Vluchtelingenverdrag goedgekeurd I. KAN Vorderingen op de weg naar vrije valuta-inwisselbaarheid TWEEDE KAMER In Nederland geboren Poolse vrouw krijgt geen politiek asyl Zweden heeft zijn H-55 Horloges - fabrieksrestanten KORTING Tass kondigt het 20ste Partij-congres aan Honkbalprogramma Drie maal vier-drie in waterpolocompetitie 17 „New York Times" ont slaat „verdachte" redacteur Scheidsrechter, verdacht van diefstal, vrijgesproken Schaken Euwe en Muhring naar Zuid-Afrika Nieuwe Deviezennota Kerkelijk Nieuws TNI schoot vijf scholieren dood op Ambon Meisje in zwembad in Zaandam verdronken Puzzlerit motorclub „Zandvoort" Huiselijkheid op de pier van Halsingborg tentoongesteld DE NIEUWE GULDEN OntwerpProf. L0. Wenckebach Middellijn 25mm. Diktetj6mm. Gewicht 6,5gr. Gladde nand met inschriftGOD ZO MET ONS". Wat KAN kan, kan KAN alleen Echt Tafelzilver tegen „Pleet" prijzen Vijfde vijf-jarenplan voltooid Engeland maakt onderscheid in dronken chauffeurs Haarlemse districts kampioenschappen tennis School-honkbaltournooi nadert zijn einde Sport in 't kort DONDERDAG 14 JULI 1955 (Van onze parlementaire redacteur) Zonder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp ter goed keuring van het verdrag betreffende de status van vluchtelingen aangenomen, na dat minister Beyen en minister Donker zowel het verdrag alsook de hier te lande bestaande praktijk met betrekking tot toe lating van en de asylverlening aan vluch telingen hadden verdedigd. Ofschoon regering en Kamer het er over eens waren, dat in het algemeen de situatie met betrekking tot de Ambonnezen beter bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken besproken kon wor den, zei minister Donker, dat er geen redelijke grond bestaat voor de stelling, dat de Ambonnezen ten onzent op onbillijke manier behandeld zouden worden. Dege nen van hen, die in woonoorden verblijven, krijgen legitimatiebewijzen zonder vermel ding van nationaliteit. Aldus komen zij in het bezit van een verblijfsvergunning voor onbeperkte tijd, wat met vluchtelingen van andere aard niet het geval is. Bovendien hebben zij geen werkvergunning nodig en voorts zijn zij ook nog boven anderen be voordeeld in die zin, dat zij niet kunnen worden uitgezet. Naar aanleiding van het feit, dat het ver drag niet tot een inderdaad bevredigende regeling met betrekking tot zeelieden vluchtelingen heeft geleid, deelde de minis ter van Buitenlandse Zaken mede, dat er op initiatief van de Nederlandse re gering op 26 Setember in Den Haag een bijeenkomst zal plaats vinden van deskun digen uit acht Europese landen, die naar een betere oplossing voor deze groep zal zoeken. De minister van Justitie zette voorts uiteen, dat de verdragsregeling wel degelijk op bevredigende wijze met de speciale moeilijkheden, waarin de vluchtelingen verkeren, rekening houdt. Het verdrag stelt de vluchtelingen niet terstond gelijk met de burgers van het land, waar zij asyl krijgen. Maar dat zou ook onjuist zijn. Blijkens de ervaring gaan vluchtelingen, wanneer in het land van herkomst een politieke omslag plaats vindt, toch weer daarheen. Het zou verkeerd zijn, hun natu ralisatie op te dringen of af te zien van een verblijf van vijf jaar, eer naturalisatie mogelijk zou zijn. Minister Donker betoogde voorts dat de toepassing van het vreemdelingenrecht alle ruimte laat en geeft voor een bevre digende toepassing van vluchtelingenrecht. Bij alle welwillendheid tegenover vluchte lingen dient de overheid gelegenheid te behouden „het kaf van het koren te onder scheiden". Van 1 Januari 1953 tot 25 Juni 1955 blijken er 84 personen illegaal ons land te zijn binnengekomen, van wie 45 als vluchtelingen mochten blijven. Voor ongeveer 30 percent van de gevallen moest asylverlening worden afgewezen. Ontel baar velen zouden gaarne weg willen uit hun „vaderland" omdat zij met het daar heersende bewind niet sympathiseren. Maat- dat is nog iets geheel anders dan dat hun leven er bedreigd wordt. In het ver drag staat dat er geen verplichting tot opneming of asylverlening bestaat. Boven dien trachten ook tal van misdadigers zich als politieke vluchtelingen voor te doen. Naar aanleiding van een betoog van de heer Scheps (PvdA) over clandestiene vluchtelingen, die zich hier zouden bevin den, merkte minister Donker op, dat hun aanwezigheid de regering niet bekend was. Ware dat wel zo, dan zouden zij trouwens geen clandestiene vluchtelingen meer zijn. Ondergedoken vluchtelingen in ons land krijgen tot 1 November gelegenheid om straffeloos op te duiken, al volgt daarna een nauwkeurig onderzoek of men werke lijk met politieke vluchtelingen te doen heeft. Tot besluit van zijn uiteenzettingen roer de minister Donker het geval van de Pool se vrouw van eertijds Nederlandse natio naliteit aan, die hier niet als politieke vluchtelinge was gekomen en die ook geenszins kenbaar had gemaakt, dat zij als zodanig politiek asyl wenste. Maar, aldus de minister, nadat zij rela ties met een zwager hier te lande zou heb ben aangeknoopt, verklaarde zij dat zij niet naar Polen terug wilde, daar zij geen sympathie voor het régime koesterde en bovendien het met haar in Polen wonende man niet kon vinden. Het was duidelijk, dat er hier van een ook maar enigszins gegrond beroep op politiek vluchteling- schap geen sprake was. De commissie van advies had eenstemmig geadviseerd de WASHINGTON (Reuter/AFP) Een redacteur van de „New York Times", een zekere Meivin A. Barnett, is door zijn directie ontslagen onmiddellijk nadat hij had geweigerd voor een subcommissie voor de binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse Senaat te verklaren of hij ooit communist was geweest. Wel had Barnett onder ede verklaard, dat hij in de afgelopen tien jaar geen communist is ge weest. Winston M. Burdett, een radio- en tele visiecommentator had veertien dagen ge leden voor de subcommissie verklaard, dat vrouw een langer verblijf te ontzeggen. Juist omdat zij vóór haar huwelijk Ne derlandse was geweest, had de minister die commissie nog geraadpleegd. Bij de aanneming van het goedkeurings- ontwerp lieten de communisten het „te gen" aantekenen. Indonesische pensioenen Dit laatste gebeurde niet bij het zonder hoofdelijke stemming goedgekeurde wets ontwerp inzake toekenning van tijdelijke bijslagen op Indonesische pensioenen. Mi nister Luns had het thans gemakkelijk sinds de regering bereid was gebleken om er nog een schepje bovenop te doen en sinds zij ook, bij het overleg tussen de minister en de commissie van rapporteurs, verklaard had, wat nu nog eens in het openbaar geschiedde, dat de tot stand te brengen sanering van de Indonesische pensioenen in elk geval met 1 Januari 1956 zal ingaan. Daartoe zal dan het ver moedelijk pas na dat tijdstip aan te ne men wetsontwerp voor terugwerkende kracht zorgdragen. De heren De Graaf (KVP), Van de Wetering (CH), H a- zenbosch (AR), S t uf k e n s (PvdA), alsook tot op zekere hoogte de heer Rit meester (VVD) waren bevredigd na de jongste, door minister Luns zeer belang rijk genoemde concessies van de rege ring. Grenswijziging De Kamer heeft daarna een begin ge maakt met de behandeling van het wets ontwerp tot wijziging van de grenzen van de gemeenten Tiel, Zoelen en Echteld en tot opheffing van de gemeente Waden- oyen. Volgens dit ontwerp zal met ingang van 1 Juli 1956 de gemeente Wadenoyen wor den opgeheven. Aan de gemeente Tiel zal dan worden toegevoegd het tot de ge meente Wadenoyen behorende dorp Drumpt met omgeving. Het overblijvende gedeelte van de gemeente Wadenoyen zal worden toegevoegd aan de gemeente Zoe len. Tenslotte zullen enige minder belang rijke wijzigingen van de grenzen tussen de gemeenten Tiel, Echteld en Zoelen tot stand komen. Voor de Haarlemse politierechter stond Woensdagmorgen de 29-jarige ketelmaker D. G. uit Haarleta terecht, die er van ver dacht werd op Zaterdagmiddag 16 April in Hoofddorp een tientje gestolen te hebben. De verdachte zou namelijk, toen hij zich als scheidsrechter wilde verkleden in een kleedkamer op een voetbalveld, uit de zak van een collega-scheidsrechter, die op dat moment juist bezig was een wedstrijd te leiden, een biljet van tien gulden gestolen hebben. De officier van Justitie, mr. dr. R. W. H. Pitlo baseerde zijn bewijs op het feit, dat G. reeds enkele keren veroor deeld was en voorts op de uitlating van G., toen de vermissing van het geld was aangegeven bij de politie, dat hij de helft van het bedrag wel wilde bijpassen. G. zelf verklaarde echter, dat dit bij de scheidsrechters gebruikelijk was en zijn verdediger mr. J. Roggeveen bestreed de bewijsvoering van de officier van Justitie omdat er, aldus pleiter, geen enkele aan wijzing was, dat het geld niet verloren was geraakt of dat iemand anders dan de verdachte in de kleedkamer was geweest. Pleiter vroeg dan ook vrijspraak. De po litierechter, mr. H. G. Rambonnet, voldeed aan dit verzoek omdat ook hij meende, dat het wettig en overtuigend bewijs niet te leveren was. Ruim dertigduizend kilometer zullen de Nederlandse schakers Euwe en Muhring af leggen in de tournée, die zij op verzoek van Zuid-Afrikaanse schaak-enthousiasten gaan maken. Verleden jaar, eveneens in de maand Augustus, heeft Euwe een bezoek aan Zuid- Afrika gebracht. Hij gaf demonstraties, speelde simultaan en hield lezingen, die tot gevolg hadden dat de belangstelling voor de schaaksport in deze streken opvallend snel toenam. Reeds kort na zijn terugkomst in Nederland ontving de Amsterdamse leraar een telegram uit Johannesburg, waarin de heer Dreyer, eigenaar van een hotel in die stad, hem verzocht nogmaals naar Zuid- Afrika te komen, en dan met een tweede Nederlandse schaker, voor een nieuwe tour- neé. Zondag 17 Juli zal hij met; Muhring de reis ondernemen. Behalve lezingen, simul- taanséances en demonstraties staat ook een aantal partijen tegen vooraanstaande Zuid- Afrikaanse schakers op het programma. De terugreis zal onderbroken worden in Athene voor deelneming aan een tournooi en op 4 September is men terug in Neder land. ADVERTENTIE In een deviezennota, die de minister van Financiën aan de Tweede Kamer heeft aangeboden, wordt uitvoerig ingegaan op de vraagstukken, welke samenhangen met het streven naar convertabiliteit, de dollarpositie, de Europese Betalings Unie en de Benelux. In de inleiding wordt ingegaan op de samenhang tussen het verloop van het buitenlandse betalingsverkeer en de binnenlandse economische ontwikkeling in het algemeen. Er wordt een overzicht gegeven van de ontwikkeling van het betalings verkeer met het buitenland en van de kwantitatieve en kwalitatieve verbetering, welke de goud- en deviezenreserves daardoor ondergingen. De minister verklaart onder meer dat het vraagstuk van de vrije inwisselbaar heid der valuta's in goud of dollars een belangrijke rol in het internationale over leg heeft gespeeld. Met de voorbereiding van vrije inwisselbaarheid is inmiddels een aantal vorderingen gemaakt. Er be staat thans algemeen een duidelijk inzicht ten aanzien van de wijze, waarop de reeds bereikte resultaten op het gebied van de vrijmaking van het handelsverkeer kun nen worden gehandhaafd en het goederen en dienstenverkeer zoveel mogelijk van de nog bestaande belemmeringen kan wor den ontdaan. De vraag echter, wanneer een aantal West-Europese landen tot con vertibiliteit zal kunnen overgaan, hangt in laatste instantie af van de wereld-dollar positie. Dollarvraagstuk Over het dollarvraagstuk merkt de mi nister op dat de totale betalingsbalans van de V.S. in 1954 wederom een tekort vertoonde zodat de goud- en dollarreser ves buiten de V.S. opnieuw toenamen. Deze toeneming is geheel te danken aan de van de V.S. uitgaande stroom van schenkingen en overheids- en particulier kapitaal. Terwille van de Nederlandse concurren tiepositie heeft de regering gemeend de invoer van dollarproducten voor binnen landse consumptie of verwerking verder te moeten liberaliseren. Zodoende werd goede voortgang gemaakt op de weg naar de interne convertibiliteit van de gulden. Het is evenwel nog niet mogelijk, niet- ingezetenen in staat te stellen tegen be taling in E.B.U.- of andere niet-converti- bele valuta's in Nederland dollargoederen te kopen. Europese Betalings Unie hij Barnett en nog elf journalisten van de in de nota wordt voorts aandacht besteed „Brooklyn Eagle", een blad dat niet meer aan de positie van enige landen in de bestaat, in de jaren 193740, toen hij Europese Betalings Unie. communist was, als mede-communisten had gekend. Twee van de elf journalisten verklaarden voor de commissie nu geen communist te zijn en het in het afgelopen tiental jaren ook niet te zijn geweest. Op de vraag of zij hadden behoord tot een communistische cel bij de vroegere „Brooklyn Eagle" wilden zij geen ant woord geven. Charles Grutzner, een verslaggever van de New York Times, is er voor de com missie van beschuldigd in 1950, toen hij zich in Korea bevond, berichten te hebben opgesteld, die zijdelings de communisti sche doelen dienden. Grutzner heeft dit ontkend en verklaard, dat hij sinds 1940 met de communistische partij heeft ge broken. De voorzitter van de commissie, senator Eastland, heeft zich gekeerd tegen de ver onderstelling, dat het onderzoek ten doel heeft de pers te intimideren. „Wij jagen op het communisme overal waar wij het kunnen vinden. Dat is alles." Nederland had in het eerste halfjaar van 1954 overwegend tekorten. Dit leidde er toe, dat ons land als crediteur binnen zijn quotum terugkeerde en dat het aan de E.B.U. verstrekte crediet werd geredu ceerd. Als gevolg van de schuldregeling verminderde het Nederlandse crediet aan de Unie opnieuw. Afgezien van de schuldregeling op 30 Juni had Nederland over het gehele jaar 1954 een overschot van 35 millioen dollar, nadat in 1953 het overschot 68 millioen dollar had bedragen. Doordat de schuldaf lossingen aan Nederland groter waren dan de nieuwe credietverlening uit hoofde van overschotten, is de Nederlandse vordering op de Unie in 1954 gedaald met een bedrag van 39 millioen dollar. Dit in tegenstelling tot de ontwikkelingen in voorgaande jaren, toen een toeneming van de Nederlandse credietverlening aan de E.B.U. viel te con stateren. Benelux In 1954 zijn wederom vorderingen ge maakt op het gebied van de verwezenlij king van de economische unie der Benelux - landen. Het handelsvolume tussmi de Benelux- partners heeft in 1954 wederom een ver groting ondergaan. Het totaal van de in- en uitvoer van Nederland ten opzichte van de B.L.E.U. beliep 3,1 milliard. Dit is ruim 300 millioen meer dan in 1953. De vergroting van het totale handelsvolume komt vrijwel geheel voor rekening van een toegenomen Nederlandse import, die overigens over de gehele linie sterk is ge stegen. Kapitaalverkeer Een belangrijke ontwikkeling op het ge bied van het internationale kapitaalver keer was de sterke stijging van de ver kopen van effecten tegen dollars. De re gering heeft de dollar-inkomsten, die uit het particuliere kapitaalverkeer voort vloeiden, tendele besteed in de kapitaal sfeer door credietaflossing. Daarnaast werden de mogelijkheden voor particulie ren op het gebied van kapitaaluitvoer ver ruimd. Betalingsbalans Over de betalingsbalans in 1954 wordt gezegd, dat Nederlands externe positie in dat jaar gezond bleef. Ook de binnenlandse economische ontwikkeling was in menig opzicht bijzonder gunstig. Van belang is, dat de gunstige conjuncturele ontwikke ling in het buitenland een voortgezette stij ging van de uitvoer doet verwachten. Wat de ontwikkeling in het binnenland betreft, er is een stijging van de nationale productie in het verschiet, doch evenzeer een geleidelijk voortgezette vermindering van de onderbesteding in het binnenland, waarbij onder meer de plaatsgevonden loonsverhogingen van invloed kunnen zijn. In samenhang met deze factoren is een grotere stijging van de invoer dan van de uitvoer en daarmede een verdere beweging in de richting van een evenwicht op de lopende rekening na correctie voor niet met een toeneming van de productie ver band houdende voorraaduitbreiding het meest waarschijnlijk. Ned. Herv. kerk Beroepen te Ede (2e maal) P. P. J. Monster, te Katwijk aan Zee, die bedankte voor Kam pen (vac. L. Blok). Chr. Geref. kerken Tweetal te Gouda C. Langbroek, cand. te IJmuiden en J. J. Rebel, cand, te Rotterdam —te Wormerveer T. Brienen, cand. te Wer kendam en J. J. Rebel, cand. te Rotterdam. Beroepen te Gouda C. Langbroek, cand. te IJmuiden. Tweetal te Maarssen C. Langbroek, cand. te IJmuiden en J. J. Rebel, cand. te Rot terdam. Beroepen te Nieuwe Pekela C. Langbroek, cand. te IJmuiden. Geref. Kerken onder art. 31 K.O. Beroepen te Aldergroeve (Can.) P. Wulf- fraat te Barendrecht-Pernis. ADVERTENTIE Gevechtsactiviteiten op Ceram De voorlichtingsdienst van de R.M.S. in Rotterdam deelt mede, dat bij een zuive ringsactie rondom de stad Ambon door vier peletons van het Indonesische leger in het dorp Kakiairsetan vijf leerlingen van een middelbare school zijn doodge schoten. De voorlichtingsdienst maakt voorts melding van een permanente alarmtoe stand in de stad Ambon als gevolg van zeven gevechten tussen infiltrerende guerilla-troepen van de R.M.S. en de In donesische strijdkrachten in de maanden Mei en Juni. Het communique zegt voorts, dat de Indonesische luchtmachttroepen en mariniers in de Zuid-Molukken aanzienlijk zijn versterkt. Op Ceram aldus het communique heeft kolonel Sopacua van de R.M.S.- strijdkrachten zijn hoofdkwartier overge bracht van het binnenland naar Makariki aan de Elpapoetihbaai, op ongeveer 150 kilometer ten Noorden van Amahai. Vol gens de voorlichtingsdienst houdt deze overplaatsing verband met een nieuw of fensief tegen de garnizoenen van de Indo nesische strijdkrachten aan de Zuidkust van midden-Ceram. Tenslotte wordt medegedeeld, dat aan de Noordkust van Ceram de garnizoenen van het Indonesische leger en de mobiele bri gade in Taniwel, Murinaten en Buri grote verliezen hebben geleden bij aanvallen door R.M.S.-strijdkrachten. De Indonesi sche strijdkrachten zouden Buri hebben ontruimd, nadat zij deze plaats in brand ge stoken hadden. Het 15-jarige meisje Anne Nijhuis is Woensdagmiddag in het zwembad in de Voorzaan te Zaandam door verdrinking om het leven gekomen. Hoe het ongeval is gebeurd, is niet bekend. Een van de vier badmeesters heeft, na drie keer gedoken te hebben, het meisje gevonden,. Geruime tijd is nog kunstmatige ademhaling toege past. In het Oosterdok in Amsterdam is het lijkje opgehaald van de 12-jarige F. M. Krook, die tijdens het zwemmen is ver dronken. De jongen kon goed zwemmen, maar is vermoedelijk in het water onwel geworden. De 7-jarige J. Snel is in de zwemschool- Oost aan de Diemer Zeedijk, in het diepe gedeelte gegaan, hoewel hij niet kon zwem men. Nadat hij bewusteloos uit het water was gehaald, heeft het badpersoneel het kind met een zuurstofapparaat weer bij gebracht. Hij is in een ziekenhuis opge nomen. De motorclub „Zandvoort" houdt Zondag een puzzlerit voor auto's en motoren. De lengte van het traject bedraagt ongeveer 70 km. en leidt over uitsluitend goede we gen. De start heeft plaats van twee uur af bij het clubhuis „Paviljoen de Vijverhut". De inschrijving kan van een uur af aan de start geschieden. De rit zal meetellén voor het clubkampioenschap 1955 alsmede voor de „niet-leden-beker". (Van onze correspondent te Stockholm) Terwijl de Nederlanders naar de E-55 in Rotterdam kunnen gaan, trekken de Zwe den naar hun „H-55", die tot 28 Augustus in Halsingborg wordt gehouden. „H" staat hier voor „Halsingborg", maar het zou evengoed „huiselijkheid'" kunnen beteke nen, want deze tentoonstelling wil vooral laten zien, hoe de moderne mens zijn (klei ne) woning goed kan inrichten en gezellig maken. Het tentoonstelling-terrein ligt op de 800 meter lange pier van deze tegenover Dene marken liggende stad. En al telt deze stad nog geen tiende gedeelte van de inwoners van Rotterdam, zij is toch een van de be langrijkste grensplaatsen van Europa. De belangstelling voor de expositie is over weldigend. Aan de tentoonstelling nemen ook ver schillende andere landen deel, maar jam mer genoeg is Nederland niet vertegen woordigd. Daarentegen ziet men met ver wachting de komst tegemoet van een Ne derlandse ballon, die betalend publiek een prachtig uitzicht zal bieden. Deze ballon heeft in Griekenland 500.000 en in Zürich 70.000 luchtreizigers omhooggetild. De Amerikanen verrassen de bezoekers met een •bolvormig „sferisch" huis van Fuller. De Zweden presenteren nieuw glas werk en laten hun binnenhuis architecten met kleuren spelen. De moderne woning moet licht en vrolijk zijn. Derhalve wordt de H-55 een „golfje op de Oresund" ge noemd. Men heeft nog slechts enkele dagen tijd om afscheid te nemen van de voor-oorlog- se zilveren guldens. Deze zijn ongeldig en 22 Juli loopt de termijn af dat men deze guldens kan inwisselen bij alle postkanto ren, bij- en hulpkantoren der P.T.T., als mede bij de kantoren en agentschappen van de Nederlandsche Bank. Uit practische overwegingen worden deze guldens inge trokken, ook al om te voorkomen dat er twee soorten guldens in omloop zullen zijn. Want de oude gulden gaat verdwijnen om plaats te maken voor een nieuwe. Wan neer deze nieuwe gulden gaat verschijnen is nog niet bekend. Van deze nieuwe gulden geven wij hier een afbeelding. Dit nieuwe geldstuk zal kleiner worden dan de oude gulden en ook een andere tekening bezitten. ADVERTENTIE cooocccoccccc«x»ooccooc<»cecoccoccocc»xcccccc«xxxxx»oc> x^ocoooocccooccccccoccoaxrax>occcccccoooccoccccoooccococco Juwelier - Horloger BARTELÜORISSTRAAT 2 HAARLEM ;OOO3COOCOOC<XXXOCCCCCOO3^OCCC<X>C>^xxxxxxxxcocooocooocxxxxoooooooocooocooc>OOODCOOOOO<XX»OOC>OCOOOOCOOOO(XOOOOOOOOCO MOSKOU (Reuter) Het Sovjet-Rus sische nieuwsbureau Tass heeft bekend gemaakt, dat het twintigste congres van de communistische partij in de Sovjet- Unie op 14 Februari van het volgend jaar gehouden zal worden. Op dit congres zal de eerste secretaris van de partij, Kroesj- tsjef, verslag uitbrengen over de stand van zaken in de partij. Premier Boelganin zal rapport uitbrengen over het zesde vijf jaren-plan, dat in 1956 zal beginnen. Het centrale comité van de partij heeft een rapport van maarschalk Boelganin goedgekeurd, waarin deze mededeelde, dat het vijfde vijf-jarenplan voor de al gemene industriële productie in Mei in vier jaar en vier maanden tot uitvoering was gebracht. De premier verklaarde verder, dat de resultaten van de industriële productie ge durende de laatste jaren de juistheid be vestigen van de algemene lijn van de par tij van het verlenen van voorrang aan de ontwikkeling van de zware industrie. De zware industrie moet zich volgens Boel ganin sneller blijven ontwikkelen dan de andere takken van de nationale economie. Bij de zware industrie moet verder weer de grootste voorrang worden verleend aan de productie van kapitaalgoederen. De Sovjet-politiek is de jongste technologi sche procédé's toe te passen, onder meer automatisering, tele-mechanisme, radio- en electrotechniek, electrificatie en toe passing van atoomenergie. De mate, waarop in de industrie, bij het vervoer en in de bouwindustrie mechani satie en automatisering worden toegepast, is nog steeds niet omvangrijk genoeg. De voornaamste oorzaak van de onbevredi gende toepassing van de nieuwe technie ken is de onefficiënte leiding van de mi nisters. (Van onze correspondent in Londen) De nieuwe verkeerswetgeving, die op het ogenblik in het Lagerhuis aan de orde is, maakt onderscheid tussen autobestuur ders, die onder invloed van drank zijn, en dronken bestuurders, die niet rijden, maar in hun wagen hun roes uitslapen. Tot dus verre werd de laatste categorie door on redelijke rechterlijke beslissingen aange moedigd in benevelde toestand huiswaarts te .rijden. Er klonk gejuich in het Lagerhuis toen de regering het voorstel tot wetswijziging aankondigde. Vroeger waren beide groe pen automobilisten in gelijke mate straf baar. Zelfs bestuurders, die kilometers ver van hun wagen verwijderd waren, konden worden gestraft als ze in dronken toestand werden aangetroffen en het bleek dat zij het contactsleuteltje in de zak hadden. Het voorstel is thans om de straf lich ter te maken voor niet-rijdende maar on der invloed zijnde autobestuurders. De resultaten van de Woensdag gespeelde wedstrijden voor de Haarlemse Districts kampioenschappen tennis luiden: A-klasse. Heren-enkelspel: M. van Berkel Oevermr. D. van Leyden 75, 63; H. de Vilder—J. J. Wijkhuizen 6—2, 6—2. Dames-enkelspel: mej. G. Nijssenmej. G. Knuyt 9—7, 6—4. B-klasse. Heren-enkelspel: M. van Berkel R. Schicht 60, 62; W. Nederkoorn Hans Steffelaar 16, 64, 64; Z. Verwaal C. Moore 63, 6—2; P. TitiheruJ. van Splunter 64, 61. Dames-enkelspel: Marijke Steffelaar mevr. W. Borgerding 62, 36, 60. C-klasse. Heren-enkelspel: Rob Vorstman P. Besnard 61, 61; W. VreekenJ. v. d. Veer 62, 63; J. van Noort—Pim Gies- berger 6—2, 6—0. Het honkbalprogramma voor het aan staande weekeinde luidt: ZATERDAG: Eerste kl. A: (15.30) EHS—ABC; (16.—) WGAHHC. B: (16.O WOKennemer- land. •- Overgangski. A: (16.—) DOS—DWV; GO.RCHDe Spartaan; (16.De Vole- wijckersHilversum. Tweede kl. A: (16.—) Allen Weerbaar- Blue Lions; (16.—) PSV—'t Gooi; B: (16.30) Kennemerland 2—Sparta 2; (15.—) RCH 2— HFC Haarlem 2; C: (16.—) Schoten 3—HCK 2; (16.—) TIW 3—THB. ZONDAG: Eerste kl. A: (11.—) DEC—Sparta; (14.30) Schoten—HCK; B: (14.—) EDO—Blauw Wit- (10.—) HFC Haarlem—Ajax; (14.—) TIW— TYBB. Overgangski. A: (14.30) HHC 2—UW. B: (11.—) The Catchers—Rooswijk; (14.—) Nep- tunus—RFC; (10.—) WGA 2—Schoten 2. Tweede kl. A: (15.De Hazenkamp Baseball Pals. B: (10.—) EDO 2—SW- (14.30) Schiedam—USC. C: (10.—) ABC 2—^ SC Haarlem 2; (14.—) Thor—Rood Wit. Rayon Haarlem ZATERDAG: 3 B: (15.—) SC Haarlem 3—RCH 4; 4A: (16.—) Schoten 4—DSS 3; 4B: (15.30) HCK4 EHS 3 (17.TYBB 4Rooswijk 3; 4 C: (15.TYBB 3DSS 2; (16.Terrasvogels —THB 2; 4D: (16.Rooswijk 2—EDO 4. ZONDAG: 3A: (10.DCOSC Haarlem 4; (14.30) DSS—HFC Haarlem 3; 3B: (10.—) Bloemen- daal—EHS 2; (10.—) DSB—EDO 3; 4 A: (10.—) Rooswijk 5HCK 5; 4B: (10.—) DIO Rood-Wit 2; 4D: (12.Bloemendaal 2 HCK 3; (12.—) HHC 4—Terrasvogels 2. Het schoolhonkbaltournooi nadert weer met rasse schreden het einde en reeds Vrij dag 15 Juli zullen op het gemeentelijk sport terrein aan de Kleverlaan de halve finale wedstrijden worden gespeeld. Ook dit seizoen heeft bekerhouder Klaas de Vriesschool zich bij deze laatste vier ge plaatst en het ziet er wel naar uit dat deze scholieren wederom een uitstekende kans hebben. De uitslagen van de tweede ronde waren: Coornhert Lyceum—HBS A 2—6; Jac. P. Thijsse MontessorilyceumKl. de Vries school 3—8; Coornhert Lyceum 2-HBS B 2-6 en Ambachtsschool—Rijkskweekschool 5—6. Het programma voor deze week luidt: 14.30 uur: HBS ARijkskweekschool; 15.45 uur: HBS BKl. de Vriesschool. Woensdagavond zijn er twee spannende waterpolowedstrijden gespeeld voor de com petitie in de zweminrichting aan de Hout vaart in Haarlem. De DWR-dames speelden een goede partij tegen DVZ uit Den Haag en verloren met vier-drie. De DWR-heren kre gen als tegenstander VZV uit Velsen en moesten eveneens met vier-drie de eer aan hun gasten laten, In de wedstrijd DWRDVZ, tweede klasse dames, kwamen de Haagse dames al spoedig goed samenspelend voor het DWR-doel op zetten en Ans de WildMassaar bekroonde de aanval met een doelpunt. Door een over treding van een DVZ-dame kreeg DWR een speelstersmeerderheid. Te zwaar verdedigen van DWR bezorgde Ans de Wild—Massaar een strafworp en een DWR-speelster moest het water uit. Greet Spaans, de DWR-keep- ster, week niet voor de strafworp. Het bleek slechts uitstel. Kort daarna kwam DVZ voor het DWR-doel terug en toen scoorde Ans de Wild. In de tweede helft werden de DWR- aanvallen productiever. Jopie Spoor zwom door de DVZ-verdediging heen en verklein de de DWR-achterstand. Wederom kwam DWR opzetten. De DVZ-verdediging werd uit elkaar gespeeld. Til Buenting plaatste de bal naar de vrijliggende Riet Thuis—Van Veen, die niet aarzelde de gelijkmaker te scoren. Hierna verkreeg DWR de leiding. Els Mol maakte de DVZ-aanvalsters de bal af handig, zwom snel op en stelde daarna Riet ThuisVan Veen in de gelegenheid het der de DWR-doelpunt te maken. Verder liet DVZ het niet komen. De DWR-verdediging werd onder zware druk gezet. Greet Spaans ver werkte een hard schot van Ans de Wild tot corner en uit de hoekworp werd door Loes Tas de gelijkmaker gefabriceerd. Kort voor het einde schoot Ans de Wild nogmaals raak en had DVZ de strijd met 43 gewonnen. DWR—VZV Een spannend duel was de wedstrijd DWR —VZV die voor de tweede klasse heren ge speeld werd. Zestien seconden na de aanvang had Wisker een toegespeelde bal van Pieters reeds in het VZV-doel geschoten. VZV sloeg terug. De VZV-midvoor Swier, zwaar be waakt door de DWR-midachter Smit, scoor de de gelijkmaker. Van der Vegte bezorgde daarna VZV de leiding. Toen kwam DWR weer in de aanval. Piet de Bruyn zwom vanuit de DWR-achterhoede op, plaatste de bal naar Wisker en de stand was gelijk. Nog voor het ingaan van de rust kwam VZV weer voor te staan door Swier. Na de her vatting maakten Pieters en De Bruyn hun snelheid productief en bracht De Bruyn met een drukbal wederom de stand in evenwicht. Wederom nam VZV de leiding. Swier loste een schot dat door de DWR-keeper ver keerd werd beoordeeld: drie-vier. Aan beide kanten werd de strijd fel voortgezet. Kort na elkaar werden vier zwemmers het water uitgestuurd en werd de strijd met vijf tegen vijf uitgespeeld. DAW-DWT DWT heeft voor de tweede klasse heren in Alkmaar de uitwedstrijd gespeeld tegen DAW. Door twee doelpunten van v. d. Horst kwam DAW voor te staan. Molenaar werkte daarna een DWT-aanval goed af. Met een ver schot bracht Boxem de ruststand op drie één. Na de hervatting kreeg Molenaar een strafworp te nemen die doel trof. Goed sa menspelend zette DWT de strijd om de ge lijkmaker in. Uit een voorzet van Molenaar scoorde Fons Roozekrans de gelijkmaker. Door een overtreding in de DWT-achter- hoede kreeg v. d. Horst een strafworp te nemen waar uit voor DAW het winnende doelpunt werd gescoord. Eindstand vier-drie DE ASCOT STAKES. De Ascot Stakes, een race over 4000 meter begiftigd met een prijs van 3000 pond sterling, is met een neus lengte gewonnen door de outsider „Wildnor" voor „Prescription" en „Romney Legend". De noteringen voor deze paarden waren res pectievelijk 25/1, 9/2, en 7/1. De Schotse jockey Jack Gaston was de berijder van het winnende paard. Onder de toeschouwers bevonden zich koningin Elizabeth en prinses Margaret. NIEUW WERELD- EN EUROPEES RE CORD. De Hongaarse zwemster Eva Szekely heeft in Boedapest het wereld- en Europees record 4 x 100 meter wisselslag persoonlijk (dames) met niet minder dan 6,5 sec. verbeterd. L

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 17