NYGEN Derde faze van Coomhertlyceum in September voltooid Nachtelijke rooftocht van zes koeien in „OnsBuiten" Grote, zorg wordt besteed aan temperatuurbeheersing De Oostelijke vleugel: kroon op het werk Gezellig verjaarsfeest op Linschotenschool Schadepost voor volkstuin aan Zomerweg van Kimmenaede Plafondverwarming GENERAL TIRE De enige autoband met voor1 personenwagens Staatsexamens voor muziek Openlucht school De Oostelijke vleugel Ter gelegenheid van gouden jubileum Chauffeur vierde feest met geld van klanten Lassers verduisterden 3670 kg. oud ijzer Broeikuip en Jacobsladder voor openbaar slachthuis Grand Cirque treedt zes dagen in Haarlem op Krimpen aan de Lek regelt schade door dijkverhoging Diploma-uitreiking aan Middelb. Confectieschooi Hartekreet van Haagse natuurbeschermers DONDERDAG 14 JULI 19 55 ;iUAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSOHE COlJRAN l Éi Vijftien, zeer modern ingerichte leslokalen en een groot tekenlokaal telt het hierbij afgebeelde in aanbouw zijnde derde gedeelte van het nieuwe Coomhertlyceum te Heemstede. Er wordt thans hard gewerkt opdat de leerlingen met September het gebouw in gebruik kunnen nemen. verwarming van een aangename warmte worden voorzien. In het kort gezegd be staat deze installatie aan het plafond, uit een buizennet, waardoor heet water ge pompt wordt, waarvan de warmte via aluminiumplaten naar beneden „gestraald" wordt. Het geheel is bepleisterd, zoals dat een keurig plafond betaamt. De jongens en meisjes zullen ondervin den dat dit verwarmingssysteem, van Zwitserse origine, op plezierige wijze het lokaal gelijkelijk verwarmt, waarbij de warmtestralen zich niets aantrekken van eventuele luchtstromingen en de tempera tuur constant houden. Het derde gedeelte van het nieuwe Coomhertlyceum dat in vier etappes ge bouwd wordt, nadert zijn voltooiing. On geveer een jaar geleden zijn het eerste en het tweede gedeelte van dit grote school complex aan de Crysantemumlaan te Heemstede klaar gekomen en konden in totaal ongeveer zestien lokalen in gebruik worden genomen, waaronder de practi cumlokalen voor schei- en natuurkunde en een handenarbeidlokaal. Hier wordt dan ook reeds geruime tijd les gegeven. Deze wel zeer fraaie, modern ingerichte en uitstekend geoutilleerde lokalen bevin den zich, evenals een aantal aparte kabi netten, in de drie lage lange gebouwen, die tezamen met de ruime conciërgewo ning de Zuid-Oost- en Westzijde vormen van het carré waarin dit 'lyceum ge bouwd is. Het „hoofdgebouw", het vierde en laat ste gedeelte van het project, met de bouw waarvan men zo spoedig mogelijk hoopt te beginnen, zal als een grote doorlopende Oostelijke vleugel aan dit complex ver bonden zijn. Teruggekeerd naar het uitgangspunt: het derde gedeelte, is een gebouw van drie verdiepingen, met in totaal vijftien les lokalen, een zestal boekenkamertjes en een groot tekenlokaal, dat in zijn geheel de Noordzijde van het vierkant vormt. In September zullen weer een aantal leerlin gen van het Coomhertlyceum, die thans nog het oude schoolgebouw op „Ooster hout" bezoeken, ook dit deel van hun nieuwe school in gebruik kunnen nemen. De scholieren die reeds het genoegen heb ben gehad de het eerst gereed gekomen lokalen te bezetten, waren er elke dag ge tuige van hoe de bouw van „nummer drie" (in het bouwplan) met rasse schre den vorderde, nadat eerst de late vorst periode in het voorjaar het geheel ietwat stagneerde. Thans wordt daar nog hard gewerkt door een dertigtal schilders, vloerbedek- kers, timmerlieden enzovoorts, en wanneer straks de lyceïsten van de (welverdiende) vacantie terugkeren, vinden zij het ge bouw klaar voor gebruik; op zeer moder ne en aangename wijze gestoffeerd en van schoolmeubilair voorzien en bovendien uitgerust met een verwarmingsinstallatie die voor schoollokalen in Nederland wel uniek te noemen is. Wanneer de guurheid van ons klimaat zich weer doet gelden, zullen de lokalen door een zogenaamde stralende plafond- ADVERTENTIE <7 Sterker dan staal. Zonder binnenband. Zelfreparerend. Unieke O-Ring sluiting. Sneller stoppen. Minder slijtage. De beste anti-slipband van Europal NYGEN nu ook in General u vrachtwagenbanden o Van de zes leerlingen der muziekschool van de Maatschappij tot Bevordering van de Toonkunst te Haarlem, die aan de staats examens voor muziek deelnemen, zijn er vijf geslaagd. Eén kreeg een herexamen. Voor piano A slaagden: mej. T. van der Vaart en de heer F. Schreuder. Voor het eerste deel A (theorie) slaagden de dames H. Franzen, M. van der Broek en E. Groe- neveld. Er zulen ongetwijfeld nog wel meer zulke zomerse dagen komen als wij thans beleven en dan kunnen klaslokalen vaak benauwend zijn. Geen nood dan voor de leerlingen die in deze nieuwe lokalen hun lessen krijgen. Over de gehele breedte van elk lokaal, alle liggen natuurlijk aan de Zuidzijde en kunnen door de laagheid van tegenoverliggende gebouwen volop van de zon meeprofiteren, worden dan eenvoudig de wanden, die uit grote vouwdeuren be staan, opengeklapt. Waait er opeens een te koel windje naar binnen, welnu dan kan een aparte drempelverwarming bij de vouwdeuren ervoor zorgen dat de leerlin gen het niet te kil zullen hebben. Alle klassen van de eerste en tweede verdieping hebben zeer brede balcons, waarvan de ijzeren hekjes met bloembakken zullen worden getooid. De vloerbedekking zal be staan uit marmoleum, een soort linoneum. Op de bovenste verdieping wordt deze thans gelegd. De kleur ervan is hier zwart met een ader, de middelste verdieping wordt overwegend grijs-groen en gelijk vloers zal het grijs rood zijn. Elke leerling zit aan een apart tafeltje, dat in afwijking van de oude schoolbank, geen inktpot heeft. Voorts zijn er nog di verse practische vindingen in de lokalen verwerkt; zo heeft bijvoorbeeld het op de eerste verdieping liggende royaal gebouw de tekenlokaal, dat naar drie zijden uit zicht heeft, een wandbord waarvan het middelste gedeelte als projectiescherm dienst kan doen. Enkele tuinlieden zijn nu bezig de binnenplaats, dat meer een plantsoen zal zijn, te bewerken. Hier ko men acht lange tuinbanken, geplaatst langs het brede grintpad dat om een gazon-met- jonge-boompjes gelegd wordt. Hier kun nen de leerlingen dan in de pauze hun boterham eten, evenals op de brede wan delpaden die om het geheele schoolge bouw lopen. Daar waar straks aan de reeds bestaande gebouwen van het nieuwe Coomhertly ceum de Oostelijke vleugel, wel het voor naamste gedeelte van het gehele complex, zal verrijzen, koestert zich thans nog een hobbelig weiland.in de zon. Volgend jaar echter zal dit door een aantal ijverige werk lieden zijn herschapen in een stuk „bouw terrein", met alle zandhopen, kuilen, mor- sigee paadjes, nonchalant rondslingerende werktuigen en materiaal vandien, waarvan men echter, na enige tijd bij een „werk in uitvoering" te hebben toegekeken, bemerkt dat zij toch altijd op de juiste plaats blij ken te liggen. Dit vierde gedeelte, de laatste fase uit makend van het gehele lyceumbouwplan, zal, behalve de twee gymnastiekzalen met de bijbehorende was- en kleedinrichtingen, met het vierkant der overige gebouwen verbonden zijn. Hier komt ook de hoofdingang en voorts een keur van leraren-, rectoren- en spreek kamers, een tweetal garderobes voor lera ren en leraressen, een muziekzaal en een „donkere kamer" voor fotografische doel einden. Boven zal een aula met balcon ko men, plaats biedend aan 500 personen. Ach ter in de aula komt een filmcabine, waar smalfilms gedraaid kunnen worden. In de pauze kunnen de bezoekers zich verpozen in de muziekzaal beneden, die als foyer ook uitstekende diensten zal bewijzen, ter wijl in enige „keukens-vertrekken, zowel boven als beneden aanwezig, de koffie be reid wordt. Op dezelfde verdieping als de aula zal het tweede tekenlokaal komen. Zo wel de aula, de muziekzaal, het tekenlokaal en de gymnastiekzalen zullen eveneens door de moderne stralende plafondverwarming aangenaam warm gehouden worden, waar bij de aula nog een aparte kunstmatige ventilatie-inrichting rijk zal zijn. De recto renkamers, gelijkvloers, zullen een fraai uitzicht hebben op een vijver met gazon en een pergola. De twee gymnastiekzalen vormen teza men met de was- en kleedinrichtingen en twee toestelbergplaatsen een niet gering deel van deze nieuwbouw. Onder een der gymnastiekzalen komt een rijwielkelder, waar 650 fietsen in gestald kunnen worden, waarmee dan ook het fietsenstallingspro bleem, dat vele grote scholen kennen, op gelost is. Woensdagmiddag zetten de leerlingen van de Linschotenschool in het Rozen- priëel in Haarlem met een joyeuse optocht de feestelijkheden in, die ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der school tot en met Vrijdag gevierd zullen worden. Voorafgegaan door een tiental jonge tamboers van het trommelcorps „Het Oos terkwartier" trokken ruim tweehonderd jongens en meisjes, getooid met feest- mutsen en vlaggetjes, tevens enkele bor den meevoerend waarop zij hun jubileum feest aan elkeen bekend maakten, door de straten van het Rozènpriëel. Zeven leerkrachten hielden een oogje in het zeii om de uitbundigheid der kinderen binnen de perken te houden. Na een goed half uur arriveerde de optocht weer bij het school gebouw en weldra begonnen daar de kin derspelen, ditmaal begeleid door wat ge zellige muziek uit een geluidswagen. Er werden wedstrijden gehouden in „stooflopen", zaklopen, koekhappen, bus sen lopen en in het „treinhalen", een spel letje dat bijzonder veel plezier veroor zaakte bij zowel de toeschouwertjes en toeschouwers als bij de deelnemenden zelf. Het ging er enthousiast aan toe. Het ge juich uit vele jonge kelen overstemde soms bijna de muziek uit de luidspreker. Een aantal ouders, veelal moeders die in de nabijheid wonen, kwamen een kijkje ne men. Na deze wedstrijden liet een vlot accordeonist op het podium, dat terzijde was opgesteld, enige potpourri's van popu laire melodietjes horen die bij een ieder zeer in de smaak vielen. In de loop van de middag trad voorts nog op het Truxini Jeugdvarieté, dat een reeks van goochel toeren, jongleerkunstjes en kleine behen digheidswedstrijden ten beste gaf, weder om afgewisseld door verscheidene kinder spelen, zoals balspelen voor meisjes en een aardige wedstrijd met cartonnetjes, met het opschrift „50 jaar". Alle leerlingen hadden een knipkaart waarop zij enige consumpties konden krijgen, waarvan ook een goed gebruik gemaakt werd. De winnaars en winnaressen zullen hun prijzen, bestaande uit shirtjes, badtassen, kralen, kleurboeken en -potloden, enzo voorts, Vrijdag 15 Juli in ontvangst kun nen nemen, tijdens het grote slotfeest in het gymnastieklokaal van de school. Deze middag was, zoals de heer D. G. Hoekstra, hoofd der school, in zijn kort speechje voor de wedstrijden opmerkte, „een goed verjaardagsfeest". De veertigjarige chauffeur P. J. van den A. uit Haarlem moest op 4 Mei van dit jaar, toen hij als chauffeurbesteller werkzaam was bij een wasserij, geld ophalen bij een aantal klanten. Hij inde ruim zeventig gulden. De volgende dag ging hij echter in Am sterdam feest vieren en maakte al het geld op. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. K. Pitlo, eiste een week gevangenisstraf. Na dat de verdachte had verzocht om deze week in zijn vacantie te mogen uitzitten veroordeelde de politierechter hem conform de eis. ADVERTENTIE De ongeveer honderdtachtig leden van de Haarlemse volkstuinvereniging „Ons Buiten" kunnen sedert Dinsdagmorgen geen koe meer zien. In de nacht van Maandag op Dinsdag hebben namelijk zes van deze bonkige kornuiten kans gezien, een niet gering aantal tuinen van de ver eniging ten dele of vrijwel geheel te ver nietigen. Volgens een voorlopige raming bedraagt de schade meer dan duizend gul den. De voorzitter van de gedupeerde ver eniging, de heer S. Stevenliage, zal naar aanleiding van dit koeienerend optreden contact opnemen met de voorzitter van het Algemeen Verbond van Volkstuinver enigingen in Amsterdam. Toen omstreeks half zes Dinsdagmorgen twee tuinders het uitgestrekte terrein van „Ons Buiten" aan de Zomérweg, een zij tak van de Schipholweg, betraden, kwa men zij tot hun grote ontsteltenis een tróep uitgelaten koeien tegen, die zich nu eens over de wandelpaden, dan weer dwars door de tuinen, een weg baanden door het voor hen verboden terrein. De- geen, die deze koeien tot dit uitstapje in staat had gesteld, was een stier, die op een aan de tuinen grenzend weiland pleegt rond te stappen met een enorme ijzeren buis achter zich aan, welke moet verhoeden, dat deze stier het weiland door een der hek ken, die toegang geven tot de tuin, zal ver laten. Het beest had kans gezien, met zijn kop een van deze hekken op te lichten en gedeeltelijk open te duwen. Zes koeien waren daarna via deze opening hun stroop tocht begonnen; de stier zelf werd bij het passeren van het hek door de onverbidde lijke ijzeren buis tot de orde geroepen. De beide tuinders troffen het ontevreden dier Deense padvinders naar Haarlem De verkenners van groep IX in het dis trict Haarlem van de vereniging „de Ne derlandse Padvindei's", van de groep „de Camerons" zijn vorig jaar drie weken de gast geweest van de padvindersgroep in Frederica, Denemarken. De reeds lang be staande en vorig jaar verstevigde vriend schapsbanden zullen binnenkort nog nau wer worden aangehaald, want de Deense padvinders zullen volgende week, op Za terdag 23 Juli, voor een veertiendaags be zoek aan Nederland naar Haarlem komen, zij worden op die dag ontvangen in het groepshuis van de „Camerons" aan de Tet- terodeweg te Overveen. De Deense gasten zullen worden onder gebracht bij leden van de Camerons-groep. In de tweede week zullen gasten en gast heren gezamenlijk een week gaan kam peren in Ommen, op het buitencentrum van de N.P.V. In de eerste week zullen de gastheren met hun gasten enige uitstapjes gaan ma ken. Op het programma staan onder meer een bezoek aan de bezienswaardigheden In Haarlem, zoals het Frans Halsmuseum, Grote Kerk en hofjes en tochten naar Den Haag, Amsterdam, IJmuiden en Schiphol. De Denen zullen op Zaterdag 6 Augus tus naar Frederica terugkeren. bij dit hek aan en wisten de ruwe klant met een tuinschaar zo te imponeren, dat hij de aftocht blies, waarna het hek kon worden gesloten. Inmiddels was de boer, aan wie koelen en stier toebehoren, ook gearriveerd. Hij ving zijn ondeugende pupillen op en voerde hen via de Schipholweg terug naar hun eigen veld. Van de bestuursvergadering, die de secre taris reeds dagen tevoren voor Dinsdag avond had uitgeschreven, is niet veel te- recht gekomen: de bestuursleden hebben de gehele avond nodig gehad om de ravage te inspecteren en zij zijn daarbij tot de conclusie gekomen, dat de zes runderen hardvochtig zijn opgetreden. Bloemen, sla planten, koolgewassen, bieten, aardappe len, erwten, bonen, aardbeien, uien, wor telen, rabarber, tuinbonen en vruchtbomen niets was veilig voor hoeven en bekken. Ook de heggen hebben van het nachtelijk bezoek te lijden gehad, want de koeien maakten maar zelden gebruik van de hek jes Voor de Haarlemse politierechter ston den Woensdag twee lassers terecht, J. van der W. uit IJmuiden en F. de H. uit Be- vex-wijk, die in Maart, April en Mei van dit jaar van een opslagplaats van oud ijzer in yelsen niet minder dan 3670 kilogram ijzer meegenomen zouden hebben. De op brengst was ruim vierhonderdvijftig gul den. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo, was van oordeel, dat de bedrijfs- diefstallen gedurende de laatste maanden steeds toenemen en eiste tegenbeiden wegens verduistering een gevangenisstraf van drie maanden. De politierechter, mr. H. G. Rambonnet, veroordeelde de beide verdachten tot drie maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Bovendien verbond hij aan dit vonnis de bijzondere verplichting, dat de beide verdachten ieder binnen een jaar tweehonderdvijftig gulden zouden betalen aan hun vroegere wex-kgever. B. en W. van Haarlem stellen de gemeen teraad voor, het voor het openbaar slacht huis voor 1955 beschikbaar gestelde crediet van f 9.000, voor het vernieuwen van vijf tig zogenaamde slachtspreiders met loop- katten (ophangapparatuur voor geslachte varkens) te verhogen met f 1.500, als ge volg van de stijging der prijzen. Bovendien stellen B. en W. voor, het cre diet van f 11.000 voor het vernieuwen van een broeikuip en de aanschaffing van een Jacobsladder voor de varkensslachthal eveneens te verhogen met f 1500. Het in de laatste jaren sterk toegenomen aantal slachtingen maakt spoedige aankoop en vernieuwing noodzakelijk. Gedurende zes dagen Zaterdag 16 Juli is de openingsvoorstelling zal Grand Cirque International optreden op een ter rein aan de Wagenweg te Haarlem. Aan gezien het dan vacantie is zullen er van Zondag tot en met Donderdag ook mid dagvoorstellingen worden gegeven. Een circus op vier masten wordt opgebouwd en ingericht voor vijfduizend zitplaatsen. Honderd vijf en twintig medewerkenden zullen het programma verzorgen en een aantal van hen treedt op met wolven, apen, hyena's, kamelen, lama's, bruine be ren, gedresseerde honden en paarden. De drie Groschetti's van het Oostenrijkse cir cus Rebenick verzorgen het nummer draaiende excentrieken, de twee Heiwi's werken mee in lucht-sensaties, de Zwit sers Arturo en Rosita in komische excen trieken en de Cavalinio's zullen met hun Vlaamse humor veel vrolijkheid brengen. Men deelt ons mee, dat speciaal voor Haarlem geëngageerd zijn Boltini's beren- groep en de jongleuse Jenny Jager. Bol- tini beschikt over een voetbalpaard, dat een zege zal boeken van 120. Mevrouw Dicky Boltini presenteert een aantal ka melen en lama's en Tony Boltini Friese paarden en ponny's. ADVERTENTIE SPORTHEMDEN en PULLOVERS 20% KORTING OP ONZE ANDERE ARTIKELEN 1 0 K O R I T N G Diverse koopjes in COSTUUMS SPORTCOLBERTS PANTALONS - REGENJASSEN Uw K leding-adviseur Gen. Cronjéstraat .86, Tel. 14401 Spaarnwouderstraat 47-80, Tel. 21392 De gemeenteraad van Krimpen aan de Lek heeft met algemene stemmen goed keuring gehecht aan een verordening, waarbij financiële tegemoetkomingen wor den gedaan aan inwoners van deze ge meente voor schade die zij als gevolg van het verhogen van de dijken ondervinden. Deze verordening bepaalt in de eerste plaats, dat eigenaren van eigendommen die als gevolg van de dijkverhoging in waarde dalen, deze eigendommen aan de gemeente kunnen verkopen voor de prijs, zoals die werd geschat naar de toestand op 1 Juli. Voorts zullen in afwachting van de wettelijke regeling door de gemeente voorschotten worden verstrekt voor ge leden of te lijden schade door de dijkver hoging. Onder schade wordt in dit geval verstaan de financiële consequenties van verbouwing, opvijzeling en dergelijke. Be woners van woningen, die geheel moeten worden afgebroken, krijgen een tegemoet koming in de verhuiskosten. In een der studiezalen van de Middel bare Confectieschooi „Mr. Koetsier" te Am sterdam werd Dinsdag aan de eerste 23 geslaagden van deze school een diploma overhandigd. De directeur dr. G. J. Reuve- kamp hield een toespraak. In September 1954 opende de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen dit onderwijsinstituut dat door voor aanstaande figuren uit de Nederlandse kledingindustrie in het leven werd geroe pen. Men heeft in deze bedrijfstak een schrikbarend tekort aan leidinggevend personeel, dat men hoopt te bestrijden door een aantal in het vak geïnteresseerde jonge mensen vier jaar lang vaktechnisch, economisch, psychologisch en wis- en taal kundig onderricht te geven. Het onderwijs blijkt zich zeer gunstig te ontwikkelen. „We hebben gepionierd", zei de heer Reu- vekamp tot zijn ex-discipelen, „want hoe onze koers zou zijn wisten wij die eerste maanden nog niet helemaal". Een prettige teamgeest heeft echter het/gunstig gevolg gehad dat van de 26 candidaten slechts drie moesten worden afgewezen. Geslaagden zijn de dames M. Dolmans en C. Swirts, en de heren J. v. d. Berg, H. Brouwer, P. Buttinger, G. B. van Daal, W. G. J. M. Gooyaards, K. J. L. Hesselt van Dinter, F. L. Hiltermann, J. G. Hoff, B. C. P. Jansen, J. S. Klingen, W. J. M. Kortekaas, H. J. Th. Kuipers, H. W. M. Leenders, H. H. M. Lembeck, F. C. W. Nickel, N. Noom, C. J. C. Scholten, A. van Toor, Z. W. Verdurmen, A. B. Wakkeman en A. van Zanten. „De stad, die eens het schoonste dorp van Europa was, de stad van groen en bloemen, is in levensgevaar. Helpt ons te verdedigen wat er nog aan natuurschoon over is. De bomen gaan vóór het bouwen, opdat er nog iets overblijft voor de 700.000ste inwoner van wat eens de stad van groen en bloemen was". Deze slagzinnen en nog vele andere kan men lezen in een brochure, uitgegeven door de Algemene Vereniging voor Natuur bescherming voor 's-Gravenhage. De ver eniging is ernstig verontrust over de ach teruitgang aan recreatieruimte in en om Den Haag. Door het verspi-eiden van deze brochure wil men de publieke mening alarmeren over hetgeen er de laatste jaren aan natuurschoon in Den Haag verloren is gegaan door de stadsuitbreiding en het vestigen van nieuwe industrieën. Er dreigt in de naaste toekomst nog veel meer onherstelbaars te geschieden, waar door de residentie nog veel verder zal wor den verminkt. De brochure is ook toegezonden aan Ko ningin Juliana en Prins Bernhard, aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer, aan Gedeputeerde en Provinciale Staten en aan de besturen van de omliggende ge meenten. Kapitein G. J. Zaayer te Schiedam, tot voor kort gezagvoerder van het s.s. „Drente" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, is benoemd tot gemeenschappelijk inspecteur te New Yoi-k van de Stoomvaart Maatschap pij Nederland en de Koninklijke Rotterdamse Lloyd. A

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 15