit wereldmerk, maar niet allemaal letten op wat ze krijgen. En toch is dat nodig. Er op toezien dat de naam DURYEA op 't pak staat. Want dat is de garantie van het originele product en voor een volledig slagen bij het bereiden en binden van groenten, van saus en soep. Met die naam DURYEA valt of staat het hele resultaat ADVERTENTIE Koopjes op al onze afdelingen heeft men brillen met naar opzij schuin omhoogstrevende glazen, met een rand die al of niet versierd kan zijn, de klas sieke rechte bril, veelkleurige dames- brillen, ernstige mannen-brillen en bril len met een „half montuur", om van de eindeloze variëteiten op het gebied van zonnebrillen maar niet eens te spreken. En steeds komen er weer nieuwe mo dellen bij. Men streeft er naar brillen te maken die stevig en practisoh zijn en die toch de uitdrukking van het gezicht zo min mogelijk veranderen. Zo is er thans weer een rand-loos montuur in de handel, dat door een ge heel nieuwe vinding een der eerste plaatsen in de rij der verbeteringen op dit gebied inneemt. Het betreft hier een metalen brilmontuur met glazen, die elk in twee punten aan een afzonder lijke draagbeugel spanningsvrij zijn op gehangen. Het is nu mogelijk geworden om even ruw met dit randloze montuur om te gaan als men dat met een rand- bril doet. Nu kan men strijden over de vraag wat men precies onder „ruw om gaan met een bril" dient te verstaan, maar in ieder geval dit nieuwe montuur kan tegen een stootje. Daar zal de heer J. A. Jacobs te Amsterdam, die op deze vinding octrooi heeft gekregen, wel borg voor staan. Op deze rondloze bril kunnen boven dien modieuse wenkbrauwaccentuerin gen worden aangebracht in alle kleuren die men zich maar wenst. Men kan dus het geschilderde randje op deze bril van kleur laten veranderen, in harmonie met de modetinten en de seizoenen. Koop bij voorkeur verpakt ijs, dat u zo nodig in een kom in een paar kranten gewikkeld kunt bewaren. Vanille-ijs met vruchten De vruchten schoonmaken en met veel suiker bestrooid enige tijd laten staan, zo koel mogelijk. De porties ijs in schaaltjes leggen en de vruchten er om heen schikken. In iedere portie een koekje steken. IJs met vruchtensaus Vruchten- of vanille-ijs overgieten met koude of warme vruohtenlimonade- stroop die met een weinig water is ver dund, of met gezeefd moes van verse vruchten met suiker. De gemeenteraad van Bolsward is Woens dagmiddag in een speciale openbare ver gadering bijeengekomen ter herdenking van het feit, dat in 1455 de vroedschap van Bolsward zijn stadsrechten vaststelde. De raad besloot ter gelegenheid hiervan een boodschap te zenden aan de raden van alle Nederlandse gemeenten. In deze boodschap wordt onder meer gezegd: ADVERTENTIE Tovenarij? Neen Als U er aantrekkelijker, jeugdiger erf frisser uit wilt zien, gebruik dan de tintgevende POLYCOLOR Creme - Shampoo - Pastell. Door eenvoudig Uw haar te wassen wordt het grondig gereinigd, gaat prachtig glanzen door de haar- voedende bestanddelen, en krijgt de natuurlijke of door U gewenste mode-tint (zonder verven I) Eventueel grijzende haren worden onzichtbaar I Ook Uw eerstvolgende haar- wassing een schoonheidsbe handeling met POLYCOLOR Creme-Shampoo-Pastell Tube voor twee wassingen f195 Imp. i. W. Lahnemann. Laren N H. Postbus 18 Telefoon K 2953 - 3047 „Vijf eeuwen geleden werd in de vrije en hgnzestad Bolsward het recht van deze stad beschreven, zodat Bolsward sedert dien geteld mocht worden onder de plaat sen in Nederland, waar de burgerij niet zonder fierheid beleefde dat vrijheid en autonomie bij elkaar behoren. Bij alle wisseling is het besef gebleven, dat de vrijheid alleen kan blijven leven, als het mondige volk ook in kleine kring zelfstan digheid, recht en verantwoordelijkheid heeft. In onze tijd denken de staatslieden in Europese en in wereldverbanden. Ook in Bolsward leeft het besef, dat de toe komst van Europa ligt in een gezonde in tegratie van het Westen. Bij de proef stem ming van 1952 sprak onze bevolking zich uit voor een sterke Europese samenwer king. Maar die moderne ontwikkeling kan en mag niet betekenen, dat het eigen le ven, het eigen recht en de eigen verant woordelijkheid van de plaatselijke ge meenschappen sterven. De vrijheid is het schild voor de veelvormigheid van het leven gelijkschakeling tot eenvormig heid is het begin van een vale dood. La ten allen die voor het welwezen van de kleine staatkundige gemeenschappen in Nederland direct of indirect verantwoor delijkheid dragen, gemeentebesturen en burgers, zich opnieuw bezinnen op de eeuwenoude historie van de eigen ge meenschap. Laten zij letten op de sterke wortels van de oude vrijheid. Laten zij acht geven op de gevaren van de perfec- tionnering van de administratie, welke dringt naar eenvormigheid en centralis me. Laten zij waken tegen vervlakking van het politieke leven, tegen verslap ping van het verantwoordelijkheidsbesef. Laten zij met jaloerse liefde de wacht houden bij het eigen recht der gemeente, dat recht versterken, de burgerij inscha kelen en in gemeenschappelijk over leg en onderlinge samenwerking de autonomie ook in de toekomst handhaven als de kracht en de glorie der Nederland se gemeenten". De gemeenteraad besloot verder een manifest te richten tot het Nederlandse bedrijfsleven, waarin een beroep werd ge daan op industrieën, om zich te vestigen in Bolsward. Namens een vennootschap die te Bols ward een grote zuivelfabriek exploiteert werd de burgemeester van Bolsward een nieuwe zilveren ambtsketen aangeboden, vervaardigd door de Friese zilversmid mej. Marijke Visser. Een oud-Bolswarder, aldus deelde bur gemeester Bruinsma mede, dr. B. Bölger, had ter gelegenheid van de herdenking aan de stad een som van f 10.000 geschon ken, die B. en W. beschikbaar kunnen stellen voor diegenen, die zich in het ste delijk leven bijzonder onderscheiden op maatschappelijk of cultureel gebied. Namens het Bolswarder St. Anthony Gasthuis en het Weeshuis werd een in middels reeds in de stadhuistoren ge plaatst carillon aangeboden. Dit is de voormalige reizende beiaard, waarmee een tournee door ons land is gemaakt ter ge- gelegenheid van de inzameling ten behoe ve van het Nederlands geschenk aan Amerika voor de hulp in en na de be vrijding. Het carillon werd in gebruik genomen door het spelen van het Friese volkslied door burgemeester Bruinsma, die dit op het carillonklavier had ingestudeerd. KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 Deze „huis- en tuinjurk" kleedt sportief en is prettig in het dragen. Luchtige stof, enorme zakken op de rok, sluiting aan de voorzijde. van 22 cm. We leggen de bies op de goe de kant, dubbel op de tas, de bies wordt dus 12% cm. en rijgen hem vast. De tas wordt klaar, 72 cm. wijd, om de 12 cm. rijgen we nu een band op zodat er pre cies 6 op komen. De banden smal op stikken, de onderkant van de tas door stikken (de bies zit dan vast). De naad dichtstikken en daar de laat ste band op laten vallen. Het plastic dichtstikken aan de onderkant van de tas, omkeren en aan de bovenkant zo men, sla daar de katoen 4 cm. naar bin nen, we zien dan het plastic niet, als de tas dicht is. Plastic en katoen van de bodem op elkaar stikken, een klein eind je openlaten en de bodem omkeren. De bodem in de tas zomen, hierbij de stof van de tas iets toegeven want die is wij der. De ringen 4 cm. van boven op de goede kant aannaaien, ze komen elk op een band; het koord er twee maal doorhalen en de einden knopen. Voor de boodschappentas is de werk wijze het zelfde, alleen nemen we stof en voering aan de bovenkant wel even lang. Vooral als de voering hetzelfde is als de bies, is dat erg aardig. Ook kun nen we voor deze tas de bodem beter met karton verstevigen. L.C.B. Puree van y» kg aardbeien, 1 dl Puree van y2 kg aardbeien, 1 dl \^ater, sap i/2 citroen, 100 g basterd suiker, 12 g gelatine. De aardbeien wassen, schoonmaken, door een zeef wrijven en in de puree de suiker en het citroensap roeren. In 1 dl water de gelatine oplossen en deze oplossing na bekoeling bij het moes gie ten. De massa iets laten opstijven. De pudding keren en erbij serveren slag room of vanillesaus. De Impariens of waterbalsemientje doch meer algemeen bekend als Vlijtig Liesje is een aardige kamerplant; kan rijk bloeien doch moet dan wel een zeer zonnige standplaats hebben. Alle klach ten die binnenkomen over bloem- en knopval wijzen op een gebrek aan zon licht en dat euvel doet zich vooral voor in de wintermaanden. Het plantje kan 's winters heel goed over gehouden worden; een matig verwarmde kamer is voor haar de juiste standplaats. Ze zal dan wel wat bladeren laten vallen doch dat is niet zo erg; vroeg in het voorjaar kunnen de kale stengels wel een eindje ingekort worden en de nog groene kopjes kunt u dan als stekken gebruiken. Dit plantje kunt u namelijk op zeer eenvoudige wijze voortkweken door middel van stekken. Elk jong scheutje dat in een potje met zanderige aarde wordt gezet of op een medicijn flesje met water zal binnen enkele weken wortels gevormd hebben. De plant verlangt veel water daar wij zen trouwens ds waterige stengels al wel op en u moet ook niet vergeten Vlijtig Liesje. haar 's zomers wekelijks een weinig op geloste kamerplantenkunstmest te geven. G. KROMDIJK ALS IK NA EEN LANGE WANDELING in de felle zonneschijn bijna de moed opgeef mijn doel - de handdrukkerij Het Paapje te Voorschoten - nog te bereiken, zie ik eindelijk een menselijke gestalte op die eindeloze weg tussen de weilanden. Het is een heer met wapperende witte haren boven een door de zon gebruind gezicht. Nu kan ik de weg vragen!, flitst door mijn hoofd, maar hij is me al voor. „Zoekt u soms Het Paapje?", vraagt hij en als ik bevestigend antwoord, blijkt hij de heer Polak te zijn, de eigenaar van dit bedrijf. We staan er trouwens nagenoeg voor. gebeurt het wonder. In dit bad worden de kleuren gefixeerd en men ziet voor zijn ogen de oorspronkelijke tinten vol komen veranderen. Er volgt dan nog een spoeling om het zuur te neutralise ren, waarna de stof in kokend sop woi-dt gewassen. U ziet dus wel, dat er heel wat moet gebeuren, voordat de witte katoenen of wollen lap zijn kleurengloed heeft. Maar dan heeft men ook een type stof dat altijd exclusief is, daar er slechts kleine hoeveelheden van worden ver vaardigd. „Bewaart u al die ramen met de ver schillende dessins?" vraag ik. Even later word ik naar een andere ruimte gebracht, waar de ramen in rekken staan opgeslagen. Er is vrij veel export naar Zwitser land, Duitsland en België. Natuurlijk reist de heer Polak veel. ook al om zich Ln andere landen te oriënteren. „Toen Ik laatst met mijn vrouw in Basel was, keken we van een terras naar een dans vloer beneden. „Weinig aardige des sins", zei mij vrouw, „maar die daar is leuk", „Dank je", zei ik, „dat is er een van Het Paapje!" TINEKE RAAT Hij leidt me naar binnen, waar ik word ontvangen door het geklap- per van de weef getouwen. Behal ve het handdruk ken beoefent mer. hier ook het we ven. Het gaat mij echter hoofdzake lijk om de afde ling waar de met de hand bedrukte stoffen vandaan komen, die voor gordijnen en rok ken bestemd zijn. U zult ze onge twijfeld kennen en er daarom van opkijken, als ik u vertel wat er alle maal moet gebeu ren, alvorens een witte lap katoen of wol in een des sin vol bloeiende kleuren is omge toverd. „Deze meneer weet er alles van. Hij is een oude rot in het vak", zegt de heer Po lak, mij met een ondeugend gezicht aan een jongeman voorstellend. Deze lacht maar een beetje en kan er, tot teleurstelling van de eigenaar, nog niet toe ko men het spelletje mee te spelen: hij is hier vandaag nl. voor het eerst! Ik blijf dus maar wijse lijk op mijn gastheer vertrouwen. Hij voert me mee naar een zijvertrek, waar grote stukken handbedrukte stof liggen opgestapeld: geometrische figuren, een dessin, dat doet denken aan het zonne stelsel, in elkaar vloeiende streepdes- sins en een lap, zoals men ook op de E55 kan zien hangen: fraai uitgevoerde gebogen ornamenten in geel en groen op een grijs-blauw fond. Deze dessins hebben merendeels de donkere kleuren in het midden en de lichte aan de kant. „We hebben tegenwoordig afgepaste rokken", zegt de heer Polak, „althans de stof is om en om met vier panden bedrukt. Men heeft deze slechts uit te knippen en aan een band te zetten". Ook bij deze vierbaans rokken loopt het patroon van licht naar donker, waarbij men de donkere kant naar wil lekeur opzij of voorkan nemen. Een werkstuk uit de handdrukkerij. aan de tafel staan. Op de tevoren afge meten gedeelten wordt het schabloon snel neergelegd, terwijl zij met een brede rakel de verf synthetische indigo die in het raam is uitgestort, gelijkmatig door het gaas drukken. De rakel gaat een paar maal heen en weer, dan is het volgende stuk aan de beurt precies een patroonsafstand ernaast. Wanneer zij samen het raam optillen, staat al een gedeelte van het dessin in één kleur op de stof. Dan volgt dezelfde bewerking met een nieuw raam en de tweede kleur, die andere plaatsen van het patroon raakt. Dit gaat zo voort, tot alle kleu ren aan de beurt zijn geweest. Daar waar de tinten over elkaar vallen, ont staan kleurmengingen, zodat er, wan neer het gehele patroon is gedrukt, soms wel acht of negen variaties zijn waar te nemen. VIJFENDERTIG JAAR GELEDEN begon de heer Polak een tapijtknoperij in deze houten gebouwtjes. Spoedig ging hij zich ook op weven toeleggen en de laatste vijftien jaar is men met handdruk bezig. Er is in dit gezellige, kleine bedrijf geen sprake van lopende band werk. Specialisatie van de arbeid vindt hier niet plaats; alle vrouwelijke en man nelijke employees krijgen met het hele proces te maken, zodat er steeds varia tie is. „Als een van de meisjes een aardig dessin heeft ontworpen, wordt dit ook wel eens gedrukt", zegt de heer Polak. Nadat de tekening van een nieuw dessin is gemaakt, wordt deze op een scherm van gaas in een houten raam met waterglas overgenomen. Voor iedere kleur is een ander scherm nodig. Op een lange tafel wordt nu de te bedrukken stof ter lengte van 17 meter met punaises vastgelegd gelijk met een zogenaamde meeloper, een stuk ka toen, dat „meeloopt" met de stof en van vorige wandelingen een schat van kleurschakeringen heeft overgehouden. Als ik dergelijke bedrijven bezoek, kijk ik er altijd met genoegen naar. De mee lopers krijgen op den duur een natuur lijk gegroeid dessin en soms zou men wensen een stuk stof te bezitten in het grillige patroon van dit stuk hulpmid del. Nu gaan twee meisjes tegenover elkaar NA HET DRUKKEN WORDT DE LAP GEDROOGD en vervolgens vijf a zes seconden door een bad van tot 80 verdund zwavelzuur gehaald. Nu In grootmoeders tijd was het kopen van een bril vergeleken bij thans een vrij eenvoudige zaak. De keus was niet zo groot. Vrijwel alle brillen hadden hetzelfde montuurtje, dat dun en glad de kleine ronde, soms ovale glazen om vatte en waarvan de buigzame haken geheel om de oren pasten. Deftige lie den kochten zich een bril met een gou den rand en ook lorgnetten waren in die tijd nog een gewoon (optisch) ver schijnsel. Veel meer variëteit was er niet. Er is sindsdien wel het een en ander veranderd aan de brillen. Ook zij ont kwamen niet aan verbetering en mo dernisering. Thans ziet men dan in de étalages der opticiens een uiteen lopende verzameling van brilmonturen liggen, variërend van de dikke zware „hoornbril", tot de bril waarvan het montuur niet veel meer is dan de twee haken die nu eenmaal nodig zijn om de nodige houvast te verlenen. Daartussen Er zijn mensen die zodra de open- luchtbaden hun deuren ontsluiten hun badpak uit de kamferkist halen en met grote geestdrift in het kille nat duiken. Aan hen zal het patroon van de ze badtas wel besteed zijn. Degenen die het niet begrepen hebben op zwem men in open water, kunen er een bood schappentas van maken, zodat niemand zich achteruitgezet behoeft te voelen. Het model is erg practisch door de losse bies, die met banden wordt vast gehouden, zodat er rondom vakjes ont staan. Daar kan een kam en een bus- kaart ingestopt worden, dan raakt de laatste niet doorweekt. We hebben er voor nodig 70 cm. ka toen (effen), evenveel plastic of voering, 25 cm. voor de bies van een afstekende kleur (een streep doet het erg aardig), 250 cm. band in een kleur die in de bies voorkomt, 4 ringen en 150 cm. katoenen koord. We knippen de tas uit de lap, de bo dem wordt rond en krijgt een middellijn

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 11