DOUWMA Ouderen onder werkloze academici komen moeilijk aan de slag OPRUIMING BIJ DOUWMA Panda en de Meester-Klokkenmaker Wereldnieuws Accoord over honorering van specialisten en huisartsen Centraalbureau itiDen Haagtrachthen aan passende werkkring te helpen 10% KORTIMG De radio geeft Vrijdag Twents texfielconcern bestelt 820 machines ió het zo r J 2 Ook bemiddeling voor werkstudenten Oordeel Gedeputeerde Staten van Z.-Holland Tandbederf neemt toe Zuiderkruis vertrok met emigranten naar Z.-Afrika Nieuwe lonen voor loodgieters en fitters Examens Nieuwe voorzitter Heemschut Bij fabriek in West-Vlaanderen DE SENSATIE VAN HAARLEM!! „De Klompencentrale" Onderling beheerde ziekenfondsen Nog geen definitieve regeling met de tandartsen Groei van wortels DONDERDAG 14 JULI 1955 „Voor de pas afgestudeerde academici bestaan er vrijwel geen plaatsingsproble men. Technische en chemische ingenieurs worden soms al aangesteld voordat zij af gestudeerd zijn. In het algemeen kan men zeggen, dat het plaatsen van academici tot 35 jaar geen bijzondere moeilijkheden op levert. Meer moeite kost het, de ouderen onder de academisch gevormden, met na me de tropische landbouwingenieurs, aan een betrekking te helpen". Dit verklaarde mr. dr. H. A. de Jonge, hoofd van het in Den Haag gevestigde centraal bureau voor bemiddeling van academici en hoger lei dinggevend personeel. Dit bureau, dat in December van het vorig jaar zijn werk zaamheden is begonnen, verleent arbeids bemiddeling aan alle academici in Neder land. Het bureau wordt bij de arbeidsbemidde ling ingeschakeld, wanneer de gewestelij ke arbeidsbureaux in korte tijd voor de werkzoekenden geen. passende werkkring hebben gevonden. Op 1 Juli stonden 230 werkzoekenden bij het bureau ingeschreven. De meesten wa ren werkloos. Een gedeelte wenste slechts van betrekking te veranderen. Door gere geld contact met instellingen van rijk, pro vincie en gemeente en met grote particu liere instellingen slaagt men erin, jeen groot aantal academici binnen korte tijd te plaat sen. Een ander middel, om voor de inge schreven werkzoekenden een passende werkkring te vinden bestaat hieruit, dat geregeld wordt geschreven op advertenties in Nederlandse dag- en weekbladen, waar in leidinggevend personeel wordt gevraagd. Door de toenemende bekendheid van het centraal bureau bij de werkgevers worden ook aanvragen voor leidinggevend perso neel ontvangen. Men slaagt er dan steeds in, dank zij het uitgebreide kaartsysteem waarin zeer uitvoerige gegevens over de werkzoekenden voorkomen, geschikte can- didaten te vinden. Het blijkt echter moeilijk te zijn oudere academici, die op een of andere manier zonder werk zijn gekomen, in een passende functie te plaatsen. Van de 230 candidaten, die op 1 Juli als werkzoekenden stonden ingeschreven, waren er 50 tussen 46-50 jaar. Onder hen bevinden zich academici met meer dan één doctoraat, die in Indo nesië of in het buitenland vooraanstaande functies hebben bekleed. Ongeveer 30 per cent van de werkzoekenden is in leidingge vende functies in Indonesië werkzaam ge weest. Zeer moeilijk te plaatsen zijn tro pische landbouw- en bosbouwingenieurs en gespecialiseerde mijnbouwingenieurs die in het buitenland werkzaam zijn geweest in ondernemingen die men in ons land niet kent. Toch slaagt het centraal bureau erin, ge regeld werkzoekenden in de oudere leef tijdsklasse aan een geschikte baan te hel pen. Het centraal bureau heeft ook veel be moeienis met de arbeidsbemiddeling voor werkstudenten. Vele studenten zoeken een financiële overbrugging voor hun vacantie of trachten in hun vrije tijd buiten de va cantie hun financiën op peil te houden. Duizenden werkstudenten doen in hun va cantie nuttig werk in administratieve func ties, in winkelbedrijven, aan benzine-pom- pen, als gids voor rondleiding van buiten landers, als kellner, broodbezorger en figu rant. Bij het verlenen van arbeidsbemidde ling aan studenten worden sociale maat staven aangelegd. Alleen die studenten, die daaraan werkelijk behoefte hebben, wor den aan een tijdelijke baan geholpen. Steeds geldt daarbij, dat alleen dan een student wordt geplaatst als voor deze func tie geen andere werkkrachten beschikbaar zijn. De werkstudenten voldoen in de prac- tijk uitstekend. Er zijn vrijwel nooit klach ten. Vele studenten hebben via zo'n tijde lijke baan een goede definitieve betrek king gekregen. De gehuwde ambtenares Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben, nadat de Provinciale Staten er lange tijd over hadden gesproken, een voor stel tot het in dienst houden van de ge huwde vrouwelijke ambtenaar teruggeno men. Uit de opmerkingen van de Statenleden was duidelijk gebleken dat de meerderheid tegen het voorstel was gekant. Gedeputeerde mr. H. van Riel zei dat het huwelijk geen grond vormt voor de be ëindiging van een functie. Het is een prin cipiële keus, die het college van Gedepu teerde Staten heeft gedaan. Het college heeft geen compromis gezocht maar een oplossing welke voldoet aan de algemene rechtvaardigheid en welke voor de grote meerderheid aanvaardbaar is. Het voorstel dat voor de ambtenares, die in concubinaat gaat leven dezelfde bepa lingen zullen gelden als voor de ambtena res die gaat trouwen, is gedaan uit over weging, dat de vrouw, die zich in de fei telijke positie van het huwelijk stelt, niet een privilege mag genieten boven de wer kelijk gehuwde vrouw. Van A. R.-zijde werd een amendement ingediend, waarin werd voorgesteld de be palingen voor de in concubinaat levende vrouw te laten vervallen. Gedeputeerde Staten namen hierop hun voorstel terug. ADVERTENTIE OOG3OGOOOOOOOOOOO0OQOOOO0OOQOOOOOOOOOOOOGOOOGXDOOOOOOOOGQG 0 O EXTRA KOOPJES en verder op alle courante artikelen (uitgezonderd Falcon) Uitsluitend van 15 JULI tot 1 AUGUSTUS ZIE DE ETALAGES GEN. CRONJéSTRAAT 40—44 HAARLEM TELEFOON 15438 OOOOOOOOOOO0OOOOOOOOOOOOOOOG0O00OOOOOOOOOOOOOOOO0OOOOOOOO HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.1Ö Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.25 Va- cantiekalender. 8.30 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Voor de kinderen. 9.25 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Kamermuziek. 10.40 Pla ten. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.35 Sport en prognose. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Amuse mentsmuziek. 13.55 Koersen. 14.00 Strijk kwartet. (Pl.m. 14.30—14.50 Voordracht). 15.15 Gevarieerd programma voor de militai ren. 16.00 Platen. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Platen. 17.40 Orgel. 18.00 Nieuws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Strijkorkst.. 18.45 Klaar voor het Gouden Jaar, causerie. 19.00 Lich te muziek. 19.20 Reportage. 19.30 Op huis bezoek, causerie. 19.45 Op bezoek bij ande ren, causerie. 20.00 Berichten. 20.05 Nieuws. 20.15 Voordracht en muziek. 20.30 Causerie over de Verenigde Naties. 20.40 Vrijzinnig Protestantisme in een wereld van angst, cau serie. 21.00 Lichte muziek. 21.30 Buitenlands weekoverzicht. 21.45 Holland Festival 1955: Concertgebouworkest. 22.40 Vandaag, cau- rie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws, en S.O.S.-berichten. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Morgen gebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht.- 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 10.00 Platen. 10.30 Amusementsmu ziek. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerorkest. 12.00 Angelus. 12.03 Lichte muziek. 12.30 aLnd- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Zang en orgel. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropole-orkest. 15.00 Dans muziek. (tussen 15.30 en 17.30 Tour de France). 16.25 Platen. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Koersen. 17.45 Platen. 17.50 Militair orkest. 18.30 En nu mijn geval. 18.45 Platen. 18.50 Tour de France. 19.00 Nieuws. 19.10 Rege ringsuitzending: Verklaring en toelichting, waarin opgenomen: 1. Het ontwerp voor een definitieve ouderdomsvoorziening. 2. Het emigratiepraatje. 19.30 Avondgebed en litur gische kalender. 19.45 Verzoekprogramma. 20.30 Tour de France. 20.40 Actualiteiten. 20.55 Platen. 21.00 Leven land, klankbeeld. 21.30 Wit 't weet mag 't zeggen. 22.00 Orgel concert. 22.15 Strijkorkest. 22.25 Reisbe schrijving. 22.40 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Dansmuziek. 23.35—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 en 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 15.00, 15.20 en 15.45 Platen. 16.02 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Vlaamse liederen. 18.10 Voordr :ht. 18.20 Vlaamse liederen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Niuews. 19.40 Omroepkoor. 19.50 Pla ten. 20.00 Muziekfestival voor Aien-en-Pro- vence. 20.45 Causerie. 21.00 Symphonie- orkest en solist. 22.30 Nieuws. 22.45 Platen. 22.55- -23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Feiten van de dag. Hoe de weekbladen hcfc zien. (Op 224 en 76 m.). Snoepen en geconserveerd voedsel werken het in de hand In Amsterdam is een internationaal congres voor tandartsen gehouden, dat georganiseerd is door de „American Den tal Society", een vereniging van Europese tandheelkundigen, die na hun studie in Europa deze hebben gecompleteerd met een speciale studie in de Verenigde Sta ten. De voorzitter van het congres, de Am sterdamse tandarts dr. E. J. van den Berg, heeft het congx-es geopend met een rede, waarin hij betoogde, dat het tandbederf, ondanks het steeds stijgende aantal tand artsen, eerder toeneemt dan afneemt. Zijns inziens is dit te wijten aan drie factoren. In de eerste plaats neemt het snoepen een enorme omvang aan. Voorts is er de om standigheid, dat men bij de samenstelling van de maaltijden eerder let op de sma kelijkheid van het voedsel dan op de ge zondheid-stimulerende eigenschappen er van. Tenslotte is volgens dr. Van den Berg het geconserveerde voedsel een ernstige bedreiging voor de gezondheid van de tanden. Hij zei voorts, dat de tandarts tegen woordig niet veel meer doen kan dan re pareren. Voorkomen kan hij een mond- ziekte in vele gevallen niet. Aan boord van de „Zuiderkruis", die Woensdag de Amsterdamse haven heeft verlaten met 800 passagiers, waaronder 541 Nederlandse emigranten voor Rhode sia en de Unie van Zuid-Afrika, bevond zich ook de heer Kurt Baum uit Zuid- Afrika, die de laatste maanden in een aantal landen in West-Europa opnamen heeft gemaakt voor een film over de im migratie in de unie. Ook in verscheidene steden van ons land heeft de heer Baum de afgelopen dagen beelden van zich voor emigratie gereed makende Nederlanders op zijn filmband vastgelegd. Hij was hier de gast van de Nedeiiandse regering en maakt zijn film, die ongeveer een half uur zal duren, in opdracht van de regering van de Unie van Zuid-Afrika. Hij zal ook opnamen maken van het leven van de immigranten in de unie. Het College van Rijksbemiddelaars heeft enkele wijzigingen, die in de collec tieve arbeidsovereenkomst voor het lood gieters- en fittersbedrijf zijn aangebracht, goedgekeurd. Deze wijzigingen waren noodzakelijk wegens de invoering van werkclassificatie. In plaats van de oude indeling in drie, geeft de gewijzigde C.A.O. een indeling in vijf groepen. De lonen, die bij deze groe pen behoren, komen overeen met de werkclassificatielonen voor de niet in tarief werkende bedrijven in de metaal industrie. Het nieuwe loonsysteem betekent, naar de Algemene Nederlandse Metaalbedrijfs- bond meent, voor de loodgieters en fitters een belangrijke verbetering, temeer daar boven de nieuwe lonen een prestatietoe slag van maximaal vijf percent mag wor den gegeven. De hoogte van deze toeslag is afhankelijk van de geleverde kwalita tieve of kwantitatieve prestatie. Kleutergymiiastiek. Voor het getuigschrift tot het geven van kleütergymnastiek bij het voorbereidend onderwijs zijn geslaagd de dames: A. M. J. C. van Dam, St. D. Haver- hoek; Tr. Leegwater, G. G. Leurink, A. Lich- tenbelt, J. Oosterling, W. J. van Ringen, J. H. C. Toeset, A. G. Vellekoop, N. P. de Vx-ies, J. Wolters, G. de Wilde en S. C. de Kamer, allen te Haarlem en I. Diemer, Zand voord; L. C. van Gelder, Heemstede; S. C. Hogenbirk, Bloemendaal; IJ. Kuperus, IJmuiden; G. de Leeuw, Zwanenburg en M. Verhagen, Santpoort. De burgemeester van Soest, mr. S. P. baron Bentinck is gekozen tot voorzitter van de Bond Heemschut, die Dinsdag in Haarlem een buitengewone algemene ledenvergadering heeft gehouden. Hij volgt dr. J. A. Bierens de Haan op, die de wens te kennen had gegeven zijn taak aan een jongere kracht over te dragen. De nieuwe voorzitter maakte sedert 1943 deel uit van het algemeen en sedex-t 1951 van het dagelijks bestuur van de bond. De jaarvergadering van Heemschut wordt op Vrijdag 2 September in Zutfen 'gehouden. (Van onze correspondent in Brussel) Eén van de grote textielconcerns in Twente heeft aan een Belgische construc teur van automatische weefgetouwen een order voor 820 machines toevertrouwd. Het bedrijf, de N.V. Picanol, te leper, in West-Vlaanderen, is hierover zeer ver heugd, omdat deze order de bevestiging is van een voorbeeldige Benelux-samenwer- king tussen beide firma's. De West- Vlaamse constructeurs, arbeiders en tech nici hebben namelijk rekening gehouden met suggesties en wensen van de Twentse ingenieurs en textielarbeiders, gespecia liseerd in het spinnen, weven en afwerken van de katoenen weefsels. Het Vlaamse bedrijf moest voor deze belangrijke order concuri'eren met de grote bedrijven in Amerika, Zwitserland, Duitsland en Engeland. ADVERTENTIE Wasmachine van 178.voor f 150. Wasmachine van f 259.voor f 225. Enkele serviezen, compleet, ruimen wij op tegen Spotprijzen. Een wringer met 5 j. garantie f 29.95 Vele koopjes! Ziet de étalages! Dr. Leh'dstraat 10, Haarlem, Tel. 11784 ADVERTENTIE De Centrale Bond van Onderling Beheer de Ziekenfondsen heeft Woensdag in Utrecht zyn jaarvergadering gehouden on der leidixxg van de heer C. J. van Lienden uit Utrecht, die in zijn openingsrede mede deelde, dat het na moeizame onderhande lingen gelukt is overeenstemming te ver krijgen met beide specialistenverenigingen over een honoreringsregeling voor 1955. Bij deze regeling is de progressieve kor ting vervallen en een nieuwe tariefregeling opgenomen voor de Röntgenologie. De in 1949 vastgestelde tarieven voor poliklini sche hulp worden met vijftien percent ver hoogd, de klinische tarieven met vier per cent en voor enkele andere specialisten als patholoog-anatomen en anaethesisten met 10 percent. De A'erhoging in het geheel met inbegrip van de financiële gevolgen van de opheffing der progressieve korting be draagt, in vergelijking tot de kosten van 1953 16,3 percent. Een en ander behoeft nog de goedkeuring van de Ziekenfonds raad. Met de Landelijke Huisartsen Vereniging bestaat overeenstemming over de hoofd zaak van een overeenkomst, die zal gelden voor de jaren 19551956 en 1957. Indien deze overeenkomst de goedkeux-ing van de Ziekenfondsraad krijgt, zal het bruto-hono- rarium van de huisarts, dat nu gemiddeld per verzekerde en per jaar 6,71 bedraagt, stijgen tot 9,50 per verzekerde en per jaar. De thans verleende toeslagen voor dunbevolkte gebieden komen te vervallen, evenals de extra betaling voor boven 65- jarigen. Voor het laatste zullen de huis artsen onderling een regeling treffen,waar voor door korting op het honorarium een fonds zal worden gevormd, teneinde het mogelijk te maken dat voor boven 65- jarigen toch nog een toeslag zal worden gegeven. Het nieuwe honorarium is naar de toe gepaste berekening voor een deel kosten en voor een ander deel netto-honorarium. Het overleg heeft ertoe geleid, dat deze kosten anders gewaardeerd zullen worden voor het aantal verzekerden liggende boven het getal van 2000 per praktijk. In dat ge val dalen deze kosten van 3,60 tot 0,90 per verzekerde per jaar. Het netto-hono rarium blijft in beide gevallen gelijk ge waardeerd op 6,65. Dit heeft tot gevolg, dat bij goedkeuring van deze regeling door de ziekenfondsraad voor praktijken tot 2000 zielen het honora rium zal bedragen 10,25 per verzekerde per jaar en voor het aantal verzekerden boven de 2000 7,55 per verzekerde per jaar. Het getal van 2000 wil geenszins zeg gen, dat daarmee is aangeduid dat dit aan tal als een normale praktij kom vang moet worden aangemerkt. Ziekenfondsen en huisartsen zijn het er beide over eens, dat dit getal is gekozen om zoveel mogelijk te bevorderen dat in de kleine praktijken de 69. De klokkenmaker wenkte Grump en de gemeentesecretaris om hem naar buiten te volgen. „Stel u hier neder op der toren schans", zei hij, „dan zult u bij der twaalf- urenslag die poppen in nabijheid arbeiden zien. U zult met uwe neuzen bovenop hun ne arbeid staan". Hij overtuigde zich ervan, dat zij precies op de aangewezen plaats stonden en rende toen de torenkamer weer in. „Nog net ENE minuut om der laatste arm aan der pop te leggen", zei hij, terwijl hij haastig de arm van Vader Tijd opraap te en aan de pop schroefde. „Hier is zijn zeis", zei Panda. Hela! Wat doet u nu? U hebt Vader Tijd een braadpan in de hand gegeven!" „Ik weet, Panda, ik weet", ant woordde de klokkenmaker rustig. „Maar hij moet toch een zeis hebben en geen braadpan!", riep Panda uit. „Voor deze ene maal zal hij ene braadpan benutten", zei de klokkenmaker. „Wacht en zie, Panda. Ik heb ene plan vervaardigd om die schurken te straffen". kosten die in die praktijken voorkomen, zoveel mogelijk worden gedekt. Apothekers Met de apothekers is overeenstemming bereikt over het netto-honorarium. Dit is in 1949 vastgesteld op 1,44 per verzeker de en per jaar en zal volgens de nieuwe overeenkomst, behoudens goedkeuring van de Ziekenfondsi-aad, tot 2,12 per ver zekerde per jaar worden verhoogd, als ook over de kosten overeenstemming wordt verkregen. Over dit laatste is het onder zoek nog niet geëindigd. Minder optimistisch is de bond gestemd over de regeling die met de tandartsen moet worden getroffen. Met behulp van een door de Ziekenfondsraad ingestelde commissie is een voorlopige regeling tot stand gekomen, waarbij over 1954 alsnog een toeslag zal worden gegeven van 3 per cent op de bij de ziekenfondsen gedecla- reei de bedragen en indien vóór 1 Juli 1955 geen overeenstemming zou zijn verkregen, over een definitieve regeling over het eer ste halfjaar 1955 een toeslag zou worden betaald van elf percent op de gedeclareer de bedragen. Het is echter niet mogelijk gebleken vóór 1 Juli een definitieve regeling tot stand te brengen, omdat de tandartsen niet klaar waren met de verwerking van de gegevens, die door een enquête wax-en verzameld. Gedurende de voortgezette besprekingen wilden de tandartsen los van de enquête- gegevens en gebaseerd op door henzelf op gezet cijfermateriaal de toeslag van elf percent verhoogd zien. De besprekingen hebben ertoe geleid, dat zij bereid zijn ge noegen te nemen met een toeslag op de huidige tarieven van 16,5 percent als defi nitieve afrekening over 1955. Mocht uit de nadere gegevens blijken, dat deze toeslag te hoog zou zijn, dan zijn de tandartsen bereid het teveel ontvangene terug te be talen. Mocht het echter meer zijn dan 16,5 percent, dan zal van de ziekenfondsen geen nabetaling worden gevraagd. Een dergelijk voorstel ligt nu ter behandeling bij de Zie kenfondsraad. De bond heeft aan dit voorstel geen medewerking verleend en hetzelfde is ge schied door het overleg van ondernemings ziekenfondsen. Volgens de bond moet de tandheelkundige verstrekking van zieken- fondswege geheel op de helling. Gezonken. Het Britse schip „Geologist" is bij Trinidad in aanvaring gekomen met een Liberiaans schip en enkele minu ten daarna gezonken. Van de 42 opva renden konden exx 22 worden gei-ed. Negentien worden vermist exi van één is bekend dat hij is verdronken. De „Geo logist" (6.155 ton) was op weg van En geland naar Trinidad. Het andere schip, de 5.221 ton metende „Sun Princess" liep schade op. Waardevol. De 23-jarige Michael Ronald Andrews, matroos bij de Britse marine, is door een krijgsraad vetroox-deeld tot 3 maanden en „de voortvloeiende straf fen", wegens onthulling van waarde volle gegevens over nieuwe Britse on- dereeeëx-s. In het belang van de lands verdediging was geen publiek tot het proces toegelaten. De autoriteiten heb ben geen bijzonderheden over de afge legde verklaringen bekend gemaakt. Mis. Een helicopter is verongelukt tijdens een mislukte poging te landen op het dak van het gebouw van de haven dienst van New Yox-k. Er ontstond brand in het 16 verdiepingen hoge ge bouw dat aan de 16e straat en de 9e Avenue op Manhattan is gelegen. De brandweer bedwong het vuur in korte tijd. De verongelukte helicopter kwam brandend over de rand van het dak van het gebouw te hangen. De piloot kon zich redden. Elf. Een viermotorig vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is bij Merced, in Californië neergestort. De gehele bemanning van elf man kwam om. Er brak kort na het opstijgen brand in het toestel uit. Mot-orkaan. Giftige Oosterse motten heb ben Tokio aangevallen en de openbare gezondheidsdienst meldt reeds zeven slachtoffers daar. Millioenen dezer in secten dalen in wolken neer. De motten voeren het gif mee op hun vleugels. Personen die door de helder geel ge kleurde diertje worden „aangevallen" hebben last van pijnlijke zwellingen en duizelingen. Welzijn. President Eisenhower heeft het ontslag aanvaard van de minister van Volksgezondheid, Onderwijs en Open baar Welzijn, mevrouw Oveta Culp Hobby. Zij gaf 12 April toestemming tot het gebruik van het vaccin-Salk te gen kinderverlamming. Later toen er ongelukken mee gebeurd waren, kreeg zij critiek op haar verklaring, dat nie mand de grote vraag naar dat vaccin had kunnen vooi-zien. Het ontslag gaat per 1 Augustus in. Als opvolger is be noemd Marion Folsom. Totalitair. De Franse regering heeft de ontbinding gelast van de volkspartij in Kameroen. Een Franse woordvoerder zei dat het een totalitaire partij is die onlangs ernstige ongeregeldheden heeft verwekt. Raad. Op 16 Juli zal de raad van ministers der Europese Gemeenschap voor kolen en Staal onder voorzitterschap van de Nederlandse minister van Economische Zaken, professor dr. Zijlstra, in Luxem burg bijeengekomen. De bijeenkomst was aanvankelijk vastgesteld op 7 Juli, doch moest worden uitgesteld in ver band met de Italiaanse regeringscrisis. De raad zal zich moeten uitspreken over het vereveningssysteem voor schrootijzer, over de ondei'handelingen met andere landen (Zwitserland en Oostenrijk), over een verlenging der rechtstreekse internationale vervoers- tarieven en over de toepassing der over- eenkomst inzake arbeidskrachten. Niet geprikkeld. Een Zwitsers aanbod om de villa's waar maarschalk Boelganin en minister van Buitenlandse Zaken. Molotov tijdens de conferentie van de Grote Vier zullen logeren, van prikkel draadversperringen te voorzien, is door de officieren van de Russische veiligheids dienst afgewezen. Verklaard werd dat het dit jaar niet nodig was. Vorig jaar, tijdens de conferentie over Azië, waren de villa's van de Russen en de Chinese communisten bijna aan het oog ont trokken door prikkeldraadversperrin gen. Het zal overigens zonder zulke prikkeldraadversperringen voor onbe voegden toch wel onmogelijk zijn door de grote tuinen van villa „La Pasto ral" te dringen. Vonk. Bij een brand in een benzine-opslag- plaats benoorden Brussel zijn vijftien brandweerlieden gewond, van wie ze ven in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Drie tankauto's werden vernield. De schade wordt geschat op tien millioen frank. De brand ontstond door een botsing tussen twee tankauto's die benzine zouden laden, waarbij een vonk een der wagens in vlammen zette. SCHIJNBAAR eenvoudige dingen blij ken altijd toch weer buitengewoon inge wikkeld te zijn. Wanneer we u vertellen dat de hoofdwortel van een plant in het algemeen naar beneden groeit, zult u wel licht verveeld en geërgerd de schouders ophalen, want een dergelijke waarheid be hoeft werkelijk niet in de krant. Zouden we aan dit ervaringsfeit de vraag koppe len. hoe het komt dat de wortels naar be neden groeien, dan zal de één antwoorden dat de zwaartekracht hiervoor zorgt en de deskundige zal ons weten te vertellen dat wortels meestal positief-geotropisch zijn, het geen wil zeggen dat, zij in de richting van de zwaartekracht groeien. Wat ons aan begrip omtrent het verschijnsel ont breekt, is dan vervangen door een paar woorden die het raadsel evenmin kunnen ophelderen. We moeten ons in ieder geval niet voor stellen dat een wortel door de zwaarte van zijn eigen gewicht zich in de richting van de zwaartekracht, dus naar het middelpunt der aarde, beweegt. Want een wortel die men op kwik liet drijven, bleek zijn top eveneens in het soortelijk veel zwaardere kwik te dringen. De worteltop buigt dus niet passief door, maar gedraagt zich actief, d.w.z. gaat eigener bexveging in de richting van de zwaartekracht, ook al doen zich hierbij obstakels voor. Wortels ontmoeten op hun weg door de donkere aarde immers vaak hindernissen; zij groeien daar echter omheen en zetten, zodra de kans zich daar voor voordoet, hun weg in de richting van de zwaartekracht weer voort. Proeven hebben uitgewezen dat de ge voeligheid voor deze richting zich in de worteltop bevindt, en aangezien de plant- over zenuwen, noch tastlichaampjes, noch over evenwichtsorganen beschikt, meende Haberlandt de gevoeligheid voor de zwaar- tekracht ontdekt te hebben in vrij bewe gelijke zetmeelkorreltjes die zich in het kapje van de wortelspits bevinden. In een honderd tot twee duizend cellen van het wortelkapje bevinden zich dergelijke zet- meelkorrels, die als kleine kogeltjes rond- rollen, zodra de worteltop van ligging ver andert. Wanneer men nu aanneemt dat de cellen gevoelig zijn voor de wisselende druk die deze zetmeelkorreltjes al naar geling de stand die de top inneemt - uit oefenen, dan zou door middel hiervan uit- muntende oriëntering in de richting van de zwaarte kracht mogelijk zijn. Proeven met gedroogde uien die men liet kiemen, schenen deze theorie te bevestigen, want de loortels bleken zich niet te kunnen oriënteren om dat zij geen zetmeelkorrels bevaten. Toen na enige dagen weer zet meel korrels waren ontwikkeld, zetten de wortels hun gewone groei voort. Ook ex perimenten met andere planten schenen de zetmeelkorrel-theorie te bevestigen. Maar nu de ontnuchtering: sommige organismen groeien in de richting van de zwaartekracht zonder dat zij in het bezit zijn van zet meel korrels! Daarom nemen vele zoölogen aan dat bepaalde groeistoffen in de richting van de zwaartekracht worden getranspor teerd en daardoor grotere groei in de zwaartekracht-rich ting bewerkstelligen. Maar hoe dit in z'n werk gaat? We zeiden immers al dat het eenvoudige dikwijls zo moeilijk en onverklaarbaar blijkt! Als voorbeeld zouden toe eveneens kun nen noemen het alom erkende feit dat planten geen gevoel hebben. Maar dan be ginnen de moeilijkheden pas goed. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1955 | | pagina 2