Plannen voor uitbreiding fabriek aan de Domineeslaan te Zwanenburg OPRUIMING Zwolle wil overwinning op het orgelfront forceren Haarlemmermeer ENKELE PAREN JAC. VAN MARIS Realistische oefening op Zandvoorts strand Helicopter kwam niet door mist Afscheid en huldiging in Muziekschool Tekeningen Zandvoorts zomercentrum Haarlems burgemeester ter haringvangst „Richt Uw wandel naar „Haarlem's Uurwerkhandel" Uitslaande brand in Haagse binnenstad Heyerdahl op expeditie naar het Paaseiland 15 In Zandvoort gestolen auto gevonden RHEUMA BRENGT MISMAAKTHEID Zesde klas v. d. Leyschool nam afscheid J. J. Rus gaat Haarlem verlaten Onwel geworden in zee nabij Bloemendaalse strand Conservator van Bisschoppelijk Musuem Liberiaans schip in nood Expositie alleen voor opdrachtgevers Bedrijfsongevallen H. J. L. Klein Schiphorst vandaag tachtig jaar Natuurbeschermingscom missie naar Linnaeushof Wij zijn niet jaloers Geweldige attractie Inbraak in een garage aan Lange Herenvest Examens Vacantie in ons land voor Duitse vluchtelingetjes EEN GOED HORLOGE vanaf 1.50 per week. Vragen aan minister over landelijk woningcontingent „Main" op Noordzee riep hulp van dokter in Vragen over Ambonezen in Tweede Kamer Kustvaarder vergaan in de Golf van Mexico Russische delegatie naar Genève samengesteld Nieuw bewijs voor zijn theorie van migratie gezocht Scheepvaart DONDERDAG 14 JULI 1955 HAARLEMS DAGBLAD OBKBGMTB DAAKJLBMSCtllV COURANT Donderdag 21 Juli komt de gemeente raad van Haarlemmermeer in openbare vergadering bijeen ter behandeling van veertien punten. B. en W. stellen de raad voor opnieuw te benoemen tot leden van de commissie tot wering van schoolver zuim, de heren C. A. Kat te Badhoeve dorp, B. de Groot te Nieuw Vennep, H. J. Post te Vijfhuizen, J. Visser te Abbenes, A. van der Zwaard, Aalsmeerderdijk en M. van der Mik. In de vacature L. Mulder worden voorgedragen: 1. H. Wieringa; 2. H. A. Gerritsen. Voorgesteld wordt eervol ontslag te ver lenen aan de heer J. Abspoel als onder wijzer aan de openbare school nummer 4 te Hoofddorp. Aan de orde zal komen een voorstel tot wijziging van de salarisverordening en tot vaststelling van een nieuwe salarisveror dening. De N.V. Nationaal Kasregisters te Am sterdam is voornemens om de fabriek aan de Zwanenburgerdijk ten Westen van de Domineeslaan te Zwanenburg uit te brei den. De grond hiervoor die een oppervlak te heeft van ongeveer 4710 m2 is eigen dom van de gemeente. Teneinde er van verzekerd te zijn, dat wanneer met de uit breiding een aanvang wordt gemaakt, de gemeente de grond zal verkopen, zou de N.V. gaarne een recht van optie op de aankoop van dit terrein wensen te ver krijgen. Naar de mening van B. en W. be staat er geen bezwaar tegen om dit recht tot 1 Mei 1956 te verlenen en zij stellen de raad voor hiermee accoord te gaan. B. en W. delen de raad mee, dat de heer P. Werring te Amsterdam, eigenaar van gronden (grootte 1750 m2 en 1925 m2), ge legen nabij de Verlengde Marialaan te Zwanenburg, bereid is die in koop af te staan voor 1837,50 of 0.50 per m2. Vol gens het ter plaatse geldende uitbreidings plan in onderdelen „Zwanenburg" zijn de terreinen bestemd voor woningbouw en wegaanleg. Voorgesteld wordt tot aankoop over te gaan. De Landbouwwerktuigen- en Machine fabriek H. Vissers N.V. te Nieuw Vennep is voornemens om ten behoeve van het per soneel een vijfentwintigtal woningen te bouwen ten behoeve waarvan aan de ge meente inmiddels een extra bouwvolume ADVERTENTIE BARREVOETESTRAAT 19 - TEL. 15051 „Vliegtuig in zee gestort" Woensdagavond heeft de Zandvoortse reddingsbrigade een wel zeer goed geslaag de oefening gehouden, waarvan de voor bereidingen slechts aan zeer weinigen be kend waren. Zozeer was deze „reddings stunt" een geheim gebleven, dat velen meenden met een echte reddingspoging te doen te hebben. Iets over achten kwam op het politiebureau van Zandvoort de mel ding binnen dat ter hoogte van een bepaal de consumptietent, op het Zuiderstrandge- deelte, een vliegtuig in zee was gestort. In een oogwenk werden de reddingsbrigade, het personeel van de reddingboot en het gehele politie-app^raat gewaarschuwd en spoedden alle redders zich ijlings naar het strand. Inderdaad dreef ruim honderd meter uit de kust een voorwerp, waarop enkele mensen lagen, terwijl anderen zich eraan vastklampten. Inmiddels waren te vens vele belangstellenden naar het strand gekomen en de „reddingspogingen" werden met spanning gadegeslagen. In een oogwenk waren ^wee'vletten in zee gebracht, die om hpt hardst naar het „wrak" roeiden. Dit bleek te bestaan uit twee aan elkaar gebonden loopplanken van het strand. De „overlevenden" waren er niet best aan toe. Twee schijndoden, een drietal met arm- en beenbreuken en voorts nog twee mannen met brandwonden. Bij de ziekenauto op de Boulevard werd door de Zandvoortse arts, dr. J. van der Meer, de eerste hulp verleend. Het was inmiddels wel aan het publiek duidelijk geworden dat hier een zeer rea listische oefening gaande was. Hiervan was toen ook de Zandvoortse politie doordron gen geraakt, die er eveneens absoluut van overtuigd was met een waarachtige ramp te maken te hebben. Zelfs de kustwacht meende dit en had in allerijl de tractor van de reddingboot laten warmdraaien om, in dien nodig, met de boot te kunnen uitruk ken. De prachtig geslaagde oefening wekte in het dorp uiteraard grote beroering. Dr. Van der Meer bracht na afloop hartelijk dank aan allen die hadden meegewerkt en hij stelde vast dat in alle omstandigheden op de reddingsploegen en het politieapparaat gerekend kon worden. De buitengewoon goed geslaagde oefening was hiervan een bewijs. Herhaling van dergelijke zo realis tische oefeningen behoeft men niet meer te verwachten, mede met het oog op de conse quenties die eraan vastzitten, wanneer zich onverhoopt een echt ongeval zou voordoen. De Zwolse textielhandelaar J. Borgers, die Zondag in Zandvoort zijn auto kwijt raakte, heeft haar weer terug. Zij werd in Zandvoort onbeheerd en on beschadigd aangetroffen. Zijn colbertjasje met portefeuille en papieren lag nog in de wagen. Het geld ongeveer tweehonderd vijftig gulden was echter uit de porte- De aankomst van het eerste hefschroef- vliegtuig van dit seizoen in Zandvoort en Haarlem, ter opening van de zomerdienst Brussel-Rotterdam-Zandvoort-Haarlem, is wederom uitgesteld, nu tot morgen. De helicopter kon vanmorgen namelijk in Brussel niet opstijgen wegens de dichte mist. is toegewezen. Het ligt in de bedoeling te beginnen met de bouw van zestien wonin gen. Van deze zestien zullen negen op naam van de N.V. Vissers komen te staan, de overige zullen worden aangekocht door de toekomstige bewoners. De grond, waarop gebouwd zal worden, is eigendom van de gemeente. B. en W. stellen de gemeenteraad voor aan de N.V. te verkopen de grond, gelegen aan de Eugenie Previnaireweg en de z.g. Achterweg te Nieuw Vennep, groot ongeveer 5408 m2 tegen een prijs van 24.950,45. Twaalf woningen zullen wor den gebouwd aan de z.g. Achterweg en vier aan de Eugenie Previnaireweg. Voorts zijn op het terrein twee garageblokken gepro jecteerd. Er bestaan plannen in de toe komst nog meer woningen te bouwen. Ge vraagd is grond, ter oppervlakte van 2615 m2 recht van optie te verlenen. ADVERTENTIE De administrateur van de Muziek school van de Maatschappij tot bevorde ring der Toonkunst, de heer H. van der Kaay, zal met September om gezondheids redenen deze post verlaten. Dinsdagavond werd door het bestuur van Toonkunst, de directeur en de leerkrachten der Muziek school afscheid genomen van hem en zijn echtgenote. Beider verdiensten werden met hartelijke woorden en stoffelijke blijken van dankbaarheid en sympathie in het licht gesteld en geprezen. Ook de directeur der Muziekschool, de heer Piet Vincent, werd deze avond ge huldigd door de leerkrachten der school, wegens het feit dat hij binnenkort zestig jaar wordt, vijfendertig jaar als piano- paedagoog en zes jaar als directeur aan deze instelling verbonden is. Men vereerde de heer Vincent met een paar kostbare fac-simile-uitgaven van werken van Bach en Beethoven. Het was warm Woensdagavond in de aula van de Wethouder Westerveldschool, waar in de zesde klas van de P. H. van der Ley school uit Oud-Schoten haar afscheids feestje vierde, maar dat verhinderde niet dat de stemming heel genoegelijk was. Een voor zulke jonge kinderen vlot gespeelde revue vormde de hoofdschotel van het programma en hierbij toonden enkelen dat ze het met quatre-mains best durfden opnemen met hun onderwijzer, de heer P. P. Nieman, die later ook een accordeoniste begeleidde. Van de schetsjes vormde „Hoe Jantje zijn gedichtje leerde" een duidelijk hoogtepunt. Het jongetje-in-kwestie gaf een verbluffend staaltje van ongedwongen heid en flair te zien en zijn mimiek mocht er ook zijn; de waardering onder de zesde- klassers was daarom groot. Aardig klonk het wiegeliedje dat twee meisjes wat ver legen naar voren brachten en bij het to neelstukje „De nieuwsgierige prinses" heeft evenmin iemand zich behoeven te vervelen. Na de pauze werden enkele films ver toond en ontvingen de vertrekkende leer lingen een afscheidstegel alsmede een di ploma. De heer J. Mol, het hoofd van de school, gaf hun tenslotte een woord ter herinnering mee op hun weg door een nieu we levensperiode. Aangewezen als afdelingshoofd van Haagse belastingen De heer J. J. Rus, hoofdinspecteur van 's Rijksbelastingen, die enige jaren in Haarlem belast is geweest met de waarne ming van de inspectie, eerst van de eerste afdeling, later van de tweede, keert per 1 September naar zijn oorspronkelijke standplaats, Den Haag, terug. De minister van Financiën heeft hem aangewezen als hoofd van de tweede afdeling van de in spectie der belastingen, aldaar. Woensdagmiddag omstreeks half vijf is ter hoogte van de reddingspost „De Ken tering" de Haarlemse kellner M. J. S. bij het baden in zee te Bloemendaal onwel geworden. Drie leden van de vereniging „De Zeemeeuwen" zagen, toen zij in zee zwommen, tegen de eerste bank aan een man op zijn knieën in het water zitten. Bij aankomst van de drie zwemmers bleek de Haarlemmer onwel te zijn geworden en hij viel met het gezicht in het water. Op een autoband werd de drenkeling op? het strand gebracht en met een brancard naar de kamptent vervoerd. Een arts acht te overbrenging naar een ziekenhuis te Haarlem noodzakelijk. De patiënt is later op eigen verzoek naar huis gegaan. De beheerscommissie vam het Bisschop pelijk Museum te Haarlem heeft Provin ciale Staten van Zuid-Holland een subsi die van f 1500 per jaar gevraagd. De com missie wil door het aanstellen van een des kundige conservator aan het museum be vorderen, dat de bezittingen van dit mu seum beter zullen kunnen worden getoond. Van het ministerie van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen is reeds een subsi die toegezegd. 1-Iet bisdom Haarlem (dat de gebouwen waarin het museum is gevestigd, bezit en beheert) draagt f 1000 bij in het salaris voor de aan te stellen conservator. Het Liberiaanse schip „Cygnet" seint, dat het 25 mijl ten N.O. van het lichtschip „Goodwin" een aanvaring heeft gehad. Alle opvarenden zijn in de boten gegaan. Het Panamese schip „Captain Lukia" is naar de plaats van het ongeluk onderweg. De „Cygnet" meet 7.187 ton. Naar wij vernemen zullen de ontwerp tekeningen voor liet Zandvoorts zomercen trum op 29 Juli in het voormalige Haagse gemeentemuseum op de hoek van de Korte Vijverberg en het Tournooiveld worden tentoongesteld. De vier samenwerkende architecten van dit plan, prof. H. Th. Wijdeveld, Jan Wils, Hering en Van Haaren, zullen aan hun op drachtgevers een toelichting verstrekken. De expositie en uiteenzetting zullen een streng besloten karakter dragen en alleen toegankelijk zijn voor het bestuur van de stichting „Recreatiecentrum Zandvoort". Zoals men weet zou de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers, inder tijd aan boord van een der schepen van de haringvloot zijn meegevaren. Door de ar- beidsmoeilijkheden in de visserij kon toen aan dat voornemen geen gevolg worden gegeven. Naar wij vernemen zal Haarlems bur gemeester echter - morgen in IJmuiden scheep gaan om enkele dagen aan boord van een logger de haringvisserij van nabij mee te maken. Woensdagmorgen om kwart voor negen was de twee en dertigjarige heer W. Zwart in een constructiewerkplaats aan de Spaarnwouderstraat bezig een metalen buis te slijpen op een nylon-slijpschijf. De schijf raakte defect en stukken vlogen in het rond. De heer Zwart kreeg stukken tegen het rechter onderbeen. Hij is naar het Sint Elizabeths Gasthuis vervoerd en daar geopereerd aan het been. De een en zestigjarige veehouder P. J. Zandvliet is gistermorgen, toen hij op zijn bedrijf aan de Oudeweg te Haarlem een mes van een maaimachine vervoerde, ge struikeld over een omgekrulde plaat. Het mes kon hij op tijd weggooien. Hij viel op de plaat en liep een hoofdwonde en ont vellingen op. In de Mariastichting zijn de wonden gehecht. De heer H. J. L. Klein Schiphorst, die vandaag zijn tachtigste verjaardag viert, heeft in de loop van de morgen vele blij ken van belangstelling ontvangen. Dat is niet te verwonderen, want de jarige heeft een vooraanstaande plaats ingenomen in het maatschappelijk leven. Nog is hij vice- voorzitter van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Haarlem en omliggende gemeenten en lid van het college van re genten van het Sint Elisabeths Gasthuis. Als aannemer heeft de heer Klein Schip horst een belangrijk aandeel gehad in de bouw van een groot aantal gebouwen in Haarlem en omstreken. Scholen, fabrieken en winkelpanden kwamen onder leiding van zijn aannemingsbedrijf tot stand. Als lid van de Haarlemse gemeente raad ging zijn belangstelling in het bij zonder uit naar zaken van openbare wer ken. Van 1923 tot 1 September 1949 maak te hij deel uit van de raad. Een groot aan tal functies in besturen (o.a. voorzitter van het hoofdbestuur van de R.K. Bond van Bouwpatroons) heeft de jarige waargeno men. Zijn verdiensten zijn erkend door de benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau en in de orde van Sint Gre- gorius; ook is hij drager van het erekruis Pro Ecclesia et Pontifice. Leden van de Natuurbeschermingscom missie voor Zuid-Kennemerland en leden van de natuurwacht met hun leider de heer J. Houwen hebben een bezoek ge bracht aan Linnaeushof op de grens van Heemstede en Bennebroek. De heer H. van Duuren, secretaris van de directie, heeft het gezelschap rondgeleid en de commis sie belangstelling gevraagd voor de plan nen van Linnaeushof, welk buiten ook in de zomermaanden een aantrekkingskracht voor vele natuurliefhebbers en toeristen zal worden. De heer Van Duuren vroeg of het bestuur der commissie de plannen van Linnaeushof op een vergadering van de commissie in bespreking wil brengen en de mogelijkheid onderzoeken op welke wijze een samenwerking kan worden ver kregen. De bezoekers toonden zich geest driftig over hetgeen zij gezien hebben; in het najaar hopen zij opnieuw een excursie te maken om Linnaeushof in de herfst te zien. Wat die Amsterdammers ons allemaal aan de hand doen met de Zwollenaren! Men zou kunnen vermoeden dat zij met op zet ruzie stoken onder de vreedzame bevol king van twee provinciale hoofdsteden, ja loers als zij zijn dat Amsterdam niet eens een provinciale hoofdstad is. Zou het geen heimelijk complot zijn? Misschien is het wel een stille, achter bakse wraakneming op de ondergang van het oorspronkelijke Kasteel van Aemstel, waarin, eerlijk gezegd, onze Haarlemse voorzaten de hand hebben gehad. Dat is wel erg lang geleden en wij piekeren daar niet meer over, maar een Amsterdammer vergeet zo iets niet. En de jaarlijkse „Gys- breght'-opvoering draagt er toe bij die oude vete levend te houden. In de tijd van Breero werd deze aangewakkerd met schimpliedjes waarin wij als „Haarlemse droge harten" en als „drogisten" aan de kaak gesteld werden, maar tegenwoordig gebeurt het stiekem, zelfs bij wijze van lof, om die van Zwolle tegen ons op te zetten. En het is wel merkwaardig dat er, na die streek van onze Amsterdamse medewerker Elias, prompt daarop een tweede gevolgd is van de muziekrecensent van het dagblad De Tijd, residerende in „Het Kasteel van Aemstel". Voelt u de coïncidentie, lezer? Gijsbreght moest gewroken worden, niet met piek en degen, maar met een soort koude oorlog, waar Mokum buiten kon blij ven, maar waar een onschuldige derde in betrokken werd. O, wat is de wereld toch slecht. Om tot de zaak te komen, ziehier: in de „Provinciale Overijsselsche en Zwolsche Courant" van 8 Juli vinden wij een ingezon den stuk van drs Thom. J. de Vides,waarin vleze zijn vriend Laicus hartelijk bijvalt be treffende zijn verweer tegen „een zekere Elias", die in „Haarlems Dagblad" zulke krenkende dingen over Zwolle geschreven heeft. Maar dan komt hij met een tweede geval op de proppen. Op dezelfde avond, dat u de heer Elias even te kijk stelde, stond er in „De Tijd" een verslag over een orgelconcours te Haarlem gehouden. Daarin schreef een muziekrecensent notabenemet vette letters de volgende enormiteit: „dat het achttiende eeuwse (Haarlemse) Müller- orgel indertijd het grootste van Europa was Dit is onjuist. Niet alleen is het van al gemene bekendheid, dat van 1721 tot 1821 het Zwolse Schnitger-orgel het enige vier- klaviersorgel was van Nederland, maar er bestaat sinds 1744 een boekje van de Goudse organist Joachim Hess, „Dispositien der merkwaardigste Kerk-Orgelen". Het is nog in 1945 eens herdrukt door Lambert Erné, Daarin leest men op bladz. 41 dat het orgel te Haarlem drie klavieren met 59 stemmen heeft, maar op bladz. 84 dat het orgel te Zwolle vier klavieren met 63 stemmen bezit. Wat dunkt u daarvan? Zou het niet het beste zijn dat de heer J. J. van der Waarde ook maar eens een or gel-improvisatie-con cours ging organiseren? Ondergetekende denkt, dat de heren dan nog heel wat anders te horen zullen krij gen en dat dan met één slag een eind zal komen aan de discriminatie waarvan Zwolle ten onrechte en onverdiend zoveel te verduren heeft gehad. Ziedaar dus een nieuwe kwestie tussen Haarlem en Zwolle. Wij hadden zo graag gewild, dat er niet gerept zou worden over het Zwolse orgel, waarvan wij heus wel wisten dat het één klavier en drie spelen meer dan het Haarlemse heeft. Want laten wij dit meteen maar eens recht zetten: Joa chim Hess heeft ons een register tekort ge daan. Ons Müller-orgel telt niet 59 maar 60 registers. Dat was waarschijnlijk ook al een jaloerse streek van deze Goudse orga nist, omdat zijn instrument er maar 52 be zat. Door die uit-de-tent-lokkerij van die Amsterdamse recensent komt nu iedereen, die het nog niet wist, te weten hoe armzalig wij er voorstaan met betrekking tot onze Internationale Improvisatie-concoursen, vergeleken bij wat het in Zwolle zou kun nen zijn. Maar in alle bescheidenheid: is het wel zo zeker te achten dat men in Zwolle „nog heel wat anders te horen zou krijgen"? Wij meenden maar in onze be scheidenheid durven wij het haast niet te zeggen dat het op die improvisatie-wed strijden in hoofdzaak om het improviseren gaat, niet-om het demonstreren van een paar registers meer of minder! En dan die opmerking over „een" orgelconcours! Met dat al gaat het er op lijken dat wij jaloers zijn, en om de lieve vrede te be waren alsmede om die ruziestokende Am sterdammers een hak te zetten, zou ik zulks gerust willen toegeven, indien het niet- zo dwaas was. Ik hoop dat wij het zonder kleingeestigheden met Zwolle kun nen goedmaken. Voor zover wij er wat aan doen kunnen, zullen wij er mede voor zorgen dat een bezoek aan het Zwolse or gel op het programma komt van de excur sies, die aan onze Haarlemse orgeldagen verbonden zijn. Dan kunnen de elkaar beconcurrerende improvisatoren eens pro beren of het hun te Zwolle beter lukt dan te Haarlem. En wat onze „droge harten" betreft drankorgels hebben wij ook! Trouwens, Zwolle heeft het front wel wat smal getrokken. Het zwijgt, terecht, over het 31-toonsorgel, of komt het mor gen tot de ontdekking dat het een 32- toonsorgel bezit? Haarlem heeft trouwens nog wel andere troeven uit te spelen. Want zag Zwolle een draaiorgelconcours met vijftien instrumenten binnen zijn mu ren? Of een draaiorgelcongres? En het wa terorgel kunnen de Zwolenaren pas vol gende week aanschouwen. „Een geweldige attractie", schreef de Zwolse Courant triomfantelijk. Maar ze schreef er niet bij, dat de Haarlemmers dat phenomeen juist in hun eigen contreien hadden kunnen aan schouwen. We wensen de Zwollenaren in tussen veel plezier op hun feest. Dat geeft ons tenminste wat respijt om onze geeste lijke verdediging hoger op te trekken dan ooit te voren. Des nachts heeft men zich via een onge sloten deur aan de achterzijde toegang verschaft tot een garagebedrijf aan de Lange Herenvest te Haarlem. Een deur, die van de garage toegang geeft tot het kantoor, is geforceerd en daarnais ge probeerd de deur van een ingemetselde kluis te openen, echter zonder resultaat. Op het kantoor stond een kasregister, in houdende ongeveer f 51. Dit register is la ter leeg gevonden op een binnenplaats. De volgende candidaten zijn geslaagd voor het Mulo-examen: de dames T. C. Koning, M. M. Zaal, G. C. Martin, M. Stal- per, M. Verslagen, W. J. v. d. Vegte, allen uit Haarlem; J. van Dijk, T. Gerter, G. C. Hoen, uit Beverwijk; L. A. Bouwer, J. T. Smits uit Velsen; W. v. d. Burg, L. Bas- tiaans uit Castricum; J. Hennes uit Uit hoorn; P. A. Kammerman, E. Soederhuizen uit Haarlemmermeer en A. Koolhaas uit Nieuw Vennep. De heren R. E. C. Londt Schultz, E. W. Roem, H. Timmer, A. W. Wesselhuis, J. A. Huis, allen uit Haarlem; R. v. d. Wel, B. H. Hennik en D. A. Visser uit Velsen; J. Hazevoet uit Heemstede; H. Haspel uit Haarlemmermeer en M. Bakker uit Sassenheim; J. W. C. Visser uit Bever wijk. Bovendien behaalden mejuffrouw G. M. C. van Velsen uit Haarlem en de heer P. Seine uit Bloemendaal het midden standsdiploma. RHEINE (DPA). Kinderen uit de Duit se vluchtelingenkampen Rheine, Münster, Augustdorf en Hildesheim zullen dit jaar evenals in 1953, ongeveer vijf weken va cantie in Nederland doorbrengen. Zij zijn hiertoe uitgenodigd door de Jonge Kerk in Twenthe. De kinderen zullen van eind Juli tot begin September in Nederland verblij ven. ADVERTENTIE GO03OOOOOOOOOOOOOOOOOOO0OOQO0OOOOO0QQOOQOOOOOOOOOOOQOOOCt PENDULES, v a. ƒ1.50 p. week WEKKERS, v a. 1.— p. week Grote sortering HORLOGEBANDEN en KOEKOEKSKLOKKEN 100 passen van het Station. JANSWEG 25 A - TELEFOON 13131 ISOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGÖOQ Hedenmorgen is in de oude Haagse bin nenstad, in een bovenhuis, waar een dame op leeftijd alleen thuis was, brand uitge broken. Binnen korte tijd was de brand weer het vuur meester, ondanks het feit, dat men het zeer moeilijk benaderen kon, omdat de toegang tot de vuurhaard slechts bestond uit een zeer smalle trap. Een ach terkamer is geheel uitgebrand en een voor kamer heeft ook veel te lijden gehad van het vuur. Het dak aan de achterzijde is ingestort. De oude dame, de 66-jarige mevrouw C. H. S., ondervond veel hulp van de buurt bewoners. Een man, die in een bedrijf naast haar woning werkt, maakte zich zeer verdienstelijk door alle goederen uit de voorkamer in veiligheid te brengen. Een Italiaans brandweerman uit Genua, Renato Guerra, die een vacantietocht door Europa maakt en toevallig bij de Haagse brandweer was, leende een helm en spoed de zich met de andere brandweerlieden naar het vuur. Een der brandweerlieden werd bedwelmd door de rook. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Het lid van de Tweede Kamer de heer Maenen heeft aan de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting gevraagd of deze niet van oordeel is, dat de indertijd op grond van zorgvuldige berekeningen vastgestelde verdeling van het landelijke woningcontingent over de provincies door de toewijzing van de woningen, die in 1955 met halve premie kunnen worden ge bouwd, ernstig is verstoord, tengevolge waarvan het regelmatig inlopen der acute woningtekorten, hetgeen bij de verdeling der richtcontingenten een der belangrijkste maatstaven is geweest, wordt verhinderd. „Wordt aan de continuïteit in de woning bouw en daardoor aan de algemene wo ningproductie geen afbreuk gedaan door het in belangrijke mate afwijken van een maal vastgestelde bouwprogramma's?", vraagt de heer Maenen verder. Tenslotte wil hij weten of de minister bereid is aan de provincies, waarin slechts een gering aantal woningen in de vrije sector met halve premie is terecht gekomen, reke ning houdende met de bevolkingstoename, de woningtekorten en de industriële ont wikkeling, binnen het kader van de aan wezige bouwcapaciteit compenserende bouwmogelijkheden te verlenen. Vergeefse tocht van reddingboot Woensdagmiddag heeft de kapitein van het 6800 ton grote Franse schip „Main", dat op de Noordzee voer en onderweg was naar Dordrecht, de hulp van een Neder landse dokter ingeroepen voor een der le den van de bemanning die ernstig ziek was geworden. Van Hoek van Holland uit is de reddingboot „President Jan Leis" met een dokter aan boord naar het schip ge gaan, maar de zieke bleek inmiddels, ver moedelijk door een hartaanval te zijn over leden. Het lid van de Tweede Kamer de heer Weiter heeft aan de minister van Maat schappelijk Werk gevraagd of het juist is, dat aan een aantal Ambonezen, onder wie een arts en twee predikanten, die door een groot deel van hen, die de woonoor den voor Ambonezen bevolken, als hun leiders worden beschouwd, niet wordt toe gestaan vrijelijk die woonoorden te betre den en met hun landgenoten te spreken. Indien dit juist is, wat is dan de reden van dit verbod en welke is de wettelijke grondslag waarop dit verbod berust? zo vraagt de heer Weiter. VERA CRUZ (AFP). De 145 ton me tende Mexicaanse kustvaarder „La Flecha" is in de nacht van Dinsdag op Woensdag in de Golf van Mexico gezonken, waardoor drie personen om het leven zijn gekomen en een veertigtal worden vermist. „La Fle cha" had een uit veertien koppen bestaan de bemanning. Er waren dertig tot vijftig - het juiste aantal is niet bekend - passa giers aan boord. Achttien opvarenden zijn gered door schepen, die zich in de nabij heid bevonden. Drie lijken, waaronder die van twee kinderen, zijn geborgen. MOSKOU (Reuter) Het officiële Sovjet-Russische persbureau Tass meldt dat premier Boelganin de Sovjet-delega tie naar Genève zal leiden. Verder maken er deel van uit: Kroesjtsjev, de secretaris generaal van de communistische partij, Molotov, minister van Buitenlandse Za ken, diens eerste onder-minister Gromi- ko en maarschalk Zjoekov, minister van Defensie. Als adviseurs gaan mee de am bassadeurs Malik (Londen), Vinogradov (Parijs), Zaroebin (Washington), Poesj- kin (Oost-Berlijn) en Semeonov, hoofd van de afdeling centraal-Europa van Mo- lotovs ministerie. Malik, de ambassadeur bij het Hof van St. James, is tevens eerste UNOafgevaardigde van de Sovjet-Unie. Een vliegtuig van de Sovjet-luchtbrug tussen Moskou en Genève is vanmorgen in Zwitserland geland met een lading kaviaar en wodka. In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat de opneming van de partijsecretaris in de delegatie betekent, dat men van plan is serieus te onderhan delen. Een rechstreeks contact tussen par tij en regering is nu gewaarborgd. Maar schalk Zjoekov kan de kennismaking met Eisenhower die dateert van 1945, ver nieuwen OSLO (Reuter) Thor Heyerdahl, die bekendheid verwierf met zijn „Kon-Tiki"- expeditie over de Stille Oceaan, zal in de aanstaande herfst een nieuwe reis onder nemen deze keer niet op een vlot maar met een treiler om te trachten zijn theorie over de verplaatsing van cultuur volken van het Zuid-Amerikaanse vaste land naar Polynesië, te bewijzen. Zijn doel is het door de Nederlander Roggeveen in 1722 ontdekte Paaseiland in de Stille Oceaan, dat aan Chili behoort. Op het eiland staan reusachtige beelden, die getuigen van een onbekende verloren gegane beschaving. Het oudheidkundig onderzoek is tot dusver beperkt gebleven tot bestudering van de beelden, de kunst matige terrassen waarop zij geplaatst zijn, en in rotsen aangebrachte figuren. Heyerdahl wil graafwerk op het eiland verrichten in de hoop overblijfselen van woningen, huishoudelijke voorwerpen en andere dingen te vinden, waaruit de oor sprong van de scheppers van de beelden kan blijken. De Noorse volkenkundige neemt aan, dat de Paaseilandcultuur voor de Inca-beschaving van de Zuid-Ameri kaanse Stille-Oceaankust naar het Paas eiland is overgebracht. Heyerdahl voorziet zelf in de kosten van de expeditie. Hij sluit leningen, die worden gedekt door de opbrengst van het auteursrecht van boeken en films. Tot de expeditie behoren vier archeo logen, een filmer, een geneesheer en de veertien koppen tellende bemanning van het 300 ton metende moderne Noorse vis sersvaartuig „Chr. Bjelland". Kroonprins Olav van Noorwegen heeft het beschermheerschap van de expeditie aanvaard. Heyerdahl hoopt een jaar op het Paaseiland te blijven. Het zal zijn derde expeditie in het gebied van de Stille Oceaan zijn. Zijn tweede tocht had de Galapagos-archipel als einddoel. Adonis, 12 v. Aruba n. Baltimore. Akkrumdyk, 12 v. Rotterdam n. Hamburg. Alhena, 12 v. ïlheos n. Recife. Alkaid, 12 te Rotterdam. Alblasserdijk, 13 v. Bremen n. Rotterdam. Amstelkroon, 13 1150 m. N.W. Fremantle Antonia, 12 te Pladju. Aludra, 13 te Khorramshar. Argos, 13 220 m. O. Malta n. Beyrouth. Adriane, 13 120 m. W. Oran n. Ceuta. Annenkerk, 13 v. Pt. Swettenham n. Singapore. Bandjermasin, 13 te Parepare. Bintang, verm. 13 v. Tj. Priok n. Singapore. Ceronia, 13 te Miri. Caltex The Hugue, pass. 12-13 Kreta n. R'dam. Caltex Leiden, pass. 13 Pantellaria n. Sidon. Cistula, 13 100 m. O. Kreta n. Berre. Cradle of Liberty, 18 te Pt. Said verw. Dordrecht, 24 te Pt .Arthur verw. Duivendrech, 18 te Antw. verw. Gooiland, 15 te Amsterdam verw. Hilversum, 12 te Pt. Said. Hector, 13 te Iskenderun. Houtman, 13 te Semarang. Hera, 13 te Maracaibo. Indrapoera, 13 v. Genua n. Pt. Said. Ivoorkust, 13 v. Amsterdam n. Bordeaux. Karimum, 12 v. Hamburg n. Hamptonroads. Kalabahi, 13 te Surabaja. Korenia, 13 te Trinidad verw. Kota Agoeng, 13 te Southampton. Loenerkerk, 13 te Genua. Liberty Bell, 18 te Pt. Said verw. Limburg, 13 te Boston Mass. Maasdam, 12 v. New York n. Cobh. Meliskerk, pass. 12 Ouessan n. Amsterdam. Mentor, 12 te Rotterdam. Mapia, 13 te Makassar. Musi 13 te Surabaja. Macoma, 13 230 m. N.N.O. eil. Ascension Mijdrecht, 16 te New York verw. Manoeran, 13 bij Kreta verw. n. Pt. Said. Nw. Amsterdam, 12 v. R'dam, 13 te Le Havre. Noordam, 12 470 m. N.O. Fayal n. New York. Orestes, 13 te Pt. Au Prince verw. Oberon, 13 v. Trujillo n. Barahona. Pendrecht, 12 v. Curagao n. Norfolk. Polyphemus ,13 te Liverpool. Prins Willem 2, 13 te Le Havre vèrw. Prins Willem 3, 13 v. Bremen n. Hamburg. Papendrecht, 24 te Amsterdam verw. Ryndam, 12 560 m. O.N.O. Kp. Race n. N.-York. Roepat, 13 te Pt. Said. Pendrecht, 18 te Norfolk verw. Roepat Oranjestad, 13 te Madeira verw. Stad Alkmaar, verm. 13 v. Wabana Sarpedon, pass. 13 S. Miguel Azoren n. D'drecht. Scherpendrecht, 15 te Westville verw. Statue of Liberty, 17 te Suez verw. Stad Vlaardingen, verm. 14 v. R'dam n. Narvik. Talisse, 13 te Newportnews. Tawali, 13 te Djeddah. Tero, 13 te Santos. Tjipanas, 13 te Singapore. Tayari, 13 v. Mombasa n. Zanzibar. Telamon, 13 te Willemstad. Tankhaven 1, 13 te Sungeigerong. Tiba, 13 v. Rotterdam n. Rlo de Janeiro. Van Riebeek, 13 te Singapore. Waterman, pass. 12 Kp. Race n. Quebec. Willem Ruys, 13 v. Pt. Said n. Napels. Weltevreden, 13 te Singapore. Woensdrecht, pass. 13 eil. Masira n. Suez. KLEINE VAART Admiraal Courbet, 13 v. Cork te Teignmouth. Admiraal De Ruyter. 13 te Hunnebostrand. Admiraal Nelson, 13 v. Gruvon n. Portsmouth Advent, pass. 13 Holtenau n. Amsterdam. Appingedam, 12 v. Rotterdam te Lissabon. Att S, 15 v. v. Swansea te Velsen verw. Barracuda, 13 v. Boston te Zeebrugge verw Bree Helle, 13 v. Rotterdam te Londen verw Bab T, 10 Kiel gepass. n. Kotka. Betty Anne S, verm. 13 v. Dublin n. Swansea Bill S, v. Amsterdam te Bremen. Corrie B, 13 v. Sikea te Uddevalla. Conception, 14 v. Las Palmas te Vitoria ve Drieborg, 13 v. Bristol te Amsterdam. Driebergen, 13 v. Dieppe n. Frederikshamn. Fiducia, verm. 13 v. Maassluis n. Boston. Gerrie S, 14 v. Bristolkanaal te A'dam verw Ingeborg, 13 v. Tromsö te Aarhus verw. Jaba, 13 v. Colchester te Maassluis verw. Joost, 10 Kiel gepass. n. Norrsundet. Kaap Falga, 12 te Hemosand v. Domsjo. Kaap Sint Vincent, 11 te Middelburg v. Hamlna Lingestroom, 13 v. Amsterdam n. Londen. Larix, 11 te Norrkoping v. Rotterdam. Merak, 12-13 te Montevideo verw v. Asuncion. Mareeila, 13 v. Faroer eil. te Vlaardingen verw. Merwehaven, 13 v. Rouaan te Casablanca. Mies, 13 v. Am-boe n. Kiel. Niobe, 13 v. Kotka te Amsterdam. Netta, 13 v. Esbjerg n. Rotterdam. Nieuwland, 14 v. Grangemouh te R'dam verw. Pavo, 9 v. Skutskaer n. Zaandam. Ponza, 12 v. Hudiksvall n. Zaandam. Pascholl, verm. 13 v. Sunderland n. R'dam. Poortvliet, 13 v. Ronskar te Haukipudas. Rema, verm. 13 v. Liverpool n. Rotterdam. Rijnhaven, verm. 13 v. Duinkerken n. Rouaan. Spurt, 13 v. Kristiansund n. Hirsthals. Sons beek, 15 v. Sardinië te Yarmouth verw. Stientje Mensinga, 14 v. Gr. Yarmouth te Huelva Taormina, pass. 13 Brunsbuttel n. Rotterdam. Trito, 13 v. Dublin te Belfast. Ton S, verm. 14 v. Newross n. Swansea. Tilly, 12 v. Gen n. Gefle. Vrijburgh, pass. 13 Ouessant n. Casablanca. Westpolder, 13 v. Lissabon te Jersey verw.

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 19